Prijsregelende bevoegdheid voor productschappen Puistjes Moeizaam voorspel van de Indonesische verkiezingen PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN Wereldnieuws Fa. B. ENGELENBERG Gewijzigd wetsontwerp inzake dier geneeskunst aanvaard De radio geeft Vrijdag jémrfda Zpnnebruln Twee meesterviolisten Lintjesregen in het Britse Gemenebest ^ocli ió het zo DONDERDAG 10 JUNI 1954 2 TWEEDE KAMER OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN ii,en nieuwe wereld gaat voor U open Sleepboot verliest deel van haar sleep Wereld Aanroep-dag voor meer onderling begrip Geestelijk offensief tegen het communisme Arthur Greenwood overleden KIEZERS WORDEN GEREGISTREERD Isolement en bende-terreur zuilen de volkstelling belemmeren Verhouding Christendom- Islam niet gespannen Kunstmaand Amsterdam ZO NB RILLEN K E- I P Gr. Houtsl'aat 137 naast Lu»or Het inwendige van de pyramide VJ (Van onze parlementaire redacteur) Bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp tot instelling van een product schap voor vee en vlees mocht de heer Van der Ploeg (KVP) de voldoening smaken, dat zijn amendement inzake prijs regelende bevoegdheden, die het product schap eventueel kan hebben, met 39 tegen 34 stemmen werd aangenomen. Ir. Vondeling (P. v. d. A.) had tevoren verklaard, dat hij in de poging dit amendement in het wetsontwerp te doen aanbrengen „een vergeeflijke want slechts ongevaarlijke ijdelheid" zag. Hij stemde met zijn gehele fractie tegen, evenals de VVD, de communisten, de Staatkundig Ge reformeerden en de heren De Ruiter en Beernink (C.H.). Daarna werd het ontwerp, onder aan tekening van het „tegen" der communisten en Staatkundig Gereformeerden, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na bestrijding door minister M a n s h o 11 verenigde de Kamer zich vervolgens met 48 tegen 27 stemmen met een amendement- Van den Heuvel (A.R.) tot wijziging van de samenstelling van het bestuur van het productschap voor groenten en fruit, waar na alle ontwerpen tot instelling van pro ductschappen werden goedgekeurd. Ook nu wensten de communisten en Staatkundig Gereformeerden geacht worden te hebben tegengestemd. Wetsontwerp Diergeneeskunst Hierop kon de Kamer voortgaan met de behandeling van het wetsontwerp betref fende de uitoefening van de diergenees kunst. De tijdens het Pinksterreces door de minister alsnog aangebrachte wijzigingen bleken ir. Van Meel (KVP) dusdanig bevredigd te hebben, dat hij aan amen deringspogingen geen behoefte meer had. I r. V o n d e 1 i n g (P. v. d. A.) had even min bezwaar tegen de aangebrachte ver anderingen; hij verzocht alleen een onder zoek naar de mogelijkheden voor een ver antwoorde opleiding van „hulpkrachten". Deze toch profiteren van de pas in het ont werp aangebrachte wijzigingen, want thans zullen, zoals minister Mansholt opmerkte, de veeverloskundigen en castreurs, die een ministeriële vergunning krijgen, ingescha keld blijven. Het onderzoek inzake de op leiding zegde de minister toe. Behalve de Staatkundig Gereformeerden, die blijkens een verklaring van ds. Zandt principieel tegen het wetsontwerp waren, bleek de ge hele Kamer het er mee eens te zijn, zodat het zonder hoofdelijke stemming werd aan genomen. Wijziging Jachtwet Vervolgens vroegen opnieuw de dieren des velds, zij het indirect en anders dan bij het ontwerp inzake de Diergeneeskunst, de parlementaire aandacht, namelijk bij het ontwerp tot verbetering van de Jachtwet. Dit ontwerp beoogt zowel de wildstand, de landbouw als de natuurbelangen te be schermen. De heer De Hartog (WD) bepleitte inschakeling van de Jachtraad bij bepaling van de data van opening en sluiting van het jachtseizoen. „De Jachtwet is tegenwoordig de thermo. meter voor de verwezenlijking van de democratie," betoogde ir. Vondeling (P. v. d. A.), „want de kern van het ont werp komt neer op regeling van de stand van het wild in de vrije natuur, het wild, dat de gemeenschap toebehoort. Zo is het niet altijd geweest. Eens was die wet de thermometer