Recherchewerk op een vreemde planeet BAVO - -T Zie Boven Ex-generaal Hayes zuivert de New Yorkse havenkant ll Zoekt U EEN PAk-HUl^ Swift paar zati" d* r1ïssMta P. A. Pijnacker Hordijk, oud-dijkgraaf, overleden Stroom viel uit in deel van Gelderland BAVO geeft een grote besparing! Plaats een GROENTJE x X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X voor z&n verkwikkende - in 5 minuten klaar - z :f1 komt' -«nn Ze helpen graag met tafeldekken VRIJDAG 11 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAAR LEMSCHE COURANT 10 Velen tastten in duister, - ook naar de oorzaak Scheepvaart BELANGRIJKE BESPARING- Swift voorjaarsmodellen Een juweeltje. $4 lil Werkelijk. Royro Kippen,! T V°°r ,e vinde"- aantrekkelijkste begin va! Uw h"'Merste- het opwekkend - en <C0m Zo «e2°"d motgens ofavonds he!Ve!k f 8"CUk' °m te schuiven. In 5 minutenVoor aan <fe iili ROYCO KIPPENSOEP daar knab (Van onze correspondent in Washington) In Maart werd het lük van Mike Brogan opgehaald uit de Hudson bij New York. Mike was een bootwerker, die geweigerd had de trouwbetuiging te tekenen aan de oude vakvereniging, de I.L.A., waarin gangsters nog steeds invloed hebben. Mike's lichaam was verminkt en dat versterkte zijn vrienden in hun overtuiging, dat Mike niet gewoon de dood gevonden had door een val van de kadewaarschijnlijk was dit weer een van de moorden van New York's rauwe waterkant. Dezer dagen heeft genoemde vakvereniging, de International Longshoremen's Association, in de mocratische verkiezingen de overwinning behaald zij het een kleine op de nieuwe vakvereniging van de havenarbeiders, een afdeling van de American Fede ration of Labor (A.F.L.) Oppervlakkig bezien zou men zeggen: alles in New York blijft bij het oude. Ondanks pogingen tot zuivering heeft de oude groep zich gehand haafd. Dat lijkt maar zo. In feite is er het laatste half jaar in Amerika's grootste haven veel veranderd. Die verandering heeft zich in stilte voltrokken en in de rustige atmosfeer van zUn kantoor heeft de man, die in de hervormingen een groot aandeel heeft gehad generaal Hayes mij over die veranderingen verteld. Deze betrekkelijke kleine, magere man, die daar achter zijn bureau zit, is militair gouverneur geweest van de Amerikaanse bezetting in Duitsland en later com mandant van alle Amerikaanse troepen in Oostenrijk. Men ziet hem dat met aan. Maar generaal Hayes is een man, die nooit zijn best doet door uiterlijke dingen indruk te maken. Iemand, die hem in Oostenrijk van nabij heeft meegemaakt, vertelde mij daarover een aardige historie. De generaal reed daar in een auto, die al vier jaar oud was. Voor een Amerikaan in zijn positie was dat ongebruikelijk er mevrouw Hayes drong er herhaaldelijk op aan een nieuw model te kopen. Maar Hayes was tevreden over zijn wagen. Hij liet hem goed onderhouden en weigerde mee te doen aan die kostbare mode altijd in het nieuwste model te rijden. Hij liet zich niet „op stang" jagen, hij ging zijn eigen gang. En daarmee raakt men reeds aan het innerlijk van deze man, aan een kracht, waarvan men reeds overtuigd raakt na een kort gesprek. Zoals alle autoriteiten, die niet schichtig