Dr. J. H. Stelma te Bloemendaal 25 jaar Hervormd predikant nieuw Overhemd Heemsteedse K.A.B. heeft weer een toneelgroep De Rotterdamse Comedie met een tweetal oude bekenden Tot straks in Royal Prijzenwarwinkel in het rijwielstallings-bedrijf Aardige kinderoperette door „Weltevreden" grieven aan de redactie Tijd voor een RALEIGH Fa. C. van Maren HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Geen hoogvlieger Jubileumfonds Reiniging vierde 25-jarig bestaan Diamanten schoolfeest Tamboers en hoornblazers maken Rode Kruis-mars Formelta Het onstuimige hart Nij verheidsonder wij s besproken op ouderavond Prijzen van 7.90 tot 19.50 Klinker door de ruit: J 25 boete vanaf 174.— DINSDAG 1 JUNI 1954 Toen wij in het begin van dit jaar schreven over het zilveren predikantsjubileum van dr. Ch. de Beus te Overveen meldden we, dat dit niet het enige jubileum dit jaar in de Hervormde Gemeente Bloemendaal zou zijn. Dr. J. H. Stelma, plaatselijk predi kant van de Hervormde wijkgemeente Bloemendaal hoopt dit feest op Woensdag 9 Juni te herdenken. Er zal in de avonduren een bijeenkomst worden gehouden in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan, dat in die maand een kwart eeuw geleden werd ge bouwd. Daar zullen de leden van de wijkgemeente hun predikant met het zilveren ambtsjubileum kunnen gelukwensen. Dr. J. H. Stelma werd in 1902 in Eexta gemeente Scheemda (Gr.) geboren. Op vierentwintigjarige leeftijd werd hij can- didaat in de provincie Zuid-Holland. Daar na ging hij ruim een jaar naar Zwitser land om de vakken Nederlands, gods dienst en sport te doceren aan het Alpi- num-lyceum te Zuoz in Ober-Engerding. Dit lyceum telde onder de leerlingen on geveer vijfentwintig Nederlandse jongens. In 1928 werd ds. Stelma benoemd tot secretaris van de Nederlandse Christen Studentenvereniging (N.C.S.V.), welke functie hij anderhalf jaar vervulde en in welke periode hij ook enige conferenties in het buitenland als Nederlandse afge vaardigde meemaakte. De bevestiging van ds. Stelma tot pre dikant geschiedde door zijn vader, ds. IJ. Stelma. toentertijd predikant in Tzum (Fr.) bij Franeker en thans emeritus pre dikant in Groningen. Deze bevestiging en intrede geschiedde op 9 Juni 1929 in Nieuw-Dordrecht, gemeente Emmen(Dr.), v/aar drie evangelisten werkzaam waren. Na vijfenhalf jaar verhuisde ds. Stelma naar het westen van ons land. Op 13 Ja nuari 1935 deed hij zijn intrede (bij welke plechtigheid hij wederom door zijn vader werd bevestigd) in Rotterdam-Kralingen, als opvolger van prof. J. H. Bakhuizen van den Brink, thans hoogleraar te Lei den. De predikant maakte in 1940 in Rot terdam-Kralingen het Duitse bombarde ment mee, waardoor driehonderd gezinnen uit zijn wijk dakloos werden. In de nabu rige wijk van ds. Pott werden zeshonderd gezinnen uit hun verwoeste huizen ge jaagd, zodat dit deel van Rotterdam wel een der meest gebombardeerde streken van Rotterdam was. Inmiddels was ds. Stelma op 4 Mei 1938 in Groningen gepromoveerd tot doctor op het proefschrift: „Christus offer bij Pau- lus, vergeleken met de offer-opvatting van Philo". Promotor was prof. dr. J. Th. Ub- bink. Voordat dr. Stelma op 7 November 1948 naar Bloemendaal kwam als opvol ger van wijlen ds. J. C. van Dijk die toen met emeritaat ging en de nieuwe do minee in zijn ambt bevestigde was hij van 19451947 vlootpredikant in Indone sië. Hij was daar belast met de leiding van de geestelijke verzorging in de Pacific, met als standplaats Djakarta. Begin Juli krijgt dr. Stelma een buitengewoon verlof van ruim twee maanden, waardoor hij in de gelegenheid zal zijn van 27 Juli tot 5 Augustus de bijeenkomst van de World Presbyterian Alliance in Princetown mee te maken, waarna hij de vergadering van de Wereldraad van Kerken in Evanston (de tweede assemblée) zal bijwonen. Hij doet dit in zijn functie van voorzitter van de Raad der Zending van de Nederlandse Hervormde Kerk, welk voorzitterschap dr. Stelma