van de macht der aristo cratie." De regeling van de wildstand zou, wil men de hedendaagse opvattingen dich ter benaderen dan het ontwerp doet, eigen lijk aan een Jacht- of Wildschap moeten worden toevertrouwd. Onjuist achtte ir. Vondeling de opvatting, dat zulke Jacht- schappen on-Nederlands zouden zijn. Een verdergaande democratisering, ook wat de uitgifte van vergunningen betreft, stond deze woordvoerder van de P. v. d. A. voor. Liever dan aan de grondeigenaar zou hij aan de grondgebruiker het recht op de jacht toegekend willen zien. De heer Engelbertink (KVP) was het hiermee niet eens. Hij had voorts enige bezwaren tegen het ontwerp, onder meer dat de ongeveer 120 bezitters van eendenkooien, die van dit be drijf leven, enerzijds door de voorgestelde bepalingen daarin worden bemoeilijkt, en anderzijds hun belangen niet voldoende be schermd zien. Op de achtergrond van dit wetsontwerp bespeurde deze afgevaardigde „de schemerachtige figuur van de stroper". Ondanks het streven naar perfectionisme blijft wetsontduiking mogelijk. Deze afge vaardigde had er ernstig bezwaar tegen, dat ook de gewone burger en de wildhandel van verschillende bepalingen, en dan node loos, last kunnen ondervinden. Vandaag zal minister Mansholt ant woorden. ADVERTENTIE Doelstraat v3 Haarlojn - TeK «232 „PERFAX" CELL. PLAKMEEL HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Zang en piano. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Surinaamse volksmuziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal Dubbelkwartet met rhythmische begeleiding. 13.45 Platen. 13.55 Voor de jeugd. 14.30 Platen. 14.55 Lichte muziek. 15.15 Voordracht. 15.35 Lichte muziek. 16.00 Tuinbouwpraatje. 16.15 Viool, altviool en cello. 16.40 Platen. 17.00 Kamer orkest. 17.35 Platen. 18.00 Chr. Muziekver eniging 18.20 Platen. 18.30 Fries programma. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Promenade-orkest, vocaal ensemble en solist, 21.20 Opwekkingspredikers wekken slapenden en doden op, causerie. 21.35 Platen. 22.05 Concertgebouw-orkest. 22,45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws, en SOS-bericht. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Kinderen en mensen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Piano-recital. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Platen. 11.35 OrgelspeL 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Amusements muziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Clavecim- beltrio. 14.50 Voordracht met muziek. 15.10 Pianotrio. 15.30 Promenade-orkest. 16.00 Pla ten. 16.30 Voor de kinderen. 17.00 Lichte mu ziek. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muizek. 18.40 Meisjeskoor. 19.00 Boekbespreking. 19.15 Muzikale causerie. 19.30 Op huisbezoek. 19.45 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Strijk kwartet 20.30 Een half millioen vluchtelin gen, causerie. 20.40 Humanisme als levens houding, causerie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Lichte muziek. 2.00 Buitenlands overzicht. 22.'14 Dansmuziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M 12.00 Vlaamse muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Operettemuziek. 16.15 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Volkszang. 20.40 Platen. 21.00 Symphonie-orkest en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Univer siteit. 22.30 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 en 75 m.). ADVERTENTIE op onze 250 Modelkamers Vrij te bezichtigen De grootste en modernste woninginrichting woninginrichting beverwijk Bak met twee runners bij Dover losgeslagen De Nederlandse sleepboot „Loire" heeft Donderdagavond geseind, dat zij een bak, waarmee zij op weg was van Koeweit naar Rotterdam, op vier mijl ten Zuid-Oosten van Dover heeft verloren. De sleepboot, die nu nog een baggermo len op sleeptouw heeft, verzocht hulp van een reddingboot om zo nodig de twee run ners, die zich aan boord bevinden, in vei ligheid te brengen. Later deelde de „Loire" mee, dat_ zij koers zette naar de Downs, waar de Britse sleepboot „Rumania" de baggermolen zou overnemen. De „Loire" zou dan pogen de losgeslagen bak weer op sleeptouw te ne men. Voor de twee runners bestond geen gevaar, zo werd in dit tweede bericht me degedeeld. Ds. \V. J. A. ZWAAN OVERLEDEN In de ouderdom van 72 jaar is te Zeist overleden ds. W. J. A. Zwaan, oud-zen dingspredikant van de Ned. Herv. Kerk. Ds. Zwaan werd op 23 Juni 1908 afge vaardigd naar de Sangir- en Talaud-eilan- den. Hij was eerst werkzaam op het eiland Karakelang later op Sangir en Liaoe. ADVERTENTIE Lreme en olie Op 16 Juni wordt een „Wereld-Aanroep- dag" gehouden. Op deze dag zal in talrijke landen en in vele talen de zogenaamde „Grote Aanroep" worden uitgesproken door duizenden mannen en vrouwen. De Aan roep werd het eerst uitgegeven in 1945 en heeft zich sindsdien, met behulp van tal rijke personen die zich daarvoor aanboden, als een sneeuwbal uitgebreid. Momenteel wordt zij in ruim 50 landen in meer dan 40 officiële vertalingen verspreid. Voor blinden werden van de Aanroep, een soort neutraal gebed, copieën in brailleschrift vervaardigd. Deze Aanroep bestaat uit het volgende gebed: Vanuit het punt van Licht in 't Denken van God Strome Licht in het denken van de mensen. Dat Licht op Aarde nederdale! Vanuit het punt van Liefde in het Hart van God Strome Liefde in de harten van de mensen. Moge Christus tot de Aarde wederkeren. Vanuit het centrum waar Gods Wil gekend wordt R.ichte Doel de kleine wil der mensen Het doel, dat de Meester kent en dient. Vanuit het centrum dat wij mensheid noemen V er wezenlijke zich het Plan van Liefde en Licht, En moge het de deur verzeeg'len waar het kwaad verblijft. Laat Licht en Liefde en Macht het Plan op Aard' herstellen. De organisatie „Wereld goede wil", die de verspreiding van de Aanroep op zich heeft genomen, ziet in de verspreiding er van, een middel om in het persoonlijke, nationale en internationale leven een goede wil te kweken, die bij kan dragen tot de oplossing van conflicten en proble men der mensheid. WASHINGTON (Reuter). De evange list Billy Graham is een van de Amerikaan se godsdienstige leiders, die een conferen tie steunen welke in November te Wash ington gehoudet. *>u moeten worden en die ten doel heeft de kerkelijken te verenigen in een „geestelijk offensief" tegen het com munisme. Dr. Charles Lowry, een bekend lid van de Episcopaalse kerk en mede-voorzitter van de stichting voor godsdienstige actie, waarvan het plan voor de conferentie uit gaat, heeft verklaard, dat men de 93 mil lioen Amerikaanse kerkleden in een „te genoffensief" wil verenigen tegen „de krachten, die uit zijn op vernietiging van de godsdienst en de slavernij van de mens door middel van een wereldrevolutie en een werelddictatuur". LONDEN (Reuter) Arthur Green wood, een der voornaamste organisatoren van de huidige Labourpartij, is Woensdag op 74-jarige leeftijd te Londen overleden Greenwood was gedurende meer dan dertig jaar een invloedrijk parlementslid. Hij was als minister zonder portefeuille in Churchills oorlogskabinet belast met het toezicht op de economische zijde van de Britse oorlogsinspanning. Hij was twee maal voorzitter van de partij en besteedde vooral aandacht aan de Labourpartij bui ten het parlement. ADVERTENTIE Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN DJAKARTA (United Press) Indonesië heeft weer een stap gedaan in de richting van zijn eerste algemene verkiezingen door een begin te maken met het registre ren van de kiezers. Officieel wordt de be volking van Indonesië geschat op ongeveer 80 milioen zielen en als die schattting juist is moeten ongeveer 60 millioen mensen worden geregistreerd voor deelname aan de verkiezingen. Deze zijn al verscheidene malen uitgesteld en zijn nu bepaald op be gin volgend jaar. Maar de vele moeilijkhe den kunnen gemakkelijk weer uitstel ver oorzaken. Het registreren van de stemmen zou oorspronkelijk een maand geleden moeten ziin beëindigd, maar door verschilleiide