Onttrekking van grond aan landbouw niet verontrustend PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN Wereldnieuws Studiecommissie rapporteert: De radio geeft Zaterdag Reserve-officieren krijgen huiswerk Besluit werd buiten minister om genomen Politiek delinquent liep acht jaar vrij rond *Eoclt ió l\et zo VRIJDAG 11 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHS COURANT 2 In komende 15 jaar slechts 1 a V/z percent van alle cultuurgrond Maar zij némen het niet Handel met de Sovjet-Unie LIKDOORNS SSSuT Uitwijzing van een Sloveen Antwoord op vragen van Eerste Kamerlid Voor gezonde regelmaal MIJNHARDT's LAXEERTABLETTEN R.K. Middenstand ageert tegen bisschoppelijk mandement Sleepboot „Oceaan" brengt s.s. „Dioni" naar Rotterdam Ambtenarenbond royeerde C.P.N.-leden Fransen verliezen twee posten Ontslagen bij secretariaat van de UNO in geding u Wwtouwd. ctimude,...! i i m. Woorden en uitdruk kingen J In de periode 19501965 zullen naar schatting ongeveer 810.000 woningen moe ten worden gebouwd, waarvan ongeveer 750.000 door de provincie worden verdeeld en ongeveer 60.000 woningen als speciaal contingent „bijzondere ontwikkeling" niet door de provincies worden toegewezen. Van deze 750.000 woningen zal ongeveer 45 percent van de te bouwen woningen in de min of meer stedelijke gemeenten (met meer dan 20.000 inwoners) worden ge sticht, waarvan ongeveer 18 percent in de steden boven de 200.000 inwoners. Voor de uitbreiding van de bebouwing met alles wat daarbij behoort, alsmede voor aanleg van verkeerswegen, defensie enzovoort zal uiteraard een beroep op de aanwezige cultuurgrond en woeste gron den moeten worden gedaan. Naar schatting zal hiervoor in de genoemde periode jaar lijks maximaal 3500 ha en minimaal 2800 ha nodig zijn. Regionaal bezien zullen hiervan voor het Noorden (Groningen, Friesland Drente) nodig zijn ongeveer 9 percent van het jaar lijks totaal, voor het Oosten ongeveer 19 percent, voor het Westen (exclusief Zee land) ongeveer 43 percent, voor Zeeland ongeveer 1.5 percent en voor het Zuiden ongeveer 27,5 percent. Tot deze conclusie is een studie-com missie gekomen, bestaande uit vertegen woordigers van het ministerie van Land bouw, de centrale directie van de weder opbouw en de volkshuisvesting en de rijks dienst voor het nationale plan. Deze com missie heeft zich intensief met het pro bleem van de overgang van grond naar niet-agrarische doeleinden beziggehouden. Zij heeft haar bevindingen neergelegd in een rapport, dat thans is verschenen. Rekent men de totale hoeveelheid cultuurgrond (inclusief bos) in 1950 op ongeveer 2.740.000 ha, dan zou het verlies aan cultuurgrond per jaar iets meer dan 0,1 percent bedragen en in de periode van 19501965 een kleine 2 percent. Van de totale oppervlakte cultuurgrond (inclusief bos) en woeste grond tezamen zal in de genoemde pe riode van 15 jaar ongeveer 1 a 1,5 per cent in beslag worden genomen. Lan delijk gezien is de overgang van grond naar niet-agrarische bestemmingen dus niet zo verontrustend als dikwijls wordt verondersteld. Dit houdt niet in, dat er in ons land voldoende ruimte zou zijn voor de snel groeiende bevol king. De landbouw en de recreatiege bieden, die grond moeten afstaan voor stadsuitbreiding zullen dit slechts node doen. Elk plekje cultuurgrond, elk stuk recreatieterrein is hard nodig voor onze dichte bevolking. Ons volk zal zelfs voorzover het is aangewezen op voeding van eigen bodem een uitbreiding van cultuurgrond best kunnen gebruiken. Om dus voor de voor ziening in onze eigen behoeften niet ach teruit te gaan, zijn ook de grote inpolde ringen lang niet voldoende. Het zal daar naast nodig zijn de productie der bestaan de cultuurgronden belangrijk op te voeren ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 10.55 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen, 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmu ziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek voor Letteren en Kunsten. 