Pinksteren ZWITSAL 4 Wereldnieuws Beter wederzijds begrip op internationale conferentie Meer waardering gevraagd voor de arbeid van apothekers I Gezonde Ba bies Nederlands Kamerkoor zong vier Nederlandse werken PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN Brixori-costuum Mijn familie dacht, dat ik er teveel ophef van maakte De radio geeft Donderdag Kunstmaand Amsterdam ^ocA id Ixet zo NAGELS 2 Initiatief van Prins Bernhard „De drie zusters" terug en 9 F aillissementen Verbetering Eemskanaal valt buiten het sodaproject 'n TIP VAN BOOTZ O. A. Houwen, oud-directeur van kweekschool overleden Sir Edmund Hillary hersteld? LIKDOORNS WOwnderoi3E Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS r' WOENSDAG 2 JUNI 1954 Op de conferentie, die van 29 tot 31 Mei te Oosterbeek gehouden is en waaraan 75 vooraanstaande Europeanen en Amerika nen hebben deelgenomen, is gebleken dat er veel groter overeenstemming over al lerlei belangrijke problemen bestaat dan voorzien was en dat verscheidene menings verschillen, die in het verleden bestaan hebben tussen de Europese deelnemers on derling en tussen Europeanen cn Amerika nen verdwenen zijn. Dit heeft Prins Bernhard, op wiens initia tief de bijeenkomst gehouden is en die ook de vergaderingen gepresideerd heeft, mede gedeeld, op een persconferentie, die hij in paleis Soestdijk gehouden heeft. Het doel van de conferentie was door middel van een openhartige gedachten- wisseling te komen tot een beter wederzijds begrip tussen Europeanen en Amerikanen over de problemen, die vam gemeenschap pelijk belang zijn Tot de deelnemers behoorden leden van verschillende politieke partijen en verte genwoordigers van handel, nijverheid en de wetenschap. Alle deelnemers spraken uitsluitend voor zichzelf, niet namens enige regering of organisatie. Het was niet het doel te komen tot voorstellen voor rege ringsactiviteiten. Tijdens de driedaagse besprekingen zijn vier onderwerpen behandeld: de houding ten opzichte van communisme en Sovjet Unie; de houding ten opzichte van over zeese gebiedsdelen; de houding ten op zichte van economische problemen en de houding ten opzichte van de Europese in tegratie en de defensie-gemeenschap. Wat betreft de houding ten opzichte van communisme en Sovjet Unie kwam men tot de conclusie dat de vrije West-Europese landen en de Verenigde Staten het er vol ledig over eens zijn dat de voornaamste be dreiging van de individuele vrijheid gele gen is in de combinatie van de communis tische ideologie en Sovjet-militaire kracht. De verschillen in opvatting over de vraag hoe deze dreiging tegemoet te treden be troffen vrijwel uitsluitend de methoden, niet de doelstellingen. Wat betreft de overzeese gebiedsdelen was men het er algemeen over eens, dat de afhankelijke volken geholpen moeten worden op de weg, die leidt naar zelfbe stuur. Algemeen was ook de opinie dat een ADVERTENTIE éSyhlDE TRACTATIE VOOR IN LUXE DOZEN VAH 50 STUKS militaire actie alleen niet doeltreffend kan zijn in een gebied als Indo-China. Zij moet vergezeld gaan van een politieke actie. Economische factoren zijn niet langer zo'n oorzaak van wrijving tussen Amerika en Europa als zij een paar jaar gele den waren. Dit was de algemene opinie van de vergadering. De voornaamste oor zaak daarvan is de verbetering in de dol lar-situatie. Algemeen was men van gevóelen dat bepaalde exporten van strategisch karak ter naar het communistische blok zouden moeten worden voortgezet, echter geregle menteerd volgens afspraken tussen de vrije landen, zodat zij geen oorzaak van ver deeldheid kunnen worden. De besprekingen over de Europese een heid en de E.D.G. leidden ertoe dat de Amerikaanse deelnemers aan de conferen tie volledige steun toezegden aan de idee van d'ie eenheid. In zijn toelichting op de resultaten van de conferentie deelde Prins Bernhard nog mede dat het bijeenroepen van een tweede dergelijke conferentie zal afhangen van de deelnemers en van hen, met wie de deel nemers in eigen land in contact zullen treden. ADVERTENTIE Een origineel koopt U reeds voor f 114 bij Gen. Cronjéstraat 40-44 - Telef. 