moeilijkheden is het zelfs onmogelijk ge bleken vóór 1 Mei te beginnen. Aan het registreren is een lange periode van voorbereidingen door een nationaal verkiezingscomité voorafgegaan. Dit comi té hoopt tegen het einde van het jaar ge reed te zijn met zijn taak: het registreren van alle Indonesische mannen en vrouwen, die ouder zijn dan 18 jaar en alle gehuwde personen ongeacht hun leeftijd. Het regis treren is verplicht. Op die manier hoopt de Indonesische re gering tevens betrouwbare gegevens te verkrijgen aangaande de grootte van de bevolking. Aan de hand van deze gegevens zal bijvoorbeeld worden vastgesteld od welke wijze een bepaald gebied in het par lement zal moeten zijn vertegenwoordigd. Maar de moeilijkheden waarmee de re gistratie-ambtenaren te maken hebben zijn enorm. De onveiligheid in verschillende gebieden legt de volkstellers bijna onover komelijke moeilijkheden in de weg. Gewa pende terroristen hebben belangrijke ge bieden in handen in Atjeh (Noord-Suma- tra), in Zuid-Celebes en in sommige delen van Java. In sommige gebieden zijn plaatselijke registratie-ambtenaren van plan inwoners van onveilige gebieden naar veilige gebie den daar buiten over te brengen teneinde hen in staat te stellen zich veilig te laten registreren. Hoewel de regering veel heeft gedaan op het gebied van het analphabetisme zijn er nog talrijke volwassen Indonesiërs, die niet kunnen lezen of schrijven. Deze men sen te registreren zal met vele moeilijkhe den gepaard gaan. Millioenen Indonesiërs wonen in geïso leerde dorpen en verspreid over de duizen den kleine eilandjes. Deze Indonesische staatsburgers moeten echter ook worden geregistreerd. Java is met 40 millioen inwoners het dichtstbevolkte eiland in de archipel. Toch is er nog een maand voor nodig om op Java bepaalde dorpen te bereiken in ver band met de slechte verbindingen. Dit pro bleem is nog veel groter in gebieden zoals Oost-Borneo, de Molukken en de Kleine Soenda-eilanden. Verscheidene nederzet tingen kunnen alleen worden bereikt per boot. Een andere moeilijke kwestie is die van de buitenlanders, hoofdzakelijk Chinezen, die zichzelf Indonesische staatsburgers be schouwen. De wetten op het staatsburger schap zijn vaag. De meeste provinciale verkiezingscom missies hebben besloten iedere in het bui tenland geboren inwoner, die zichzelf als een Indonesiër beschouwd, te registreren. Ook is er nog het probleem van de echt paren beneden de 18 jaar, die niet „offi ciéél" gehuwd zijn. Deze mensen zullen waarschijnlijk worden geregistreerd en hun gevallen zullen dan apart worden be keken door speciale commissies. Men verwacht dat het registreren in West-Java het eerst gereed zal zijn, omdat hier in vergelijking de minste moeilijkhe den te verwachten zijn. Ruim 32.000 re gistratie-ambtenaren en 362 plaatselijke verkiezingscommisises zijn reeds aan de slag gegaan. De meest geconcentreerde registratie zal plaats hebben in Djakarta, waar 2.800 per sonen tewerk zijn gesteld om de ongeveer 2.000.000 inwoners van de hoofdstad te re gistreren. De registratiecampagne in Dja karta werd begonnen met een moderne ad- verteringsstunt. Vliegtuigen lieten 500.000 pamfletten boven de hoofdstad uit. Enkele van deze pamfletten konden worden inge wisseld voor prijzen en in alle pamfletten werden de inwoners van de hoofdstad in gelicht over de regelingen voor de registra tie. DJAKARTA (Aneta) De gouverneur van de Molukken, Latuharhary, die zich thans in Djakarta bevindt, heeft verklaard, dat er in Ambon geen gespannen verhou ding bestaat tussen de Mohammedanen en de Christenen. Hij zeide, dat er onder de Christenen wel onrust was ontstaan na de rede van de heer Kasman van de Masjumi, die onder meer stelde, dat de Christelijke ideologie het werk van mensen was en dat alleen de Islam van God kwam, voorts dat de gouverneur van de Molukken een Islamiet behoorde te zijn. Maar nadat deze kwestie door de betrokken autoriteiten was onderzocht, is de toestand geluwd, al dus de heer Latuharhary. 19. „Een loodgieter!", riep de drijfnatte kok, „ik heb direct een loodgieter nodig!" „Ik ben loodgieter", zei Panda. „Kan ik misschien ergens mee helpen?" „Dat treft", zei de kok, „je moet me dadelijk helpen. Al mijn gasfornuizen zijn dol geworden!" „Dol geworden???", herhaalde Panda. „Uw gasfornuizen???" „Ja", zei de kok, zijn muts uitwringend, inplaats van gas, geven ze WATER!" Nauwelijks had hij deze op zienbarende mededeling gedaan, of op nieuw klonken er opgewonden kreten, dit maal van een aantal hótelgasten, die in badmantels en handdoeken gewikkeld kwamen aangesneld. „Wij willen een klacht indienen!", schreeuwden zij, „inplaats van water komt er GAS uit de douches!" „Gro te grutjes", kreunde de hötelklerk, „wat een toestand! Dit werk zal een klein lood- gietertje nooit alléén kunnen opknappen". „Pardon!", klonk plotseling een bekende stem en Joris Goedbloed, die op dit cri- tieke ogenblik ten tonele was verschenen, drong zich naar voren. „Dit is geen klein loodgietertje"zei hij luid, „doch de mede directeur van Loodgietersbedrijf Goed bloed Co., welk bedrijf bekend staat om zijn snelle uitvoering van de moeilijkste karweitjes!" Hij legde zijn hand op Panda's bolletje en vroeg plechtig: „wij kunnen dit wel aan, nietwaarCOMPAGNON?" „Jja, com... compagnon", antwoord de Panda na een korte aarzeling, „ja, dat kunnen we zeker!" In opdracht van de stichting „Kunst maand Amsterdam" componeerde Wolf gang Wijdeveld een triosonate voor twee violen en piano. Dit werk werd Woensdag avond in de Bachzaal voor het eerst ten gehore gebracht door Theo Olof, Herman Krebbers en Luctor Ponse. Het had niet veel gescheeld of dit Kunstmaandconcert had wegens ziekte van Krebbers niet kun nen doorgaan. Maar de gevierde concert meester van het Residentie-Orkest heeft het toch willen wagen, ondanks veertig graden koorts, zijn taak te komen vervul len en wel zó, dat men er niets aan te kort kwam. De compositie van Wijdeveld is een flink doorwrocht driedelig stuk geworden, dat aan de executanten behoorlijk wat te doen geeft. Vooral het motorisch opgevatte slot deel eist van de beide violisten veel vir tuositeit en bravour. Het geheel is nogal grillig van karakter, en lijkt als zodanig tamelijk geforceerd, maar is toch onder houdend genoeg om de aandacht gespan nen te houden. Doch als men daarna de Triosonate van Darius Milhaud hoort, waarin het capri- cieuze element evenmin is versmaad, ja er zelfs nu en dan met kwajongensachtige brutaliteit in rondspookt, ondergaat men toch sterker de boeiende kracht van een muzikale conceptie. Milhaud hoeft zich niet te forceren: ondanks alles lijkt zijn werk vrij eenvoudig, klaar, charmant en welbe wust; de uiting van een sterke persoon lijkheid. Olof en Krebbers toonden zich een ide ale combinatie met de verklanking van de „Tien Duo's van Bartök en niet minder met die van de Duosonate in F van Le- clair, een prachtig stuk, waarvan zowel de viooltechnische als de muzikale zijde be wondering verdienen. Een Sonata a tre van Handel en de Trio-sonate in G van Bach, die eigenlijk voor fluit, viool en continuo bedoeld is, completeerden het programma, dat gele genheid schonk de zeldzaamst denkbare combinatie van twee gelijkgestemde mees terviolisten te beluisteren. Wijdeveld kon over de creatie van zijn Triosonate door Olof, Krebbers en Ponse ten hoogste vol daan zijn. ADVERTENTIE =SUCCE5 voor de zakenman een kwartaal op proef voor f 2,- op giro 13.63.00 Somerset Maugham, Eric Linklater en Gerald Moore onderscheiden LONDEN (Reuter) Koningin Eliza beth heeft voor de vijfde maal sedert haar troonbestijging onderscheidingen ter ere van haar (officiële) verjaardag toege kend en een nieuwe Viscount, drie baron nen, drie „baronets" en 42 ridders (Knight Bachelor) in het Verenigd Koninkrijk ên 19 ridders in overzeese landen, onder wie acht in Australië, benoemd. De tachtigjarige schrijver Somerset Maugham is opgenomen .in de „Band of Companions of Honour", die slechts een beperkt aantal van 65 leden, onder wie Sir Winston