Westelijken maakten einde aan Koreaans plotseling overleg Churchill en Eden volgende week naar Washington Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dilem ma Diensttijd eerste oefening verkort Ontmoeting met Malenkov weer op de voorgrond geschoven Grote Drie van Praag zijn herkozen Geneefse conferentie gehalveerd Zuid-Korea acht zich van bestand ontslagen Het woord is aan. Drie doden door gasverstikking Gevolg van de mislukking in Genève Morgen opklaringen UNO-£ezag als principe Franse parachutisten uit Dakar naar Tunesië Weer rapport 68e JAARGANG No 285 WOENSDAG 16 JUNI 1954 298e JAARGANG No 133 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A 1' Huijsman FRANgOIS MAURIAC, een der stralen de lichten van de Franse romanlitteratuur, Académicien sinds 1933, winnaar van de Nobelprijs voor letterkunde in 1952, Zui derling en in zijn werk immer vervuld van de .streek der eindeloze dennebossen en bloeiende wijngaarden, waaruit hij geboor tig is de Landes en Bordeaux heeft vooral sinds de oorlog zich sterk in de journalistiek doen gelden: als man van 'rechts, als auteur van hoofdartikelen in de Figaro. Hij heeft gisteren in dat blad een beschouwing gewijd aan de politieke ont wrichting waaraan Frankrijk in de tien jaar, sinds zijn bevrijding van het Duitse juk verlopen, ten prooi gevallen is. Hij wijt die ontwrichting aan hetzelfde indi vidualisme, dat Frankrijk tot zo edele cul tuur en de schepping van zovéél groots in bet rijk van de geest, van kunst en litte ratuur en wetenschap heeft gevoerd. Hij is van mening dat dit ver doorgevoerde indi vidualisme het Franse volk onbruikbaar doet zijn voor het in landen als Engeland en Amerika behoorlijk functionnerende' de mocratische stelsel. Dit, zegt hij, is even wel tevens het enige denkbare bewinds stelsel. want daarbuiten rest slechts de mogelijkheid van dictatuur, die wij ons met afschuw herinneren en die van de ketenen der zogenaamde volksdemocra tieën. In dit dilemma, waarin Frankrijk aldus in poltiieke zin verkeert, blijft voor hem de vraag over of een herziene vorm van democratie mogelijk is, waarin het bewind het ver-gaande individualisme des volks zou kunnen beheersen. Om Mauriac's bedoeling tenvolle recht te doen zou men misschien moeten zeggen: binnen de per ken zou kunnen houden. Men kan de volks aard niet veranderen; men zou wellicht het staatsbestel er beter naar kunnen rege len, het erbij kunnen aanpassen. Uit Mauriac's beschouwing blijkt wel dat hij de ernst van de toestand inziet. Hij is niet geneigd tot luchtige opvatting van de Franse gebreken, hetgeen trouwens de Fransman in het algemeen niet is eer der het tegendeel. Zijn toon is niet: blij moedig. Hij toont er zich ook sterk van bewust dat de ontwrichting in zijn land niet alleen dat land, maar Europa en het gehele depocratische Westen aangaat. Daarvan zijn lang niet alle Fransen zich bewust. Dat ziet Mauriac blijkbaar zeer wel in, want hij doet een beroep op zijn landgenoten om te beseffen dat zij datgene, dat zij niet voor zichzelf willen doen. zou den kunnen aanvaarden uit liefde tot de mensheid. Dit is de grote stijl het zal menige nuchterling de schouders doen op halen, maar het is een beroep dat juist in Frankrijk, zich immer bewust van zijn grote tradities en van „le grand geste", kan worden uitgesproken en verstaan. Het betoog werkt de gedachte van een herziene, aan het Franse individualisme aangepaste democratie niet verder uit. Het herinnert aan de meningen in dergelijke zin herhaaldelijk door de generaal Charles de Gaulle geuit. De Gaulle heeft zijn greep op de openbare meirng, die aanvankelijk sterk