Stoutmoedige gedachten van burgemeester over toekomstig wegennet en zomercentrum Pinksteren Nieuwefiets Pinkstershow PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN Wereldnieuws Een prettige Zaterdagm iddag Roomboter op het brood Zandvoort staat en valt met zijn verbindingen Voorlopig: Verbreding Zandvoortse laan en busweg op trambaan De radio geeft Vrijdag Zijn vrouw rekent even goed als hij! REGENJASSEN ZocU ió het zo Bijgeloof J 2 Denken op kleine schaal Zomer centrum Examens Wie goed rekent weet dat het kan: KE I P Gr. Houtstraat 137 naast Luxor Personeelsbonden wijzen N.S.-loonvoorstellen af Kerkelijk Nieuws Brand in drukkerij te Steijl DONDERDAG 3 JUNI 1954 99 99 ZODRA HET SEIZOEN VOORBIJ IS zal dit jaar begonnen worden met de ver breding van de Zandvoortselaan óp Zandvoorts gebied. Aan de Zuidzijde zal tussen de kom van Zandvoort en de Bentveldse bebouwing een strook van tien meter aan de weg worden toegevoegd. Deze strook wordt verkregen van de terreinen van de Amsterdamse waterleiding. Over deze grondoverdracht is reeds met de gemeente Amsterdam in principe overeenstemming bereikt. Voorts is deze week de aanbesteding geweest van de aanleg van het eerste gedeelte van de Herman Heijerman'sweg, welke ten Zuiden van het in aanbouw zijnde tehuis voor bejaarden aan de Zandvoortselaan zal beginnen en in de toekomst zal worden doorgetrokken naar Plan Noord. Maar het eerste gedeelte van die weg is reeds nu belangrijker dan men denkt: het loopt immers op de trambaan aan, de trambaan welke reeds het volgend jaar October wordt opgebroken om zo spoedig mogelijk van dat punt af tot het Zwarte veld, een honderddertig meter voor het huidige eindpunt, te worden verhard ten dienste van het busverkeer. Ook de verbreding van de Zandvoortselaan is uiteraard een vooruitlopen op het verdwijnen van de tram en het daardoor toenemen van het wegverkeer. Intussen is Zandvoorts voortvarende burgemeester, mr. H. M. van Fenema, ge neigd deze maatregelen, hoewel op zichzelf nuttig en noodzakelijk, toch als lapmid delen te beschouwen en zeker niet als be wijzen dat men in Zandvoort en daarbui ten de ontwikkeling van de badplaats niet ziet op de schaal van vijfentwintig jaar later. Wie een kwartier met mr. Van Fenema heeft gesproken, weet dat deze onderne mende man bepaald niet begrijpt waarom er altijd zo lang administratief en ambte lijk geharreward moet worden voordat om maar een enkel voorbeeld te noemen het verkeersplein in de Zandvoortselaan, waarop in de toekomst de Herman Heijer- mansweg moet aansluiten, evenals een weg die buiten Zandvoort om naar de Zuider boulevard zal leiden, goed en wel tot stand kan komen. Een badplaats is evenveel waard als haar verbindingen waard zijn, zo zegt mr. Van Fenema. En hoe staat het met die verbin dingen, mede als men de eigenlijke taak en functie van Zandvoort in het Nederlandse badleven in aanmerking neemt? Zandvoort toch is niet alleen de bad plaats van Amsterdam, het is zelfs een forensenwijk van de rijkshoofdstad. Zand voort is tevens de aangewezen badplaats voor het Gooi. Internationaal gezien is Zandvoort de badplaats bij uitstek voor het Rijnland. Dat was het al jaren voor de oorlog en het zou de ogen 'sluiten zijn voor de geografie als men niet erkende, dat het alle "gevoelsoverwegingen ter zijde ge laten dat weer is en wordt. Ten minste: als de verbindingswegen op het niveau van de vervoerstechniek en niet daarbij ten achter blijven, zoals thans on miskenbaar het geval is en indien niet ADVERTENTIE GOOGOOOOOOGGGOOOGXDOG Dan een tocht maken op een is een waar genot Elk gewenst model voorradig tóij A. v. d. BOGAARD Floresstraat 15 - Haarlem Tel. 16548 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.45 Schoolradio. 