Vermakelijkheidsbelasting voor bioscoop voorstellingen wordt 25 percent HAARLEMSE GEMEENTERAAD Haarlems Dagblad Zes pianoleerlingen van „Toonkunst Tot straks in Royal Aanvraagformulier Paradepaardje van kinderboerderij DONDERDAG 17 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Kleuterschool Rehoboth Stadsbibliotheek leende in Mei 17.000 boeken uit Formelta Smedenpatroons hielden congres in Haarlem Softballwedstrijden van schooljeugd Examens Bazar „Hojo" geopend Motorrijder viel en liep schedelbasisfractuur op Vijfduizend liter taptemelk stroomde in sloot Burgerlijke Stand van Haarlem Wanneer verkeerslichten op de Rijksstraatweg? Op weg naar vreemdelin genlegioen gestrand Arbeidswet overtreden Beiaardconcert De gemeenteraad van Haarlem heeft in zijn vergadering van Woensdagmiddag be sloten de vermakelijkheidsbelasting voor de bioscoopvoorstellingen te brengen op 25 Dit betekent een verhoging van 10 tot 25 voor de zogenaamd cultureel ge keurde films en een verlaging van 35 tot 25 voor de andere films. Een uit zondering wordt gemaakt voor de ook thans bestaande heffing van 20 voor de zo genaamde cineacvoorstellingen, welk percentage gehandhaafd blijft. Alvorens het besluit genomen werd zeide de heer Schippers (KVP), dat het voorstel de instemming van zijn fractie had. Hij achtte het echter belangrijk ge noeg om dit te motiveren, vooral omdat er vroeger uitgebreide gedachtenwisselingen over het vraagstuk zijn gehouden. Hij herinnerde aan het overleg, dat met het departement van Economische Zaken en met de Nederlandse Bioscoopbond is ge pleegd, waarbij men tot de conclusie ge komen is, dat vermindering der lasten noodzakelijk is. Verwacht mag worden, dat de bioscopen concurrentie krijgen van de televisie en om de bedrijven op peil te houden zullen technische verbeteringen moeten worden aangebracht. Er wordt in het algemeen belang gehandeld als mee gewerkt wordt de bioscoopbedrijven fi nancieel zo krachtig mogelijk te houden. Gelukkig wordt thans een „zuivering" in gevoerd bij de z.g. cultureel en niet-cul- tureel gekeurde films. De heer Spek (AR) had er bezwaren tegen, dat de gemeente een bedrag van f 80.000 minder zal ontvangen aan ver makelijkheidsbelasting. Er zijn op het ogenblik vele aanvragen op cultureel ge bied, waaraan aandacht besteed dient te worden. Voorts worden er nog te veel films vertoond, die niet strekken tot ver hoging van het culturele peil. De heer M e n s i nk (Arbeid) deelde mee met het voorstel accoord te gaan, maar verheugd was hij er niet over. Hij staat op het standpunt, dat goede films niet te zwaar belast moeten worden, maar gebleken is, dat de kwaliteit van de films geen recht geeft om tot verlaging der be lasting over te gaan. Uit een onderzoek is gebleken dat de bedrijven in ons land in hun totaliteit aan de rand zijn van wat economisch mogelijk is. Hij merkte op voor het voorstel te zullen stemmen. Wethouder Bakker (AR) memoreer de vroegere verzoeken om tot verlaging van de belasting over te gaan, maar door dat het toen niet mogelijk was inzage te krijgen van de boeken kon geen voorstel worden gedaan. Thans is centraal een onderzoek .ingesteld en het rijk adviseert mee te werken tot verlaging over te gaan. Andere grote gemeenten hebben plannen voorstellen te doen, zoals B. en W. van Haarlem thans aan de raad hebben gedaan. De heren Silvis en Spek (beiden AR) stemden tegen de verlaging van 35 tot 25%; de andere leden verklaarden zich