vervult sedert de invoering van de nieuwe kerkorde in 1951. Zijn echtgenote, John Murray, een veertigjarige garage houder uit Salford (Lancashire)heeft in zijn vrije uren zijn eigen helicopter ge bouwd. Hij heeft zelfs de toestemming tot vliegen van het Engelse ministerie voor de Burgerluchtvaart in zijn zak, al mag hij niet hoger vliegen dan drie meter boven de grond! Het jubileumfonds van de Gemeente-rei niging heeft Zaterdagavond het vijfentwin tigjarig bestaan gevierd met een feestavond in Dreefzicht waarvoor een aantrekkelijk programma was samengesteld, dat door de feestvierenden met grote aandacht gevolgd werd. De medewerkenden aan de cabaret revue „Holderdebolder", onder wie Frans du Mee, Ellen Castell, Ria Verda, Fred Wiegman en John Reynolds, oogstten veel succes met hun liedjes, sketches enzovoort. De heer J. Smelik had een inleidend woord gesproken als voorzitter van de feestcommissie en in de pauze hebben de directeur van het bedrijf en afgevaardig den gelukwensen aangeboden. De heer M. Renne haalde herinneringen op uit de af gelopen vijfentwintig jaren: gebleken is dat het fonds reden van bestaan heeft en dank bracht spreker aan hen, die in de loop der jaren medewerking hebben verleend. Hij hoopte, dat er steeds krachten gevon den worden om het werk voort te zetten en dat het fonds in groei en bloei zal toene men. Afgevaardigden van de jubileumfondsen van Hout en Plantsoenen, van het G.E.B. en van Openbare Werken boden gelukwensen aan en ook heeft de eerste voorzitter van het fond®, de heer J. de Keizer, gesproken. Na afloop volgde een gezellig samenzijn met medewerking van het dans- en amu sementsorkest „De Melodisten". mevouw E. Stelma-Loosjes, zal de reis meemaken als een van de officieel door de Nederlandse Hervormde Kerk aange wezen bezoekers. Het werk van dr. Stel ma zal in de maand Juli worden waarge nomen door dr. M. J. de Vrijer, emeritus predikant te Haarlem, en in Augustus door dr. M. Bolkestein, Hervormd predikant te Zeist. De jubilerende predikant woonde na de oorlog enige bijeenkomsten in Europa en andere werelddelen bij. In 1950 verbleef hij twee en halve maand in Indonesië; dit bezoek gold de Protestantse Kerken al daar, In 1953 ging hij naar de Internatio nale Zendingsbijeenkomst van het Oecu menisch Instituut te Genève, welke confe rentie onder leiding stond van prof. H. Kraemer. Dr. Stelma heeft aan verschillende uit gaven zijn medewerking verleend. In de serie „Het oudste Christendom en de an tieke cultuur", een soort encyclopaedie over de achtergrond van het Christendom onder redactie van prof. dr. J. H. Was zink, prof. dr. W. C. van Umiik en dr. Ch. de Beus, schreef dr. Stelma: „De Hellenis tische cultuur: het Jodendom in het Hel lenistische tijdvak", welk boek werd uit gegeven bij Tjeenk Willink in Haarlem. Ook werkte hij mee aan Commentaar op de Heilige Schrift, welk werk in afleve ringen verschijnt. Dr. Stelma bewerkte er voor het Johannes-evangelie en de brie ven van Johannes uit de Hebreeën. Dit werk is begonnen onder redactie van wij len dr. J. A. vor der Hake. De bijbel in de nieuwe vertaling van het Nederlands Bij belgenootschap met verklarende kantteke ningen, waarvan het eerste deel in 1952 verschenen is, vormt een ander werk, waaraan de Bloemendaalse predikant meewerkte. Dit voorjaar verscheen er bij de uitgeversmaatschappij Holland een werk van dr. Stelma in de serie Verken ning en Verklaring, een serie monogra fieën bij het Nieuwe Testament. De titel van het boekje luidt: „Het offer van Je zus" en het was het vierde boekje in deze serie. De Overveense predikant, dr. Ch. de Beus, schreef in deze serie in 1953: „Jezus en de Wet". Verkenning en Verklaring staat onder redactie van dr. H. van der Loos, dr. J. N. Sevenster en dr. W. C. van Unnik. Tenslotte mag niet onvermeld blijven dat dr. Stelma als voorzitter van de Witte- veen-vereniging, gevestigd in Ermelo, een groot aandeel had in de totstandkoming van