15.55 Promenade-orkest. 16.20 De Vliegende Hollander, causerie. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 De Van 6en Klaar Club. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.40 Regerings uitzending: Atlantisch allerlei. 19.00 Nieuws. 19.10 Pianomuziek. 19.20 Parlementair over zicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 Metropole orkest en solist. 21.35 Actualitei ten. 21.45 Musette orkest en soliste. 22.05 Fanfare orkest. 22.20 Platen. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Franse muziek. 23.5024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 1.35 Clavecimbelvoor- dracht. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12,33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Draaiorgel. 14.10 Filmprogram ma. 14.40 Voorbeschouwing Holland Festival. 15.20 Van de wieg tot het graf. 15.35 Orgel spel. 16.00 Kamerorkest en soliste. 17.00 Jour naal. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commen taar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke staal kaart, 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Boek Handelingen, causerie. 19.55 Deze week, causerie, 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.50 't Hangt aan de muur en 't tikt. 21.15 Accordeonorkest. 21.45 Socialistisch commen taar. 22.00 Weense muziek. 22.30 Een Rubens op drift, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (NTS, Gez. programma). 14.2816.30 Relais v. d. BBC: 1. Internat, athletiekwedstrijden. 2. Parade v. d. Royal Navy. 3. Horse Show. 20.5821.30 Relais v. d BBC: Studioprogramma. 22.4023.00 Relais v. d. BBC: Tocht door Londen. BRUSSEL, 324 M 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Vlaamse muziek. 15.15 Platen. 15.45 Accor- deonmuziek. (16.00—16.15 Platen). 16.30 Pla ten. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Orgelconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Gevarieerd pro gramma. 21.00 Platen. 21.15 Gevarieerd programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoek programma. 23.00 Nieuws. 23.05-24.00 Platen BBC 17.0017.15 Luister en spreek, Eng. les v. beginnelingen. Lessen 99 en 100. Deel 4. (Op 224 en 75 m.). 22.0022.30 Nieuws. Spie gel van de week. Sportjournaal. (Op 224 door middel van ruilverkavelingen, betere waterhuishouding en dergelijke. Het blijft karig Ook aantasting van onze recreatiegebie den door de zich uitbreidende bebouwing geeft grote bezwaren. In verhouding tot het ons omringende buitenland is Neder land met recreatieterreinen karig bedeeld (per inwoner slechts ongeveer 250 vierk. m. bos en 200 m. woeste - grondDaar komt bij, dat deze terreinen vooral in het Westen beperkt aanwezig zijn, waar juist het grootste aantal woningen zal worden ge bouwd, de bevolking het- sterkst zal toe nemen en waar de grootste grondbehoefte bestaat. De overgang van grond in het Westen komt voor de gehele 15-jarige pe riode neer op 3 a 4 percent van het daar in 1950 aanwezige areaal cultuurgrond. In de woningbouw is naar het zich laat aanzien nog de meeste besparing van grond mogelijk. De commissie heeft daarom enkele voorlopige richtlijnen voor de bebouwingsdichtheid in verschillende soorten gemeenten opgesteld. In een mas sale toepassing van hoogbouw wat en kelen tot oplossing van het ruimteprobleem bepleiten ziet de commissie weinig heil. Eerder zal er vooral aan gedacht moeten worden die gronden te sparen, die voor de huidige gebruiksvorm de meeste waarde hebben. Het komt dus niet zozeer aan op het hoeveel, hoe belangrijk dit ook kan zijn, maar vooral ook op het waai". De commissie dringt dan. ook in dit verband sterk aan op het bodemkundig onderzoek bij het ontwerpen van plannen. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting komt door middel van subsi die tegemoet in de kosten van bcdemkar- tering. Het rapport wordt voorshands nog slechts als een ontwerp ter discussie aan geboden. ue Arnhemse advocaat en reserve majoor, mr. J. Waller, heeft bij het mili taire ambtenarengerecht in Den Haag vernietiging gevraagd van een maatregel van de minister van Uorlog, waarbij hij, als reserve-officier buiten werkelijke dienst, verplicht wordt een schriftelijke huiswerk-cursus te volgen. De bedoeling van deze maatregel is de reserve-offi cieren gedurende een half jaar door schriftelijke lessen en vraagstukken ver der te vormen, zodat zij voor korter tijd dan normaal in werkelijke dienst opge roepen zouden kunnen worden. Dit als faciliteit tegenover het volgen van deze cursus. In kringen van reserve-officieren voelt men verschillende bezwaren tegen dit „huiswerk". Een week werkelijke dienst is voor velen minder bezwaarlijk dan een half jaar huiswerk in avonduren. Ook zou er een onbillijkheid schuilen in het feit, dat voor deze tijd en dit werk geen ver goeding wordt toegekend, terwijl de tijd, in werkelijke dienst doorgebracht, wel vergoed wordt naar rang en naar duur. Een ander bezwaar, zo deelde mr. Wal ler mede, schuilt in „totalitaire" strek king van deze maatregel. In het jaarverslag over 1953 van het instituut NederlandTJ.S.S.R. wordt mede gedeeld dat voor het eerst na de oorlog Nederland uit de Sovjet-Unie maanzaad, lucifers, cellulose, ruwe katoen en perso nenauto's heeft ingevoerd. Uitgevoerd werden olie, cacaoboter, kaas en textiel. De uitvoer van boter en haring is zeer sterk gestegen. Wanneer men aan de cijfers van de zichtbare in- en export nog de onzichtba re exporten, de vooruitbetalingen op de lopende scheepsbouworders en de betalin gen voor scheepsreparaties toevoegt, blijkt dat het totale handelsverkeer met de Sov jet-Unie in 1953 een bedrag vertegenwoor digde van ongeveer 215 millioen gulden, tegen circa 190 millioen gulden in 1938. ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornrtngen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel van 11.35 bespaart U veel ellende. Gisteren is in Londen de traditionele jaarlijkse „Trooping the colour"-ceremonie gehouden. Op de foto: Koningin Elizabeth, gevolgd door de hertogen van Edinburgh (links) en van Gloucester, onderweg naar de Horse Guards Parade Grounds, waar zij de vaandelparade afnam. (Telefoto). Op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Ruys de Beerenbrouck (KVP) betreffende de uitwijzing van Karl Pouch, een uit Joegoslavië afkomstige, doofstom me Sloveen, heeft de minister van Justitie geantwoord dat deze beslissing door de be. treffende autoriteiten niet buiten zijn voor kennis om genomen had dienen te worden. Hij heeft besloten de Sloveen, die tien jaar van zijn jeugd in ons land doorbracht en hier familieleden heeft, in afwachting van een nadere beslissing weer in ons land toe te laten. Pouch, dde uit Joegoslavië was gevlucht, waar hij door zijn gebrek, maar naar hij zeide óók door zijn gebrek aan interesse voor bepaalde politieke meningen zonder werk was geraakt, overschreed illegaal de Nederlandse grer.s en vervoegde zich bij zijn familie in Geleen. Deze vroeg voor hem bij de politie om politiek asyl. Het verhoor gaf de politie geen aanleiding tot de conclusie, dat er in Joegoslavië gevaar voor zijn leven of zijn vrijheid zou heb ben bestaan en omdat zij er voorts niet achter is gekomen of hij zelf achter het door zijn familieleden gedane verzoek om politiek asyl stond, heeft de politie hem na ruggespraak met het parket van de procu reur-generaal te 's-Hertogenbosch