zijn en zeker van zichzelf, sprak Hayes ronduit, zonder voortdurend te zeggen wat wel en niet gepubliceerd mocht worden. Hij verheelde niet, liever gezien te hebben, dat de nieuwe „zuivere" vakvereniging van de A.F.L. had gewonnen. Thans moet men doorwerken met vertegenwoordigers van de oude groep, waarin zich nog altijd misdadige elementen bevinden. Waak zaamheid blijft dus geboden. Had de A.F.L. gewonnen, dan had Hayes wellicht voor gesteld zijn waterkant-commissie althans voorlopig te ontbinden. Thans kon daar geen sprake van zijn. Deze commissie is ingesteld door de staten New York en New Jersey om het havengebied van New York te zuive ren van corruptie, terreur en misdadig heid. Daar was alle reden voor. Diverse commissies van onderzoek hadden vast gesteld, dat elementen uit de onderwereld op schandalige manier verdienden met manipulaties in de haven. Via de vakvereniging terroriseerden deze elementen niet alleen de arbeiders, maar ook de stuwadoors en de scheepvaartmaat schappijen. Zij dreigden met staking wan neer er goederen te ontladen waren, die snel konden bederven en lieten zich dan paaien met veel geld. De commissie is ongeveer een half jaar geleden met haar werk begonnen, en ge neraal Hayes is over de resultaten zeer tevreden. De arbeiders worden niet meer aan de kade gemonsterd (waar de bazen zich door de arbeiders lieten betalen, wan neer zij hen kozen voor een bepaald kar wei). De misdadigheid is verminderd. Af persing en de gefingeerde lonen worden niet meer geduld. Ideaal is de situatie nog stellig niet, maar vooruitgang is onmis kenbaar. Mij interesseerde het vooral te weten over welke machtsmiddelen de commissie kon beschikken. De rauwe elementen van New Yorks haven laten zich werkelijk niet door vriendelijk vermaan tot beter gedrag brengen! Die macht is inderdaad niet gering. De waterkant-commissie van generaal Hayes deelt de werk-vergunningen uit aan de kade-bazen, de bootwerkers, ja zelfs aan de stuwadoors-maatschappijen. Waarne mers houden de commissie op de hoogte van kwade praktijken, en ieder, die zich misdraagt, verliest zijn werkvergunning. Op die manier beschikt generaal Hayes over een doeltreffend machtsmiddel. Alleen een zeer bezadigd man kan zulk een machtsmiddel met goed gevolg han teren. Wie hier politiek zou gaan bedrijven en arbeiders of leidersfiguren zou uitslui ten om andere redenen dan misdadigheid, corruptie en sabotage, zou dictatoriale nethoden toepassen in een democratisch and. Het doel van generaal Hayes is, het systeem van vakvereniging en onderhan deling over het loon te laten voortbestaan en er alleen voor te waken, dat dit systeem zuiver wordt toegepast, zonder dat ter reur en gangster-methoden de atmosfeer vertroebelen. De oude vakvereniging schijnt ditmaal op correcte wijze een kleine overwinning te hebben behaald op de A.F.L. Welnu, dan zal men voorlopig met de I.L.A. moe ten werken. Zolang de misdadige elemen ten, die daar nog altijd invloed hebben, niet de boventoon voeren, zal dat ook wel gaan. Maar waakzaamheid blijft ge boden. De commissie heeft haar taak nog niet voltooid. Op de tweede Pinksterdag is na een langdurig