het Pastorale Centrum Lindenheuvel in Overveen. Ook van dit centrum, begon nen op 15 Maart 1952, is dr. Stelma voor zitter. De stichting bracht met zich mee de beroeping van ds. R. van der Mast, als predikant-directeur van het Centrum, op een buitengewone predikantsplaats in Bloemendaal met bizondere opdracht. Het aantal gezinnen in de Hedvormde wijkgemeente Bloemendaal van de zilve ren predikant is ruim negen honderd. In de periode van dr. Stelma vond de restau ratie van het gebouw „Maranatha" aan de Donkerelaan plaats. Toen wij onlangs met een gast, teneinde een film bij te wonen, onze fietsen in een der talrijke stallingen in de Smedestraat plaatsten en wij na afloop van de voor stelling het was nog vóór twaalven in plezierige stemming onze voertuigen weer kwamen ophalen, overhandigden wij de stallinghouder vijfendertig cent, aldus hem met vijf cent delen latend in onze vreugde. Dat dachten wij, maar dat was niet zo. Want hij zei zonder blikken of blozen: „Veertig cent, meneer", en maakte geen aanstalten om de rijwielen uit de rekken te halen, voordat wij de naar zijn mening ontbrekende stuiver hadden bijge past. Sinds in October 1953 de voor de stal linghouders vastgestelde prijzen werden ingetrokken en de prijsbepaling werd vrij- men blijkbaar te hooi en te gras de prij zen kan verhogen of verlagen, al naar ge lang de drukte of het avonduur. Indien wij met onze fietsen een paar percelen verder waren gelopen, hadden wij met vijf tien cent kunnen volstaan, maar daar kre gen we nauwelijks de kans toe, omdat wij halverwege al op een voorpost stuitten, die zei: „Stallen, meneer?" en die ons voordat we een antwoord hadden kunnen geven, de fietsen al uit de hand had "genomen, op weg naar de stalling. Nu wil het geval dat dezelfde stalling elders nog een filiaal heeft en daar werd op die avond vijftien cent berekend. Deze stalling was niet aan gesloten bij de Ver. van Rijwielstalling houders, welke voor haar leden uniforme prijzen heeft va^gesteld. Eén dubbeltje per dag, blijft het rijwiel een nacht over staan, dan wordt het twintig cent, tei-wijl voor een maandstalling door de Vereni ging twee gulden wordt berekend. Maar lang niet alle stallinghouders zijn bij deze vereniging aangesloten en dat is vermoe delijk de reden waarom wij, toen wij ons her en daar op de hoogte gingen stellen, opmerkten dat men bijvoorbeeld voor maandstallingen prijzen berekent die va riëren van f 1.40 tot f2.In één en de zelfde steeg bijvoorbeeld, rekent een fiet senstalling per maand f 1.40, en de twee de, die zich op drie pas afstand van de eerste bevindt, vraagt daar f 2.voor. Men kan een en ander moeilijk een be vredigende toestand noemen. De pachters van openluchtstallngen mogen voor het stallen van een rijwiel, aldus een gemeen tebepaling, niet meer dan vijf cent vragen. Artikel twaalf van die bepaling vermeldt bovendien dat de stallingsprijs „op duide lijk zichtbare wijze ter kennis van het pu bliek" moet worden gebracht. Bij de stal lingen, die wij op onze tocht aandeden, hebben wij echter nergens een dergelijke bekendmaking aangetroffen. Het gevolg hiervan is dat velen niet weten waar zij aan toe zijn, een dubbeltje betalen en dat de pachter dit met een vanzelfsprekend gebaar in z'n zak steekt. Nu misgunnen wij de pachters deze bijverdienste niet, maar v/ij vragen ons wèl af wat de zin van der gelijke bepalingen is, wanneer zij niet na geleefd worden. Bovendien is het op z'n minst gezegd bevreemdend dat zoals ons van bevoegde zijde werd medegedeeld er op overtreding geen sanctie staat. Wij zijn van mening dat een dergelijke wassen-neus-verordening het openbare ge zag slechts kan schaden in haar prestige, en wij zouden dan ook willen aandringen op óf annulering van een dergelijke clau sule, óf een doeltreffend toezicht op de vol doening aan de gestelde eisen. Tenslotte is het toch ook niet mogelijk dat men bij twee verschillende kruideniers eenzelfde pakje boter betrekt