er voor. Afscheid van het raadslid Van der Giessen De voorzitter, burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, deelde mee, dat een brief binnengekomen was van de heer H. W. van der Giessen, vermeldend dat hij bedankt heeft als lid van de gemeenteraad wegens zijn aanstaand vertrek naar Drente. Spreker zeide tolk van de ge meenteraad te zijn door zijn leedwezen uit te spreken, dat de heer Van der Giessen de kring zal verlaten. Allen hebben hem leren kennen als een goed en strijdvaardig lid, dat warme belangstelling had voor alle zaken van de gemeente, speciaal voor sociale vraagstukken. In zijn toekomstige betrekking zal de heer Van der Giessen hiermee te maken hebben en spreker had vertrouwen, dat hij in dat werk voldoe ning zal vinden. De geloofsbrieven van de opvolger van de heer Van der Giessen, de heer E. F. A. Sap, werden onderzocht en in orde be vonden. Tot toelating werd besloten. Voor kennisgeving aangenomen B. en W. hadden voorgesteld een brief van de Bond van Nederlands Overheids personeel, houdende een verzoek om over ADVERTENTIE maar een deel van de tuin nodig zal zijn. Wethouder H a p p deelde mee, dat er een streven is percelen tegen een lage prijs aan te kopen: het perceel Kennemerplein is van belang voor de verkeerssituatie. Binnenkort zal een voorstel worden gedaan een „kleine hap" uit de tuin te doen voor voorlopige verbetering en later zal een „grote hap" uit de tuin genomen worden en misschien ook wel van het Bolwerk. Met vier stemmen tegen werd het voor stel aanvaard. Kleuterschool Kleverpark Tegen het beschikbaar stellen van een crediet voor het bouwen en inrichten van een nieuw gebouw voor de gemeentelijke school voor kleuteronderwijs nummer 9 op een ter-rein tussen de spoorbaan Haarlem- Alkmaar en de Brederodestraat bestonden geen bezwaren. V/el vroeg de heer Van der Giessen het laatst in zijn functie van raadslid het woord voerend of de plaats geen moeilijkheden oplevert, aangezien de school gebouwd wordt bij een drukke ver keersweg. Een andere plaats kon hij niet aanwijzen in het Kleverpark. Wethouder Geluk (Arbeid) zegde toe al het mogelijke te doen om ongelukken te gaan tot het verhogen van de jaarlijkse voorkomen. De hulp van de politie en Architect H. W. van Kempen heeft on derhands aanbesteed het bouwen van een kleuterschool van de vereniging „Reho both" voor voorbereidend lager onderwijs op gereformeerde grondslag op een ter rein aan de Vondelweg in Haarlem-Noord. Laagste inschrijver was de heer G. J. Veldwijk te Haarlem voor f 77.487. De gemeenteraad van Haarlem heeft gistermiddag besloten te garanderen de richtige en tijdige voldoening van rente en aflossing van een geldlening tot een bedrag van ten hoogste f 125.000, die de vereniging wenst aan te gaan voor de fi nanciering van de stichting en de eerste inrichting van de school. Ook bseloot de raad tot verkoop van grond aan de ver eniging ten behoeve van de bouw. In de Stadsbibliotheek en -Leeszaal van Haarlem zijn in Mei uitgeleend in de biblio theek voor volwassenen 17.367 boeken, waarvan in de hoofdbibliotheek 11.135 boe ken; filiaal Haarlem Noord 4833; filiaal Spaarndam 148; muziekbibliotheek 1058; Club- en buurthuizen 36; Tehuis voor ouden van dagen 157. In de Jeugdbibliotheek zijn uitgeleend 22.573 boeken: Schouwtjeslaan 3068; Haar lem Noord 1916; filiaal Spaarndam 116; Club- en buurthuizen 106. Het aantal bezoeken aan de leeszalen be droeg 4713, waarvan