leek te zijn, niet kunnen houden. In het buitenland vooral is de indruk gewekt, dat dit vooral aan zijn hoekige, scherpe, hooghartige persoonlijkheid en daarbii aan zijn uiterlijk optreden te wijten was. En in zijn afwijzing van de grondwet der Vierde Republiek, in zijn streven naar groter be voegdheid voor de uitvoerende macht die anders haar taak niet zou kunnen vervul len, werd in toenemende mate een stre ven naar verder gaande macht naar de dictatuur vermoed. Dit temeer omdat hij een generaal is, in feite geen staats man. Met meer vertrouwen ten aanzien van zijn toewijding aan de volksvrijheden (en zijn afschuw van dictatuur) is men geneigd naar de litterator Mauriac, of schoon hij evenmin staatsman is, te luiste ren. Hij heeft het Franse dilemma in zijn termen gesteld. Menigeen zal zich afvragen of hij gelijk heeft als hij de bestaande ont reddering alleen op rekening van het in dividualisme schuift. Maar al formuleert men de oorzaken ruimer, aan de toestand verandert dat niets en evenmin aan hét feit, dat in deze verwarring te ver door gedreven individualisme noodlottige in vloed doet gelden. Men heeft het te ver laten komen. Het is de vraag, of in het krakeel der eindeloos-twistende politici een rustig-voorbereide, in grote lijn ont wikkelde grondwetsherziening zoals Mau riac kennelijk voorstaat, nog uitvoerbaar is. Voor welke wijziging van enige beteke nis ziet hij een meerderheid? (en dan nog wel de vereiste aaiizienlijke meerderheid?) In de vorige eeuw heeft Frankrijk situaties gekend, vergelijkbaar met de huidige, die leidden tot een staatsgreep omdat met het parlement geen resultaat meer te bereiken was. Aan een staatsgreep is immer het ge vaar van optredend absolutisme verbon den. Absolutisme kan zich aankondigen met de belofte van een overgangsperiode, van een korte bewindstei-mijn, maar hoe- velen zullen geloven, dat het die belofte zal handhaven? Mauriac heeft zeker een bijdrage geleverd tot vaststelling van de Franse diagnose. Dat hebben anderen ook gedaan. Maar waar ligt de weg der ge nezing? R- P- WENEN In de afgelopen vijf jaren is ongeveer twee-derde deel van het centrale comité van de Tsjechoslowaakse commu nistische partij vervangen. Het aantal leden van het comité is van 97 tot 85 verminderd, slechts 33 leden zijn herkozen, aldus meldt radio-Praag. Voor de verkiezingen was reeds bekend dat vier leden waren opgehangen (Slansky, Clementis, Sling en Frank), tenminste tien veroordeeld voor verraad of dergelijke aanklachten en tenminste tien andere „ge zuiverd wegens onbetrouwbaarheid." Op de nieuwe ledenlijst ontbreken de voormalige leden: Vaclav Nosek, minister van Arbeid; Antonin Gregor, voormalig minister voor Buitenlandse Handel; Oldrich John, voormalig voorzitter van de Natio nale Vergadering; Joroslav Kables, voor malig minister van Financiën, en Ladislav Kopriva, voormalig minister van staats veiligheid. De „grote drie" van de partij, president Zapotocky, premier Siroky en partijsecre taris Novotny, zijn in hun partijfuncties herkozen. GENÈVE, (United Press en Reuter). De vijftiende zitting over Korea is de laatste over dit onderwerp geworden. Zij duurde vijf uur en 35 minuten, de langste zitting van de gehele conferentie. „Wij zijn genoodzaakt, tot onze teleur stelling en tegen onze wil, tot de conclusie te komen dat het overbodig is de conferentie over de bestudering van de Koreaanse kwestie voort te zetten, zolang de communistische delegaties de twee fundamentele beginselen verwerpen die wij onontbeerlijk achten", zo luidde de verklaring die de vertegenwoordigers van de zestien niet-communistische landen