Felle persstrijd in Frankrijk ontbrand om AFP BICMPANlrv Koningin bezoekt Noordelijk deel van de Veluwe In totaal bijna tien jaar geëist tegen groepje Beverwijkse jongens Gebouw voor bouwtechnische diensten te Amsterdam Hoofdredactie van het semi-officiële persbureau van functies ontheven Maagkrampen Vorstin laat zich inlichten over sociale en economische problemen Audities Internationaal Gerechtshof begonnen Raad sloeg geen acht op wenk van taxichauffeurs pUNUERDAG 10 JUNI 1954 7 tfasleep van de inbeslagneming van „L'Express" 'n TIP VAN BOOTZ Opnieuw: overheid en danskunst Weduwe van Ali Khan ambassadrice in ons land Deviezenvoorraad gedaald Programma 1954-1955 van Concertgebouw-Orkest India en Londen weten niets van bemiddeling in Cairo Rumoerige verkiezingen in Irak: twee doden Geen felle prijzenoorlog op graanmarkt verwacht Speciale kieswet in Italië zal worden ingetrokken Hoge snelheden op eiland Man Voor 1600 ambtenaren, verdeeld over 9 verdiepingen; kosten: 14,6 millioen „Medal of Freedom" voor twee Nederlanders Prins Bernhard brengt werkbezoek aan Friesland Courses in Lisse De ontslagen UNO-employé' s Protestactie van Amsterdamse „taxi-stichtingen" voorbij Europees overleg te Londen over inwisselbaarheid HAARLEMSE RECHTBANK Verdacht van inbraken in geheel Noordholland PARIJS (Reuter) De hoofdredacteur van het Franse semi-officiële persbureau Agence France Presse (A.F.P.), Gustave Aucouturier, en zijn plaatsvervanger, Georges Bitar, zijn van hun functies ont heven. Een functionaris van het ministerie van Voorlichting zeide, dat dit besluit deel uitmaakt van een reorganisatie, „die men reeds lang van plan was", maar volgens het Iinksgezinde blad Libération en het onafhankelijke dagblad „Le Monde" is de reden van het ontslag het citeren van een geheim rapport over Indochina, dat de vorige maand in het Parijse weekblad L'Express" verscheen. Het rapport zou ïjjn opgesteld door de generaals Ely en Salan, die Indochina hadden bezocht. De functionaris van het ministerie van Voorlichting zei, dat besluiten over interne zaken van A.F.P. geheel en al op initiatief van de directeur-generaal, Maurice Nègre, worden genomen. Ook deze sprak van een algemene reoganisatiè van het bedrijf. Deze gebeurtenis heeft een heftige pers- strijd in Frankrijk doen ontbranden. On der de kop „Een nieuwe aanval op de persvrijheid" schrijft Libération, dat een onderzoek had aangetoond, dat A.F.P. van l'Express een nummer had ontvangen vóór de oplaag in verkoop was gebracht en dat het enkele passages had gepubliceerd vóór het weekblad in beslag was genomen. Door het incident blijkt opnieuw dat A.F.P. onder regeringscontróle staat, aldus het blad. Misleiding De redacteur van het linkse blad Combat, Jean Fabiani, zei dat „Aucouturier en Bitar de fout hadden begaan niet te raden, dat l'Express de volgende dag in beslag zou worden genomen". „Ook begingen zij de ernstige fout hun beroep van journalist uit te oefenen". De regering zou zich niet van journalisten, maar van toegewijde func tionarissen en zelfs propagandisten willen bedienen. Voor de oorlog waren de persbureaux particuliere ondernemingen. Hun aantal en concurrentie verzekerden de dagbladen min of meer objectief nieuws. Een van de winstpunten van de bevrijding was, dat het nieuws uit handen werd getrokken van financiële machten, die ontvankelijk zijn voor het dienen van particuliere belangen. Zo werd A.F.P. geboren. In theorie diende het persbureau de status van een coöpera tie te worden