hoofdbibliotheek kran tenzaal 2608; hoofdbibliotheek leeszaal 1338; filiaal Haarlem Noord 519; jeugdbibliotheek Schouwtjeslaan 248. t Heeft acht letters en maakt de koffie dubbei-lekkerfl Natuurlijk DE IDEALE KOFFIEMELK In Haarlem werd Woensdagmiddag het congres en de jaarvergadering van de Nederlandse R.K. bond van Smedenpa troons en werkgevers in de staalverwer kend e bedrijven geopend. Als sprekers traden onder meer op de bondsvoorzitter, de heer Fr. van Beurden, dè.voorzitter van de afdeling Haarlem, de heer L. Dost, de geestelijke adviseur van de bond, de zeer eerwaarde heer pastoor J. Sicking en het Tweede Kamerlid de heer Th. S. J. Hooij. Drs. Samson hield voorts een lezing over het onderwerp „De Vader, de Zoon en het Bedrijf", waarbij hij onder meer de rech ten en de plichten van de kinderen in het bedrijf en de juridische vorm van de on derneming behandelde. Bij de bestuursverkiezing werden alle leden, die aan de beurt van aftreden waren, met algemene stemmen herkozen en tenslotte bepaalde men, dat Eindhoven het bondscongres 1955 zal organiseren. De leden van het congres zullen Donder dag een bezoek brengen aan een kousen- fabriek en aan de tünnelbouw in Velsen. tegemoetkoming in te maken ziektekosten, in hun handen te stellen om prae-advies. Zij wijzigden hun voorstel naar aanleiding van een verzoek van de heer Albrecht (Arbeid) om de brief voor kennisgeving aan te nemen. De heren Henneveld (Comm.) en ir. Stoffels (VVD) ver zetten zich er tegen, maar de raad besloot met 214 stemmen de brief voor kennis geving aan te nemen. Onderwijs De raad verleende eervol ontslag aan dr. C. J. C. van der Meulen als leraar aan het Gymnasium onder dankbetuiging voor de langdurige diensten aan het on derwijs bewezen. De benoemingen geschiedden volgens de voordrachten. De eerst of enig voor gedragenen werden benoemd. Eervol ontslag Met dankbetuiging werd besloten eer vol ontslag te verlenen aan de heer G. de Vries als directeur van het openbaar slachthuis. Vacant ie slagers Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. een verordening te maken als bedoeld in artikel 5 der Winkelsluitings wet, waardoor het mogelijk is slagers winkels tussen 1 Juli en 1 September te sluiten, om slagers in de gelegenheid te stellen met vacantie te gaan, vroeg de heer A d e 1 aa r (KVP) als begindatum 20 Juni te bepalen, omdat hij gehoord heeft, dat op die dag reeds slagers met vacantie gaan. Wethouder Happé (Arbeid) zeide, dat een dergelijke mededeling hem van belanghebbenden niet bereikt heeft. Wel is enige malen gevraagd een rooster in te zenden, opdat bepaald kan worden, dat de vleesvoorziening niet in gevaar zal komen, maar tot heden is die nog niet binnen gekomen. B. en W. zijn toch be reid hun voorstel te handhaven, maar zij zijn niet in staat een nog in te dienen rooster vóór Maandag goed te keuren. In dien pr moeil'ikihpden mochten ontstaan dan dragen de organisaties de verant woordelijkheid. Het voorstel van B. en W. werd aan vaard. T andv er zorging op scholen De heer Willemse (Arbeid) vroeg welke de reden is dat het beschikbaar ge stelde bedrag tot dekking van het nadelig saldo van de stichting Sohooltandverzor- ging over 1954 met het hoge bedrag van f 15.000 vergroot moet worden. Wethouder Bakker merkte op, dat dit vraagstuk ook de aandacht heeft in an dere gemeenten en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten stelt een onderzoek in. In Haarlem worden meer kinderen on derzocht dan vroeger, het aantal tandartsen is uitgebreid, evenals het aantal ochtenden, waarop gewerkt wordt. Daardoor zijn de kosten gestegen. De raad verenigde zich met het voorstel. Aankoop percelen De heren Van Velsen (KVP) en F ib b e (WD) uitten bezwaren tegen aan koop van panden aan de Harmenjansweg 57 v en 57 z voor sanering, omdat er nog geen plannen bestaan. De heer Goedee (Arbeid) juichte het plan toe. Het is in de toekomst, als tot. sanering moet worden overgegaan, van groot belang, dat de ge meente in het bezit is van de percelen. Wethouder Happé zeide, dat het vast staat, dat de situatie ter plaatse onge wenst is. In de toekomst dient tot sanering te worden overgegaan en nu er een goede gelegenheid bestaat om tot aankoop van panden over te gaan, moet die worden aangegrepen. Met 26 tegen 6 stemmen besloot de raad tot aankoop. De heer F i b b e had ook bezwaren tegen aankoop van perceel Kennemerplein 3, dat in de toekomst van belang is voor ver- keersverbetering. De prijs is te hoog. De heer Schippers (KVP) vroeg of het wel nodig is het huis aan te kopen, omdat het personeel zal ingeroepen kunnen wor den. Het is in steden moeilijk plaatsen aan te wijzen, waar geen drukke verkeerswe gen in de omgeving zijn. De raad keurde het voorstel goed. Andere punten De heer Hennevelt (Comm.) bracht ter sprake de antwoorden van B. en W. op vragen van mr. Proper inzake huur- wijziging voor woningen van vier com plexen, die waren gebouwd met toepas sing van de financieringsregeling „Be.- schikking bijdrage woningwetbouw 1950". Wethouder Happé antwoordde, dat het college met deze zaak bezig is. Wat het resultaat zal worden is niet te zeggen. Goedgekeurd werden voorstellen over het verhogen van het crediet voor het aanbrengen van verkeersverbeteringen op de Wagenweg en voor het vernieuwen van het wegdek, over herziening in voorberei ding van het uitbreidingsplan „omgeving Zijl weg" voor de gronden ten Noorden van de Zijlweg, over verhogen van het crediet voor de uitbreiding van de bij zondere school voor gewoon lager onder wijs, over het uitbreiden van de Christi- aan Huygensschool, over het bouwen van een gymnastiekzaal c.a. bij de P. TI. van der Leyschool, over het bouwen van twee houten schoollokalen op de speelplaats van de J. P. Coenschool en over het ver hogen van de aan de Coöperatieve Wo ningvereniging voor gemeentepersoneel G.A. verleende voorschotten voor het bouwen van een verzorgingshuis en wo ningen voor bejaarden in het Ramplaan- kwartier. Voorts besloot de raad ten behoeve van, de commissie internationaal orgelcon cours voor het jaar 1954 een garantie te verstrekken ten bedrage van ten hoogste f 3000.—. Ondergetekende: Naam: Straat. Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal/ 0.50 per week*) Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 Juli 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen De schoolcommissie van de Nederlandse Dames Softball Bond. organiseerde, in samenwerking met de afdeling Haarlem van de vereniging van Leraren Lichamelijke Op voeding, softballwedstrijden voor taems van middelbare en ULO-scholen. De wedstrij den, die ondanks het slechte weer, uitstekend slaagden, werden geleid door, dames van „Gymnasion". Een grote verrassing was dat de beker houdster, het Lorentz Lyceum, na spannen de strijd verloor van het Christelijk Lyceum. De volledige uitslagen luiden: Lorentz Lyceum—KI. de Vriesschool 136; Chr. LyceumLorentz