tijdens de zitting ter tafel brachten. Deze beginselen zijn: het morele gezag van de UNO als het hoogste internationale lichaam met net recht en de plicht de veiligheid der aangesloten landen te be schermen, en de noodzakelijkheid van vrije verkiezingen in Korea onder doel treffend internationaal toezicht. De Noord-Koreaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Nam II, deed in deze laat ste zitting het voorstel tot een ingrijpende troepenvermindering in Korea over te gaan en de premier en minister van Buiten landse Zaken van communistisch China, Tsjoe En Lai, kwam met het plan de Kore aanse kwestie verder in behandeling .te doen nemen in geheime zittingen met de Grote Vier, communistisch China en de beide Korea's als deelnemers. De voorstellen maakten echter weinig in druk op de Westelijken, die geen neiging toonden om er op' in te gaan. Er was ook nog een voorstel van de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken Molotov. Het kwam er op neer dat de negentien landen, die aan het overleg heb ben deelgenomen, zich zouden verbinden tot de belofte geen daden te ondernemen die de handhaving van de vredestoestand in Korea in gevaar zouden kunnen brengen. De Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken Bedell Smith vond het Sovjetvoorstel „inhoudsloos" en wees het af. De Chinese minister Tsjoe En Lai deed nog het voorstel om de conferentie opnieuw te laten bijeenkomen op een nader te be palen plaats en tijdstip, maar uiteindelijk ging men accoórd met een verklaring van voorzitter Eden, inhoudend dat „van alle voorstellen en verklaringen nota zou wor den genomen". Laatste voorstel Het voorstel van de Noord-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Nam II, luidde als volgt: Terugtrekking van alle vreemde' troepen in zo kort mogelijke tijd en op basis van evenredigheid; beperking tot 100.1)00- man van de strijdkrachten van Noord- en Zuid- Korea binnen een jaar; instelling van een commissie, bestaande uit vertegenwoordi gers van Noord- en Zuid-Korea om de ge leidelijke opheffing van de staat van oorlog te bestuderen; opheffing van verdragen, die hetzij Noord-, hetzij Zuid-Korea aan andere staten binden, naar gelang deze ver dragen militaire verplichtingen mee brengen; vorming van een commissie voor geheel Korea voor de ontwikkeling van. economische en culturele betrekkingen tus sen de beide Kox-ea's; de landen, die aande conferentie van Genève deelnemen, ver plichten zich tot het bevorderen van de vreedzame ontwikkeling en de hereniging van Korea. Steeds „neen" In het eindstadium van de bijeenkomst heerste aan de zijde van de niet-communis- tische landen meningsverschil over de vraag, of zij een Chinese resolutie zouden aanvaarden, waarin aangedrongen werd op voortzetting der pogingen om een vreed zame regeling te bereiken en waarin ver klaard werd, dat de betrokken staten over de tijd en plaats voor hervatting der onder handelingen zouden beslissen. Minister Spaak van België steunde de resolutie; Lord Reading, plaatsvervangend leider der Britse delegatie, en Molotov steunden Spaaks voorstel om over de Chi nese resolutie te stemmen doch Bedell Smith, de leider van de Amerikaanse dele gatie zeide het Chinese voorstel niet te kun nen aanvaarden. De Australische afgevaardigde, Casey, sloot zich bij hem aan. Het voorstel werd niet behandeld. De besprekingen over Indochina zullen, naar velen in Genève verwachten, Vrijdag ten einde lopen, maar in Westelijke kringen gelooft men niettemin dat er een kleine kans is dat het niet tot een plotseling af breken zal komen zoals ten opzichte van Korea het geval is