Nederlandse dames Roos-Van de Wal en Ten Bosch in de tweede ronde Sport in het kort .Clowntje Eick Koningin zag mistroostigheid maar óók opbouw van Schouwen Een verraderlijk complot Deens heren-dubbel uitgeschakeld: Ulrich kwam te laat Courses in Hilversum KNZB gaat zwemmerspaspoorten uitreiken WOENSDAG 23 JUNI 1954 4 Het Wimbledön-tennistournooi Biljarten Om de Nobels-beker Betaling abonnementsgeld per giro Voethal Eerste profwedstrijd: Alkmaar tegen Venlo Zwemmen Sievers niet tegen de Engelsen? Voor de kinderen Wielrennen Eerste premiesprint van Ronde van Frankrijk Waterpolo Dames van DWR wonnen in Leiden Wielergala in het Olympisch stadion Steeds meer inspanningen voor eeuwfeesten Drie Amerikaanse divisies terug uit Korea? Veldbouquet uit het verdronken land FEUILLETON door Richard Keverne Op de tweede dag van het tournooi in Wimbledon, waarop de dames aan bod kwamen, hebben de Nederlandse speelsters zich kunnen handhaven. Zowel mevrouw Roos-Van de Wal als Fenny ten Bosch plaatsten zich voor de tweede ronde. Fenny ten Bosch doorstond bovendien in het ge mengd dubbelspel, waarin zij samen speel de met de Engelsman John Barret, de eer ste ronde goed. Vrijwel het gehele programma vain de eerste ronde van de dames enkelspeler, werd afgewerkt. Maureen Connolly, die er bijna zeker vam is dat zij de titel voor de derde achtereenvolgende maal zal bemach tigen, moet zich er toch op voorbereiden dat haar landgenoten haar de titel niet ca deau zullen geven. Doris Hart, de kam pioene van 1951 versloeg mej. Woodigate in 28 minuten. Ook Louise Brougih en Mar garet Du pont. wonnen eveneens hun par tijen op overtuigende wijze. Naast deze Amerikaanse rivalen van Maureen bewees de Japanse kampioene Sachiko Karno, dat ook zij tot de favorie ten behoort. In haar wedstrijd tegen me vrouw Strecker (Oostenrijk), die door de Japanse gewonnen werd met 63, 75, was zij over de hele linie superieur. In het heren dubbelspel werd de grote strijd geleverd tussen de titelhouders Le wis Hoad en Rosewall en het Belgisch Davis cup paar Erichant en Washer. Na een hard ge"/echt behaalden de Australiërs de overwinning met 79, 63, 64, 46, 62. In de tweede set werden de Belgen volkomen overspeeld. Nederlandse winst De Nederlandse mevrouw Koos-Van de Wal is zeer goed begonnen. In de eerste ronde van het damesenkelspel won zij met 63 63 van mevrouw Lister (G.-B.). Na een aarzelend begin nam onze land genote na 33 in de eerste set het initia tief, buitte de zwakke backhand vam de Engelse speelster goed uit en maakte er toen snel 63 van. Ook in de tweede set kon mevrouw Lister weinig tegenover het hoge tempo en de grotere variatie van mevrouw Roos stellen. Het werd 21, 31, 41, 51 voor de Nederlandse, waarna een kleine opleving in het spel van me vrouw Lister deze tot 53 deed terugko men. Maar daarmee bleek al het Engelse kruit verschoten en met 63 won me vrouw Roos de set en de partij. Maureen Connoliy, Doris Hart, Margaret Dupont en Louise Brough onderstreepten op ondubbelzinnige wijze de suprematie van het Amerikaanse dames-tennis door in iets meer dan een half uur alle vier haar tegenstandsters aan de kamt te zetten. Mau reen Connolly winnares van de Wim bledon titel in de laatste twee jaren sloeg Joan Scott (Z.-A.) met 60, 63, Doris Hart wees Georgie Woodgate (G.-B.) met 61, 61 terug en Margaret Dupont klopte mej. White (G.-B.) met 61, 60 in partijen, die voor de tweede ronde gol den. Al deze speelsters waren voor de eer ste ronde vrijgesteld. Louise Brough bleef in de eerste ronde met 6l, 61 over mevrouw Gotla (G.-B.) de baas. Nervositeit Fenny ten Bosch had in het begin door te grote nervositeit enige moeite met haar tegenstandster mevr. Cheadle (G.-B.) en verloor de eerste twee games. Daarna nam zij het initiatief over en behaalde met 64, 61 de overwinning. Fenny had de kleine mevrouw Cheadle volkomen in haar macht en liet haar Een „slagval" van de Britse tennisspeler D. H. Shaw in zijn wedstrijd tegen de Amerikaan H. