„Moeder" van arts-assistenten 25 jaar bij Grote Gasthuis Zie Boven De „witheid" van de planeten Principiële zaak tegen N.Z.H. Uitvoering in Concertgebouw van „Hij heeft onder ons gewoond" Kort en bondigj Johan Timmerman gaf orgelconcert in de Wilhelminakerk Marinier met ernstige ziekte werd uitgezonden Heemstede Bloemendaal Getuige-deskundige zegt: ,Nog steeds trambedrijf" Zwemmen en boksen in de Sportweek LAATSTE NIEUWS Vrede tussen Kamer en regering is weer getekend Sovjet-Russen verlaten communistisch China Zandvoort Amsterdamse Beurs DONDERDAG 3 JUNI 19b 4 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Minister antwoordt op vragen van de heer Gortzak H. M. Stoelinga overleden Uitspraak rechtbank Jubileum dr. A. Dondorp Tram- of busbedrijf Roeien Ook vier van Laga en Van Mesdag naar Henley Zondagsschooïve ren igi n g Baby in ziekenhuis aan brandwonden overleden Voorjaars-puzzlerit van m.c. „Zandvoort" Vanmorgen legde voor het St. Elisabeth's Gasthuis een rondvaartboot aan. Aan boord daarvan bevond zich een vrolijk gezelschap, onder wie mejuffrouw M. Vermeer (met ruiker), die vandaag 25 jaar aan het ziekenhuis is verbonden. De rondvaart werd haar door de assistenten van het ziekenhuis aangeboden en vormde het begin van een uitgebreid feestelijk programma. Om half tien vanmorgen meerde aan de f Hij bood namens de regenten een ge- kade van de Leidse Vaart, ter hoogte van de Oranjestraat, de rondvaartboot „Groe- nendaal". Aan boord bevond zich een aan tal artsen, assistenten van het St. Elisa beth's of Grote Gasthuis, die aan wal stap ten en even later terugkeerden met een glunderende vrouw, die een fleurig veld- bouquet in de handen hield. Dat was me juffrouw M. Vermeer, of beter gezegd „Miesje", die vandaag 25 jaar in dienst is van het Gasthuis. En de assistenten, die haar afhaalden rekent zij tot „haar" dok toren. Want „Miesje" heeft van die 25 jaar er 15 in het zogenaamde doktershuis ge sleten, waar zij een moederlijke scepter zwaait over de aldaar vertoevende assis tenten. Er was dus alle reden tot vrolijk heid. Het gezelschap maakte met de „Groe- nendaal" een rondvaart door de Haarlem se grachten, waarbij het hoogtepunt wel de begroeting was van uit het gebouw van de G.G.D. aan de Nieuwe Gracht, want daar hingen dokter W. B. Smit, directeur van de G.G.D.en zijn personeel uit het raam om mejuffrouw Vermeer, die ook voor hen geen onbekende is, hartelijk toe te wuiven, de Oranjestraaet, de rondvaartboot „Groe- en over de Gasthuissingel, naar het zieken huis, waar het -gezelschap aan wal stapte. Een tuinman van de gemeente, die er toevallig aan het gras maaien was, rolde zijn maaimachine nog gauw even over het stukje gras dat naar een' trapje leidde, zodat er een soort loper ontstond, waarna mejuffrouw Vermeer met haar geneeskun dig gezelschap door de Directrice van het Gasthuis werd ontvangen. Om elf uur vond vervolgens in de Regentenkamer een hul diging plaats. Wethouder W. C. Bakker, een der regenten van het Grote Gasthuis, sprak als eerste zijn gelukwensen uit en vond het jammer dat hij het in het offi ciële moest houden. Op een stukje papier, dat hij gekregen had en dat de conduite van mejuffrouw Vermeer bevatte, stond: „Hoe klein ze ook is, ze schijnt naar de ontvangen inlichtingen, de zaak daar vol komen te beheersen". „De zaak daar", is dan het doktershuis. De voorlezing van deze opmerking verwekte uiteraard enige hilariteit. „U heeft zich in het doktershuis een plaats verworven. U bent er een soort moeder geworden", zeide wethouder Bak ker. Johan Timmerman, organist bij de Ge- reformeorde Gemeente te Haarlem, heeft Woensdagavond een concert op het orgel van de Wilhelminakerk aan de Gedempte Oude Gracht gegeven. Dit instrument is, wat zijn dispositie en intonatie betreft, in grijpend veranderd. Het heeft nu nagenoeg het karaker van een barok-orgel-gekregen en de indruk die wij er