Tien jaar geleden begon de bevrijding van Europa Cltefariiie „4" Kwestie-Juin in Tweede Kamer AGFA CLACK DE WEG, DIE ZIJ KWAMEN.... Agenda voor Haarlem Waar de hel los barsttehet strandje van Arromanches Regering zal zich verzetten tegen koppeling van functies Als Uw is hei reakF Nijmegen heeft een nieuw station WOENSDAG 2 JUNI 1954 3 Eendracht maakt macht! Kerkelijk Nieuws Eisenhower vraagt milliard extra voor de defensie (Speciale reportage) „HIER GEBEURDE HETzegt de Engelsman met de rossige snor, die van Caen af voor ons heeft gereden en wiens volgepakte sportwagen nu naast ons op het dorpspleintje van Arromanches staat geparkeerd. „Hier gebeurde het tien jaar geledenHij kijkt in het rond, loopt dan de stenen trap af het kleine strandje op, blijft bij een van de vele betonkolossen staan, die eens onderdelen waren van de noodhaven „Port Winston Churchill" en die in het zand als logge dieren- lichamen zijn achtergebleven, klopt er eens op en laat dan zijn ogen weer in alle richtingen gaan. Als hij ons weer in het gezichtsveld krijgt, glijdt er iets als een lach over zijn gezicht. Maar dat is slechts schijn. Dat lachje is niets anders dan een doodgewone reflexbeweging van iemand, die ons wellicht op dat moment niet eens bewust opmerkt. Van iemand, in wiens herinnering de tijd voor een kort moment tien jaren is teruggedraaid en die in die herinnering iets zoekt, wat anderen nooit kunnen begrijpen Bijna liefkozend laat hij zijn hand over het ruwe, met wier en mosselen be groeide beton glijden en het lijkt wel of hij, met zijn gezicht naar zee gekeerd nu, in zichzelf mompelt. Wellicht herhaalt hij wat hij zojuist een beetje afwezig tegen ons heeft gezegd: „Hier gebeurde het.Want hier gebeurde het inderdaad, nu bijna tien jaar geleden! Op dit smalle strandje begon op de 6e Juni 1944 onze bevrijding. Arromanches is een vrien delijk Frans Kanaal-badplaats je, dat tevreden dommelend in de lentezon de bedrijvigheid van zijn vissers, met opgerol de broeken door de rustige golven stappend, ligt aan te kijken. Het maakt zo'n vredige indruk en het ligt er zo lieflijk, dat het de bezoeker al van een afstand af schijnt toe te lachen. Maar het is inderdaad slechts schijn: Arromanches lacht net als de Engelsman op 't strand, een beetje stroef en onbewust. Al het zonlicht van een stra lende lentedag kan daaraan niets veranderen! Omdat een lach nu eenmaal nooit meer een spontaan karakter zal kun nen krijgen in deze sfeer, die nog helemaal doortrokken is van de herinnering aan dat verschrikkelijke „toen" Herinneringen aan D-Day. Er zijn in Arromanches in de afgelopen tien jaren heel wat wonden geheeld en er zijn ook vele oorlogsherinneringen langzaam maar zeker verdwe nen. De noodhaven, die hier voor de landing in Juni 1944 gebouwd is, de „Port Winston Churchill", is voor een be langrijk deel opgeruimd en men moet zijn fantasie te hulp roepen om uit de in zee en op het strand achtergebleven be- ton-caissons van dezelfde soort als waarmee verleden jaar de gaten in onze dijken zijn gedicht een indruk te krij gen van hoe het nu allemaal precies ge weest is. Maar wat er ook opgeruimd mag zijn, het blijft een onbelangrijke kleinig heid tegenover alles wat gebleven is. Zoals overal in deze streek, kan men ook in Ar romanches een restaurant „Winston" en een Café-„Mulberry" vinden, genoemd naar de uitvinder van de zo beroemd ge worden, van te voren in Engeland gebouw de noodhavens. Verder hebben vele stra ten de namen van generaals, admiraals, e.d. gekregen: naast-elkaar liggen in dit dorpje, waar de bevrijders van Europa tien jaar geleden de eerste stappen op het smalle strandje zetten de „Cale du Général Eisen hower", de „Quay du Maréchal Montgo mery", de „Quay Amiral Sir Bertram Ram