Agenda voor Haarlem Luilakwee de langslaper Salariëring rechterlijke macht wordt verbeterd Statuut kan in parlementen nog een harde dobber hebben Kleurenfilm zal vreemdelingen naar de badplaats lokken Minderheden, vooral Aruba:, weerden zich op slotzitting Wagenweg tot Houtplein voorrangsweg Onderzoek naar schade aan bloembollen door industriegassen is nog niet geëindigd VRIJDAG 4 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT JO Na de R.T.C. met de West Een goede keus uit de betere merken 't beste dat er is: geeft U STADION NIEUWTJES Stadion ~ti i e u w tjes Reactie van Welters partij op mandement Examens Zandvoort in de zomer Lange reeks attracties op het circuit in het dorp en aan het strand Haarlemse monteur krijgt minder straf Gehuurde boot werd niet teruggebracht „St. Caecilia" won prijs op zangconcours TWEEDE KAMER Collecte voor lijders aan vallende ziekte (Van een Haagse medewerker) Er was bij de gisteren gehouden slotzit ting van de R.T.C., althans naar het uiter lijk, enige overeenstemming met wat de vergaderzaal van de Eerste Kamer twee jaar geleden, bij de opening van de R.T.C. te zien gaf. Maar toen was er toch èn in de gehele sfeer èn in de toon der rede voeringen dat element van afwachtende onzekerheid, van spanning zou men kun nen zeggen. Die spanning was er nu niet en in de redevoeringen was er niet meer het afwachtende. Integendeel voldoe ning en goede verwachting voor de toe komst wanneer de samenwerking in de nieuwe verhouding haar doeltreffendheid zal moeten bewijzen. Of er nu van een volledige ontspanning kan worden gesproken schijnt rijkelijk op timistisch. Want hoezeer de officiële ver klaringen een blijk gaven van een sterke eensgezindheid, in de delegaties zijn ver schillen gebleven, welke bezwaarlijk als nuanceringen kunnen worden aangemerkt. Intussen, dat deze meningsverschillen, ook tijdens de slotzitting aan de dag zijn ge treden, moge uit oogpunt van regie als schoonheidsfout worden aangemerkt. Dat deze regie niet het belangrijkst is, maar moet kunnen wijken voor het recht der vrije meningsuiting is in deze gehele ont wikkeling van de nieuwe rechtsorde een uiterst waardevol element. Van meer dan één zijde, zowel uit het Nederlandse als uit het Surinaamse en Antilliaanse kamp, is er in de afgelopen dagen de nadruk op gelegd, dat dit sta tuut niet is opgedrongen, maar de vrucht is van gemeen overleg. In 1946 is aan Su riname en de Nederlandse Antillen de vraag voorgelegd: wat wilt gij? In het ko ninkrijk blijven of uw eigen weg gaan? Daarop is door beide het eenstemmige ant woord gegeven, dat zij binnen het konink rijk een waardige plaats wensen. „Wij hebben nooit de wens gehad," zo werd van de meest gezaghebbende kant verklaard, „om buiten het koninkrijk onze zelfstan digheid te zoeken." In dit opzicht bestaat er in Suriname en op de Antillen geen enkel verschil van mening. Want ook de minderheden die tot veler verrassing tijdens de slotzitting aan het woord kwamen hebben daar omtrent niet de geringste twijfel laten be staan. Maar één hunner, de heer E. Jonck- heer, lid van de Staten voor de democra tische partij, deed uitkomen, dat dit nieu we statuut, een stap achteruit, naar zijn mening, vergeleken met het ontwerp rijks grondwet van 1948, min of meer is opge drongen en slechts uit opportunistische overwegingen kan worden aanvaard. Ter stond na de slotzitting werd tegen deze voorlichting van zaken namens de K.V.P. van Curaqao en de Curagaose onafhanke lijke partij ten scherpste'stelling genomen: het statuut is ons niet opgedrongen. Ware dit wèl het