ons land doen uitleiden. Dat in dit geval aan de ge stelde richtlijnen niet de gewenste uitvoe ring is gegeven behoeft echter, naar de minister zegt, niet tot een algemene ge volgtrekking van de waarde en de doel matigheid van deze richtlijnen te leiden. ADVERTENTIE Werken vlug, zacht en pijnloos. Tijdens een in Beverwijk gehouden ver gadering van de vereniging van R.K. markt-, straat- en rivierhandelaren is onder meer het bisschoppelijk mandement besproken. Unaniem sprak de vergadering zich tegen de gang van zaken.uit, daar het mandement voor het zakenleven zeer ern stige consequenties meebrengt. Reeds nu, zo zegt men, worden de R.K. handelaren en winkeliers in de uitvoering van hun be drijf door andersdenkenden belemmerd. Een tweede punt van overdenking vorm de het marktwezen in IJmuiden, in welke opzet, zo meende de vergadering, tot nu toe, ondanks het besluit van Velsens raad, om spoedig een markt te beginnen, nog geen voortgang valt te bespeuren. De zeesleepboot „Oceaan" van L. Smit en Co's internationale lseepdienst heeft het Panamese s.s. „Dioni", groot 6157 ton, dat met roerschade in de Golf van Biscaye ronddreef, opgepikt en koers gezet naar Rotterdam. De „Oceaan" lag te Ferrol in Noord-Spanje gestationneerd. Te Rotterdam is het congres van de Al gemene Bond van Ambtenaren gehouden. De bondspenningmeester deelde mede dat plannen bestaan voor een nieuw gebouw. Een bedrag van 130.000 werd uit het fonds voor bijzondere doeleinden overgebracht naar een bouwfonds. Daarna werd het beroep behandeld van zes vroegere leden van de afdeling Am sterdam tegen hun royement. Dit punt werd toegelicht door de secretaris, die zei, dat onlangs van communistische zijde op dracht is gegeven zich in te werken in bij het NW aangesloten organisaties. Geble ken was, aldus de secretaris, dat twee leden van de CPN, mederedacteuren van het blad De stem van de NVV-er", aangesloten waren bij de bondsafdeling Amsterdam. Zij zijn thans door deze afdeling geroyeerd. Vier andere leden, die volgens spreker een oppositiegroep hadden gevormd, werden eveneens geroyeerd. De vergadering be krachtigde deze royementen. Het dagelijks bestuur, dat moest aftreden, werd herkozen. De 29-jarige bakker G. G. te Bergen op Zoom, die in het begin van dit jaar werd gearresteerd omda| hij degene bleek te zijn, die wegens dienstneming bij de vijand in 1949 bij verstek was veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de kiesrechten, heeft thans, in beroep tegen dit vonnis terechtgestaan voor de bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank. Hij was na de oorlog gevangen gezet in een kamp in Numansdorp, waaruit hij ont snapt is. Acht jaar lang stond zijn naam in het Opsporingsblad, terwijl hijzelf al die tijd onbelemmerd in de bakkerij van zijn vader in Halsteren werkte. „Dank zij een merkwaardig soort politie in het dorp, waar hij woonde," zo zei de president tijdens de behandeling. Onbewust van het feit, dat hij bij verstek was veroordeeld, trad hij in het huwelijk, maar toen hij in begin van dit jaar zo vrijmoedig was een eigen zaak in Bergen op Zoom te openen, kwam de politie daar hem ophalen. De officier van justitie vond, dat vijf jaar gevangenisstraf nu wel wat te lang was ge worden en eiste drie jaar. Volgens de ver dediger vei-keerde G. in de veronderstel ling, dat de zaak was afgelopen en had hij zich uitstekend gerehabiliteerd. Er werd dan ook een voorwaardelijke straf bepleit, maar dat achtte de president te gemakke lijk voor hem, omdat alle politieke delin quenten hun straf hebben moeten onder gaan. Uitspraak over veertien dagen. „Nooit op gelet" „Wij meenden, dat hij was vrijgelaten", zeide de waarnemend korpscommandant van de rijkspolitie te Halsteren in ant woord op de vraag hoe het mogelijk