>P OfêT Matige voetbalwedstrijd slot van boeiend sluitingsfeest Receptie van 50-jarige Haarlemse Vereniging voor t.b.c. bestrijding Aan vraagfo rm ulier Haarlems Dagblad Kort en bondig Handballers scoorden 26 doelpunten WEI KI Dr. Dijkstra: „Houdt moedig vol", devies voor komende 25 jaar Dr. A. AE. S. Sluyterman onverwacht overleden Jubileumconcert van De Spaarnebazuin Als ze gemaakt zijn ©EELTJES PASFOTO MAANDAG 21 JUNI 1954 H \ARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 DE ELFDE HAARLEMSE SPORTWEEK T afelspringen Politie-vijfkamp begonnen Vcrkeersexatnens HAARLEM Haarlem-U trecht Jongen in water van Garenkokerskade J. H. Hellema overwacht overleden R.K. slagers in Vleeshal in congres bijeen Amsterdamse Beurs Scheepvaart VLEESHOUWERU KLEVERPARKWËö HAACLEM tel 11757 in één dag gereed C U LTURA GASREPARATIE HILARIUS - FOTO - KINO te kunnen, maar de enthousiast spelende bezoekers straften onmiddellijk enkele zwakke ogenblikken resoluut af. De fel doorzettende Kreyermaat van Elinkwijk scoorde tweemaal achter elkaar (drie- drie). Zaterdagavond is de elfde Haarlemse Sportweek gesloten. Het sluitingsfeest op het „Haariem"-terrein werd bijgewoond door een zeer groot aantal toeschouwers. De weersomstandigheden waren ideaal en de geboden sport kon alleszins goed genoemd worden. De heer A. van der Aart sprak tijdens de pauze van de voetbalwedstrijd HaarlemUtrecht, onmiddellijk na de Olympische Dag-oefening van de dames van de Kennemer Turnkring, in zijn kwaliteit als voorzitter van het uitvoerend comité, een dankwoord en maakte de officiële sluiting van de elfde Sportweek tot een feit door de Sportweek-vlag te laten neerhalen. Hij dankte de diverse gemeentelijke instanties, de besturen van „Haarlem" en E.D.O. voor de gastvrijheid en al diegenen, die tot het welslagen van deze prachtige sportweek hebben medegewerkt. Hierna werd de vlag gestreken, de dames van de K.T.K., die zo juist een demonstratie van de Olympische Dag-oefening hadden gegeven, marcheerdern af met tromgeroffel en bazuingeschal onder langdurig en hartelijk applaus van het publiek. Zo triest als de inzet op Zaterdag 12 Juini was, zo fleurig en opgewekt is het verder in de loop der volgende dagen geworden. Reeds cm zeven uur in de avond, toen begonnen werd met de eerste helft van de handbalwedstrijd tussen twee dei' sterkste Nederlandse ploegen in deze tak van sport, hadden zich al talrijke toeschouwers rond de lijnen geschaard en genoten van ten op windende handbalwedstrijd. De beide aan- valslinies vooral waren op schot en bij de rust waren er reeds acht doelpunten ge scoord. Voor elk vier, zodat omtrent het uiteindelijk resultaat nog niets viel te zeg gen. Het werd in de tweede helft zo moge lijk nog spannender. In de eerste helft was Aalsmeer steeds aan de winnende hand geweest, nu kreeg Hellas echter geregeld een voorsprong maar steeds kwam Aals meer terug. In de laatste ogenblikken van de strijd kreeg Hellas toch een overwicht en kon met veertien-twaalf winnen. Men is er al een beetje mee vertrouwd geraakt, dat de Herenploeg van BATO voor een spectaculair nummer tafelsprin- gen zorgt. De jongens van deze sterke Haarlemse turnvereniging lieten ook nu weer iets goeds zien. Dit nummer werd tijdens de pauze van de handbal- wedstrijd afge werkt. Na de wed strijd kwamen de athlecen in de are na voor enkele estafettenummers. Ook deze wed strijden genoten de volle belang stelling, vooral omdat er weinig krachtsverschil bestond tussen de deelnemende ploe gen en de races daardoor een span- De uitslagen van Vanmorgen is de jaarlijkse politie-vijf kamp begonnen, waaraan wordt deelgeno men door leden van de politiekorpsen uit Velsen, Haarlem, Bloemendaal, Zandvoort Rheden (Gld.). Rheden neemt dit jaar de plaats in van Heemstede, welks politiekorps geen afvaardiging kon zenden. Na het openingswoord door Bloemendaals burge meester jhr. mr. C. J. A. den