bij de bespeling door de heer Timmerman van ontvingen, gaf ons de overtuiging, dat deze restaura tie met goed inzicht werd ondernomen en gunstig is uitgevallen. Het bleek tevens dat het de heer Tim merman toevertrouwd is een goed instru ment te bespelen. Hij zocht zijn heil ge lukkig niet in een wilde, quasi enthou siaste speelwijze, die voor virtuositeit wil doorgaan, maar hij weet beheerst iets op te bouwen zonder over stag te gaan, zoals hij bewees in de fameuze Fuga in b van Bach, die hij mooi ontwikkelde en met een effectrijke climax ten einde bracht. Minder treffend was de conclusie van de Passa- caglia in d van Buxtehude, waarin evenwel de nodige kleurwisseling in de variaties menig fraai moment had getypeerd. De Fuga in fis van dezelfde componist had misschien in een kernachtiger registratie kunnen worden opgezet. Een bijzonder goede beurt maakte de concertgever met Toccata en Fuga in d van Max Reger. De aanhef was brillant. Gelet op de opbouw en climax was de registratie in de Fuga zeer gelukkig. Bo vendien was het technisch een opmerkelijke prestatie. Het bleek dat de dispositie van het orgel er zich goed toe leent om Regers werk te verklanken. Dit kon ook gezegd worden betreffende „Deuxième Choral" van Bijster, met welk werk Johan Tim merman op overtuigende wijze zijn recital besloot. Met belangstelling hadden wij ook geluisterd naar het koraalvoorspel „Wenn wir in höchsten Nöthen sein" van Bach, waarvan de „cantus firmus" prachtig los kwam van de omspeling. In diens „Wachet auf" was dit contrast minder opvallend, hoewel het daar van evidente betekenis mag worden geacht. De niet geringe technische eigenschap pen, die de heer Timmerman deze avond demonstreerde, deden ons enkele onduide lijkheden als vergeeflijke vlekjes ten goede nemen. Als intermezzo hoorden wij een Sonate voor hobo van Telemann, met smaak vertolkt door Arie Butter. Als be geleider van dit suite-achtige stuk toonde de organist ook de rustige bedrevenheid, die een van zijn opmerkelijke kwaliteiten is. JOS. DE KLERK. schenk aan. Dokter P. A. Heeres, genees heer-directeur van het Grote Gasthuis, die ook namens de directrice het woord voerde zei, dat hij tot zijn verbazing gemerkt had, dat Miesje als achternaam Vermeer voer de. En terecht", meende dokter Heeres. „Het is voortreffelijk wat je doet", zei hij en sorak vervolgens de hoop uit dat de jubiilaresse nog lange tijd aan het Gast huis verbonden zou blijven. Dokter L. J. Zielstra sprak namens de assistenten en merkte op dat, als er ooit doktoren nog eens, na hun assistententijd in 't ziekenhuis, terugkwamen, dat dan voornamelijk was om Miesje weer eens te zien. Hij bood na mens de assistenten mejuffrouw Vermeer een camée aan. In de toespraken, die on dier andere werden gehouden door mejuf frouw Streefkerk, het hoofd van de huis houding van het gasthuis en door de heer Wildschut, namens de Algemene Bond van Ambtenaren, kwam steeds de waardering naar boven voor de persoonlijkheid van mejuffrouw Vermeer. Dokter Florence de Boer bood namens de oud-assistenten een gouden horloge en een armband aan en van het ziekenhuispersoneel kreeg de ju- billairesse, uit de handen van de heer Bunt, een stoel aangeboden. Mejuffrouw Vermeer sprak in een kort, maar krachtig dankwoord haar dankbaar heid uit voor de grote belangstelling die zij ondervonden had. Vanavond zal mejuf frouw Vermeer in Kraantje Lek door de oud-assistenten een diner worden aangebo den. Kortom, het programma van deze feestdag, want die is het zonder twijfel, laat niets te wensen over. Minister Staf heeft thans de vragen be antwoord, die door het lid van de Tweede Kamer de heer Gortzak waren gesteld over de uitzending naar Nieuw-Guinea van de dienstplichtige marinier L. J. Munier. Deze had klachten over zijn gezondheid gehad, maar was na onderzoek toch naar Nieuw-Guinea gezonden, waar hij onmid dellijk in een hospitaal