geweest. Waarschijnlijk zullen de besprekingen tussen de militaire deskundigen van Frankrijk en de Vietminh blijven doorgaan. Ook herinnert men aan het voorstel om vertegenwoordigers van de negen landen, die aan het overleg inzake Indochina hebben deelgenomen, in Genève achter te laten opdat zij het rapport van de militaire commissie in ontvangst kunnen nemen en het contact tussen beide partijen onderhouden. Tsjoe en Lai zou hedenochtend op zijn eigen verzoek een onderhoud met Eden hebben. De Zuid-Koreaanse delegatie, die aan vankelijk vandaag naar haar land wilde terugkeren, heeft het vertrek uitgesteld om een voetbalwedstrijd bij te wonen. De groep onder leiding van de minister van Buitenlandse Zaken Pjoen Joeng Tai be sloot naar Zürich te gaan om de eerste ron de van het wereldkampioenschap voetbal, waarin de Zuid-Koreaanse ploeg meespeelt, te zien. Zuid-Korea's minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat zijn rege ring zich niet meer gebonden acht door de bepalingen van de wapenstilstands overeenkomst. Hij zeide op een pers conferentie, dat het falen der bespre kingen over de Koreaanse questie Zuid-Korea de vrijheid geeft, zelf zijn handelingen te bepalen. TUNIS (United Press.) Twee compag nieën Franse parachutisten zijn in allerijl van Dakar met vliegtuigen naar Tunesië overgebracht ter versterking van de Franse troepen, die trachten het steeds toenemende terrorisme der Fellagha's volgens de Fransen gewapende bandieten, die een soort Mau-Mau terreur bedrijven onder het mom te behoren tot het Tunesische bevrij dingsleger de kop in te drukken. Jacht en verkenningsvliegtuigen zijn ingescha keld bij de strijd. De situatie in Tunesië begint steeds meer verontrusting te wekken. De Fellagha's hebben sinds 24 Mei reeds zes blanke kolo nisten gedood en een zevende gewond. De officiële mededeling, dat de parachu tisten naar Tunesië op weg waren, volgde op een verklaring van de Franse resident- generaal Pierre Voizard, dat Frankrijk „haar burgers en vrienden in Tunesië niet in de steek zal laten". Reuter. - De directeur van het in Tunis verschijnende blad „Phare de Tunis" Tahar Essafi, is het slachtoffer geworden van een moordaanslag. Hij had herhaaldelijk arti kelen geplaatst, waarin de activiteit van de nationalistische nieuwe-grondwetspartij werd aangevallen. DIT NUMMalR BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Chamfort-: Ik verzoek u wel te willen begrij pen, zei iem.and tot een zeer rijke man, dat ik geen behoefte heb aan de dingen die mij ontbreken. Drie personen zijn in Hoogezand door gasverstikking om het leven gekomen. Het waren de heer en mevrouw P. Jung- man en H. Jungman-Planting en de enige jaren oudere mejuffrouw T. Planting. Een zoon van het echtpaar kwam gisteravond omstreeks tien uur een be zoek brengen en ontdekte toen, dat zijn ouders en zijn tante levenloos op bed la gen. Waarschijnlijk is een gaskraantje opengeraakt toen een wasketel met jassen werd afgedekt. Het gas heeft bijna 24 uur vrij kunnen uitstromen. De regering heeft besloten, de duur der eerste oefening te stellen op 18 maanden voor het gros der dienst plichtigen en op 21 maanden voor hen, die voor kader- of specialistische functies worden opgeleid (thans is dit respectievelijk 20 en 24 maanden). Nadere hizonderheden vindt men op pagina 3. cat (Van onze correspondent in Londen) De zeker als een verrassing gekomen reisplannen van Churchill en Eden naar de Verenigde Staten is het logisch gevolg van het beklemmende beloop van de confe rentie van Genève. In Londen geeft men echter nog niet toe, dat de conferentie mislukt is. Het is