Mendès-France probeert een nieuw kabinet te vormen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Val van Laniel Laniel, die geen keus had, gaf zich met tegenzin gewonnen Eden doet heden een laatste poging bij Molotov Moeilijke en langdurige crisis in Parijs voorzien Verdaging in Genève? Amerikaanse diplomaten maken McCarthy zwart Indiase bemiddeling in Genève afgelopen Terreur en boycot in Tunesië: vier doden Brits wapendepot in Ierland overvallen Het woord is aan Generaal Ely belooft Laos te verdedigen Het afscheid van de Commissaris der Koningin Resident-generaal Lacoste in roerig Marokko Vriend van een senator klaagt: Londen bezorgd over Frankrijks politieke zwakte Nationalisatie van Laos en Cambodja onder UNO-garantie" Haarlemse Sportweek begonnen Roken van Franse tabak verboden Alleen de vrachtauto, waarmee de buit werd vervoerd, gevonden Donderdag gaat hij naar Parijs Ontslag Syrisch kabinet aanvaard Guatemala onder curatele? Weerrapport 68e JAARGANG No 283 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 14 JUNI 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 131 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman HET FRANSE K A BI NET-LAN I EL heeft bijna een jaar geleefd. Het heeft, na een :angdurige crisis waarin de ontwrichting van het Franse politieke leven bijzonder duidelijk aan den dag trad en door som mige woordvoerders ook scherp werd be- jjCht, op 26 Juni 1953 het bewind aan vaard. Het heeft op 12 Juni 1954 zijn ont slag aangeboden, na met 306 tegen 292 stemmen door de Nationale Vergadering te jijn verloochend op de kwestie van ver trouwen. President Coty heeft na enige uren overleg dit ontslag aanvaard. Het kabinet-Laniel heeft vijftig weken be staan. Dat is lang voor de Vierde Republiek inet haar gemiddelde kabinetsduur van zes maanden. Maar de verlenging heeft geen verbetering in de politieke verhoudingen aangeduid. Onder de vorige kabinetten zijn er geweest, die in hun korter levens tijd toch nog meer tot stand hebben ge bracht. dan dit. Het heeft zich een jaar ge handhaafd door moeilijke beslissingen te vermijden en doordat buitenlandse onder handelingen beletten, het te doen vallen. Tenslotte heeft ook dat beletsel zijn kracht verloren. De Geneefse conferentie toonde zich langzamerhand rijp om ook zonder crisis in de Franse politiek te mislukken. En nu is het Franse parlement haar toch nog vóór geweest. Voor Genève rest weinig hoop meer, seinde onze Parijse correspon dent vanmorgen, aan het slot van zijn op somming van zes overwegingen, die een moeilijke en vermoedelijk langdurige crisis in Frankrijk doen verwachten. Ja, weinig hoop voor Genève, al zal misschien Molotov deze situatie nu juist te baat willen nemen om een demonstratie van zijn goede wil te geven en daarmee de schuld op het Westen te laden. Daarmee zou de hoop overigens niet stijgen. En niet zonder sombere voor gevoelens zal men zich in Frankrijk ah- vragen wat eerstdaags in Indochina staat te gebeuren. Het kabinet-Laniel is daar ook niet helemaal af, zolang er geen nieuwe regering gevormd is. Want het blijft na tuurlijk, zoals ook in andere democratische landen bij het intreden van een crisis ge bruikelijk is, tot dat ogenblik in functie ,om lopende zaken af te doen". Pierre Mendès-France is door president Coty als formateur aangewezen. Hij is de man die een jaar geleden, in dezelfde po sitie verkerend, geen meerderheid in het parlement haalde nadat hij in buitenge woon scherpe termen de tekortkomingen van het Franse politieke bestel had uiteen gezet en op radicale gezondmaking aan gedrongen. Hij kwam niet veel stemmen tekort, maar hij faalde, evenals Paul Rey- naud, man van rechts, die schier even openhartig in zijn schets van de gebreken van het régime was geweest. Het is de vraag of Mendès-France het ditmaal