Beschuttende werkplaatsen voor minder validen Tot straks in Royal Volgend jaar kan Oude Tonge „er bovenop" zijn (door E. P. Schuyt, directeur van de gemeentelijke Nazorg te Haarlem) A an vraagfo rmuiier N.Ph.O.-concert in Openluchttheater Collecte-succes van Kleuterhuis Margriet DINSDAG 22 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Mutaties bij Nazorg Dansschool van Maud Kool in Openluchttheater Armeens hand- en weefwerk „Snelverband" houdt demonstratie lormelta Verschil van mening over restauratie oude gebouwen Vijfhonderd kinderen vierden sportfeest Inbraak in hulppost blijkt vandalisme te zijn Gevaarlijke Zeeweg bochten van tekens voorzien Zendingspredikant bevestigd in Haarlem-N, Examens Esperantistencongres De zachte geurige Amerikaanse shag die U het rookgenot geeft van de beste Amerikaanse cigaret DOUWE EGBERTS Hoopvolle klanken uit Haarlems adoptiedorp Morgen begint de Avondvierdaagse De beste therapie voor ieder mens is arbeid en in een democratisch land als Neder land is het onduldbaar, dat de minder validen daarvan uitgezonderd worden, omdat ze niet voor 100 aan de eisen kunnen voldoen. Immers, er is slechts één soort mensen en ieder mens heeft niet alleen recht op arbeid, doch ook de plicht om aan het arbeidsproces deel te nemen. Kan men geen 100 geven doch slechts b.v. 60 of 80 van het normale opbrengen, welnu dan zullen we naar arbeid moeten omzien waar men deze minder geschikten kan inschakelen, opdat ook zij de arbeidsvreugde leren kennen en verlost worden van ondersteuning, welke op den duur afstompend werkt met alle gevolgen daaraan verbonden. Een lichamelijk of geestelijk gebrek mag niet tot gevolg hebben, dat men voor goed van arbeid verstoken blijft. In alle bedrijfstakken is op het ogen blik een enorme vraag naar personeel en wel in het bijzonder naar vakmensen en jeugdigen. Overal kampt men met een tekort aan personeel en men behoeft de advertenties slechts te lezen, om te zien hoe groot dit tekort wel is. Vrouwelijk personeel is zelfs nog veel schaarser. Er worden zeven maal zoveel vrouwen gevraagd als er beschik baar zijn. Werk is er genoeg, doch men komt mensen tekort en vooral de metaal industrie en de bouwnijverheid (vaklieden) ondervinden hiervan de terugslag. Bij de arbeidsbureaux in ons land ston den einde Mei 43.000 mannen ingeschre ven als werkzoekenden en bovendien werkten nog 17.000 mannen op een door de D.U.W. gesubsidieerd werk. Onder deze 60.000 geheel of gedeeltelijk werklozen zitten zeker een 20.000, die door verande ring of eindigen van werk slechts voor enkele weken daaronder vallen, zodat het er dus om gaat om nog ongeveer 40.000 mannen in het arbeidsproces in te schake len. Ongetwijfeld zullen er door bijzondere maatregelen nog wel D.U.W.-arbeiders overgeheveld kunnen worden, terwijl door afremming van de emigratie mogelijk tij delijk ook wel aan de grote vraag enigs zins tegemoet gekomen kan worden, doch teveel vergeet men, dat onder deze 40.000 werklozen een zeer groot gedeelte door geestelijke of lichamelijke gebreken ge heel of gedeeltelijk ongeschikt is voor een voudig werk in de vrije maatschappij. Ook mag niet vergeten worden, dat vele minder validen nu eenmaal niet of niet meer, bij het arbeidsbureau ingeschreven staan, omdat men ook daar geen kans ziet ze te plaatsen, zodat het aantal werklozen belangrijk hoger ligt dan 40.000. In 1929 hebben dr. W. Mol en schrijver dezes te Haarlem een huis-aan-huis-onder- zoek ingesteld naar de toestand onzer lichamelijk gebrekkigen. In een uitvoerig rapport verzochten we reeds toen de ge meenteraad van Haarlem, om voor deze misdeelden, die nimmer kans op werk hadden, een bijzondere arbeidsinrichting te