gegeven, waarin de dag bladen een aandeel zouden hebben. De status werd nooit uitgewerkt en het pers bureau is een zuivere onderafdeling van het bureau van de eerste minister gewor- ADVERTENTIE Ik heb - sprak een heertje uit Drachten - Van 't leven niets meer te verwachten. Ik nam hem opzij En sprak: „Neem van mij Een TIPen geloof me hij lachte! Inz. Heer J. V., Utrecht ontv. 1 fl. TIP en 1 Lfl. BOOTZ' OUDE GENEVER. Het dagelijks bestuur van de Neder landse Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars heeft een verklaring ge zonden aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de Balletcom missie, het gemeentebestuur van Amster dam en de leden van de Amsterdamse ge meenteraad, waarin het het vraagstuk van de overheidsbemoeiing met de danskunst ter sprake brengt. Het bestuur meent, dat de overheidstaak niet is afgesloten met het verstrekken van een subsidie aan een „Ne derlands ballet". Het dringt bij de over heid aan op het vrijgeven voor publicatie van het rapport van de heren Haskell en Jooss, op grond waarvan de Balletcommis sie haar adviezen heeft geformuleerd. Het bestuur acht het hoofdstuk van de over heidsbemoeiing met de danskunst met de vorming van een Nederlands ballet, waar en hoe dit zal worden gevestigd, per se niet afgesloten. Tot ambassadrice van Pakistan in Ne derland is benoemd de Begum Ra'ana Liaquat Ali Khan. De ambassadrice wordt in September in ons land verwacht. Zij is de weduwe van de eerste minister-presi dent van Pakistan, Nawabzada Liaquat Ali Khan, die enige jaren geleden bij een aan slag om het leven is gekomen. Mevrouw Liaquat Ali Khan is de eerste ambassa drice van een Mohammedaans land in ons land. Zij werd in 1912 geboren. Zij heeft eco nomie gestudeerd en huwde in 1933 met Liaquat Ali Khan. Zij maakte tal van reizen door het Midden-Oosten, Europa, Amerika en Canada. Bij de stichting van de staat Pakistan wijdde zij zich aan de verheffing van de Pakistaanse vrouw, waarvoor zij verschillende instellingen stichtte. Zo is zij onder meer voorzitster van de opvoedkundige raad van Pakistan. Na de dood van haar man heeft mevrouw Liaquat Ali Khan onder meer haar land vertegenwoordigd in de UNO. Zij was ook een van de gasten bij de kroning van Ko ningin Elizabeth van Engeland. Het vorig jaar maakte zij een reis door Nederland en hield zij lezingen over de positie van de vrouw in Pakistan- Blijkens de weekstaat van de Neder- landsche Bank is de netto deviezenreserve voor het eerst sinds 26 April wat gedaald. Deze reserve bedraagt thans f 1.638 mil- lioen tegen vorige week f 1.646,3 millioen. Waar de goudvoorraad onveranderd is ge bleven met f 2.923,7 millioen zijn beide posten tezamen eveneens met ruim f 8 millioen verminderd tot f 4.561,7 milioen. De bankbiljettencirculatie vertoont een contractie van f 59 millioen en bedraagt thans f 3.308 millioen. den. Sedert Pinay was het persbureau nog meer in de greep van de regering ge komen. „Van die tijd af dateert de nieuwe methode van het misleiden van de publieke opinie". „Wanneer een correspondent een waar feit vermeldt, dat de regering on aangenaam is, wordt het besnoeid of af gelegd en indien bijgeval een journalist er geen kwaad in ziet en het doorgeeft, be taalt de journalist met zijn baan voor zijn buitensporig beroepsgeweten. Dit is bij talrijke gelegenheden gebeurd, het is nu weer gebeurd", aldus Fabiani. A fhankelijkheid „Le Monde" schrijft, dat volgens Nègre de beide journalisten andere belangrijke functies krijgen. Verder schrijft „Le