Gymnastiekzalen worden gebouwd in Haarlem-Noord en Zuidwest Kort en bondig <fërieven aan de radactie Professor Polonovski en echtgenote verongelukt Nieuwe basis voor het overleg over Triëst? Amsterdamse Beurs Heemstede Zandvoort 9 Onderzvijsvoorstellen van B. en W. Bouw Lisserbrug te Lisse Uitbreidingsplan „Omgeving Zijlweg" Groot vriend van Nederland Ontploffing in pharma- ceutische fabriek te St. Louis: 5 doden Witte Broederschap volgt Ku Klux Klan op McCarthy-circus volgende week met vacantie? Britse sleepboot pikte verloren hopperbak op Slagers met vacantie Italiaans antwoord in Londen Gevangenen in Indonesië redelijk behandeld Werkwagen in Halfweg liep uit de rails Nederlands schip door drijfijs naar Montreal Manschappen van Duikers- school doken in Waal Plan tot samenvoeging van drie gemeenten Vermist Brits marinejacht opgebracht in China? Jaarvergadering Christen- Vrouwenbond te Lisse Opnieuw bouw van 24 bouwkas-woningen Edelmetaalgieterij mag uitbreiden Leerlingen-uitvoering van balletschool Markt-avond op Raadhuisplein VRIJDAG 11 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de Woensdag te houden vergadering van de Haarlemse gemeenteraad zullen voorstellen van B. en W. aan de orde komen inzake de bouw van gymnastiek lokalen aan openbare scholen. Hierover hebben wij reeds bijzonderheden mee gedeeld. Voorgesteld wordt het gebouw van de Christiaan Huygensschool aan de Ohmstraat uit te breiden met een -gymnas tieklokaal, een waslokaal, een kleedlokaal en een ruimte voor het plaatsen van een centrale verwarmingsinstallatie voor deze ruimten. Hiervoor is een bedrag van 130.430.nodig. Voor het uitbreiden van het schoolge bouw van de P. H. van der Leyschool (Jephtastraat) met een gymnastieklokaal met bijbehorende kleed- en wasruimten, een kamer voor het hoofd der school en voor de concierge en de thans in dit ge bouw aanwezige hoofdkamer te verbou wen tot verbindingsgang naar de uitbrei ding vragen B. en W. de raad een crediet van 277.750.ter beschikking te stellen. Nieuwe kleuterscholen B. en W. stellen voor aan het bestuur van de Vereniging „Rehoboth" voor voor bereidend lager onderwijs op Gereformeer de grondslag te Haarlem tegen, de prijs van 13 per m2 in koop af te staan de grond, gelegen aan de Vondelweg, groot ongeveer 1000 m2. De grond zal worden bestemd voor de bouw van een kleuter school met een speelplaats. Ten einde de bouw van de school te kunnen realiseren stellen B. en W. de raad voor te garanderen de richtige en tijdige voldoening van de rente en de aflossing van een geldlening tot een bedrag van ten hoogste 125.000.die de vereniging „Rehoboth" wenst aan te gaan. Voorts vragen B. en W. de raad mede werking om over te gaan tot het bouwen en inrichten van een nieuw gebouw voor de gemeentelijke school voor kleuter onderwijs nummer 9 op een terrein tussen de spoorbaan HaarlemAlkmaar aan de Brederodestraat. Uitbreiding aantal leslokalen Op grond van de thans bekende ge gevens betreffende de vermoedelijke aan tallen leerlingen van de lagere scholen is een uitbreiding van het aantal lokalen in het gedeelte van de gemeente ten Oosten van het Spaarne thans niet noodzakelijk. De toeneming van het aantal leerlingen ten Noorden van de Jan Gijzenvaart is even wel zodanig dat uitbreiding van het aantal leslokalen aldaar onvermijdelijk is. B. en W. stellen de raad voor twee lokalen te Reeds enige jaren veidoont de Lisserbrug over de Leidsevaart in de gemeente Lisse, die eigendom van Haarlem is, ernstige tekenen van verval. Een vernieuwing van de brug, waarbij tevens een betere aanpas sing aan het bestaande wegennet zal kun nen worden verkregen, is daardoor drin gend noodzakelijk geworden. De verplich ting van Haarlem tot instandhouding, on derhoud en beheer van de brug is geba seerd op een in 1656 tussen de steden Lei den en Haarlem gesloten verdelingsover eenkomst, waarbij aan Haarlem de eigen