moest worden op genomen. Hij bleek een ziekte aan de bloedvaten te hebben, die in Holland tij dens het onderzoek niet ontdekt was. Volgens de door de minister geraad pleegde geneesheren, waaronder de neuro- chirurg van het Wilhelminagasthuis te Amsterdam, was Munier lijdende aan een afwijking waarvan geen oorzaak bekend is, behalve dat zij vaak aangeboren voor komt. De ziekte geeft in het algemeen geen klachten, behalve wanneer een bloeding in enigszins belangrijke graad optreedt. Zij is alleen te ontdekken door het inspuiten van een contrastvloeistof in een slagader met daarop aansluitend genomen Röntgen foto's. Een dergelijk speciaal gericht on derzoek wordt dan pas verricht, wanneer zich door een bloeding duidelijke uitvals- verschijnselen hebben voorgedaan. Het on derzoek is namelijk lang niet zonder risico, maar bij een ernstige toestand moet dit risico worden genomen. De diagnose kan dus niet door een huisarts met ervaring gesteld worden, zolang geen ernstige bloe ding is opgetreden, terwijl ook de specia list niet tot het specifiek voor de diagnose noodzakelijke onderzoek zal overgaan vóór ernstige neurologische complicaties aan wezig zijn. Het ziektebeeld thans overzien de, moet als zeker worden aangenomen dat vroeg of laat, onder welke omstandig heden dan ook, de ziekteverschijnselen zouden zijn ontstaan. Dat dit op 29 Novem ber op weg naar N.-Guinea geschiedde, is een toevallige omstandigheid. De snelle actie van de behandelende officier-arts in Nieuw-Guinea heeft echter de gevolgen van de ziekte beperkt tot onder de vige rende omstandigheden minimale propor ties. In Haar'em is na een langdurige ziekte in de leeftijd van tweeënzestig jaar over leden de heer H. M. Stoelinga, tot kort voor zijn dood werkzaam als chef van de confectie-afdeling van Vroom en Drees- mann N.V. in de Korte Veerstraat te Haar lem. De heer Stoelinga, die op 16 April van dit jaar zijn veertigjarig jubileum bij dit warenhuis vierde, heeft ook in het openbare leven tal van belangrijke func ties vervuld. Hij was 24 jaar voorzitter van het college van collectanten van de kathe- dvale basiliek van de St. Bavo; tevens was hij voorzitter van de katholieke actie van deze kerk. Voorts was hij lid van het le- kenapostolaat en tevens vervulde hij het voorzitterschap van de R.K. Bond van handels- en kantoorbedienden. Voor zijn werk aan het geestelijk leven in Haarlem verwierf hij het erekruis van de St. Bavo. Zijn familieleden verliezen in hem een voortreffelijk huisvader en het zakenleven mist opnieuw een plichtsgetrouw mede werker van de oude stempel.. De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de drie entwintig-jarige Hillegommer J. N. A. H., verdacht van diefstal van 165-—. Hij was op een avond in April met een Haarlemmer uit geweest en had een café bezocht. Des nachts bij het afscheid nemen heeft de Hille gommer de Haarlemmer een bedrag van 165.— afhandig gemaakt. Het vonnis luidde een gevangenisstraf van zes maanden, waar van drie maanden voorwaardelijk. De eis luidde een gevangenisstraf van zeven maan den, waarvan drie maanden voorwaardelijk- Doordat enige jaren geleden het zilveren ambtsjubileum van dr. A. Dondorp gevierd is heeft hij er thans de voorkeur aan gege ven het feit, dat hij 2 Juni 1929 tot predi kant der Gereformeerde kerk te Heemstede wercl beroepen op een zeer bescheiden wijze te herdenken. Uiteraard heeft men met deze wens van de jubilaris rekening gehouden. Talrijke leden van de Gerefor meerde Kerk kwamen hem aan zijn woon huis hun gelukwensen aanbieden. De ker- keraad had een grote mand met fruit ge zonden. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: J. M. van Erkelens—Lier- nur, z.; A. M. ZuurbierTurkenburg, d. ONDERTROUWD: A. Postema en C. Kre- mer; J. J. M. Bogaers en M. Th. Smit. GEHUWD: J. van der Sluys Veer en E. Dijserinck; K. Suijk en A. von der Möhlen; J. Dijkstra eb E. Heeres. OVERLEDEN: O. A. Houwen, 79 j. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen geo logie de heer M. W. P. M. van Loon te Lisse. Juni is begonnen 'met veel geschitter aan de Westelijke avondhemel. Woensdagavond 2 Juni kort na zonsondergang kon men daar vier leden van ons zonnestelsel vlak bij elkaar aantreffen: drie planeten en onze satelliet de maan. De maansikkel was nog heel slank, want de nieuwe maan was op dat ogen blik nog geen etmaal oud. Even onder de maan hing Jupiter; vrij wel recht daarboven viel met enige moeite het zwakke schijnsel van Mercurius te ontdekken en een eindje naar links pronkte Venus. V weet hel: de ene pla neet is veel helderder dan de andere. Natuur lijk spelen hun afstan den tot de aarde daarbij een rol en verder hun af metingen. Een tennisbal op honderd metef af stand zien wij beter dan een knikker die even ver weg is. Maar een knik ker in onze hand is dui delijker te zien en lijkt ook groter dan die tennisbal op hon derd meter. Maar er is nog een derde factor die de helderheid van een planeet mee- bepaalt: dal is de ..albe- do". „Albedo" is Noors- Spaans voor „witheid"; in de sterrenkunde heeft het de betekenis: „dat deel van het. van de zon ontvangen licht dat wordt weerkaatst". Mercurius' albedo bedraagt zeven procent; dat wil dus zeg gen dat de oppervlakte van de planeet Mercu rius 93 procent van het erop schijnende zonlicht opslorpt (absorbeert) en slechts zeven procent terugkaatst, onder ande re in onze richting. De albedo van de maan is toevallig even groot als due van Mercurius: ook de maan weerkaatst slechts zeven proeent van het zonlicht, maar door dat de maan zoveel dich ter bij ons slaat zo dichtbij zelfs dat wij met het blote oog haar bol- gedaante kunnen onder scheiden zien wij de maan helderder. Jupitcrs albedo is veel groter: 44 procent van het op Jupiter schijnen de zonlicht wordt weer kaatst. De planeet met de grootste albedo van alle is Venus. Natuurlijk hangt de al bedo van een planeet samen met hel materiaal waaruit zij bestaat, of juister gezegd: met het materiaal dat het erop vallende zonlicht weer kaatst. Bij Mercurius is dat de ruwe, door ver zengende zonnehitte (300 gr.) geteisterde en ver weerde oppervlakte: die zal veel overeenkomst vertonen met het maan oppervlak, waar ook geen dampkring de zon nestraling tempert. Ve nus echter heeft v:el een dampkring en zelfs een zeer dichte. Stelt u zich haar voor als een bol, omgeven door een mist zo dik dat wij de bol zelf nooit te zien krijgen, dan krijgt u een juiste in druk. En op die mist zien wij de zon schijnen; vandaar een albedo van 59 procent bij Venus. G. v. W. 99- Vanmorgen behandelde de Haarlemse rechtbank in hoger beroep een principiële zaak tegen de directeur van de Noord- Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij. In Maart was de heer J. J. Jurrissen namelijk door de Kantonrechter veroor deeld tot twintig geldboeten van dertig gul den wegens overtreding van de Arbeidswet, subsidiair van het tramwegreglement en het rijtijdenbesluit.. De directeur betwistte namelijk dat. de monteurs van de garage Soendaplein in Haarlem-Noord onder de Arbeidswet val len, daar zij op Zaterdag en Zondag ook als chauffeur dienst doen, waaruit hij conclu deerde dat zij dan ook, als het overige ver voerpersoneel, 55 uur per week mogen v/erken. De kantonrechter daarentegen was van oordeel, dat het tramwegreglement op deze monteurs niet van toepassing is, omdat zij niet werken aan onderhoud en revisie van tramrijtuigen daarvoor werd inderdaad aan de N.Z.H. ontheffing van de Arbeidswet verleend maar aan die van bussen. Hij baseerde zich daarbij onder meer ook op een brief, waarin de ontheffing ter sprake was gebracht en waarop vermeld stond: „N.Z.H., Leidsevaart, Haarlem." Het Soendaplein zou dus volgens hem uitdruk kelijk uitgesloten zijn geweest, maar de directeur van de N.Z.H. stelde