was dat G., die in 1946 uit een kamp in Nu mansdorp was gevlucht, kalmpjes thuis in dit kleine dorp had kunnen verblijven zon der gearresteerd te worden. „Wij hebben honderden keren een praat je met hem gemaakt en gingen vaak samen „met de voetbal" mee. De familie G. is hier heel goed bekend. We hebben er echt nooit op gelet, dat hij jaren lang in het opspo ringsblad heeft gestaan, omdat wij onze aandacht steeds voornamelijk richten op woonwagenbewoners", vertelde de opper wachtmeester voorts. G. had toch steeds een oproepingsbiljet om aan de verkiezingen deel te nemen ont vangen omdat de gemeentesecretaris van Halsteren nooit bericht had ontvangen dat hem de kiesrechten waren ontzegd. „Wij wisten wel dat hij van de beweging was geweest, maar wij bemoeiden ons nooit met uitspraken van de bijzondere rechtspraak", zo verklaarde men van de zijde der secretarie. HANOI (Reuter) De Franse strijd krachten in Indochina hebben twee mili taire posten verloren: Haiyen, 40 km ten Zuid-Oosten en Lat Khiem 50 km ten Zui den van Hanoi. Volgens militaire kringen bestuderen de Franse generaals drie problemen: Maat regelen die moeten worden genomen als generaal Giap deze maand zijn offensief zou beginnen. In dit geval mag het opper bevel alleen maar rekenen met de strijd krachten die nu in het deltagebied aanwe zig zijn; een reorganisatie van de strijd krachten op lange termijn, waarorider schattingen en versterkingen, indien Giap zijn offensief uitstelt tot October, als het water van de moessonregens is gezakt, en het hergroeperen van de Franse strijd krachten in geheel Indochina als in Genève overeenstemming wordt bereikt over een staking van de vijandelijkheden. Haagse Hof in zitting Het internationaal gerechtshof heeft hedenmorgen een aanvang gemaakt met de audities in de kwestie der ontslagen personeelsleden van het secretariaat van de UNO. De Algemene Vergadering van de UNO heeft in een resolutie van 9 De cember 1953 het advies van het hof in deze kwestie verzocht. Voor het hof hadden aan afzonderlijke tafels de vertegenwoordigers plaats ge nomen van de secretaris-generaal van de UNO, de Verenigde Staten, Frankrijk, Griekenland, Nederland en het verenigd koninkrijk, die allen in deze zaak zullen pleiten. De openingszitting werd door tal van belangstellenden bijgewoond. Daaronder waren de Britse ambassadeur, de gezanten van Polen en Uruguay, de zaakgelastigde van de Duitse bondsrepubliek, de voor zitter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonk man en anderen. ADVERTENTIE 75 m.). en 20. Nadat Joris Panda ertoe gebracht had, de CO van Loodgietersbedrijf Goedbloed Co. te worden, nam hij resoluut de lei ding in handen. „Komaan", zei hij, „laat ons thans eens de gas- en watermoeilijk- heden in ogenschouw nemen. We beginnen met de keuken". Allen daalden af naar de keuken, en daar zagen zij, dat de koks inderdaad voor een moeilijk probleem wa ren gesteld. Potten, pannen en ketels dan sten op waterfonteinen, die uit de gasfor nuizen omhoog spoten. Met een smartelijk gebaar wees de hoofdkok naar dit kille tafreel. Hoe kunnen we koken", riep hij, „als er water uit de gasfornuizen komt?" „En hoe kunnen we baden", riep een der gasten, als er gas uit de douches komt? Wat is dit voor een raar hótel?!" „Kalm te", riep Joris, „het antwoord op deze brandende vragen ligt voor de hand; al thans voor een doelmatigheids-expert zo als ik". Meteen gaf hij een paar flinke krassen door het bordje, dat bij de ingang van de keuken was aangebracht en hing er een ander voor in de plaats. „Ah, ik zie het al", zei de kok, „u wilt, dat de keuken voortaan als badkamer wordt gebruikt. Tja, water genoeg daar, maar waar moe ten wij dan voortaan koken?" „In de bad kamers natuurlijk", antwoordde Joris „daar is nu gas genoeg!" wett.I