tegen sterk uiteenlo pende prijzen. Eenzelfde argument moge aangevoerd worden tegen de wanordelijke toestand op het gebied der stallingsprijzeh in de overdekte fietsenstallingen.. Zoals bekend heeft de R.K. Toneelver eniging „Door Eendracht Sterk" zich enige maanden geleden los gemaakt als onder afdeling van de Heemsteedse Katholieke Arbeiders Beweging, om haar werkzaam heden daarna zelfstandig als Heemsteeds Amateur Toneel voort te zetten. Het af delingsbestuur der K.A.B. heeft thans in de hierdoor ontstane lacune voorzien met de oprichting van de „Toneelgroep van de K.A.B.", welke Zondagavond in het R.K. Verenigingsgebouw heeft gedebuteerd, ter gelegenheid van de sluiting der huisvlijt- tentoonstellin, die aveneens door de K.A.B. was georganiseerd. De nieuwe toneelgroep werd door de af delingsvoorzitter, de heer N. J. van der Linden, aan het publiek voorgesteld, waar bij hij te kennen gaf niet meer op de moei lijkheden met D.E.S. te willen terugkomen. De K.A.B. meent evenwel over een toneel groep te moeten beschikken, die steeds in de gelegenheid is voor de eigen leden op te treden en hij had bijzonder veel waar dering voor het groepje ongeroutineerde leden, dat de moed heeft opgebracht ge heel opnieuw te beginnen. Spreker ver zocht het publiek bij de beoordeling van dit eerste optreden dan ook rekening te willen houden met het feit, dat het hier dus een groepje jongelui betrof, hetwelk deze avond voor het eerst de planken zou betreden. De Toneelgroep debuteerde met het vriendelijke blijspelletje „Rustpillen" door Ben Heuer. dat door het publiek met grote welwillendheid ontvangen werd. Het bevat een gemoedelijke intrige over een apothe ker, die een pil meent te hebben uitge vonden, waardoor zelfs de heftigste woede uitbarsting onmiddellijk tot bedaren wordt gebracht. Na een aantal experimenten op zijn vrouw en dochter, de dorpsveldwach ter en de burgemeester, komt de uitvinder evenwel tot de conclusie dat de ware rust nimmer van buiten kan worden ingegeven, doch geheel op het innerlijk moet berusten. Een vrij gezapige historie dus, eenvoudig van opzet en uitwerking, doch bij uitstek geschikt voor een ensemble, dat zich de beginselen van het toneelspel nog eigen moet maken. Rekening houdend met het verzoek van de voorzitter zullen wij ons onthouden van critiek, vooral omdat regis seur Bob Jansen hier voorlopig nog een prettige taak zal vinden zijn spelers tot een acceptabel ensemble samen te voegen. Toch kon nu reeds met genoegen worden ge constateerd dat hij soms al aardige resul taten wist te bereiken, vooral in het tweede bedrijf, toen de spelers huri aanvankelijke schuchterheid enigszins te boven waren. Huisvlijt tentoonstelling De huisvlijttentoonstelling, die door de K.A.B. in een der andere zalen van het R.K. Verenigingsgebouw was ingericht, mag eveneens als geslaagd worden be schouwd. Er waren door de leden werk stukken van zeer uiteenlopende aard in gezonden, zodat de jury, bestaande uit de dames A. J. Bossaert en M. Doodeman en de heren Jan Wiegman, II. A. van Wees en broeder Leonardus, pas na enige uren de bekroningen bekend kon maken. Zij wees tenslotte de volgende prijswinnaars aan: Afdeling metaalbewerking: 1. J. A. Vink, 2. H. Kuipers, 3 P. Kuipers. Afdeling houtbewerking: 1. P. Philipse, 2. H. Kuipers, 3. S. Keur. Afdeling schilderen en tekenen: 1. H. Boting, 2. P. F. Janzen, 3. W. Kuipers. Afdeling dames-handwerken: 1. me vrouw Behage, 2. mevrouw Van Wees, 3 mejuffrouw Westerveld. Onder de dikwijls fraaie inzendingen be vonden zich schemerlampen, boekenkosten en enige schilderijen, waarbij Jan Wiegman vooral zijn bewondering over het kerk- intérieur van de eerste prijswinnaar uit sprak. Verder werd de bijzondere aandacht getrokken door het gevlochten rietwerk, dat was ingezonden door de heer P. Stok man, die reeds jaren lang wordt verpleegd in het sanatorium „Berg en Bos". Na afloop van de opvoering van „Rust pillen" werden de