dom van het Noordelijk gedeelte van de Leidsevaart met bijbehorende werken werd toegewezen. De kosten verbonden aan de bouw van de nieuwe brug, waaronder begrepen die voor de aanleg van de op- en afritten zijn be groot op 100.000. De N.V. Van Herwaar- den's Kalkzandsteenfabrieken wil bijdragen 15.000, de provincie Zuid-Holland 6.360 en de gemeente Lisse 14.000. Ook kan gerekend worden op een verhoging van de jaarlijkse bijdrage tot ƒ36.400 uit het ter tiair wegenfonds. Haarlem zal 28.240 moeten bijdragen. B. en W. van Haarlem stellen de gemeen teraad voor een crediet beschikbaar te stellen en te besluiten tot de overdracht van de nieuwe Lisserbrug aan de gemeente Lisse. (Verkort weergegeven) Luilak. Het is nog altijd zo, dat men een schrijven verkeerd begrijpt of uitlegt. Mijn schrijven van de 9e Juni was be doeld als antwoord op dat van een vorige inzender, die het erg vond dat men „lui lak" schreeuwt en met potten en pannen rammelt. Ik heb niet geschreven dat ik het mooi vond, dat huizen enzovoort ver nield worden. Wij ouderen hebben de plicht de jeugd op te voeden. Dat kan niet via een verbod van de politie. En ik zou graag willen dat de politie in een rapport bekend maakte, hoe erg het dan wel in Haarlem, wat de vernieling enz. betreft, geweest is. H. SOUVEREIN Vergierdeweg 2, Haarlem (In Haarlem is niets van vernielingen gebleken. Red.) Luilak II. Naar aanleiding van de vele stukjes over de luilak zou ik willen vra gen of de mensen die geen luilak meer willen hun eigen jeugd zijn vergeten? Zijn zij nooit met bussen en dergelijke over de straat gegaan? Zo niet, dan hebben die mensen nooit goed luilak gevierd. En wat er wordt gezegd over: Politie moet het te gen gaan, en: de onderwijzers moeten er wat van zeggen: op de meeste of alle scho len is een vermanende brief voorgelezen voor de jeugd. Moeten alle kinderen boe ten voor die enkelen die wellicht iets ver nielen? Als dat zo is kunnen alle kinderen wel opdoeken, want er zit altijd kaf onder het koren! M. A. H. (Discussie over Luilak gesloten. Red.) Dank. Mag ik langs deze weg de dames en heren van Snelverband en allen die meegewerkt hebben, hartelijk bedanken voor de heerlijke dag aan onze zoon ge boden. Ook een woord van dank aan onze Haarlemse politie, die zich zo verdienstelijk heeft gemaakt met het aan boord brengen van de patiënten. Hopend dat men dit mooie werk voor gebrekkigen en ouden van dagen zal blijven steunen en u dankend voor de plaatsruimte. C. v. W. doen plaatsen op het bij de J. P. Coen- school (Gijsbrecht van Aemstelstraat) be horende speelterrein. Sint Liduinaschool B. en W. stellen de raad voor het cre diet van 164.000.voor de kosten van de uitbreiding van de bijzondere school voor. gewoon lager onderwijs aan de Ti- morstraat 38 (Sint Liduinaschool) te ver hogen met 14.000. Vloerbedekking Voor het aanbrengen van nieuwe vloer bedekking in de lokalen, welke in ge bruik zijn bij de Kennemer Streekschool tot opleiding van onderwijzend personeel bij het kleuteronderwijs, stellen B. en W. de raad voor een bedrag van 3.030 be schikbaar te stellen. Op 15 Augustus 1951 hebben Gedepu teerde Staten van Noordholland het uit breidingsplan „Omgeving Zijlweg" slechts gedeeltelijk goedgekeurd. In de aanstaan de vergadering van de gemeenteraad zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen waarin bepaald wordt, dat voor de gronden, gelegen aan de noordzijde van de Zijlweg een herziening in voorberei ding is van het uitbreidingsplan „om geving Zijlweg". B. en W. delen mee, dat de laatste jaren er een toenemende be- gelegen gronden voor het stichten van bij zondere gebouwen. Aangezien gronden, die aan deze eis voldoen, schaars zijn, achten B. en W. het gewenst, dat de hiervoor bedoelde gronden voor bijzondere doel einden worden gereserveerd. Professor en mevrouw M. Polonovski te Parijs zijn Dinsdagavond nabij Douai door een noodlottig