zelfs zover zal brengen. Mogelijk zal hij bij zijn consultaties met partijleiders al tot de ge volgtrekking komen, dat hij geen redelijke kans maakt om de opdracht tot vorming an een kabinet van het parlement te krij gen, en de president der Republiek mee delen dat hij ervan moet afzien. Dan zal het staatshoofd voort moeten gaan op de weg der aanwijzing van candidaat-forma- teurs, evenals zijn voorganger Auriol dat zovele malen heeft gedaan, tot tenslotte weer een zwakke compromis-regering zon der betrouwbare meerderheid uit de bus komt. De coalitie van partijen die in theo rie over die meerderheid beschikt is im mers niet in staat haar consequent toe te passen dit is ook bij de val van het <ebinet-Laniel weer duidelijk gebleken. En de socialisten durven regerings-verant- woordelijkheid niet aan omdat die tot een breuk in hun partij, terzake van de Euro pese Defensie Gemeenschap, zou leiden. Dit is een van de overwegingen in de droeve lijst van zes, die onze Parijse cor respondent vandaag ten beste geeft en die als geheel een beeld geeft van politieke verdeeldheid, verwarring en onmacht. Men zal zich afvragen hoe lang dit nog kan voortduren. De vraag is in de laatste Jaren vaak gesteld. Niemand weet er het antwoord op. Het kan alleen in Frankrijk gegeven worden en daar schijnt men zich in de politieke kring nog steeds niet ten- volle bewust te zijn van de toestand waar in men land en volk gebracht heeft en van de noodzaak, een nieuwe koers in te slaan oo het soort grondslag dat tijdens de Derde fteoubliek, voor de oorlog, als „union sa- trée" placht te worden aangeduid en toen nog meermalen redding bracht. Men dis puteert nog maar voort, tussen partijen en in de kring van partijen. Men heeft de verwarring vergroot, men is steeds dieper in de doolhof geraakt en steeds nader bij de mogelijkheid, dat figuren buiten de politieke kring zich tenslotte verenigen zullen om de ban te doorbreken en hun wijze van oplossing door te drijven. Met de zeer grote en kwade kans, dat dit een oplossing in autoritaire zin zou zijn. Men speelt helaas met vuur in de Franse poli tieke kring. Men schiet tekort jegens een groot volk in een prachtig land. R. P. Zoals wij medegedeeld hebben zal mor gen, Dinsdag, de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, afscheid nemen van zijn ambt in een zitting van Provinciale Staten, gevolgd door een hul diging door de burgemeesters in de pro vincie, waarna nog een receptie zal plaats hebben. Wij voegen hieraan toe dat deze receptie zich zal bepalen tot een beperkt aantal genodigden. De reden is dat de ver gaderzaal van Provinciale Staten morgen middag gebruikt wordt en daarom niet voor een receptie in grote omvang be schikbaar is. MARSEILLE (United Press). Francis Lacoste, de nieuwe Franse resident-gene raal in Marokko, wordt heden uit Marseille in Rabat verwacht. Zijn eerste officiële be zoek zal hedenmiddag Sultan Sidi Moham med Ben Moulay Arafa gelden. De politie meldt nieuwe terroristische activiteiten in vele delen van Marokko. Nabij Rabat en Meknes werden tarwevel den in brand gestoken. In Port Lyatey werd een tabakswinkel in brand gestoken *n vernield. (Van onze correspondent in Parijs) De voorspellingen van vrijwel alle poli tieke waarnemers zijn dit keer uitgekomen. Laniel heeft zijn meerderheid Zaterdag niet gekregen en Frankrijk is weer in een kabinetscrisis gestort. Een crisis, die zich door de spanningen in zowel Frankrijks binnen- als buitenlandse politiek ernstig laat aanzien en waarop René Coty nu zijn krachten als president voor het eerst mag meten. Zijn eerste keus is gevallen op de 47-jarige radicaal-socialist Pierre Mendès- France, voorstander van een spoedige vrede in Indochina. Zaterdagmiddag, nadat de definitieve uitslag van de stemming over Laniel's ver trouwensvotum bekend was