Mon de": volgens een andere lezing werden beide mannen van hun functie Ontheven, op verzoek vah het ministerie van Voor lichting, zonder dat zij eerst door de mi nister waren gehoord". „Indien deze lezing juist is, heeft men het recht er over verbaasd te zijn, dat er strafmaatregelen worden genomen tegen twee journalisten van wie niet bewezen is, dat zij een beroepsfout hebben ge maakt". „Men zou nog verbaasder kun nen zijn over deze directe inmenging van een ministerie in de interne functionnering van een persbureau, welks taak het juist is berichten door te geven aan zijn abonnó's, die laatstgenoemden in vrijheid kunnen gebruiken of niet. Het zou ander maal aantonen, dat het moeilijk is vrij heid van uitdrukking te verenigen met aanhankelijkheid van de regering en ge brek aan financiële onafhankelijkheid". ADVERTENTIE bestrijdt U afdoende met Ook dit jaar zullen voor het seizoen 19541955 van het Concertgebouw te Am sterdam weer passepartouts verkrijgbaar zijn en wel voor vierentwintig concerten, verdeeld in drie groepen, voor elk waar van afzonderlijke diploma's geldig worden gesteld (zestien concerten naar verkiezing op Woensdag en of Donderdag en acht op Zondagen. Behalve Eduard van Beinum en Rafael Kubelik zullen als dirigenten optreden Karl Böhm (met de Berliner Philharmoni- ker), Willem van Otterlop (met het Resi dentie-Orkest). Franz André (met het Bel gische Radio-Orkest), Eugene Ormandy en Jean Martinon. Solisten zijn de violisten Isaac Stern, Herman Krebbers, Arthur Grumiaux, Jan Damen en Jan Bresser, de pianisten Ar thur Rubinstein, Cor de Groot, Eduardo del Pueyo, Monique Haas, Robert Casade- sus, Theo Bruins, Myra Hess, Rudolf Fir- kusny en Hans Henkemans, de violoncellis ten Tibor de Machula, Antonio Janigro en Edmund Kurtz, de altviolist Klaas Boon, de organist Albert de Klerk, de fluitist Hubert Barwahser, de harpiste Phia Berg- houts, de zangeressen Irma Kolassi. Maria Stader, Suzanna Danco en Eugenia Zareska en tenslotte de tenor Richard Lewis. De enige première van een Nederlands werk is het Concert voor altviool van Henkemans, dat op 5 en 6 Januari 1955 ten gehore zal worden gebracht. Onder de uit te voeren werken zijn er zestien, die door het Concertgebouw-Orkest nooit eer der zijn gespeeld. NIEUW DELHI (AFP) Van gezag hebbende zijde verluidt, dat de regering van India niets af weet van persberichten uit Cairo, die een plan of een initiatief van India aankondigen voor het vinden van een oplossing van het Brits-Egyptische geschil over de kwestie van de Suez-ka- naalzóne. India zou geen enkel initiatie! in deze kwestie hebben genomen. Een woordvoerder van het Britse depar tement van Buitenlandse Zaken zeide dat men niets wist van een bemiddelingsvoor stel van India. De Indiase ambassadeur te Cairo, Nawab Ali Jawar Djoeng, zou een bemiddelings voorstel op het. Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken hebben overhandigd, zo meldden officiële Egyptische kringen gisteren. BAGDAD. (Reuter). Bij de verkie zingen van Woensdag in Irak zijn twee personen om het leven gekomen. Een aan tal personen is gewond. Een en ander ge schiedde bij botsingen tussen aanhangers van elkaar bestrijdende, canriidaten. De politie heeft, een aantal arrestaties ver richt. In Bagdad kwam het in de namiddag tot gevechten in de straten. Twee rechters, die het toezicht hielden in twee kieskrin gen, hebben zich teruggetrokken „uit pro test tegen openlijke inmenging door de re gering". In Basrah heeft d'e politie alle candi- daten