ged Uitsli i itend verkrijgbaar bij: amsterdam - utrecht haarlem - hilversum Onbekende. Luchtverkenners hebben in het Zuid-Oosten van Australisch Nieuw,, Guinea in een gebied dat nog nooit door blanken betreden is, volksstammen onU dekt. Er wonen naar schatting 100.000 mensen. De dorpen der inlanders zijn omgeven door tuinen en akkers. Helpende hand. Jonge mensen van kapi talistische afkomst zullen geen belang rijke staatsbetrekkingen in Oost-Duits- land krijgen, aldus heeft de secretaris van de communistische partij, Walter Ulbricht, volgens het partijblad Neues Deutschland vorige week op het jeugd- congres te Oost-Berlijn verklaard. „Wij zullen hen echter helpen op een nieuwe manier te denken, te werken en te leven", had Ulbricht hieraan toegevoegd. Zes millioen. De bond van arbeiders en employé's bij de openbare vervoersbe drijven te New York heeft zijn 44.000 leden opgeroepen Maandag het werk neer te leggen. Als de staking doorgaat, zullen de ondergrondse en bovengrondse treinen en de autobussen, waarvan dagelijks zes millioen mensen gebruik maken, niet rijden. Goud. De bank van Finland heeft heden medegedeeld, dat de Sovjet-Unie aan Finland goud heeft gezonden ter waarde van 5 millioen dollar ter regeling van het betalingstekort krachtens de tussen de twee landen bestaande handelsover eenkomst. Eerder in dit jaar had de Sovjet-Unie zich bereid verklaard een gedeelte van haar betalingstekort met Finland in goud te regelen. Overdoen. De Iraakse regering heeft in elf districten nieuwe verkiezingen gelast. Er waren namelijk ongeregeldheden uit- gebroken naar aanleiding van beschul digingen tegen de regering van open lijke inmenging en vervalsing van de uitslagen bij de verkiezingen van Woensdag. De nieuwe „tussentijdse" verkiezingen zullen Maandag gehouden worden. Zeer spoedig. De president der Anglo Iranian Oil Company heeft medegedeeld, dat vertegenwoordigers van het inter nationale consortium van oliemaat schappijen zeer spoedig naar Teheran zullen terugkeren ten einde de onder handelingen over de afzet van Perzische olie te hervatten. „Verschijning". Brusselse kranten melden, dat zes kinderen uit Grune bij Marche- en-Famenne beweren, dat zij Maandag en Dinsdag langs een bosweg in het kreupelhout een „verschijning" hebben gezien: een geknielde vrouw, van kleine gestalte, die in een grote donkergrijze mantel, welke geheel haar lichaam be dekte, was gehuld. Haar hoofd was met een sluier bedekt. Dezelfde kranten melden, dat ruim 400 personen, die Dinsdagavond naar de plaats der ge melde verschijningen waren getrokken een vreemd verschijnsel hebben kunnen waarnemen. De kinderen hadden op een boomstronk, bij het kreupelhout, kaar sen aangestoken. Er brak een hevig on weer uit, het regende bij stromen, doch de kaarsen bleven branden. Onderscheidingsvermogen. Een Ameri kaanse maatschappij heeft een nieuw radar-apparaat voor vliegtuigen ver vaardigd, dat de weersomstandigheden op 250 km afstand van het vliegtuig registreert. Volgens de fabrikant is het toestel zo gevoelig, dat het een hagel- en een regenbui van elkaar onderscheidt Piloten menen, dat het toestel zeker tot de veiligheid bij het vliegen zal bij dragen. Kruising. Te Toronto is een nieuw vlieg tuig van Amerikaans-Canadese makelij gemonstreerd, dat een tussenvorm is van een toestel met vaste vleugels en een hefschroefvliegtuig. De minimum snel heid in de lucht is 50 km, terwijl het kan landen met een snelheid van 28 kilometer. Verleden. Electrische impulsen op de her senen doen bij een patiënt het verleden „herleven", aldus heeft dr. Wilder Pen field, directeur van het neurologisch in stituut te Montreal op een internatio naal psychologisch congres aldaar ge zegd. Bij een bepaalde behandeling van epileptische patiënten met