geval, het zou de naam van Nederland in het buitenland zeker geen goéd hebben gedaan. De opvattingen der minderheden zijn door drie Antillianen vertolkt. In gematig de bewoordingen heeft de heer C. A. Eman, waarnemend gedelegeerde van het eilandgebied, de belangen van Aruba be pleit: Aruba kan geen zelfstandig bestaan in -de zin van het statuut hebben zonder het staken van de banden met de Antillen. Hij pleitte daarom voor een federatieve uitbouw van het statuut, nu van Neder landse zijde is te kennen gegeven, dat van een wijziging van de grondwet, nodig om de positie van Aruba als vierde partner te regelen, geen sprake zal kunnen zijn, dat deze wijziging althans niet is te voorzien. Maar het zit de Arubanen hoog, deze po sitie van ondergeschiktheid in het geheel van de Nederlandse Antillen. Een andere Arubaanse gedelegeerde, de heer J. E. Irausguin, heeft daarvan gisteren ter slot zitting op wel zeer hartige wijze doen blij ken. De ontevredenheid van de Arubaanse ADVERTENTIE 20 stuks 75 ct - 10 stuks 38 ct VRIJDAG 4 JUNI Palace: „De banneling van Ballantrae", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Call me Madam", alle leeft., 8.15 uur. Roxy: „Turf in je ransel", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim in de Koppensnellers- vallei", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Charlie Chaplin's Festival", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Uit een andere wereld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The beggar's Opera", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De grote Caruso", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 5 JUNI Stadsschouwburg: „Beschuit met muisjes", De Toneelvereniging, 8 uur. Palace: „De banneling van Ballantrae", 14 jaar, 2, 4.15, 7 er. 9.15 uur. Minerva: „Call me Madam", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Turf in je ransel", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim in de Koppensnel- lersvallei", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Charlie Chaplin's Festival", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Van de duivel bezeten", 18 jaar. 23.30 uur. City: „Uit een andere we reld", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The beggar's Opera", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De grote Caruso", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. bevolking is zo hoog opgelopen, zo zei hij, dat men thans zoekt naar een positie van vierde deel van het koninkrijk. Het gaat niet primair om een status buiten de Ne derlandse Antillen, maar om een zo groot mogelijke zelfstandigheid, om baas te zijn in eigen huis. Aruba Men moet de zaak niet op de spits drij ven, zo zeide hij, wij kunnen niet lijdelijk toezien, dat de persoonlijke vrijheid wordt onderdrukt. Hij wees er op, dat de Antil len gelegen zijn temiden van directoriaal i geregeerde landen. Temidden daarvan wappert de vlag van Nederland. Het is on ze hechtste band: het democratisch bestel, waarin wij gebonden zijn door gevoelens van recht en vrijheid. Wat Aruba wenst is: „de tyrannie verdrijven, die ons het hart doorwondt". En dan: onder Oranje leven. Dat is meer dan een cri de coeur, want het is bekend geworden, dat het op dit stuk van zaken en onder meer ook met betrekking tot de positie van de procu reur-generaal de laatste dagen in de Antil liaanse delegatie geducht heeft gespannen. Zozeer, dat enkele leden dier delegatie op stel en sprong wilden vertrekken en dat zij daarvan slechts met moeite konden worden weerhouden. Een andere opmerking kwam nog van de