Kort en bondig Dansschool Herben Kinderen in het gedrang Aanvraagformulier <~3rieven aan de redactie Bus op Houtplein tegen vrachtauto „President Robert" krijgt 2\ jaar MA/ANDAG 14 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Leer li hgen u i tv oer i ng in de Schouwburg Bosloop gaat niet door Haarlems softbalteam tegen Amsterdam Muziekcorps „Spaarne- bazuin" 25 jaar Bromfietster botste tegen vrachtauto C.H.-jongeren hielden weekeinde in Bakkum Autosprints van RAC-West op circuit in Zandvoort „Oud Heemstede-Benne- broek" naar kasteel Middagten Betaling abonnementsgeld per giro Ledenwerf-actie Koningin Wilhelminafonds Examens J. J. Broekmeijer gehuldigd Bibliotheekwezen Provinciale Staten kiezen 7 Juli Gedeputeerde Staten Oud-onderofficieren in vergadering hijeen Treinstagnatie tussen Amsterdam en Haarlem WASSERIJ DUYN Uitslagen van bedrijfs voetbalcompetitie Klaas de Vriesschool won schoolkorfbalcompetitie Golumbiaanse president maakt cellen vrij Burgerlijke Stand van Haarlem Agenda voor Haarlem Vandaag zal op de beeldschermen van de televisieontvangers in acht verschillende Europese landen een uitzending verschijnen, welke door de Nederlandse Televisie verzorgd zal worden. Zaterdag is in de speeltuin „Oud Naarden" de generale repetitie voor deze gebeurtenis gehouden. Een van de programmapunten is het ballet van Sonia Gaskell, dat een voorstelling zal geven van „Het verzonken dorp" en waarvan men hier de repetitie ziet. De onder leiding van Ger en Toke Her ken staande school voor rhythmische gym nastiek, dans en ballet is speciaal voor de katholieke jeugd bestemd. Het doel van de opleiding, die men daar kan genieten, is niet in de eerste plaats van artistieke aard: men wil in hoofdzaak bijdragen leveren tot een harmonische vorming der persoon lijkheid. Het is al van belang dat men de waarde van een sierlijke lichaamsbeheer- sing daarvoor ook in deze kringen leert inzien. Dat men zonder „gemengd" onder richt niet verder kan komen dan een ver edelde voren van gracieus turnen of een demonstratie van vrolijke dan wel elegante bewegingen, behoeft ons thans niet te in teresseren. Het ophelderen van de op dit gebied voorkomende misverstanden zou bedjoeling en bestek van deze kroniek trou wens te buiten gaan. Maar in ieder geval rrubet bij de thans heersende eenzijdigheid hfet woord „ballet" tussen aanhalingste kens worden geschreven. Bij de lessen knoopt men zoveel moge lijk aan bij de natuurlijke drang tot be wegen van het kind. Vandaar dat men de „academische" training van het klassieke ballet slechts tot op een geringe hoogte volgt en veeleer aansluiting bij de „vrije" vormen van Laban en diens volgelingen zoekt. Dit geeft immers veel sneller de mogelijkheid het geleerde in practijk te brengen, zich dansend te uiten. Men kon dit duidelijk opmaken uit de drukbezochte leerlingenuitvoering, die Zaterdagavond in de Haarlemse Schouwburg werd gegeven, waarbij ook talrijke oefeningen een plaats in het programma hadden gevonden. Het tussen beide technieken betrachte compro mis leek bij dit alles over het algemeen wel aanvaardbaar indien men althans geen neiging gevoelt werkelijk in de dans kunst „door te gaan". In het gedeelte voor de pauze kwamen, om het zo te zeggen, de meisjes van de lagere school aan de beurt. Het klikje in de les liet iets van de voorbereidende oefe ningen zien, ook aan de barre, waarbij het (evenals trouwens in de latere Etude van de meergevorderden) nogal rommelig toe ging, zodat het vaak moeilijk viel de eigen lijke bedoelingen te onderkennen. Zo op het eerste gezicht waren er wel aardige vondsten bij, die toch om een strengere, systematische vormgeving vragen als men er ooit een expressief gebruik van wil ma ken. Erg aardig was „De Betovering" een reeks kleine avonturen van een meisje op een rommelzolder, waarbij de kinderen spelenderwijze tot heel natuurlijk dansen kwamen. Uiterst zwak was de Boerenbrui loft