say", de „Quay du Canada" en de „Place du 6 juin 1944". Aan de ene kant wordt dit dorpspleintje, dat tegelijk als Boulevard dienst doet, af gesloten door het nieuwgebouwde D-Day- museum, dat in tegenwoordigheid van een groot aantal vooraanstaande buitenlandse genodigden op 5 Juni door president Coty zal worden geopend en waarin zoveel mo gelijk herinneringen zijn bijeengebracht aan de strijd die de legers van de verbon den volkeren hier hebben gevoerd. Aan de andere kant van deze „Place du 6 juin 1944" staat het vriendelijke „Hotel de la Marine". En ook zonder dat men zou weten, dat in dit hotelletje met de gezellige, op zee uit kijkende Normandische eetkamer, de geal lieerde soldaten de eerste Franse wijn heb ben gedronken, omdat de hoteleigenaar- wethouder, die in zijn kelder was wegge doken tijdens de uren, dat de hel boven Arromanches was losgebarsten, „natuur lijk" de beste flessen had weggezet voor „de soldaten", zou men hier een ogenblik gaan zitten. Omdat men van hier uit alles wat Arromanches te bieden .heeft in één oogopslag kan overzien. Een strandje van niks... Rechts staan de huisjes, waarin de men sen wonen, die eerder dan alle andere be woners van het bezette Europa de Engelse, pcooooooocooooc<xmooooooooooooocmxxxiax>oooooooocxoo« In verband met het feit, dat het op 6 Juni 10 jaar geleden zal zijn, dat „De Invasie" plaats had, heeft een bijzon dere medewerker een reis door Norman- dië gemaakt. Hij bezocht er de plaatsen, waar tien jaar geleden de hevigste ge vechten woedden, trok door dorpjes, waar wij voor 1944 nooit van hadden gehoord, maar die wij toen met gekleur de vlaggetjes beprikten op kaarten, die nauwkeurig werden bijgehouden vol gens de berichten van de B.C.C. en sprak met de mensen, die de strijd om de bevrijding van Europa van nabij had den meegemaakt. Hij zag de verwoes tingen, maar kwam ook onder de indruk van hetgeen in de afgelopen tien jaar alweer was opgebouwd. In zijn eerste artikel, dat hiernaast staat afgedrukt, geeft hij zijn indrukken van Arroman- ches-sur-Mer, het kleine Franse Kanaal dorpje, dat 6 Juni 1944 het hart van de invasie was. XXICCOOCOOCCOOOOOOCXXXOOCOODCCOOOCCCOOOCOCOCOOOOOOOOOOOO Op dit strandje begon de bevrijding van Europa. Hier en daar liggen nog wat resten van de noodhaven, waarvan men op de achtergrond nog de buitenste caisson-,,kade" ziet. Links het „blokkendoos"-achtige, pas gebouwde „D Day"-museum. ADVERTENTIE Canadese, Amerikaanse en andere Geal lieerde soldaten zagen en konden toe juichen. Daartussenin de ruïnes van wat eens trotse huizen waren. Grote donkere gaten hebben de plaats van de ramen in genomen en soms staan alleen de buiten muren nog maar overeind: als blinde, aan geschoten dieren staan deze oorlogsresten triest tussen de kleine zonovergoten vis serswoningen. Aan de vlaggemasten voor de moderne blokkendoos, die men als „D- Day"-museum aan het inrichten is, wap pert de Franse vlag. Over enkele weken zullen hier ook de andere Geallieerde vlag gen boven het strand wapperen. Het strand, dat daar nu zo onschuldig tussen de voor onze begrippen wel zeer rustige zee en de hoge kademuur ligt, is eigenlijk „een strandje van niks." Het is net alsof een enorm monster een gigantische hap uit de hoog uit zee oprijzende kalksteenrotsen en duinen heeft genomen, zodat er over een breedte van enkele honderden meters zo iets als een strand ontstond, waarop de verbonden legers de weg zouden kunnen beginnen, die zich als een lint over een af stand van duizenden kilometers door Euro pa zou slingeren, vrijheid brengende aan millioenen mensen, die al sinds jaren leef den onder de laars van een wrede onder drukker. Op dat strandje herinneren alleen de roestige resten van wat eens een landings vaartuig was en de