kant van de heer Irausguin, die aan het feit, dat de Antillen geografisch en com- merciëel tot het Westelijk halfrond beho ren en dus sterk Amerikaans georiënteerd zijn, de conclusie verbond, dat de Neder landse Antillen vrij moeten worden gela ten om zich economisch te kunnen ontwik kelen. Handel en vreemdelingenverkeer zijn de weinige bronnen voor deze ont- wikkelig. Hij kan zich niet verenigen met de gedachte, dat de luchtvaart een aange legenheid van het koninklijk is en dat dus over de vliegvelden, waarin millioenen zijn geïnvesteerd, geen zelfstandige be schikkingsbevoegdheid bestaat. Met de slotzitting van de R.T.C. is een fase in de ontwikkeling afgesloten. Hel woord is nu aan de parlementen. De Ne derlandse grondwet vereist voor aanvaar ding bij wet van het nieuwe statuut een meerderheid van tenminste twee derde der uitgebrachte stemmen. In Suriname en de Nederlandse Antillen zijn voor de aanvaar ding van het statuut twee lezingen nodig. Na aanvaarding in eerste lezing met twee derden heeft ontbinding der staten plaats, waarna de nieuwe staten het statuut bij eenvoudige meerderheid kunnen goedkeu ren. Bij de gebleken grote eenstemmigheid zou aangenomen mogen worden, dat deze meerderheden wel verzekerd zijn. Maar desondanks schijnt er wat de Nederlanse Antillen betreft voor een zo groot optimis me niet al te veel reden. Er werden in de wandelgangen wel optimistische bereke ningen gemaakt, in de geest van: 16 van de 22 stemmen halen wij wel, maar over die zestien stemmen bij eerste lezing be stond toch ook weer geen overtuigende zekerheid. In October zullen op de Neder landse Antillen Statenverkiezingen wor den gehouden en het is nu maar de vraag, in hoeverre dr. Da Costa Gomez zijn aange vochten meerderheid kan behouden. Zich daaromtrent in speculaties te begeven is een hachelijke zaak, maar dat in de ver kiezingsstrijd het statuut door voor- en te genstanders als politiek wapen voor het uitvechten der onderlinge geschillen zal worden gehanteerd is buiten kijf. ADVERTENTIE i/iest deze maand het Olympisch Sta- dion als vacantiedoel! Dat kan na- melijk uitstekend, want, vele malen zwaaien de poorten open voor spor- tieve festijnen, die elkaar in een bonte rij opvolgen. Voetbal, wielrennen en jj speedway zijn de takken van sport, die in de maand Juni op onze grasmat, jj baan en sintels bloeien en U kunt daar dus ten volle profijt van trekken. Pakt dus Uw agenda of knipt dit stukje uit. want hieronder volgt ons omvang- rijk programma: 2 Zaterdag 5 Juni, 7 uur: D.W.S.D.O.S. Donderdag 10 Juni, 7-30 u.: Kampioen schappen van Nederland wielrennen. Olympische Zondag 13 Juni, 1.30 uur: Dag. Woensdag 16 Juni, 7 uur: D.W.S. Eindhoven. S Donderdag 17 Juni, 7.30 uur: Voortzet- S ting kampioenschappen van Nederland wielrennen. Vrijdag 18 Juni, 8 uur: Maandag 21 Juni, 8 uur: „Populaires". Speedway. Dinsdag 22 Juni, 8 uur: Samenkomst 2 Billy Graham (toegang vrij). Donderdag 24 Juni, 7-30 uur: Finales Kampioenschappen v. Nederland wiel- jj rennen. Zondag 27 Juni, 2 uur: D.W.S.—P.S.V. 2 Op enkele van deze wedstrijden komen wij nog nader terug, let dus op „Afwachten" De Katholieke Nationale Partij (K.N.P.) zegt in haar heden verschijnend orgaan „Onze Actie" over het bisschoppelijk man dement, dat „voor zover dit in zeer klare, duidelijke en eenvoudige bewoordingen ge steld mandement betrekking heeft op de zielszorg en de daarmee verband houdende verantwoordelijkheid van de bisschoppen, het zich aan onze beoordeling onttrekt." Zeer belangrijk acht de K.N.P. uiteraard de herhaling in dit mandement van