geworden 396 tegen 293 stemmen voor de regering heeft de president der republiek de pre mier en zijn ministers ontvangen. Plet heeft echter tot vijf uur geduurd, aleer men over de uitleg was ingelicht, die het staatshoofd aan de uitslag wilde geven. De grondwet schrijft voor dat een re gering als verslagen moet worden be schouwd, indien de absolute meerderheid van het parlement dat zijn 313 stem men zich tegen haar heeft uitgesproken. Die volstrekte meerderheid was dus op 7 stemmen na bereikt en constitutioneel had het kabinet desnoods aan het bewind kun nen blijven. In feite was het echter zonneklaar, dat Laniel niet meer op een basis steunde, no dig met het oog op de toestand in Indo china, Noord-Afrika, Europa en tenslotte de- conferentie van Genève. Toch wilde Laniel zich nog niet gewonnen geven en daarbij werd hij door de rooms-katholieke ministers gesteund. De radicale en Gaullistische leden van het kabinet maakten er echter geen geheim van dat ze zich na de twee parlementaire nederlagen van Laniel in één week tijds als démissionair wensten te beschouwen. Onder die omstandigheden zijn Laniel en Coty tenslotte overstag gegaan, want met een kabinet, waarvan driekwart van de ministers zou zijn afgetreden, kon zelfs Laniel zich niet meer op de been houden. Officieel zal de president der republiek het ontslag van het kabinet-Laniel pas aan vaarden, wanneer een opvolger een op dracht tot kabinetsformatie zal hebben aangenomen. President Coty heeft gisteren de gehele dag naar een opvolger gezocht en daarbij werd hij zoals gebruikelijk door de beide Kamer-presidenten en de fractie voorzitters voorgelicht. Uit die besprekin gen zijn verschillende feiten aan het licht gekomen, die de zekerheid verschaffen, dat een uiterst moeilijke en vermoedelijk lang durige crisis voor de deur staat. Het eerste feit is dat de Kamer zo heeft gemanoeuvreerd, dat de regering niet met volstrekte meerderheid verslagen werd. waardoor de mogelijkheid van Kamer-ont binding is vervallen. Vooral de rooms- katholieken hadden op ontbinding van de Kamer aangestuurd in de hoon bij het kie zersvolk een royaler onthaal voor hun Europa-politiek te vinden, dan het parle ment hun thans bieden wil. Het tweede feit is dat aan deze crisis, voor het eerst in de geschiedenis der vierde republiek, primair problemen van buiten landse politiek ten grondslag liggen. Indo china moge dan al de directe aanleiding zijn, maar het Europese leger zal zeker de werkelijke as vormen, waarom deze crisis draaien gaat. Daar echter beide problemen nu gelijktijdig aan de orde zijn gesteld, zal de oplossing van de crisis zwaarder blijken. Het derde feit is dat de rooms-katholie- ken zich met grote kracht hebben uitge sproken vóór de voortzetting van de poli tiek van Bidault. Ze zullen alleen een for mateur steunen, die van de diensten van de huidige minister van Buitenlandse Zaken gebruik wil maken. In ieder ander geval zullen de rooms-katholieken in de opposi tie gaan, zo hebben ze officieel doen weten. Het vierde feit is dat een der sterkste blokken in de Kame; de conservatie ven, die over ruim 100 stemmen beschik ken zich bij voorbaat voor de huidige meerderheid hebben uitgesproken. Daarin mag men een voortijdige poging zien tot torpedering van ieder streven tot hervor ming van het Franse politieke systeem. Het vijfde feit is dat de socialisten, wier medewerking voor een andere meerder heid onontbeerlijk is, zich op het verzoek van president Coty niet bereid hebben ge toond aan enige regering mede te werken. Het zesde feit is tenslotte dat de stem ming in de Kamer vooral is gericht tegen Laniel en Pleven, en in iets mindere mate. Bidault. De eerste twee zullen in elk geval niet terug kunnen keren. De conclusie, die men voor het moment uit deze verschillende feiten trekken kan, is