Wolkbreuk spoelde voetpad in Overveen weg Tot straks in Royal Leerlingenavond van Toonkunst „Antigone" in de Kunstmaand Twee Haarlemse jongens zouden auto uit garage gestolen hebben v O Ledenwinst bij Bestuurdersbond JAN VAN DER PIGGE Huuradviescommissie behandelde in 1953 bijna 1500 zaken NEVER SHARP Covelux Piasticlak MOBYLETTE Fa. C. van Maren Vermoeiend muzikaal toneel Fablo- Flair OVERHEMDEN CUILLAUME VELU grieven aan cle redactie DONDERDAG 3 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 HAARLEMSE RECHTBANK Doel van tocht was het V reem deli ngenlegioen Hoogste punt bij bouw Mendel-college bereikt Verzoek van Heemsteedse politie Burgerlijke Stand van Haarlem PARFUMERIE jj Ziet onze etalages E. F. J. van Blokland 40 jaar bij PTT Dagsamenkomst van Christen-vrouwenbond Druk werk „Jammer, maar begrijpelijk' Jong echtpaar aangehouden Recherche deed goed werk en spoorde fietsen op Helft van het programma aan dans gezvijd Fontein Frans Halsplein geeft Vrijdag water Concert voor bewoners van Delftweide De G.S.W. VERFINDUSTRIE COVELINE T.b.c.-fonds: dalende tendenz Doktoren in het veld tegen de advocaten 15.90 - per 2 st. 29.75 Plantsoen gereed op de Grote Markt „Het komt de laatste tijd hoe langer hoe meer voor, dat jongens een auto uit een garage meenemen om er dan mee naar Frankrijk te rijden, waar zij dienst willen nemen in het vreemdelingenlegioen. Bij de grens zinkt dan meestal de moed in de schoenen. Zij zetten de auto neer en komen na verloop van tijd weer naar huis terug". Dit waren de woorden van de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, tijdens zijn requisitoir in de zaken tegen de 29- jarige fabrieksarbeider P. J. B. en de 25- jarige chauffeur P. van R., beiden uit Haarlem. Deze jongens zouden, aldus hun eigen verklaringen, het plan opgevat hebben om dienst te nemen in het vreemdelingen legioen. Op 10 Maart gingen zij gezamen lijk naar een garage, waar Van R. werkte, zij namen een auto weg en vertrokken in dg richting Den Haag. In de residentie tankten zij, lieten het verschuldigde be drag op de rekening van cle eigenaar van de auto schrijven en vervolgden hun tocht naar Frankrijk. De Nederlands-Belgische grens kwamen zij zonder moeite over, maar bij de Franse grens zakte de auto in de modder. Zij zouden toen van een Belgische boer een spade geleend hebben om de auto uit te graven, maar werden korte tijd daarna wegens illegale grensoverschrij ding gearresteerd. B. raakte verzeild in een Belgische gevangenis, waar hij twee maanden werd vastgehouden en Van R. keerde naar huis terug. De officier van Justitie meende, dat, aangezien tegenwoordig dergelijke auto- Plechtigheid werd door plotseling naderend onweer verstoord Ons grillige klimaat heeft weer eens dui delijk bewezen, dat. bet ons, mensen, dainig kan dwars zitten en voorgenomen plechtig heden volledig in de war kan sturen. Woensdag werd namelijk bij de bouw van het Mendel-college aan de Delft in Haar- Noord bet hoogste punt bereikt en men had besloten tijdens een enigszins plech tige bijeenkomst de vlag in top te laten gaan. Voor evenwel het officiële ogenblik zou zijn aangebroken, maakte het gezel schap, bestaande uit een aantal docenten en leerlingen, die de school in de naaste toekomst zullen betrekken, een rondgang door het gebouw, waarbij de architect, pro fessor G. M. H. Holt, fungeerde als gids in dit doolhof van gangen en lokalen. Ten slotte bereikte men via een laddertje het dak van diit gigantische bouwwerk, waar een ieder temeerste werd teleurge steld in zijn verwachtingen, een prachtig vergezicht te hebben over de omliggende streken. Stortbui Een donkere lucht was pijlsnel naderbij gekomen en voor het