Lyceum 9—7; Chr, Lyceum—KI. de Vriesschool 194; Coornhert LyceumHartenlustschool 273; Coornhert- Lyceum—Gymnasium 12—17; Gymnasium— Hartenlustschool 123; Montessori Lyceum Kennemer Lyceum 6—2; Montessori Ly ceumMeisjes HBS 134; Kennemer Ly ceum—Chr. ULO 19—6; MHBS—Chr. ULO 27—0; Montessori LyceumChr. ULO 31—4; Kennemer LyceumMHBS 1012. Voor de finale, die Woensdagmiddag 23 Juni op de velden van het Kennemer Ly ceum gehouden wordt, plaatsten zich: Gym nasium, Chr. Lyceum en Montessori Lyceum. De winnende school komt voor een jaar in het bezit van de wisselbeker, die door de Nederlandse Dames Softball Bond is uit geloofd. De Romantiek voerde de boventoon in het programma, dat zes van de meest ge vorderde pianoleerlingen van Peter de Kleer gisteravond in de muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der toon kunst ten gehore brachten. Het Adagio van J. S. Bach (ontleend aan de Orgeltoc cata in C) stamt weliswaar uit een voor gaande stijlperiode der muziekontwikke- ling, maar het bevat toch een sterk subjec tief element en derhalve viel het bij de overige werken niet uit de toon. Het ka rakter werd nog geaccentueerd door de muzikale jongeman, die later op de avond met een bewogen voordracht van de Rhaipsodie in g van Johannes Brahms zijn romantische gerichtheid en daarbij al een aanmerkelijke speelvaairdigheid kon de monstreren. Merkwaai'dig was het. dat ook de leer linge, die de Variaties in Es (K.V. 354) van W. A. Mozart speelde, met de gevoe- lig-expressieve variaties hoogtepunten kon bereiken. Een goede prestatie werd de voordracht van het door sombere stem mingen doortrokken eerste deel van de So nate in a van Schubert hierna. Uit de ver tolking van de Arabesque opus 18 van Schumann sprak een natuurlijke muzikali teit, die al haar eigen wegen leek te gaan En verder trad hierbij een juist gevoel voor pianoklank en dynamische mogelijk heden aan de dag. Een andere leerlinge bracht ons weer in bewondering voor Cho pin, die aan een technisch probleem een zo aangrijpend schone gestalte wist te ge ven in zijn Etude in fc Met:. j.Sonetto del Petrarca" van Liszt riep zij suggestieve herinneringen op aan 'een' tijdperk, waarin men in extase kwam voor warm-roman ti- sche klank en voor geëmotioneerd rubato- spel. De leerlinge, die de tweede helft van de avond muzikaal te verzorgen kreeg, had geen gemakkelijk taak. Want zowel de Etude in As (opus 25 no. 1). als het Scher zo in bes van Chopin en de Papillons op. 2 van Schumann stellen geen geringe eisen. Natuurlijk was ook hier de remmen de spanning, die zo vaak een uitvoering vergezelt, maar d'ie als practische erva ring toch zeer belangrijk is. Echter kon men ondanks die spanning toch de in druk krijgen, dat muzikaliteit en pianis tische techniek de bases vormden, waar op dit optreden ondernomen kon worden. En door menig geslaagd gedeelte werd dit ook gerechtvaardigd. P. ZWAANSWIJK Da-Cosfa-Kweekschool Aan de Da-Costa-kweekschool slaagden voor het examen handwerken de dames A. Jolink te Almelo, M. D. H. Wigman te Bloe- mendaal; J. W. v. d. Steeg te Heemstede; N. de Roder te Hoofddorp en H. Bos, L. ten Broeke, E. V. Brummelen, M. W. Kooien, A. A. de Vries te Haarlem. Rijkskweekschool Haarlem Aan de Rijkskweekschool zijn voor het examen nuttige handwerken geslaagd de dames: I. Metzlar te Hillegom; T. Ran te Heemstede; J. Rijpma te Haarlem; J. Ron deel te Badhoevedorp; A. de Ruiter te Aer- denhout; J. Schilstra te