dat de meerderheid, die voor de tweede maal verslagen werd en sedert jaren zo ondubbelzinnig van haar onvermogen heeft blijk gegeven, haar nederlaag nog niet er kennen wil. Anderzijds blijft de belangrijkste groep uit de oppositie, de socialisten dus, huive rig voor regeringsverantwoordelijkheid, wel wetende dat zo'n stap de breuk zou be tekenen, omdat of de voorstanders van de E.V.G. of de tegenstanders uit de gelederen zouden treden. Dit zijn dus de stukken van de legkaart, die president Coty in elkaar moet zien te passen. Er staan verschillende candidaten voor het premierschap op zijn lijstje. Men dès-France staat bovenaan en met hem heeft president Coty gisteren al een onder houd van twee uur gehad. Zijn kansen worden echter gering geacht, omdat hij dicht bij de socialisten staat op wier actieve steun hij dus niet mag rekenen. De hulp van de communisten heeft hij bij voorbaat al van de hand gewezen. De démissionaire minister van Financiën. Edgar Faure, maakt misschien wat betere kansen, vooral omdat deze jonge radicaal zich tot dusverre behendig aan een pu blieke uitspraak over het Europese leger heeft onttrokken. Bidault wordt ook genoemd, maar hij heeft zich in Genève de vijandschap der Pierre Mendès-France, de eerste keus van president Coty voor het premierschap van Frankrijk. Gaullisten en der linkse partijen op de hals gehaald. Hoewel Coty het voornemen wordt toe geschreven, in tegenstelling tot zijn voor ganger Auriol, recht op zijn doel af te wil len gaan, is het een raadsel, hoe deze crisis binnen afzienbare tijd het Elysée spreekt van 48 uur kan worden bijgelegd. Eén ding lijkt intussen wèl zeker, en dat is dat deze nieuwe Franse crisis weinig hoop op resultaten voor de conferentie in Genève laat bestaan. PARIJS (AFP-Reuter) Mendès-France heeft vanochtend de uitnodiging om een nieuwe regering te vormen aangenomen. Mendès-France is voorstander van nau were economische betrekkingen met Groot- Brittannië. Hij heeft veel critiek geleverd op het beleid van minister Bidault op de Geneefse conferentie. Mendès-France, die in 1944 in generaal de Gaulle's regering minister van Econo mische Zaken was, kwam in Juni 1953 der tien stemmen tekort voor het premierschap. (Van onze correspondent in Londen) Eden zal waarschijnlijk vandaag in Ge nève een laatste poging doen om de com munisten een nieuw compromis-plan te doen aanvaarden, dat hij aan Molotov zal voorleggen. Het gesprek tussen beiden, dat gisteren zou plaats hebben, werd wegens de Franse crisis tot heden uitgesteld. Het nieuwe voorstel zou beogen Laos en Cam bodja te neutraliseren, waarbij zowel de Vietminh strijdkrachten als de Franse troe pen zouden moeten worden teruggetrokken. Deze neutralisatie zou dan vermoedelijk door de UNO moeten worden gegarandeerd, zodat die moet optreden in geval van schending door de communisten. Indien het plan zal worden verwezenlijkt zouden de verdere onderhandelingen met de rebel len in Vietnam aan Frankrijk kunnen wor den overgelaten. In Londen heerst bezorgdheid over de Franse crisis, welke volgens sommigen Frankrijk wel eens noodlottig zou kunnen worden. De algemene conclusie is dat de De deelnemers noch de toeschouwers heb ben geboft Zaterdag avond bij de opening van de elfde Haarlem se Sportweek op de Grote Markt. Regen buien bedierven veel,, maar zeker niet alle plezier. Zeker niet tijdens de demonstra ties van de gymnasten voor het stadhuis waarvan wij op ne venstaande foto een beeld geven. Franse regeringen niet opgewassen zijn tegen de opeenhoping van problemen in Europa, Azië en Noorcl-Afrika. Men hoort de sombere verwachting uitspreken dat deze crisis het einde inluidt van Frankrijk als grote mogendheid, die haar gewicht in de schaal van de wereldpolitiek kan wer pen. Frankrijk zou vooral door Bidaults toedoen boven zijn kracht hebben getild. Zoals de dingen thans staan, verwacht men geen radicale verandering, doch een voort gaan op dezelfde voet met een hergroepe ring van politieke figuren. Volgens de Times hebben de Fransen de consequenties van hun politiek, zowel in Europa als in Azië, niet aangedurfd. Zij hadden daarom een bescheidener doel moe ten najagen. Het Franse volk zal grote of fers moeten brengen. Het besef dat zowel in Europa als in Indochina anderen beslis singen zullen nemen als Frankrijk die niet neemt, zal misschien tot snelle overeen stemming tussen de partijen leiden, aldus de Times. Men vraagt zich vooral af wat de invloed zal zijn van Frankrijks politieke zwakte op de Aziatische mogendheden, op welker me dewerking inzake het bereiken van stabili teit in Zuid-Oost Azië Groot-Brittannië zijn hoop gestéld heeft, overtuigd als het is dat een dramatische actie op korte ter mijn ongewenst en onmogelijk is. Inscha keling van de Colombo-mogendheden (In dia, Pakistan, Ceylon, Birma en Indonesië) zal de grootste voorzichtigheid en tact ver eisen, opdat zij zullen beseffen dat ook voor hen de communistische expansie het groot ste gevaar is en niet een terugkeer van het Westerse imperialisme. Het grote dilemma waarvoor ook de Engelsen geen oplossing hebben, is dat een politieke, economische en militaire beveiliging van de Aziatische randgebieden veel tijd vereist, terwijl een nieuwe militaire crisis in Indochina het snel opwerpen van een dam zou nodig maken. In Londen is de gedachte van recht streekse interventie in Vietnam thans zo goed als dood. Groot-Brittannië wil echter zijn medewerking verlenen aan het opwer pen van een cordon rond de bedreigde ge bieden. Men hoopt dat de thans geëindigde staf besprekingen in Washington het ant woord zullen geven op de vraag waar de verdedigingslinie zal moeten liggen. GENèVE. (Reuter). Naar verluidt heeft minister Eden zijn Russische ambtgenoot Molotov vanochtend meegedeeld, dat de conferentie van Genève over Aziatische vraagstukken met het oog op de val van de Franse regering zal moeten worden ver daagd. Intussen beraadden de 16 leden-sta ten van de UNO, die in Korea hebben gestre den, zich over de wijze, waarop het on- vruentbare overleg om te komen tot een hereniging van Korea, dat reeds zeven we ken heeft geduurd, het beste kan worden afgebroken. Weinige afgevaardigden verwachten dat de conferentie ooit zal worden hervat. NEW YORK (Reuter) Een trouw aanhanger van de Amerikaanse senator McCarthy, de New Yorkse importeur Kohlberg, heeft de senator er van op de hoogte gesteld, dat een groot aantal Euro peanen denkt, dat McCarthy een zeer krachtige fascistische of neo-nazistische beweging in de Verenigde Staten leidt, al dus meldt de „New York Times". Kohlberg is juist van een reis in Europa terugge keerd. Kohlberg schreef dit voor een deel toe aan Amerikaanse diplomaten, die McCar thy ook beschouwen als een leider van een fascistische beweging. In Parijs en Londen had hij vernomen, dat een aanzienlijk deel van de Amerikaanse diplomatieke verte genwoordiging McCarthy als zodanig be schouwt. GENèVE (Reuter) Krisjna Menon, de voornaamste Indiase vertegenwoordiger bij de UNO wiens onofficiële „bemiddelings missie" bij de conferentie van Genève van daag eindigt, heeft afscheidsbezoeken ge bracht aan de leiders der communistische en niet-communistische delegaties, onder wie de Amerikaan Bedell Smith, de Rus Molotov, de vice-premier van de Vietminh i Pham Van Dong, de Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken Tsjoe En Lai en minister Eden. Menon vertrekt vanavond per vliegtuig naar Londen. Hij zal premier Nehroe van India een rapport zenden over de talrijke besprekingen, welke hij in de afgelopen drie weken gevoerd heeft met de leiders van alle negen delegaties, die aan het overleg