gezelschap er er erg in had, kondigde een enorme bliksemflits een duchtig onweer aan, dat zich in een ferme stortbui ontlaadde. Het werd een hevig gedrang voor de kleine opening, waarachter de ladder naar drogere sferen leidde, die men dan ook zo spoedig moge lijk opzocht. De droge tekenzaal werd nu uitverko ren als plaats voor de plechtigheid. In aan wezigheid van het gezelschap werden de arbeiders, die betrokken zijn bij de bouw van het lyceum, toegesproken door profes sor Holt, die zei, dat hij deze gelegenheid wilde aangrijpen om de arbeiders in het openbaar te kunnen bedanken. Wanneer namelijk het schoolgebouw, zodra het ge heel gereed is, officieel in gebruik wordt genomen, dan ontbreken op een dergelijke bijeenkomst-in-het-stemmig-zwart de ar beiders, die toch in het bouwproces een belangrijke plaats innemen, „want", zo zei professor Holt, „een architect kan wel mooie plannen op papier zetten, maar als er geen vakmensen zijn om ze uit te voe ren, dan komt er van deze plannen niets terecht". Na deze rede, waarin ook de aan nemer, de heer M. van der Bent uit Was senaar, werd betrokken, kregen de arbei ders ieder een beloning in geld, een ge schenk van de paters. Het enige attribuut, dat op deze plechtige ogenblikken verstek liet gaan, was de vlag. Ach ja, dat weer ook. De Heemsteedse politie verzoekt diege nen, die getuige zijn geweest van de botsing tussen een wielrijder en een auto op de Heemsteedse Dreef, hoek Haamstedelaan op Maandagmorgen 31 Mei, omstreeks 7.40 uur, voor het verstrekken van inlichtingen zich met de politie in verbinding te willen stellen. Haarlem, 2 Juni 1954 ONDERTROUWD: 2 Juni: J. C. Smit en J. L. van den Eijnde. P. J. Steenken en M. C. E. van Steijn. J. van Bruggen en E. Heijmel. G. P. Schemmekes en A. J. Visser. J. de Jong en M. A. E. van Helsdingen. L. G. Wijers en W. Kruizinga. C. Booij en G. R. Havers. C. J. van der Aar en M. C. Scherpenhuijzen. J. van den Ar.del en D. Mol. W. J. Rademaker en J. C. Kiekens. C. van Drunen en M. M- Zoet. H. Tieman en A. J. Verwoerdt. C. Vink én A. G. Schuurhuizen. E. den Ouden en J. M. Gordon. F. L. van der Meij en G. van Meekeren. L. Swiers en I. S. van Gelder. H. C. Rusman en J. J- Cruijce. H. Bloemzaad en C. J. Hollander. K. Kuiper en M. Tijsen. P. van de Manakkcr en A. N. Beukman. H. N. van den Brink en S. Saas. M- Treep en G. M. Wesseling. W. A. Tukker en A. J. van Zanten. J. Lauwers en L. Mohr. F. Sant en J. Hommes. GEHUWD: 2 Juni: C. Kaart en H. H. Koe- lewij'n. J. Riere en M. H. Berens. J. Bogaard en j. A. Schouten. Th. J. van Herwaarde en J. A. de Graaff. A. G. van Trigt en A. M. L. B. Lepage. C. van Poon en M. M. A. Rooijers. S. P. Kok en J. F. G. Kempen. J. L. Doenen én E. H. Koldewijn. Th. J. van der Vlugt en M. J. Diekmann. W. N. Dekker en J. J. van de Pas. J. Jansen en J. M. S. Zeepvat. J- van Lotten en C. Tichelaar. BEVALLEN van een zoon: 1 Juni: J. de Bok—Feller. H. P. M. Schoof—Huibers. 2 Juni M. S. LagerweijBloemen. BEVALLEN van een dochter: 31 Mei: L. W. van HovenBuitenhuis. 1 Juni: G. J- Warnas—Lasschuit. G. Dekker—Van Zijp- H. M. Geutjes—D'haene. 2 Juni: C. M. den Braber—Wijkhuise. OVERLEDEN: 31 Mei: J. Looijse, 77 jaar, "Wilhelm i napark. 