Vijftig jaar t.b.c.-bestrijding in Haarlem Gillette Gillette Sportoptochten en sportvariété Zaterdagavond op Grote Markt Exploitatie sanatorium stimuleerde het werk Aantal daalde in Mei met bijna driehonderd personen vecht tegen de duurte Tot straks in Royal Nieuwe speeltuin voor VZOD Heemstede Brieven aan de redactie Formelta Werkzoekenden in Haarlem Mevrouw Beelen-Beekman overleden Prijsstijgingen overal, maar DISPENSER Een goeie morgenbegint met Gillette! DE ELFDE HAARLEMSE SPORTWEEK HAARLEM Onaanzienlijk stukje grond veranderde in knus speelveld Het carillon speelt Goederen gestolen op markten en in warenhuis Wandeltochten van Chr. W.V. „Het Spaarne" Comité autotocht voor ouden van dagen Burgerlijke Stand van Haarlem Werkzaamheden in 1953 van Het Witte Kruis Herkapitalisatie van Nederlandse Dok Mij. DONDERDAG 10 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT Op 20 Juni 1904, dus over enige dagen vijftig jaar geleden, kwamen in restaurant Brinkmann vijfendertig notabelen uit Haarlem bijeen en besloten werd tot oprichting van de Haarlemse vereniging tot bestrijding der tuberculose. Het gouden jubileum zal op Zaterdag 19 Juni gevierd worden met een receptie in Brinkmann. Dan zullen meer dan vijfendertig Haarlemmers bijeen komen, omdat de vereniging de sympathie geniet van duizenden voor het mooie werk, dat bijna vijftig jaar verricht wordt. Dan zal het ook feest zijn voor de gangmaker en oprichter dr. L. C. Kersbergen, die de vereniging tot 1947 geleid heeft en daarna zijn steun aan de vereniging is blijven verlenen, ondanks het feit, dat hij op de Veluwe woonde. Een jonge medicus, dr. L. C. Kersber gen, werd op de oprichtingsvergadering tot voorzitter gekozen; secretaris werd de heer H. W. Westerveld, penningmeester mr. W. Th. Pahud de Mortanges en onder voorzitters de heren F. M. baron van Lijn den en dr. M. C. A. Bijleveld. Aan de bur gemeester van Haarlem, jhr. mr. J. W. Boreel van Hogelanden, werd het ere voorzitterschap opgedragen. Het comité van Haarlemse ingezetenen, dat de vere niging had opgericht, bleef als raad van bestuur tot 1934 bestaan. In de maand Mei 1904 bestonden er reeds plannen de bestrijding der tubercu lose ter hand te nemen. Tijdens een ver gadering van de afdeling Haarlem en Om streken der Nederlandse Maatschappij tot bevordering der geneeskunst mocht het idee, om meer aandacht aan het vraag stuk dan tot dan toe geschied was te wij den, grote bijval ondervinden; men was dus reeds bij voorbaat verzekerd van de medewerking van medici. Met de benoeming van dr. Kersbergen tot voorzitter heeft men een uitstekende keuze gedaan. Hij heeft er nooit spijt van gehad, dat hij de functie heeft vervuld, want dr. Kersbergen heeft eens verklaard: „Is er wel een vereniging in den lande, die als de onze zoveel te danken heeft aan de weldadigheidszin van de gehele burgerij? En vraagt, men mij, hoe het ons gelukt is, de volksziel te treffen, dan ant woord ik zonder enige aarzeling: door het volk juist datgene van de bestrijding te laten zien, wat vooral tot zijn verbeelding spreekt, dat het treft en meesleept en eveneens tot daden van financiële steun, hoe bescheiden ook, drijft". De eerste jaren Op het ogenblik is dr. O. H. Dijkstra voorzitter. Hij vertelde ons, dat de op richters een goed denkbeeld hadden van de bestrijding der tuberculose. Volgens hun denkbeelden wordt ook thans nog de tuberculose bestreden. Toen reeds beston den sanatoria en in Rotterdam was een consultatiebureau opgericht. Ook voor de Haarlemse vereniging was een dergelijk bureau het eerste doel. Op 5 October 1904 werd besloten een onderverdieping aan de Gedempte Oude Gracht 148 hiervoor te huren, waar enkele weken later (15 No vember) de eerste zitting gehouden werd. In 1909 werd het verplaatst naar het te