15438 Haarlem-Noord In de tweede helft van September geeft de Nederlandse Comedie de première van „De drie zusters" van Anton P. Tsjechov, ter herdenking van deze auteur, die vijftig jaar geleden gestorven is. De regie van het stuk berust, evenals destijds bij de opvoe ring door Comedia, bij Peter Scharoff, de vertaling is van Aleida Schot. KURTZ VERVANGT KLEMPERER De dirigent Otto Klemperer heeft we gens samenvallende verplichtingen zijn gastdirectie van het Residentie-orkest in het Kurzaalseizoen op Woensdag 21 en Vrijdag 23 Juli moeten afzeggen. Zijn plaats zal worden ingenomen door de in Rusland geboren, nu Amerikaanse diri gent Efrem Kurtz. ADVERTENTIE HET is mij gebleken, dat ik met andere wasmiddelen nooit zo iets heb bereikt, als met dit won- der-wasmiddel Castella Parels. Prachtig, in één woord. Mijn fami lie dacht, dat ik er teveel ophef van maakte, maar nu profiteren zij ook van Castella Parels en zijn in hun sas. U vliegt mi door de was heen! Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten, die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zo in het wa ter en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Deze nieuwe, veel kor tere wasbehandeling is ook veel beter voor alle textielweefsels; ondanks de ge weldige waskracht van Castella Parels is er van slijtage-in-de-was geen sprake meer. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met dit wonderwasmiddel. Volg de beste raad, die U ooit werd ge geven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis! HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.40 Platen." 10.00 Ge wijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.3312.40 Wij van het land). 13.00 Nieuws. 13.20 Pianovoordracht. 13.45 Platen. 14.00 Platen. 14.30 Viering 100- jarig bestaan Theologische Hogeschool der Geref. Kerken in Nederland. 15.30 Strijk kwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Marinierskapel. 18.35 Raadhuispraat. 18.45 Muziek van het Leger des Heils. 19.00 Nieuws. 19.10 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 19.55 Ga mee naar JUBO II. 20.00 Radiokrant. 20.20 Metropole-orkest. 20.45 Herinneringen aan de JUBO 1949. 21.15 Om roeporkest. 22.05 Platen. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws, en SOS-berichten. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke liederen. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Vlaams programma. 11.45 Platen. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Zigeunersmuziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Cabaret. 14.30 Hobo en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Platen. 16.00 Tussen vier en vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen Over zee: Muziek uit Suriname, door A. R. Mia- mut. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 De Conferentie in Genève. 18.45 West-Indisch Orkest. 19.00 Ge sproken brief uit Londen. 19.05 In de ge kroonde haan, hoorspel. 19.45. Vacantietips. 20.00 Nieuws. 20.10 Intern. Radio bridge drive. 20.15 Radio Philharmonisch orkest. 21.10 Hoe mooi was het leven, hoorspel. 22.25 Meisjeskoor en orgel. 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Operettemuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Operettemuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelconcert. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.05 Sympho- nisch orkest. 15.15 Knapenkoor. 16.00 Carmen, opera (acte I en II). 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Belgische muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Voolkszang. 20.00 Platen. 20.20 Verzoek programma. 20.40 Wat is dat? 20.55 Verzoek- &rogramma. 