verschillende bekronin gen door de heer N. J. van der Linden aan de prijswinnaars uitgereikt, waarna de avond met een gezellig samenzijn besloten werd. De Zusters van de J. M. J. Mariaschool aan de Korte Zijlweg te Overveen hebben Zondag het zestigjarig bestaan van haar school her dacht Dit ging gepaard met een des middags gehouden receptie in gebouw Domi aan het Zandvoorterpad, waar het gedurende de volle twee uur een drukte was van de komende en gaande man. Onder de honderden, die op deze receptie hun gelukwensen aan de Zusters kwamen aanbieden, bevonden zich vertegen woordigers uit allerlei maatschappelijke krin gen en van verscheidene Rooms-Katholieke verenigingsbesturen. Enkelen hebben er het woord gevoerd, onder wie pastoor Th. van Galen, die zich er over verheugde, dat in Overveen voor de Katholieke mensen zo'n goede gelegenheid was hun kinderen onder wijs te laten genieten. De Mariaschool is een school voor meisjes en geeft zowel lager- als fröbelonderwijs. Na het danklof door pastoor Van Galen kwam des avonds de harmonie „Euphonia" de Zusters verrassen, door aan dit diamanten jubileum nog een feestelijke muzikale toegift te geven. Dank zij de bijzondere medewerking van majoor der artillerie J. W. van Westerho ven, garnizoenscommandant van Haarlem, kan de afdeling Vijfhuizen van het Neder landse Rode Kruis aan de burgerij een spe ciale attractie aanbieden ter gelegenheid van de inzamelingsactie 1954. Woensdag avond om ongeveer half acht zullen de tamboers en hoornblazers van de bekende drumband van de 168ste afdeling zware Lua onder leiding van wachtmeester Van Loenen, een mars door het dorp maken. De kinderen van de speeltuinvereniging „Weltevreden" hebben Zondagmiddag met de opvoering van de operette „De Bloemen- fee en de prinses" in „De Leeuwerik" laten horen en zien hoe sommige paedagogische problemen gemakkelijk op te lossen zijn als maar de hulp ingeroepen wordt van feeën, elfjes en kabouters. Wat althans de bloemenfee door haar opvoedkundig in zicht bereikte met het door en door ver wende prinsesje Karma was eenvoudig verbazingwekkend. Op dit resultaat zou een paedagogisch advies-bureau trots heb ben kunnen zijn. De kinderen van de speeltuinvereniging hadden zich goed in het verhaal ingeleefd. Er was een om het prinsesje heel bezorgde konngin, een indrukwekkende koning, die steeds zwichtte voor de wensen van zijn dwingend dochtertje, een levenswijze ka merdienaar en verder kunstenaars, kamer meisjes en andere figuren, die allen in touw kwamen om het vorstenkind het naar de zin te maken. Maar aan de bloe menfee, geholpen door kleine feeën, ka bouters en elfjes, gelukte het om het prin sesje in te doen zien, dat zij niet zo veel eisend mocht zijn. En het was goed merk baar, dat het haar ernst was. De kinderen kenden hun rollen over het algemeen be hoorlijk. Er werd aardig gezongen en over de costumes kon men ook wel tevreden zijn. De leidster Jo Mulder werd na afloop verdiend gehuldigd. Ook de jongeman, die handig de pianobegeleiding had verzorgd, werd op het toneel geroepen om met nog andere voorbereidsters en voorbereiders der opvoering hartelijk te worden toege sproken. P. ZWAANSWIJK. De door het Haarlemse Centraal Drank- weer Comité georganiseerde Blauwe Week- collecte ten bate van de Consultatiabureaux voor Alcoholisme heeft een bedrag van f 1933 opgebracht. .4dlai Stevenson, de door Eisenhower ver slagen candidaat voor het presidentschap in de Verenigde Staten, en ex-gouverneur van Illinois, is een buitengewoon goed spreker. Dat Stevenson echter ook zang talenten bezit weten de meesten niet. Hier laat hij een menigte, die hij toesprak tijdens „Hillbilly Day" in Meridian (Missouri) genieten van een ballade van eigen maaksel. De tot verdwijnen gedoemde Rotter damse Comedie, een ensemble dat aan vankelijk veel sympathie vond door de gezonde uitingen van een plezierige speel drift, heeft Zaterdag en Zondag afscheid genomen van het