genwoordige gebouw aan de Gedempte Oude Gracht 41. Dit gebouw voldoet al vele jaren niet meer aan de eisen en er zijn reeds plannen, die in vergevorderd stadi,unj van, voorbereiding verkeren, om aan de Orionweg een nieuw consultatie bureau te bouwen. De exploitatie zal ech ter door de Noordhollandse vereniging ge schieden. De Haarlemse vereniging krijgt er onderdak. In het eerste jaar was het bestuur al van mening, dat de bestrijding niet alleen gebaseerd kan worden op de adviezen van de medicus. Een band moet geweven wor den tussen patiënt en consultatiebureau; dit geschiedt door de huisbezoekster. Op 5 October 1904 werd mejuffrouw A. C. van Harreveld enquêtrice. In Mei 19G6 nam zij weer ontslag wegens drukke werkzaamheden als woninginspectrice en zij werd opgevolgd door de heer D. J. A. Westerveld. In 1908 kreeg deze hup van de heer J. H. C. Th. Limperg. Drie pijlers en een parel aan de kroon Consultatiebureau, huisbezoek en hulp in het gezin waren de pijlers van het werk der vereniging. Zij waren gebouwd in de eerste verenigingsjaren. Daarnaast kwam nog een geheel andere taak, die op de werkzaamheden van het bestuur en ook op de financiën in onevenredig grote mate beslag heeft gelegd. De vereniging begaf zich ook op het terrein van de behande ling. In December 1905 werd de eerste lighal in de tuin van het huis Nieuwe Gracht 3 geopend, in December 1906 de tweede aan de Schoterweg in de voorma lige gemeente Schoten en in 1927 de derde, „Brederodeduin" aan de Bergweg nabij Santpoort. Hoeveel tijd de lighallen ook de opeenvolgende besturen gekost hebben, hoeveel zorgen en drukkende fi nanciële lasten zij veroorzaakt hebben, zij zijn toch een parel aan de kroon der vere niging geweest: zij hebben de bestrijding in Haarlem populair gemaakt. Geldzorgen De geldzorgen zijn in de loop der jaren problemen geweest. Dat de eindjes aan elkander geknoopt werden dankte de ver eniging aan het voortreffelijk beheer van jhr. F. Teding van Berkhout en aan di verse acties, die met medewerking van de heren Limperg en later van de heer G. van Waard gehouden zijn. Wij herinneren aan de Emmabloem-collectes, aan de Lig- hal-uitvoeringen, verzorgd door de heren A. J. Meijerink, B. J. Wieland Los en me juffrouw Roosen, aan de wedvluchten door de postduivenhouders, aan de ver lotingen en aan de uitvoeringen van „De Nachtegalen" onder leiding van mejuf frouw Kampmeijer. Uit de geschiedenis van de afgelopen vijfentwintig jaar memoreerde dr. Dijk stra de stichting van de Johan Hendrik Ludenstichting op 24 Maart 1930, het plaatsen in 1935 van een röntgen-toestel op het consultatiebureau en van een tweede moderner apparaat in de afgelo pen maanden, de moeilijkheden in de be zettingsjaren en de wijziging in de ex ploitatie van het consultatiebureau, dat niet meer door de Haarlemse, maar door de Noordhollandse vereniging geschiedt. Van de 35 oprichters is alleen dr. Kers bergen nog in leven. In de eerste vijfen twintig jaren waren o.a. lid van het be stuur dr. M. C. A. Bijleveld (1904 tot 1925), J. Krol (1904-1916), die in een van de eerste vergaderingen een bedrag van f 1000 schonk „om mee te beginnen", mr. W. Th. Pahud de Mortanges (1904-1907), F. M. baron van Lijnden (1904-1911), Joh. de Breuk (1904-1926), L. W. Havelaar (1904-1921), G. Adrian (1904-1932), L. E. I. Breda Kleynenberg (1904-1934) en uit later jaren de secretaris dr. A. A. G. Land (1908-1942) en de penningmeester jhr.F. Teding van Berkhout (1910-1946). De he ren Kersbergen, Land en Teding van Berkhout vormden vele jaren de rugge- graat van het bestuur.Gezamenlijk heb ben zij de vereniging door heel wat moei lijkheden heen getrokken. Samenvatting Dr. Dijkstra is van mening, dat drie belangrijke punten naar voren zijn ge bracht, die de vereniging op haar