van het Nationale Front en de Socia listische partij in vrijheid gesteld. Deze candidaten waren twee daigen tevoren ge arresteerd. LONDEN (Reuter) Na de daling van de prijs van Canadese tarwe met 27 shil ling per ton, heerste gisteren een afwach tende stemming op de Londense tarwe- markt. De kopers wensten met het aan gaan van omvangrijke verplichtingen te wachten, totdat de markt, die door de ver laging der Canadese en Amerikaanse ex portprijzen enigszins verward is geworden, weer stabieler zal zijn. Men is te Londen algemeen van oordeel, dat er geen felle prijzenoorlog tussen de grote productielanden zal ontstaan, en dat er getracht zal worden de grote tarwe- voorraden op ordelijke wijze te ruimen. In welingelichte kringen gelooft men niet, dat de recente verhoging van het Amerikaanse uitvoersubsidie voortspruit uit een plan om de voorraden tegen elke prijs van de hand te doen. Een woordvoerder van de internationale tarweraad heeft verklaard, dat de aange sloten landen tijdens de bijeenkomst van de raad, welke de volgende week te Lon den zal worden gehouden, de kwestie der prijsverlagingen ter sprake kunnen bren gen. ROME (Reuter) De Italiaanse Kamer van afgevaardigden heeft met. 427 tegen 75 stemmen de speciale kieswet ongedaan ge maakt, die de Christen-democratische (Rooms-Katholieke) regering verleden jaar had uitgevaardigd, om na de verkiezingen aan het bewind te kunnen blijven. De wet voorzag er in dat een partij, die één stem meer verwierf dan de helft van het aantal, dat bij algemene verkiezingen werd uitgebracht, twee derde van het aan tal kamerzetels zou verwerven. Deze toe leg mislukte echter, doordat de Christen democraten er net niet in slaagden de helft van het aantal stemmen op zich te verenigen. Dit noodzaakte hen een coalitie regering te vormen, hetgeen thans heeft geleid tot intrekking der veelomstreden „meerderheidswet", die de oppositie een „zwendelwet" noemde. Bij de training voor de T.T.-wedstrijden, die 14 Juni beginnen, heeft de Brit Arm strong met N.S.U. de hoogste snelheid ge haald in de 250 cc. klasse, n.l. 141,9 km/u. Een andere N.S.U. haalde 135,2 km/u. In de 500 cc. klasse was Ray uit Rhodesia met een nieuwe, gestroomlijnde Norton de snelste. Hij bereikte 151 km/u. In de 350 cc. klasse haalde Fergus Anderson (G. B.) met Guzzi 144,99 km/u. In het Japanse Huis van Afgevaardigden te Tokio is het tot een ernstige rel gekomen, toen de leden van de liberale partij van premier Josjida tegen het einde van de zittingsperiode, en vóór de premier aan een Wereldreis zou beginnen, trachtten de zitting van het Huis met twee dagen te verlengen om een belangrijke zaak alsnog te behandelen. De ruzie hierover liep zo hoog, dat op een bepaald moment de parle mentsleden op de vuist gingen. Foto: een overzicht van het gevecht tussen de achtenswaardige parlementsleden. Ook een paar vrouwelijke leden namen welgemoed aan het handgemeen deel. Een belangrijke voordracht, die op de agenda voor de vergadering van de raad der gemeente Amsterdam voorkwam, is na tweeëneenhalf uur discussie zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Het betrof die tot stichting van een gebouw aan de Wibautstraat ten behoeve van de huisves ting der bouwtechnische diensten van de gemeente, te weten de dienst der publieke werken, het gemeentelijk bouw- en woning toezicht en de gemeentelijke woningdienst. Met deze bouw is een bedrag gemoeid van 14.600.000,—. Het gebouw, dat in vier jaar zal moeten verrijzen, wordt negen verdiepingen