zich op het standpunt dat hier eenvoudig een adresaan duiding was bedoeld. Die laatste opvatting werd trouwens on derschreven door de door de raadsman, mr. H. J. Pot, opgeroepen getuige, een rijks hoofdinspecteur van het Verkeer uit Den In de elfde Haarlemse Sportweek, die de volgende week Zaterdag begint, neemt de zwemsport weer een belangrijke plaats in. Maar nog beter nieuws valt ditmaal te melden van de Krachtsportavond in het Concert Gebouw, omdat op deze avond, Donderdag 17 Juni, een boksprogram- ma wordt verwerkt dat voor Haarlem wel zeer bijzonder is. Op Maandagavond 14 Juni wordt in het Stoopsbad een zwemfestijn georganiseerd dat zeer zeker de belangstelling zal trekken van de liefhebbers op dit gebied. Een tweetal estafettes 5 x 50 meter vrije slag voor meis jes en jongens wordt gevolgd door een invi tatiewedstrijd 100 meter vrije slag, waarvoor zijn uitgenodigd de HPC'ers Joris Tjcbbes, Wim Geurtsen, Jan Bouwman en Rudie Prins (de recordhouders op de 4 x 100 meter estafette) alsmede Fred Pieters van DWR en de polo internationaal Gerrit Bijlsma van de Zwemclub Haarlem. Twee estafettes, n.l. 4 x 50 meter wissel slag voor dames en heren volgen hierna waarna een waterpolowedstrijd wordt ge speeld tussen het Nederlands Militair Zeven- lal en het Haarlems Zevental. Een de monstratie schoonspringen door Jan Paan akker van „Haarlem" en een kunstzwem- demonstratie door meisjes van de Zwemclub „Haarlem" besluiten de zwemavond. Bokskampioenen in Haarlem Tijdens de krachtsportavond in het Con certgebouw op Donderdag 17 Juni vormt de bokssport ditmaal de hoofdschotel. Niet minder dan 10 partijen staan op het pro gramma waarvan vijf in de A-klasse. De Nederlandse kampioen in het midden gewicht, H. van Berkum bokst tegen San- tilano, kampioen van Noordholland: de vlieggewicht kampioen van Nederland, Berkhout treedt in het strijdperk tegen Zwaan en de militair kampioen van Neder land, de Haarlemmer Jan Antonisse ontmoet de zwaar weiter Sjouwerman uit Amsterdam. Ook de licht weiter kampioen van Neder land, H. Kokmeyer komt in de ring tegen Gunter uit Den Haag. Als laatste partij staat op het programma H. Antonisse (Haarlem) tegen Walraven (Amsterdam). Óp deze krachtsportavond wordt voorts een judo-wedstrijd HaarlemUtrecht gehouden waarin de Europese kampioen Geesink zeer waarschijnlijk van de partij zal zijn. Voorts wordt een wedstrijd in het gewichtheffen gehouden tussen Nederlandse kampioenen in dit genre. Behalve de twee zonder stuurman van Het Spaarne en de double scull van de Het Spaar- ne-Willem III combinatie, zal ook de vier zon der stuurman van Laga (De Voogt, slag, Sesink Clee, Op den Velde en Maier) en de skiffeur Van Mesd ig van Cornelis Tromp deelnemen aan de Henley Royal Regatta, die van dertig Juni tot drie Juli wordt ge houden. Alles bijeen is het de grootste ploeg, die Nederland ooit in Henley vertegenwoor digde. Haag. Deze verklaarde voorts dat ten De- partemente altijd al de opvatting bestond, dat de garages onder de ontheffing vielen, zoals ook uit een interne toelichting uit 1937 van de Directeur-Generaal van het Verkeer aan diens ambtgenoot van de Ar beid al bleek. Bovendien was juist van het Departe ment van Sociale Zaken in de laatste tijd aandrang uitgeoefend op Verkeer en Wa terstaat om de uitzonderingspositie van de garages der trambedrijven op te heffen, hetgeen vólgens mr. Pot dus bewees, dat die uitzonderingspositie wel degelijk nog steeds bestond. De raadsman van de N.Z.H. stuurde dan ook regelrecht op ontslag van rechtsvervol ging aan, betogende, dat op de N.Z.H. nog steeds voor alles het tramwegreglement van toepassing is: zelfs als het gaat om de exploitatie van nevenbedrijven als koffie huizen en drukkerijen. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, was overigens milder in zijn eis geweest dan de Kantonrechter: hij vorderde voor twintig overtredingen even wel boeten van tien gulden. Volgens de Officier was de ontheffing volgens haar strekking duidelijk alleen voor het trambedrijf verleend. Doch hij wilde er tevens rekening mee houden, dat er geen kwestie van was geweest, dat de N.Z.H. deze ontheffing misbruikt had om het personeel uit te buiten. Uit de getuigenverklaringen van de monteurs kwam trouwens wel vast te staan dat zij met plezier eens extra hadden ge reden. ,De i-echtbank zal op 17 Juni uitspraak doen in deze zaak, waaraan een proces verbaal van 32 bladzijden ten grondslag ligt. „Maar," zo zei mr. Pot, „de verbalisanten zijn wel wat overhaast te werk gegaan door overtredingen te constateren, waar zij niet waren." Over de opmerking van de president, dat enkele monteurs hadden verklaard, dat hun werkboekje niet was gecontroleerd, ant woordde de heer Jurrissen: „Ik heb twin tig controleurs in dienst en toch kan het best voorkomen, dat van de zestig millioen reizigers die per jaar worden vervoerdj er eer, paar nooit een controleur zien." De heer Jurrissen gaf evenwel de stellige verzekering, dat hij nimmer toestond, dat er met de werkboekjes „gerommeld" werd en de president gaf toe, dat bij vorige ge legenheden wel was gebleken, dat er con trole op de boekjes wordt uitgeoefend. In de Woensdag in het Concertgebouw te Haarlem voortgezette vergadering van de Nederlandse Zondagsschoolvereniging heeft de vice-voorzitter, ds.- J. ter Scheg- get uit Amsterdam, een jaarrede uitge sproken. Zijn onderwerp luidde „Kinde ren leiden tot Jezus". Hij merkte op, dat leiden betekent onderricht geven. De taak is niet gemakkelijk en van de lei- ders(sters) der Zondagsscholen wordt veel gevergd. Deze moeten er rekening mee houden, dat de kinderen vaak met innerlijke weerstand op de Zondagsschool komen. De jaarverslagen van de secretaris, de heer C. Roodhart, en van de penning meester, de heer A. J. Weermeyer, werden goedgekeurd. Er bestaan plannen het ge bouw aan de Bloemgracht te Amsterdam te restaureren. Dan kan het werk der ver eniging nog beter tot zijn recht komen. Prof. dr. F. W. Grosheide sprak de ver gadering toe namens de Gereformeerde Zondagsschool-vereniging en kapitein Kruizinga namens het Leger des Heils. De voorzitter der vereniging, ds. J. W. van Kooten, richtte zich met woorden van dank tot de Haarlemse commissie, die meegewerkt heeft aan de voorbereiding van het congres. Het plan was in Amster dam te vergaderen. Een maand geleden kreeg het bestuur bericht, dat het orgel in het Concertgebouw aldaar gerestaureerd werd en dat het niet beschikbaar zou zijn. Daarop is besloten in Haarlem bijeen te komen en te begrijpen is, dat veel werk verzet moest worden. Nadat besloten was een telegram naar Koningin Juliana te zenden werd de ochtendbijeenkomst gesloten met het zingen van twee liederen van het Wil helmus. „Hij heeft onder ons gewoond" Des middags werd onder de samenvat tende titel „Hij heeft onder ons gewoond" een uitvoering gegeven. Onze medewer ker voor muziek, Jos. de Klerk, schrijft hierover: De kern van de uitvoering bestond uit de voordracht van gedeelten uit het Jo- hannes-Evangelie en enkele aanvullende fragmenten uit Mattheus. Opgeluisterd met gemeenschappelijke zang, balletscènes, op tocht van kinderen, kreeg deze Schrift lezing het karakter van een geestelijk lekenspel, dat aan de samenkomst een feestelijk karakter gaf. Gerard van Hulst, muziekleraar aan de Hervormde Kweekschool te Amsterdam, had het muzikale programma opgesteld en geregeld; bij algemeen bekende zang nummers had hij een discanterende boven- partij geschreven, die op het podium door het koor der Haarlemse Zondagsschool kinderen werd uitgevoerd; verder had hij enkele zangnummers van eigen composi tie ingelast, benevens instrumentale epi soden voor blokfluiten en slagwerk, dwars fluit en trompetten. Orgel en harp, respec tievelijk bespeeld door Piet van Egmond en