Haarlem; H. Wil mink te Haarlem. NAAST EEN LOODS in Vijfhuizen vond de heer H. Mensink uit Haarlem een maand geleden een bolletje ter grootte van een kindervuist. Aan de lange achterpoten en de lange oren kon de heer Mensink zien dat het bolletje een haas moest worden. Hij naderde het bolletje en toen hij het in de ogen keek, en het bolletje hem in de ogen keek alsof zij oude bekenden waren vroeg de heer Mensink zich af of een ont moeting tussen dat beestje en een dagelijks rond de loods sluipende kat een even vre dig karakter zou hebben. Hij dacht hier over na. pakte het toen op en nam het mee naar zijn huis aan de Rijksstraatweg, daar hij de speelsheid van die kat wat roekeloos vindt sedert hij in de omgeving van de loods regelmatg onthoofde mollen aantreft. „Dat lukt u niet," kreeg de heer Men sink ten antwoord toen hij by de Haarlem se dierenbescherming om aanwijzingen voor hazenopvoeding kwam vragen. „U bent niet de eerste, die het probeert. Wij waarderen uw poging bijzonder, maar we willen er op wijzen, dat het resultaat van uw werk wel een teleurstelling zal zijn." Natuurlijk heeft de heer Mensink enige tips gekregen, endaarvan met succes gebruik gemaakt. Hij kocht een speelgoed- zuigflesje, waarmee de kous evenwel nog beslist niet af was. De jonge haas vond zuigen een onmogelijke opgave en deed aanvankelijk ook betrekkelijk weinig moei te om het te leren. Daartoe goot mevrouw Mensink (het echtpaar heeft het werk eer lijk verdeeld) een beetje met water ver dunde melk in zijn keelgat en duwde hem daarna de speen in zijn bek. Na enige vol harding slaagde de operatie. Wanneer de haas, die nu tweemaal groter is dan een maand geleden, op dit moment het flesje wordt getoond trappelt hij van ongeduld. En als de maaltijd wat te lang op zich laat wachten probeert hij tegen de benen van zijn verzorgers op te klimmen. In een mum heeft hij dan zijn twintig gram met water verdunde melk en zijn kindermeel-papje. Verder is hij een rustige huisgenoot. Overdag slaapt hij en 's avonds oefent hij zich in het traplopen. Soms blijft hij wat lang weg, maar bij het roepen van zijn naam, Hippie Mensink heet hij, komt 'ie snel aangehobbeld. Wellicht is er Weer wat te eten. Volgens de heer Mensink moet hij nu zes weken oud zijn. De kans, dat de moeite van het echtpaar Mensink niet be loond zal blijven is nu wel zeer klein ge worden. Er bestaat nog één moeilijkheid, waarvoor nog geen directe oplossing is ge vonden. Wat moet er gebeuren als Hippie Mensink volwassen wordt? In huis houden is noch voor Hippie noch voor de familie een wenselijk toekomstbeeld. Hippie is waarschijnlijk te veel aan mensen gewend om zonder gevaar aan de vrije natuur toe vertrouwd te worden. De heer Mensink heeft voor Hippie zijn hoop gevestigd op de kinderboerderij. Laten we hopen, dat er tezijnertijd een plaats zal zijn voor Hippie Mensink. ADVERTENTIE Ietwat verbaasd kijkt dit kleine pony-veu- lentje de wereld in. Het ging ook allemaal zo vlug: eerst werd het geboren; toen werd het door boer Peet enkele dagen vertroeteld en vervol gens ging het, samen met moeder, achter in een mooie auto op weg naar de kinder boerderij in Haarlem- Noord. En daar staat het nu. Trillend op de nog dunne beentjes, vlak. bij een paar grote klompen, een auto waar het net niet onderdoor kan kijken en moeder, ook al niet op haar gemak, lusteloos uit het raampje turend. Neen, het heel kleine p.k.tje kan nog niet bijzonder enthousiast