21.15 Ethnologische muziek. 22.00 ieuws. 22.15 Pianorecital. 22.45 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Beste Allemaal. Engel se litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 75 m.). In Rotterdam is de jaarvergadering ge houden van de Koninklijke Nederlandse Mij. ter bevordering der Pharmacie. De voorzitter, de heer J. van den Berg, zei in zijn openingsrede onder meer, dat in vele kringen een ontstellend gemis aan erken ning en waardering blijkt te bestaan voor het werk van de apotheker op het terrein van de gezondheidszorg. Het zal dus zaak zijn op dit gebied voorlichting te geven om een beter begrip te vormen over de taak van de apotheker bij de geneesmiddelen voorziening. Hij constateerde voorts, dat de ontwikkeling van het moderne genees middel de apothekers voor moeilijkheden plaatst. Vroeger werd een nieuw geneesmiddel eerst geruime tijd in de kliniek experimen teel beproefd en pharmaceutisch van vele zijden onderzocht, voordat het werd vrij gegeven. Nu rekent de fabrikant erop. dat een nieuw geneesmiddel een levensduur van drie a vier jaar beschoren is, waarna het veelal verdrongen wordt door afgeleide verbindingen, die nog sterker en beter werking hebben. Ook de introductie van nieuwe geneesmiddelen, waaraan vroeger grondige pharmaceutische en klinische on derzoekingen voorafgingen, is totaal ver anderd. Vaak leest de leek in zijn krant of tijdschrift al over zo'n nieuw middel, voor dat het in de vakpers geannonceerd is. Als sprekend voorbeeld van deze introductie verwees de heer Van den Berg naar de publicaties over het z.g. isoniazidum, dat in „Time" werd aangekondigd als hèt middel waarmede de tuberculose zeer binnenkort zou hebben opgehouden te bestaan. Daar door is bij duizenden ernstige zieken valse hoop gewekt. Voor de apotheker hebben zulke pogin gen om een markt te veroveren tot gevolg, dat de codificatie van pharmaceutische en therapeutische gegevens niet snel genoeg tot stand komt. Tegen de tijd dat een vol ledig onderzoekschema van een nieuw mid del bekend wordt, is de vraag naar het geneesmiddel vaak al haar top gepasseerd. ADVERTENTIE 4 t Heet* CiApf^ r. Over de invloed die het ziekenfondswezen heeft op het werk in de apotheek, zei de heer Van den Berg onder meer: Donkere wolken beginnen zich op het ziekenfondsterrein te vormen. Wij ver- 'enen, als medewerkers, oepaalcte diensten aan de ziekenfondsen en hebben de phar maceutische verzorging van millioenen 'andgenoten, verzekerd in deze fondsen, op ons genomen. Wij zijn bereid over de om vang en de inhoud van deze diensten open met de ziekenfondsen van gedachten te wisselen. Op het terrein van de steeds klei ner wordende particuliere receptuur, het 'aboratorium-onderzoek, de opleiding en dergelijke menen wij inmenging van de ziekenfondsen te moeten afwijzen. In het arbitrage-rapport, dat bij het artsenconflict tot stand kwam, werd het particuliere terrein der medici in de be schouwingen betrokken. Deze inmenging is Vekenend voor de gevaren, die het vrije beroep bedreigen. De pensionnering der assistenten De pensionnering der apothekers-assi stenten is onderwerp van studie in een commissie, waarin zowel assistenten als apothekers zitting hebben. De K.N.M.P. heeft van deze commissie nog geen defini tief rapport, waarin de rechten en ver plichtingen wederzijds zijn vastgelegd, ontvangen. ADVERTENTIE POEDER ZALF-ZEEP OLIE Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten De Arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 1 Juni uitgesproken het faillissement van H. M. Veldhuyzen van Zanten, bloembol lenhandelaar te Zandvoort, Vuurboetstraat 16. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. B. J. de Boer te Zandvoort. Wegens het verbindend worden van de uitdelingslijst is op 31 Mei geëindigd het faillissement van: "A. J. Dittmer, te Badhoevedorp, gem. Haarlemmermeer, Sloterweg 52. Rechter commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. P. J. Prinsen Geerligs te Haarlem. Het Nederlands Kamerkoor is ook bij de Kunstmaand Amsterdam ingeschakeld. Het ensemble trad gisteravond op in de Bach- zaal met een programma, dat na de pauze gewijd was aan werken van de Nederlandse componisten Jan Mul, Guillaume Landré, Géza Frid en Hendrik Andriessen. De dirigent Felix de Nobel liet het con cert beginnen met het koorwerk „Egmond onthalsd" van Jan Mul, dat zeven jaar ge leden op een concert van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging te Haarlem eveneens tot uitvoering kwam. Jan Mul schreef zijn muziek naar aanlei ding van een fragment uit de Nederlandse Historiën van P. C. Hooft, waarin deze sober en aangrijpend het drama beschrijft, dat zich in 1568 voltrok. Maar achter de objectiviteit van. het historische verhaal leeft de schrijnende tragiek, de smar- lijkheid van het leed en de beklemming van het onverbiddelijke noodlot, dat ons volk in al zijn lagen trof. De muziek van Jan Mul is de reflex geworden van deze tra giek, van deze smart en noodlotsbeklem ming. En voortreffelijk heeft de componist dit emotionele element weten te verenigen met de verstandelijke beheersing van een ver ontwikkelde componeertechniek. Daar door is „Egmond onthalsd" een van de beste werken van Jan Mul geworden. Het Nederlands Kamerkoor heeft een indruk wekkende vertolking van het werk gege ven, treffend door expressieve klank en zwaar-sombere sfeer. Neen, bemoedigend en bevrijdend is deze compositie van Jan Mul niet. Maar zin heeft zij zeer zeker, omdat de impressie van de uitvoering niet eindigt met de uitvoering, doch de toehoor der tot diep overdenken kan stemmen. An ders was het gesteld met de klucht „Egi- dius, waer bestu bleven?" van Guillaume Landré, heel gevoelige muziek door het kan gezegd worden van het Gloria, dat in een stralende climax het concert beëindig de. Tussen deze twee kerkelijke werken kwam het madrigaal, waarin de romantiek al doorschemert, die tweehonderd jaar later een hoofdkenmerk van de tijdgeest zou worden. Een geniaal kunstenaar deze Mon teverdi, want ook in andere "opzichten was hij zijn tijd (hij leefde van 1567 tot 1643) vèr vooruit. Het Kunstmaand-kamerorkest heeft zich op dit concert met begeleidingen van de koorzang uitstekend geweerd. Ook de or ganist Bernard Bartelink, die verleden week de prijs voor uitnemendheid verwierf, moet genoemd worden om zijn voortreffe lijk geregistreerde begeleidingen. P. ZWAANSWIJK. ADVERTENTIE ENMODE WEEKEND SHIRTS BARTEUORISSTR 24 HAARLEM TEL. 204 20 Verschenen is de door de ministers Zijlstra en Van de Kieft ondertekende Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer betref fende het zogenaamde sodaproject te Delf zijl. De ministers verklaren, dat voorop staat kamerkoor ook heel gevoelig gezongen met I het belang voor de nationale economie als directe, maar geen blijvende uitwerking. Géza Frid componeerde als opus 34 vier stukken voor gemengd koor. Er is veel goeds in dit werk, met name in het eerste koor (De Tong) en in het derde (Dood). Doch het tweede (Herinnering) klinkt nogal conventioneel en het vierde (Liefde) reikt soms niet verder dan een bedenke lijke liedertafelstijl. Meer eer kon Neder lands Kamerkoor hebben van de uitvoe ring van Twee Madrigalen van Hendrik Andriessen, waarvan het eerste „Che debbe far" een weelde van melodie be vat en het tweede „Evviva Bacco" sprankelt van levensvreugde en levenslust. De klankschone vertolking van deze Ita liaans getinte muziek kon als inleiding dienen voor de tweede helft van het con cert, dat de Zuidelijke warmte gaf aan een „Magnificat", een „Gloria" en het madri gaal „Hor ch'el ciel e la terra" van Claudio Monteverdi. Een kapitale prestatie was de uitvoering van het „Magnificat" met zijn rijke polyphonie en zijn muzikaal