10.00 Semele, oratorium (3e deel), 11.00 Voor de zieken. 11.40 Klein koor. 12.03 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Amusements muziek. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Pianovoordracht. 14.20 Pro menade-orkest en soliste. 15.00 Schoolradio. 15.30 Amusementsmuziek. 16.00 Voor de zie ken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Symphonette-orkest en soliste. 18.00 Wetenschap en leven, causerie. 18.10 Amu sementsmuziek. 18.40 Vragenbeantwoording. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Re geringsuitzending. Verklaring en toelichting, waarin opgenomen het maandelijks over zicht van de werkzaamheden van de Ver enigde Naties en 't emigratiepraatje door H. A. van Luyk. 19.30 Verzoekprogramma. 20.30 Waar heb ik dat gelezen? 21.15 Gelukkige huwelijken, causerie. 21.35 Kamerorkest en solist. 22.45 Kerk en Mens, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de huisvrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Viola d' amore en clavecimbel. 11.05 Radiofeuille ton. 11.25 Platen. 11.35 Orgel en zang. 12.00 Amusementsmuziek. 12.33 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Kookpraat- je; 14.20 Vierhandig pianosp.el. 14.50 Voor dracht en muziek. 15.10 Platen. 15.20 Voor alle mensen, waai- dan ook15.40 Platen. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgel spel. 17.20 Muziekcausei'ie. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 19.00 Zo de ouden zongen causerie. 19.15 Platen. 19.30 Op huisbezoek, causerie. 19.45 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.10 Instr. sextet. 20.30 Een half millioen vluchte lingen, causerie. 20.40 De Omroep in Neder land, causerie. 21.00 Cabaret. 22.00 Buiten lands weekoverzicht. 22.15 Piano, gitaar en bas. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Kamerorkest. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Act. en weeroverzicht. 20.30 Toneel en Televisie, rondetafelgesprek. 20.55 Texel, film. 21.2022.00 Ged. eindexamenprogramma van de Toneelschool. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.45 Vlaamse liederen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Koorzang. 16.45 Omroeporkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Oi-kest en soliste. 18.10 Voordracht. 18.20 Omroeporkest en solisten. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.05 Platen. 20.15 Symphonie-orkest en soliste. 20.55 Kunstkaleidoscoop. 21.10 Symphonie-orkest en soliste. 21.50 Platne. 22.00 Nieuws. 22.15 Intern. Radio Universiteit. 22.30 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 en 75 m.). voort gemaakt wordt met de plannen voor de ophoging van de spoorbaan tussen Heemstede en Haarlem binnen een of twee jaar oorzaak zullen worden van de grootste chaos welke men zich op verkeers gebied maar kan denken. Het ligt voor de hand, dat er bij het stationnetje Heemstede-Aerdenhout een viaduct moet komen, het ligt al evenzeer voor de hand, dat ter hoogte van de Vier sprong in Aerdenhout de belangrijke recht streekse verbinding met Amsterdam moet beginnen, die op Haarlems gebied de Johan van Oldenbarneveldlaan en de Spaarne- laan zal volgen om vervolgens met een brug over het Spaarne en een weg in de Romolenpolder op de rijksweg naar Am sterdam uit te komen. Maar ook die route