credit- ADVERTENTIE Ik heb altijd een paar flesjes In ■yoorraad, want een dubbel lekkere kop koffie maak je alleen met DE IDEALE KOFFIEMELK Het aantal werkzoekenden, ingeschre ven op het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem, is in de afgelopen maand weer gedaald en wel van 1432 tot 1146. De groot ste daling deed zich voor in de groep losse arbeiders. Van de beschikbare werkkrach ten zijn 585 of 51 ouder dan vijftig jaar. Van deze groep zijn 162 langer dan een jaar op de beurs ingeschreven en 248 lan ger dan een half jaar. De laatste maanden daalt het aantal in geschrevenen steeds, maar het laagste punt na de bevrijding is nog niet bereikt. Het minst aantal werkzoekenden was in Mei 1948 ingeschreven, namelijk 748. De tijden waren toen geheel anders. Veel achterstand op allerlei gebied moest worden ingehaald en op vakbekwaamheid werd minder ge let dan tegenwoordig. De productiviteit is op het ogenblik veel hoger dan kort na de bevrijding. In verhouding met vorig jaar is een grote daling waar te nemen. In Mei 1953 stonden er 2155 werkzoekenden in geschreven. Bij het getal van 1146 zijn 83 personen, die werkzaam zijn bij objecten voor aanvullende werkgelegenheid. Het voortschrijden van de activiteit in de bouwnijverheid was oorzaak, dat het aantal ingeschrevenen daalde van 125 tot 112. Err is echter een grote behoefte aan geschoolde werkkrachten, hetgeen blijkt uit de stijging van de vraag van 201 tot 243. In de metaalnijverheid steeg de vraag van 325 tot 464: het aantal werkzoekenden daalde van 169 tot 144, dus met 25. Er wa ren geen geschikte vakmensen meer be schikbaar, hetgeen verband houdt met de leeftijd. Ook werden weinig werkzoeken den ingeschreven. Zo waren er in de groep loodgieters 2 ingeschrevenen en 37 aanvra gen; in de groep electrische lassers 1 inge schrevene en 25 aanvragen; in de groep automonteurs 2 ingeschrevenen en 25 aan vragen; in de groep constructie-bankwer ker 2 ingeschrevenen en 28 aanvragen; in de groepen draaiers en plaatwerkers geen inschrijvingen en 23 aanvragen. Bij de landbouw daalde het aantal, als gevolg van het seizoen, van 54 tot 27; er waren op het land vele werkkrachten no dig bij het uitdunnen van bieten. Een selectie is toegepast bij de handel, hetgeen ook een daling tot gevolg had: ingeschrevenen werden overgeschreven in beroepen, waar zij thuis hoorden (daling van 76 tot 60). In de afdeling hotel daalde de vraag naar werkkrachten van 46 tot 22, omdat de bedrijven voldoende van personeel waren voorzien. Het aantal werkzoekenden daalde van 37 tot 29. Doordat men niet voldoende werkkrach ten uit andere vakken kon krijgen putte men uit de groep losse arbeiders. Boven dien bad de Zaanse havenstichting werk krachten nodig voor werkzaamheden bij de Hoogovens en de Samenwerkende Ha venbedrijven te Amsterdam mensen voor het lossen van schepen, enzovoort. Het aantal ingeschrevenen daalde van 450 tot 289; de vraag steeg van 994 tot 1264. Het aantal vrouwelijke ingeschrevenen daalde met 22 (fU69) en de vraag van 718 tot 477. Er was voldoende werkgele genheid en er kwamen weinig inschrijvin gen op de beurs. Er is nog een tekort aan kantoor-, huishoudelijk- en coniectie- personeel. Van de 1146 beschikbare krachten waren 19 jonger dan 19 jaar; 48 (5 van 19 tot 24 jaar; 246 (21 van 25 tot 39 jaar; 248 (21) van 40 tot 49 jaar en 585 (51 ouder dan 50 jaar en jonger dan 65 jaar. Uit een kwaliteitsonderzoek is gebleken, dat 691 (60 geschikt geacht waren voor het beroep, waarvoor zij waren ingeschre ven. Minder geschikt was 40 Van de 69 vrouwen waren 3 jonger dan 19 jaar; 6 van 19 tot 24 jaar; 10 van 25 tot 39 jaar; 25 van 40 tot 49 jaar en 25 bo ven 50 jaar. zijde heeft staan en wel: dat zij de tuber- culose-bestrijding in zeer algemene zin gedurende 50 jaar in Haarlem