daarentegen, vooral omdat daarin zo goed als in het geheel niet gedanst werd. In zekere zin gold dit ook voor de wals der groteren, waarin het karakter van deze dans miskend werd, niet alleen overigens doordat er alleen meisjes op het toneel stonden. Het sterkst waren de nummers met een ietwat burleske inslag, vooral omdat deze vrije bewegingsstijl zich gemakkelijker leent tot komische inventie, zoals uit zulke tafrelen als „De hoedenzaak" en „De sta tionshal" duidelijk bleek. Hiervoor mocht men veel waardering hebben. Om een ly rische inhoud te openbaren moet men, als men zich niet van conventionele vormen taal bedient, al over een bijzonder boeien de persoonlijkheid beschikken. Daarom deed de solo-improvisatie van een jong meisje in het tweede deel van het pro gramma wat geforceerd aan, ondanks de vertoonde charme en souplesse. Men komt zo gauw tot imitatie. Hetgeen dankbare mogelijkheden opent op parodistisch ter rein, zoals mevrouw M. Th. Kerstens-Her- ben met „De dirigent" (ontstaan onder in vloed van de tekeningen van Gerard Iioff- nung?) bewees. Toke Herben trad solistisch op in „Illusie" een zeer beperkte virtuo siteit demonstrerend. Wie deze school bezoekt, zal er onge twijfeld een gezond genoegen beleven. Maar men moet er zich van bewust zijn, dat alles hier op een amateuristische basis geschiedt. DAVID KONING. Tijdens deze sportweek is er in Haarlem weer eens wat te zien, en de braderie in de Cronjéstraat brengt ook weer wat leven in de brouwerij. Er is echter gevaar dat door deze evenementen kinderen in het gedrang komen. Niet door de drukte, maar door het feit dat de „eenmaal per jaar"-collecte van het Kleuterhuis Margriet nadeel onder vindt. Zwakke en herstellende kleuters van alle gezindten, die in het kleuterhuis wor den opgenomen en liefderijk verpleegd, mo gen niet tekort komen door de uithuizig heid van Haarlemmers. Het is een huiscol lecte met lijsten en deze drukke week die er ook oorzaak van was dat er zo wei nig collectanten opkwamen werkt daar stagnerend op.Een beroep op allen die een zwak plekje hebben voor het lijdende kind, om deze Margriet-kleuters niet te verge ten, moge hierbij worden gedaan: Let op de legitimatiebewijzen met politiestempel van de collectanten, doch let vooral op het goede doel en geeft iets extra's! De Bosloop, welke als onderdeel van de Haarlemse Sportweek Zaterdag 19 Juni in de Haarlermerhout zou worden gehouden gaat niet door wegens een te gering aantal inschrijvingen. Het Haarlemse negental, dat ter gelegen heid van de Sportweek op Donderdagavond kwart over zeven aan de Kleverlaan tegen Amsterdam speelt, is als volgt samengesteld: werpster: Henny Boerendans (Schoten); achtervangster: Renée de Haas (HHC) eerste honk: Lenie Dekker (Schoten); twee de honk: Frankje van Veen (Schoten); korte stop: Hanny Berendonk (HHC); derde honk: Annie de Vries (HHC); verre veld: Tineke Andrea (HHC); Riet Vermaat (Gymnasion); Bep van Beymerwerdt, aanvoerster (HCK). Reserves: Mien Berendonk (HHC); Nita Janssen (SC Haarlem); G reetje Prins (HCK); Wil Gieske (HCK); Joop de Jong (HHC). Zondag 20 Juni zal het vijfentwintig jaar geleden zijn, dat het jeugdmuziekcorps „De Spaarnebazuin" werd opgericht uit een mondorgelclubje. Ter gelegenheid van dit jubileum zal het corps 's middags musice rend een rondwandeling door de stad ma ken. De leden zullen dan in nieuwe unifor men gestoken zijn. Dit muziekcorps werd door pastoor J. de Vlieger en kapelaan Th. G. van Haaster gevormd en de Amsterdamse musicus A. Hakkenberg belastte zich met het dirigent schap. Sedertdien is het voor allerlei gele genheden verzocht te spelen. Het kenmer kende voor dit gezelschap is, dat het altijd alleen heeft bestaan uit leden van om streeks twintig jaar. Zondagavond omstreeks middernacht is er in de Koningstraat te Haarlem een bot sing ontstaan tussen een vrachtauto en een bromfiets, waarbij de 27-jarige P. v. d. L. uit Zwanenburg gewond is