zal toch na korter of langer tijd te weinig capaciteit blijken te hebben en zeker nog teveel woonkernen passeren die een belemmering vormen voor het ideaal van Zandvoorts burgemeester: twee zesbaansrijwegen. een ten Noorden van de spoorbaan Zandvoort-Haariem- Amsterdam door het duingebied en de Spaarnwouder polders, de andere ten Zui den van Haarlem, door de Haarlemmer meer, met ter hoogte van Schiphol een ver takking naar het Gooi. Aldus zal voor het wegverkeer Zandvoort gebracht zijn öp een kwartier afstand van Amsterdam, op een half uur van het Gooi. En wat het Rijnland betreft: dat zal zich dan op minder dan vier uur rijden bevin den van de voor dat gebied welhaast aan gewezen kustplaats. Intussen: voorlopig denken de meeste mensen nog op de schaal 1954. Tien meter bij de Zandvoortse laan. de bussen straks via de Herman Heijermansweg en de ver harde trambaan naar het Zwarteveld om dan met een lus de Zandvoortselaan weer te bereiken. Over de bestemming van de rest van de trambaan is nog geen beslissing genomen. Zandvoort en Bloemendaal hebben voor rang bij aankoop daarvan, voor een gul den het gehele traject, mits er dan een weg voor de bussen op wordt aangelegd. Ziedaar de moeilijkheid: is deze uitgave niet van de gulden voor de verwerving, maar van de tonnen voor de wegaanleg gerechtvaardigd? Is de aldus verkregen oplossing afdoende, vooral ook gelet de aansluitingen. Voor Zandvoort heeft het alvast in het geheel geen zin die weg aan te leggen als Bloemendaal het niet doet. En of Bloemendaal deze kosten over zal hebben voor een zaak, die geen direct Bloemendaals belang bevordert, is nog de vraag. Gelet op het tempo waarin thans de op lossing van deze verkeersproblemen wordt nagestreefd, is het niet waarschijnlijk dat het eerste tramloze badseizoen zomer 1956 zonder grote moeilijkheden zal ver lopen. De spoorbomen in Heemstede moeten ge middeld om de zeven a acht minuten wor den gesloten, de bussen moeten die over weg met een frequentie van zeker drie a vier minuten passeren, zo niet meer: de gevolgen kan iedereen zich wel voorstel len. Nu is het zo, dat niet alleen de verbin ding met Zandvoort, ook die in Zandvoort hoognodig een oplossing vereist. Alleen Zandvoorters zullen wellicht kunnen ver klaren waarom het nodig is, dat alle dag jesmensen na het verdwijnen van de tram gedwongen zullen zijn een wandeling van zeker tweehonderd meter van het eind punt van de bus naar het strand te maken. Doortrekking van de buslijn tot het ronde plein bij de watertoren heeft' in de ogen van de Zandvoorters nog geen genade kunnen vinden. Zoals zij ook huiverig staan tegenover clat ondei-deel van het wederopbouwplan van ir. G. Friedhoff, waarbij een nieuwe brede weg is geprojecteerd van het Zwar te veld (c.q. begin Oosterstraat) naar het zomercentrum ter hoogte van de Zeestraat. Volgens dat project zal de bebouwing tussen Kanaal- en Willemstraat moeten sneuvelen, terwijl ook de Pakveldstraat geheel zou opgaan in de brede baan naar het „ovale plein". Dat plan is weer actueel geworden nu de raad o'ok eens informeel heeft gespro ken .over de sanering van de dorpskern ter weerszijden van die verbinding: men heeft de neiging dit vraagstuk als een ge heel te zien, niet als twee geheel verschil lende zaken. Zoals men goed zal doen de kwestie van de verbindingen „groot" te zien, zo zal men ook rekening moeten houden met de omstandigheid dat het in het wederop bouwplan geprojecteerde zomercentrum veel grootser zal moeten worden opgezet. De bekende architect