langzaam maar zeker in het zand wegzinkende betonresten van de noodhaven waarvan de buitencais sons nog steeds in zee liggen over een lengte van ongeveer dertien kilometer Oorspronkelijk lag het in de bedoeling van het Geallieerde Hoofdkwartier om de invasie op 5 Juni, precies vier jaar na de voltooiing van de evacuatie van het Britse leger uit Duinkerken te laten beginnen. Het slechte weer ivas oorzaak, dat de operatie moest worden uitgesteld. Er volgden onmiddellijk besprekingen tussen de Geallieerde leiders. Tenslotte hakte generaal Eisenhower als opper bevelhebber de knoop door: „D Day" zou niet langer dan 24 uur worden uit gesteld en dus op 6 Juni vallen. x. X)00c<x)c00cxx)000000c*500000c»0c3c)00c00000cc00000c000c0000 Een van de 4000, bij de invasie ingeschakelde schepen, die nooit meer naar zijn thuishaven is teruggekeerd en als een stille getuige van de hevige strijd op 6 Juni 1944 bij de Franse kust is achtergebleven. aan de strijd die hier gestreden is. En op het moment, dat een vriendelijke Normandische schone, die ons allerlei oor logsoverblijfselen aanwijst en vertelt, hoe blij de bevolking was, toen de invasie wer kelijk een feit bleek te zijn, ons nog een glaasje Calvados,de appelbrandewijn waar aan dit departement zijn naam heeft ont leend, inschenkt, horen wij haar stem nog maar op de achtergrond. Onze gedachten zijn weggedwaald naar die Junidag, nu bijna tien .jaar geleden, toen in de vroege morgenuren jonge mannen van vele natio naliteiten de hel werden ingestuurd, hier op het strandje van Arromanches. Een hel, waaruit zeer velen nooit zouden terug keren, maar waardoorheen zij moesten, om ons de vrijheid te kunnen brengen. En dan overheerst er nog maar één gedachte: „Wat moet het hier toen verschrikkelijk zijn geweest Het was verschrikkelijk.Dat hebben wij gehoord van de vriendelijke Madame Picard, die in een huisje vlak bij de zee woont. Als wij een ogenblikje tijd hadden, zou zij ons wel even wijzen, waar de eerste Engelse mariniers van het strand af ten slotte langs de smalle stenen trap naar boven waren geklommen.En waar ad miraal Ramsay zijn eerste hoofdkwartier had.... Dan komt de vraag of wij soms Engelsen of Amerikanen zijn, die tijdens de oorlog in Frankrijk zijn geweest.Of dat wij, en de vraag klinkt iets aarzelen- der, soms familieleden hebben op een van de „cimetières", de enorme oorlogskerk hoven waar de gesneuvelden in dichte rijen naast elkaar liggen. Want zeer vele van de buitenlandse bezoekers Mme Pi card is gemakkelijker over het onderwerp gaan praten nadat wij haar verzekerd heb ben, dat wij geen graven van familieleden komen bezoeken die op het eerste gezicht toeristen lijken, blijken Engelsen of Cana dezen te zijn, die de laatste rustplaats van een zoon of een vader komen bezoeken. Dan schijnt de spraakwaterval even op te houden en wij maken van de gelegenheid gebruik om te vragen of Mme Picard in Arromanches was toen „het" gebeurde. „Mais naturellement". Natuurlijk. Vóór de Duitsers aan evacueren van de nog over gebleven dorpelingen konden denken die dachten overigens aan andere dingen in Juni 1944 waren wij al in de kelder gedoken 's Nachts was het al begonnen. Golven vliegtuigen opereerden boven de kust en naarmate het 's morgens lichter werd, werd het schieten en bombarderen heviger. Tot het omstreeks zeven uur wel leek of er op het strand een duivels feest was losge broken Dat duivelse feest van Mme Picard is de geschiedenis ingegaan op verschillende ma nieren. Officieel is het in enkele zinnen in koele, nuchtere bewoordingen beschreven in het eerste communiqué van het hoofd kwartier van de „Allied Expeditionary Force", dat op de 6e Juni 1944, 's morgens om 9.35 uur aan de wereld bekend maakte, dat er in het Westen een „tweede