Tex, de initia tiefnemer van de vijfkamp. werd op de politieschietbaan bij het helmmonument aan de Overveense Zeeweg met het eerste deel van het programma begonnen. Later op de ochtend kwamen de politiemannen in Stoop's bad bijeen om elkanders krachten op zwem- gebied te meten. Voor vanmiddag staan athletiekwedstrijden op het terrein van het CIOS en dat aan de Zeeweg, op het pro gramma. De geslaagde leerlingen in Bloemendaal van het onderwijsverkeersexamen komen Maandag 28 Juni in gebouw Domi aan het Zandvoorterpad te Overveen bijeen. Ver toond zal worden de film „Twee jongens en een auto" en mr. Janno uit Den Haag zal optreden. Aan de examens hebben 490_ leerlingen deelgenomen. Er slaagden 405 leerlingen voor het volledig examen. 27 voor het schrif telijk examen, 3 voor het schriftelijk met wandelproef en 11 voor de rij- en wandel- proef. 27 leerlingen slaagden voor het gehele examen zonder fouten. 12 tm. 19 JUNI 1954 nend verloop kregen, deze athletiek-estafettes waren: 4x100 meter heren: 1. Haarlem 46.1; 2. Holland 46.2; 3. Suomi 46.5. 4x100 meter dames: 1. GITA 52.5, 2. ADA 53; 3. Suomi 54.2. 4x80 meter meisjes: 1. GITA 42.8; 2. ADA 43.4; 3. Suomi 44.3. 4x80 meter jongens: 1. Haarlem II 38.2; 2. Haarlem I 38.3; 3. Holland 38.9. Zweedse Estafette: 1. Haarlem I 2.03; 2. Suomi 2.04.4; 3. Holland 2.05.7. Het hoofdnummer op de sluitingsavond van elke Sportweek is altijd nog de voet balwedstrijd. De organisatoren troffen het ditmaal niet bepaald omdat de tegenstan der van het Haarlems Elftal, de vertegen woordigende ploeg van Utrecht, lang niet op zijn sterkst kon verschijnen. De spelers van DOS waren met het oog op de kam- pioensccmpetitie niet beschikbaar en velen hebben toen gedacht, dat Haarlem het aan deze combinatie wel bijzonder gemakke lijk zou krijgen. Niets is minder waar ge bleken. Omdat in de Haarlemse voorhoede Van der Kuil en Gallis verstek moesten laten gaan en hun plaatsvervangers Snoeks en Jacob een verzwakking betekenden, ging er van de Haarlemse voorhoede wei nig kracht uit. Slechts de EDO'er Mul speelde een knappe partij. In de achter hoede bleken De Voogd en Kuys ook al niet hun beste vorm te hebben en daar bo vendien doelman Kraak ook af en toe een steekje liet vallen was deze Haarlemse combinatie zeker niet sterker dan die van Utrecht. Haarlem mocht met het gelijkspel (drie drie) nog tevreden zijn. Indien de heren uit Utrecht betere schutters hadden gehad dan was de zege ongetwijfeld naar de Domstad gegaan. In de achterhoede viel het spel van de derde klasser Wiersma (Donar) te roemen, maar ook zijn collega op de rechtsbackplaats Ok- huyzen (Velox) was goed in vorm, evenals trouwens spil Rous van Elinkwijk. Haarlem heeft geruime tijd de beste pa pieren op de overwinning gehad en dat is misschien mede de oorzaak geworden van de uiteindelijk teleurstellende uitslag. Via één-nul door Mul werd het door Van Beek gelijk. Nadat Jacob nog voor rust de Haarlemmers aan een nieuwe voorsprong had geholpen, werd het door De Graaf na rust drie-één. Toen dacht men het in de Haarlem- achterhoede met slordig spel af Turndemonstratie op de sluitingsavond van de Sportweek. Zaterdagmiddag om drie uur werd in Brinkmann een receptie gehouden ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de Haarlemse Vereniging tot bestrijding van de Tuberculose. Deze receptie werd gehouden in het vertrek, waarin 50 jaar geleden de oprichters bijeen kwamen, onder wie dr. L. C. Kersbergen, die ook nu aanwezig was. De feestrede werd door dr. O. H. Dijkstra, voorzitter van de Haarlemse Ver eniging uitgesproken. „Aan de wieg van de vereniging", aldus dr. Dijkstra, stonden de Rotterdamse ver eniging tot bestrijding der tuberculose, de sanatoria Hellendoorn, Oranje Nassau-oord en Hoog-Laren en het Nederlandse Cen traal Comité tot bestrijding der tubercu lose. Meer niet, er was verder niets tot be strijding van de tuberculose." „Tubercu