prof. H. Th. Wij- develd heeft reeds als zijn mening te ken nen gegeven, dat het centrum in het oor spronkelijke plan te eng van karakter was: het plein was omsloten door twee naar binnen buigende vleugels van amuse mentsbedrijven een dergelijke. Aan zee verwacht men juist een openheid en een wijde blik, zodat het naar zijn inzicht aan beveling verdient de vleugels juist wij kend te projecteren. Voorts worden thans reeds de toegangs straten bovendien nog op het plein door kiosken en dergelijke geblokkeerd te smal ontworpen geacht. Tien meter breed te voor een straat, die, zoals in Schevenin- gen de Palacestraat, reeds in 1890 dertig meter breed had moeten zijn, schijnt dan ook werkelijk onvoldoende. En de vormgeving van het zomercen trum is in een actueel stadium gekomen, nu. toch allerwege een ontwakende belang stelling voor hótelbouw valt waar te ne men en zeker in een badplaats waar alle bestaande hotels en pensions reeds maan den tevoren geheel besproken zijn. Maar ook voor hotel- en flatbouw geldt, dat de man of de mensen die in Zandvcoort wil len beginnen, voor alles blijk moeten ge ven een kwart eeuw vooruit te kijken. Dan zijn zij zeker van ourgemeester Van Fe- nema's sympathie. Coornhertlyceum Geslaagd voor het eindexamen Gymnasium, diploma B: mejuffrouw E. M. de Duik en de heren R. N. A. Faase, E. van der Feltz, H. Franken, J. Langereis, J. W. de Munck en E. H. Nauta. Het examen wordt voortgezet met twee candidaten. Afgewezen: geen. Akte Na Voor het eerste gedeelte van het exa men voor lerares lingerie- en costuum- naaien (akte Na) slaagden de dames: Y. Forterie, T. Jaarsma, J. S. Janssen, G. Overbeek en G. M. v. d. Zwaard. Alle candidaten werden opgeleid aan de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool. ADVERTENTIE kunt U Uw gasten en Uzelf bereiden door te gaan kijken naar de op de 250 modelkamers van Woninginrichting Beverwijk De toegang is geheel vrij en U bent hartelijk welkom! ADVERTENTIE Deze boekhouder verdient zijn geld met rekenen. Zijn vrouw rekent op haór beurt éven goed en daarom krijgt hij roomboter op het brood mee naar kantoor. In kosten scheelt dat immers maar iets meer dan een cent per boter ham. En om zó weinig ontzegt zij haar man de roomboter toch werkelijk niet Spaar de rijksbotermerken (er staat er een op Uw pakje) en doe mee aan de grote Roomboter Prijsvragen! De eerstvolgende verschijnt 19 Juni in Libelle, Beatrijs, Margriet, Goed Nieuws en Eva en op 26 Juni in alle Radiobladen. ADVERTENTIE ZONBRILLEN m«» optisch juist* qlattn In eerste overleg tussen de directie en personeelsraad van de Nederlandse Spoor wegen over het Nieuwe Reglement Dienst- voorwaarden (RDV) is op 24 Mei over eenstemming bereikt. De bedoeling van het nieuwe RDV is het loonpeil meer in overeenstemming te bren gen met dat in het vrije bedrijfsleven. In de voorgestelde loonsverhoging, waarmee een bedrag vain f 10.000.000 gemoeid is, en die op 1 Juli zou ingaan, zou het hogere personeel 7 a 8 percent verhoging krijgen, de stationsarbeiders 6 a 7 percent en de daartussen gelegen groepen gemiddeld 3 percent. Nadat de voorstellen reeds waren ver worpen in vergaderingen, die de Pro testants-Christelijke Bond en de Neder landse Vereniging van Vervoerspersoneel met hun afdelingsbesturen Zaterdag en gisteren hebben gehouden heeft nu ook de R.K. pea-sonee-lsbond „St. Raphael" de voor stellen afgewezen in een vandaag gehou den vergadering, waarin vele grieven tegen de bedrijfsleiding werden geuit. Nu alle drie de personeelsbonden