front" was ontstaan: „Onder commando van gene raal Eisenhower zijn Geallieerde zeestrijd- krachten, ondersteund door sterke lucht strijdkrachten hedenmorgen begonnen Ge- alllieerde troepen aan land te zetten op de Noordelijke kust van Frankrijk." Meer dan 4000 schepen Die zeestrijdkrachten waren van de meest uiteenlopende soorten: er waren zware slagschepen, kruisers, torpedobootjagers, maar ook kleine snelle patrouilleboten, in totaal meer dan 4000 schepen, waarbij de allerkleinste landingsvaartuigen, ook nog eens enkele duizenden, niet zijn meege rekend. Zij waren ook van de meest uit eenlopende landen afkomstig: met elkaar streden hier ter zee, in de lucht en op het land Britse, Amerikaanse, Canadese, Franse, Noorse, Poolse, Griekse en Neder landse strijdkrachten. (Van Nederland wa ren in de strijd de „Flores" en de „Soem- ba".) Boven al deze schepen en hun activi teit hadden de strijders in de lucht een „parapluie" opgezet, waardoor het de Duit sers zeer moeilijk werd hun „Luftwaffe" met succes te gebruiken. „De lucht was ge woon verduisterd door de vliegtuigen", vertelt Mme Picard en dat kunnen wij ons voorstellen, als wij horen dat er 2400 toe stellen tegelijkertijd bij deze grootscheepse actie betrokken zijn geweest. Maar deze actie moest dan ook sla gen. En zij slaagde! In 24 uur tijd slaagde men erin 50.000 Engelsen en 15.000 Cana dezen aan land te zetten! Het waren deze soldaten, tezamen met hun kameraden uit de legers van de andere verbonden volkeren, voor wie de buiten gewone legerorders bestemd waren ge weest, waarin de commandanten aan dc vooravond van D Day zich voor het laatst in Engeland tot hun troepen hadden ge richt: tot wie generaal Eisenhower zich had gericht in zijn speciale boodschap: „De ogen van de hele wereld zijn op u gericht. De hoop en gebeden van de vrijheids lievende volkeren overal ter wereld mar cheren met u mee. Uw taak zal niet ge makkelijk zijn: uw vijand is goed getraind, goed uitgerust en gehard in de strijd. Hij zal verbeten vechten. Maar dit is 1944! Er is veel veranderd sinds de overwinningen van de Nazi's in 1940-'41.... Het getij is gekeerd. De vrije volkeren van de wereld marcheren zij aan zij naar de overwinning. Ik heb het volste vertrouwen in u. Wij zullen niets dan de volledige overwinning accepteren. Good Luck! Laten wij om de zegen van de Almachtige God bidden op deze grote en edele onderneming!" Ontelbare kruisen Het waren ook deze jongens, die in de nacht van 5 op 6 Juni over een behoorlijk zware zee naar Frankrijk waren komen varen, zwaar bepakt in allerlei vaartuigen; die als eersten op dat strandje landden, waar nu nog wat betonresten liggen, maar waar de dood zijn buit met volle handen wegsleepte; die onder het Duitse vuur de stenen trappen naar Arromanches opklom men; die de wijn dronken van Mme Picard en al die andere, zo spoedig bevrijde Fran sen, die met de tranen in hun ogen nog niet konden begrijpen, dat zij nu werke lijk vrij waren. En het waren tenslotte ook deze jongens, van wie er zovelen begraven liggen onder de ontelbare kruisen en stenen, die langs de hele kust in deze streek op uitgestrekte begraafplaatsen zijn neergezet. Naast el kaar liggen zij hier, vlak bij de kust die zij nu alweer 10 jaar geleden moesten be stormen. En waar zij helaas voor de vrij heid van anderen sneuvelden. De kust, waar het begin ligt van de weg, die onze bevrijders zijn gekomen.... De zon schijnt uitbundig over Arroman ches, het vissersplaatsje, waar de rust is weergekeerd. Waar vele wonden zijn ge heeld en de oorlogsresten langzaam maar zeker vergaan of in het zand wegzinken. Het is er weer rustig geworden: het strand je ligt vrijwel verlaten en de vissers stap pen weer als voorheen met de netten over de schouder