ziekbed te Oegstgeest, op 81- jarige leeftijd overleden, de heer mr. P. A. Pijnacker Hordijk, oud-dijkgraaf van bet Hoogheemraadschap van Rijnland, welk ambt hij langer dan een kwart eeuw met grote bekwaamheid en toewijding heeft vervuld. De overledene had zitting in talloze comité's en maakte zich op velerlei ge bied vooral in de Leidse gemeenschap tot een graag geziene en onmisbare fi guur. De heer Pijnacker Hordijk werd in 1872 te Tiel geboren en doorliep het gym nasium aldaar. Vervolgens studeerde hij te Amsterdam in de Rechtswetenschappen en te Leiden, waar hij Indonesisch Recht tot onderwerp van een aanvullende studie koos. Van 1900 tot 1903 was hij aan tal rijke Landraden op Java verbonden, daar na was hij drie jaren werkzaam als ambte naar bij het Openbaar Ministerie te Utrecht.' In 1906 werd hij benoemd tot secretaris van het Hoogheemraadschap van Rijnland, aan welke instelling hij met uitzondering van de jaren 1910 tot 1915, toen hij een benoeming tot directeur van de Oranje-Nassau Hypotheekbank aanvaardde tot aan zijn aftreden in 1943 werkzaam was. In 1915 volgde zijn benoeming tot dijkgraaf. Ook in de kring van de Leidse Rotary Club was de heer Pijnacker Hordijk een gezaghebbende en zeer geziene figuur. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe dieselgemaal te Gouda dat naar hem werd genoemd, werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De crematie van het stoffelijk overschot heeft gisteren in stilte plaats gehad. Sterrenkundigen zijn soms net detectives. Een langdurig proces van „observeren, deduceren en combineren" leidt op eens tot een ontdekking. De planeet Mercurius, die wij deze week aan de Westelijke avondhe mel zien staan niet die twee heldere: dat zijn Venus en Jupiter; het zwakker schijnende pla neetje is Mercurius is onlangs het voorwerp van zo'n proces geweest. Jarenlang heeft men Mer curius aangezien voor „net zoiets als de maan": een bol zonder damp kring er omheen tot dat de Franse astronoom Dollfus het bestaan van tóch een (bescheiden) dampkringetje aantoon de.' Mercurius omzwermt de zon op veel kortere af stand dan wij: hij staat er gemiddeld nog geen 60 millioen km. van af (de aarde 150 millioen km.). Het is een kleine planeet (middellijn 4800 km.: die van de aarde 12.757 km.) en hij loopt in 88 dagen één keer rondom de zon, waarbij hij de zon steeds dezelf de zijde toekeert. Aan die zonkant van Mercu rius heerst een opper vlakte-temperatuur van 300 graden Celsius; tin en lood smelten daar in de zonnewarmte. De nacht-helft is daaren tegen onvoorstelbaar koud. In zo'n toestand kan geen dampkring lang be staan: de grote hitte is oorzaak dat de atomen en moleculen waaruit die dampkring bestaat, een snelheid krijgen zo groot, dat ze in staat zijn, de aantrekkingskracht van de planeet te overwin nen. De deeltjes ont snappen dus van de pla neet, het heelal in. En dat deel van de damp kring dat zich op de koude Mercurius-helft bevindt stroomt naar de andere kant, vult als het ware de ontstane leegte op, waarna met deze deeltjes tenslotte hetzelf de gebeurt. Als dus Mer curius ooit een damp kring heeft gehad, dan is deze na „reeds" enkele millioenen jaren ver dwenen. Deze redenering is juist tot op zekere hoogte. Want theoretisch bestaat de mogelijkheid dat Mer curius' dampkring ook nog een aantal zware deeltjes bezit, te zwaar om bij de heersende temperatuur de aantrek kingskracht van de pla neet te kunnen overwin nen. Men had inderdaad wel eens wazige vlekjes op Mercurius waargeno men, die zouden kunnen wijzen op het bestaan van een dampkring, maar een afdoend ant woord was nooit gege ven. Toen ging de Fransman Dollfus onderzoeken: de graad van polarisatie van het Mercuriuslicht (dus van het zonlicht dat door Mercurius' opper vlakte wordt weer kaatst). Dit de graad van polarisatie kan men namelijk aanwijzingen afleiden omtrent de aard van het weerkaatsende oppervlak, c.q. de aard der gasdeeltjes waar het licht op valt. Nu bleek dat de donkere delen van Mercurius' opper vlak het zonlicht sterker polariseren dan de lichte delen maar dat was bij de maan ook al het geval. De oppervlakten van de maan en van Mercurius zullen dus op elkaar lijken. Maar de definitieve inlichting die op het bestaan van een Mercurius-dampkring wijst, verkreeg Dollfus door de polarisatie graad te meten in verschillen de delen van het spec trum (die rood-oranje- geel-groen-blauw-indigo -violette kleurenband waarin men het licht kan ontleden met behulp van een prisma). Het groene bestanddeel van het Mercuriuslicht bleek na melijk anders te zijn ge polariseerd dan het rode en die omstandigheid wees erop dat er op Mercurius gasdeeltjes (een dampkring dus) bestaan. Van die dampkring moet u zich trouwens geen overdreven voorstelling maken: bij gelijke sa menstelling als de aard se dampkring zou haar dikte slechts het drie- duizendste deel van de onze bedragen, hetgeen overeenkomt met een barometerstand van.... één millimeter kwik. G. v. W. Om zeven minuten voor halftien Donder dagavond is een groot gebied rondom Arnhem en Nijynegen de electrische stroom uitgevallen. Het land van Maas en Waalde Betuwe, het uiterste Noorden van Limburg en enkele andere streken zaten daardoor geheel in het donker. Op de Ve- luwe en in Midden-Limburg ging het licht weliswaar niet uit, jnaar de spanning zakte af en steeg weer, zodat daar de lampen nu eens sterk, dan weer zwak gloeiden. In Arnhem stonden de trolleybussen machte loos in de straten. Overal in het „verduis terde gebied" namen de bewoners hun toe vlucht tot batterij-lantaarns, kaarsen en dergelijke meer. In de electrische centrale te Nijmegen werd koortsachtig naar de oorzaak van de storing gezocht. Men slaagde er in, de stad al weer vrjj snel van electriciteit te voor zien. Maar elders duurde het langer. Arn hem kreeg omstreeks kwart voor elf weer spanning, de Betuwe iets later, en om en kele minuten voor elf had men overal weer electriciteit en konden de batterijen weer worden opgeborgen. Oorzaak De P.G.E.M (Provinciale Gelderse Elec- triciteits Maatschappij) N.V. is er vandaag in geslaagd de storing in het 50 kV-net, die Donderdagavond optrad en een groot deel van het gebied rond Nijmegen en Arnhem stroomloos maakte, op te sporen. Naar wij vernemen, heeft deze kortsluiting zich voorgedaan tussen de Centrale Gel derse Electriciteitsmaatschappij en het P.G.E.M.