geraakt. V. d. L., die waarschijnlijk onbekend is met de situatie ter plaatse en door de dichte stortbui de verkeersaanduidingen wellicht niet heeft opgemerkt, is in verboden rich ting de Koningstraat ingereden en daar door tot nu toe onbekende oorzaak in bot sing gekomen met de laadbak van een te- genliggende vrachtauto. Hij is enige meters over de weg geslingerd en bewusteloos naar het Grote Gasthuis vervoerd, alwaar bleek, dat hij een hersenschudding had op gelopen, benevens een wond aan het lin kerbijbeen en enige hoofdwonden. De be stuurder van de vrachtauto liep geen letsel op, doch de naast hem zittende dertig jarig T. v. B. uit Haarlem, kreeg een wond aan het achterhoofd tengevolge van glas scherven van de achterruit van de vracht auto. Ook V. B. is naar het Grote Gasthuis vervoerd, maar is, na aldaar behandeld te zijn, naar huis teruggekeerd. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT h f 6.50 per kwartaal// 0.50 per week*) Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. ZU, die zich met ingang van 1 Juli 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's, dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Zaterdag en Zondag werden in een kam- peectboerderij te Bakkuon bijeenkomsten voor Christelijk Historische Jongeren ge houden, waaraan vele leden der Haarlemse jongerengroep deelnamen. Het programma vermeldde behalve ontspanning een twee tal lezingen. De heer J. C. Aschoff, wethouder van Veleen, gaf een beschouwing over „Wat onderscheidt de C.II.U. van andere pair tijen en Aad van Hulst, medewerker van De Jonge Neder lander, het landelijk jon gerenblad van de Ohr. Prot. Jongerengroep, sprak over „De taak der jongeren in de C.H.U. Als onderdeel van de Sportweek hield de R. A. C.-West als eerste evenement van dit sportgebeuren Zaterdagmiddag autosprints en behendigheidsproeven op het circuit van Zandvoort. De belangstelling er voor was niet groot en beperkte zich tot ongeveer zes honderd toeschouwers. Zevenenveertig wagens, verdeeld in vijf klassen namen er aan deel en van de tribune af waren de verrichtingen der rijders uit stekend te volgen, daar alles zich afspeelde in de grote lus van het circuit. De wedstrijden begonnen met een sprint a deux, die menig knap staaltje van rijkunst toonde en somtijds een spannend verloop had, doch de grootste attractie, zowel voor rijders als toeschouwers bleek ongetwijfeld te-zijn het „Slalom-rijden", voor het eerst in. ons land in de behendigheidsproef ver toond. Hiervoor waren op het boven om schreven traject veertien ledige benzine- vaten geplaatst in groepen van vijf vaten, terwijl tussen een groep nog twee pilonnen waren opgesteld. Zigzag over de baan schui vend tussen deze tonnen door was het de kunst, in de kortst mogelijke tijd het traject af te leggen, hetgeen grote oplettendheid en vaardige rijkunst vroeg. Toch brachten, ondanks de moeilijkheid van deze opgave, alle rijders het tot een goed einde en het enthousiasme er voor was zo groot, dat na de eerste maal door alle deelnemers het traject nog een keer mocht worden gereden op hun speciaal verzoek, om daardoor te trachten de verkregen positie nog te ver beteren. Bij de sportwagenklasse lagen de tijden over het algemeen tussen 1 min. 10 en 1 min. 30 seconden; in de groepen uiteraard iets hoger, doch geen der deelnemers over schreed de twee minuten. De snelste tijd werd gemaakt in 1 min. 14 seconden door J. van der Klooster met B. M. W. Direct na afloop van de wedstrijden had in paviljoen Kiefer de prijsuitreiking plaats. De uitslagen waren als volgt: Sportklassc: 1. J. v. d. Klooster, B.M.W., 43 punten. 2. W. Oosten, Riley, 43 pnt. 3- J. den Ouden, Cidero. 