lose komt veel minder voor dan vroeger, veel minder mensen sterven er aan. Maar in 1953 kwamen er niettemin 12000 nieuwe gevallen bij, het is dus geenszins een zeld zame ziekte geworden." Sprekend over de provinciale verenigin gen, zei dr. Dijkstra, dat deze „wat je noemt de zware jongens onder de tuber culosebestrijding zijn. Machtig zijn zij door hun consultatiebureaux, het zijn als het ware de tanks op het moderne slagveld. Maar zoals een tank niets kan, als hij geen benzine heeft, zo zijn deze provinciale ver enigingen volkomen afhankelijk van de rijks-subsidie en helaas gaat een belang rijk deel van hun energie verloren in het voortdurende gevecht met de rijks-accoun tant". Van de plaatselijke verenigingen is Haarlems afdeling op een na de oudste. „Zij kan nog flink meedoen, maar wij moeten toch erkennen, dat zij de matrone-leeftijd bereikt heeft en dat zij met het hele gezel schap een zekere geposeerdheid heeft ge kregen", zei dr. Dijkstra. Over het geprojecteerde nieuwe gebouw voor de Noordhollandse Vereniging tot be strijding der tuberculose, waarin de afde ling Haarlem ook een plaats zal krijgen en dat gedacht is aan de Orionweg, ter hoogte van de Steenbokstraat, zei spreker: „Een nieuw, gebouw? Niemand gelooft er meer aan. Ik erken, het heeft te lang geduurd. Ik geloof er wel aan. Sarcastisch kunt ge op merken: die geloven haasten niet. Maar het komt toch en ik verzeker u, dat ik niet zal rusten voor het nieuwe consultatiebureau er staat. Professor Zwiers heeft mij uit drukkelijk toegezegd, dat op 3 Juli het be stek, de bestektekeningen en de begroting klaar zullen zijn. Dan kan het gevecht om de financiën beginnen". Dr. Dijkstra bracht in zijn toespraak hulde aan wethouder Bakker, die het bevolkingsonderzoek in Haarlem „er door gedrukt" heeft en aan Ondergetekende: Naam: Straat wenst zich met ingang van te abonneren op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal// 0 50 per week*) Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 Juli 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen het U.V.V. dat er voor zorgde dat alles vlot verliep. In 1940 gaf het rijk voor de gehele con- sultatie-bureaudienst in Noordholland 52.000 gulden uit. Dit bedrag is nu 500.000 gulden. „Hieruit blijkt", aldus dr. Dijkstra, „dat ook het Rijk heeft ingezien, dat voor een goede tuberculose-bestrijding veel geld nodig is." Vervolgens richtte spreker zich tot de aanwezige dames, die nog niet eer der in zijn toespraak werden genoemd. Toen 50 jaar geleden de vereniging werd opgericht, waren er geen dames uitgeno digd. Met 17 tegen 14 stemmen werd op de volgende vergadering besloten om ook dames toe te laten. „U bent dus nog geen 50 jaar bij de vereniging, ik zou in goed Nederlands ook kunnen zeggen: U bent nog niet helemaal droog achter de oren". Hierop bracht spreker niettemin hulde aan de vrouw, „die in minstens even sterke mate als de man de tuberculose-bestrijding heeft gedragen". Dank ook bracht dr. Dijkstra aan zijn mede-bestuursleden. „Wij kunnen zeggen, dat de resultaten in die 50 jaar bereikt, buitengewoon goed zijn", al dus besloot dr. Dijkstra zijn feestrede, „en ons veel hoop voor de toekomst geven. Deze uitspraak is zeer gevaarlijk. Om de tuber culose tot een zeldzame ziekte te maken, om de bereikte resultaten te consolideren, zal het Nederlandse volk, dus ook de Haar lemmers, nog hard moeten werken. „Houdt moedig vol", moge dat ook het devies zijn voor de Haarlemse vereniging in de ko mende 25 jaar." Mevrouw Tj. Halbertsma wenste het be stuur als eerste geluk met het jubileum en bood het „ook al zijn we nog niet droog achter de oren" een bijdrage aan voor de inrichting van het nieuwe gebouw. De heer Jac Rustige, lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland en bestuurslid van de Noordhollandse vereniging tot bestrijding der tuberculose herinnerde het bestuur aan een lening van 37000 