Haarlemse publiek in de (hoewel het volksvoorstellingen waren) niet zo best bezette Stadsschouwburg met twee stukken, waarvan de keuze een aan duiding zou kunnen zijn, dat het zakelijk de laatste tijd niet al te voorspoedig ging. Want om met het gisteren vertoonde te beginnen: „Overschotje" kan toch be zwaarlijk een artistiek evenement worden genoemd. Een paar jaar geleden is het nog opgevoerd met Hetty Berger in de titel rol, die voordien in ons land door Annie van Ees als een pendant van „Boefje" po pulair was gemaakt. In het voorwoord in het programma geeft de regisseur Jan van der Linden dan ook ruiterlijk toe, dat men op belangstelling heeft gerekend vanwege de allerprettigste herinneringen die eraan vastzitten". Hij voegt daaraan toe: „De charme van het enfant-terrible, de humor en het tikje weemoed van het slot hebben het jong genoeg gehouden. Alleen een Nurks kan er iets op tégen hebben. Nu zou ik door de heer Van der Linden niet graag voor een Nurks worden aange zien, al ben ik mij ervan bewust dat de nabijheid van de Haarlemmer Hout de schijn tegen mij doet zijn. Hij zal mij trou wens toch wel als een onaangenaam mens beschouwen als ik zeg, dat deze voor- ADVERTENTIE Wat heeft hij een haast om thuis te lomen 1 Seet> wonder, zijn. vrouw zei koffie met DE IDEALE KOIFIEMELK. (Verkort weergegeven) „Gas!" Met belangstelling las ik de aan uw blad gerichte brief over „Gas!" en de zo vaak noodlottige gasverstikking, in het avondblad van 22 Mei 1.1. Gaarne sluit ik mij, na jarenlang gebruik van de metalen aansluiting, aan bij de wens van de schrijver om de „slang"-aansluiting af te schaffen en overal de „buis"-aanslui- ting verplicht te stellen. Nadat wij 25 jaar geleden in Amsterdam deze manier van aansluiten moesten ge bruiken, heb ik dit systeem later overal doorgevoerd, zijnde véél veiliger. In de plaats waar ik woon wordt „slang"- aansluiting nog steeds toegestaan, maar enkelen, die het bij mij zagen, lieten ook een koperen buis aanbrengen. De raad voor het sluiten van de muur kraan 's avonds is zéér aan te bevelen zelf sluit ik telkens na het gebruik van het gas de muurkraan, iets wat héél gauw went en dan als vanzelfsprekend er bij hoort, als het kleine kraantje wordt ge sloten. Hoogachtend, Een ruim zeventigjarige huisvrouw. Uit de tijd. In Haarlems Dagblad van 21 Mei werden enkele bijzonderheden ge geven over het zwembad aan de Houtvaart en daarbij viel het ons op, dat er geschre ven werd over de badvrouwen en bad meesters. Deze beroepsaanduiding is echter uit de tijd. Tegenwoordig spreekt men over zweminstructrices en -instructeurs of over zwemonderwijzer essen en -onderwijzers. Het personeel van het zwembad Houtvaart. (Van de zijde van het bureau Lichame lijke Opvoeding te Haarlem deelde men ons mede, dat de officiële titulatuur luidt: badmeesteres en badmeester. Red.) stelling (met losse achterwandjes als sfeer loze décors) niet halen kon bij die, welke destijds door Cor van der Lugt Melsert op de planken werd gezet. En zeker niet al leen door het feit, dat Mariëtte Flink de door hemzelf uitgelokte herinnering aan Annie van Ees niet kon overtreffen, want wat zij ons voorspeelde verdiende alle waardering: zij sloeg er zich kordaat en fris doorheen, met een hartelijke directheid. Frans van der Lingen slaagde er met zijn vlotte trant en joyeuze verschijning bijna in de arme ingenieur van goeden huize, die met zijn plan voor een spoorweg in Libye op een fortuin zit te wachten, on sympathiek te maken hetgeen stellig niet de bedoeling was. Een als we het toch over herinneringen hebben, dan moet ook gezegd worden, dat het zien van Jan van der Linden als het op suikerklontjes beluste onderwijzertje (neem het me niet kwalijk: hij heeft er zelf om gevraagd) mij opeens Frits van Dijk voor de geest riep een zodanige meester in mannetjesmakerij, dat men van een bijna ontroerende creatie had mogen spreken, als die term voor een zo kléine typering