georgani seerd, onderhouden en aangemoedigd heeft, dat zij gedurende 50 jaar een con sultatiebureau geëxploiteerd heeft, hetzij alleen, hetzij in samenwerking met de Noordhollandse vereniging, steeds ten koste van grote financiële offers, dat zij op eigen kracht een sanatorium opgericht en geëxploiteerd heeft. Al is dit sanatori um wel eens als een steen aan de hals van een drenkeling geweest, het heeft goed werk geleverd en het heeft de tu- berculose-bestrijding in Haarlem zeer ge stimuleerd. Woensdag is onverwacht in de ouder dom van 41 jaar overleden mevrouw Bee len-Beekman lid van de gemeenteraad van Lisse; zij vertegenwoordigde de Katho lieke Volkspartij. De gemeenteraad is gisteren in een bui tengewone vergadering bijeen gekomen. Burgemeester mr. Th. de Graaf schetste het verlies, dat het gezin Beelen en de gemeenschap lijden door het verscheiden van mevrouw Beelen. Als oudste raadslid voerde de heer P. Romijn het woord. De vergadering besloot een brief van rouw beklag aan de familie te zenden. De teraardebestelling is bepaald op Za terdagmorgen. ADVERTENTIE Ga nu over op Gillette. De be roemde Blauwe Gillette mesjes hebben de scherpste snij kanten ter wereld. Zij zijn voordelig omdat ze zo lang meegaan en U scheert zich werkelijk perfect. Scheert U vol gens de moderne Gillette methode Het wereldbekende Gillette 32' scheerapparaat met 2 Blauwe Gillette mesjes; slechts f 1,10. •Sn. met 10 mesjes 50 nu voor 12 Lm. 19 JUNI 1954 Zaterdag wordt de elfde Haarlemse Sportweek officieel geopend. Dan zullen van drie plaatsen uit sportoptochten wor den georganiseerd die op de Grote Markt te samen komen. Na ,de officiële opening en het défilé wordt de Grote Markt weer vrij gegeven, waarna om half tien een sportvariété be gint bij kunstlicht. Van drie punten uit starten om 18.45 uur verschillende grote groepen voor de sportoptocht voorafgegaan door een mu ziekkorps. Van Haarlem-Noord vertrekt men van het Junoplantsoen om via Zaanenlaan, Marnixstraat Velserstraat. Kleverpark weg, Van Ostadestraat, Schotersingel, via duct, Kinderhuissingel, Kenaupark, Kruis weg, Kruisstraat, Smedestraat de Grote Markt te bereiken. Uit Haarlem- Zuid-West ver trekt men van 't Chr. Huygens- plein en gaat via Thomsonlaan, Pijlslaan, Kijk duinstraat, Kins- bergenplein, Ter- heidestr., Theems- plein, Trompstr., De Ruyterweg, Westergracht, Leidsevaart, Wil- sonsplem, Raam- singel, Gr. Hout straat naar het punt van samen komst: de Grote Markt. De derde tocht start in de Karolingen- straat en gaat via Noormannenstraat, Schalkwijkerweg, Buitenrustbrug, Rus tenburgerlaan, Kleine Houtweg, Kleine Houtstraat, Lange Veerstraat, Klokhuis plein naar de Grote Markt. Op de Grote Markt vindt in afwachting van de drie groepen een volleybalwed strijd plaats tussen een Haarlems A en B team. Om ongeveer half acht vindt dan de officiële opening plaats van Haarlems elfde sportweek en na het défilé marche ren de groepen af via Koningstraat, Gier straat, -Grote Houtstraat, Houtplein, waar de groepen zich weer splitsen en naar hun punt van uitgang terugkeren. Sportvariété Om half tien wordt begonnen aan het Sportvariété, dat bij kunstlicht plaats vindt. Het programma hiervoor luidt: 1. Baloefening (dames) Concordia; 2. Scher men, demonstratie door adjudant H. Jan sen en E. Holslag; 3. Hoogbrug leden keur korps K.N.G.V. (Klaas Boot, Alkmaar, v. d. Sande, Goes, Hogers Tilburg); 4. Bok sen, demonstratie door gebr. J. en H. An- tonisse; 5. Judo, demonstratie leden Judo club Haarlem en leerlingen van het CIOS onder leiding van J. Nauwelaerts de Agé; 6. Evenwichtsbalk dames BATO; 7. Vrije oefeningen leden keurkorps K.N.G.V.; 8. Oefening van de Olympische Dag, dames Kennemer Turn Kring. Sportmiddag op E.D.O.-terrein De traditionele sportmiddag op het E.D.O.