vroe gere uitspraken van de bisschoppen inzake het socialisme, thans aangevuld met mede delingen omtrent de P. v. d. A. „Ondanks de vroegere uitspraken der bisschoppen heeft men in de practijk van het politieke leven in de jaren na de oorlog kunnen waarnemen een «nauwe politieke samen werking van de Katholieken in Nederland de K.V.P., en de officiële vertegenwoordi ging van de socialisten in Nederland, de P. v. d. A. Wij wachten met enige spanning af of dit mandement thans invloed zal uit oefenen op de politieke samenwerking tus sen K.V.P. en P. v. d. A., of zullen de leiders van de K.V.P., evenals in het ver leden, handelen als weleer de onderkonin gen van Spanje in Zuid-Amerika, een last des konings ontvangen hebbende, die zij niet voornemens waren uit te voeren, hielden zij die in een vergadering met hun raad eerbiedig boven het hoofd, zeggende: „Wij eerbiedigen de last des konings, maar voeren hem niet uit." Nemen de K.V.P.-leiders deze houding niet aan, dan moet dit mandement in de Nederlandse politiek ernstige consequenties meebrengen." Rijkskweekschool Geslaagd de dames: H. Wilmink te Haar lem; T. Bijkerk te Santpoort; G. de Boer te 'sGravenhage; V. Coene te Haarlem; K. Duijf te Overveen en M. Gottschall te Haarlem. Onder leiding van de directeur van de Stichting Touring Zandvoort wordt op het ogenblik een kleurenfilm gemaakt van Zandvoort als badplaats door de cineast Anton Bakels. Het zal een propagandafilm worden met een vertoningsduur van onge- 1 veer twintig minuten, die voor het aanbre ken van het volgende zomerseizoen zal worden vertoond in grote steden in België, Engeland en Duitsland, benevens in het in dustriecentrum in Noord-Frankrijk. Voor de toekomst heeft men nu reeds plannen voor het maken van een grote film over de aantrekkelijkheid van de badplaats Zandvoort voor vreemdelingen. Zo zal de aantrekkingskracht van Zand voort als badplaats in het buitenland in de toekomst ongetwijfeld nog groter worden. Doch ook voor het komende seizoen heeft de Stichting Touring Zandvoort de belan gen van Zandvoort terdege behartigd. Er is een lijst van zomerevenementen samen gesteld, die voor een ieder zijn aantrekke lijkheid heeft, de sportieven, de ver strooiing zoekenden en de kinderen. Het circuit staat uiteraard in het mid delpunt van de belangstelling Zo is er op Tweede Pinksterdag de nationale sport wagenrace, georganiseerd door de Neder landse Autor-ren-sportvereniging, de auto sprints VI van de RAC-West afdeling Haarlem op 12 Juni en de sterrendag van de K.N.M.V. op 27 Juni. Voorts vermeldt de lijst van sportieve evenementen de amateurkampioenschappen wielrennen op Zondag 11 Juli, de nationale auto- en mo torraces van de K.N.A.C. en de K.N.M.V. op 25 Juli en de internationale sportwa genraces van de K.N.A.C. op 15 Augustus. Verder is er dan nog een mogelijkheid dat ook op 29 Augustus een motor- of auto race zal plaats vinden. Muziek Verder heeft de Touring Zandvoort een tiental concerten vastgesteld op 24 Juni (Tiroler kapel'Raadhuisplein), op 3 Juli (Zandvoortse Muziekkapel, Raadhuisplein), 8 Juli (Tiroler kapel, Raadhuisplein), 17 Juli (IJmuider Harmonie, Raadhuisplein), 22 Juli (Tiroler kapel), 24 Juli (Zandvoort se Muziekkapel), 31 Juli (jeugdconcert), 7 Augustus (Postfanfare), 14 Augustus (Ti roler kapel) en 2i Augustus (Zandvoortse Muziekkapel). Al deze concerten worden gegeven op het raadhuisplein. De traditionele vuurwerkavond wordt dit jaar gehouden op 24 Juli, een dag voor de races van K.N.A.C. en K.N.M.V. op het circuit. Er wordt tevens overwogen een tweede vuurwerkavond