niet wat overdreven klonk. Ook overigens was de bezetting niet sterk. Spe ciaal Brenda Lindbergh (als de onrecht vaardige, egoïstische cabaretzangeres) bracht er niet veel van terecht. De ove rige medewerkenden waren: Jetty van Dijk-Riecker, Adolf Rijkens, Willy Steen bergen en Frits Butselaar, benevens een Napolitaanse zanger op gramofoonplaten, die voor muziek tussen de bedrijven zorgde. Men zal het mij ten goede houden, dat ik geen open deuren intrap door verder commentaar te geven op dit melodrama tische blijspel van Dario Nicodemi, een in 1934 overleden schrijver, die lange tijd secretaris van de beroemde actrice Réjane was en die men wel de Italiaanse Henri Bernstein heeft genoemd, gezien zijn be schikking over recepten voor zowel zoete als zoute koek, die precies in de smaak van een groot deel van het publiek valt. Ook nu slikte men zijn maaksel, dat wel iets aan „Pygmalion" van Shaw te danken heeft, met graagte. Van beter gehalte, ook qua vertoning, was „Het onstuimige hart" van John Pa trick, dat Zaterdagavond voor het voetlicht kwam. Een bijzonder originele keuze is dit evenmin, want dit merkwaardige blij spel over geallieerde soldaten uit alle windstreken in een militair hospitaal in de tropen tijdens de laatste wereldoorlog, werd hier niet alleen vroeger door een ander beroepsgezelschap gespeeld, maar stond ook reeds op het répertoire van ver scheidene amateurverenigingen. Merk waardig inderdaad, want het lijkt onmo gelijk een blijspel te schrijven over een stervende man, over wiens dood niemand zich verheugt. En toch heeft John Patrick dat gedaan, met succes zelfs, al had hij dan ook een stompzinnige officier van ge zondheid nodig om als een goochelaar de eindjes aan elkaar te knopen. Dat de spe lers de slotscènes niet helemaal baas kon den, mag men hen dan ook nauwelijks als een ernstig verwijt aanrekenen. Voor het overige was er aan soms bijna kluchtige vrolijkheid geen gebrek. Gelet op de voorgeschiedenis behoeft ook hiervan de inhoud niet te worden naverteld. Al meen ik, afgaande op mijn nu eenmaal in werking gezette geheugen, te mogen verklaren dat de destijds door het Residentie Toneel gegeven voorstelling de huidige overtrof, toch mocht ook deze gezien worden. Mariëtte Flink was de lief tallige verpleegster, welke rol destijds (in 1946 geloof ik) door haar moeder, Mieke Verstraete, werd vertolkt. Zij maakte de genegenheid van de door haar verpleeg den volkomen begrijpelijk. Frans van der Lingen was prima als de zich tegen zijn eigen kwetsbaarheid met barse koppigheid gepantserd hebbende Schot, die met veel innerlijke strijd de vriendschap van zijn gezellen leert waarderen, zodat hij er ten slotte niet meer buiten kan. Zijn voor naamste tegenspeler was Jef de Groot als Yank, die voortreffelijk van houding en toon de wisselende reacties tot uitdruk king bracht. Verder zag men de regisseur Jan van der Linden als de vermakelijke dikzak Tommy en Frits Butselaar als de Australiër Digger, bijgestaan door Adolf Rijkens, Hans Polman, Willy Steenber gen en Th. de Miranda in een eenvoudig, maar aardig décor, door Ficheroux ont worpen. Men heeft de vertaling van Sets Ranucci-Beckman gebruikt. DAVID KONING ADVERTENTIE In het gymnastieklokaal van de Hilde- brandschool aan de Rijksstraatweg in Oud- Schoten heeft de P. H. van der Leyschool een ouderbijeenkomst gehouden, waar op een lerares van de Haarlemse Huis houdschool, mej. M. J. Poldermans, en de heer I. Hubregtsen, directeur van de Am bachtsschool, nuttige wenken hebben ge geven. Mejuffrouw Poldermans merkte op dat er bij het onderwijs heel wat mislukkingen voorkomen die bij een onderzoek naar de geschiktheid van de leerlingen uit de zesde klasse voor verschillende beroepen hadden kunnen worden voorkomen. Men heeft bo vendien een totaal verkeerd beeld van de „kook"-school; er wordt grondig opgeleid en behalve taal en rekenen, komen ook aardrijkskunde, gymnastiek en tekenen voor, zelfs