37 pnt. Tot 1200 cc.: 1. T. Dik, Fiat, 43 pnt. 2. R. Gorris, Fiat, 40 pnt. 1200—1500 cc.: 1. J. Heidendahl, Peugeot, 43 pntt. 2. B. Oskamp, „Peugeot", 40 pnt. 3. P. Seegers, Volvo, 40 pnt. 15003000 cc.: 1. C. de Ruyter de Wildt, Fiat, 42 pnt. 2. J. Cohen, Sunbean-Talbot, 42 pnt. 3. J. den Ouden, Citroën, 41 pnt. Boven 3000 cc.: 1. P. van Dijk, Ford, 45 pnt. 2. A. Verdunn, Ford, 40 Dnt. Uitslag algemeen klassement: 1. P. van Dijk, Ford, 45 pnt. 2. W. Oosten, Riley, 43 pnt. De oudheidkundige vereniging „Oud- Heemstede-Bennebroek" ondernam Zater dagmiddag haar eerste excursie in dit sei zoen. Meer dan zestig deelnemers vertrok ken om half twee in twee touringcars uit Heemstede en kwamen om kwart voor vier te Rheden aan. Het bezoek gold kasteel Middagten dat in zijn huidige vorm dateert uit het jaar 1698, ofschoon wordt aangenomen dat het oorspronkelijk op een Romeins blokhuis werd gebouwd. Het was de bakermat van vier geslachten waarvan het laatste, de familie Bentinck, het kasteel zelf niet meer bewoont, maar het gebouw min of meer als museum heeft laten inrichten, om zelf een moderne woning van bescheidener om vang in de tuin te betrekken. Het kasteel bevat een groot aantal por tretschilderijen waarvan vele vermoedelijk geschilderd zijn door de Amsterdamse schilder Cornells Troost. Wanneer men het kasteel door de hal betreedt, wordt in de eerste plaats de aandacht getrokken door het fraaie trappenhuis, waar de leden ver der in twee groepen door een lid van het personeel werden rondgeleid. De grote tuin wekte uiteraard de bewondering van velen. In het bijzonder genoot men van de boom pjes met oranjebloesem, die gedurende de wintermaanden in de oranjerie een be schermend onderdak vinden. De beuken haag, welke voor deze tuin de afsluiting vormt, is reeds meer dan twee honderd jaren oud en biedt daardoor met de vele andere eeuwenoude bomen een imposante aanblik. In de tuin vindt men ook nog een klein openluchttheater en een aantal hon dengraven, die elk voorzien zijn van een steen met inscriptie. Na het. beëindigen van deze excursie vondt men in een nabij gelegen restaurant enige verpozing, waarna de terugreis naar Heemstede weer werd aanvaard. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- abonneés 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE (Verkort weergegeven) Belangrijkheid. Het is mij altijd weel een raadsel, hoe mensen in deze wereld zich werkelijk nog wat je noemt „erge ren" kunnen aan allerlei futiliteiten. Zo dra het een zeer ernstige zaak betreft, moet je al je energie aanwenden om ze enigszins warm te krijgen! In onze naaste omgeving wordt, blijkens een enige dagen geleden afgedrukt stukje, weer eens een keer de naam van een groot mens als Herman Iieijermans op min of meer „fatsoenlijke" wijze door het slijk gesleurd. Geen mens, die met het ingezonden stuk van mevrouw Heijer- mans-Jurgens adhaesie betuigde. „Op hoop van Zegen"? „Droomkoninkje"? Niet belangrijk genoeg. Taalzonden signaleren is "belangrijker. Laten we toch eerst eens onze sluimerende energie aanwenden voor nuttiger bezigheden. Er is een door de oorlog geteisterd Korea, een hongerend India en, zomaar vlak in de buurt, een verguisde Herman Heijermans. Zet daar uw tanden eens in! Begin daar eens aan! M. v. H.-s! Herdenking. Op 6 Juni werd op het Normandische strand met groot vertoon de herdenking gehouden van de invasie, waardoor indertijd de Duitse legers in het Westen verslagen werden. Nu hoorde ik tot mijn grote verbazing dat op 17 Juni in Nederland een herdenking zal plaats heb ben van. de opstand in Oost-Duitsland. Op 6 Juni herdachten wij onze bevrij ding van de Duitsers, op 17 Juni moeten we dus herdenken dat diezelfde Duitsers tegen een der geallieerden in opstand kwamen! Klopt dat? Is dit wellicht een aftekening van de Westelijke politiek, die van oudsher enkel gericht is op die van de derde hond. weglopend met het been? En moeten wij nu spontaan en enthousiast aan deze comedie meedoen? H. v. d. W. (Er is ons van een herdenking van de 17e Juni in Nederland niets bekend, o? u zou een bijeenkomst van de Ned. Raad der Europese Beweging moeten bedoelen, die een Duitse spreker over de Juni-opstand heeft