over Indochina deelnemen. TUNIS (United Press) Gewapende Fellaghas (Vogelvrijen) hebben een aan val gedaan op een dorpje in het Noordelijk deel van het Franse protectoraat Tunesië waarbij vier Tunesiërs werden gedood. De aanvallers openden het vuur op een groep inheemsen die voor een stembureau ston den om deel te nemen aan de verkiezing voor de consultatieve economische kamers. De nationalistische partijen boycotten de verkiezingen en de Fellaghas die zich zelf het Tunesische „bevrijdingsleger" noemen, hebben iedereen, die ondanks het verbod toch aan de verkiezingen deel neemt, met de dood bedreigd. De politie meldde voorts de arrestatie van twee Tunesiërs die met geweren een groep personen hebben bedreigd, die in een dorpje in Zuid Tunesië liepen'te ro ken. De Tunesische nationalisten hebben het voorbeeld van de Marokkanen gevolgd en onlangs het roken van Franse tabak verboden. Protest NEW YORK De internationale Liga voor de rechten van de mens heeft bij de UNO een protest ingediend, waarin ge zegd wordt, dat de veiligheidsmaatregelen welke de Fransen in Tunis nemen „alle perken van een redelijke handhaving van orde en veiligheid te buiten blijken te gaan". De Liga zegt dat Franse mili taire rechtbanken tussen November 1953 en Mei 1954 33 politieke gevangenen ter dood veroordeeld hebben. Volgens de Liga zou den vele van de veroordeelden terecht gestaan hebben zonder dat er een jury aanwezig was, zoals gebruikelijk is. Zij zouden niet in beroep hebben kunnen gaan en ook geen goede verdediging heb ben gehad. In diezelfde periode zouden 110 Tunesische nationalisten tot langdu rige dwangarbeid veroordeeld zijn, met en minimum-straftijd van vijf jaar. DUBLIN (United Press) De politie heeft de hand gelegd op een veewagen, die gebruikt is bij de stoutmoedige aanval op een Brits arsenaal in Noord-Ierland, maar het grootste deel van de wapens en de munitie, waarvan de onbekenden zich meester hebben gemaakt, is nog altijd onvindbaar. De beide Ierse regeringen hebben hun voorzorgsmaatregelen ver scherpt tegen een mogelijke uitbarsting van nationalistisch geweld. De autoriteiten in Noord-Ierland zijn ervan overtuigd dat de overval is uitge voerd door het onwettig verklaarde „Ierse republikeinse leger" (I.R.A.), de geheime organisatie die voor de tweede wereld oorlog met geweld poogde een vereniging tussen Noord-Ierland en de Ierse repu bliek tot stand te brengen. De bedrijvers van de overval hadden een truck gehuurd „om vee op te halen". Bij de grens werkten zij de chauffeur uit de wagen, en hielden hem in een tent „ge vangen". De „raiders" slaagden er in door middel van een list de kazerne binnen te dringen. Een van de mannen, gekleed in een bur gerpak en een hoed op het hoofd, leidde de aandacht van de schildwacht, een jonge Engelse recruut af en maakte zich meester van diens stengun. Op hetzelfde ogenblik doken anderen in Britse unifor men op. Zij dreven de soldaten in een lokaal van de kazerne, rukten het scha kelbord van de muur, sneden de telefoon verbindingen door en gaven vervolgens een teken aan mannen, die buiten bij de ingang op wacht stonden". Er kwam een vrachtauto aanrijden en binnen 12 minuten was het tuighuis leeg gehaald. Gisteren vierden de Ieren een onoffi ciële feestdag: De dag waarop men Wolf Tone, een van Ierland's eerste strijders voor de onafhankelijkheid, herdenkt. (Tone werd geboren in 1763). DIT NUMMER BESTAAT UJT ACHT PAGINA'S Lichtenberg: Van waarzeggen kan men wel le ven in deze wereld, maar niet van de waarheid zeggen. HANOI (United Press) De opperbe velhebber van de troepen van de Franse unie in Indochina, generaal Paul H. Ely heeft verklaard dat ondanks het dreigende offensief van de communisten in het delta gebied van de Rode Rivier zijn strijdkrach ten het koninkrijk Laos zullen blijven be schermen. De