Churchill, telt. De Britse vakbondsleider Arthur Dea- kin werd tot lid benoemd van de kroon raad, die de Koningin van advies dient in grondwettelijke zaken. De dichteres dr. Edith Sitwell, zuster van de dichters Sir Osbert en Sacheverell Sitwell, kreeg de titel „Dame of the British Empire". De schrijver Eric Linklater en de compo nist en begeleider Gerald Moore werden commandeurs in de orde van het Britse rijk. Verder werden diplomaten, geleerden, kunstenaars, journalisten, industriële per sonen uit het openbare en het bedrijfs leven door Koningin Elizabeth onder scheiden. ADVERTENTIE ook met glazon In Uw nummer gaslapon Mijn. In Zuid-Oost Korea in de buurt van Poesain is een bus op een mijn gelopen Negen passagiers kwamen om het le.! ven en acht werden gewond, aldus een politierapport. Men gelooft, dat de mijn is achtergebleven na de hevige strijd in dit gebied in 1950. Huwelijk. Volgens het West-Berlijnse anti. communistische inlichtingenbureau West zullen Sovjet militairen in Duits, land spoedig verlof krijgen met Duitse vrouwen te trouwen. Oost-Duitse vrou. wen, die hiernaar geïnformeerd hadden bij het Oost-Duitse ministerie van Bin. nenlandse Zaken, hadden ten antwoord gekregen, dat onderhandelingen tussen het ministerie en Sovjet-autoriteiten op het punt stonden in een overeenkomst te eindigen. Echtpaar. Een Oost-Duits echtpaar is door een plaatselijke rechtbank tot gezamen. lijk 19 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het plegen van „spiownage" aldus bericht het communistische blad „Markische Volksstïmrne". De arbeider Josef Fischer kreeg 15 jaar en zijn vrouw Elsbeth 4. jaar wegens het bedrij. ven van militaire en economische spion, nage en voorts 't verspreiden van anti communistische pamfletten. Eenstemmig. Leden van het personeel van het vliegveld van Düsseldorf hebben Woensdag een „vliegende schotel" waargenomen. Zij waren eenstemmig van mening dat het voorwerp, dat met grote snelheid uit het Zuiden naderde, vervolgens in Westelijke richting ah boog, om tenslotte, op ongeveer zes dui- zend meter hoogte, in de wolken te ver. dwijnen, geen vliegtuig, ballon, of waamemingsinstrument geweest kan zijn. Sleutelposities. Hel dagelijkse bestuur van het Cubaanse vakverbond heeft bekend gemaakt, dat alle communistische vak bondsleiders uit sleutelposities zullen worden verwijderd. Vakverenigingen, die zich achter dergelijke leiders scha ren, zullen uit het algemene vakver- bond worden gestoten. Aan de regering zal worden gevraagd een commissie ter bestrijding van het communisme in te stellen. Europees. De Amerikaanse natuurkun dige en nobelprij swinnaar dr. Felix Bioch heeft van de universiteit van Stanford in Californië verlof gekregen in Genève de leiding op zich te nemen van een nieuw centrum voor atoomon derzoek. Dit centrum, waartoe twaalf Europese landen bijdragen, zal worden gewijd aan atoomonderzoek voor niet. militaire doeleinden en staat onder auspiciën van de Europese raad voer Atoomonderzoek. Werkeloos. De vrijwillige brandweer van het dorpje Wiershausen in de Harz heeft zijn 50-jarig bestaan gevierd met de hoop dat zij gedurende de tweede halve eeuw even werkeloos zal blijven als tijdens de eerste. Er zijn hier geen branden uitgebroken sedert de brand weer in 1904 werd opgericht. Noorden. President Syngman Rhêe heeft de nieuwe Nationale Vergadering van Zuid-Korea voorgehouden dat Zuid- Korea bereid moet zijn „naar het Noor. den te marcheren". De president wekte de afgevaardigden op nationale solida riteit te ontwikkelen als de eerste stap om de communisten uit het Noorden te werken. Samenwerking. Het semi-officiële blad van het Vaticaan, de „Osservatore Romano", heeft met verontwaardiging een voorstel van de communistische leider Togliatti van de hand gewezen, waarin deze de Rooms Katholieken uitnodigde met de communisten samen te werken „in de strijd voor de vrede". Een soortgelijk voorstel voor samenwerking tussen Rooms Katholieken en communisten was enige maanden geleden reeds ge daan in