uitgenodigd. Dat u aan iets, waarvan de betekenis u ontgaat, niet mee behoeft te doen, ligt voor de hand! Red.). Berucht punt? Tot mijn ergernis heb ik verschillende malen moeten consta teren dat het verkeer komende uit de Grote Houtstraat en de Jansstraat in slaande zich niet stoort aan het verkeer, dat van de Riviervismarkt komt en recht door gaat in de richting van de Zijlstraat. Ik meen toch dat doorgaand verkeer voor rang heeft, maar dat is op dit punt wel andersom. Het is mij daar al vijf maal overkomen, dat ik er een kleine aanrijding had, maar er staat nooit een agent om proces-verbaal op te maken. Kan de ver keerspolitie geen aandacht aan dit be ruchte punt schenken? L. G. BODE, Frederik Hendriklaan 40 (Natuurlijk is het juist, dat het verkeer komende van de Riviervismarkt voorrang heeft. De verkeerspolitie is echter niet van mening dat dit punt meer moeilijkheden oplevert dan andere kruispunten en acht het daarom niet nodig dat er voortdurend een agent geposteerd staat. Red.). Abusievelijk is vermeld in het artikel over de ledenwerf-actie van het Koningin Wilhelminafonds dat U.V.V., waarin 8 grote vrouwenorganisaties samenwerken, optreedt als Werkcomité voor het Koningin Wilhelmina Fonds en dus ook deze leden werfactie ter hand genomen heeft. Dit had moeten zijn de Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, waarin 8 grote Vrouwenorganisaties onder praesidium van mevrouw C. G. E. M. Cremersde Bruyh samenwerken. Jac. P. Thijsse Montessori-lyceum Alsnog zijn geslaagd voor het eindexamen Gymnasium, diploma B: mej. C. B. Struyk en de heer J. P. Greiner. Totaal namen acht candidaten aan het examen deel. Afgewezen geen. Rijkskweekschool Haarlem Voor het eindexamen zijn aan de Rijks kweekschool geslaagd de heren G. v. d. Brink. W. Claij te Haarlem; J. W. de Jongste te Bennebroek. Zondag was de heer J. J. Broekmeijer, Gedempte Raamgracht 37 zwart, vijftig jaar werkzaam bij Droste's cacao en cho coladefabrieken N.V. Maandagmorgen is de jubilaris met zijn echtgenote door de directie ontvangen. Hij is toegesproken door de heer M. W. Sa vrij-Droste, die hem een electrisch scheerapparaat en een ge schenk in enveloppe overhandigde, Ook werd de jubilaris toegekend het getuig schrift van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel, benevens de daarbij be horende oorkonde. Mevrouw Broekmeijer kreeg bloemen en een doos bonbons. Vervolgens is de jubilaris gehuldigd door leden van het jubileumfonds, die hem een vloerkleed -aanboden. Zijn vrouw werd verblijd met een plant. Bij de dezer dagen te Rotterdam en Amsterdam gehouden bibliotheekexamens slaagden de volgende leerlingen der ge meentebibliotheken te Haarlem en Heem stede: voor het diploma hulpassistente de da mes: C. van Buggenum, M. B. H. van Maanen en M. C. M. Winkler; voor de assistentopleiding B de dames: H. Buyze en M. Huele en de heer P. Dirken voor het assistentsdiploma de dames: M. van Aller, Th. van Andel, M. A. C. Coebergh, E. A. A. Drontmann, H. de Maagd, E. Roeters van Lennep, E. Tierie, E. Vermeulgn en I. L. de Voogd. Bovendien slaagde mejuffrouw H. van Meurs, assistente aan de gemeente bibliotheek te Heemstede, voor het diplo ma jeugdbibliothecaris. De leden van de Provinciale Staten van Noordholland, die na de verkiezingen van April gekozen zijn, komen voor het eerst op Dinsdag 6 Juli in het gebouw der provinciale griffie aan de Dreef te Haar lem bijeen. De geloofsbrieven van alle be noemde leden zullen worden onderzocht, waarna deze de vereiste eden of verkla ringen en beloften zullen ofleggen. De ringen en beloften zullen afleggen. De Woensdagmorgen 7 Juli halfelf. Dan zul len de leden van Gedeputeerde Staten worden gekozen. Op Dinsdag 27 Juli ko men de leden der Provinciale Staten op nieuw bijeen ter behandeling van een aan tal voorstellen. Afgevaardigden.van alle afdelingen van de Koninklijke Nederlandse Bond van Oud-onderofficieren waren Zaterdagmor gen in