bouwen. Helaas maakte de laagconjunc tuur van 1930 en daarna het onmogelijk voldoende belangstelling voor deze plan nen te krijgen. En als we aan deze jaren terugdenken, dan kunnen we voor onze valide medemensen slechts dankbaar zijn, dat nu de vraag verre het aanbod over treft. Inschakeling minder validen Maar dan is nu de vraag urgent: „Kun nen we door bijzondere maatregelen een belangrijk gedeelte van de 40.000 werk lozen, d.w.z. de minder validen onder hen, nu niet inschakelen, om op deze wijze ook gedeeltelijk aan de grote vraag naar ar beidskrachten tegemoet te komen?" Revalidatie en het zoeken naar geschikt ongeschoold werk is niet alleen een recht, doch uit een oogDunt van naastenliefde ook onze plicht. Volkomen verantwoord is het, dat het vrije bedrijf uit financiële overwegingen deze krachten weert, daar dit ongeschoolde werk onrendabel te noe men is. Maar dan zullen de bedrijven een deel van dit ongeschoolde werk moeten afsto ten, om aan andere organen het mogelijk te maken dit met minder validen uit te voeren. Men kan dan tevens de volwaar- digen meer verantwoord en meer arbeids vreugde gevend werk laten verrichten, zodat de minder validen dan niet langer naast de arbeid blijven staan. Haarlem heeft reeds sedert dertig jaar een viertal arbeidsinrichtingen waar ruim loo mannen en vrouwen permanent ge plaatst zijn voor zeer eenvoudig werk. doch deed nog niets voor de minder validen, die tijdeliik geplaatst dienen te worden om ze geschikt of weer geschikt te maken voor arbeid in de maatschappij. We denken aan de vele lichamelijk ge brekkigen, die geschikt gemaakt moeten worden voor arbeid door middel van bij zondere toestellen en training;_ aan de velen voor wie de overgang van inrichting naar het vroegere werk in de maatschappij te groot is. zodat ze, hoewel hersteld, in de inrichtingen blijven. We denken tenslotte aan de velen, die van de buitengewone scholen komen en dat ongeschoold werk grijpen dat veel geld geeft, zodat ze later naast dit werk komen te staan en dan in het leger der onder steunden voor goed worden opgenomen. Voor al deze minder validen zullen we moeten komen tot beschuttende werk plaatsen met normale lonen en sociale voorzieningen. Deze werkplaatsen zullen in nauw contact met het bedrijfsleven deze wer kers moeten vormen of omvormen, opdat ze daarna naar de maatschappij kunnen, waar ze zich dan met meer kans op succes kunnen handhaven. Op 3 Maart besloot de gemeenteraad van Haarlem ongeveer 1.600.000 beschikbaar te stellen voor de bouw van beschuttende werkplaatsen voor ongeveer 200 mannen. Is dit plan volledig doorgevoerd, dan heeft Haarlem het vraagstuk der minder validen volledig opgelost, daar de maat schappelijke nazorg, de avondverzorging en de permanente plaatsing in arbeids inrichtingen van de Haarlemse Werkin richting hier reeds met succes worden toegepast. Nemen we een uitgebreid onderzoek te Haarlem, ingesteld naar het aantal minder validen voor beschuttende werkplaatsen, als een gemiddelde voor ons land, dan zou den op deze wijze de 10 a 15.000 minder validen onder de 40.000 werklozen allen aan arbeid geholpen kunnen worden. In het voor deze gelegenheid stampvolle Openluchttheater te Bloemendaal heeft de Dansschool van Maud Kool eergisteren een herhaling gegeven van de leerlingen uitvoering, waarmee op 16 Mei in de Haar lemse Stadsschouwburg het 12i/2-jarig be staan werd gevierd. Werd naar aanleiding daarvan reeds waardering voor de samen stelling van het programma uitgesproken, thans bleek dat de gekozen nummers zich prima voor vertoning in deze omgeving leenden, ook al was het dampige weer ge durende een deel van de avond meer voor „Erlkönig" dan voor „De Tovenaarsleer