te geven. Voor de kinderen zijn er voorts twee zandbouwwedstrijden, een ballon wedstrijd en een plantenverzorgingswedstrijd voor de scholen. Om nog meer vreemdelingen dit seizoen naar Zandvoort te lokken heeft de Touring Zandvoort een nieuwe affiche laten ont werpen door Jan Lavies uit Den Haag, voorstellende een uit de zee oprijzende meermin die met een schalks gebaar de mensen naar zee en strand van Zandvoort nodigt. Vanavond is het weer zover. Wat? Luilak, natuurlijk'! Luilakdat is lichtjes langs het water, dat is stalletjes met geurige bloemen, dat is honderden mensen op de been om een plantje te verschalken, dat is doodmoe'langs het ivater zitten, zoals deze archieffoto, bij wijze van voorproefje vast laat zien. Luilak, dat is Haarlem. U doet er goed aan de wekker morgenochtend heel vroeg af te laten lopen en het beste is, dat u er zelf even op uitgaat, met uw kinderen, om met een begonia of een bosje rozen boven uw hoofd, om ze niet te laten pletten in het gewoel, naar huis terug te keren en de vrouw des huizes daarmede te verrassen. Jazeker, vanavond is het Luilak! B. en W. van Haarlem hebben thans de Wagenweg aangewezen als voorrangsweg tot het Houtplein toe. Zoals men weet, was de Wagenweg tot nu toe alleen voorrangsweg op het gedeelte dat niet in het beheer van de gemeente maar in onderhoud bij de Rijkswaterstaat is, dat wil zeggen van de grens met Heem stede tot bij de Meester Lottelaan. B en W. hebben thans overwogen, dat deze situatie vooral als gevolg van de in tensivering van het verkeer ongewenst is, aangezien het uit het Zuiden komende ver keer zich veelal niet realiseert dat de voor rangsweg op dat punt eindigt. De Wagenweg is dus voortaan voorrangs weg tot en van het Houtplein. Het gerechtshof te Amsterdam heeft van morgen uitspraak gedaan in de zaken tegen de Haarlemse monteur H. J. B„ verdacht van het plegen van ontucht. Het vonnis luidde een gevangenisstraf van twee jaar; de Haarlemse rechtbank had hem destijds veroordeeld tot zes jaar. H. stond veertien dagen geleden ook terecht wegens het be dreigen van een vrouw met een geweer schot; deze zaak is evenwel uitgesteld tot 22 Juni. De Amsterdamse rechtbank heeft een 43-jarige metselaar uit Amsterdam wegens oplichting veroordeeld tot een gevangenis straf van één jaar en negen maanden. Tegen hem was 2'/s jaar geëist. De metselaar heeft van diverse personen sommen geld te leen gekregen, nadat hij verteld had, dat hij de bouwer was van het nieuwe postkantoor te Amsterdam. Twee Amsterdammers zijn ermêe op weg naar Tanger Drie inwoners van Schagen, die aan twee hun onbekende Amsterdamse jongelui hun motorboot „Amateur" verhuurden zonder een borgsom te vragen, zijn de dupe ge worden van deze weinig zakelijke overeen komst. De twee jongemannen hebben er koers mee gezet naar Afrika. De twee Amsterdammers zijn de 25- jarige L. S. en de 29-jarige H. de B. Zij bezochten de vorige maand de drie Scha- ger eigenaars van de tot kajuitjacht omge bouwde reddingssloep op en gaven voor, dat zij met hun verloofden een tocht van tien dagen door Nederland wilden maken. Op 15 Mei stelden de eigenaars aan de jon gelui hun motorboot ter beschikking zon der dat er iets vooruit betaald werd. Toen de boot niet tijdig werd teruggebracht stel de een der eigenaars in Amsterdam een onderzoek in en kwam tot de ontdekking, dat S. het opgegeven adres reeds enige tijd geleden had verlaten. De eigenaars wendden zich daarop tot de rijkspolitie in Schagen, die samen met de Amsterdamse recherche op onderzoek uit ging. De rechercheurs voelden de moeder van