auto-ongeluk cm het leven gekomen. Professor Polonovski, lid van de Acadé mie de Médecine en hoogleraar in de bio chemie aan de Medische Faculteit te Parijs was een geleerde van internationale be kendheid, die met de Nederlandse specia listen op zijn gebied nauwe betrekkingen onderhield. Deze betrekkingen kwamen niet slechts voort uit wederzijdse waarde ring, maar berustten vooral ook op prof. Polonovski's warme belangstelling voor Nederland. Hij was een groot vriend van ons land. In 1945 stichtte hij de Association France- Hollande, die zich ten doel stelt in Frank rijk de Nederlandse cultuur beter te doen kennen. Onder zijn bezielende leiding zijn in verscheidene steden in Frankrijk afde lingen van France-Hollande opgericht, door middel waarvan meer bekendheid aan ons land wordt gegeven. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp in Februari 1953 heeft prof. Polo- novsKi in een radiorede zijn landgenoten tot hulpverlening opgewekt. Door zijn be middeling hebben o.a. talrijke Nederlandse kinderen enige weken in Frankrijk kunnen doorbrengen. Verleden jaar waren daar 50 Haarlemse kinderen bij en 24 Mei j.l. ver welkomde hij, met mevrouw Polonovski, honderd Zeeuwse kinderen, die thans nog in de mooiste streken van zijn land ver blijven. Aan de in 1889 geboren geteerde, die in het wetenschappelijke en openbare leven talrijke hoge functies bekleedde, zijn vele onderscheidingen ten deel gevallen. Hij was o.a. Groot-Officier in het Legioen vain Eer en Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau. Zijn geest was oven diepzinnig en kunst zinnig als zijn hart gevoelig. Met pref. Po lonovski is een van die geestelijk en men selijke voorname Fransen heengegaan, wier belangstelling vrijwel universeel is en die, hoewel grootmeesters in hun vak, steeds wijd openstaan voor alle uitingen van geest en leven. ST. LOUIS (Reuter) In een fabriek in de Amerikaanse stad St. Louis, waar geneesmiddelen worden vervaardigd, heeft zich een ontploffing voorgedaan, als gevolg waarvan tenminste vijf personen om het leven zijn gekomen, terwijl zeker een der tigtal werd gewond. Na de ontploffing brak brand uit, welke oversloeg naar een aan grenzende wasserij. De schade wordt voorlopig op 225.000 dollar geschat. DA-COSTA-KWEEKSCHOOL Geslaagd zijn voor het eind-examen van de Da Costakweekschool te Bloemendaal mej. A. Binsbergen te Haarlem; de heer P. C. Schravendeel te Lisse en de heren A. A. Baanstra en G. K. P. Weenink te Haarlem. Handhaven van apartheid ATLANTA. (United Press). Een groep vroegere leden van de befaamde Klu Klux Klan heeft van de week een nieuwe organi satie gevormd die de „Witte Broederschap" is genoemd. Het doel van deze organisatie is de afscheiding tussen blanken en negers te handhaven door gebruikmaking van wettelijke middelen en om „te trachten moorden en geweld te vermijden". Bill Hendrix uit Tallahassee (Florida) een vroegere „Grote Draak" van een van de vele Zuidelijke groepen "an de Klu Klux Klan zeide dat „bijna vijftig perso nen van verschillende afdelingen" de op richtingsvergadering van de „Witte Broe derschap" in een hotel in Atlanta hadden bijgewoond. Een van de aanwezigen, zo zeide hij, was C. L. Parker die kort geleden was afgetreden als leider van de Klan. in Florida. „We hebben de Klan in het gehele land ontbonden", zo zeide Hendrix. „Onze nieu we organisatie, de „Witte Broederschap", zal trachten de mensen op do hoogte te stellen van de wettelijke aspecten van af scheiding en niet-afscheiding". Hij zeide dat de organisatie die de Klu Klux Klan is opgevolgd zal werken als een „religieuze groep" waarvan de leden zullen „trachten moorden en geweld" te vermij den. ,.In de komende dagen zal een wettig handvest worden opgesteld en we zullen trachten ons over de gehele-wereld te or ganiseren. We zullen trachten hier in het Zuiden buiten moeilijkheden te blijven, die zouden kunnen voortkomen