ling" geschikt. De eigenlijke danskunst kwam welis waar nauwelijks aan haar trekken, maar daar stond tegenover dat vooral de klein ste deelnemers naar hartelust hun speel drift op rhythmisch geordende wijze konden uitleven. Het pleizierige schouwspel werd nog verlevendigd door gichelend gevoerde conversatie vermengd met allerhande kreten van verbazing of vreugde tussen de strui ken en het geboomte van de toegangs wegen. D. K. „Hendrick de Keyser" E. P. Schuyt B. en W. van Haarlem hebben bevorderd tot directeur van de Nazorg de heer E. P. Schuyt, tot heden algemeen leider van de Nazorg en tot hoofd van de Nazorg de heer L. C. Carsten, plaatsvervangend hoofd. Op Donderdag 24 Juni van tien uur 's morgens tot tien uur 's avonds zal men in het Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104 te Haarlem in de gelegenheid zijn een zen ding Armeens hand- en weefwerk te be wonderen, dat door het secretariaat der Morgenland-Zending te Utrecht uit Aleppo werd geïmporteerd. Van oudsher bezit de Armeense vrouw een grote vaardigheid in het maken van hand- en weefwerk. Sedert de Morgenland-Zending haar arbeid in 1922 In Aleppo begon, hebben tal van Armeense vrouwen met de vervaardiging van dit werk het brood verdiend voor haar gezin Elk stuk is met de hand vervaardigd. Een keur van artikelen, die de kleurenpracht van het Oosten weerspiegelen, zal aanwe zig zijn. Ook is er een stand met postze gels uit het Nabije Oosten en andere lan den. Een medewerkster van het secretari aat te Utrecht zal inlichtingen verschaffen Bij gunstig weer houdt de Eerste Hulp vereniging „Snelverband" op Woensdag 23 Juni een grote openbare demonstratie op de Botermarkt in Haarlem. De aanvang van deze demonstratie, waarbij een massa-onge val zal worden behandeld, is om acht uur des avonds. Bij ongunstig weer wordt de demonstratie een week uitgesteld. ADVERTENTIE Waar blijft toch mijn Kopje koffie met DE IDEALE KOFFIEMELK Ondergetekende: Naam: Straat Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ƒ6.50 per kwartaal/0 50 per week*) Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij. die zich met ingang van 1 Juli 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Zaterdagmiddag heeft de heer J. M. Haga tijdens de in de Raadzaal van het Haarlemse Stadhuis gehouden jaarvergadering van de Vereniging „Hendrick de Keyser" het over lijden herdacht van dr. J. Kalf, oud-lid van het bestuur. Mr H. Millaard vestigde in zijn jaarverslag de aandacht op het verschil van mening, dat aan de dag is getreden met betrekking tot het restaureren van oude huizen. De opvattingen van de voorlopige monumentenraad en het dagelijks bestuur der vereniging lopen uiteen. De voorlopige monumentenraad stelt zich op het standpunt, dat bij een restauratie het historisch gewordene moet praevaleren boven het terugbrengen van een gevel in de oor spronkelijke toestand. Het bestuur van „Hen drick de Keyser" gevoelt er juist voor de oor spronkelijke toestand van een huis zo veel mogelijk te herstellen. Het acht bij een herstel van een zeventiende eeuws huis het noodza kelijk de kruiskozijnen, die er voorheen ge weest zijn. weer aan te brengen, waartegen over de voorlopige monumentenraad in zo'n geval van oordeel is. dat in zulk een huis achttiende eeuwse ramen dienen te worden aangebracht. Bij de bespreking van het verslag bleek, dat de vergadering het eens was met het standpunt van het bestuur. Mr. Millaard deelde nog mee. dat aan de restauratie van een perceel in Veere nog geen begin is ge maakt. omdat het bestuur geweigerd heeft zich te houden 'aan de voorschriften van de voorlopige monumentenraad. Tot leden van het algemeen bestuur werden gekozen of opnieuw gekozen prof. dr. M. D. Ozinga, J. C. Duyvis. P. A. Dykema, A. E. Hannema. dr. P. Jaffé, mr, H. ter Meulen mr. baron Michiels van Kessenich, jhr. dr. E. O. M. Nispen tot Sevenaer. mr. W. A. Of- ferhaus, prof.dr. J.Q. van Regteren Altena en E. A. Veltman. Na afloop van de vergadering zijn de leden officieel ontvangen door het voltallige col lege van B. en W. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heeft het gezelschap toegesproken en er aan herinnerd, dat de vereniging zich vaak ongevraagd tot de overheid wendt, als het over monumenten gaat. Nooit bevatten de brieven van de vereniging afbrekende cri- tiek, integendeel er wordt in opbouwende zin geschreven. Wenken worden gegeven en dat stelde spreker op hoge prijs. Haarlem is dank baar. dat de vereniging in Haarlem drie pan den heeft, die goed onderhouden worden. Er is op het gebied van de monumentenzorg nog veel te doen. Er bestaan weliswaar een mo numentenwet, een commissie en een lijst van monumenten, maar dat neemt niet weg. dat er veel aandacht aan het behoud van monu menten besteed moet worden. Daarom is het gemeentebestuur voornemens een ambtenaar aan te stellen, die speciaal belast zal worden met de verzorging van monumenten in de ge meente. De heer Haga dankte voor de entvangst, waarna de leden in de gelegenheid werden gesteld om onder leiding van de burgemeester en de gemeentesecretaris het Stadhuis te be zichtigen. Na de lunch stond een wandeling door oud- Haarlem op het programma. De deelnemers kregen een indruk van gevels en gebouwen aan de Gedempte Oude Gracht, het Groot Heiligland, het Spaarne, de omgeving van de Bakenessergracht enzovoort. De wandeling werd besloten met een bezoek aan het ge bouw van de Hollandse Maatschappij der We tenschappen aan het Spaarne. waar de secre taris van deze maatschappij, dr. J. A. Bierens de Haan. als gastheer optrad en mededelingen deed over de maatschappij en het gebouw. Haarlem was het afgelopen weekeinde ge tuige van een aardig en goed geslaagd ge westelijk jeugdsportfeest van de Nederlandse Culturele Sportbond, waaraan bijna vijf honderd jeugdleden, leidsters en leidei-s deelnamen. De Zaterdagavond werd besteed aan spel in vele groepen, die steeds verwisselden onder leiding van mejuffrouw A. van Dam en volksdans en volkszang onder leiding van Bart van Bergen. Het slot was een fakkel optocht door de stad, de vooral aan het einde langs de Kloppersingel met zijn weerspiege ling in het rustige water een fantastische aanblik bood. Het Haarlemse tamboers- en hoornblazerscorps ,„De Rode Bandeliers", het trommel- en pijperscorps van de Sport bond uit Dordrecht en de vele vlaggen ga ven aan de stoet een fleurige en frisse aan blik. Zondagmorgen werd het programma voort- geezt met een vaardigheidswedstrijd in be- hendigheidsvormen in het Krelagehuis. In twee groepen werd geoefend in behan- digheidsoefeningen op de grond, bokspringen, evenwichtsoefeningen, kastspringen, behen digheidsoefeningen met de bal, behendig heidsoefeningen met een stok, hoogspringen. De gehele wedstrijd werd geleid door me juffrouw A. van Dam, lid van de bonds- commissie gymnastiek van de Nederlandse Culturele Sportbond. Na de gezamenlijke maaltijd kwamen alle jeugdleden in actie in het zwembad aan de Houtvaart en met een korte wandeltocht Het zwemprogramma (eveneens het beoefe nen van verschillende behendigheden in het water) verliep onder leiding van Wim Honhof en vele instructeurs van de Haar lemse Watervrienden uitstekend. Er was estafette-zwemmen, hinderniszwemmen en gemeenschappelijke oefeningen voor de ge- oefenden en spel in het water voor de ongeoefendsn. Al met al een zeer geslaagd jeugdsport feest met een goede sfeer