-terrein tijdens de Sportweek be looft iets goeds te worden. Het program ma biedt voor „elck wat wils" en vooral de Katholieke Turnkring zal voor een goed programma zorgen. Voorts vraagt een stedenkorfbalwedstrijd Haarlem- Leiden op die middag de aandacht. De sportmiddag die Zondag plaats vindt, begint met een massale opmars van de Katholieke Turnkring. Vervolgens zullen de dames van deze kring een nummer ringzwaaien ten beste geven alsmede vrije oefeningen. Ook Tremplin paardspringen staat op het programma. Atletiekwed strijden zullen het programma afwisselen. In het Krelagehuis komen Zondagavond vier tafeltennissers in actie. Het zijn de heren J. Hogendoorn (Den Haag), B. van der Spek (Den Haag), J. Scheffer (Ede) en P. Weel (Amsterdam) die een demon stratie geven in enkel- en dubbelspelen. Judo in Concertzaal Tijdens de krachtsport- en zelfverdedi gingsavond in de Concertzaal op Donder dag 17 Juni a.s. wordt een judo-wedstrijd HaarlemUtrecht gehouden. Voorts is er een demonstratie tussen J. Nauwelaerts de Agé, derde dan en H. Essink, tweede dan en een demonstratie zelfverdediging tussen eerstgenoemde en J. Feit, eerste dan. Zaterdagmiddag zal door de heer H. W. van der Giessen, lid van de Haarlemse gemeenteraad, des middags om drie uur de officiële opening verrichter; van de nieuwe speeltuin en het clubhuis van de speeltuinvereniging „Vriendschap Zij Ons Doel". En daarmee zal dan voorlopig althans een einde gemaakt worden aan de maanden van ingespannen arbeid van een vaste groep speeltuinmedewerkers die avond aan avond beschikbaar waren om een onaanzienlijk stukje grond te her scheppen in een waar lustoord voor de kinderen. Eind April begon het bestuur van VZOD, onder aanvoering van de ac tieve voorzitter J. Hurkmans, aan een vrij wel hopeloze taak. Toen kregen zij name lijk door de spontane medewerking van aannemer G. Hulsebosch een stukje grond aan de Nieuwlandstraat ter beschikking en van die tijd af besteedden de werkende bestuursleden al hun vrije tijd aan de bouw van de speeltuin aan het binnenha- ventje van de Holland-Nautic. Het mate riaal was er al, de wippen, schommels, draaimolens en glijbaan, en ook het oude huisje van de speeltuinvereniging Flora verhuisde naar de Nieuwlandstraat. Het onaanzienlijk stukje grond verander de in een bijzonder knusse speeltuin, waar de tweehonderd kinderen, die lid zijn van deze vereniging, zich zeer zeker thuis zul len voelen. Zaterdagmiddag maken alle kinderen, voorafgegaan door het trommelcorps van Oosterkwartier, een rondgang van het Pre- toriaplein af en op de tuin zullen zij be halve de vele genodigden ook de nieuwe tuinbaas ontdekken., die elke dag tot 15 October klaar zal staan om de kinderen indien nodig te helpen. Hij heeft er ple zier in, vertelde hij ons en dat is voor een speeltuinopzichter toch wel het voor naamste. Het programma van de beiaardbespeling door de starisbeiaardier Arie Peters in de Grote Kerk op heden, Donderdag 10 Juni, van 20 tot 21 uur luidt als volgt: Suite II (Badings), Springtanz (Grieg), Van 't Maseurken en Speldewerkstersliedje (Hullebroeck), Grietje (A. Spoel), Roe meense volksliederen (bewerking Axie Pe ters), Les moissoneurs (Couperin), Menuet (Bausteller), Gavotte (Boudijn), Go down Moses, My Lord, Allegro (Schepers). Op Vrijdag 11 Juni speelt Arie Peters van half twaalf tot half één: Improvisatie Allegro (Vivaldi), In de regen (Wierto), Meiliedje (Van Rennes), Hopsa en Menuet (Reekers), Padvindersmars (Rubens), Duitse dansen (Beethoven) Menuet (Mo zart, Courante (Raick), Dansje (Roelofs) en Marsen uit het oude Nederlandse leger. Uit Leiden wordt gemeld, dat de twee- envijftigjarige vrouw, die Dinsdag op de markt op de Gedempte Oudegrach te Haarlem is aangehouden, verdacht van diefstal van coupons stof, in