restaurant Brinkmann te Haarlem bijeen gekomen voor de tweeënzestigste jaarvergadering. De heer W. Scholten hette de gasten als voorzitter van de af deling Haarlem welkom en richtte zich in het bijzonder tot de erevoorzitter van de bond, tot de erevoorzitter van de afdeling, luitenant-kolonel b.d. H. W. Lenderink en tot de garnizoenscommandant majoor J. W. van Westerhoven. Spreker herinnerde er aan, dat het dertig jaar geleden is, dat de bond voor het laatst in Haarlem vergaderd heeft. De bondsvoorzitter, de heer R. M. Küp- pers, herdacht de overleden leden en las telegrammen voor die aan Koningin Ju liana en aan Prinses Wilhelmina gezonden zullen worden. Vervolgens installeerde de voorzitter de nieuwe erevoorzitter de heer W. F. K. Bischoff van Heemskerck, eerste stalmeester van de Koningin. Hij merkte op, dat toen de heer V. V. E. J. Odenaller, opperhoofdmaarschalk van de Koningin, vorig jaar om gezondheindsredenen als erevoorzitter bedankte de bond het besluit zeer betreurde. De heer Odenaller had ge durende achttien jaar blijk gegeven van zijn meeleven met het wel en wee van de bond en de leden. Zich tot de nieuwe ere voorzitter richtend zeide de heer Küppers, dat hij hoopt, dat de leden op hem zullen vertrouwen, als zij om steun en advies vragen. De heer Bisschoff van Heemskerck zei- de te weten, dat het bedanken van de heer Odenaller een groot verlies voor de bond betekent. Daarom heeft hij geaarzeld de benoeming te aanvaarden. De aarzeling heeft hij overwonnen, toen hij nader in contact met de bond kwam en vernam, dat er een grote activiteit van de leden uit ging. Er heerst een goede geest en er be staat een uitstekende kameraadschap. Nadat de jaarverslagen waren uitge bracht werd hulde gebracht aan de func tionarissen voor hun arbeid. De heer W. Truitman werd opnieuw tot penningmees ter gekozen en de vergadering besloot de volgende vergadering in Utrecht te hou den. Voor de middaguren stond voor be langstellenden een autobustocht op het pro gramma en des avonds was er een feeste lijke bijeenkomst in De Leeuwerik. Het programma werd verzorgd door het Haar lems cabaretgezelschap .Mascotte", dat veel succes oogstte. N.Z.H.-mast ontzet, doch geen stagnatie bij het tramverkeer Hedenmorgen omstreeks kwart voor ze ven is er in Haarlem op het Houtplein, hoek Lorentzplein, een botsing voorgevallen tus sen een autobus van Maarse en Kroon en een vrachtauto. De botsing is ontstaan, doordat de bestuurder van de bus, die uit de Baan kwam en het Lorentzplein wilde oprijden, geen voorrang verleende aan de voor hem van rechts komende vrachtauto. Door het naar links uitwijken en door de botsing is de autobus in aanraking geko men met een lichtmast van de N.Z.H., die aan de linkerzijde van het Lorentzplein staat. Deze mast werd dientengevolge enigszins ontzet, doch hinder voor het tramverkeer leverde dit niet op, want met het „bijspannen" van de leidingen was de schade althans voorlopig weer her steld. De beide voertuigen waren er slech ter aan toe: zij moesten met kraanwagens worden weggesleept. Zowel de bus als de vrachtwagen werden aan de voorzijde zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet vrfhr. De bus vervoerde geen passagiers. Van morgen omstreeks kwart voor zever, is op de Spaarnebrug te Haarlem de kop peling van een goederentrein, die op weg was van Amsterdam naar Haarlem, ge broken. De trein is in twee gedeelten naar Haarlem gesleept. Hierdoor konden tot ruim halfacht geen treinen in Haarlem binnen komen. Er ontstond ook stagnatie in het verkeer naar Amsterdam. Reizigers uit Amsterdam, die naar Den Haag moesten, reden via Utrecht en zij, die naar Haarlem moesten, maakten ge bruik van de route via Uitgeest. Tegen achten reden de treinen van Amsterdam langs de gewone lijn weer naar Haarlem. ADVERTENTIE AMSTERDAMSEVAART 20 TEL. 11053' MANGELWAS 55 CT. PER KG De uitslagen van de wedstrijden, welke deze week in de bedrijfsvoetbalcompetitie werden gespeeld luiden: SVOW—HSM 50; MHSVVermaat 2 42; Heeremans v. L. Nederland 12. Vermaat 1 vrij. ,,'t Westen" zag zich genoodzaakt zich terug te trekken. Verenigingen die tegen ,,'t Westen" moeten spelen zijn dus vrij.. De stand der ranglijst is: MHSV 3 6 HSM 3 Nederland 4 6 Vermaat 2 4 1 SVOW 3 4 Heereman v. L. 4 0 Vermaat 1 3 4 Het programma deze week luidt: 14 Juni: Vermaat 1HSM, DSK (7 uur). Heeremans v. L.