zijn over dit leven, maar dat zal onge twijfeld spoedig ver anderen. In de kin derboerderij zijn na melijk allemaal men sen, die uit louter vriendelijkheid trach ten een klein veulen tje het leven zo aan genaam mogelijk te maken. Dan zal dit paardje begrijpen, dat het leven voor een dier op een boerderij dikwijls een onbedaarlijke grap is, een pony-mop. (SJéiï Woensdagavond werd in het parochie huis „Anno Santo" een fancy fair ten bate van het jeugdwerk geopend. De opening geschiedde door de heer H. J. Klein Schip horst, voorzitter van de Jeugdraad. Op een wenk van de voorzitter lieten de verken ners-hoornblazers enige signalen schallen, zowel in het parochiehuis als daarbuiten, waarmee deze fancy fair geopend werd verklaard. De HOJO is iedere avond voor het publiek toegankelijk en voorts Zater dag en Zondagmiddag van 2 tot 5 uur. Zondagavond wordt de uitslag van de lo terij bekend gemaakt, waarna de fancy fair om 12 uur gesloten wordt. Vannacht omstreeks half een is de 62- jarige betonwerker J. J. C. D. uit Haarlem, die onder invloed van sterke drank ver keerde, met zijn motorfiets in de Generaal Cronjéstraat gevallen, doordat hij de macht over zijn stuur kwijtraakte. Een passerende arts achtte opneming in een ziekenhuis noodzakelijk, waarna D. naar het zieken huis St. Joannes de Deo is vervoerd. Daar bleek, dat hij een schedelbasisfractuur en een zware hersenschudding had opgelopen. Volgens de laatste berichten is de motor rijder buiten levensgevaar. Melkwagen in berm gekanteld Woensdagochtend omstreeks kwart over tien ontmoette een vrachtauto, die een melktankaanhangwagen meevoerde, op de Oudeweg in Haarlem een tegenliggende vrachtauto, die bij het passeren niet vol doende rechts hield. Het gevolg hiervan was, dat de melkwagen te ver uitweek, waardoor de aanhangwagen in de zachte berm raakte en omsloeg. Daarbij ging vijfduizend liter taptemelk verloren, die zich een weg zocht naar een langs de rij baan lopende sloot. De aanhangwagen werd volkomen vernield. HAARLEM. 16 Juni 1954 ONDERTROUWD: 16 Juni, J. M. Boon en H. Schalk; D. W. Bannink en H. J. Braem; J. B. P. Spierings en A. J. Vosse; H. R. Detz en P. M. Kamp: D. van den Berg en A. A. de Kogel; A. G. Dirks en C. M. Verhappen; W. Vellinga en E. Willemse; C. J. Verhoeven en J. H. Keijzer; A. Q. van Zon en J. M. J. Ver- heijde; C. van der Veldt en M. P. van Weel; J. Ouwens en A. Moes; J. E. van Zetten en H. M. van Roode; J. H. Wille en L. J. Linde man; H. L. Wessels en J. G. Post; G. ten Velden en G. de Klerk; H. K. van 't Hof en Th. J. Quasters. GEHUWD: 16 Juni, J. H. Joosten en C. M. M. Balm; G. F. J. Bijnsdorp en G. J. C. J. van Thienen; A. Burgstede en A. Roozendaal; W. A. Tukker en A. J. van Zanten; G. P. Schemmekes en A. J. Visser: J. Lauwers en L. Mohr; L. G. Wijers en W. Kruizinga; H. Fieman en A. J. Verwoerdt: E. den Ouden en J M. Gordon; J. N. M. Blesgraaf en J. C. Martin; H. C. Rusman en J. J. Cruijce; W. J. Rademaker en J. C. Kiekens; J. P. Ten- sen en E. W. B. van Tol; Th. Smit en E. H. W. Wielders. BEVALLEN van een zoon: 15 Juni, IJ, Kostervan Warners: A. M. P. Beaufort Boode; 16 Juni, D. W. ZuidemaKoper; L. A. van OphenVlaar; W. H. Schoonevan Haastert. BEVALLEN van een dochter: 14 Juni, Th. G. van der Helm—Montauban; 16 Juni, H. W. Meegdes—Benner. OVERLEDEN: 14 Juni, M. H. de Bruin, 17 j., Zuidpolderstraat. In de maand Augustus van het vorige jaar zijn enige verkeersongelukken met dodelijke afloop