-koppelstation te Hemmen, een plaatsje in de Betuwe in de buurt van Dodewaard, van waaruit de 50 kV-lijn ver der gaat in de richting Ede en de richting Tiel. Het P.G.E.M.-onderstation is gister avond na enige tijd weer overgeschakeld op de eigen centrale, het station Tiel is via een omweg, namelijk vanuit Brabant, van stroom voorzien. Inmiddels heeft men de gestoorde lijn weer bedrijfsklaar weten te maken en hedenavond zal ook deze lijn weer van de eigen P.G.E.M-centrale uit worden bediend, waarmee dan de electri- citeitsvoorziening overal weer normaal zal functionneren. Bij deze storing, welke zoveel stagnatie en consternatie in dit deel van ons land gisteravond teweeggebracht heeft geduren de een uur, is de S.E.P. (N.V. Samenwer kende Electriciteits Productiebedrijven) weer van groot belang gebleken, aange zien door tussenkomst van deze instelling de nodige voorzieningen direct konden worden getroffen door middel van het lan delijk koppelnet( in casu de uitwisseling over de bestaande voedingsnetverbindin- gen van energie tussen naburige centrales, in dit geval Brabant. Aalsum, 9 te Dubai. Agatha, 8 v. Pladju n. Bangkok. Aldabi, 9 150 m. Z. St. Paulsrots. Alchiba, 10 v. St. Vincent te Santos. Alioth, 9 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Almkerk, 9 v. Newcastle n. Brisbane. Alnati, 9 v. Rotterdam te Hamburg. Alphacca, pass. 10 Recife n. Rio de Jaienro. Amerskerk 11 v. Albany te Adelaide verw. Artemis, 10 te Curagao. Averdijk. 9 v. Antwerpen te Rotterdam. Akkrumdijk, 10 v. R'dam te Antwerpen. Aludra, 13-14 Antwerpen verw. Amstelpark, 10 v. Tj. Priok te Singapore. Aagtedijk, 9 v. Montevideo te Buenos Aires. Adinda, 10 te Balikpapan. Aludra, 9 200 m. W. Lissabon. Ampenan, pass. 9 Balearen n. Algiers. Aalsum. 10 v. Dubai n Bahrein. Aldegonda, 10 v. Singapore n. Bangkok. Alwaki, 10 v. Boston te Philadelphia. Amstelveen, 11 v. Madras te Calcutta. Armilla, 10 v. Djakarta n. Pladju. Arundo, 11 te Rotterdam Aagtekerk, 10 v. Antwerpen te Rotterdam. Akkrumdijk, 10 v. Antwerpen n. Lissabon. Albireo, 11 v. Santos te Rio de Janeiro. Ampenan, 10 v. Algiers n. Rotterdam. Arendsdij'k, 10 v. Houston te Galveston. Banka, 8 380 m. O. Malta n. New York. Baud, 9 te Singapore. Bali, 9 v. Hollandia n Balikpapan. Barendrecht, 9 v. Brunsbüttel n. Pta Cardon. Boissevain, 10 v. Singapore te Mauritius. Bonaire, 7 70 m. ZW. Finisterre n. Madeira. Blijdendijk, 7 v New York n. Hamptonroads. Batoeia, 9 te Sorong. Bloemfontein, 10 v. Las Palmas n. Kaapstad. Blommersdijk, pass. 10 Gibraltar n. Port Said. Boskoop, 10 v. Hamburg n. Antwerpen. Bonaire, 12 v. Dover te Madeira. Breda, 11 v. Madeira te Trinidad. Caltex Utrecht, pass. 9 Kreta n. R'dam. Congostroom, 10 te Freetown. Caltex Pernis, 9 v. Sidon n. Rotterdam. Coryda, 9 v. Suez n. Bombay. Corilla, pass. 10 Christmas eil. n. Geelong. Caltex Leiden, pass. 9 Burlings n. Rotterdam. Caltex Nederland, pass. 9 Kp. Roca n. R'dam. Caltex The Hague, 9 180 m. NO. Kp. Finisterre Celebes, 11 te Singapore. Ceronia, 14 v. Curagao te Stanlow verw. Chama, 16 v. Pta Cardon te