en een prima stemming. De vernieling van de luiken van de hulp post van de Bloemendaalse Reddingsbri gade op het strand en de inbraak in het strandgebouw zonder dat er echter iets werd vermist blijkt een ergerlijk geval van vandalisme te zijn geweest. Nog geen dag nadat Vrijdag de inbraak werd gecon stateerd, is men op het spoor gekomen van de veertienjarige Haarlemmer Maar ten V., die een bekentenis aflegde. Zijn ouders zullen worden aangesproken voor de aangerichte schade. Zelden heeft het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest, ook niet in de jaren, dat het nog H.O.V. genoemd werd, onder zulke ideale weersomstandigheden in het Openluchttheater te Bloemendaal een con cert gegeven als Zaterdagavond. Temid den van een overstelpende zomerweelde aan planten, in de diepe stilte van een in sluimerende natuur en onder de overkoe peling van een verkleurende avondhemel heeft het orkest een programma van pro bleemloze muziek uitgevoerd. De dirigent Marinus Adam had muziek voor opera en ballet gekozen. En hierbij sloten de Scènes pittoresques van Jules Massenet zich uitstekend aan, omdat dit werk toch in de sfeer van toneelmuziek blijft. Er was aldus een hechte eenheid in dit pro gramma gekomen, zonder dat deze ver kregen werd ten koste van uniformiteit. Want Adolphe Adam, van wie de Ouver ture „Si j'étais roi" (Als ik koning was) uitgevoerd werd, schreef ongetwijfeld charmant, maar toch is er weer een nuance te ontdekken vergeleken bij de genoemde Scènes pittoresques, de rhyth- misch-vlotte tarantella „La Danza" van Rossini en de evenwichtige, melodisch en ook harmonisch warme muziek van het Ballet Egyptien van Luigini. Na de pauze kwam er ook de geladen heid van de dramatiek met de ouverture „La forza del destino" (De macht van het noodot) van Verdi, het Intermezzo uit „Amico Fritz" van Mascagni en met frag menten uit de opera „Carmen" van Bizet. De spirituele Jacques Offenbach voerde ons met zijn zoele zomeravond-lyriek en zijn opwindende cancan-rhythmen van zijn ouverture „Orfeus in de onder wereld" weer weg uit die noodlots beklemming. Op deze stille avond kon men weer eens gewaar worden hoe angstwekkend scherp het openluchttheater de geprodu ceerde klank met alle rhythmische en melodische eigenschappen en timbre- hoedanigheden weergeeft. Maar aan de andere kant gaf een uitvoering ruime vol doening, wanneer de aard der muziek, in het bijzonder de instrumentatie, aan die geiuidsreactie tegemoet kwam. En zo waren er tal van fragmenten die voor treffelijk klonken, met als hoogtepunten het Angelus van Massenet, de Valse lente van Luigini, de soli voor de blazers en de harp van de Carmen-muziek en de viool solo in Offenbachs ouverture. Het is bekend, dat een grote groep van muziekminnaars uit Haarlem en omgeving zich juist voor dit programma geïnteres seerd zou hebben. En daarom bevreemdde het dat er niet een veel groter aantal toe hoorders was gekomen. Misschien een kwestie van propaganda? P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE ADVERTENTIE De lijsten- en straatcollecte ten behoeve van het Kleuterhuis „Margriet" is, ondanks de minder gunstige vooruitzichten, toch een succes geworden. Bijna 4000 werd verza meld, namelijk 3.769,41. De organisatoren zeggen collectanten en de bevolking van Haarlem hartelijk dank. Dank zij het feit, helaas dat in de laatste jaren op de Zeeweg reeds verschei dene verkeersongelukken hebben plaats ge had, heeft de dienst van Publieke Werken Zaterdag maatregelen genomen om meer ongevallen te voorkomen. De Overveense Zeeweg kent twee scherpe en dus gevaar lijke bochten in beide richtingen, waarvan die bij de zogenaamde kop 90 tussen de Wa tertoren en de