volstrekt aanvaardbare echo-effecten. Hoe onbegrij pelijk schoon moet deze muziek zijn, wan neer zij bij een vertolking ook haar litur gische functie vervullen kan! Hetzelfde ADVERTENTIE Er was eens een huisvrouw uit Assen, Die wilde haar echtvriend verrassen Ze gaf hem een „TIP" En hij smakte met zijn lip: „Die heb ik liever dan sokken of dassen" Inz. Heer H. H., Apeldoorn ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Maandag is in de ouderdom van bijna tachtig jaar overleden de heer O. A. Hou wen, oud-directeur van de Da Costakweek- school te O verveen. De heer Houwen werd na de oprichting van deze school, waaraan hij een groot aandeel had, in April 1916 be noemd tot directeur en tot het bereiken van zijn pensioengerechtigde leeftijd heeft hij op voorbeeldige wijze leiding gegeven aan zijn school en tezamen met zijn docenten corps heeft hij talrijke onderwijzeressen en onderwijzers voorbereid voor het werk op de bijzondere scholen. Voor zijn benoeming tot directeur aan de kweekschool was de heer Houwen hoofd van de Christelijke school in Bloemendaal en ook na zijn pensioen heeft hij een groot aandeel in het Christelijke schoolleven ge had. Tot zijn overlijden was hij bestuurs lid van de Christelijke school in Overveen en secretaris-penningmeester van de kweekschool. Zijn talrijke oud-leerlingen en allen, die het voorrecht gehad hebben met hem te mogen samenwerken, zullen zijn nagedach tenis in grote ere houden. De teraardebestelling is bepaald op Vrij dagmiddag 13 uur op de begraafplaats aan de Kleverlaan in Haarlem. geheel bij een eigen sodafabricage. In een later stadium is de inmiddels geconsta teerde ongunstige ontwikkeling van de werkgelegenheid in Oost-Groningen mede een belangrijk argument voor de regering geworden haar medewerking aan het pro ject te verlenen. De verbetering van het Eemskanaal moet worden gezien als een werk, dat geheel losstaat van het project en waar van de uitvoering in het algemeen belang ten behoeve van de scheepvaart en van de afwatering van uitgestrekte delen van de provincies Groningen en Drente wordt on dernomen. Van de verbetering van dit kanaal profiteert derhalve een groot ge bied. Het niet ten laste van het rijk ko mende gedeelte der kosten zal door be langhebbenden moeten worden gedragen. Met de voorbereiding der werken voor het sodaproject is reeds een begin ge maakt. De regering is van oordeel, dat de ge projecteerde productie te Delfzijl van 170.000 ton per jaar, welke slechts 5 pCt. bedraagt van de West-Europese productie, zonder al te grote moeilijkheden zal kun nen worden geplaatst. Of het tot een strijd tussen het nieuw op te richten bedrijf en de grote Europese sodaproducenten zal komen, is in hoge mate afhankelijk van het verloop van de besprekingen, die de gevormde combina tie thans met de grootste Europese produ cent voert. De Nederlandse combinatie heeft de regering de toezegging gedaan, dat ook bij geslaagde onderhandelingen met de groot ste Europese sodaproducent de Neder landse verwerkende industrie op concur rerende voorwaarden zal worden bediend. De direct in de sodafabriek te investe ren bedragen, benevens de indirecte in vesteringen, zijn aanzienlijk hoger dan 3 millioen. Doordat een aanmerkelijk deel daarvan voor andere doeleinden zal wor den gebruikt, blijft het kapitaalverlies in ieder geval tot deze 3 millioen beperkt. KATMANDOE (Reuter) De Britse ambassadeur in Nepal, Christopher Sum mer-Hayes, heeft verklaard, dat hij een brief van Sir Edmund Hillary, gedateerd 8 Mei, ontvangen had, waarin de overwin naar van de Mount Everest schreef, dat hij hersteld was van de longontsteking, die hij had opgelopen na twee ribben te hebben gebroken bij de redding van zijn ploegge noot MacFarlane. In de berichten van vorige week werd gezegd, dat Hillary op 19 Mei longontste king had opgelopen. Men denkt, dat Sir Edmund een instorting