de voorstellen hebben afgewezen, zijn nieuwe onderhan delingen tussen directie en personeelsraad noodzakelijk geworden. Ned. Herv. kerk Beroepen te Onstwedde (toez.) A. Breu- re te Zegveld. Beroepen te Alblasserdam (Ver. van Vrijz. Herv.) W. v. d. Vlugt te Drachten; te Bleskensgraaf W. Vroegindewey te Bleis wij k. Geref. kerken Beroepen te Haarlem-N. (vac. A. B. C. Hofland) H. W. Wierda te 's-Gravenhage- Loosduinen; te St. Pancras C. L. Timmers, cand. te Heemstede; te West-Terschelling- Midsland G. F. Ch. Goslinga, cand. te Bui tenpost. Aangenomen naar Haarlem-Z. (vac. A. M. Boeijinga) D. J. Roos te Sleen. Beroepen te Wemeldinge H. J. Kouwen- hoven, cand. te Delft. Chr. Geref. kerken Beroepen te Leerdam D. Slagboom te Middelburg. Woensdag heeft brand gewoed in de drukkerij „De Zon" te Steijl. De papierop slagplaats stond reeds in lichter laaie, toen het vuur ontdekt werd. Nadat de brand weer was gewaarschuwd, trachtte het per soneel vergeefs met behulp van schuim- blussers het vuur te doven. De brandweer van Tegelen kon aanvankelijk door water gebrek weinig uitrichten. Pas toen de brandweer van het missiehuis te Steijl as sistentie kwam verlenen kon het blussings- werk met kracht ter hand worden geno men. Desondanks brandde de bovenverdie ping, waar ook een cartonnagebedrijf ge vestigd was, geheel uit. De machines van de drukkerij konden behouden blijven maar liepen aanzienlijke schade op door instorting van het plafond en de grote hoeveelheden watei\ Een burgemeester uit het Zuiden des lahds is, door het Haags gerechtshof veroor deeld tot veertien dagen gevangenisstraf wegens het doen van onjuiste belasting aangiften over de jaren 19461950. De bur gemeester had voor het bijhouden van een boekhouding in die jaren f200 per maand gekregen, welke inkomsten hij voor de be lasting verzweeg. De burgemeester was door de rechtbank tot een gevangenisstraf van een maand veroordeeld, van welke straf de procureur-generaal bevestiging had ge vraagd. ADVERTENTIE Big-Ben14.75 Poplin34.44. Falcon 49.75 Gen. Cronjcstraat 40-44 - Haarlem-Noord Tel. 15438 Rebel. Sir John Mellor is uit de Britse conservatieve partij getreden uit protest tegen het besluit van het Lagerhuis de salarissen van de leden van het Huis te verhogen. Hij heeft medegedeeld dat hij als onafhankelijk lid deel van het Huis zal blijven uitmaken. Doodvonnissen. De Britse minister van Koloniën, Oliver Lyttelton, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat in de twaalf maanden tot 30 April 566 Afrikanen in Kenya ter dood zijn veroordeeld. In 283 gevallen was het vonnis voltrokken. De beschuldigingen konden gerangschikt worden onder de categorieën moord, onwettig bezit van wapens, munitie en ontplofbare middelen, samenwerking met terroristen, het afnemen van onwet- tigen eden, handelingen met de bedoe ling het terrorisme te bevorderen. Terug. De regeringspartijen en de uiterst rechtse oppositie in het Oostenrijkse parlement hebben zich uitgesproken voor een wetsontwerp, krachtens het welk veroordeelde nazi's hun ten gunste van de staat verbeurd verklaarde bezit tingen worden teruggegeven. Nieuw. Achille Lauro, een 66-jarige mul- timillionnair is afgetreden als voorzitter van de nationale monarchistische partij van Italië, wegens meningsverschil met de partijsecretaris. Lauro, die tevens burgemeester van Napels is, heeft de vorming van een nieuwe partij aange kondigd, de monarchistische volkspartij. Methoden. Een groep Spaqnse hoge offi cieren onder leiding van generaal De