haar woning in het bezit was van een groot aantal tex- tielgoederen. De Haarlemse politie heeft de linnenkasten onderzocht en een groot aan tal goederen meegenomen voor verder on derzoek. Gebleken is, dat de vrouw ongeveer een iaar geleden is begonnen met het wegha len van goederen van enkele markten. Een warenhuis in Leiden is vele malen bezocht en als zij vermoedde, dat het gunstig was om textiel weg te nemen, dan sloeg zij haar slag. Met het gestolene heetf de vrouw niets gedaan. Zij heeft het alleen bewaard. Door haar optreden is zij bij voorbeeld in het bezit gekomen van een groot aantal kousen, dat zij in haar huis verborg. Verder vele coupons stof, wol en zovoort. Aan de serie diefstallen is thans een ein de gekomen dank zij het actief optreden van een koopman. Deze zag, toen hij de vrouw inlichtingen verstrekte, dat een coupon stof in haar boodschappentas lag. Op een vraag van de koopman antwoordde de vrouw, dt zij die gekocht had op dc markt, maar de stof kwam overeen met die welke de koopman ook in zijn bezit had. Hij kreeg argwaan en waarschuwde de politie, waarna de vrouw naar het bu reau van politie is overgebracht. De Christelijke wandelsportvereniging Het Spaarne houdt op Vrijdag 2 en Zater dag 3 Juli een wandeltocht, waarvan de opbrengst geheel ten bate zal komen van de actie „Om het hart van Haarlem-Noord" Er wordt gewandeld over afstanden van 10 tot 25 kilometer. Vrijdagavond is de af stand 15 kilometer voor degenen, die Za terdag verhinderd zijn. Op Zaterdag wordt 10, 15, 20 of 25 kilometer gelopen. Een ieder, die de tocht uitloopt ontvangt een médaille. Groepen van tenminste 11 wan delaars ontvangen een groepsherinnering. Stad Het Heemsteeds comité, dat zich met de verzorging van de jaarlijks autotocht voor ouden van dagen belast, is bijeen geweest ten einde de plannen voor 1954 te bespre ken. In de eerste plaats kwam op deze ver gadering de verkiezing van een nieuwe presidente aan de orde, daar de oprichtster mevrouw E. Quarles van Ufford de wens te kennen had gegeven, als zodanig te willen aftreden. Een kwart eeuw geleden nam mevrouw Quarles van Ufford het initiatief voor de eerste tocht. Met onderbreking van de oorlogsperiode, werd de tocht regelma tig gehouden. Het comité besloot mevrouw Quarles van Ufford het ere-presidentschap aan te bie den, als bewijs voor de grote waardering die in deze kring leeft voor haar persoon lijk aandeel in het mooie werk, dat zij heeft verricht. Mevrouw L. C. A.._ L. van Rappard- Mundt ver-klaarde zich bereid het presi dentschap op zich te nemen. De autotocht, die op Donderdag 8 Juli is vastgesteld, zal voor het eerst onder haar leiding staan. Het comité vertrouwt er op, dat de ingeze tenen van Heemstede ook ditmaal dit uit stapje financieel weer mogelijk zullen ma ken. Het gemeentebestuur verleende toe stemming voor een huis aan huis collecte, die van 14 tot en met 26 Juni gehouden zal worden. Ook kan men bijdragen storten op giro nummer 266162, ten name van de heer L. Timmers, Lieven de Keylaan 3 te Heemstede, secretaris-penningmeester van het comité. Deelneemsters en deelnemers van 68 jaar af kunnen zich van 14 tot en met 18 Juni opgeven aan onderstaande adressen: Jac. Roest, Raadhuisstraat 18; E. J. van Lent, Spaarnzichtlaan 6; L. Timmers, Lieven de Keylaan 3; A. Verdonschot, Bos boom Toussaintlaan 15 en H. Verdonschot Glipperweg 37. De Hojo komt weer In het parochiehuis „Anno Santo" aan de Achterweg zal Woensdagavond 16 Juni een fancy-fair geopend worden, die de naam „HOJO" heeft meegekregen. Dit be tekent „Helpt Onze Jeugdorganisaties Op bouwen"; de opbrengst komt ten goede aan de Katholieke jeugd in de parochie van Valkenburg. Deze fancy-fair blijft geopend tot en met Zondag 20 Juni. HAARLEM, 9 Juni -954 ONDERTROUWD: 8 Juni, A. H. Bloksma