ZEVEN DAGEN Miniatuur-agent in actie Dr. Rasker over zijn verblijf in Oost-Berlijn JAN VAN DER PIGGE Rookartikelen Weens Burgtheater met „Liebelei" Zangspel in „Domi Van mensen en dingen onder de Damiaatjes St. Genesius speelde een detectiveklucht HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 PIJPEN: AANSTEKERS: Gouden jubilaris bij Droste Verbetering van de Wagenweg Ook in Haarlem Uitbreiding gebouw van Openbare Werken Burgerlijke Stand KROONTJES 'n Kroonreep Wij willen spelen Bevestiging hoogleraar Hogeschool te Djakarta Lathyrustentoonstelling in Haarlems Vleeshal Mutaties hij het onderwijs Amateurtoneel Verbetering van verkeer op het Kennemerplein Parkeerruimte op de Gasthuisvest Dr. G. P. Scheers beroepen VRIJDAG 11 JUNI 19 54 In het kader van de dagsamenkomst van de afdelingen Haarlem-Centrum en Noord van de Nederlandse Christen-Vrouwenbond, die gisteren in de Nederlands Hervormde Kapel aan de Leeuwerikenlaan te Aerdenhout werd gehouden, heeft prof. dr. A. J. Rasker des middags een causerie gehouden over zijn verblijf in Oost-Berlijn. Dr. Rasker bezocht verleden jaar December in de functie van tweede voorzitter van de Nederlands Hervormde Kerk, gedurende een week de synode van de Evangelische Kirche van de oud-Pruisische Unie. Deze synode werd in Oost-Berlijn gehouden en bestaat uit zes landskerken, waarvan er vier in de Oostzöne en twee in de Westzöne van Duitsland liggen. Dr. Rasker bracht bovendien ook een bezoek aan de Neder landse gemeente te Berlijn en aan de vluchtelingenbarak van de Afdeling Nederland van de Oecumenische Raad der Kerken. Spreker vertelde dat zich in Berlijn, waar de scheiding tussen Oost en West al lerlei vreemde situaties doet ontstaan, de treinverbinding door de Russen wordt ge ëxploiteerd, terwijl de trams en bussen in handen zijn van de geallieerden. Het was hem opgevallen dat de Russen lang niet zo'n scherp onderscheid maakten tussen mannen en vrouwen, want in de Oostelijke helft wordt veel vrouwelijk personeel in overheidsdiensten gebruikt. In de winkels in Oost-Berlijn kan men alleen op vertoon van identiteitsbewijzen goederen kopen, een maatregel die in ver band staat met het feit dat een Oostmark vijf Westmarken waard is, waardoor bij normale handel anders een grote smok kelhandel zou ontstaan. Dr. Rasker was van mening dat de werkloosheid in het Westen groter was dan in het Oosten, waar velen in dienst kunnen treden van de Volkspolitie, die niet zwaar bewapend is. „Voor die Volkspolitie behoeven wij niet zo bang te zijn", aldus dr. Rasker, omdat de meesten niet uit overtuiging toe traden. Het leven in het Oosten is even duur als in Nederland, meende dr. Ras ker, alleen zou de kwaliteit veel minder zijn. Het voedsel is er gerantsoeneerd, maar wel goedkoop. Er werd volgens dr. Rasker zeer veel gebouwd. Grote com plexen van zes tot zeven verdiepingen, in blokken van 200 meter lang. De zes kilo meter lange Stalinallee staat met deze blokken vol gebouwd. Dr. Rasker liet een briefkaart circuleren met een afbeelding van een dergelijk huizenblok. Achterop de kaart stond gedrukt: „Wer so baut, will den Frieden". Dr. Rasker kantte zich tegen de Ame rikaanse anti-communistische propaganda, die naar zijn mening de zaken sterk over dreef. Als voorbeeld daarvan gaf hij de voortdurende kenschetsing van het Wes ten, als een soort paradijs. Hierdoor aan gelokt trekken duizenden vluchtelingen de grenzen over, die na verloop van tijd zou den moeten ondervinden dat het hier allesbehalve een paradijs was. Spreker