gulden, die nog niet geheel afgelost was, waarop dr. Dijkstra repliceerde dat het weer eens tijd werd om een nieuwe lening te sluiten, „maar dan renteloos en zonder aflossing." Haarlems burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers bood de gelukwensen namens het gemeentebestuur aan. De heer S. J. van Slooten, districtsarts van Haarlem, wenste het bestuur namens het personeel van de Haarlemse vereniging geluk en bood het ontwerp aan van een tegeltableau, voorstellende het oude con sultatiebureau aan de Ged. Oude Gracht, bestemd voor het nieuwe gebouw. Voorts werden nog de gelukwensen aangeboden door de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis. De driejarige Jacobus Konijnenburg, wonende Duvenvoordestraat te Haarlem, speelde Zondagmiddag aan de kant van het water van de Garenkokerskade en viel er in. Dit werd opgemerkt door de achttien jarige Rotterdamse scholier Bernard Ka per, die zich te water begaf en het kind redde. De Rotterdammer bemerkte later, dat zijn portefeuille uit zijn achterzak was gevallen. Pogingen om die uit het water te halen leverde geen succes op. In Leeds (Engeland), waar hij met zijn echtgenote bij kennissen logeerde, is in de nacht van Zaterdag op Zondag onverwacht overleden dr. A. JE. S. Sluyterman, rus tend arts te Haarlem. Na ruim veertig jaar arts te zijn geweest, achtte hü in April van het vorig jaar de tijd gekomen zijn prak tijk neer te leggen. Dr. Sluyterman was van geboorte Fries; hij is op 8 Februari 1882 te Workum ge boren. In 1896 ging hij naar het gymna sium te Sneek. waar hij in 1902 voor hot eind-examen slaagde. Hij koos het beroep van zijn vader en grootvader, die dokter waren geweest. De jonge Sluyterman ver trok in .1902 naar Utrecht. Met een onder breking voor het verrichten van zijn mili taire plichten studeerde hij tot 1910 aldaar en slaagde voor het artsexamen. Vervol gens ging de thans overledene naar Frei burg in Breisgau en daar heeft hij gewerkt bij de hoogleraar Straub. In 1911 promo veerde dr. Sluyterman bij prof. Magnus op de studie, die hij verricht had in Freiburg. Intussen was hij assistent geworden bij dr. Van Linden van den Heuvel, destijds directeur van het St. Elizabeths Gasthuis te Haarlem. In 1912 vestigde dr. Sluyter man zich te Haarlem als arts, waar hij spoedig een drukke praktijk had, mede door zijn benoeming als dokter bij de H.IJ. S.M. In 1929 werd hij benoemd tot contro lerend geneesheer bij de P.T.T. en bij de Nederlandse Spoorwegen. Gedurende de eerste wereldoorlog was dr. Sluyterman (evenals dr. Land en dr. Steffelaar) arts aan het Rode Kruishospi- taal aan het Prinsen Bolwerk. Wegens zijn werkzaamheden daar verricht, werd hij onderscheiden met het kruis van verdien ste van het Nederlandse Rode Kruis. Dr. Sluyterman is voorzitter geweest van de Huisartsenvereniging en van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Maatschappij tot bevordering der geneeskunst; ook maakte hij van 1939 tot 1950 (met onder breking in de oorlogsjaren) deel uit van de raad van beroep van deze maatschappij. Voorts was dr. Sluyterman bestuurslid van de Wijkverpleging van de Nederlandse Protestantenbond, voorzitter van de voor malige Haarlemse Schoolvereniging en voorzitter van de afdeling Haarlem van het Centraal Genootschap voor vacantie- kolonies. In Bloemendaal is onverwacht overleden de heer J. H. Hellema, gepensionneerd hoofd inspecteur van 's Rijksbelastingen. De heer Hellema werd op 13 December 1887 te Warfhuizen in de provincie Gronin gen geboren. Op 16 November 1910 werd hij als surnumerair aangesteld met als standplaatsen achtereen vol genens Maas tricht en Groningen. Op 1 Mei 1914 volgde zijn benoeming tot adjunct-inspecteur in Hil versum en precies vier jaar later werd hij als inspecteur hoofd van de inspectie res pectievelijk in Veendam en Leeuwarden. Op 16 Januari 1939 werd hij als hoofd inspecteur aangesteld als