en E. Schuijt; G. W. A. Martens en W. van Keulen; 9 Juni, W. H. Beilschmidt en E. Schoute; J. F. Petri en L. C. H. Kluppell; J. J. Smit en J. H. de Jager; E. van der Zaag en F. Botti; N. J. van de Nouwland en M. E. Jansens; G. Snel en A. H. Bont; A H van der Sluis en J. F. A. Pot; J. B. H. Piron en C. L. van der Aar; D. E. Schlid en A. Chr Thuis; A. P. van Bruggen en E. Geldman; F. A. Slikker en C. M. Baarslag; J. W. H. Keevel en F. J. Knaap; J. Kramer en W. Vas- binder; C. H. J. Hilders en E. Verwer; Th. Smit en E. H. W. Wielders. GEHUWD: 9 Juni: C. N. Jonk en W. M. C. Kenter; Th. A. Hoogland en J. G. Mathot; W. A. Smit en W. J. Emanuels; B. Sanders en H. Godijk; J. E. H. Visser en B. W. van Maris; J. Schavemaker en J. J. Lampe; N. Oudt en M. J. van de Laarschot; G. M. Dijk stra en Th. C. G. M. Wielders; F. van Schoor en A. Chr. van Balen; A. J. Th. Bak en A H. M. Stammeijer; H. H. Jöbsis en S. J. Deij- lius; H. J. Tibbe en G. Visser; C. Kromhout en J. A. Abdala; J. Villerius en A. G. Kion; W Huijboom en C. J. Bottelier; A. J. van Diepen en A. M. Stokman. BEVALLEN van een zoon 6 Juni, A. C. JanssenRutte; 8 Juni, Chr. van den Booren —van LooijH. Somers—Rutten; M. van Es sen—Martinissen; 9 Juni, H. M. van Westerop —Bakkenhoven; S. Bokman—Wiersma. BEVALLEN van een dochter: 5 Juni, P. J. Offereins—Vaalburg; H. J. L. Kostermans— Mooren; 7 Juni, T. van der Wiele—Schuer- man; 8 Juni, M. J. Boer—Slieker; A. E. Meu- wese—Meijer; C. Veen—Blansert; 9 Juni, K. J. van Maarende Graaff. OVERLEDEN: 6 Juni, A. A. Schell—Klein, 79 j., Hazepaterslaan; 7. O. A. Oosterbroek, 15 j., Kedoestraat; 8 Juni, J. van Rooijen, 77 j., Kamperlaan; J. F. Hagen, 15 d., Begijne hof; E. E. van den Broekvan der Poel, 68 j., Theemsplein; Chr. W. Reinders—Hissink, 81 j., Leidsevaart; E. Th. M. Pielage, 78 j., 2e Hasselaersstraat; 9 Juni, L. Piening, 3 d., Generaal de Wetstraat ADVERTENTIE In het jaarverslag over 1953 van de ai- deling Haarlem van de Noordhollandse ver. 'eniging Het Witte Kruis wordt meegedeeld dat het aantal leden met 188 is gestegen' het bedroeg op 31 December 1953 7234. oj wijkverpleegsters hebben 27.607 bezoeken I in 1168 gezinnen afgelegd. Door het berei- ken van de pensioengerechtigde leeftijd werd aan zuster West op de meest eervolle wijze met ingang van 1 November 1953 eervol ontslag verleend. In haar plaats werd benoemd zuster B. H. Snoeck Henke- mans. Zuster West werd benoemd tot I magazijnhoudster-huisbewaarster van het wijkgebouw aan de Nieuwe Gracht. Uit de magazijnen werden 1943 artikelen ter leen verstrekt, waarvan 958 uit het ma. gazijn Nieuwe Gracht en 985 uit dat aan het Soendaplein. Aan 724 kraamvrouwen werd hulp ver- leend, van wie in 263 gevallen wijkkraam. hulp (twee maal daags hulp gedurende tien dagen) en in 461 gevallen voor hele dagen! Het onderhoud der gebouwen vorderde dij jaar een bedrag van 1.731. Het gebouw Soendaplein zal in 1954 enigszins van be stemming veranderen daar de huur van het door de Haarlemse Specialisten Polikliniek gebruikte gedeelte is opgezegd. Het plan tot vernieuwing en uitbreiding in het badhuis aan de Van Egmondstraat kwam in 1953 nog niet tot uitvoering. Pas in begin van 1954 werden een nieuwe ketel en boiler geplaatst en de verandering van de daardoor nodige leidingen tot stand L bracht. Met de uitvoering van de plannen voor het bouwen van een badhuis ten Noor. den van de Jan Gijzenkade werd een begin gemaakt. Een voorlopige tekening met be groting werd bij B. en W. ingediend en het bestuur vertrouwt dat in 1954 tot een defi- nitieve vaststelling zal worden overgegaan, In November werd een proef genomen met het invoeren van kinderbaden; in totaal werden in twee maanden 2777 baden verstrekt. Verwacht wordt, dat een stijging I niet zal uitblijven. Het openstellen van de badhuizen op de Donderdagavonden begint enig succes af te werpen. In de vier douchebadhuizen zijn in 1953 239.785 baden genomen en in 19 5 2 2 4 3.559 De ontvangsten bedroegen 58.865 en de I uitgaven 65.177. Het badhuis aan del Schotersingel boekte een winst van 1.523, Aan een volledige fusie tussen de Neder- landsche Dok Maatschappij N.V. en de NJ'. Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij zijn in verband met de daaraan verbonder. kosten vooralsnog bezwaren verbonden,] Het is echter wel mogelijk over te gaan tot een kleine herkapitalisatie van de Ne derlandsche Dok Maatschappij. Dit zal ten gevolge hebben dat, met inachtneming van de verhouding der nominale bedragen van I de beide aandelen, zowel de waarde als de dividenduitkering der aandelen Nederland-1 sche Dok Maatschappij en der aandelen Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij gelijk komen te liggen. Het belang van een uiteindelijke algehele fusie zal daardoor minder groot worden, omdat reeds thans j bereikt wordt dat de aandelen van beide vennootschappen volkomen gelijkwaardig worden. Ook de mogelijkheid tot het publi ceren van een gecombineerde balans wordt I hiermede geopend. Het ligt in de bedoeling om alle nog niet ingebrachte activa en passiva der beide N.V.'s alsnog in de Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Maatschappij (een vennoot schap onder firma) in te brengen. Na uit voering hiervan zal de waarde van de aan. delen met inachtneming van hun nominale verhouding gelijk zijn. In totaal zal deze herkapitalisatie 396.250 bedragen, waar van 317.000 in aandelen en 79.250 in contanten. (Verkort weergegeven) Kamers verhuren. Jaren ben ik ka merbewoner geweest en ik voel mij ver plicht te wijzen op de vele ongemakken die aan de hoofdbewoner worden bezorgd door nonchalante huurders. Denkt niet da: men uit weelde kamers verhuurt. Die er buiten kan leeft gelukkig. Als het f 10 winst geeft, heeit men voor f 20 ergernis, OUD-VERPLEGEK Luilak. Wel iedereen zal met volle in stemming hebben kennis genomen van het ingezonden stukje in uw blad van 8 Juni onder bovenstaand hoofd. Kijk, deze Luilak-traditie kon vroeger nog gehandhaafd blijven, maar tegenwoor dig, nu ouderen veelal niets meer te zeg gen hebben over de jeugd, kan men niet meer tolereren dat de jeugd zich vrijelijk „uitleeft"; het ontaardt onontkoombaar in bandeloosheid. Midden in de nacht begint zo'n janboel reeds, zonder consideratie voor wat dan ook. In onze tijden is die straffeloze ongebon denheid van de straatjeugd bovendien helemaal niet van gevaar ontbloot, men hoeft de jeugd heus niet op te leiden tot straat-machtswellust. Straks wordt die ook toegepast bij ernstigere zaken: een voor beeld ligt dicht bij huis. Het vandalisme past precies in onze tijd, in de geest van onze tijd; het is een ge volg van de „nivellering naar beneden" en de „geleide" bespotting van alles wat bo ven het gemiddelde uitsteekt door geest, door beschaving, door traditie. Of overigens de politie zo'n I.uilak-uitwas zal kunnen verbieden? Zal de overheid er opdracht toe willen geven? P. Luilak II. In aansluiting op het inge zonden stuk van de heer H. Souverein over de Luilak: Ik kan niet begrijpen hoe een weldenkend mens dergelijke baldadigheden van de jeugd kan toejuichen. Het is onjuist om te zeggen, dat er mensen zijn, die niets meer van de jeugd kunnen verdragen. Ik houd zelf veel van kinderen, maar ik geef de verzekering, dat ze met mij nog niet klaar zijn als ze mijn huis gaan toetakelen. Kunnen de kinderen zich niet uitleven zon der een andermans goed daarin te betrek ken? De spreuk „alles voor de jeugd" doet wel erg opgeld, maar houdt dat in, dat men zijn boel maar moet laten vernielen? H. deR.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8