1 Juni: C. A. Klinkenberg, 06 jaarT'Westerhoutpark. diefstallen aan de lopende hand voorko men, deze verdachten streng dienden te worden gestraft. Toch wilde hij een onderscheid maken tussen Van R. en R., daar eerst genoemde reeds zes keer veroordeeld was. In vrijwel alle gevallen was er bij het ge pleegde delict iets met een auto aan de hand geweest. Hij eiste tenslotte tegen Van R. een gevangenisstraf voor de tijd van één jaar en zes maanden en tegen B. een straf van negen maanden. Beide met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger van Van R. mr.. A. F. H. Schreurs kon in zijn pleidooi weinig ten gunste van zijn cliënt naar voren brengen en hij legde zich dan ook bij het oordeel van de rechtbank neer, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de straf in overeenstemming zou zijn met de gepleegde feiten. De verdediger van B., mr. H. Peters, was van mening, dat het initiatief tot de tocht van Van R. was uitgegaan en tevens vroeg hij zich af of Van R. niet alleen de auto uit de garage gestolen zou hebben. Pleiter meende, dat een psychiatrisch rapport naar de geestelijke gesteldheid van B. zeer zeker op zijn plaats was en tevens meende hij dat B. voor een gecom bineerde straf in aanmerking diende te komen. Hierna wees de rechtbank het verzoek van mr. Peters om B. onmiddel lijk in vrijheid te stellen af. De verdachten verklaarden tenslotte dat zij gezamenlijk het plan hadden opgevat om naar Frank rijk te vertrekken. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 17 Juni. ooocoooooooccoooocx ADVERTENTIE OCXJOOOOOOyyyttOCCCCOOOlXXXXOCClOO Paarlaarsteeg 3-5-7 Grote Houtstraat 129 yrx^xjyi-^yx>rJ-xrxxj:>r/:f,~/x>rxrx^yyy^ociooyyyyyyx>oc<x<>MDo Op Vrijdag 11 Juni hoopt de heer E. F. J. v. Blokland, P.T.T.-besteller I, wonende Kijkduinstraat 38, Haarlem, zijn 40-jarig ambtsjubileum te vieren in dienst van de P.T.T. De jubilaris begon zijn loopbaan in 1914 als hulpbesteller aan het oude post kantoor aan de Zijlstraat; na zijn militaire diensttijd in 19141918 volgde zijn benoe ming als besteller in April 1920. De heer Van Blokland is nog een van de oprichters van Haarlems Postaal Mannen koor en had van de oprichting af in De cember 1931 zitting in het bestuur. Tegen woordig als tweede voorzitter. De afdelingen Haarlem-Centrum en -Noord van de Nederlandse Christen-Vrou wenbond hopen op Donderdag 10 Juni een dagsamenkomst te houden in de Hervorm de Kapel, Leeuwerikkenlaan, Aerdenhout. Prof. dr. A. J. Rasker zal 's middags ver tellen over zijn reis door Oost-Duitsland. ADVERTENTIE De N.V.V.-Bestuurdersbond Haarlem tel de in 1953 27 afdelingen aangesloten vakverenigingen welk aantal op 1 No vember nog met één werd uitgebreid door de toetreding van de Nederlandse Organi satie van Musici en Artisten met 24 leden. De Bestuurdersbond ging in 1953 met 530 leden vooruit, waardoor het totaal aantal op 10.950 kwam. Wij volstaan met de aantallen leden der grootste vijf en van de kleinste aangesloten afdelingen te vermelden: De metaalbedrijfsbond telde per 1 Januari 1954 een ledental van 1814, dat is een winst van 164 vergeleken bij het aan tal leden op 1 Januari 1953. Voor de amb tenarenbond Haarlem zijn de getallen 1413, winst 46; voor de bouwbedrijfsbond Haar lem 1375, winst 102; voor de grafische bond 1297, winst 26, en voor het vervoersperso- neel 1174, winst 32. De kleinste aangesloten afdeling, de bedrijfsbond van tabaksver- werkénde industrie, telde per 1 Januari 1954 nog maar zeven leden, vier minder dan een jaar te voren. Het regionaal bureau voor arbeidsrecht, zo lezen we verder in het jaarverslag, kreeg dit jaar 1861 bezoekers; de geïncasseerde gelden bedroegen 10.170,81 (In 1952: 2185 bezoekers en f 12.523,38). De huuradviescommissie in het ressort Haarlem moest in het verslagjaar 1.464 ge vallen behandelen, namelijk 59 overgeble ven zaken uit 1952 en 1.405 nieuwe, waar van in het geheel 1.315 gevallen werden afgedaan. In de jaren 1951, 1952 en 1953 kwamen in totaal 4.859 zaken binnen, waarvan 4.701 werden afgehandeld. Uit dit hoofdstuk ontlenen wij de volgende pas sage: „Zowel bij het onderzoek ter plaatse, als bij de behandeling tijdens de zittingen wordt