hoog met een dakterras en zal een bruto vloer oppervlak krijgen van ongeveer 30.000 vierkante meter en een inhoud van 181.000 kubieke meter. Het zal huisvesting bieden aan 1600 ambtenaren. Het plan om ter plaatse een overdekt busstation op te rich ten voor de bussen der Nederlandse Buurt spoorweg Maatschappij, zal gecoördineerd worden met het plan voor het gebouw. Het busstation met ruimten voor reizigers en personeel wordt gevestigd aan de zijde van de Wibautstraat op de begane-grond van het carré-vormig deel van het te stichten Het was vandaag een belangrijke dag voor een aantal gemeenten in het Noorde lijk gedeelte van de Veluwe, want de Koningin bracht een bezoek aan deze streek, thans nog gelegen aan de oevers van het IJselmeer. Om half tien arriveerde de Koningin in Ermelo, waar het blindentehuis „Sonne- heerdt" van de Vereniging tot Christelijk Hulpbetoon aan Blinden werd bezocht. De Vorstin toonde vooral grote belangstelling voor de machinale brailledrukkerij. Omstreeks tien uur reed de stoet naar Yankees en opstandelingen namen het weer tegen elkaar op in schermutselingen van man tegen man in de buurt Brice's Kruispunt bij Bladwyn in Missouri bij de „heropvoering" op 6 Juni, van de hier gestreden beroemde slag uit de Amerikaanse burgeroorlog, negentig jaar geleden. Honderden bezoekers sloegen ook dit jaar weer de „gevechten" gade. De Amerikaanse „Medal of Freedom" is toegekend aan mej. H. C. Kohlbrugge uit Driebergen en, posthuum, aan de heer G. C. Wunderink. Mej. Kohlbrugge heeft zich bezig gehouden met de verspreiding van illegale bladen en distributiebescheiden. Zij reisde als koerierster naar Zwitserland en bracht een verbindingslijn tot stand, via welke de Nederlandse regering in Lon den een groot deel van haar militaire, po litieke en economische gegevens uit het bezette gebied verkreeg. Zij deed belang rijk werk bij de binnenlandse strijdkrach ten. In April 1944 werd zij door de Duit sers gevangen genomen, in December van dat jaar vrijgelaten. Hoewel haar gezond heid ernstig nadeel had ondervonden, her vatte zij onmiddellijk daarna haar illegale weTk. De heer G. C. Wunderink was comman dant van het zevende district der binnen landse strijdkrachten. Hij bouwde een or ganisatie op die van groot nut was voor de geallieerde zaak. Hij werd op 12 September 1944 gearresteerd en later terechtgesteld. Ondanks het zeer onstuimige weer land de Prins Bernhard vanmorgen precies om negen uur met zijn Dakota op de grasmat van de Leeuwarder vliegbasis. De Prins werd verwelkomd door de Commissaris der Koningin in de provincie Friesland mr. H. P. Linthorst Homan, de burgemeester van Leeuwarden mr. A. A. M. van der Meulen, de waarnemend pro cureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden mr. B. J. Besier en de com mandant van de vliegbasis luitenant-kolo nel-vlieger R. Hofstede. Het gezelschap zette direct na de ontvangst koers naar het Provinciehuis, het beginpunt van het twee daags werkbezoek van Prins Bernhard aan Friesland In het huis van de provincie waren ter begroeting aanwezig de leden van het col lege van Gedeputeerde Staten met wie de Prins een korte bespreking voerde over een aantal aspecten die de provincie be treffen. het centrum van Ermelo, waar alle school gaande kinderen de Koningin toezongen. De stichting „Veldwijk" van de Vereni ging tot Christelijke Verzorging van Gees- tes- en Zenuwzieken was het doel van het volgend bezoek. Na bijna een half uur op „Veldwijk" ic hebben vertoefd vertrok de Koningin