het communistische blad „Unita". Lof. De Japanse communistische partij zal „onder de democratische krachten een verenigd front organiseren om de premier Josjida uit het zadel te sto ten", aldus heeft Tsjoetsji Kasoeja, lid van het politieke bureau van de partij gezegd. Hij prees de socialisten, die vorige week de ongeregeldheden in de Japanse Rijksdag begonnen toen de re gering de huidige zitting wilde doen verlengen. HOEWEL de pyramide van Cheops door vele auteurs in de oudheid is beschreven, kon niemand iets vertellen over het inwen dige van dit machtige, maar minutieus ge construeerde en bewerkte monument, om de eenvoudige reden dat het binnenste van de pyramide sinds het ogenblik dat de laatste deksteen was gelegd, aan het oog onttrokken was gebleven. Gedurende on geveer 3500 jaar zal de pyramide in onge schonden toestand hebben bestaan. Maar onbesproken bleef dit mysterieuse bouw werk toch niet, want sinds oudsher ge waagden de geruchten van onmetelijke schatten die hierin waren op gestapeld. Diezelfde geruchten vertelden ook, dat de ingang van de pyramide zich aan de Noordzijde moest bevinden en dat de schatten van die kant het best benaderd konden wor den. Egypte was reeds enige eeu wen bij het rijk der Kalifen ingelijfd toen deze verhalen het oor bereikten van al- Ma'moen, een zoon van de bekende Haroen al-Rasjid. Deze al-Ma'moen was een be langrijk man, niet zozeer omdat hij na een succesvolle strijd tegen zijn broer al-Amin aan de regering kwam, maar omdat hij wijsgerige en geneeskundige werken uit het Grieks in het Arabisch liet vertalen, waardoor bij de Arabieren de basis voor deze wetenschappen werd gelegd. De kalief liet hiervoor een speciale academie stich ten, genaamd het Huis der Wijsheid en van hieruit is dan ook inderdaad de wijsheid begonnen, die na enkele eeuwen ook be vruchtend, op Zuid- en West-Europa zou werken. Maar goed, toen al-Ma'moen in 820 Egypte bezocht, wilde hij dan wel eens weten wat er nu eigenlijk waar was van de verhalen over de onmetelijke schatten die in de pyramide van Cheops verborgen waren. Hij hield zich streng aan de 3500 jaar oude geruchten en liet in het midden van hot Noordvlak op een hoogte van on- geveer 7 meter een horizontale gang in de steenmassa uithouwen. Wekenlang weri er doorgewerkt, maar de pyramide bleef even massief als zij altijd geweest was en men zou reeds op het punt hebben gestaan de onderneming maar op te geven, toen in het binnenste van de pyramide iets naar beneden viel. Hakkend in de richting ufl" het geluid, werd tenslotte een omlaagvoe rende gang bereikt, die echter was afge sloten door een geweldig blok steen dat uit de zoldering omlaag was gestort en welks val door de inbrekers was gehoord. Bij dit punt ving tevens een andere gang aan, welke naar boven leidde, doch ook deze gang was afge sloten door een zwaar blok graniet dat met geen mogelijk heid te verwijderen bleek, zo dat de werklui in de zachte kalksteen een gang er omheen hakten. De stijgende gang liep tenslotte naar een tweetal to* ven elkaar gelegen kamers, waarvan de bovenste een roodgranieten tombe bevatte. Hier moeten we het verhaal afbreken, want de tombe, zowel als de koningskamer zijn thans leeg. En of de werklieden van al-Ma'moen de gezochte schatten hebben aangetroffen, is niet bekend. Er zijn men sen die beweren dat de pyramide nooit als koningsgraf heeft dienst gedaan. Dit is een opvatting die niet bewezen, noch weer legd kan worden, omdat alle gegevens dien aangaande ontbreken. Bovendien hebben bepaalde verhoudingen die in allerlei af metingen en constructies van de pyramide kunnen worden vastgelegd, aanleiding ge geven tot allerhande theorieën, die reeds in de vorige eeuw de uitdrukking „pyram> dale onzin" deden ontstaan. Over het ontstaa,n van woorden en uit drukkingen kunnen we nog wel even ver der peinzen, want daarbij doen zich aller lei merkwaardigheden voor. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON,

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2