er naar gestreefd, om partijen tot een minnelijke schikking te bewegen, ten einde geen inbreuk te maken op een be staande goede verstandhouding. In deze gevallen wordt dan een ingediend verzoek veelal ingetrokken. Vooral bij onderhuur komt dit nogal eens voor." Tijdens het bezoek van H. M. Koningin Juliana aan hét Marine Hospitaal in Over veen is omstreeks vijf uur een regenbui losgekomen, die in Overveen nog al wat Schade heeft aangebracht. De overigens vrij plaatselijke op een wolkbreuk lijkende regenbui bracht in korte tijd zoveel water, dat de bewoners van de gemeentewoningen aan de Dornp- vloedslaan later hun huizen moesten uit- hozen. Ter hoogte van de villa van dokter Wamsteker en ook op andere plaatsen stonden de Bloemendaalseweg en andere wegen korte tijd bank. Overal kon men daarna aan het slib nog merken, hoe alles was weggespoeld. De onlangs vernieuwde De Haarlemse recherche heeft een echt paar aangehouden, verdacht van diefstal en heling van fietsen. Eerst werd de acht tienjarige koopman P. van der R. naar het bureau van politie gebracht en toen zijn eenentwintigjarige echtgenote hem giste ren wilde bezoeken bleek de recherche, dat zij zich aan heling van een fiets had schuldig gemaakt. Op 24 Mei werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een fiets en toen èen rechercheur enkele dagen later in een fietsenstalling in de stad was zag hij een fiets staan, die geleek op de vermiste. De staller wist niet wie de fiets bezorgd had. Vijf dagen later meldde zich degene, die de fiets in stalling had gegeven en hij werd naar de politie verwezen. Hij was de acht tienjarige kooDman Van der R. en beken de zich aan diefstal van een fiets te heb ben schuldig gemaakt. De vorige week was een andere re chercheur op onderzoek en tijdens con trole van een register van een opkooer be merkte hij dat een fiets gekocht was. De rechercheur noteerde het adres van ver koper van het rijwiel, maar het klopte niet. De oDkoper deelde mee, dat hii de fiets gekocht had van een jongeman. Toen de achttienjarige koopman op het bureau van politie vertoefde werd verondersteld, dat deze zich aan de diefstal van de fiets had schuldig gemaakt. Hij bekende ook deze fiets gestolen te hebben. Woensdag kreeg de Haarlemse politie bericht van de Bloemendaalse politie, dat een Bloemendaler een fiets had gekocht van een vrouw en men vermoedde, dat de fiets van diefstal afkomstig was. De Haar lemse recherche stelde een onderzoek in. De Bloemendaler had een adres genoteerd van de vrouw die de fiets te koop had aangeboden, maar dit klopte niet. Des middags vervoegde zich de eenentwintig jarige vrouw van Van der R. zich aan het bureau en zij verzocht haar man te mo gen spreken. Het signalement van de vrouw kwam overeen met dat. dat de Bloemendaler had opgegeven. De vrouw1 werd aan een verhoor onderworpen en zij deelde mee in opdracht van haar man, dé fiets, die hij gestolen had, verkocht te hebben. Als verdacht van heling is zij in gesloten. De recherche onderzoekt of het tweetal zich nog verder heeft schuldig gemaakt aan diefstal of heling en met tegels aangelegde voetpadverbin ding tussen de Bloemendaalseweg en de Ernst Casimirlaan nabij de spoorwegover gang in Overveen spoelde gedeeltelijk over een lange afstand weg. Bovenstaande foto toont de. ravage. Over de plaatselij ke pr ij zencommissie meldt hét jaarverslag, dat deze commissie haar werkzaamheden op 1 September 1953 lieeft stopgezet. Aanleiding daartoe was de publicatie van een bericht, dat de commis sie op dat tijdstip haar werkzaamheden zou staken, een misverstand, dat voortvloeide uit een mededeling van het Ministerie van Economische Zaken, dat met ingang van 1 Januari 1954 de subsidies aan de P.P.C. zouden worden stopgezet. Het jaarverslag zegt: „Het is jammer, dat de minister dit besluit genomen heeft, maar gezien de ont wikkeling van de prijsvoorschriften, vol komen begrijpelijk, want prijsvoorschriften zijn er niet meer. Zodoende kon de P.P.C. wel iets bereiken bij de bonafide midden stand, maar bij de malafide middenstand 7, ADVERTENTIE De danslerares Nel Roos ontplooit als leidster van de balletklasse van de Haar lemse Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst een grote activiteit. Tal van jeugdige leerlingen, waarvan er enigen de kleuterleeftijd nau welijks ontwassen zijn, worden door haar ingewijd in de geheimen van de dans kunst en gisteren heeft men op de leer lingenavond, die in de gemeentelijke Con certzaal werd gehouden, enige resultaten van dit onderricht kunnen aanschouwen. De dansdemonstraties namen het gehele eerste deel van de avond in beslag. Er werden dansen uitgevoerd, die door de leerlingen zelf waren ontworpen, al of nog niet in volstrekte harmonie met de bege leidende muziek. Maar interessant was het om te zien hoe er met de aangeleerde bewegings-elementen, die de grondslag voor de danskunst moeten leggen, al ge streefd werd naar een zekere vormgeving. Al werd deze dan niet steeds volgehou den, de bedoeling van deze pril-jeugdige initiatieven werd toch wel duidelijk. Het balletje „Als de fee slaapt" bracht in levendige afwisseling een gehele 'dan sende sprookjesbevolking op de been, die haar danskans schoon zag zolang de fee in dromenland vertoefde. Maar toen dit felle wezentje ontwaakte, was het uit met de pret. Naast de romantische „ontmoe- ADVERTENTIE Zachten tóch zo geurig! Dèt is de opvallend goede Virginia sigaret. 20 voor 80 ct. Alléénverkoop voor HAARLEM: GROTE HOUTSTRAAT 81 De werkzaamheden aan het maken van een fontein op het Frans Halsplein te Haarlem zijn zodanig gevorderd, dat zij Vrijdagavond in werking zal worden ge steld. Dit zal om halfacht geschieden door wethouder A. J. M. Angenent. Van Zaterdag af zal de fontein werken van des morgens tot het des avonds don ker wordt. De fontein is niet zoals vorig jaar tijdens de Flora en Haarlem-Lichtstad verlicht. Tot eind September zal de fon tein in werking zijn. ting in het woud" en de charmante dans jes op de muziek van Mozart mogen ge noemd worden de „Jaagstertjes" met pijl en boog en het „spel van vlinders en wes pen", waarin het af en toe hevig bewogen toeging, maar waarin toch ook nog plaats was voor ongedwongen dansplezier. De méést overtuigende indruk hebben ongetwijfeld de dansen op de 4-ha<ndige pianomuziek „Jeux d'enfants" van G. Bizet gemaakt. In deze cyclus „Kinder spelen" liggen de aanwijzingen voor een vaste richtlijn voor de dansbetekenis in de titels en in de aard der muziek al ver ankerd. En deze omstandigheid bracht een bewuste uitdrukkingsvorm, waarvan de betekenis geen twijfel liet. De verzorgde costumes verhoogden de indruk van het geheel. De pianisten Bets Nederkoorn en Kees Bergman hadden met de vertolking van Bizets fraaie muziek een belangrijke taak op zich genomen, die zij prijzens waardig vervulden. Lise van de Weerdt mag mede genoemd worden als toegewijd begeleidster van een aantal dansen. Na de pauze kwam een flinke reeks muzikale voordrachten door pianoleer lingen van de directeur der school, de heer Piet Vincent, van Peter de Kleer, van Bets Nederkoorn- en van Roel Ripha- gen de aandacht vragen. Zij toonden allen een bijzondere muzikaliteit en een verge vorderde instrumentale techniek, die de voordrachten van werken van Ibert, Mo zart, Scarlatti, Brahms, Liszt en Chopin op een behoorlijk niveau brachten. Verder was het een genoegen te luisteren naar de prestaties van een klarinet-leerling van de heer R. Otto en naar een fluitleerlrng van de heer Jos. de Klerk, die bij een vaardige techniek ook een goed begrip aan de dag legden voor de door hen uitgevoerde wer ken. Een vioolleerling van de heer Jos de Clerck besloot de avond met de voor dracht van twee typisch violistische stuk ken van de destijds bekende violist Josef Suk. Gevoelige muzikaliteit én Ontwik kelde technische beheersing warén twee voorname factoren van dit spel. Als vocale soliste vertolkte een leerlinge van mejuffrouw Riek Brockmann met sympathieke voordracht op déze avond nog vier Afrikaanse liederen. P. ZWAANSWIJK De Liedertafel „Haarlems Zanggenot", met medewerking van „Droste's accordeonband" en de heer Denekamp jr. conférencier héb ben een gevarieerd programma aan de be woners van huize „Dèlftweide" aan de Orionweg, aangeboden. Haarlems Zanggenot opende deze avond met enkele graag gehóórde composities. Vér- volgens speelde Droste's accordéonband een potpourri van zeemansliederen en van be kende walsen. Voor de pauze vermaakte de heer Denekamp de aanwezigen mêt enige aardige schetsjes. Na de pauze traden de medewerkenden nog éen keer op en zij oogstten veel succes. niet. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat het werk van de P.P.C. overbodig is geweest. Na de oorlog en de Korea-crisis is er be langrijk werk verricht Door de gemeentelijke sociale werkvoor zieningsregeling voor handarbeiders waarbij die arbeiders, zijn betrokken, die door een of andere omstandigheid, buiten hun schuld, niet in het normale arbeidspro ces worden opgenomen konden in 1953 213 handarbeiders worden geplaatst in werkobjecten, die meestal om financiële redenen niet of bijna niet tot uitvoering komen. Daarnaast werkt ook een aantal mensen tussen de zestig en zeventig in de werkplaats tot restauratie van antiek textiel. In het verslagjaar is het aantal werkloze leden, dat uitkering ontvangt van de Ge meentelijke Dienst voor Sociale Zaken, aan merkelijk teruggelopen. Over 1953 werd uitgekeerd 129.215,69. over 1952 360.252,54. Wij ontlenen boven dien: „Ondanks de Wet.op de Wachtgeld en Werkloosheidsverzekering, waardoor door onze tussenkomst een aanmerkelijk aantal minder werkloze leden behoefde te worden geholpen, is toch wel gebleken, dat onze bemiddeling niet kan worden gemist. Vooral voor hen, die in verband met de Geef Uw ADVERTENTIE Interieur een frisse beurt met Dekt direct elk object De Oue Saeck van de Ouegracht 95 - Haarlem heel van de jeugdzorg gaat innemen. de bromfiets die zijn betrouwbaarheid bewezen heeft. OVERVEEN TELEFOON 23523 leeftijd moeilijk in het bedrijfsleven zijn te plaatsen, minder valide arbeiders en hen, die de maximum-uitkering krachtens voor melde Wet hebben genoten." Het financieel overzicht van het T.B.C.- fonds geeft, wat de uitkeringen betreft voor extra-voeding, een dalende tendenz te zien. Bedroegen de uitgaven in 1952 voor extra voeding 9.634,50, in 1953 werd er ƒ6.712,25 uitgekeerd. Dit betekent geens zins, dat het aantal patiënten is afgenomen. Het vindt zijn oorzaak in het feit, dat per 1 April 1953 op medische gronden de uit keringen voor extra-voeding zijn verlaagd van 5 per week tot 3,50 per week. Aan de andere kant blijkt, dat de bijdrage voor kleding sterk is toegenomen. Deze uitke ring, die aanvankelijk 40 bedroeg, is door het Fondsbestuur verhoogd tot ƒ60. Daar bij komt nog, dat door grotere bekendheid van het Fonds het aantal patiënten ver- blïjfhoudende in een sanatorium is toege nomen; Er zijn over het jaar 1953 61 patiën ten verzorgd en niet minder dan 16 patiën ten als geheel hersteld afgevoerd, twee pa tiënten zijn overleden. Het