S. aan de tand, maar zij zei niet te weten waar haar zoon was. Maar een in snippers gescheurde brief, die een recher cheur uit de prullemand haalde, bracht op heldering. Het bleek een brief van S. aan zijn moeder te zijn, waaruit kwam vast te staan, dat de jongens op weg naar Tanger zijn. Het tweetal had zijn betrekking opgezegd, eigendommen te gelde gemaakt, de boot opgehaald en na een proeftocht van enkele dagen waren zij op 24 Mei uit Rotterdam vertrokken. Enkele dagen later schreef S. de brief aan zijn moeder. In Le Havre hadden de twee avonturiers een feestelijk avondje georga niseerd op de goede afloop van de eerste étappe, 600 liter benzine ingeslagen en de volgende dag de tocht naar Tanger voort gezet. Intussen wachten de drie Schagenaars in spanning wat de recherche voor hen zal be reiken. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de jongens alsnog aangehouden zullen worden. Als dat gebeurt, zal „De Amateur", een scheepje, dat volgens de eigenaars nauwelijks zeewaardig is, terugkeren naar het rustige water van het Noordhollandse Kanaal. Het koor van de R.K. Zangvereniging „St. Caecilia" heeft op een onlangs gehouden zangconcours van de R.K. Bond van Zang verenigingen in Noord- en Zuid-Holland te Wognum, georganiseerd ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de R.K. Ge mengde Zangvereniging „Zang en Vriend schap" uit Wognum, in de afdeling „uit muntendheid" met 323 punten een tweede prijs behaald. Op 18 Juli wordt er in Nij megen weer een concours gehouden door het R.K. Mannenkoor „Adolf Kolping". Zij, die met „St. Caecilia" op dit concours zou den willen meezingen, kunnen zich opgeven aan het secretariaat aan de Muiderslotweg 193 rood, of op de repetities, die iedere Woensdagavond om 8 uur in het gebouw St. Bavo worden gehouden. Gistermiddag was op het Spaarne het transport te zien van een kolossaal gevaarte. Het was een gedeelte van een rijdende kolenbrug, bestemd voor de Steenkolen Handelsvereniging te Rotterdam en afgeleverd door de N.V. Stork Hijsch te Haar lem. Dit deel woog 145 ton, was 55 meter lang en stak 20 meter boven het water oppervlak uit. Vanmorgen passeerde het transport de brug bij Sassenheim, vanavond wordt het in Rotterdam verwacht. Binnen twee maanden zullen de twee overige delen volgen, waarna de montage op poten van twintig meter lengte zal plaats vinden. De onderdelen zullen door bokken van 200 ton worden gelost. De N.V. Stork Hijsch kreeg de opdracht lot vervaardiging van twee van deze kolenbruggen, waarmee kolen uit de schepen zullen worden gelost. (Van onze parlementaire redacteur) Het verschil van mening tussen de rege ring en de Kamer, ontstaan door de poging van mr. Van Rijckevorsel en anderen om de rechters een hoger salaris toe te kennen dan in het ontwerp inzake salariëring van de rechterlijke macht was voorgesteld, bleek Donderdagochtend uit de weg ge ruimd te zijn. Het nader mondeling overleg tussen de ministers en de Commissie van Rapporteurs had uitkomst gebracht. Mr. Van Rijckevorsel en de mede-onderteke naars van zijn amendement lieten hun plan varen de bedragen met ingang van 1 Januari 1953 nog wat te verhogen. Verder namen zij genoegen met een geringer be drag, dan zij van 1 Januari 1954 af aan de rechters toegekend hadden willen zien. Om te voorkomen, dat er een onbillijkheid zou ontstaan ten opzichte van de vice-presiden- ten van de rechtbanken en de kantonrech ters eerste klasse (behalve dan die func tionarissen in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam) zal hun salaris nu worden 1150 en niet, gelijk