schetste daarna het leven van de vluchte lingen en stelde vast dat de meesten van hen zogenaamde „kneusjes" waren. „Een christen vlucht niet De meeste huwelijken van de vluch telingen zouden bijvoorbeeld niet goed zijn. Ook merkte dr. Rasker op dat de meesten van hen geen Christenen waren, omdat die een soort ere-code zouden heb ben, dat „een Christen niet vlucht". Als voorbeeld gaf dr. Rasker daarvan het feit, dat van de tienduizend christenen, die uit de Oostelijke helft van Duitsland kwamen om een kerkdag in Hamburg in West- Duitsland bij te wonen, er niet één achter was gebleven. In Berlijn verblijven 2000 Nederlanders, waarvan tweederde protestant is. Honderd hunner werden in een gemeente bijeen ge bracht. Dr. Rasker was niet van mening dat de kerk er in het Oosten erg slecht voor stond. De vrouwelijke predikanten staan er in hoog aanzien. Aan 95 van de kinderen wordt daar godsdienstonder wijs gegeven hetgeen meer is dan hier. Spreker noemde de grootste moeilijkheid ADVERTENTIE ▲▲▲▲▲▲AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA4 VADERDAG - GESCHENKENDAG (20 Juni) De JAN v. d. PIGGE-PIJP (eigen import) COMOY (eigen import) CHACOM RONSON FLAMINAIRE NOBLESSE en vele andere accessoires. Vakkundige bediening Volle garantie en service Bezoekt onze toonkamer Grote Houtstraat 81 Haarlem van de kerken in het Oosten de verplichte opvoeding in de communistische wereld beschouwing ,die grohdig ter hand werd genomen van de fabrieken tot de bewaar scholen toe. Na 10 Juni 1953 ontstond er voor de kerken, na gesprekken met de communis tische overheid, enige verlichting, ook in het dagelijks leven. Dr. Rasker wees er uitdrukkelijk op dat deze verlichting niet het gevolg was van de opstand op de ze ventiende Juni, alhoewel de Amerikaanse propaganda dat, naar zijn mening, zou suggereren. Het grootste gevaar van de anti-com munistische propaganda noemde spreker de suggestie dat de Russen op hun laatste benen liepen. Hij zei dat insiders en kerk- functionarissen hadden ondervonden dat er met de Russen best te praten viel en dat de Russen gewoon als mens benaderd moesten worden. „Wij moeten niet te hoog tegen het communisme in het zadel gaan zitten. Wat wij van het communisme vrezen zit ook in ons eigen hart", aldus dr. Rasker. Zondag hoopt de heer J. J. Broekmeijer, Gedempte Raamgracht 37 zwart de dag te vieren, dat hij vijftig jaar werkzaam is bij Droste's cacao en chocoladefabrieken N.V. De volgende morgen zal de directie hem huldigen, waarna een bijeenkomst volgt met leden van het jubileumfonds. De heer J. Verbrug, Leeuwerikstraat 33, hoopt op 17 Juni zijn zilveren jubileum te vieren bij Droste. Zoals gemeld is bestaan er plannen ver- keersverbeteringen op de Wagenweg aan te brengen. In de Woensdag te houden ver gadering van de gemeenteraad van Haar lem zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om het wegdek te vernieuwen en het reeds beschikbaar gestelde crediet van 40.500 met 5.500 te verhogen. Op Woensdag 7 Juli zal het aan het Hol land Festival deelnemende gezelschap van het Burgtheater uit Wenen in de voor dat doel speciaal open te stellen Haarlemse Schouwburg een voorstelling van „Liebe lei" van Arthur Schnitzler geven. Zoals wij reeds hebben bericht, zal een belangrijke rol daarin worden vervuld door Hans Mo- ser, de bekende filmacteur. De regie is ge voerd door Ernst Lothar, de voornaamste verdere medewerkenden zijn: Alma Seid- ler, Inge Konradi, Alfred Neugebauer, Ro bert Lindner en anderen. Vooraf wordt van dezelfde