Stanlow verw. Cronenburgh 10 v. IJmuiden n. Onton. Duivendrecht, pass. 9 Monrovia n. Dakar. Drente, 11 te Damman. Duivendijk, 11 v. Londen te Curagao. Esso Den Haag pass. 9 Gibraltar n. Antw. Friesland, (KRL), pass 9 Gibraltar n. Port Said. Etrema, 9 70 m. ZW. Napels. Enggano, 10 v. Bombay n. Colombo. Esso Rotterdam, pass. 10 Azoren n. Aruba. Erinna, 18 v. Stanlow te Curagao verw. Esso Amsterdam, U v. Bremen n. Rotterdam. Farmsum, 8 v. IJmuiden n. Rotterdam. Friesland (KRL), pass. 10 Algiers n. Port Said. Friesland (SSM), pass. 10 Finisterre n. Huelva Gouwe, 10 v. Toppila te Zaandam. Gooiland, 10 v. Amsterdam te Recife. Garoet, 10 v. Casablanca n. Beiroet. Groote Beer, 11 v. Rotterdam te Quebec. Groote Kerk, 11 te Cebu. Haarlem, pass. 9 Dover n. San Juan. Hathor, 12 Rotterdam verwacht Heemskerk, 9 v. Mombasa n. Suez. Helena, 7 v. Grenada te Baltimore. Hoogkerk, 10 v. Hongkong n. Manilla. Heelsum, 11 v. Bremen te Hamburg. Helder, 11 v. Amsterdam te Sanjuah. Ittersum, 10 v. Rio de Janeiro n. Santos. Ivoorkust, 11 v. Antwerpen te Bordeaux. Jupiter, pass. 9 Gibraltar n. Malta. Japara KPM)pass. 9 Anamba eil. n. Pnomoenh Joh. v. Oldenbarnevelt. 10 210 m. O. ten N Gibraltar. Karimun, 9 v. Livomo n. Djeddah. Kota Agoen, 9 290 m. Z.ZO. Padang. Kota Gedeh, 10 v. Koewait n. Bombay. Laagkerk, 10 te Colombo. Laertes, pass. 9 Sabang n. Aden. Limburg, pass. 9 Azoren n. New York. Lekhaven, 9 140 m. N. ten O Kp. Finisterre Leuvekerk, pass. 9 Schiermonnikoog n. Antw. Loenerkerk, 9 140 m. W. Bombay. Lanigkoeas, 10 v. Soerabaja n. Balikpapan. Leuvekerk, 10 v. Hamburg te Antwerpen. Liseta, 10 v. Pladju n. Port Dickson. Lemsterkerk, 11 v. Londen n. Amsterdam. Lieve Vrouwekerk, 10 v. Genua n. Port Said. Lindekerk, Hl v. Bahrein n. Djibouti. Lissekerk, 10 v. Port Said te Rotterdam. Lucita. 10 v. Greenock n. Rotterdam. Luna, 10 v. Amsterdam te Rotterdam. Marken, 9 te Port Harcourt. Mirza, 9 v. Singapore n. Miri. Modjokerto, pass. 9 Perim n. Belawan. Maeuba, 9 220 m. O. Ceylon. Mariekerk, 9 215 m. ZO. Kp. Guardafui. Marpessa, 9 80 m. Z.ZO. Formosa. Mataram, 9 200 m. Z. Ceylon. Muiderkerk. 9 580 m. NO. Mogdishu. Murena, 9 80 m. N. Miri. Maashaven, 11 v. Montevideo te Rosario. Macuba, 19 v. _Fao te Balikpapan verw. Marisa, 6 v. Amsterdam te Le Havre. Meerkerk, 10 v. Antwerpen n. Amsterdam. Mitra. 15 v. Curagao te Malta verw. Madjokerto, pass. 10 Kp. Guardafui n. Belawan Molerukerk, 11 v. Suez te Aden. Nestor, 10 te Port of Spain. Nigerstroom. 10 v. Las Palmas n. Le Havre. Noordam, 10 580 m. O.ZO. Kp. Race. Notos, 10 v. Oran n. Amsterdam. Overijsel, 10 te Colombo. Oranjestad, 10 v. Amsterdam n. W. Indië. Ouwerkerk, 10 v. Lissabon te Marseille. Oberon, 10 v. New York n. Curagao. Oranjefontein. 10 v. Antwerpen n. Amsterdam. Orion, 10 v. Huil n. Amsterdam. Peperkust, 9 v. Conakry n Freetown. Prins Maurits, 9 te Rotterdam. Prins Willem v. Oranje, 9 700 m. O. Belle Isle Pieter S, 9 v. Swansea n. Amsterdam. Prins Fred. Willem, 9 v. Antw. te R'dam. Phrontis, 10 v. Port Said n. Amsterdam. Prins Joh. W. Friso. 