electroden op gedeelten van de hersenschors had hij opgemerkt, dat deze soms dingen uit het verleden zeggen, hoorden of voelden hoewel zij zich van het heden bewust bleven. „Tijdens het horen van muziek worden de instrumenten herkend en ziet men de concertzaal of het café voor zich. Bij een gesprek schijnt de patiënt weer met zijn vrienden te lachen". Vol gens dr. Penfield registreert dit gedeelte van de hersenschors ervaringen en houdt ze vast. OM TE LATEN ZIEN hoe vaak de let tergreep ten in één woord kan voor komen, heeft een vindingrijk man (mis schien was het wel een kind) het woord Hottentottensoldatententententoonstelling in elkaar geknutseld, waarmee aangeduid wil zijn een tentoonstelling van tenten die gebruikt worden door de soldaten die tot de stam der Hottentotten behoren. U ziet, de omschrijving is aanzienlijk uitgebreider dan het zelfstandige naamwoord dat er echter ook mag zijn. Een dergelijk woord van zó uitgebreide samenstelling is in het Nederlands niet gangbaar, om de eenvoudige reden dat we er geen behoefte aan heb ben bij het spreken zo com pleet mogelijk te zijn. Niemand is er op gebrand alle eigen- V schappen of kenmerken van staande heeft. Van al dat nodeloze gecon cretiseer moeten we niets hebben. Bij vele primitieve talen is dat echter anders. Weliswaar ontbreken in die talen in het algemeen de vele abstracte begrips woorden welke ons eigen zijn, maar daar staat tegenover een grote schat van woor den die tot in de kleinste bijzonderheden alle wezenskenmerken van een zaak tot één geheel verenigen. Zo kent de taal der Paiute Indianen, die het Z.W. deel Utah (V.S.) wonen, het 14-lettergrepige woord „wiitokuchumpunkurii ganiyuwivantümü"waarmee aangeduid wordt „degenen die zittend met een een zwarte buffel die eigendom is, gaan verde len". Dit éne woord, nooit alleen staat, maar tijd in verband met andere «"c/u. w* t/c/yuitu met u/iuei* het benoemde voorwerp te vernemen. De woorden in een zin wordt gebezigd, blijkt wachter bij een van onze kustlichten zullen we dan ook nooit horen vragen naar het vuurtorenlampenglasschoonmaakmiddel- flesje, maar wél zal hij eventueel verzoe ken de fles met spiritus even aan te reiken. Hoe slecht dergelijke samengestelde woor den in onze gedachtengang passen, moge blijken uit het volgende woord dat welis waar niet gangbaar, maar toch wel denk baar is: bromfietsbenzinepomponderdelen verkoper suniformknopendoosje. Omschre ven zou dit zijn: het doosje, waarin de kno pen bewaard worden die passen bij het uniform dat gedragen wordt door verko pers van onderdelen voor bromfietsbenzine pompen. Het valt niet te ontkennen dat dit 20-lettergrepige woord hoogst onwellui dend en bovendien uiterst verwarringwek kend is. Eerst denken we met iets technisch te maken te hebben, daarna wordt aan dacht gevraagd voor de handel en uitein delijk komen we terecht bij een heel ge woon knopendoosje, waarmee al het voor afgaande volgens onze begrippen niets uit- beoorlijk ingewikkeld in elkaar te zitten, wanneer het in de samenstellende delen wordt uiteengerafeld. We zullen op dit woord geen sectie toepassen, maar ver klappen slechts dat „kuchum" in dit woord de. eigenlijke buffel weergeeft en dat door het daarachter geplaatste „punku" wordt aangegeven dat de buffel het eigendom van bedoelde mensen is; het afzonderlijke woord punku betekent echter paard. Bij verandering van één der opgesomde bij zonderheden moet een ander woord wor den samengesteld om dit stelletje buffel- verdelende mensen naar behoren aan duiden. Lijkt de taal der Paiute Indianen inge wikkeld door deze fijnzinnige onderschei dingen? Ach, eigenlijk is het nog maar kinderspel in vergelijking met wat er bij sommige andere talen uit de bus komt. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2