generaal zeide: „Wat er ook gebeurt. Frankrijk zal Laos, dat onrecht matig door de Vietminh is aangevallen, verdedigen. De generaal sprak met journa listen toen hij aankwam in de hoofdstad van Laos, Loeang Prabang, op zijn tocht langs de fronten in Indochina. De opper bevelhebber was vergezeld van zijn assis tent, generaal Raoul Salan. De twee generaals hadden een bespre king met de koning van Laos, Sisavang Vong. Volgens welingelichte kringen werd op de bijeenkomst gesproken over de mo gelijkheid van een afleidingsaanval van de Vietminh op Laos, wanneer de communis ten hun verwachte grote offensief zullen lanceren in het deltagebied van de Rode Rivier. Na de bespreking vlogen de twee gene raals door naar Pnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, voor een spoedconferentie met koning Norodom Sihanouk en zijn ka binet. Donderdag zal generaal Ely zich naar Parijs begeven om te trachten de goedkeu ring te verkrijgen op zijn plannen voor de verdediging tegen de verwachte aanvallen van de Vietminh. Verscheidene duizenden rooms-katholie- ke militiatroepen hebben een grote aanval van de Vietminh op het belangrijke dorp Vinh Mo, ongeveer 30 kilometer ten Noord- Westen van Hanoi, afgeslagen. Vinh Ma, in een gebied waar Franse mis sionarissen in de laatste eeuw velen tot het christendom hebben bekeerd, is gebouwd rond een 900 jaar oude Boeddhistische tem pel. Het dorp ligt tussen de rivier en de gedeeltelijk christelijke stad Vinh Yen, be roemd in vroeger dagen om het Carp meer. De president van Syrië heeft het ontslag van het kabinet-Sabri Assali aanvaard. WASHINGTON. (Reuter). Welinge lichte functionarissen in Washington heb ben verklaard, dat de Verenigde Staten voorstellen zullen indienen bij een spe ciale conferentie van Noord- en Zuid- Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken, die waarschijnlijk binnen enkele weken in Monteviedo gehouden zou wor den. De strekking van de voorstellen zou zijn: Schepen met communistische wape nen voor Guatemala zullen voortaan aan gehouden en hun lading in beslag genomen worden. Er zal een blokkade-commissie van vijf landen ingesteld worden voor het toezicht op communistische activiteit in Guatemala. De Verenigde Staten zouden deel uitma ken van de commissie. (van hedenochtend 7 uur) weers- to es tand eo Sr, £g tc C V «4 CZ Cf. eerslag mm. S'C SÜ '5 Z5 Stockholm geheel bew. ONO 2 20 1 Oslo onbewolkt N 1 16 0,1 Kopenhagen half bew. N 2 17 8 Amsterdam regenbui N 9 18 36 Londen zwaar bew. N 3 15 3 Luxemburg regenbui ZW 2 18 5 Parijs geheel bew. W 7 18 22 Bordeaux zwaar bew. WNW 4 18 4 Grenoble geheel bew. NO 2 19 12 Nice zwaar bew. windstil 22 0,4 Genève half bew. windstil 17 2 Zürich geheel bew. N 1 16 4 Locarno geheel bew. O 1 22 7 Berlijn zwaar bew. ZW 4 22 0,2 Frankfort zwaar bew. ZZW 5 20 1 München regen WZW 3 21 2 Wenen licht bew. W 2 28 0 Innsbruck regen ZZW 1 26 2 Rome onbewolkt NNO 4 29 0 Ajaccio zwaar bew. windstil 29 0,6 Neerslag laatste 24 uur TCosDococcocoxx.-coc>K:cor.--cco~o;.»ccc'x:.-co TIJDELIJK DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk opklaringen, weinig wind en hier en daar mist. Morgen toene mende bewolking met later van het Westen uit weer enige regen. Tot ma tig of vrij krachtig toenemende Zuide lijke wind. Vannacht kouder. Morgen middag iets hogere temperaturen. 15 Juni Zon op 4.19 uur. onder 21.01 uur. Maan op 20.35 uur. onder 3.04 uur. Maanstanden 16 Juni 13.06 uur: Volle maan 23 Juni 20.46 uur: Laatste kwartier 30 Juni 13.26 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 14 Juni Hoog water: 2.18 en 14.42 uur. Laag water- 9.58 en 22.34 uur. Dinsdag 15 Juni Hoog water: 2.55 en 15.20 uur. Laag water: 10.44 en 23.10 uur. xcooooooooooooooooöooooocoaaccccasccccccccccooocooc

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1