9 120 m. W. ten N. Kp. Ray Prins Willem III, 9 700 m. O. Belle Isle. Perna, pass. 10 Azoren n. Curagao. Poelau Laut, pass. 10 Malta n. Le Havre. Polydorus, 10 v. Balikpapan n. Makassar. Prins Alexander, pass. 10 Belle Isle n. Quebec Prins Fred Hendrik, 11 v. Bremen te Hamburg. Prins Philips Willem, 10 v. Rotterdam naar Chicago. Riouw, pass. 9 Gibraltar n. Amsterdam. Rijnland, pass. 9 Kp. Finisterre n. St. Vincent. Rotula, 9 v. New Orleans n. Curagao. Rijndam, 9 v. Southampton n. Quebec. Reyniersz, 9 v. Soeiabaja n. Buleleng. Roggeveen, 9 te Rangoon. Rafaela, 10 v. Bangkok n. Pladju. Ridderkerk. 10 v. Durban n. Kaapstad. Rita, 1:1 v. Pladju te Bangkok. Sibajak, 9 120 m. NW. Alexandrië. Soestdijk, 9 v. Halifax n. Alexandrië. Straat Banka, pass. 9 Flores n. Sydney. Samarinda, 10 v. Port Elizabeth te East London Schie, 9 v. Hamburg n. Antwerpen. Sibajak, 10 v. Rotterdam te Port Said. Stad Maassluis, 10 v. Vlaardingen n. Narvik. Sambas, pass. 9 Condore eil. n. Pnompenh. Saroena, 10 te Pladju. Singkep, pass. 9 eil. Masira n. Ummsaid. Stad Dordrecht, 9 130 m. Z. Kp. Finisterre. Stad Leiden, 9 40 m. N.NW. Sklina. Stanvac Benakat, 10 te Sungeigerong. Sibajak, 10 v. Port Said n. Aden. Sommelsdijk, 10 te Belawan. Stad Schiedam, 10 v. Casablanca n. Rotterdam. Scherpendrecht, 10 v. Santos n. Curagao. Sloterdijk, 10 v. Bremen te Rotterdam. Stad Vlaardingen, 10 v. Wabana n. Rotterdam. Tabinta, 9 v. Soerabaja n. Semarang. Tibia, pass. 9 Cooktowr. n. Sydney. Tarakan, 9 v. Kopenhagen n. Hamburg. Tamo, 10 v. Rotterdam n. Recife. Thalatta, 10 v. Mena el Ahmadi n. Spezia. Themisto, 10 v. Swansea n. Montreal. Tiberius, 7 v. Mobile n. Houston. Tegelberg, 9 130 m. N.NO. Anamba eil. Teucer, 9 te Probolinggo. Tjibodas, pass. 9 Natuna eil. n. Japan. Tomori, 10 te Cheribon. Van Riebeeck, 9 te Toli Toll. Waterland, 12 te Amsterdam verw. Wonosari, 9 v. Honolulu n. San Francisco. Wonogiri, 8 te Colombo verm. 14 v. Colombo n Belawan. Waingapoe. 10 te Bima Titus, pass. 10 Ouessant n. Rotterdam. Waterman, pass. 10 Portland n. Halifax. Willem Ruys, 10 v. Southampton n. Port Said. Woensdrecht, 10 v. Lissabon te Gibraltar. Westerdam, 10 820 m. O. Kp. Race n. Rotterdam IJsel, 10 v. Oran n. 'Tunis. Zonnewijk, 9 500 m. NW. Fem. Noron'na. Zeeland (SSM), 10 v. Blyth n. Kopenhagen. Zuiderkruis, 10 490 m. N. Faynl. KLEINE VAART Algarve, 10 v. Norkoping te Kalmar. Atlas, 9 v. Istanboel te Izmir Att S, 9 v. Garston n. Port Talbot. Antonie, 9 v. Rotterdam n. Bcheveningen. Anna b, 11 v. Manchester te Lwsabon verw. Arnoudspolder, 9 v. Oporto te Antw. Aruba, 10 v. Antwerpen te VLsslngen. Bergsingel, 10 v. Leith te Ami 4e. Bernisse, 12 v. Leixoes te Pedro del Pinaca verw. Bornrif, 9 v. Port Talbot n. G«mt. Brem, 10 v. Antwerpen te Rotterdam. Capella, 9 v. Amsterdam n. Alblasserdam. Coolhaven, 9 v. Malaga te Cadiz. Coolsingel, 10 v. Port Talbot verw. Diana V, pass. 10 Vlissingen n. Zweden. Draco, 9 v. Kopenhagen n. Aarhus. Domburgh, 10 v. Londen te Rotterdam Donau, 9 v. Rotterdam n. Whitehaven. Ferocia, 9 v. Rotterdam te Antwerpen. Flevo, 9 v. Le Havre n Amsterdam. Fiducla, 9 v. Maassluis n. Boston. Frieda, 9 v. Amsterdam n. Skutskar. Glory, pass. 9 Vlissingen n. Hamburg. Gramsbergen, 10 v. Cardiff te La Rochelle. Gerrie S, 11 v. Swansea te Rotterdam verw. Hartel, verm. 10 v. Rotterdam n. Rostock. Hebe Nobel, 10 v. Londen te Rotterdam. Henrica, 10 te Swansea daarna Amsterdam Hermes, 10 v. Genua te Civita Vecchia. Import, pass. 10 Vlissingen n. Lissabon. Ingeborg, 10 v. Liverpool te Londen. Lucas Bols II, 9 v. Rotterdam n. Nantes. Leendert b, verm. 10 v. R'dam n. Manchester. Margriet L, 9 v. Amsterdam n. Londen. Marne', 10 v. Rotterdam n. Amsterdam. Midas. 