het water in, hopende wat gar nalen of krabben te kunnen vangen. De stenen trappen, waarlangs eens Engelse mariniers omhoog klommen, liggen weer verlaten en de geschilderde letters op de zijkant van een huis, dat eens als comman dopost voor admiraal Ramsay dienst deed, maken een onwezenlijke indruk. Maar de zon kan nog zo uitbundig over Arromanches schijnen, zij kan niet verhinderen, dat het hart er in een kille greep gevangen blijft. ADVERTENTIE Chefarine „4" maakt deze uitdrukking tot werkelijkheid. Eendrachtige samen werking van 4 beroemde geneesmidde len geeft bij pijnen en griep een beter resultaat dan elk middel afzonderlijk. in J doet wonderen.' Geref. kerken Beroepen te Brouwershaven (mede als geestelijk verzorger der arbeiderskampen) P. L. Schuddebeurs te Schoonoord; te Ezin- ge H. Veenstra te Veenwoudsterwal; te Giessen-Oudekerk-Giessen-Nieuwkerk, Hoek (Z.), Krimpen a. d. Lek-Krimpen a. d. IJssel, Nederhorst den Berg en te Nieuwerkerk a. d. IJssel C. L. Timmers, cand. te Heemstede. Bedankt voor Wolvega (vac. S. E. Wes- bonk), H. Hazenberg te Siddeburen (Gr.) Chr. Geref. kerken Bedankt voor 's-Gravenzande G. de Vries te Steenwij k. Geref. gemeenten Bedankt voor Zeist A. van Stuyvenberg te Nunspeet. (Van onze parlementaire redacteur) De heer Vermeer (P. v. d. A.) mocht dan alleen in de ogen van de heren Weiter (KNP) en Wagenaar (CPN) met zijn inter pellatie over de kwestie-Juin geen goed hebben gedaan, de andere sprekers die aan het debat deelnamen, bleken het nuttig te achten, dat de Kamer thans nog eens de gelegenheid kreeg de ten aanzien van die NAVO-opperbevelhebber door de NAVO- raad aangenomen houding te bespreken en tevens in zekere mate te critiseren. De weergave van de beantwoording door minister Beyen van het vijftal door de in- terpellant gestelde vragen verschaft met een gelegenheid duidelijk te maken, welke de belangrijkste punten bij deze interpel latie waren. Nadat de Franse maarschalk Juin zich in een in het openbaar gehouden rede tegen de ED.G. had uitgesproken hetgeen aan alle in dienst van de NAVO staande hoge militairen was verboden, aan gezien deze zich buiten de politieke strijd- kwesties hebben te houden was, in over eenstemming met de door de Nederlandse regering gekoesterde opvatting, door het Belgische lid in de NAVO-raad de kwestie aangesneden. Eenstemmig had toen dat or gaan verklaard het optreden van de maar schalk te betreuren, hetgeen hem ook was medegedeeld. Dit kwam op een berisping neer, zo gaf minister Beyen te kennen, hierbij zich kerende tegen een opmerking van tegenovergestelde aard van de heer ADVERTENTIE CLACK Na korte tijd Is de AGFA CLACK Camera de favoriet geworden van honderdduizenden over de gehele wereld. Geen wonder, - nimmer te voren was het mogelijk voor deze prijs, met zo'n sportieve, elegante camera, zo eenvoudig te fotograferen. Geef Uw kinderen een Clack voor hun schoolprestaties en schenk Uzelf een Clack voor de vacantie. Met de Clack op zak bent U een ieder vèr vooruitl portretlens foto-formaat 6x9 verrekijker-zoeker flitscontact Apart verkrijgbaar! Paraattai Flitser Filter Zonnekap Uw foiohandelaar heeft de AGFA CLACK in voorraadI Weiter. Toen kon de maarschalk, die zich wegens ondisciplinair optreden door zijn regering uit al zijn Franse militaire functies ontslagen zag, zijn ontslag nemen, of aan blijven. Deed hij dit laatste, dan betekende dit, dat hij bereid was voortaan de ook voor hem geldende richtlijnen in acht te nemen. Hij bleef inderdaad aan en de NAVO-raad heeft nog uitdrukkelijk vastgesteld, dat dit te beschouwen valt als waarborg, dat hij in het vervolg zijn mond niet meer zal voor bijpraten. Weinig zin had het volgens de minister voor Nederland onder deze omstandigheden zich tege> het