in het ontwerp stond, 1130 per maand. Deze groep is dus, dank zij het feit, dat de overige rechters er wat bij krijgen, dé lachende derde geworden. Minister Donker legde uit, dat het veranderde voorstel-Van Rijckevorsel wel aanvaardbaar was, aangezien de daarin voorkomende bedragen ten opzichte van de uitgangspunten voor de gehele salarisrege ling niet storend werken. Het amendement, dat de kantonrechters derde klasse ook iets hoger wil salariëren, kon de bewindsman eveneens aanvaarden. Beide amendemen ten gingen er zonder hoofdelijke stemming door, evenals het gehele wetsontwerp. Dit gebeurde eveneens met de ontwerpen in zake de salariëring van de leden van de Rekenkamer en van de Raad van State; alleen bij laatstgenoemd ontwerp liet de communistische fractie haar „tegen" aan tekenen. Instelling van productschappen Hierna kon de Woensdag begonnen ge- dachtenwisseling over de wetsontwerpen tot instelling van een aantal productschap pen worden voortgezet. Volgens de heer Van der Ploeg (KVP) overheerst bij de bevolking nog te veel de mening, dat de wijziging van be drijfschappen in productschappen alleen maar een naamsverandering betekent. Met betrekking tot de prijsstelling dient de taak der productschappen duidelijker tot haar recht te komen. Daartoe diende deze afge vaardigde een aantal amendementen in. Hoe zit het met het productschap van zuivel, waarover nog geen advies is uitge bracht? Een vraag, eveneens gesteld door de heer De Ruiter (C.H.), die kan in stemmen met het amendement-Van der Heuvel (A.R.), dat een verbetering wil aanbrengen in de bestuurssamenstelling van het Productschap voor Groenten en Fruit. De heer Reuter (CPN) hield een poli tiek betoog tegen de P. v. d. A. en haalde er zelfs het bisschoppelijk mandement bij. Hij meende dat de productschappen slechts dienen om de arbeiders-organisaties tot „hulpknechten" van de patroonsorganisa ties te maken. Alleen met het amendement- Van der Heuvel kon de heer Reuter ac- coord gaan. Al het overige, met inbegrip van de wetsontwerpen zelf, achtte hij ver werpelijk. Nadat de heer Hazenbosch (A.R.) zich met de positie van de „vrije organisa ties" had bezig gehouden, keerde i r. Van Dis (Staatk. Geref.) zich tegen de P.B.O., die zijns inziens het vrije bedrijfsleven In de periode van 8 tot 12 Juni zal in Haarlem, Heemstede en de gemeente Vel- sen een bloempjescollecte gehouden wor den ten bate van de Christelijke Vereni ging voor de Verpleging van lijders aan vallende ziekte. Uiteraard is er veel geld nodig voor de vijftig-duizend toevallijders in ons land en daarom roept de vereniging ook een groot aantal collectanten op voor deze inzameling voor lijders aan vallende ziekte van alle gezindten. In Haarlem kan men zich opgeven aan het bureau van de vereniging, Dreef 40. De overige adressen zijn: voor IJmuiden: mevrouw Das, Jacob van Heemskerkstraat 63; voor IJmuiden-Oost: Familie Bruyn, VVillebrordstraat 11; voor Driehuis: Fami lie De Graaf, Da Costastraat 34. aantast. Vandaar, dat hij de aanhangige wetsontwerpen geen gelukwens waard achtte. Hij pleitte voorts voor opneming van consumentenvertegenwoordigers in de pioductschappen. Schade door industriegassen aan bloembollen Des middags, na afloop van de slotzitting der R.T.C., richtte de heer Haken (CPN) vragen tot de ministers Mansholt en Zijl stra over de in April opnieuw door de bloembollenkwekers in Beverwijk en om geving ondervonden schade door industrie- gassen. Hij vroeg waarom de resultaten van het naar aanleiding van door hem eer der gestelde vragen ingestelde onderzoek nog niet