Erebegraafplaats wel de be ruchtste is. Verleden jaar kwam hier een Bloemendaalse lyceist om het leven en tal rijk zijn de keren, dat hier auto's van de rijbaan geraakten. Zowel van de richting Overveen, als van het Bloemendaalse strand komend, wordt de weggebruiker nu op enige afstand voor deze bocht door een blauw bord opmerk zaam gemaakt op dit gevaarlijke punt. Het blijkt, dat het nog niet iedereen hoewel het duidelijk is aangegeven be kend is, dat op de Zeeweg een stopverbod van kracht is en dat men van de het vorig jaar aangelegde parkeerhavens gebruik dient te maken. De politie zal nu tegen over treders krachtiger 'gaan optreden. Tijdens de dienst in de Imanuëlkerk aan de Van Egmondstraat in Haarlem-Noord is Zondagmorgen dr. J. E. C. Geissler be vestigd tot zendingspredikant en hoog leraar aan de Theologische Hogeschool te Djakarta. Vroeger was deze reeds predi kant bij de Protestantse kerk in Indonesië en docent aan de Hogeschool in Djakarta. In de dienst ging dr. M. van der Voet voor, die dr. Geissler bevestigd heeft naar aanleiding van Exodus 4 vers 12. Nadat dr. Geissler het woord had gevoerd heeft dx-. E. Jansen Schoonhoven te Oegstgeest de afvaardiging namens de zending van de Hervormde kerk verricht. Hij sprak naar aanleiding van Colossenzen2 vers 3. In een der lokalen van het kerkgebouw is een receptie gehouden. Gemeentelijke HBS voor meisjes Aan de Gemeentelijke HBS voor meisjes te Haarlem zijn geslaagd voor het eind examen HBS b de dames Ellen Adelaar en Ela Wapenaar. De deelnemers aan het 39ste universele Esperantocong'res zal een culturele avond in de Haarlemse Stadsschouwburg aange boden worden. De declamatrice Nel Oost hout zal „De conferentie der dieren" van Erich Kastner in Esperanto-vertaling voor dragen. Voor de pauze treedt het ballet der Lage Landen op. Gezien het grote aan tal congressisten zal deze voorstelling op drie achtereenvolgende avonden gegeven worden. Postkantoor Tijdens het congres te Haarlem zal in het Concertgebouw, waar de meeste bijeen komsten gehouden worden, een postkan toor geopend zijn. De daar ter post bezorg de stukken zullen van een speciaal post stempel voorzien worden. (Van een verslaggever) Nadat de Koningin gistermorgen haar bezoek aan de voormalige rampgebieden begonnen was met een tocht door de Hoek se Waard, voer zij 's middags met de „Piet Hein" naar het eiland Flakkee, waar haar eerste bezoek het door Haarlem geadop teerde dorp Oude Tonge gold. Oude Tonge, dat alle hens aan dek geblazen had om de Landsvrouwe een waardige ontvangst te bereiden en al betekent „alle hens" daar thans nog maar 2611 inwoners tegenover 3088 vóór de rampnacht, die 2611 waren dan ook nagenoeg alle naar „de kom" ge trokken om hun Vorstin te zien en toe te juichen. De grootste drukte concentreerde zich rond het knusse haventje voor het raadhuis, dat overigens binnenkort haven tje-af zal zijn, omdat ,,'t Pesding toch altaid overloopt bai hoog tai", zoals ze daar zeg gen en nu door een kittig plantsoen ver vangen zal worden. Maar voor één keer heeft Ou' Tong' zich dan nog feestelijk rond het „pesding" ver zameld in afwachting van het hoge bezoek, dat zich overigens nog wat wachten liet, omdat men 's morgens in de Hoekse Waard ongeveer tien minuten op het tijdschema achtergeraakt was. Maar ook de extra tien minuten zijn gauw om als de Tongese schooljeugd, bijna schuilgaand achter enorme oranjestukken, de tijd kort met het zingen van vaderlandse liederen. En zo kwam het grote ogenblik tenslotte dan toch nog als een verrassing, toen de glan zende Cadillac met de koninklijke stan daard om iets voor half drie op de smalle Molendijk stopte, waar de Koningin, die een stemmig zwart