schrijver de éénacter „Die Komtesse Mizzi" opgevoerd. Ten behoeve van het verrichten van in wendige verbouwingswerkzaamheden en het treffen van voorzieningen in het ge bouw van Openbare Werken aan de Jaco- bijnestraat 24, alsmede voor de aanschaf fing van meubilair ter vervanging en aan vulling van het bestaande in het gebouw vragen B. en W. van Haarlem de gemeente raad een crediet van 46.100 beschikbaar te stellen. Het bedrijf heeft vele opdrach ten in uitvoering en personeelsuitbreiding is binnenkort te verwachten. De bestaande kantoorruimte biedt echter geen mogelijk heid meer om de nieuwe ambtenaren op zodanige wijze te huisvesten, dat zij hun taak naar behoren zullen kunnen vervul len. Door een reorganisatie in het hoofd gebouw kan dit ruimtegebrek evenwel grotendeels worden ondervangen. HAARLEM, 10 Juni 1954 ONDERTROUWD: 10 Juni, J. A. Wester man en M. J. van Slooten; J. J. Hubert en J. M. de Groot. GEHUWD: 10 Juni, W. P. van der Kroft en M. L. M. Schoonebeek; J. Kraak en E. Veldkamp; Th. Faber en N. de Koomen; W. A van Zanten en Chr. J. Hagemans. BEVALLEN van een zoon: 9 Juni, C. A. Koekvan Staveren; A. B. HofmanVeene- man; 10 Juni, J. H. Voerman—van Dijk. BEVALLEN van een dochter: 7 Juni, M. L. HuidekoperBrouwer; 9 Juni, H. van Andel Funke; 10 Juni, B. J. van VellerFranken. OVERLEDEN: 8 Juni, F. C. Kollerie, 67 j., van Marumstraat; E. M. M. Scheffer—Seyts, 42 j., Kortenaerstraat; 9 Juni, H. L. van der Ploeg, 69 j., Zomerstraat. Kleine jongetjes zitten altijd vol idealen. Zij willen later tramconducteur, stratenmaker, postbode of eenvoudig geleerde worden en zij handelen daar in de meeste gevallen ook naar. De vijfjarige Leon Klein Schip horst uit Haarlem ziet de mees te vooruitzichten in het ma noeuvreren met een stop-bord en om. reeds nu een beetje rou tine in dit moeilijke werk te krijgen regelt hij in de buurt, waar hij woont, met een zelfge maakt bord en een imitatie agentenpet op zijn hoofd, het verkeer. En hij kent geen groter plezier dan wanneer er een paar colle ga's op de motor komen aanrij den. Gauw het bord omgooien en hen dan lekker lang laten wachten. Totdat je het tijd vindt worden om je vrienden door te laten rijden. Bewonde rend kijkt Leon naar die grom mende motorfiets en hij blijft eventjes in gedachten verzon ken, die grote leren mannen nastaren. Maar dan moet hij weer om het verkeer denken, want ook een kleine agent heeft het af en toe bijzonder druk. ADVERTENTIE Alleen kroontjes van de Kroonreep hebben waarde '99 Truus Smit te Overveen heeft voor de door haar geleide zangklas een zangspel geschreven, dat zij met „Wij willen spelen" betitelde. Deze benaming leek mij bij het aanschouwen van de opvoering, die gister avond in gebouw „Domi" gegeven werd, niet gelukkig gekozen, al stemt de titel overeen met het inleidende eerste bedrijf, waarin' enige kinderen zich voornemen een poppenspel te gaan spelen. Dit spel wordt ontwikkeld in de tweede en derde acte. Hiervoor had Truus Smit een voor kinderen aantrekkelijker titel moeten kiezen: „Het feest van de poppenprinses" of iets van dien aard. Het is dit feest, waarop in dit spel aller aandacht zich concentreerde en dat het voorspel van de „echte" kinderen al spoedig deed verge ten - het anachronistische spinnewiel, dat men wel hoorde snorren, maar niet zag draaien, incluis. Het poppenfeest was inderdaad bijzon der aardig. Truus Smit heeft daarvoor haar fantasie vrij laten gaan, waarbij al lerlei sprookjesfiguren optraden als pop pen in zeer geslaagde costumering. Men