—Vermaat 2, Slaperdijk (7 uur). 15 Juni: SVOW—MHSV, Slaperdijk (7 u.) Nederland 1 vrij. Onder zeer grote belangstelling vonden Zaterdag de finales der schoolkorfbalwed- strijden plaats. In afdeling A werd de Klaas de Vriesschool winnaar en in afde ling B de Centrale School 1, II. Het H.K.B.-bestuurslid, de heer J. Vree- ling, reikte na afloop de prijzen uit. De gedetailleerde uitslagen waren: Afdeling A: Centrale School 1, IKlaas de Vriesschool 01, LorentzlyceumA. H. Gerhardschool 20, Centrale School 1, I Lorentzlyceum 02, KL de Vriesschool A. H. Gerhardschool 50, KI. de Vries schoolLorentzlyceum 40. Afdeling B: Centrale School 1, IITheo Thijssenschool 41, Wethouder Wester- veldschoolMr. Thielschool 11, Centrale School 1, IIWethouder Westerveldschool 00, Theo ThijssenschoolMr. Thielschool 01, Centrale School 1, IIMr. Thiel school 20, Theo ThijssenschoolWeth. Westerveldschool 04. BINNENLAND Op 18 Juni zal prof. dr. mr. F. de Vries, hoogleraar in de economie aan de juridische faculteit van de universiteit van Amsterdam en voorzitter van de Sociaal Economische Raad, die op 2 Mei 70 jaar is geworden, zijn hoogleraarsambt neerleggen. Hij zal die dag in de aula van deze universiteit zijn af scheidscollege geven. De gemeente Arcen en Velden (Limburg) heeft als eerste in aansluiting op de verla ging van de leges op paspoorten door het rijk de gemeentelijke leges op paspoorten verlaagd van twee gulden vijftig tot één gulden. Wouter Paap te Utrecht is in de Zater dag gehouden algemene vergadering van de stichtingGaudeamus te Bilthoven tot presi dent-curator benoemd. Curator-secretaris werd mr. Ph. H. van Noord te Bilthoven. Het circus Mullens, dat zijn tenten heeft opgeslagen op een terrein aan de Polderweg te Amsterdam, heeft Zondagavond veel hin der ondervonden van de hevige regen. Kort voor het einde van het programma stroomde het water de grote tent binnen en moest de voorstelling worden gestaakt. In de stallen stonden de paarden, de kamelen en de lama's in het water, dat op sommige plaatsen een hoogte van 20 centimeter bereikte. De stads reiniging heeft later met een rijdende zuig- installatie de watermassa weggepompt. In het conferentie-oord „De Pietersberg" is Zondag de internationale studieconferen tie over het sociale werk in bedrijven ge opend. De conferentie duurt tot 26 Juni. Er wordt aan deelgenomen door afgevaardigden uit België, Denemarken. Duitsland, Egypte, Finland, Frankrijk, Italië, Joegoslavië, Ne derland, Noorwegen, Oostenrijk, Engeland, Zweden en Zwitserland. Dinsdag zal de FM-omroepzender op de Hulsberg in Zuid-Limburg definitief in dienst worden gesteld Sinds April 1952 is er met deze zender geëxperimenteerd. De zen der zal het programma van Hilversum I relayeren. De bestaande middengolf-steun- zender op golflengte van 188 m. blijft het programma van Hilversum II relayeren. Opsporingsambtenaren van P.T.T. heb ben in samenwerking met de rijkspolitie, in Lochem de clandestiene zender „Oranje" opgespoord en in beslag genomen. Proces verbaal werd opgemaakt tegen een 22-jarige fabrieksarbeider, de „exploitant" van de zender. Ter gelegenheid van zyn zeventigste verjaardag is ir. J. T. Duyvis, gedelegeerd commissaris van de N.V. Nederlandsche Draad- en Kabelfabriek te Amsterdam, be noemd tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. HAARLEM EN OMGEVING In het Burgemeester Rijkenspark te Santpoort wordt Woensdag een openlucht zangavond gehouden. Het Kapelkoor (diri gent H. Joh. de Haas) organiseert het con