Soto, plaatsvervangend chef van de gene rale staf, is in Washington aangekomen voor een bezoek van drie weken aan de voornaamste Amerikaanse militaire cen tra. De officieren zullen de Amerikaan se opleidingsmethoden en het gebruik van wapens bestuderen. Beloften. De Japanse politie heeft weer een man gearresteerd, die poogde tot de tuin van premier Josjida door te drin gen. De vorige maand arresteerde de politie een jonge timmerman voor het zelfde delict. Hij bekende later, dat hij de premier had willen doden voor diens reis naar het buitenland „daar men nooit kan weten wat hij daar belooft." Josjida, die Dinsdag nog in het Japanse parlement verklaarde, dat zijn reisplan nen nog niet vaststonden, zal morgen zijn reis naar de Verenigde Staten en West-Europa beginnen. Volgens persbe richten zal hij in Washington trachten een nieuwe Amerikaanse lening los te krijgen. Daarna zal hij 'voor tien dagen naar Groot-Brittannië gaan. In Londen zal hij een rede uitspreken in het Britse parlement. Daarna reist hij naar Parijs, voor een bezoek van een week, waarna hij nog vier dagen in Bonn en een week in Rome zal verblijven. Opgeheven. Het nachtelijk uitgaansverbod dat vier jaar lang te Teheran van kracht is geweest, is opgeheven. Deze maat regel werd genomen, nadat in de vas tenmaand Ramadan, toen men 's nachts om godsdienstige redenen mocht uit gaan, was gebleken, dat het veilig is te Teheran. De Perzische regering heeft drie medewerkers van oud-premier Mossadeq onder borgtocht in vrijheid gesteld. Toevlucht. De Panamese ambassade te Havanna heeft meegedeeld dat Panama asyl wil verlenen aan vijf personen, die vorige week zouden hebben deelge- genomen aan een poging om de Cubaan se regering omver te werpen; 4 hunner hebben een toevlucht gezocht in de Pa namese ambassade te Havanna en de vijfde in de ambassade van Uruguay. De twee die naar de Mexicaanse am bassade vluchtten, zijn uit Havanna naar Mexico vertrokken, dat hen wil opnemen. Tweede. De 40e Amerikaanse divisie is uit Korea naar de Verenigde Staten vertrokken. De officieren en manschap pen zijn in de havenstad Intsjon scheep gegaan. Dit is de tweede Amerikaanse divisie, die sedert de ondertekening van het bestand wordt teruggetrokken. Westers. De Chinese eerste-minister, Tsjoe En Lai, heeft Dinsdag, toen hij in een suite in een hotel met de Britse minister Eden dineerde, voor het eerst te Genève in het openbaar een costuum in Wester se stijl gedragen. Tsjoe was.de gast van Eden. Inlichtingen. Downing Street no. 10 heeft bekend gemaakt, dat een zwarte zwaan is weggevlogen van het landgoed van Sir Winston Churchill en dat de premier het zeer op prijs zal stellen, wanneer men hem nadere inlichtingen over de zwaan kan verschaffen. De zwarte zwaan, een zeldzaam exemplaar, heeft een rode snavel met een witte vlek. 14. „Ik vertrouw je niet!", riep Panda. „Je hebt die pijp opzettelijk stuk gemaakt. Waarom heb je dat gedaan?" „Makkertje", antwoordde Joris, „thans dien ik u toch werkelijk enige adviezen te geven. Ten eerste moogt ge uw klanten nooit met wan trouwen bejegenen. Ten tweede dient ge u niet af te vragen, hoe een lek is ontstaan, doch hoe het gerepareerd moet worden. Ten derde moogt ge niet zo lang treuzelen met het verrichten der reparaties, daar de klanten het anders zelf doen". Met deze woorden nam Joris de parapluie en stak deze als een stop in de spuitende buis. Zie zo", zei hij, „dit zijn dus drie advie zen tegen honderd florijnen per stuk. En daar ge millionnair zijt, die het loodgieters- bedrijf