zag het gracieuse Sneeuwwitje met de witgebaarde dwergen, Hans en Grietje, een lieftallig Roodkapje, een vrijmoedig Klein Duimpje met kanjers van laarzen op het feest verschijnen temidden van de „gewone" poppen: de prinses, de hof maarschalk, Hinkeldepink, Ka de vis vrouw, Cathrijn de keukenmeid en nog vele anderen. De jager, de schrik van een paar enige hazen, was eerst geen eerlijke pop en „Houten Klaas" werd het slacht offer van zijn onoprechte levenswandel. Later kreeg hij spijt en beloofde beter schap en toen was het feest ook afgelopen. De kinderen van de zangklas kenden hun rollen over het algemeen heel goed. Een extra compliment verdienen zij voor het onthouden van de melodietjes van Truus Smit, juist omdat die wijsjes zo uniform, zo weinig karakteristiek waren. De muziek is lang niet de sterkste factor van het zangspel geworden. Maar tevre den kan men zijn over de tekst en over de uitstekende articulatie en de gevoels inhoud, waarmede deze gezegd werd. P. ZWAANSWIJK In de op Zondagochtend 20 Juni in de Immanuelkerk, van Egmondstraat, te hou den kerkdienst van de Hervormde Ge meente van Haarlem-Noord zal dr. M. van der Voet dx\ J. A. Geissler te Naarden be vestigen, die - binnenkort naar Djakarta vertrekt, om daar op te treden als docent van de Theologische: Hogeschool te Dja karta; hij wordt namens de zending afge vaardigd. De afdeling Haarlem der Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, zal met de Nederlandse Lathyrusvereniging op 1, 2 en 3 Juli in de Vleeshal te Haarlem een Nationale Lathy rustentoonstelling houden. Het is dertig jaar geleden, dat de Natio nale Lathyrustentoonstelling te Haarlem werd gehouden. Dit jaar zullen onder meer verscheidene nieuwe variëteiten worden tentoongesteld. Elk jaar werden door de Volkstuinver enigingen, ook te Haarlem, onderlinge wedstrijden georganiseerd in het kweken van de beste Lathyrusbloemen. Voor deze tentoonstelling bestaat grote belangstelling. Een ere-comité werd ge vormd, waarvan mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, het ere-voor- zitterschap heeft aanvaard. B. en W. stellen de gemeenteraad voor met ingang van 1 September te benoemen tot leraar in de Franse taal en letterkunde aan het Gymnasium de heer G. E. Albregts te Haarlem en met ingang van 1 Mei 1954 tot tijdelijk leraar in de plant- en dierkunde aan de HBS a de heer J. Blommestein te Utrecht en tot tijdelijke leraar in de geschie denis aan de HBS b de heer L. R. Hendriks te Amsterdam. Bij de gemeenteraad zijn verzoeken bin nengekomen van de heren Th. Tillemans en F. G. Hesmerg, waarin gevraagd wordt hun ontslag te verlenen als leraar aan het Gym nasium. De heer Tillemans vertrekt binnen kort naar Canada en de heer Hesmerg is benoemd tot leraar aan het Kennemer Ly ceum te Ovérveen. B. en W. hebben de volgende voordrachten aangeboden ter benoeming van onderwijze ressen: Van Zeggelenschool 2: 1. mej. A. E. Rog geveen te Wieringen; 2. mej. A. M. Mande- makers te Haarlem; 3. mej. H. C. Kuipers te Wieringen. Van Zeggelenschool 1: 1. mej. H C. Kupers te Wieringen; 2. mej. A. E. Roggeveen te Wieringen; 3. mej. A. M. Man- demakers te Haarlem. Prinsenschool: 1. mej. A M. Mandemakers te Haarlem; 2. mej. H. C. Kuipers te Wieringen; 3. mej. A. E. Rog geveen te Wieringen. Floraschool: l.mej. H P. Heilema te Haarlem; 2. mej. A. M. Mandemakers te Haarlem; 3. mej. A. E. Rog geveen te Wieringen. In een groeve aan de Herungerberg is gisteren een grote hoeveelheid zand gaan schuiven juist op het moment dat de 36- jarige