naar het tehuis 's Heerenloo- Lozcnoord van de Vereniging tot Opvoe ding en Verpleging van Geesteszwakke Kinderen. Zij maakte een rit over het ter rein langs verscheidene paviljoens en nam daarna van de gevolgde ..rbeidstherapie met grote belangstelling kennis. Harderwijk Hierna reed de Koningin naar Harder wijk. Het stadhuisplein was gevuld met schoolkinderen, die Hare Majesteit een lied toezongen. Na deze hulde in ontvangst ge nomen te hebben en vriendelijk dank te hebben betuigd, betrad de Koningin het stadhuis. Hier werden de leden van Gede puteerde Staten, de gemeenteraadsleden van Harderwijk en Ermelo en vertegen woordigers van handel en industrie aan de Vorstin voorgesteld. De heer J. F. Blom, voorzitter der industrialisatiecommissie van het departement Noord-West-Veluwe van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel, gaf een overzicht van enige problemen in dit gebied, onder meer over de gevolgen van de inpoldering van het IJselmeer, over de kleine boeren op de zandgronden, de expansie der bestaande industrieën en de situatie op de arbeids markt. Na een korte gedachten wisseling over deze vraagstukken verliet de Koningin het stadhuis. Zij maakte een rit door de stad en bezichtigde onder meer de haven. Vervolgens bezocht zij het sanatorium Sonnevanck van de Vereniging tot Christe lijk Hulpbetoon aan Tuberculoselijders, waar zij zich enige tijd onderhield met de patiënten. Zij gebruikten daarna met de ge neeskundige directie en bestuursleden van de vereniging de lunch. Voor hedenmiddag stonden bezoeken aan Nunspeet, Doornspijk en El burg op het programma. Zaterdagmiddag zal het grote paarden- festijn in het gemeentelijk sportpark in Lisse plaats hebben. Er zijn 17 paarden in geschreven: 1. Meeske S-prijs, A.-draverij, 2. Lex V-prijs, B.-draverij, 3. Olga Ax- worthyprijs, C.-draverij. Riolette, Ria Oli vier, Prins Bernhard D, Qelia le Major, Querulant, Ooststar, Oddity. Norma Shea rer, Olga Axworthy, Nannie Gregor, O. Bonni, Partout, Pretty Polly, Meeske S., Lex V, Larrikin, My Darling. Als alle paarden komen worden er 15 series gelopen in 3 draverijen A-, B- en C- draverij. Er zal gelegenheid zijn bij de to- talisator te spelen aan 8 loketten. In het Circus Strassburger, dat in de kop van Noordholland voorstellingen geeft, is een dromedaris geboren. De jongeborene heeft de naam gekregen van de plaats, waar hij geboren is, namelijk Schagen. Moeder en kind maken het goed. De enige complicatie is, dat de moeder haar eerste kind niet wil voeden. De circusmensen doen echter hun uiterste best om de twee met elkaar ver trouwd te maken. gebouw, met in- en uitritten in de gevels aan beide zijstraten. Wethouder Van 't Huil zeide in zijn ant woord op vragen van de vele sprekers, dat het aanvankelijke plan, om de bouwtech nische diensten onder te brengen in het nieuw te bouwen raadhuis reeds lang was los gelaten, mede doordat geen gebouw voor raadhuis groot genoeg zal zijn om alle gemeentelijke diensten en bedrijven onder te brengen. De belangrijke taken der bouw technische diensten waarvan vooral Publieke Werken in de toekomst voor vele werkzaamheden komt te staan, onder meel de bouw van een raadhuis, Operagebouw, IJ-tunnel, Congresgebouw, nieuw zieken huis te Slotervaart, nieuw gebouw voor de dienst van Sociale Zaken, een hoofdbrand weerkazerne en de uitbreiding van het Wil- helmina-gasthuis rechtvaardigt deze bouw, omdat men voor de uitvoering der werkzaamheden de noodzakelijke goede huisvesting moet hebben. Gestreefd