hoofd van de in spectie der invoerrechten en accijnzen te Rotterdam. Van 1 Januari 1942 tot 1 Maart 1946 was hij toegevoegd aan de directeur van 's rijks belastingen en domeinen te Amsterdam en van Maart 1946 af was hij hoofd van de in spectie der belastingen te Haarlem, eerste afdeling. Op 16 November 1950 werd hij ter gele genheid van zijn veertigjarig ambtsjubileum gehuldigd en op 31 Juli 1952 nam hij we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd afscheid van de belastingdienst De overledene was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De crematie heeft Zaterdag in alle stilte plaats gehad. Als onderafdeling van de jeugdbeweging in de Spaarneparcchie werd vijfentwintig iaar geleden het harmonie-ensemble „De Spaarnebazuin" gevormd. Gisteravond heeft het korps zijn zilveren jubileum ge vierd met een concert in gebouw St. Bavo. De pastoor W. C. van Gastele sprak een feestrede uit, waarin hij gewaagde van de moeilijke en van de voorspoedige perioden, die het korps gekend had. Het was hem een vreugde thans de leden van de Spaar nebazuin aan de toehoorders voor te stel len in hun jubileumgeschenk: nieuwe, aan trekkelijke uniformen. Ook de emeritus- pastoor J. de Vlieger getuigde van zijn waardering voor het korps en voor de fa milie Habraken, clie voor het bestaan van De Spaarnebazuin van beslissende beteke nis was geweest. Het korps is steeds een ensemble van jongere krachten gebleven. Dit gaf het voordeel, dat althans door grote leeftijds verschillen de eenheid van de geest van sa menwerking niet verbroken werd. Aan de andere kant legde dit ten aanzien van de keuze der muziek wel enige beperking op. Maar dit bleek toch geen bezwaar om voor deze feestavond te komen tot de samen stelling van een aardig programma, dat de jongelui aan konden. Dirigent L. Habraken verkreeg met de uitvoeringen een ver dienstelijk resultaat, al zou men nog meer gebruik hebben kunnen maken van de ar tistieke werking van de typerende instru mentale timbres. Een vocale afwisseling bracht het ge mengde koor Musica Laica. waarvan de lei ding voor deze gelegenheid onverwacht in handen van Jan Laarveld was gelegd. De dirigent mocht evenwel rekenen op de scherpe aandacht van de koorleden en zo werd er met de uitvoeringen van werken van De Nobel, di Lasso, Diepenbrock, Smetana en Stammeyer een te loven resul taat bereikt. De voordracht was pakkend, de verstaanbaarheid uitstekend en de klank verdiensteliik. Er mogen wel een paar mannenstemmen bij komen voor het evenwicht. P. ZWAANSWIJK De Haarlemse afdeling van de R.K. sla- gerspatroonvereniging „St. Bavo" heeft Zondag het zilveren jubileum op feeste lijke wijze gevierd. Tijdens de koffiemaaltijd, welke in de ochtenduren werd gehouden, richtte de voorzitter, de heer A. P. Goosens zich met een woord van hulde tot de penningmees ter, de heer L. van Lent en de secretaris, de heer W. van Vorren, die beiden even eens vijfentwintig jaar aan de bond hun medewerking hebben gegeven. De jubila rissen ontvingen van de voorzitter een vulpenset. Ook de voorzitter zelf werd in de hulde betrokken. Namens de leden overhandigde de heer A. Meyer hem een zilveren siga rettenaansteker. De receptie, welke in café-restaurant Brinkmann gehouden werd, toonde op nieuw welk een belangrijke plaats de Haarlemse katholieke slagers in het be drijfsleven innemen. Op deze receptie waren onder meer aanwezig de heer Th. S. J. Hooij, lid van de Tweede Kamer, de directeur van het Haarlemse slachthuis, de heer G. de Vries en de oud-directeur van het slachthuis, dr. F. P. Keijser. Des avonds werd er in de Vleeshal een diner gegeven. Maandagmorgen waren de meeste katho lieke Haarlemse slagers opnieuw in dit historische gebouw bijeen om tezamen met de R.K. slagers uit alle delen van het land de 31ste jaarvergadering van de Ne derlandse Katholieke Slagershond te hou den. Na de opening en de inleiding door de bondsvoorzitter wees het Tweede Kamer lid, de heer Th. S. J. Hooij uit Haarlem, op de betekenis van de Publiekrechtelijke Bijdrijfs Organisatie. Vervolgens werden de diverse jaarverslagen goedgekeurd en slechts bij de vaststelling van de contri butie maakten enkele leden bezwaar tegen de grootte van dit bedrag. Ook dit punt werd echter zonder stemming aanvaard. Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de afdeling Amsterdam van de N.K.S. „St. Petrus" werd besloten de jaarvergadering volgend jaar in de hoofd stad te houden. De verkiezing van het hoofdbestuur had tot resultaat, dat de af tredende en zich herkiesbaar stellende leden, C. Burger, C. J. Ammerlaan, L. Staals en Th. Hendriksen ook het volgend jaar de bond weer zullen helpen leiden. Vervolgens behandelde drs. H. L. Jansen algemeen secretaris van de Sociaal Econo mische Raad enkele belangrijke aspecten van het bedrijfschap slagerij. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3% Nederl.'47 100% 100 A.K.U 225)4 225% Unilever 341 344 Philips Gloeil. 254)4 254 Kon. Petroleum 501% 513 A'dam Rubber 85% 86'/t Holl. Amer. Lijn 149»/! 150 N. Seheepv. Unie 139% 140 H.V.A 124 125 Deli Mij 117 111% Amsterd. Bank 197)4 197 Ned. Handel Mij. 181V» 181 Rotterd. Bank 184)4 184% Twentsche Bank 189% 189 Anaconda Copper 37% 37)4 Bethlehem Steel 81% 68 Republic Steel 57is/n, 58% Shell Union 95 95% 21 ,s/ie 21% 41% 48 Aardijk, 20 te Norfolk. Aalsdijk, 21 te Corous Christi. Alamak, 20 v. Aden te Bombay. Aldegonda, 20 v. Bangkok te Singapore. Alkaid. pass. 29 Finisterre n. Antwerpen. Amstelland, 21 v. Rotterdam te St. Vincent. Appingedijk, 19 v. Rotterdam n. Antwerpen. Alehiba, 21 te Buenos Aires. Algenib, 21 te Bahia. Alioth, 20 te Rio de Janeiro. Alkerk, 21 te Sydney. Alnati, 20 160 m. ZW. Ouessant. Alphacca, 21 te Rio Grande. Amers'kerk, 22 Sydney verw. Amor, pass. 21 Ouessant n. Hamburg. Argos, pass. 20 Finisterre n. Rotterdam. Banka, 20 v. Port Said te New York. Bloemfontein, 20 320 m W. Walvisbaai. Bonaire, 22 te Barbados verwacht. Boschfontein, 21 v. Port Said n. Gua. Boskoop, pas 20 Wight n. Madeira. Callisto, 20 v. Belfast te Threerivers. Caltex The Hague, pass. 20 Malta n. R'dam. Caltex Utrecht, pass. 20 Casquets. Caltex Pernis, 20 v. Rotterdam n. Sidon. Charis, 21 v. Jacksonville te Baltimore. Cistula, 20 v. Geelong n. Singapore. Coryda, 20 v. Suez te Bombay. Cronenburgih, 21 v. Onton te IJmuiden. Coltlca, 22 te Plymouth verwacht. Dongedijk, 20 v. Rotterdam n. Londen. Delfland, 19 v. Hamburg n. Amsterdam. Drente, 20 v. Damman te Bahrein. Eemland, 19 v. Hamburg n. Amsterdam. Eos, 20 v. Oran n. Tunis. Etrema, 20 v. Istanboel te Piraeus. Friesland KRL)pass. 19 Guardafui n. Belawan Gooiland, 19 v. Victoria te Rio de Janeiro. Gouwe, 20 v. Zaandam te Port Talbot. Groote Beer, 20 te Rotterdam. Groote Kerk, 21 v. Zamboanga te Singapore. Hector, 20 v. La Takia te Iskenderun. Hermes, 20 v. Corinte te Pto Limon. Hilversum, pass. 19 Aden n. Suez. Indrapoera, 19 v. Rotterdam n. Priok. Ivoorkust, 19 v. Bordeaux re Dakar. Jagersfontein, 20 150 m. ZW. Luderitzbay. Jupiter, 20 v. Alexanarië n. Beyrouth. Kertosono, 21 v. Djibouti n. Suez. Kota Baroe, 20 v. Belawan n. Tj. Priok. Karimata, 20 v. Hamburg n. Bremen. Karimun. 20 v. Djeddah n. Colombo. Katelysia, 19 v. New York n. Curasao. Laertes, pass. 20 Perim n. Suez. Lemsterkerk, pass. 20 Finisterre n. Port Said. Limburg, 19 v. Baltimore n. New Orleans. Lindekerk, 19 van Djibouti n. Suez. Luna, 20 v. Rotterdam te Genua. Laagkerk, pass. 21 Guardafui n. Aden. Leersum, pass. 20 Kp. Florida n. Houston. Lekkerkerk, 21 te Madras. Leuvekerk, 19 v. Rotterdam n. Calcutta. Maasland, 20 v. Rio de Janero te Rio Grande. Malvina, 20 v. Singapore n. Miri. Mariekerk, 21 v. Port Said te Genua. Marken, 20 v. Takoradi n. Freetown. Mataram, 20 v Aden te Suez. Merwede, pass. 20 Vlissingen n. Antwerpen. Mitra, 20 v. Piraeus n. Mena el Ahmadi. Modjokerto, 