uit het verbod van het Oppergerechtshof op afschei ding". Hendrix was eens de leider van de „Zui delijke ridders van de Ku Klux Klan" maar hij verliet deze post kort nadat hij door een jury van het federale gerechtshof was veroordeeld wegens het zenden van smaadschriften via de post. Hij kreeg een boete en een voorwaardelijke gevangenis straf van twee jaar na zijn berechting in 1952. WASHINGTON (Reuter-AFP) De openbare behandeling van het geschil tus sen senator McCarthy en het Amerikaanse leger zal wellicht binnenkort worden be ëindigd, aangezien de vier republikeinse leden van de subcommissie van onderzoek uit de Senaat hun drie democratische col legae hebben overstemd, toen een republi keins voorstel om alleen nog McCarthy en diens beide medewerkers Roy Cohn en Frank Carr aan een kruisverhoor te on derwerpen, aan de orde kwam. De democraten hadden nog meer getui gen willen dagvaarden, onder wie de cen trale figuur in het geschil, soldaat David Schine. Senator Mundt, die het voorzitterschap der subcommissie waarneemt, denkt dat het getuigenverhoor tegen het einde van de volgende week zal eindigen. De Engelse sleepboot „Rumania" is er in geslaagd de hopperbak op sleeptouw te nemen die door de Nederlandse sleep boot „Loire" was verloren. De „Loire", die nog een baggermolen op sleep had, had tevergeefs gepoogd vast te maken. De sleepboot vervolgt thans met de bak haar weg naar de Nieuwe Waterweg. De twee runners aan boord van de hopperbak be vinden zich in veiligheid. De „Rumania" is op weg naar de Nieuwe Waterweg en de „Schelde" is haar tege moet gevaren om de sleep over te nemen. De „Schelde" zal op volle zee bij de hop perbak Novio Mare vastmaken. Zij wordt Vrijdagmiddag laat of des avonds in Maassluis verwacht. Naar aanleiding van een verzoek van de Haarlemse slagerspatroonsvereniging, die een vacantiesluiting voor de bedrijven wil regelen, stellen B. en W. de gemeenteraad voor de volgende verordening, als bedoeld in artikel 5 der Winkelsluitingswet 1951 voor het jaar 1954 vast te stellen: „Het is verboden een winkel, waar uitsluitend of in hoofdzaak vlees of vleeswaren plegen te worden verkocht, voor het publiek geopend te hebben gedurende een door B. en W. bij rooster aan te wijzen tijdsruimte van zes dagen, liggende tussen 1 Juli en 1 Septem ber." WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. ROME (Reuter) De Italiaanse am bassadeur te Londen, Manlio Brosio, is te Londen teruggekeerd met, naar men ge looft, een voorlopig Italiaans antwoord op een Brits-Amerikaans voorstel voor een oplossing van het probleem-Triëst. De meeste Italiaanse commentators zijn van mening, dat het voorstel waarschijn lijk zal worden aanvaard als basis van be spreking. Volgens Italiaanse berichten uit Washington en Londen komt het voorstel op het volgende neer: Verdeling van het vrijgebied Triëst tussen Joegoslavië en Italië op basis van de huidige zonever deling, met enkele kleine correcties; Joe goslavië krijgt speciale rechten met betrek king tot de haven van Triëst. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië verlenen finan ciële hulp bij het aanleggen van een spoor weg en een weg tussen de stad Triëst en de Joegoslavische stad Loebiana; terug trekking der Britse en Amerikaanse troe pen uit de Italiaanse zone; De nieuwe grens wordt beschouwd als een de-facto grens. Italië doet geen afstand van zijn aanspra ken op de Joegoslavische zone. Aanvaar ding van de nieuwe toestand door de UNO. In 1948 verklaarden de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk dat het ge hele vrijgebied aan Italië moest komen. Bovenstaand voorstel zou die verklaring in feite doen vervallen. Antwoord aan Kamerlid: Op vragen van het eerste Kamerlid de heer Wendelaar (V.V.D.), betreffende de behandeling der in Indonesië gearresteer de Nederlanders, heeft de minister zonder portefeuille geantwoord dat, nadat van de zijde