wordt naar bouwwijzen, die weinig of geen invloed op de woningbouw in de hoofdstad zullen hebben, zo deelde de wethouder mede. B. en W. hebben reden aan te nemen, dat bij het departement geen bezwaren bestaan tegen het verstrekken van de bouwvolume hiervoor. Om te voor zien in een spoedige onderbrenging van de dienst van Publieke Werken, die thans na deel ondervindt door een te grote dislocatie, besloot de raad om tijdelijke barakken te bouwen op een terrein aan de Jan van Ga lenstraat tegenover de centrale markt. Hiervoor werd een crediet beschikbaar ge steld van 900.000, Vandaag beginnen voor het Internatio naal Gerechtshof de audities naar aanlei ding van het ontslag van elf Amerikaanse leden van het personeel der UNO. De func tionarissen werden ontslagen, nadat zij ge weigerd hadden de vraag van Amerikaan se senatoren te beantwoorden of zij com munist waren. Amerika stelt, dat de Algemene Verga dering van de UNO het recht heeft het be sluit van het administratieve tribunaal der U.N.O. dat de elf ontslagenen schadever goedingen tot een totaal bedrag van bijna 180.000 dollar toekende te herzien. Andere landen ontkennen dit. Zij achten het besluit van het tribunaal bindend voor de Algemene Vergadering. Alleen het be drag der schadevergoeding zou eventueel herzien kunnen worden, menen zij. De audities betreffen uitsluitend deze principekwestie. De volgende landen hebben schriftelijke verklaringen ingezonden, waarin zij het Amerikaanse standpunt steunen: Grieken land, nationalistisch-China, Turkije en Ecuador. De audities zullen, naar verwacht wordt, ongeveer een week duren. Het hof zal vier tot zes weken later uitspraak doen. Neder land wordt vertegenwoordigd door prof. A. J. P. Tammes van de Amsterdamse Uni versiteit. In de gemeenteraad van Amsterdam kwam gisteravond een voorstel van orde, ingediend door de heer L. Seegers (C.P.N.), in stemming. De heer Seegers vroeg hierin het adres van de taxistichtin gen AVERO en Nieuw Leven inzake de in voering van luxe (blokbandloze) taxi's en de vaststelling der taxitarieven, prioriteit le verlenen, gezien de „actualiteit" van dit adres vanwege de 24-urige protestactie van de Amsterdamse taxichauffeurs van gis teren. De heer Seegers zei te zien aankomen, dat het adres het laatste punt op de agenda deze zitting niet meer in behan deling zou komen. De wethouder voor de Taxizaken, mr. R. van den Bergh. deelde mee aan dit voorstel geen behoefte te hebben, omdat hij dit adres niet belangrijker achtte dan enig ander op de agenda voorkomend punt. „B. en W. vinden het toch wel dermate belang rijk, dat hedenavond om half acht de wet houder nog heeft vergaderd met de direc teur van de A.A.A.C., het nieuwe norm- bedrijf," aldus de heer Seegers. De voor zitter, mr. Arn. J. d'Ailly, zei de mening van de wethouder te delen en mr. H. Boe kei (VVD) motiveerde zijn tegen-stern met de opmerking, dat „de taxichauffeurs met hun staking zélf voor de actualiteit van dit agendapunt hebben gezorgd." Het voorstel is met 31 tegen 7 (C.P.N.) stemmen ver worpen. Het adres kwam vanwege het ver gevorderd uur niet meer aan de orde en zal over 14 dagen weer op de agenda voor komen. De vele taxichauffeurs op de publieke triburte verlieten daarop de raad zaal. De raad ging over tot afhandeling van de agenda in gewone volgorde. Taxichauffeurs berusten Na de protestactie van 24 uur zullen de Amsterdamse taxichauffeurs thans met verdere acties wachten tot de kwestie van de tariefswijziging in de eerstvolgende ver gadering