Rosa Spier, hadden naast een begelei dende functie een vrij uitgebreide impro- visorische rol in het geheel. Aan vaardige kunstenaars toevertrouwd, ging dit aan deel der muzikale opluistering uiteraard beduidend boven het lekenpeil. Gerard van Hulst componeerde de door het kinderkoor vaak herhaalde aanhef van het Johannes-Evangelie in Gregoriaans- zwevend rhythme en liet sommige instru mentale melodieën in oude toonreeksen evolueren. Een treffende indruk maakte de optocht van de met twijgen wuivende kinderen door de zaal, bij het verhaal van Jezus' intocht in Jerusalem. Handel's po pulaire melodie „Siet Er kommt" uit Josua mocht hierbij dienst doen. Deze melodie kwam als lied der Opstanding ook aan 't slot als een apotheose, die met een effectrijke climax (orgel en trompet trio) was voorbereid. De balletgroep van de Hervormde Kweekschool illustreerde op stemmige wijze de Evangelie-episode van het won der te Cana. En de muziek waarop men deze choreograohie danste, werd aardig vertolkt door de Blokfluitgroep van de zelfde onderwijsinrichting. De alt Ria Prast en de fluitiste Anneke Neuman ver vulden hun taak hoogst verdienstelijk evenals de trompettisten. Tenslotte was het alles omlijsting van het Evangelieverhaal, dat door Willem Berkhemer plastisch met treffende dyna miek voorgedragen werd. Verpleegster voor de rechtbank Op 20 Februari is -in een ziekenhuis te Amsterdam een baby van zes weken aan brandwonden overleden, doordat zij in een couveuse op een te hete en niet met molton omwikkelde kruik had gelegen. Tegen een 23-jaxige gediplomeerde verpleegster, die hiervoor verantwoordelijk werd geacht, eiste de officier van justitie bij de Amster damse rechtbank gisteren een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk en een boete van 100. Getuigen verklaarden, dat het kind niet had gehuild. Toch moet het bijna twee uur lang op een wat de getuigen noemden veel te hete, veel te volle en niet met de voor geschreven molton doek omwikkelde rub ber warmwaterkruik hebben gelegen. Eén getuige verklaarde een molton om wikkeling te hebben aangebracht, die later door de verdachte moet zijn verwijderd. F.en hoofdzuster had die avond voor haar vertrek de kruik gecontroleerd, maar niets bijzonders opgemerkt. Toen de opvolgster van de verdachte twee uur later opnieuw controleerde, constateerde zij ernstige brandwonden bij de baby. De kleine is later overleden. „Het is een verschrikkelijke zaak" zei de officier, „niet alleen om haar dodelijke afloop, maar ook omdat de verdachte al thans uiterlijk weinig berouw toont." Haar houding noemde de officier weinig sympa thiek. Hij wilde het de verpleegster, on danks de nonchalance, die in haar beroep gevaarlijk is, niet onmogelijk maken haar beroep te blijven uitoefenen. De rechtbank zal op 16 Juni uitspraak doen. BINNENLAND De Nederlandse Bank deelt mede, dat blijkens de voorlopige gegevens Nederland gedurende Mei in het betalingsverkeer met aan de Europese Betalings Unie deelnemen de landen een overschot van f 49 millioen heeft verworven. In Mei is bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f39,6 millioen en terugbetaald f 36,2 millioen, zodat een bedrag van f3,4 millioen werd gespaard. In April werd f 2,2 millioen onlspaard. Het hotel „De Wageningse Berg", dat in 1944 werd verwoest tijdens de strijd na de slag bij Arnhem, is herbouwd en Woensdag officieel geopend door de burgemeester van Wageningen. De sleepboot „Schelde" heeft op de Noordzee een drijvende lichter opgepikt. De lichter dobberde reeds een paar dagen rond. De „Schelde" heeft de lichter naar Lowe stoft gesleept. Nu het paleis van justitie in Assen een verbouwing ondergaat, heeft de politie rechter tijdelijk een onderdak gevonden in de Chr. Gereformeerde kerk. De preekstoel en het orgel zijn door gordijnen aan het oog onttrokken. Kerkbanken zijn zitplaatsen voor verdachten en getuigen, de