mogelijk, zo wordt in officiële kringen gezegd, dat de militaire besprekingen tussen Frankrijk, Vietnam en de Vietmmh nog tot iets positiefs zullen leiden, maar of dit gebeurt, zal afhangen zowel van Franse vastberadenheid als van een soepeler houding der communisten. Bij het weekend-bezoek aan Eisenhower volgende week staat voorop de noodzaak van een gemeenschappelijke Brits-Amerikaanse politiek. Het ontbreken er van en de verwarring, welke er het gevolg van was, vormen het zwakke punt van Genève. Het bondgenootschap heeft daardoor een lelijke deuk gekregen. In de eerste plaats zal nu de verzwakte alliantie dienen te worden hersteld. Zowel het prestige van Churchill als van Eden is in de Verenigde Staten de laatste maanden aanzienlijk ge daald, hetgeen blijkt uit een stortvloed van bitse uitlatingpn aan het Britse adres. Alle brandende vraagstukken zullen de revue passeren. Het moeilijkste probleem is en blijft de formulering van de omstan digheden waaronder communistische ag- Al-s de zon nu en dan eens door het wolkendek breekt, lijkt het net echt zomer vooral in de prachtige omgeving van het buitenwater, waar de landelijke rust niet verstoord wordt. Zelfs niet door de oeverindustrieën, wier silhouetten in de verte op- het woelige water schijnen te rusten. (Foto genomen aan het Spaarne in de buurt van Spaarndam) gressie een tweede Korea rechtvaardigt. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten kunnen pas hun politiek coördineren, wan neer zij het eens worden over de jegens China aan te nemen houding, welke de grootste mogendheid in het Oosten is. Het gebrek aan overleg en samenwerking heeft de geallieerde zaak grote schade berokkend. Groot-Brittannië zal de Verenigde Sta ten er van moeten overtuigen dat men in Zuid-Oost-Azië uiterst voorzichtig zal moeten manoeuvreren om de noodzakelijke medewerking van onafhankelijke landen als India te verkrijgen. Doordat Molotov het voorstel verworpen heeft de vijf Co- lombo-mogendheden te belasten met het toezicht op een wapenstilstand in Indochina is het mogelijk dat deze landen nu toe schietelijker worden tegenover het Westen. Ook de kwestie van een West-Duitse be wapening buiten de E.V.G. is thans uiterst urgent. Het is evenmin onmogelijk dat bij de ontmoeting niet Eisenhower opnieuw een conferentie tussen Eisenhower, Churchill en Malenkov ter sprake zal komen. Het Lagerhuis heeft immers nog in April bij het waterstofbom-debat een motie aange nomen, waarin op een conferentie op het allerhoogste niveau werd aangedrongen. Attlee sprak gisteren uitdrukkelijk de hoop uit dat de reis naar Washington hiervoor een inleiding zal vormen. Dramatisch? Men gelooft te Londen niet, dat er te Washington onmiddellijk dramatische din gen zullen gebeuren, al is het misschien op zichzelf dramatisch dat de bejaarde Chur chill opnieuw de Atlantische Oceaan over steekt. Alarmerend behoeft zulks geenszins te zijn. Het behoort reeds jaren tot de routine van de Britse premier en zijn voor ganger Attlee om over te wippen naar de Verenigde Staten op ogenblikken dat al leen persoonlijk overleg in staat is be staande misverstanden weg te nemen,welke het gevolg zijn van verschil in geaardheid tussen beide volken. Ongetwijfeld gaat men in Washington nakaarten, waartoe alle reden is, omdat Eden en Dulles elkaar, ondanks het ge sprek onder vier ogen te Londen, verkeerd schijnen te hebben begrepen wat de Britse toezegging tot actieve medewerking bij totstandkoming van een verdedigingspact voor Zuid-Oost Azië inhield. Dulles dacht dat overeengekomen was dat men nog vóór de Geneefse conferentie daarmee zou kun nen beginnen, maar de Engelsen hadden bedoeld dat niets zou worden ondernomen, zolang Genève niet zonneklaar had bewe zen dat de communisten halsstarrig waren. Dit staat nu wel als een paal boven water. Dulles zal mogelijk in het falen van Genè ve een bevestiging zien van zijn inzicht, dat er wèl iets bereikt zou zijn als het Westen maar de stok achter de deur klaar zou hebben gezet. Maar ook hij zal dienen te. beseffen dal het al te laat was om st.ok te voorschijn te toveren. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten hebben ai de jaren, dat de strijd in Ma- lakka en Indochina voortduurde en er in Korea gevochten werd, kansen laten voor bijgaan om een politiek voor Azië op te zetten, laat staan om concrete maatregelen voor te bereiden. In de paniekstemming van Dien Bien Phoe bleek dat een onmoge lijke opgave. Washington kan Londen verwijten dat het op het beslissende ogenblik remmend optrad, maar het waren eerder de Engel sen, die nuchter en realistisch de toestand onder het oog zagen, dan de Amerikanen met hun wilde gebaren. Want op hun beurt kunnen de Engelsen de politici in Washing ton verwijten dat hun vaak ondoordachte uitlatingen Eden's bemiddelingspogingen, welke op sommige ogenblikken zo hoopvol leken, hebben getorpedeerd. Het is de oude controverse van de pot en de ketel. Als dit van beide kanten wordt erkend, dan kan het nakaarten tot iets positiefs leiden. Juist omdat de zaak zo goed als mis ge gaan is, waarvoor ondanks de dooT het Westen beganeblunders, de communisti sche machthebbers de grootste verant woordelijkheid dragen, heeft het Britse remmen van de Amerikaanse onstuimig heid, volgens opvattingen te Londen, de Westelijke positie eerder versterkt dan verzwakt, dë Franse crisis buiten be schouwing gelaten. Want zolang de deur op een kier stond, was de publieke opinie niet bereid ingrijpende beslissingen te accepteren. Langzamerhand dringt het besef door dat er nu iets zal moeten gebeuren om het verder opdringen der communisten te stui ten. Ook al weet nog niemand waar de Westelijke veiligheidsgordel zal liggen. Zn be son het De vraag die tenslotte overblijft is of Churchill's oorspronkelijke plan voor een gesprek tussen Malenkov, Eisenhower en hemzelf dood en begraven is. Daarmede is het begonnen. Washington verzette zich tegen het denkbeeld en in Groot-Brittannië juichte vooral Labour het toe, maar in Churchill's eigen partij rezen bedenkingen. Enkele jaren geleden nog werd Churchill in de verkiezingsstrijd in Labourkringen als oorlogsdrijver gedoodverfd. Maar sinds zijn rede van 11 Mei van het vorige .jaar was hij de vredesstichter hij uitnemend heid. die tegen zijn eigen partij in be scherming diende te worden genomen. Sindsdien hameren Labour-leiders er op dat Churchill naar Moskou zal gaan en tornen zij tegen het boze Washington. Churchill leek op sommige momenten het troetelkind van de Bevan-groep. Toen Dulles enkele maanden geleden bij zijn bezoek aan Londen verklaarde dat hij en Eden het roerend eens waren, brak op nieuw een storm los. Eden had het ver bruid. Maar toen hij een domper had gezet op Dulles' vreugde, werd ook hij Labours kampioen. Op de socialistische banken werd giste- De weersverbetering, die gisteren op trad, was te danken aan een rug van hoge luchtdruk, die over ons land naar het Oos ten trok en die vanmorgen boven Polen was aangekomen. Over Ierland en Schotland trok de afge lopen 24 uur een depressie, die aanvanke lijk nog flinke activiteit vertoonde, maar die bij het bereiken van de Noordzee sterk in betekenis afnam. De vochtige lucht, die de depressie vergezelde, kwam hierdoor vertraagd