K. uit Velden (L.) aan de voet van de wand bezig was een vrachtauto1 te laden. Hij werd bedolven. Na koortsachtig graven van politiemannen, brandweerlieden, doua neambtenaren, soldaten en arbeiders slaag de men er na ruim drie kwartier in het slachtoffer te bevrijden. Zijn levensgeesten waren geweken. K. was gehuwd en vader van vier kinderen. De 59, niet-polltiek HET IS ONS dan dezer dagen gelukt beslag te leggen op een van de weinige vrije avonden van de heer Hendri- kus Loerakker (KVP). Wie geen vreemdeling in het Jeru zalem van politiek en vakbe weging is, weet dat er al heel wat Loerakkers hun sporen op dat terrein hebben verdiend. Zijn vader, meester-knecht in het bloembollenbedrijf, werd in 1913 gesalarieerd bestuur der van de Rooms-Katholieke Landarbeidersbond „St. Deus dedit" en kwam in 1916 in de raad van Schoten, die hem ook tot wethouder koos. Een oom van hem was vice-voor- zitter van „St. Deus dedit", wethouder in Hillegom en lid van de Zuid-Hollandse Staten, een broer is penningmeester van de Landarbeidersbond, een andere werkt bij de cul- tuurdienst van de K.A.B., een zwager is lid van de Eerste Kamer en we hebben sterk de indruk dat het lijstje dan nog niet uitgeput is. De komst van het tegen woordige raadslid Loerakker naar Haarlem, beter: Schoten, hing samen met de benoe ming van zijn vader tot vrij gestelde. Daarvoor wisselde men van woonplaats in de bollenstreek op de maat van de veranderingen van werk gever. De heer Loerakker aan schouwde het levenslicht in Heemstede, groeide op en ging op school in Hillegom en werkte nog een paar jaar in Castricum. Eigenlijk zeiden ze daar al van hem, dat hij moest „studeren", een begrip dat toen ook al voor een kweek schoolopleiding gold. Maar die mogelijkheid bestond in die tijd niet voor een kind van een tuinbouwarbeider en zeker niet wanneer dat kind een van de acht was. Ook in Schoten heeft de jonge Loerakker nog op een „tuin" gewerkt en wel bij dezelfde Christiaan Wolf die zijn vader later in de Schoten- se raad als wethouder zou op volgen. Maar toen keerden toch de kansen en in 1918 werd voor hem de mogelijk heid van een kantoorloopbaan geopend: toen kwam hij in dienst van de drukkerij en uitgeverij „De Spaarnestad", waar hij nu dan als hoofd boekhouder werkzaam is, via een weg waarvan de eerste kilometers geplaveid waren met de praktijkdiploma's van boekhouden en handelscorres pondentie, zowel in het Nederlands als in vreemde ta len. Daarvoor moest gestudeerd wor den voorname lijk op de Han delsavondschool en zo is het te ver klaren, dat de en- trée van de heer Loerakker in het maatschappelijk leven pas op zijn dertigste jaar valt. Uiteraard was hij lid van de Rooms- Katholieke Bond van Handels-, kantoor- en win kelbedienden „St. Franciscus", maar in die organisatie heeft hij toch eigenlijk geen rol van betekenis ge speeld. Zijn eigen lijke liefhebberij gold verscheidene vormen van ont wikkelingswerk in het Rooms-Katho lieke organisatie wezen. Zo kon men hem tegen komen als leider van de ont wikkelingsclub van de St. Jo zefgezellen, als cursist van de Sociale Actie, waarvan hij een leergang sociologie volgde, als bestuurslid-penningmeester van de R.K. leeszaal en meer in het sociale vlak als secretaris van het parochieel armbestuur en als bestuurslid van de Vincentiusvereniging. Hij heeft nu een paar van die functies aan de kant gezet, want er blijft met het voor zitterschap van de propagan- daclub van de KVP in de pa rochie van de H. Liduina, met het voorzitterschap van de