20 v. Suez te Belawan. Molenkerk, 21 v. Aden te Penang. Orestes, 20 v. Cuba to Rotterdam. Ovula, pass. 19 Sombrero n. Lands End. Perna, 20 v. Rotterdam te Curaqao. Poelau Laut, 20 v. Le Havre te IJmuiden. Poseidon, 20 v. San Juan n. Antwerpen. Prins Fred. Hendrik, 19 v. Rotterdam n. Chicago Prins Maurits, 20 v. Hamburg n. Rotterdam. Rotti, 20 v. Philadelphia te New York. Ruys, 19 v. Mauritius n. Belawan. Rijndam, 19 v. Montreal n. Southampton. Saparoea, 19 v. Bombay n. Karachi. Scherpendrecht, 21 v. Santos te Curagao. Schie, 19 v. Bremen n Kingston. Sibajak, 20 v. Aden te Colombo. Sommelsdijk, 20 v. Colombo n. Djibouti. Stad Alkmaar, 20 v. Newport Mon te Narvak Stad Maastricht, 19 v. Casablanca n. Vlaardingen Stad Schiedam, pass. 20 Ouessant n. Safi. Straat Bali, 20 v. Priok n. Saigon. Sumatra, 19 v. Colombo n. Belawan. Tero, 19 v. St. Vincent n. Rotterdam. BINNENLAND De gemeente Den Haag wil een zestig hectare groot gedeelte van het aan de Was- senaarseweg en de Van Alkemadelaan gelegen landgoed „Clingendael" kopen voor f 1.559.000. Het zal voor ontspanningsdoeleinden wor den ingericht. De bestemming van het heren huis zal nader onder ogen worden gezien. Bij een drijfjacht in Ottersum gehouden hebben jagers vijf wilde zwijnen geschoten, In deze streek is door wilde zwijnen de laat ste tijd grote schade aangericht aan de te velde staande gewassen. Er zijn aardappel velden voor meer dan de helft omgewoeld, De Britse admiraliteit heeft bekend ge maakt dat een officiële afvaardiging van de Britse vloot en van de Britse mariniers op 25 en 26 Juni een bezoek zal brengen aan Wal cheren om deel te nemen aan een plechtige herdenking van de geallieerde stormaanval op dat eiland in November 1944. Terzelfder- tijd zullen het vliegdekschip „Implacable" Rotterdam en de destroyers „Corunna" en „Barossa" Vlissingen bezoeken. Met een verzameling van circa 10.000 mijten, die hij onderweg als een kostbare schat bewaakte, is dr. L. van der Hammen van het Rijksmuseum van Natuurlijke Histo rie te Leiden dezer dagen teruggekeerd van Nieuw Guinea. Ten dienste van de Konink lijke Marine heeft hij daar gedurende zes maanden onderzoekingen verricht naar de mijten, die scrubtyphus overbrengen. Scrub- typhus is een op typhus gelijkende ziekte, waarvoor men echter niet immuum wordt door gewone typhus-inentingen. Hef standpunt van de Partij van de Ar beid ten aanzien van enkele delen van het bisschoppelijk mandement, zal het onder werp zijn van besprekingen op een 1 der- vergadering, die op 3 Juli zal worden ge houden in de Beatrixhal te Utrecht. Het woord zal worden gevoerd door prof. W. Banning, N. Stufkens, prof. W. Schermer- horn, G. Ruygers, mr. J. A. W. Burgers en dr. W. Drees. De vergadering zal uitsluitend voor leden van de P. v. d. A. toegangkelijk Bij het baden in de Waal onder Druten zijn Zondag twee jongens uit Druten van 18 en 16 jaar verdronken. HAARLEM EN OMGEVING Op verzoek van de Christelijke emigra tie centrale, zal op Vrijdagavond 25 Juni in een der zaien van de Gereformeerde kerk (Wilhelminakerk) Gedempte Oude Gracht, de heer C. Moerman uit Australië spreken over „Australië als emigratieland". Thalatta, 20 v. Mena el Ahmadi. Titus, 20 v. Bremen n. Rotterdam. Van Spilbergen, pass. 20 Finisterre n. Le Havre. Waterland. 21 v. Hamburg te Riga. Weltevreden, 20 v. New Orleans te Galveston. Westerdam, 19 v. Rotterdam n. New York. [Jsel, 20 v. Piraeus n. Alexandrië. Zeeland (KRL), 20 v. Singapore te Priok. Zuiderkruis, 20 710 m O. Kp. Race. KLEINE VAART Aaltje 18 v. Middlesbro te Rotterdam. Atlas, 18 v. Tunis n. Ceuta. Algarve, 18 te Grangemouth. Att-5, 20 Avonmouth verwacht. Albergen, vertr. 