over Engeland naderbij en be reikte pas vanmorgen het Westen van ons land. Dit ging met een belangrijke toene ming van de bewolking gepaard. In Enge land viel uit deze bewolking ook vanmor gen hier en daar nog wat regen en motre gen. De storing wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, - die morgen opklarin gen zal brengen. ren dan ook het luidst gejuicht toen Chur chill de reis aankondigde. Voor Washington zijn zowel Berlijn als Genève het doorslaand bewijs dat er in Moskou zeker niets meer te bereiken valt. Juist om dat uit fe vinden stemden de Amerikanen in beide conferenties toe, hoe wel ze er zelf niets van verwachtten. Churchill gelooft waarschijnlijk nog in de overtuigingskracht van zijn persoonlijk heid, zulks mede op grond van zijn erva ringen gedurende de oorlog toen de meeste moeilijkheden in persoonlijk contact wer den opgelost. Maar toen vocht men beide op leven en dood tegen een gemeenschap pelijke vijand. Meer heil Het is echter best mogelijk dat Churchill nog steeds heil ziet in een gang naar Mos kou, of heter: er meer heil in ziet dan tevoren, want zijn stelling was immers, dat er pas op lager niveau iets bereikt zou kunnen worden nadat het ijs aan de top gebroken was. hoewel een mislukking van een top-conferentie het risico met zich meebracht dat de weg naar vrede volkomen zou zijn versperd. Nu Berlijn en Genève beide zo goed als mislukt zijn, zou er niets geriskeerd wor den als Churchill naar Moskou ging. Het wordt niet uitgesloten geacht dat hij dit onderwero in Washington daarom opnieuw zal aansnijden, al mag hij onder de hui dige omstandigheden bij zijn gastheren nauwelijks enige geestdrift verwachten. Churchill's redevoeringen van de laatste weken, waarin hij bij herhaling gewaagde van de prachtige rol. welke de Sovjet- Unie zou kunnen spelen in een wereld van werkeliike vrede, bewijst dat hij het denk- heeld om door een ontmoeting met Malen kov het vertrouwen te herstellen, nog niet heeft losgelaten. Dat zou ook de voor naamste reden kunnen zijn waarom Chur chill, ondanks de op hem uitgeoefende druk nog steeds niet is afgetreden. (van hedenochtend 7 uur) weers- co - Eg a 1| toestand Eë Es .5u S« es és Stockholm licht bew. ZW 6 20 0 Oslo zwaar bew. windstil 13 4 Kopenhagen onbewolkt ZZW 5 19 0 Amsterdam half bew. ZZW 6 19 0 Londen regen ZW 6 19 0,1 Luxemburg licht bew. windstil 18 0 Parijs zwaar bew. windstil 21 0 Bordeaux zwaar bew. NW 2 23 0 Grenoble zwaar bew. NW 7 20 0 Nice zwaar bew. windstil 22 3 Genève geheel bew. windstil 22 0 Zürich nevel NNO 2 19 0 Locarno regen OZO 1 25 8 Berlijn onbewolkt windstil 16 0 Frankfort nevel NO 2 20 0 München nevel (JNO 5 17 1 Wenen regen windstil 0,1 Innsbruck nevel windstil 0,1 Rome licht bew. "indstil 28 0 Ajaccio half bew. O 1 21 0 Mallorca zwaar bew. MNW 2 - 0 Neerslag laatste 24 uui vvyyvrvvvyYVYVY -n WYVYAYYVYX OPKLARINGEN Verwachting medegedeeld door het K N-M.I in De Bilt geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond opge maakt om 10 uur: Overwegend droog weer met nu en dan opklaringen. Matige wind tussen Zuid en Zuid-West Dezelfde of iets hogere temperaturen 1? Juni Zon op 4.10 uur onder 21 02 uur. Maan op 22 05 uur onder 4.51 uur Maanstanden 16 Juni 13.06 uur: Volle maan 23 Juni 20.46 uur: Laatste kwartiert 30 Juni 13 26 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag lfi Juni Hoog water' 3 32 en 15.5? uur J Laag water 11.32 en 23.5] uur Donderdag 17 Juni Hoog water- 4 03 en 16.35 uur. ..Laag water: 12.10 en uur. >xoo>-ixgcoixcccxxöocooooooooc<xxcccoc<x«joooocooq300qooo i

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1