aanblijven van Juin te verzetten. Uit 's ministers verdere uit eenzettingen viel wel op te maken, dat er voor een ontslagverlening aan maarschalk Juin geen eenstemmigheid zou zijn geweest en die is in de NAVO-raad -voor alle be slissingen nodig. Onomwonden verklaarde de minister, dat onze regering bereid is te streven naar een bepaling, dat NAVO-be- velhebbers niet tevens in het leger van hun land een functie mogen blijven bekleden. De bezwaren van de heer W e 11 e r (KNP) tegen de interpellatie kwamen vooral hierop neer, dat hij deze zaak als een interne Franse kwestie beschouwde. Deze opvatting werd met kracht bestre den door de heer Korthals .(VVD), die de houding van de NAVO-raad (het niet verlenen van ontslag) betreurde. Hij achtte het een gevaar voor de democratie als hoge militairen zich gedragen gelijk Juin had gedaan. De heer Wagenaar (CPN) vond het juist prachtig, dat Juin zich tegen de EDG had gekeerd en zag daarin zelfs voor die militair „een heilige plicht." Op een vraag van de heer Bruins Slot (A.R.) deelde minister Beyen nog mee, dat de opperste drie commandanten door de NAVO-raad worden benoemd, waarop deze dan de onder-commandanten benoemen. Zodoende bezit de NAVO-raad dus ten aan zien van alle bevelhebbex-s, met uitzonde ring van de hoogste drie, zelf niet het ont slagrecht. De Raad kan wel de wens tot het geven van ontslag kenbaar maken. Hier voor is dan echter toch ook weer eenstem migheid nodig. Salariëring rechterlijke macht Na de interpellatie kwamen de wetsont werpen ter verbetering van de salarissen van de leden van de rechterlijke macht, als mede die van de vice-president en de leden van de Raad van State aan de orde. Mr. Van Rijckevorsel (KVP) kon accoord gaan met de voorgestelde salarië ring van de hogere rechterlijke functiona rissen. Hij was van oordeel dat de lagere leden van onze rechterlijke colleges meer zullen dienen te ontvangen dan in de ont worpen regelingen wordt voorgesteld. Zowel jhr. mr. Van der Feltz (C.H.), m e j. m r. T e n d e 1 o o (P. v. d. A.) als mr. Verkerk (A.R.) spraken onge veer in dezelfde trant, al bleek de woord voerster van de P. v. d. A. het oneens met het door de heer Van der Feltz verkondigde standpunt, dat er, gezien de bijzondere positie van de onafhankelijke rechterlijke macht geen verband moest worden gelegd met ambtenaren-salarissen. De heer Gortzak (CPN), die voor de arbeid en taak van de Raad van State wei nig waardering bleek te hebben, vond dat de Staatsraden te veel salaris zullen krijgen en kondigde daarom het „tegen" van zijn fractie aan. Garantiewet Bij het begin van de vergadering moest de Kamer nog beslissen over enige amen dementen van de heren mr. De Graaf (KVP) en Van der Wetering (C.H.) op het wetsontwerp tot wijziging van de garantie- wet Burgerlijk Overheidspersoneel in In donesië. Doordat minister Luns bereid bleek een verzoek van mr. De Graaf die wel zag aankomen, dat zijn amenderings poging toch op te sterk verzet van de rege ring zou afstuiten in zeer welwillende overweging te nemen, trok deze zijn amen dement in, evenals de heer Van de We tering het zijne, dat ten behoeve van onge veer 500 zogenaamde „korte verbanders" 1'4 millioen meer uit de schatkist zou hebben gevorderd, nadat minister Luns het „onaanvaardbaar" had laten horen. Dat moest dan maar voor rekening van de rege ring blijven, zo protesteerde de heer Van de Wetering. Waarna de heer Stufkens (P. v. d. A.) met zijn vrienden, eveneens onder protest, het wetsontwerp mee aan vaardden, al waren zij verbijsterd en ver ontrust over de wijze waarop de regering in dit geval overleg met de Kamer had ge pleegd. Zonder hoofdelijke stemming werd het wetsontwerp tenslotte aangenomen. Het gedeeltelijk gerestaureerde en ge deeltelijk