slechts als liefhebberij uitoefent, dien ik het totaal bedrag nog te verhogen met vijftien procent vermakelijkheidsbe lasting". „O, nu begrijp ik je spelletje", zei Panda, „je hebt me naar je Adviesbu reau gelokt, om me je dure adviezen op te dringen. Maar nu heb je je toch mis rekend, Joris. Zelfs al zou ik het willen, dan zou ik je toch niet kunnen betalen. Ik. ben namelijk geen millionnair meer!" Deze mededeling gaf Joris zo'n schok, dat hij in het water neerplonste. „Geen million nair meer....", klonk het borrelend, „dus alle moeite voor niets.... blub, blub!" WE HEBBEN VROEGER eens verteld dat haren en nagels, in tegenstelling tot de volksovertuiging, na de dood niet door groeien. In de oudheid was men echter algemeen van opvatting dat haren en na gels wel degelijk nog enige tijd met groeien doorgingen, waaraan de conclusie werd gekoppeld dat de voedende ziel hierin dus wat langer verwijlde dan i?i de rest van het lichaam, Sterker nog, aan haren en nagels werd een aparte bezieling toegeschre ven, zodat we deze tooisels op allerlei terreinen van de magie ontmoeten, zelfs op plaatsen waar we ze zeker niet zouden verwachten. De veronderstelde bezieling der nagels had tot gevolg dat afgeknipte nagels voor allerhande medicijnen en to vermiddelen konden dienen, gelijk we de vorige maal hebben gezien. Maar tevens ligt het in de reden dat uit deze gedachten- gang allerhande voorzorgsmaatregelen zijn gesproten, welke bij het knippen van na gels in acht genomen moesten worden. Nagels, die bezield werden geacht en een zelfstandig leven hadden, stonden natuur lijk onder invloed van de maan, waarvan gezegd werd dat zij invloed op het leven uitoefende. Maar behalve op de maan en haar schijngestalten, moest bij het nagel knippen tevens op het jaargetijde en de dagen van de week worden gelet. Deze onzin ligt werkelijk niet zo héél ver ach ter ons, want een Beierse kalender uit het jaar 1887 vermeldt nog uitdrukkelijk dat Vrijdag 8 April de aangewezen dag was voor het kortwieken van de nagels! In andere streken is men echter van op vatting dat de Vrijdag voor het knippen -\ van nagels hoogst ongunstig is. Dit verschil van mening vindt zijn oorsprong in eeu wenoude tradities. Sedert de invoering van de Christelijke godsdienst werd de Vrijdag veelal beschouwd als een dag die onheil brengt, maar lang daarvóór meende men in de Vrijdag een geluksdag te moeten zien, omdat hij gewijd was aan Frija, de Germaanse godin der liefde en vruchtbaar heid. Restanten hiervan vin den we terug in de Vrij dagen die in bepaalde streken voor het knippen van nagels werden aangewezen, of uitge sloten. Ook het uur waar op de nagels werden geknipt, was lang niet onverschillig. Zo zou iemand die op Vrijdag om 11 uur zijn nagels knipte, te beginnen met die van de pink, het hele jaar geen kiespijn krijgen. Dat stond als een paal boven water! Momenteel zijn nog duizenden jonge moeders van opvatting dat de eerste nagel tjes van een baby niet mogen worden af geknipt, maar dat ze door de moeder moe ten worden afgebeten, of afgescheurd Deze mening steunt op het oude bijgeloof dat het kind anders later een dief wordt, of gaat stotteren. Om dit te voorkomen laat men vaak de nageltjes zó lang uit groeien tot het kind er zichzelf deerlijk mee havent en er uit ziet of hij met een wilde kat heeft gevochten. Over katten gesproken, waarom zou een kat zo zijn nagels in een boom, of in het vloerkleed klauwen, scherpenzoals velen menen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2