ledental van de Vrouwenbond N.V.V. bedraagt 327. Aangezien men dit aantal on bevredigend vindt, zal men de aangesloten afdelingen verzoeken de Bond meer onder de aandacht van de leden te brengen. Tenslotte iets over het „Ankerwerk". Hoewel het in Haarlem nog in de kinder schoenen staat, valt toch te constateren, dat het langzamerhand zijn plaats in het ge- Alle beschikbare plaatsen, vijtienhonderd in totaal, van het Theater Carré waren Woensdagavond bezet door belangstellen den naar de experimentele opvoering van de Griekse tragedie „Antigone" van Sofo- cles in de vertaling en met muziek van Bertus van Lier, die een der voornaamste onderdelen van de Kunstmaand Amster dam vormde. Studenten hadden hiervoor, ter vervulling van rollen en reien, onge veer negen maanden onder leiding van re gisseur Arend Hauer en diens echtgenote gerepeteerd. Ale inspanningen ten spijt dunkt mij het resultaat echter negatief. Dat kwam misschien mede doordat men met amateurs moest' werken. Maar beroepsac teurs zullen moeilijk te bewegen zijn tot een zo grote omschakeling als hiervoor ge vraagd wordt, hetgeen trouwens twee jaar geleden al gebleken is, toen het A.T.G. on der leiding van Albert van Dalsum even eens een proef met deze bijzondere verta ling waagde, echter zonder deze zoals Van Lier het wil als een muzikale par- tituür te behandelen. Het strekt de leiding van de Kunstmaand Amsterdam tot eer, dat zij hem thans zo'n royale kans heeft geboden zijn bedoelingen te realiseren. „Antigone" werd zonder on derbreking gespeeld. En om mijn ervarin gen in één beeld samen te vatten: ik heb de hele avond het gevoel gehad veroordeeld te zijn tot het beklimmen van een einde loos duin van mul zand, steeds wegglijdend en daarna weer moeizaam verder. Het is niet eenvoudig uit te leggen, waardoor dit veroorzaakt werd. Van Lier is namelijk uit gegaan van de gedachte, dat bij de Griekse dichters, in de tijd dat de kunsten een een heid vormden, muziek en woordbeeld te gelijk onstonden. De emotionele mens, zo redeneerde hij, spreekt melodisch en me trisch. Sofocles musiceerde daarom met de tekst. De afstand, die ons van deze onover troffen beheersing scheidt, heeft hij als vertaler pogen te overbruggen door het ge bruik van jamben met alle mogelijke va riaties, waaraan bij het spreken al naar de gemoedsgesteldheid een rhythmische duur- waarde moet worden toegevoegd. De emotie wordt dus uitgedrukt door mid del van een vast metrum. Dit is heel na tuurlijk volgens Van Lier, die langdurig hef: gebruik van de menselijke stem heeft bestudeerd en zo kon vaststellen, dat men bij voorbeeld al van verre aan een klaag toon hoort dat er iets aan de hand is, voor men de woordstructuur onderscheidt. Nie mand zal dit bestrijden. Het is zelfs moge- gelijk dat de toon de muziek maakt doch daarmee heeft men nog geen toneel. Men kon bij de thans gevolgde declamatie wel degelijk precies aflezen welke emoties er in het spel waren, maar men leerde niet of nauwelijks de inhoud en de oorzaak daarvan kennen. De jambische dreun leid de namelijk sterk de aandacht af, zodat ik eerlijk moet bekennen gehele stukken niet eens te hebben gehoord. De vertaling waarin door metrische dwang zulke lelijke constructies voorko men als „Het lijk heeft iemand pas be graven" is dezer dagen bij G. van Oor schot te Amsterdam in druk verschenen. Na kennismaking hiervan zal ik op de kwaliteiten nader terugkomen. Thans nog enkele woorden over de vertoning, waarbij begonnen moet worden met het uiten van grote waardering voor de wijze waarop Hans Boswinkel de veeleisende rol "an Kreoon vertolkte. Ook de Antigone van Imke van der Steur mocht gezien en ge hoord worden. Arend Hauer nam