19 v. Sundsvall n. Boston. Audacia, veim. 18 v. Swansea n. St. Malo. Beta, 19 v. Rotterdam n. Randers. Brinio, 18 v. Rotterdam n. Londen. Betty Anne S. 18 v. Setubal te Lissabon. Bill-S, 20 v. Huil te Kolding verw. Bab T, 18 v. Domsjo n. Roytta. Bergsingel, 19 v. West Hartlepool n. Antw. Bornrif, 19 v. Gothenburg n. Karlstadt. Casana, 19 v. Antwerpen te Rotterdam. Cornelia b II, 18 v. Bordeaux n. Port Lyautey Casablanca, 18 v. Nantes n. Libourne. Cornelis Houtman, vertr. 20 van Boston naar Denemarken. Diligentia, pass. 18 Ho'.tenau n. Gdynia. Driebergen, vertr. 19 v Rouaan n. Fedala. Dolfijn, 18 v. Karlshamn n. Rotterdam. Da Capo, 19 v. Avero te Antwerpen verw. Deneb, pass. 18 Vlissimgen n. Brussel. Deni, 18 v. Dundee n. Struer. Diana V, pass. 19 Vlissingen n. Brussel. Ebenhaëzer, 19 v. Zaandam n. Londen. Erkalin, 19 v. Rotterdam n. Whitstable. Eibergen, vertr. 19 v. Manchester n. Leixoes. Ferocia, 19 v. Esbjerg n. Hamburg. Fiducia, 19 v. Maassluis n. Boston. Flora, 18 v. Delfzijl n. Gothenburg. Gefle, 19 v. Rouen t? Stockholm verwacht. Gramsbergen. vertr. 19 v. Gent n. Antwerpen. Heiloo, 18 v. Rotterdam n. Londen. Henrica. 18 v. Blumenthal n. Bremen. Harold. 18 v. Vlaardingen te Hamburg. I-last I. 18 v. Brest te St. Nazaire. Hast III. pass 18 Vlissingen n. Antw. Hast IV, pass 18 Brunsbüttel n. Huil. Ilias, 18 v. Famagusta n. Limassol. Joost, 17 v. Amsterdam n. Ostrand. .Takob Oorburg, 19 v. Amsterdam te Rotterdam Kunlabori, pass. 18 Vlissingen n. Antwerpen. Libelle. 19 v. Grangemouth te Vlissingen. Lydia. I. 19 v. Caen te Avonmouth. Larix. 16 te Haparanda. Martha. 18 v. Runcorn n. Millom. Martien. 18 v. Hamina n. Liverpool. May Mere. 21 v. Esbjerg te Napels verwacht. Metrans, 19 v. IJmuiden te Rotterdam. Mulan, 19 v. Marinkie te Rotterdam. Maasym N, vertr. 19 v. Kotka n. Southampton. Markab N. 18 v. Warnemunde te Le Havre. Merwehaven. 18 te Casablanca. Meuse, pass. 19 Vlissingen n. R'dam. Mintaka N. 18 v. Nantes te Bordeaux. Muphrid, N, vertr. 19 v. Cork n. Britonferry. Nero. 19 v. Rotterdam n. Lissabon. Noordstad. 18 v. Rotterdam n. Malmö. Nyenburgih, 18 v. Rotterdam n. Stockholm. Nassauhaven, pass. 18 Vlissingen n. Kopenhagen Neeltje b, vertr. 19 v. Tstanboel n. Ergasteria. Paramount, 18 v. Hamburg te Rotterdam. Pavo, 19 v. Rotterdam n. Hernosand. Phoenix, 19 v. Garston te Dungarvan. Pavo, 18 v. Rotterdam n. Domsjo. Prior, 18 50 m. ZO. Toulon. Ponto. 18 v. Vastervik n. Walkom. Roelof Buisman, 18 v. Hamburg n. Kingslynn. Start, 19 v. Londen te Rotterdam. Stella Maris, pass. 18 Vlissingen n. Stugsund. Trio, 18 v. Rotterdam n. Londen. Twee Gebroeders, 18 v. Rotterdam n. Tobroek Ton-S 18 v. Karlstad n. Amsterdam. Uni E, pass. 18 Vlissingen n. Brugge. Veenenburgh, 19 v. Middlesbro te Rotterdam. Vlieland, 18 v. Rotterdam n. Malmö. Vrouwepolder, 19 v. Pouaan n. St. Valery. wolanda, 18 v. London te Rotterdam. Zijpe, 18 v. Goole n. Londen. SLEEPVAART Blankenburg, pass. 18 Bur'.ings n. Port Said. Goeree, pass. 18 Galeta eil. n. Port Fuad met kraan. Hudson, 18 500 m. W.NW. Fayal n. „Joachim Hendrik Fisher" Humber, 18 v. Falmouth n. Rotterdam met zuiger. Poolzee, 18 v. Falmouthbaai n. Bizerta zonder sleep. Oostzee, Zwarte Zee en Thames, 18 100 m. NW. I.ands End met dok zoals het moet smaken saucijsjes bij bloemkool en andere jonge groenten verrukkelijk. Eeltjes' worstspecialist kent een manier om sau cijsjes te maken waarmee hij u in staat stelt het hele gezin een maal te bereiden waarvan ieder zegt: Wanneer eten we weer saucijsjes? En het braden van saucijsjes is bizonder gemak kelijk en gauw gebeurd. Kom morgen eens een pondje halen, U krijgt er gratis een recept bij. Succes is dan verzekerd. Eeltjes' saucijsjes kosten 1.60 per pond. U wordt goed en vlug bediend bij Een keurige Gé POSCH, Breestraat 6 GEBOUW JANSSTR. 83 Tel. 21108 VERHUUR v. ZALEN Slecht gas kost geld en pan nen. Uw oud apparaat, goed gerepareerd, is beter dan een slecht nieuw. Alle merken 2 jaar garantie. Tel. 19931. Gas- rep.-bedrijf „LODA". Grote Houtstraat 9. GR HOUTSTRAAT 102, Tel. 10866. Alles voor foto amateurs. En goedkoper.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8