complet droeg, uitsteeg om zich te voet naar de cantinebarak op de havenkade te begeven. Omstuwd door de juichende dorpelingen betrad zij het houten gebouwtje, waar zij na het voor stellen van enkele plaatselijke notabelen, toegesproken werd door waarnemend bur gemeester P. W. Hordijk, die sinds het ver trek van burgemeester Van Dijk naar Poorfcugaal, de'ambtsketen van Oude Tonge draagt. De heer Hordijk vertelde de Vorstin van de moeilijkheden die het dijkherstel op Flakfcee aankleefden: in totaal moest 24 kilometer buitendijk in acht maanden tijds tot stand gebracht worden, terwijl de be schikbare klei ongeschikt was om als dek laag te dienen. Daarom heeft men tenslotte zanddijken met een asfaltdek gebouwd, die nu tezamen met de nieuwe binnen- en schakeldijken een veilige dubbele water kering vormen. Een kleurenfilm van het dijkherstel illu streerde een en ander, maar de Koningin was niet voldaan voor zij uit de mond van hoofdingenieur G. Terluin van de Provin ciale Waterstaat de bevestiging had gekre gen. dat Flakkee nu redelijk veilig is tegen de listen en lagen van wind en water. He laas was er daarna geen tijd meer voor een omstandige bezichtiging van de nieuwbouw en na een korte rit door enkele nieuwe en herstelde wijken, vertrok de Koninklijke stoet in snelle vaart naar de zustergemeen- te Nieuwe Tonge. Dubbele burgemeester Daarna hadden wij nog even gelegenheid een praatje te maken met de heer Hordijk, die de Koningin later op de middag als burgemeester in Ooltgensplaat moest ver welkomen. Hij vertelde ons, terwijl hij met behulp van de gemeentesecretaris van ambtsketen verwisselde; dat er nog steeds 150 Tongenaren „in ballingschap" leven, maar dat ook deze evacués in de loop van dit jaar terug kunnen keren. Er zijn name lijk in de totaal verwoeste wijk bij het tramstation thans 165 woningwetwoningen en 2 winkelpanden in aanbouw, die, als alles meeloopt, vóór eind 1954 voltooid kunnen zijn. Daarmee zal dan tevens woon ruimte geschapen zijn voor veel dorpelin gen die nog samenwonen met anderen. Het geharrewar met het wederopbouwplan ontworpen door Haarlemse ambtenaren is ook grotendeels uit de wereld geholpen, nu de benodigde bouwgrond, die de eige naren aanvankelijk niet verkopen wilden, gevorderd is. Men is reeds begonnen met de voorbereidende werkzaamheden als riolering en straataanleg. In totaal moeten 3000 meter rioolbuis en 10.000 m2 bestra ting gelegd worden om de in aanbouw zijnde 165 woningen bewoonbaar en be reikbaar te kunnen maken. Volgend jaar moet er dan nog een complex van een 55 huizen gebouwd worden, waarmee het woningvraagstuk nagenoeg bekeken zal zijn. Uitermate moeilijk is ook het onderwijs probleem geweest: maandenlang waren er voor de 160 leerlingen van het L. O. maar zegge en schrijve twee onderwijzers be schikbaar, maar per 1 Juni heeft men er gelukkig eindelijk de ontbrekende leer krachten bijgekregen. De cantinebarak met haar Haarlemse inventaris gaat nu zeer spoedig verhuizen van de Kaai naar haar definitieve standplaats en bestem ming: zij wordt een kleuterschool in het nieuwbouwcomplex bij de Julianastraat, waar juist deze week 24 houten woningen geschenk van de Zweedse regering in gebruik genomen zijn; „het grappige daarmee is, dat onze Tongenaars aanvan kelijk helemaal geen zin hadden in zo'n houten huis, maar nu zij met eigen ogen gezien hebben, hoe geriefelijk en comfor tabel die zijn, nu wil iedereen er ineens een hebben." Zout valt mee Over de verzilting van het land vertelt hij ons „vrijblijvend want ik ben geen landbouwexpert", dat ook op dit gebied het ergste leed geleden is. Kon er vorig jaar zomer nog slechts wat gerst verbouwd' worden, die bovendien een zeer