r.ieuwe stationsgebouw te Nijmegen is Dinsdag officieel in gebruik gesteld, in tegenwoordigheid van het ge meentebestuur van Nijmegen, ir. S. van Ravesteyn, architect van het station, ingenieurs van de spoorwegen en van de rij kswaterstaat. Nadat het stationsgebouw, waarin ook twee autobusmaatschappijen kantoren en wachtlokalen hebben gekregen, was bezich tigd, heeft de burgemeester vain Nijmegen, mr. Ch. Hustinx, een woord van danik en hulde gericht tot de president, van de Ne derlandse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hol lander. Hij herinnerde er aan, dat tijdens de oorlogsdagen zowel het station als de stad Nijmegen zwaar werden getroffen. Na de oorlog werden onderhandelingen met de directie van de spoorwegen gevoerd over het herstel en in December 1952 werd toe stemming verleend voor de herbouw van het station. Woorden van hulde richtte del burgemeester ook tot ir. Van Ravesteyn.* De burgemeester bood ir. Den Hollander een ontwerp voor een in brons door de Nijmeegse beeldhouwer Charles Hammes te vervaardigen relief aan. Het is een alle gorische voorstelling van de zich oprich tende stedelijke gemeenschap van Nijme gen, die de band tussen trein en stad aan trekt. Ir. Den Hollander dankte voor dit geschenk. Het grote bronzen relief zal wor den aangebracht tegen de marmeren ach terwand van de doorgang onder de dertig meter hoge stationstoren. Aan een 26-jarige schipper, genaamd Y van der B., is door de rechtbank te Am sterdam drie maanden gevangenisstraf op gelegd omdat hij door het „roekeloos over- hollen van de De Ruyterkade" een samen loop van omstandigheden had veroorzaakt, die de dood van een 51-jarige gehuwde vrouw, H. A. Schutte, tengevolge had. Deze was, toen Van der B. tegen haar bromfiets opliep, met het hoofd tegen een passerende bestelauto geslagen en kort daarna over leden. De officier had drie weken geëist. WASHINGTON (United Press) Pre sident Eisenhower heeft het Congres ver zocht 1.100.000.000 dollar toe te wijzen ge durende het komende fiscale jaar, om de defensie van het Amerikaanse contingent te versterken tegen atoomaanvallen en om de militaire bases die Amerika in de we reld gevestigd heeft te versterken. Goedkeuring van deze uitgaven zou de wet op de defensietoewijzingen voor het fiscale boekjaar op ongeveer 29 milliard dollar brengen. WOENSDAG 2 JUNI Concertgebouw: Uitvoering door leerlingen van de muziekschool van de Mij. tot bev. der Toonkunst, 8 uur. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht: Johan Timmerman, orgel en Arie Butter, hobo. 8 uur. Minerva: „High noon", 14 jaar, 8.15 uur. Roxy: „The boy from Oklahoma", 14 jaar, 8 uur. Frans Hals: „Kampioen op sokken", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: ..Statione Termini", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „De bruid was een man", alle leeft-, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Berlijn Oost-zone", 18 jaar, 7 en 9.15 u. Rembrandt: „Het jolige weeuwtje", alle leeft., 7 en 9-15 uur. Palace: „Alraune", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 3 JUNI Zuiderkapel, Zuiderstraat: Ds. I. Vasseur, 8 uur. Minerva theater: Pinksterspel, bijz. Kerkewerk Herv. gemeente Heemstede, 7.30 en 9.30 uur. Roxy: „The boy from Oklahoma" 14 jaar, 2.30 'en 8 uur. Frans Hals: „Kampioen op sokken", alle' leeft.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Statione Termini", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De bruid was een man", alle leeft., 2.15, 7 en 9-15 uur. Luxor: „Ber lijnOost-zóne", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het jolige weeuwtje", alle leeft. 2, 4.15. 7 en 9-15 uur. Palace: „Alraune", 18 L, 2. 4.15, 7 en 9-15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5