propagandaraad, het bestuurs lidmaatschap van de Kamer centrale en dat van een der twaalf KVP-afdelingen in Haarlem, nog genoeg werk aan de winkel, om van het raadslidmaatschap met de daaraan verbond-m commissies nog maar te zwijgen. Aan de propagandaclub in zijn parochie besteedt hij veel tijd. Zij is niet alleen maar een politieke stootgroep in de strijd om een gunstig verkiezings resultaat, maar wil de KVP- leden ook wat meer geven en bijdragen tot hun geestelijke vorming. Daarbij heeft men veel profijt van de omstandig heid dat zij heel wat leden telt die op sleutelposities in het maatschappelijk leven staan, Tennis is een favoriete hobby van raadslid Loerakker. Hier pleegt hij een moeilijke backhand-volley. zoals het Kamerlid Van der Ploeg, de voorzitter van de R.K. Grafische bond, de lan delijk secretaris van de orga nisatie van de R.K. werk- nemende middenstand, de landelijk voorzitter van de ARKA, de Rooms-Katholieke ambtenarenorganisatie: ook al een Loerakker, een neef. Wanneer de heer Loerakker over zijn eerste, blijkbaar aan geboren stroefheid heen is, treft men in hem een goede gids door het gecompliceerde Rooms-Katholieke organisatie leven. Dan ontdekt men in hem ook de man, die van huis de raad zo weinig „bekerin gen" voorkomen. Voor het vele werk dat de heer Loerakker verzet, krijgt men nog meer respect wan neer men bedenkt dat hij een gezin met tien kinderen heeft variërende in de leeftijden van 25 tot negen jaar. De senioren daaronder brengen natuurlijk andere kinderen mee. De heer Loerakker blijft er nogal flegmatiek onder.. Misschien komt dat wel om dat hij altijd een geestdriftig sportbeoefenaar is geweest. De voetbalclub „Bloemendaal" telde hem in haar rijen, onder andere als eerste elftalspeler, hij heeft gecricket en tegen woordig doet hij nog steeds aan tennis. Op Zaterdagmid dagen kan men hem op „Ein- denhout" nog menig aardig balletje zien slaan. Esperanto Voor velen, die in de periode van 31 Juli tot 8 Augustus de talrijke Esperantisten, die naar Haarlem komen, moeten ontvangen, blijft het raadzaam zich van te voren met alle mogelijkheden van deze alge mene wereldtaal op de hoogte te stellen. Wij denken hier niet alleen aan alle bus-, tram- en treinbeambten, politieagenten en dergelijke functionarissen, maar vooral aan allen, die de duizenden vreemdelingen huis vesting zullen verlenen; hötel- en caféhouders, winkeliers en ondergeschikt personeel. Al verwacht het congresbe- stuur niet al te veel resultaat van de officiële cursussen, toch blijft het individuele ini tiatief en de vorming van de particuliere studiekringen na tuurlijk steeds mogelijk. Uiter aard kan men voor het ver krijgen van inlichtingen en uit meer voor de vak- dan voor de standsorganisatie voelt. „We moeten elkaar eerst vinden van mens tot mens, dan komen de verschillen van zelf wel," zegt hij op dat punt. Van het raadswerk prefereert hij de beraadslagingen in de commissies, de raadsvergade ring zelf ziet hij meer als een verantwoording tegenover de kiezers, hetgeen dan ook naar zijn mening maakt, dat er in hulp bij de diverse georgani seerde Esperanto-verenigingen terecht. En bovendien zal bin nenkort in de stadsbibliotheek en -leeszaal enige practische en bellettristische lectuur over en in Esperanto te vinden zijn. Braderie Aangemoedigd door het suc ces van de in Méi 1953 gehou den Braderie hóudt de win keliersvereniging „Generaal Cronjé" ook dit jaar weer een degelijk festijn en wel op 14, 15 en 16 Juni. Zoals men weet, was de or ganisatie