gaanderij doet dienst als publieke tribune. In de wo ning van de kosteres is een kamer voor advocaten ingericht. In de stationshal te Maastricht is als proef een voor Nederland geheel nieuw apparaat geplaatst, waarop de dienstrege ling van het gehele spoorwegnet is beves tigd op vijf doorschijnende cylinders, waar binnen lampen branden. Voor het raadplegen van de dienstregeling kan de reiziger, door een rad aan de cylinder te draaien, de ge- v. enste tabel kiezen. In één middag hebben kinderen op het strand te Hollum 2100 Coloradokevers ge vonden en bij de politie ingeleverd. De kevers zijn in de vuilverbrandingsoven ver nietigd. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam zijn bevorderd tot arts mej. A. A. Holscher, Överveen en de heer I. S. Levij, Haarlem. Voor het eerste gedeelte van het arts-examen slaagde mej. J. J. Höogervorst, IJmuiden. (Men zie het Kamerverslag op pag. 5) Vanmorgen is bij de voortzetting van de behandeling van het wetsontwerp inzake salariëring van de rechterlijke macht de vrede tussen regering en Tweede Kamer weer getekend. Tussen de commissie van rapporteurs en de regering is nader overleg gepleegd om uit de gisteren ontstane impasse een uitweg te vinden. Het resultaat van dit overleg is geweest dat cr een nieuw amey dement- Van Rijckevorsel werd ingediend, dat voor de regering aanvaardbaar bleek. Het bezwaar van minister Donker tegen het oorspronkelijke amendement ging in hoofdzaak tegen de daarin vervatte sala risbedragen. De heer Van Rijckevorsel had nu een wijziging aangebracht waarin aan dit be zwaar was tegemoet gekomen. Het amendement werd zonder hoofdelij ke stemming aanvaard en ook daarna het wetsontwerp. TOKIO (United Press) Radio Peking bericht dat de Sovjet-Unie is begonnen met een massale terugroeping „van een deel" der Russische burgers in communis tisch China. Volgens de uitzending, die in Tokio werd opgevangen, worden de Rus sen naar hun land teruggeroepen om daar „deel te nemen aan de grote communis tische opbouw". „Enthousiast gehoor ge vend aan dit besluit, bereiden de Sovjet burgers actief de terugkeer naar huis voor", zo werd in de uitzending gezegd. Volgens radio-Peking zouden zij in ver schillende groepen naar de Sovjet Unie terugreizen. Er werd in de uitzending niet gezegd, hoeveel Russen er op het moment in China verblijven noch hoeveel Russen betrokken waren bij deze terugroeping. De verenigingen voor Chinees-Russische vriendschap zouden afscheidsfeesten voor de vertrekkende Russen organiseren. De door de motorclub „Zandvoort" vast gestelde voorjaars-puzzlerit op Zondag 30 Mei, is thans in overleg met het ministerie benaald op tweede Pinksterdag 7 Juni. Deze rit is verdeeld in twee trajecten, met een totaal lengte van 150 kilometer. Tussen beide trajecten is een rustpauze van één uur. Beide trajecten zijn uitgezet over uitsluitend goed berijdbare wegen. Deelneming staat open voor auto's en motoren. De gemiddelde snelheid bedraagt voor motoren tot en met 200 cc en auto's 36 km per uur en voor motoren boven 200 cc 40 kilometer per uur. De start vindt plaats bij het pontveer in Buitenhuizen (Noordzijde) om 11 uur des morgens. Inschrijving kan geschieden van 10 uur af aan de startplaats. De rit telt mee voor het clubkampioen schap alsmede voor de beker voor niet- leden. Op elke vijf deelnemers is een fraaie prijs beschikbaar. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-314 Nederl/47 100% 100'/» A.K.U 219 221 343% 342% Philips Gloeil. 338 339 Kon. Petroleum 502 500 A'dam Rubber 95% 96 Holl Amer. Lijn 144% 144 N. Scheepv. Unie 136 >4 136 H.V.A 123 122 De li Mij 121 12 l'A Amsterd. Bank 195 195% Ned. Handel Mij. 189 189 Rotterd. Bank 182)4 182% Twentsche Bank 187% 187% Anaconda Copper 38% 38% Bethlehem Steel 69% 68% Republic Steel 58% 58 Shell Union 95% 96% 22'/» 22 49 48%

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9