aan belanghebbenden bekend ge maakt zijn. De mening heeft postgevat, zo zei hij, dat dit onderzoek opzettelijk slepen de wordt gehouden, hetgeen bij de bollen- kwekers ernstige teleurstelling heeft ge wekt. Tenslotte vroeg hij de ministers op korte termijn de resultaten van het onder zoek te willen bekend maken, zodat gedu peerden zullen weten tot welke instantie zij zich voor volledige schadeloosstelling moeten wenden. Minister Mansholt antwoordde dat het onderzoek nog niet geëindigd is. Het was de bewindsman niet bekend, dat hierdoor teleurstelling wrt\ gewekt. Overi gens zal bekendmaking van het resultaat van het onderzoek zo spoedig mogelijk ge schieden. De minister was niet bereid een voorschot op de eventueel toe te kennen schadevergoeding te verstrekken. De indus trie is verantwoordelijk. Het overleg tussen de industrie en de betrokkenen over een regeling is bevredigend geweest. Hierna kon minister De Bruijn eindelijk antwoorden op hetgeen over de wetsontwerpen inzake de productschappen in het midden was gebracht. Ten aanzien van de kwestie der bestuurssamenstelling bij het Productschap voor Groenten en Fruit wees de minister op het feit, dat de regering haar eigen verantwoordelijkheid heeft voor de instelling van productschap pen. Wanneer men nu beweert, dat de rege ring zich had dienen te houden aan het eenstemmig advies van de S.E.R., dan moest men toch wel bedenken, dat dit or gaan alleen adviserende en' geen wetgeven de bevoegdheid bezit. De minister zette uiteen waarom opne ming van vertegenwoordigers van de ver bruikscoöperaties in de productschappen met de wet niet verenigbaar is. Verwezen lijking van de gedachte door prof. De Gaay Fortman in de S.E.R. bepleit, geen bindende verordeningen te doen vaststellen zonder de „vrije organisaties" in de zin van de wet op de Bedrijfsorganisaties te hebben ge hoord, zou het wezen van de P.B.O. dreigen aan te tasten. De regering zal het hare doen ter bevor dering van het tot stand komen van een zuivel-productschap. Minister Mansholt zette nog uit een, dat er overleg met het bedrijfsleven zal plaats vinden, hoe in de toekomst de teeltrechten zullen worden behandeld. Zeer te betreuren valt, dat in een aantal sec toren geen productschappen tot stand komen. In die gevallen zal de regering mis schien gebruik moeten maken van advies colleges, waarin het gehele bedrijfsleven vertegenwoordigd zal dienen te zijn. Onge twijfeld is het bezwaar hiervan', dat die colleges op productschappen zullen gaan lijken. Maar de oorzaak van dit alles moet men zoeken bij het bedrijfsleven zelf. Ziekenfondsbesluit De vergadering was 's ochtends begonnen met de behandeling van de voorstellen tot wijziging van de wet van 21 December 1950 tot uitbreiding van de toepassing van het Ziekenfondsbesluit. Een amendement-Van Lienden (P. v. d. A.) beoogde in de gevallen waarin man èn vrouw invaliditeitsrente trekken, een pre miereductie toe te passen, zodat er slechts één keer premie behoeft te worden betaald. De heren S tapelkamp (A.R.) en d r. Mol (KVP) verklaarden zich vóór het amendement, maar minister Suurhoff was ei tegen aangezien het volgens hem onbil lijkheden zou kunnen veroorzaken. Onder hartelijk gelach van zijn ambtgenoot prof. Beel, die pas beleefd had welk een beroe ring een onaanvaardbaar-verklaring in de Kamer had teweeg gebracht, bepaalde minister Suurhoff zich slechts tot een ont raden van het amendement. Dat werd hier na zonder hoofdelijke stemming aange nomen, hetgeen opnieuw vrolijkheid ver wekte.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 12