van deze braderie niet zo eenvoudig. Een stort vloed van protesten en bezwa ren dreigde de plannen om ver te werpen, maar dank zij B. en W. van Haarlem en de gemeenteraad zullen de plan nen nu toch uitgevoerd wor den. De organisatoren verwach ten evenals verleden jaar weer duizenden bezoekers in de Generaal Cronjéstraat en het Julianapark, waar talrijke at tracties de winkelende dames en heren zullen opwachten. Bij de opening van de Brade rie in dit stadsdeel, op Maan dagmiddag twee uur, zullen honderden ballonnen worden opgelaten. Aan elke ballon zit een label bevestigd en vele van deze kaarten bestaan uit waardebonnen tot een totaal bedrag van duizend gulden. Uiteraard zal vooral de jeugd voor deze originele actie be langstelling hebben, maar ook de bejaarden worden niet ver geten, want in Juli houdt de vereniging „Generaal Cronjé" een boottocht voor ouden van dagen. Verkoopdagen Nu de Generaal Cronjéstraat in samenwerking met Juliana- plein en Paul Krugerstraat feest gaat vieren, wil ook de Schoterweg uiteraard niet achterblijven. Men heeft het plan opgevat om eveneens op 14, 15 en 16 Juni drie humo ristische verkoopdagen te hou den, waarbij de étalages van de winkels natuurlijk op een aantrekkelijke wijze ingericht zullen worden. Tevens zullen er diverse attracties voor het publiek komen en de bekende boerenkapel zal er des avonds zorg voor dragen, dat de be zoekers van deze weg zich in de avonduren zeker niet zullen vervelen. Het bestuur van de Schoter- wegvereniging heeft nog tal rijke plannen in voorbereiding, zodat de bewoners van Haar lem-Noord zich gedurende de komende dagen niet zullen be hoeven af te vragen, wat zij des avonds nu eens moeten doen. Schoterweg, Generaal Cronjéstraat, Paul Kruger straat en Julianapark hebben het antwoord klaar: allen naar deze zich meer en meer uit breidende winkelwijk. George Batson's „Boeven en madelief, jes", waarmee de katholieke toneelvereni- ging St. Genesius gisteren in de Stads schouwburg voor het voetlicht trad, was in het programma aangekondigd als een komische thriller. Op de keper beschouwd biedt het vrij povere clichéverhaalje-als- zodanig nochtans weinig redenen om te „thrillen" want de beide geheimzinnige moordenaars zijn reeds halverwege het tweede bedrijf met zekerheid aan te wijzen en voorts bestaat de griezeligheid in hoofd zaak uit klepperende luiken en uit ver woed gemanipuleer met de toneellichten, die alleen in I welgeteld vijf maal uit en weer aan gingen. Toch heeft het wakkere groepje dilettan ten van St. Genesius ervoor gezorgd, dat men zich dit pas realiseerde toen het doek voor de laatste maal gevallen was. Het slaagde er namelijk in, de genoemde to neeltrucjes volkomen te overspelen en er een element van werkelijke spanning voor in de plaats te stellen. Dat was in de eer ste plaats de verdienste van regisseur J. H. W. Kraay, wiens vaardige leiding zich vooral demonstreerde in het stille spel. Hoe natuurlijk wist hij zijn spelers steeds weer te groeperen en te verplaatsen en hoe voor treffelijk wist hij elk gebaar, iedere aarze lende stap en elke schrik-reactie precies de goede maat te geven. Hij kreeg bij dat alles grote steun van Dora van der Spek, wier kwebbelzieke oude kostschoollerares een der gaafste typeringen was, die wij dit sei zoen bij het Haarlemse amateurtoneel za gen. Die tedere bezorgdheid voor haar bloempjes en haar pupillen, haar bedrijvig gedribbel en gekeuvel, en bovenal haar on beholpen machinaties als speurder tegen wil en dank, het was alles raak tot