der Nederlandse regering een aantal démarches was gedaan bij de Indonesische regering om de nakoming te verkrijgen van het internationaal algemeen aan vaard gebruik, dat het verlenen van con sulaire bijstand aan arrestanten zonder restricties wordt toegestaan, de Indone sische justitie tenslotte begin Mei toestem ming heeft gegeven tot het bezoeken op korte termijn van alle thans gedetineerde Nederlanders. De onmiddellijk na het verkrijgen van deze toestemming afgelegde bezoeken hebben geleid tot de conclusie, dat de be handeling der bezochte gearresteerden aan redelijke eisen voldoet, al hebben in verschillende gevallen de strenge afzon dering en het gebrek aan bewegingsvrij heid hun invloed doen gelden op de psy chische gesteldheid van de arrestanten. De minister heeft berichten ontvangen, dat enkele gearresteei-den zouden zijn mishandeld. Zodra de Hoge Commissaris der Nederlanden ter zake inlichtingen had gekregen, heeft hij zich gewend tot de In donesische regering met het verzoek een onderzoek te doen instellen. Tot dusver werd van Indonesische, noch van andere zijde bevestiging verkregen van de bo venvermelde berichten. Wél is gebleken, dat van een der gear resteerden de kwaal, waaraan hij reeds voor zijn arrestatie leed, ten gevolge van de behandeling tijdens- zijn aanhouding zodanig is verergerd, dat zijn opname in een ziekenhuis noodzakelijk was. Hij gaat thans goed -moruit, doch zal nog wel enige tijd in het ziekenhuis moeten blijven. De positie der Nederlandse gearresteer den in Indonesië heeft de volle aandacht van de minister. Hun belang vordert het volgen van andere wegen dan die van het weigeren van besprekingen met de Indo nesische regering. De minister acht op dit ogenblik dan ook geen termen aanwezig de annulering te overwegen van de tegen over de Indonesische regering uitgespro ken bereidheid der Nederlandse regering tot het voeren van besprekingen over de herziening der Nederlands-Indonesische betrekkingen. Donderdagmorgen is een tramwagen van de N.Z.H., een zogenaamde werkwagen, in Halfweg uit de rails gelopen en heeft, daar hij dwars over de rijbaan stond, het verkeer enige tijd opgehouden. Het ongeval van zeer onschuldige aard vond plaats op de Amsterdamse straatweg bij de bocht naar de Oranje Nas- saustraat, waar zich een oude remise be vindt. Daar de weg door werkzaamheden tijdelijk is opgebroken, wilde men de rails proberen, doch bij de bocht naar de remisie liep de wagen uit de rails. Zij is met enige dommekrachten weer „in het rechte spoor" geholpen. MONTREAL (United Press) Het Ne derlandse schip „Prins Alexander" is als eerste dit jaar de tocht begonnen door het met drijfijs gevulde Strait of Belle Isle. Dit is het tweede jaar achtereen dat het schip het eerste is dat na de winter om de Zuidkant van New Foundland te zijn geva ren, de kortere route neemt. Het 4000 ton nietende vrachtschip wordt begin volgen de week in Montreal verwacht. De route door Belle Isle Strait is de kort ste tussen Noord-Amerika en Engeland, en is ongeveer 24 uur sneller dan de an dere bevaarbare routes. De Canadese ijs- breker d'Iberville heeft zich gisteren een weg door de straat gebaand, varende van het Westen naar het Oosten. De ijsbreker meldde ijs en dichte mist. De Haarlemse politiemannen, clie binnenkort als „politie te paard" bij voorkomende gelegenheden in de stad zullen verschijnen, zijn druk aan het oefenen in het Heemsteedse rijcentrum „Te Paard". Vanmorgen werden zij geïnspecteerd door hoofdcommissaris Fontijne, die zich van de vorderingen der bereden manschappen op de hoogte kwam stellen. Onder leiding van inspecteur G. J. Endlich (links) werd front gemaakt voor de hoofdcommissaris. Op de grond instructeur Zoetman. Op zoek naar 8000 Manschappen van de Pontonniers en Duikersschool te IJmuiden hebben bijna de hele dag de bodem van de Waal nabij de oever ter hoogte van de oude haven afge zocht