10 v. Amsterdam te Rotterdam. May Star, 11 v. Swansea te Rotterdam verw. Medea, 9 v. Teignmouth te Gua. Monica, 10 v. Preston teDublin. Noord, 10 v. Stanlow te Rotterdam. Niobe, 10 v. Amsterdam te Rotterdam. Noorderlicht, 9 v. Rotterdam n. Gothenburg. Nero, 9 v. Bilbao te Bordeaux. Perregaux, 9 v. Nantes te Bordeaux. Phidias, 10 v. Amsterdam te Rotterdam Pieter Hubert. *0 v. IJmuiden te R'dam. Pooitvüet, 10 v. Lissabon n. Cardiff. Peter Swenden, 9 v Kotka n. Shoreham. Ponza. 9 v. Norrkoping te Vasteras. Rini, 9 v. Rotterdam n. Boston. Rapid, pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Roelf, 9 v. Esbjerg te Gdynia. Rien Teekman. 9 v. Fageviken te Amsterdam. Rose Marie pass. 10 Vlissingen n. Antw. Rubicon, pass. 10 Vlissingen n. Antw. Ruby, 10 v. Plymouth n. Londen. Sandettie, 9 v. Amsterdam n. Mistley. Servus, 9 v. Gent te Vlissingen. Spurt, 9 v. Oporto n. Antwerpen. Schokland, 10 v. Koping te Rotterdam. Sirius, 10 v. Londen te Rotterdam. Stella Maris vertr. 10 v. Holmsund n. Kopen hagen. Timo, 9 v. Rotterdam n. Londen. Trito, 10 v. Amsterdam te Rotterdam. Trompenburgh. 9 v. Rotttrdam n. Kingslynn. Teun, 9 v. Raumo te Huil. Timor, 9 v. Hirsthals te Haugesund. Tom v. d. Heide, 9 v. Bordeaux te Casablanca. Taurus, vertr. 10 v. Antwerpen n. Londen. Ton, S, 9 v. Gothenburg n. Karlstad. Twee Gezusters, 9 v. Bordeaux n. Rijeka. Vindieat Atque Polit, 11 v. Pargas te Kopen- hagen. Venus. 10 v. Norwich n. Middlesbro. Westropa, 9 v. Livorno n. Corsica. Wegro. 10 v. Londen te Amsterdam. Westersingel. 10 v. Cork to Barry. Westpolder, 10 in Zee n. Lissabon. OFFICIëLE PUBLICATIE CONSUMPTIEMELKPRIJS In verband met de per 17 April met cent per liter verlaagde regeringssubsidie op consumptiemelk in West-Nederland, als mede met het oog op, bij nacalculatie op basis der zuivere kostprijzen gebleken te lage verkoopprijzen in het jongste verleden, heeft het bestuur der algemene vereniging voor melkvoorziening te 's Gravenhage be sloten de melkhandel in genoemd gebied te adviseren om met ingang van 13 Juni a.s. de prijzen voor consumptiemelk en consump tiemelkproducten met 1 cent per liter te verhogen. het geheel nieuwe product brengt uitkomst bij de hoge koffieprijzen. Het geheel nieuwe product BAVO be staat uit 60 van de allerbeste koffie aangevuld met zuivere moutkoffie. Vraag uw winkelier direct een pak Bavo 75 cent per pak BAVO IS EEN PRODUCT VAN KREMER'S KOFFIE. EN THEEHANDEL N.V. Probeer BAVO.... en U zegt BRAVO V. R-UI/VITE I in rood leer GEN. CRONJÉSTRAAT 71 HAARLEM Ook specialist in Swift-herenschoenen! '■im wm li: jjSSS: WSm II! Royco m z&m, 48 ct n,. P Je van op! 'P rZakje EEN UNOX-PRODUCT

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 12