in het kleinste détail. Na haar noemen wij de beide kostschoolmeisjes, van wie vooral Nel Langeveld een kostelijke uitbeelding gaf van een dweepzieke bakvis. Diny van der Putten, die het ander meisje speelde, begon nog wat krampachtig, maar kwam in het derde bedrijf toch ook goed los van haar tekst. Corry BoonmanSmits gaf een redelijke vertolking van de „vrouw met het dubbele leven" en Herman van de Veldts misdadige huisbewaarder kon er ook mee door, alleen moet hij zich hoeden om niet al te nadrukkelijk de louche figuur te willen uithangen. De overigen pasten zich, een paar zwakke momenten daarge laten, vrij goed aan, maai- kregen qua tekst en typering weinig kans om zich bizonder te onderscheiden. Toneelmeester H. Voskuilen had voor een suggestief décor van een sinister land huis gezorgd, costumering en grime waren, gelijk men dat van St. Genesius gewend is, uitstekend. H. C. Gemeente koopt percelen B. en W. van Haarlem delen de gemeen, teraad mee, dat de gemeente in de gelegen heid is om het perceel aan het Kennemer plein 3 te kopen. Het betreft een herenhuis, staande op het Bolwerk en het is gelegen aan het zeer belangrijke verkeerspunt van het Kennemerplein. Wegens de steeds toe nemende verkeersmoeilijkheden op het plein zullen ingrijpende veranderingen in de toekomst niet kunnen uitblijven. Het is daartoe van belang, dat de gemeente tot aankoop van het perceel overgaat, waar door te zijner tijd een strook grond aan de zijde van het Kennemerplein voor uitbrel ding van het verkeersplein zal kunnen worden gebruikt. B. en W. stellen voor een bedrag van f 46.500 voor aankoop beschik baar te stellen. Voorts is de gemeente in de gelegenheid de percelen aan de Harmenjansweg 57v en 57 z aan te kopen voor f 1.400. De opper vlakte bedraagt 102 ca en de huurop brengst f390 per jaar. Wegens een moge lijk te zijner tijd tot stand te brengen sanering ter plaatse achten B. en W. het bezit van deze panden voor de gemeente van belang. B. en W. vragen de raad een bedrag van f 1400 beschikbaar te stellen. Het komt herhaaldelijk voor, dat gedu rende het zomerseizoen verkeers-opstop- pingen ontstaan op de Gasthuisvest, ter hoogte van het Groot Heiligland, o.m. ten gevolge van geparkeerde autobussen, die wachten op bezoekers van het Frans Halo- museum, aldus delen B. en W. van Haar lem de gemeenteraad mee. Het college heeft zich daarom beraden omtrent de mo gelijkheden om ter plaatse tot een meer bevredigende toestand te geraken. Daarbij zijn zij tot de conclusie gekomen, dat een verbetering kan worden verkregen door aan de Zuidzijde van de rijbaan van de Gasthuisvest drie parkeerstroken te doen aanleggen ter lengte van totaal 170 meter en ter breedte van 2.50 meter. Dit is ter verwezenlijking vatbaar, indien het ter plaatse aanwezige en volgens B. en W. weinig gebruikte voetpad wordt versmald tot 75 cm en tweeënhalve meter wordt verplaatst in de richting van het water, hetgeen impliceert een verkleining van het talud met 1.25 meter. Deze parkeerstroken zullen mede voorzien in een behoefte aan parkeergelegenheid voor het St. Elisabeths of Grote Gasthuis, speciaal tijdens de be zoekuren. De aan de aanleg verbonden kosten zullen naar raming 14.300 bedra gen. B. en W. stellen de raad voor een crediet beschikbaar te stellen. In de vacature van dr. M. van der Voet als predikant bij de Hervormde Gemeente van Haarlem-Noord is een toezegging van beroep uitgebracht op dr. G. P. Scheers, predikant te Delfshaven.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8