naar een geldbedrag van achtduizend gulden. Dit onderzoek onder water werd ingesteld op verzoek van de Nijmeegse recherche. Een bejaarde heer had enkele dagen ge leden bij de politie aangegeven, dat zijn vrouw in overspannen toestand een porte- monnaie met achtduizend gulden in de Waal had geworpen. Dit bedrag was de op brengst van de verkoop van een huisje. De vrouw is ter verpleging opgenomen. De duikers hebben het geld tot nu toe niet kunnen vinden. Hedenmorgen werd in Haarlem een openbare zitting gehouden van Gedepu teerde Staten van Noordholland om de meningen te vernemen van de afgevaardig den van de gemeentebesturen van Korten- hoef. 's-Graveland, Ankeveen, Hilversum en Weesperkarspel over de plannen tot sa menvoeging van de eerste drie gemeenten. De afgevaardigden waren vrijwel allen van oordeel, dat de nu nog zelfstandige ge meenten er door de samentrekking zeker op achteruit zouden gaan. Zij gingen daar bij voorts van de mening uit, dat men niet tegen de wil van de bevolking moet han delen. Immers, bij een enquête, welke on der de bewoners van de plaatsen was ge houden is gebleken, dat ongeveer tachtig percent niets voor aansluiting bij 's-Grave- land gevoelde. De afgevaardigden van 's-Graveland daarentegen waren van oordeel, dat de geestelijke samenwerking tussen de ge meenten onderling reeds bereikt is en zij meenden dat de samentrekking van de di verse gemeenten een nieuwe recreatie- strook ten Westen van Hilversum ten ge volge zou hebben. Na het aanhoren van de diverse stand punten sloot de voorzitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk de bijeenkomst. HONGKONG. (Reuter). Volgens het Hongkongse dagblad Tsing Tao is het ver miste jacht Elinor van de Britse marine, waarmee negen bemanningsleden van een Britse torpedojager een pleziertocht maak ten, Vrijdag door een Chinees communis tische kanonneerboot opgebracht naar Swabue, een haven aan de Chinese kust ongeveer 160 km. ten Noorden van Hong kong. Zij werden verdacht van spioninage, aldus het blad. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN SCHEVENINGEN, 11 Juni. Vangst- berichten van hedenmorgen uit zee: SCH 78 5 kantjes, SCH305 nog 100 mijl, SCH87 12, SCH200 2, SCH195 4, SCH246 nog 100 mijl, SCH254 9, SCH341 4, SCH342 6, SCH402 5, SCH412 5. SCH56 3, SCH159 4, SCH263 10, SCH339 9, SCH53 45, SCH104 70. SCH332 60, SCH4 25, SCH75 3, SCH77 6, SCH181 10, SCH199 15, SCH32 12, SCH 40 nog 98 mijl, SCH48 4, SCH49 15, SCH 51 4, SCH99 nog 60 mijl, SCH132 nog 130 mijl, SCH133 nog 130 mijl. SCH189 10 k., SCH233 10, SCH247 6. SCH262 1, SCH285 4, SCH2 5, SCH5 5, SCH8 11, SCH15 12, SMH18 19. SCH35 130 mijl afgelegd, SCH 45 4, SCH69 14, SCH84 10, SCH130 9. SCH 210 4, SCH236 3, SCH248 2, SCH249 5, SCH250 8, SCH297 6. SCH310 22, SCH312 2, SCH312 2. SCH399 8, SCH190 12, SCH 36 11, SCH 107 nog 120 mijl, SCH353 12, SCH314 3, SCH79 8, SCH141 32, SCH186 no. 85 mijl, SCH284 6, SCH361 6, SCH95 19, SCH140 40, SCH46 1, SCH50 nog 160 mijl, SCH64 4, SCH72 35, SCH73 4, SCH81 1, SCH89 4, SCH97 3, SCH116 2, SCH122 4, SCH123 5, SCH160 4, SH242 4, SCH275 3, SCH3 1, SCH14 4, SCH47 nog 155 mijl, SCH120 1, SCH121 3. SCH302 3, SCH325 1, SCH333 5. VL53 3, VL61 2. VL70 34, VL78 20. VL79 nog 155 mijl, VL83 30. VL85 50, VL96 3, VL97 8, VL114 3, VL115 30, VL 142 5, VL166 1, VL190 nog 150 mijl, VL 196 32. VL197 3, VL199 0, VL200 2, VL203 15, VL205 30, SCH206 40 k. uit 30 netten, VL207 50, VL208 60 k. uit 30 netten. Binnen te Scheveningen: SCH66 24 last van 10 schepen, SCH264 17 last van 4 schepen, SCH124 17 last van 7 schepen. Donderdagavond hield de afdeling Lisse van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond haar jaarvergadering onder leiding van mevrouw JongboerLafeber. De jaar verslagen lieten een prettig geluid horen, daar in het afgelopen jaar het ledental met veertien gestegen was tot 123 leden: ook het kassaldo was in stijgende lijn. Door de naburige afdelingen werden de ge bruikelijke felicitaties overgebracht, waar na men de avond doorbracht met zang, spel en voordracht. 