Engels. Voor de moderne vrouw is het meer dan ooit noodzakelijk het huis houden goed te kunnen leiden en dat zij kan naaien, want het leven is duur. Tach tig procent van ons nationaal inkomen gaat door de handen van de vrouw; zij moet dus leren uit te komen met haar huishoud geld. Nu moeten ouders niet dadelijk grote prestaties van hun dochters verwachten wanneer zij les hebben. De kinderen kun nen niet dadelijk ingewikkelde gerechten klaar maken en ook voor het vervaardi gen van een mantel zijn ze na twee jaar eigenlijk nog te jong. Hoofdzaak blijft dat ze een practische ondergrond krijgen. De heer Hubregtsen merkte op, dat de meeste ouders de H.B.S. het hoogste ideaal vinden, dat hun kind bereiken kan. Het nijverheidsonderwijs wordt vaak verguisd en minderwaardig geacht, maar spreker verzekerde dat men wel degelijk over her senen moet beschikken om in de handig heidsvakken te slagen. Voor acht beroepen, w.o. timmeren, schilderen, banketbakker, leidt de am bachtsschool jonge mensen op. De onder bouw hiervoor duurt twee jaar: voor auto monteur en electriciën duurt de cursus een jaar langer. Voor de opleiding van loodgieter kan men de school in Velsen be zoeken en voor vliegtuigmonteur-electri- cien die in Hoofddorp. In deze plaats kan men ook voor metselaar leren; in dit vak bestaat nog steeds een tekort aan geschool de werklieden. De heer Hubregtsen juichte de idee van het symbiose-onderwijs toe dat de leer lingen van voortgezet gewoon lager onder wijsscholen in contact zal brengen met het onderwijs aan de nijverheidsschool voor jongens. Door practisch werk zullen zij de aard der verschillende beroepen leren be grijpen en later gemakkelijker tot een keuze komen. De ambachtsschool is echter nog maar een begin. Daarna kan men avondcursus sen volgen en zelfs in de schakelklasse voor MTS of UTS worden geplaatst. Voor genoemde opleidingen is echter een zeer behoorlijk intelligentie-peil vereist. Tenslotte brak spreker een lans voor be roepskeuze die in bepaalde gevallen nuttig kan zijn. Het is echter niet mogelijk zich hierop voor 100% te verlaten, doch een psychotechnisch rapport tezamen met de idee welke de onderwijzer zich van de leerling heeft gevormd zal de jongen die nog niet precies weet wat hij wil, een eind in de goede richting helpen. ADVERTENTIE Onze etalages vertellen U al, hoe rijk en gevarieerd onze sortering daarvan is. Zie vooral onze pracht collectie SPORTSHIRTS en WEEKENDERS Gen. Cronjéstraat la - lb - Telefoon 16015 Haarlemse politierechter Maandagmorgen heeft de Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, de zaak behandeld tegen de 3i-jarige H. W. H. uit Haarlem, aan wie vernieling ten laste was gelegd. H. had op een middag in April zijn stamcafé bezocht, waar een biljartclub die dag een besloten partij gaf. H. verklaarde, dat de voorzitter hem had gezegd, dat hij 's avonds maar eens moest terugkomen. Toen H. dat inder daad deed, kreeg hij te horen, dat hij niet. naar binnen mocht. Mistroostig had hij toen enige andere café's bezocht. Iets na middernacht vond hij op straat een prach tige klinker, die hij meenam naar het be wuste café en daar door een ruit naar binnen wierp. Toen de inmiddels gewaar schuwde politie een onderzoek in de om geving instelde, vond men de dader ach ter een schuting staan. Een poging, om hem te arresteren, mislukte echter, want hij nam de benen en wist via de daken te ontkomen. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste tegen H., die inmiddels al een rekening voor de be schadigde goot en een twintigtal kapotte dakpannen heeft moeten betalen - de glas schade wordt door verzekering gedekt - een gevangenisstraf van tien dagen. De politierechter, mr. J. P. Petersen, legde verdachte een boete van f 25 op, subsidiair tien dagen gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. ADVERTENTIE THE ALL-STEEL BICYCLE OVERVEEN TELEFOON tSStt

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8