zelf de rol van de blinde ziener Teiresias voor zijn rekening en het viel op, dat zijn krachtiger geluid veel van de geopperde bezwaren wegnam, al mag men daar voorlopig geen nadere conclusies uit trekken, gelet op de aard van de partij. Voor het zeggen van de reien tussen zingen en spreken had men een beroep op de zangers Manus Willemsen en Leon Combé gedaan, die zich zeer bevredigend en welluidend van hun taak kweten. De bewegingskoren van Max Dooyes waren vrij krachteloos, liet gezamenlijk spreken schonk weinig vol doening. De gevolgde vertaalmethode drukte uiteraard een stempel op de gehele voor stelling, die de inzet vergde van volledige mensen met al hun registers. De hiervoor gewenste beheersing ontbrak in het be gin volkomen. In de scène tussen Antigone en Ismene heerste een rusteloosheid, die volkomen in strijd met de klassieke orde geleek. Deze plastische overdaad bleef voortdurendheersen op het proscenium, waar men de handeling' zich liet afspelen. Bertus van Lier dirigeerde zelf de zeven leden van het Concertgebouw-Orkest, die zijn begeleidende muziex ten gehore brachten. De avond was begonnen met het Pro metheus-ballet dóór de studentengroep Panta Rei, een-vrij, doch weinig indruk wekkend bewegingsspel van Max Dooyes, waarbij de uit improvisatie voortgekomen muziek (slagwerk en fluit) merkwaardig genoeg sterk aan de volkskunst der Joego- slaven herinnerde. De vertolker der titel rol gaf niettemin blijk van voor een ama teur bepaald verrassende vermogens. Rest nog te vermelden, dat de opvoering van „Antigone" gevolgd werd door langdurig applaus voor alle medewerkenden. DAVID KONING Traditioneel zal ook morgen de dag voor Luilak weer de voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen de elftallen van de doktoren en de advocaten uit Haarlem en omgeving. De wedstrijd wordt Vrijdagmiddag gespeeld in het Heemsteedse sportpark en begint om vier uur. ADVERTENTIE De man met „flair" draagt Sanfor-finish Gevoerd front Semi-Stiff boord (vast) Dubbele manchetten Paarlmoer schotelknoop Boemerang baleinen Prima snit ïn wit - grijs beige - zand Grote Houtstraat 96 Tel. 12210 Het veel omstreden plantsoen op de Grote Markt- is in aanleg en vermoedelijk komt het in de loop van deze dag gereed. Op de ronde vluehheuvel is de dienst van Hout en Plantsoenen bezig het plantsoen aan te leggen. Als oversteekplaats blijft de vluchtheuvel gehandhaafd. Om het plant soen zal men kunnen lopen. Het is de bedoeling, dat het plantsoen tot en met September blijft. Geplant zijn ge raniums (zonalen) en als variëteit is geko zen La Roque. Voor- en tegenstanders van het plant soen kunnen in de loop der komende maan den aan de hand van de praktijk hun in zichten toetsen. (Verkort weergegeven) Levensavond. Met schrik en ontsteltenis mochten de Ouden van Dagen in Nederland in uw blad van gisteren lezen, dat de prij zen van koffie en thee opnieuw zijn opge slagen. Komt er nu nooit een eind aan die voortdurende verhogingen en prijsstijgin gen? Maar wij, Ouden van Dagen, begrij pen het toch niet goed. Wij, als consument, betrekken toch niet van de wereldhandel? De prijsverhoging op de voorradige goe deren èn bij de winkelier èn bij grossier èn bij fabrikant, waar blijven die dan? Wij mochten vorige week in de courant lezen dat een grote fabriek 4'A millioen winst had gemaakt over 1953 en.... 10 procent dividend. Wij begrijpen er tegenwoordig zo goed als niets van, alleen hebben wij maar al te goed begrepen, dat er van een rustige en kalme levensavond van de Ouden van Dagen in Nederland geen sprake meer is. M. M. DEKKER, Secretaris Neutrale Vereniging voor Ouden van dagen Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7