moet hebben gehad, indien deze berichten juist blijken. Bijdrage. Hongarije heeft de UNO-organ!. satie voor Onderwijs, Wetenschap en Cultuur (UNESCO) verzocht om weder- toelating, als bijdrage tot de verminde ring van de spanning in de wereld, al dus meldt radio-Boedapest. Hongarije's lidmaatschap liep in 1952 af. De Sovjet unie werd in April weer tot de UNESCO toegelaten. Verhuizing. Het Europese centrum van het Carnegie-fonds voor de internatio nale vrede zal per 15 Juni zijn hoofd kwartier verleggen van Parijs naar Genève. Herdenking. In het afgelopen week-einde in de Verenigde Staten, waarin „Memo rial Day" (dodenherdenking) werd ge vierd, zijn meer dan 551 personen om het leven gekomen, van wie 364 bij verkeersongelukken en 97 door ver drinking. Zondebokken. Ruim zestig Oost-Berlijnse slagers bevonden zich onder de 9400 Oost-Duitsers, die de vorige maand naar West-Berlijn zijn gevlucht. Zij hadden de wijk genomen voor een golf van arrestaties en vervolgingen door de Oost-Duitse autoriteiten, die zondebok ken zochten voor een ernstig vleeste kort. De gevluchte slagers zeiden, dat zij gedwongen waren illegaal extra vlees te kopen, daar de toewijzingen te klein waren. Jacht. Ruim vierduizend Japanse recher cheurs en andere politiemannen hebben te Tokio, in een grote jacht op misdadi gers, ongeveer vijfhonderd boosdoeners gearresteerd. Duizenden wapens zijn in beslag genomen. In het huis van een vooraanstaande zakenman is de hand gelegd op zeshonderd messen. Moeders. Meer dan vier millioen Russische vrouwen hebben de „Orde van moeder glorie" en de „Medaille voor het moe derschap" ontvangen. Aan 41.000 vrou wen is de titel „Moeder-heldin" ver leend, aldus meldt „Pravda'. Tehuis gezocht. Zoekt u een kameel? Het Franse leger biedt er over een maand 41 te koop aan voor 60.000 francs per stuk. Het leger zegt dat het de kamelen met hun inheemse kameelruiters naar Parijs laat overkomen uit de Sahara voor de jaarlijkse legeravonden die van 23 Juni tot 4 Juli in het sportpaleis ge houden worden, maar dat het de kame len na afloop zal verkopen. Verduistering. Broadway's beroemde „White Way" heeft zijn eerste verduis tering in vredestijd gehouden als een protestdemonstratie van de amuse mentsindustrie tegen een voorgestelde verhoging van de vermakelijkheidsbe lasting met 5 procent. Coney Island, in het aangrenzende Brooklyn, deed ook zijn lichten uit en amusementscentra in andere delen van New York deden ook mee. Ontdekking. De Egyptische archeoloog Kamal el Mallafch, ontdekker van de twee „dodenschepen" die bestemd wa ren om de Pharao's naar het hierna maals te brengen, heeft nog een vondst gedaan een tombe die misschien de mummie bevat van een edelman van 3500 jaar geleden. El Mallakh had de tombe ontdekt toen hij de muren onder zocht van de ondergrondse kamer die de dodenschepen bevat. Ook heeft hij de ingang tot de scheepskamer gevon den. Hij had de schepen ontdekt door een gat te boren door een dikke kalk stenen muur die onder het woestijnzand nabij de grote pyramide van Gizeh be graven had gelegen. Luisteren. Een groep Bulgaarse studenten heeft de Britse regering verzocht, de kwestie van het vrij luisteren naar de radio op de conferentie van Genève ter sprake te brengen. Het verzoek is ver vat in een schrijven aan de Britse rege ring uit Bulgarije, dat in Wenen is ont vangen. In vlugschriften, die aan En gelse toeschouwers van de voetbalwed strijd HongarijeEngeland in Boeda pest op 23 Mei werden overhandigd, stond, dat in Hongarije de Westelijke radio-uitzendingen worden gestoord. ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornrlngen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. TWEE DUIZEND JAAR geleden meng den kwakzalvers afgeknipte stukjes nagel met was, en verkochten dit als geneesmid del tegen de derde- of vierdedaagse koorts. Het gebruik van deze medicijn was uiterst eenvoudig, want de patiënt behoefde slechts de deurpost van een ander met dit meng sel in te smeren, waardoor de kwaal zich naar het gewaarmerkte huis spoedde, ter van een bezemtwijgje, op een vuurtje. De patiënt moet dan de rook hiervan inade men, waarna hij geacht wordt van de op gelopen toverij te zullen bekomen. Ook in China worden nagels als genees middel aangewend en beschouwd als een voorbehoedmiddel tegen allerlei ziekten en kwalen. Hiervoor zijn het nu eenmaal Oosterlingendie star vasthouden aan ge- ADVERTENTIE Haarlem 13. „Wat voer je hier uit, Joris?", vroeg Panda wantrouwend. „Tut, tut, de vraag dient eerder gesteld, wat of GIJ hier komt doen", antwoordde Joris berispend. „Wilt ge nu eindelijk eens dat lek repareren, of zijt ge gekomen om mij met luchtig gekout van het werk te houden? Hier op het Ad vies Bureau voor Doelmatige Bedrijfsvoe ring tellen daden meer dan woorden. Toon dus uw doelmatigheid en roep de ziedende wateren een HALT toe. Eigenlijk zou ik u dit advies in rekening moeten brengen, doch gezien onze oude relatie krijgt ge het gratis". „Ik heb je adviezen niet no dig", zei Panda haastig, „ik weet heus zelf wel, hoe ik mijn werk moet doen". Hij waadde naar voren om het lek te inspec teren, en toen zag hij iets raars: in de wand bij het lek stak een bijl, die ongetwijfeld dwars door de pijp was geslagen. Panda was scherpzinnig genoeg, om hieruit da delijk een gevolgtrekking te maken. „Héé", riep hij, „dat is geen zuivere koffie! Die pijp is niet gebarsten, maar opzettelijk stuk gemaakt! Noem je DIT soms doelmatig heid wijl de patiënt als bij toverslag genezen neeskundige tradities uit lang vervlogen was. De ziekte werd door dit middel dus als het ware op anderen overgedragen. Plinius, de bekende Romeinse encyclo paedist uit die tijd, brand merkte deze middelen niet al leen als volslagen kwakzalve rij, maar hekelde bovendien de immoraliteit van de gebruikers, die er niet tegenop zagen anderen met hun ziekten op te knappen. Dat was dus in de eerste eeuw na Chr. en in de tijd die sindsdien is verstreken mogen we dan ook verwachten dat het geloof aan de wonderbaarlijke en genezen de eigenschappen van nagels volslagen is verdwenen. Want, indien de Romeinen zich daartegen reeds te weer stelden, hoeveel sterker zal de nuchtere Westerling van bijna 200 jaar later zich dan wel kanten tegen dergelijke opvattingen? We zullen zien! Hoe het tot voor kort toeging (en wel licht nóg toegaat) bij de Menangkabauers, zal velen onzer een glimlach ontlokken. Want wanneer daar te lande iem,and door een ander „betoverd" is, en hij lijdt dien tengevolge aan zware hoofdpijnen en he vige koortsen, snijdt de doekoen de nagels van handen en voeten van de patiënt, knipt hem bovendien enige haren van het hoofd en legt deze ingrediënten, vergezeld ""N tijden. Een dergelijk oordeel kunnen we ons veroorloven, maar dienen dan toch wel te bedenken dat deze op vattingen in verschillende de len van ons vaderland even eens nog springlevend zijn. De arts C. Bakker, die een uitvoerige studie maakte van de volksgeneeskunde, verhaalde bijvoor beeld 25 jaar geleden dat in verschillende delen van Noordholland en Utrecht nog steeds de mening heerste dat afgeknipte nagels die in een fles met water of bran dewijn werden gedaan, onder de bedstee moesten staan als voorbehoedmiddel tegen rheumatiek. En een in de grond begraven fles water met afgeknipte nagels werd zelfs als een uitstekend geneesmiddel tegen deze ziekte beschouwd. Trouwens, hoeveel duizenden jonge Ne derlandse moeders zijn nog steeds van oordeel dat het hoogst ongewenst is de eerste nageltjes van hun baby te knippen? Ook aan deze onschuldige opvatting ligt oorspronkelijk hetzelfde bijgeloof ten grondslag als wij hierboven de Chinezen en Menangkabouers in de schoenen heb ben geschoven! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2