cert en dertien zangkoren met 500 zangers verlenen medewerking. De heer G. J. Neder Helman te Haar lem, lid van de Bloemendaalse Reddings brigade is te Amsterdam geslaagd voor het instructeursexamen van de Koninklijke Ne derlandse Bond voor het Redden van Dren kelingen (KNBRD). Vrijdagavond van 8 tot 9 uur houdt het Wijkcomité Oud-Schoten spreekuur in de kleuterschool, Tesselschadestraat 4, Haar- De Maastrichtse rechtbank heeft van ochtend de 31-jarige kleermakerszoon R. L. uit Den Haag, „President Robert", veroor- .aeeld tot 2 jaar .en. 6 maanden gevangenis straf met daarna ter beschikkingstelling van de regering. L. was de hoofdfiguur uit de geschiedenis van het luxejacht, aan boord waarvan een Maastrichtse notaris, een Heerlense leraar en een Haagse manu- facturier naar een huns inziens veilige uit wijkplaats hadden gezocht tegen een drei gende communistische invasie, die hun door L. was voorgespiegeld. De rechtbank ver wierp de verschillende verweren van ver dachte, zoals die door de verdediger waren uiteengezet. Zij was van oordeel dat de verhalen waarmee L. geld heeft losgekre gen onder meer van de getuigen R. en L. bedriegelijke voorstellingen van zaken wa ren, opleverend het bewijs voor oplichting. De rechtbank verwierp het verweer van de verdediger, dat deze verhalen normaal niet geloofwaardig konden worden geacht. BOGOTA (A.F.P.) De Columbiaanse president, generaal Gustavo Rojas Pinilla, heeft een algemene amnestie afgekondigd voor alle vóór 1 Januari gepleegde politie ke misdrijven. De straffen van de gevan genen die wegens niet-politieke misdrijven zijn veroordeeld, worden met een jaar ver minderd. Onder deze regeling, die werd af gekondigd ter gelegenheid van de eerste verjaardag der ambtsaanvaarding van de huidige president, vallen bijna vijfduizend gevangenen. (United Press) Volgens niet-officiële berichten zouden er in het totaal meer dan 500 personen onder wie ongeveer 200 communisten gearresteerd zijn in ver band met de bloedige botsingen van vorige week tussen studenten en het leger. HAARLEM, 12 Juni 1954 GEHUWD: 9 Juni S. W. M. van Berkum en Th. A. C. Meulenbroek. BEVALLEN van een zoon: 10 Juni, H. Boshuizen—Kroon; 11 Juni, P. C. M. Schaef- fersNijmeijer; R. Hoedeman—Ferwerda; E. C, Schol—van Geelen; 12 Oct., A. Venema Franken. BEVALLEN van een dochter: 11 Juni, P. Koning—van Scheppingen; 12 luni, C. BroerBeutick. OVERLEDEN: 10 Juni, S. SchooHofman, 75 j., Spruitenbosstraat; G. B. A. Koedijk, 47 jaar, Vinkenstraat; 11 Juni, S. Waalewijn, 67 j., Tetterodestraat; Chr. W. Nueboer—de Haas, 57 j., Parklaan. MAANDAG 14 JUNI Zang en Vriendschap, Jansstraat: Bijeen komst van „De grotere Wereld", 8 uur. Vlees hal: dr. A. Melchior spreekt over reis naar Zuid-Amerika, 8.15 uur. Rembrandt: „De grote Caruso", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De drift in het bloed", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Handlangers der duisternis", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „Fort Algiers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zondige Ruby", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De ongenaa'k- baren", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „George verovert de vloot", alle leeft., 7 en 9.15 uur. DINSDAG 15 Juni Vleeshal: dr. A. Melchior spreekt over reis naar Zuid-Amerika, 8.15 uur. Rembrandt: „De grote Caruso", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De drift in het bloed", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Handlan gers der duisternis", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „Fort Algiers", 14 jaar. 2. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zondige Ruby", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „De ongenaakbaren", 18 jaar, 2, 4.15, 7-en-9.15 uur. City:-„George ver overt de vloot", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15. uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3