3-33-5 NederL'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij. Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 100 220 336V2 25315 488 9535 144% 136 12115 11815 195 175 183J5 18915 3615 6515 ex.d. 55 94% 21% 46 100 218 335 245 486 9515 144 13615 122 118V-' 195 176 18315 189 36% 6515 5535 9415 2IV2 4615 BINNENLAND De Staatscourant bevat een beschikking „beëindiging van rente over inschrijvingen B in het Grootboek voor de Wederopbouw" en een beschikking „teruggave aan de open bare visserij van percelen in de Waddenzee". Binnenkort is de indiening te ver wachten van een wetsontwerp op de tand heelkundige inrichtingen. Dit wetsontwerp beoogt misbruiken tegen te gaan bij tand heelkundige inrichtingen, die op grote schaal narcose toepassen en daarvoor reclame maken. De 23-jarige KLM-stewardes Gusta van de Leuv is uitverkoren om dit jaar gedu rende een week over Den Haag te „regeren" als bloemenkoningin. Beide bloemenprin- sessen, Hotsche (uit te spreken als hotske) Tans en Tonny Geerkens, behoren eveneens tot het corps der stewardessen van de K.L.M. De vierde Haagse bloemenweek wordt van 9 tot 14 Augustus gehouden. De 66-jarige A. C. J. M. Schellens uit Eindhoven, directeur van de N.V. Wollen- stoffen fabriek, H. Eijcken en Zn. te Gel drop, is om het leven gekomen toen zijn auto op een kruispunt door een van links ko mende met stenen geladen vrachtauto in de flank gegrepen en vrijwel geheel werd ver nield. De N.V. Aero Ypenburg heeft een drie- persoons Hiller-helicopter gekocht, die zij zal gebruiken voor het uitvoeren van reclamevluchten ten behoeve van maat schappijen en industrieën of, en dan in samenwerking met maatschappijen en in dustrieën, voor het uitvoeren van andere opdrachten. De helicopter kan aan het ein de van deze maand in ons land worden ver wacht. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor het voor dekking van het nadelig saldo van de Stichting Schooltandf verzorging Haarlem voor het jaar 1954 v totaal beschikbaar gestelde bedrag van f 12Cb te verhogen met f 13.800. Ten behoeve van het verrichten van verf-, stucadoor-, timmer- en electriciteits- werken in het Tehuis voor Ouden van dagen aan de Schotersingel stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor een credioé van f4900 beschikbaar te stellen. De heer E. Velema is met ingang van 1 September benoemd tot leraar in de paeda- gogiek aan de kweekschool van het Haags Genootschap te Den Haag. Mejuffrouw J. F. Kaper te Haarlem is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Nieuw-B -ierland. De heer J. F. van Strien te Haarlem mermeer is benoemd tot hoofd van de Chr. school te Nieuwer-Amstel. De heer P. J. Nieuwland te Alphen a. d. Rijn is benoemd tot onderwijzer aan de te openen Chr. MULO-school te Haarlem. BURGERLIJK ESTAND ONDERTROUWD: J. de Bruijn en H. M. Quant; D. M. E. Knibbe en J. Koppe; H. van Zijll en T. Venema; J. J. Lammers en E. Prins. GETROUWD: P. H. Nanninga en M. Leef- lang; P. C. Mussert en G. W. Meirink; C. Kat en Ch. R. Crolla; P. J. Neeskens en J. M. Heeremans; J. C. M. Rutten en G. Th. Ver- donkschot; J. A. vanu den Brink en J. H. Dieperink. GEBOREN: Johanna Helena Catharina Ma ria, d. van A. Stokman en H. C. F. v. d. Berg; Jacobus, z. van P. Schoone en M. G. van Heerden; Johan Adam, z. van H. J. Hijner en T. Stevens; Maria Cornelia, d. van M. Otten en C. F. v. d. Berg. OVERLEDEN: A. W. de Jong, 20 j.; Mej. C. A. Klinkenberg, 86 j.; A. A. van der Krogt —van der Kdey, 36 j., H. J. H. van Laaren, 30 j.; H. D. A. Duijmvan Werven, 70 j.; C. L. C. M. Hagemeijer, 11 j.; Mej. Th. J. van Dijk, 65 j. Met de bouw van het complex van 28 middenstandswoningen in het uitbreidings plan achter de Dr. C. A. Gerkesstraat voor spaarders bij de N.V. Bouwkas Noord-Ne