van de gemeenteraad aan de orde zal zijn geweest. De chauffeurs van het nieuwe normbedrijf A.A.A.C. hadden des- middags op een vergadering met directeur en ledenraad het advies gekregen terstond na de vergadering te gaan rijden. In de vooravond werd een dertigtal wagens op het Rembrandtplein gestationneerd. Deze chauffeurs hebben ongeveer een uur ge werkt, maar toen werd het door houding en optreden van de protesterende collega's onmogelijk verder te rijden. De leiding be sloot daarom de wagens naar de garage te laten terugkeren. LONDEN (ANP) De komende maand zullen in Londen de Europese ministers van Financiën bijeenkomen ter bespreking van het vraagstuk der valuta-inwisselbaar heid. Aan deze bijeenkomst zullen Frank rijk, West-Duisland, Italië, Zwitserland, Groot-Brittannië, Griekenland, de Bene- luxgroep en de Scandinavische landen deelnemen. De Britse minister van Finan ciën had begin Mei aan de raad van de Organisatie voor Europese Economische samenwerking voorgesteld een werkgroep van ministers te vormen, die de practische vraagstukken der valuta-inwisselbaarheid zou onderzoeken. De mogelijkheid bestaat dat de Neder landse minister van Financiën als verte genwoordiger van de Beneluxgroep aan deze bijeenkomst zal deelnemen. Voor de Haarlemse rechtbank stonden Donderdagmorgen achter elkaar vijf jon gens uit JBeverwijk terecht, die ervan ver dacht werden in het begin van de maand Maart van dit jaar een serie inbraken te hebben gepleegd. De 24-jarige machinebankwerker E. van der W. zou tezamen met twee vrienden, de 22-jarige colporteur L. L. en de 23-jarige chauffeur J. M. op 9 Maart in een woning aan de Prins Bernhardlaan in Beverwijk ingebroken hebben, waarbij de buit uit een aantal sieraden en een bedrag aan geld bestaan zou hebben. L., M. en de 23-jarige filiaalhouder J. K. M. zouden bovendien tezamen op 2 Maart in een visconserven- fabriek hun slag geslagen hebben, waarbij zij een hoeveelheid visconserven mee namen. Dit groepje jongens bekende trouwens ook nog, dat zij tezamen een reeks inbra ken in Alkmaar, Wormerveer, Velsen, Krommenie, Zaandam en Assendelft ge pleegd hadden. Tegen Van der W„ die reeds diverse keren veroordeeld was, eiste de officier van Justitie, mr. B. van der Burg, een gevan genisstraf voor de tijd van drie jaar, even als tegen M., die reeds vijf veroordelingen op zijn strafblad heeft staan. De verdediger mr. L. Ali Cohen en de raadsvrouwe mr. S. Boekman bepleitten in beide gevallen clementie. Tegen L. eiste de officier van Justitie een gevangenisstraf van twee jaar. De ver dediger, mr. C. F. M. van Koppen drong bij de rechtbank op een gecombineerde straf aan. J. K. M. hoorde anderhalf jaar gevan genisstraf tegen zich eisen en in dit geval kon de verdediger mr. B. W. Stomps, zich hiermede verenigen. Hij vroeg de recht bank er zorg voor te dragen dat zijn cliënt de straf zou moeten ondergaan in een jeugdgevangenis. Mr. Stomps was van mening, dat zich bij deze jongens de el lende en de verwoesting openbaart, welke de oorlog teweeg heeft gebracht. Vervolgens stond terecht de 34-jarige kellner H. J. G., die van een der vorige verdachten een groot bedrag aan zilvergeld had aangenomen, dat van diefstal afkom stig was. De kellner zou er voor zorgen, dat dit geld omgewisseld zou worden in bankbiljetten. De officier van Justitie eiste tegen hem een gevangenisstraf voor de tijd van drie maanden. De rechtbank zal in alle zaken op 24 Juni uitspraak doen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7