slechte op brengst gaf, dit jaar doen ook de tarwe, de aardappelen en de suikerpeeën het weer zowat, hoewel er natuurlijk nog menige kwaje tussen zit. Nee, al met al kan de burgemeester in Tonge's toekomst geen zwaar hoofd hebben en zonder ernstige tegenslag kan de situatie zich naar zijn mening het midden van het volgend jaar in vrijwel ieder opzicht gestabiliseerd heb ben met een kleine reserve voor de landbouw. Wat tenslotte de plannen tot samenvoe ging van Ooltgensplaat en Oude Tonge betreft, daartegen bestaat onder de inwo ners vrij veel oppositie. De burgemeester zelf wil over deze zaak liever geen oordeel uitspreken voordat de kwestie in de raad ter sprake komt en dat kan nog wel enkele maanden duren. En of wij hem nu excu seren willen, want anders mist hij de Koningin En daar het nog een half uur duurde voor het rustieke trammetje ons weer naar het veer zou brengen, zijn wij even gaan aanbellen bij een dier begeerlijke Zweedse huisjes, waar heel het dorp de mond vol van heeft. Mevrouw Van Neck, die in de rampnacht ternauwernood met man en dochter aan de verdrinkingsdood ontkwam, is de gelukkige bewoonster en zij rust niet, voor zij ons omstandig alle gemakken van het fraaie huisje getoond en gedemon streerd heeft: een grote eet-zitkamer, een juweel van een pseudo-Bruynzeelkeuken- tje, twee grote en een kleine slaapkamer en een ruime douchecel. En overal dubbele wanden en dubbele ramen, berekend op Zweedse winters van 40 graden onder nul bij een levensduur van honderd jaar! Zij is overgelukkig met haar huis en het nieuwe boeltje, gekocht van de voorschot- schade en dat is ook haar dochter, die 21 jaar en dienstbode bij de dokter is: „Voor het eerst in vijftien jaar eindelijk een eigen kamer", verzucht zij, „wat een weelde." En als op dat ogenblik niet het tram metje naar Middelharnis was komen aan- hijgen, dan zaten wij nu misschien nog bij de familie Van Neck in de huiskamer, want zo groot is hun vreugde over het nieuwe bedoeninkje dat ze er niet over uitgepraat raken. De Nederlandse Wandelsport Bond organi seert in het gehele land deze week de elfde Avondvierdaagse wandeltochten, voor jong en oud. Ook in Haarlem kan men rekenen op een groep wandelaars die elk jaar weer na hun dagelijkse werk 15 km. in de om geving van Haarlem gaan wandelen. De laatste jaren is ook de jeugd-Avond vierdaagse opgekomen. Er zijn nu reeds groe pen die reeds voor de derde maal deelnemen en dit jaar is er zelfs een school met 57 deel nemers. Ook een grote groep militairen uit de Koudenhornkazerne heeft ditmaal inge schreven. Vanavond wandelen reeds degenen die door werkzaamheden of anderszins niet in de gelegenheid zijn op Zaterdag te wandelen. Zij wandelen daarom het parcours van Za terdag. Dit is 20 km.: via Zandvoortselaan naar Zand voort en terug langs de Zeeweg. De jeugd tot 14 jaar start morgen. Woens dag, tussen 5 uur en half zes vanaf „Dreef- zicht" Fonteinlaan langs Zuiderhoutlaan, Crayenestersingel, Blekersvaartweg, Kerk- laan, Raadhuisstraat, v. Merlenlaan, Vrijheids- dreef, Groenendaal, Sparrenlaan, Herenweg, Spanjaardslaan en terug naar „Dreefzicht". Aan de start bestaat nog gelegenheid tot inschrijven. De deelnemers vanaf 14 jaar starten tussen zes en zeven uur via Zuiderhoutlaan, Bron- steeweg, Binnenweg, Raadhuisstraat, Val kenburgerlaan, Glipperweg, Bennebroeker- vaart. Herenweg, Spanjaardslaan, Hilde- brandlaan, Oosterhoutlaan, Hertenkamp, „Dreefzicht". Ook voor de ouderen bestaat aan de start alsnog gelegenheid zich te laten inschrijven. ^De afdeling Haarlem van het Ned. Rode Kruis is elke avond op alle routes aanwezig alsmede in het startgebouw.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7