derlandse Gemeenten wordt dezer dagen een aanvang gemaakt. De grote belangstel ling, die voor dit type woningen bleek te bestaan heeft de bouwkas ertoe gebracht een plan te ontwerpen voor de bouw van nog 8 van dergelijke woningen en wel aan het nieuwe gedeelte van de Tolweg. Voorts is de bouwkas voornemens 16 iets kleinere woningen te gaan bouwen aan de parallel met de Tolweg lopende Piet Leffertsstraat. In September van het vorig jaar werd door burgemeester en wethouders een door de eigenaresse van de edelmetaalgieterij aan de Zuiderstraat 13a achteraf ge vraagde vergunning voor het uitbreiden van deze fabriek geweigerd. De redenen van deze weigering waren klachten van de omwonenden over de ern stige hinder, die zij van deze fabriek on dervonden. Het gemeentebestuur achtte deze klach ten volkomen gegrond en meende dat daar aan door het stellen van voorwaarden niet tegemoet gekomen kon worden. De eigenaresse van de fabriek is tegen dit besluit bij de Kroon in beroep gegaan en bij K.B. van 24 Mei is op dit beroep schrift beslist. Uit het K.B. blijkt, dat de Kroon met het gemeentebestuur van oor deel is, dat de edelmetaalgieterij in haar huidige vorm inderdaad ernstige hinder voor de omwonenden veroorzaakt. De Kroon is echter tevens van mening, dat de bezwaren geheel weggenomen zul len zijn, indien de eigenaresse van de fa briek een aantal geluid- en trillingdempen- de voorzieningen aan de machines laat treffen en indien de ergste lawaaiveroor- zakende machines tijdens het seizoen tussen 18 en 8 uur niet in bedrijf zijn. De Kroon besloot daarom het weige- ringsbesluit van burgemeester en wethou ders te vernietigen en alsnog de gevraagde vergunning te verlenen, zij het dan onder een dertiental nauwkeurig omschreven voorwaarden, waaraan op 24 Juli moet zijn voldaan. De leerlingen van de Zandvoortse dans en balletschool van mevrouw Lily Orgo- det, zullen op Zondagmiddag 27 Juni in theater Monopole de jaarlijkse leerlingen uitvoering geven. Mevrouw Orgodet schreef hierover een revue vol afwisseling, getiteld: „Dansende de wereld door". De uitvoering zal geheel onder haar persoonlijke leiding geschieden. Na de zo succesvol verlopen voorjaars tentoonstelling „Zatohaku", in hotel Bou- wes gehouden, heeft de commissie „Zand- voorts Middenstandsbelangen" weer een nieuwe actie op haar programma staan, die, naar men ons mededeelt, door nog meerdere zullen worden gevolgd. Op een nog nader bekend te maken datum eind Juni of begin Juli zal men op het Raadhuisplein, dus in het centrum van het dorp, een originele „markt-avond or ganiseren. waar Zandvoortse winkelier standwerkers hun waren tegen extra prij zen zullen aanbieden. Een en ander zal worden opgeluisterd door de komst van een draai-orgel. Men overweegt, aan dit eve nement een prijsvraag te verbinden voor de beste Zandvooi'tse standwerker. De deelneming staat open voor elke Zandvoortse winkelier en men dient zich zo spoedig mogelijk aan te melden. Daar de plaatsruimte beperkt is, zal deelname slechts kunnen geschieden in volgorde van de binnengekomen inschrijvingen. Nadere gegevens en voorwaarden worden door de commissie, bestaande uit de heren Burger, Hamers, Longayroux, Nooij en Van Segge- len verstrekt. Het gemeentebestuur verleende reeds goedkeuring voor dit evenement en gelet op de ervaringen, die met vroegere markt- avonden ter sluiting van de jaarlijkse win kelweek werden opgedaan, verwacht men ook thans voor deze gebeurtenis veel be langstelling, zowel van deelnemers als van publiek. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Marijke Jacoba Agatha, d. van i Lde £?ng en H- T- Seders: Johannes Jacobus Theodorus Maria. z. van A. van Dam en G. C. Hoogeduin. ONDERTROUWD: J. C. Krielen en E. B A van der Klauw. GEHUWD: A. van Duijn en M. Schuiten OVERLEDEN: M. Kürschner, 27 i van G. H. van der Eijken.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11