gebeurd en naar aanlei ding daarvan heeft de heer J. Prikkel in de vergadering van de gemeenteraad van 26 Augustus vragen gesteld. De burgemees ter deelde toen mee, dat de raad in het begin van 1954 een voorstel tegemoet kon zien inzake het aanbrengen van verkeers lichten en oversteekplaatsen op de Rijks straatweg. Er zou zelfs getracht worden deze verkeersverbeteringen nog in 1953 aan te brengen. De heer Prikkel heeft zich opnieuw tot het college van B. en W. gewend met een brief, waarin hij opmerkt, dat tot heden de raad nog geen voorstel bereikt heeft. Hij vraagt wat de oorzaak is van de ver traging en indien door B. en W. al het mo gelijke is gedaan om de vereiste goedkeu ring voor de uitvoering van deze werken te verkrijgen, welke stappen er verder ge daan moeten worden om de bewilliging op de kortst mogelijke termijn te ontvangen. Voorts vraagt de heer Prikkel of, wanneer de vereiste' toestemming is verkregen, dan direct met de werkzaamheden kan worden begonnen. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaken tegen twee Haarlemmers, die terecht hebben ge staan wegens diefstal van een auto uit een garage. Nadat zij op 10 Maart uit een garage, waar een van hen werkte, een auto hadden genomen, zijn zij naar België ge reden. Het doel was volgens hun mede delingen bij het Vreemdelingenlegioen dienst te nemen. Bij de Franse grens zakte de auto in de modder en kort daarop wer den zij wegens illegale grensoverschrijding aangehouden. De negenentwintigjarige fa brieksarbeider P. J. de B. heeft twee maan den in een Belgische gevangenis vertoefd en zijn vriend, de vijfentwintigjarige chauffeur P. van R. keerde naar Haarlem terug waar hij aangehouden werd. Over eenkomstig de eis werd De B. veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Het vonnis tegen Van R. luidde negen maanden gevangenisstraf. Enige maanden geleden veroordeelde de kantonrechter de directeur van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaat schappij tot twintig geldboetes van dertig gulden wegens overtreding van de Ar beidswet, subsidiair van het tramweg reglement. De directeur is in beroep ge gaan bij de Haarlemse rechtbank, die hem veroordeeld heeft tot achtentwintig geld boetes van f 5, subsidiair achtentwintig keer een dag hechtenis. De directeur be twistte dat de monteurs, waarover het procos-verbaal is opgemaakt, onder de Arbeidswet vallen. Zij werken in de ga rage in Haarlem-Noord en op Zaterdag en Zondag doen zij dienst als het overige vervoerspersoneel, dat 55 uur per week mag werken. Voorts was hij van mening, dat het tramwegreglement van toepassing is. De rechtbank was van oordeel, dat de Arbeidswet in deze zaken van toepassing is en niet het tramwegreglement en daar de Arbeidswet overtreden is werd da directeur veroordeeld. Wij vernemen, dat overwogen wordt in cassatie bij de Hoge Raad te gaan. De stadsbeiaardier A. Peters zal van avond van acht tot negen uur het volgend beiaardprogramma ten gehore brengen! 1. O Nederland let op u saeck; Heer Jesu heeft een hofken; Komt vrienden in het ronde; Allen die willen naar Island gaan. 2. Corrente, Handel; 3. Drie Nederlandse, drie Engelse en drie Israëlische Volksdan sen; 4. Twee Wiener Tanze (uit Alt Wiener Tanzbüchlein) Tanz aus Oberdonau, Rhein- lander; 5. Menuet in G. L. v. Beethoven; 6. Gavotte, Gerard Boedijn; 7. Klompen dans, Oscar van Hemel; 8. Au clair de la lune.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7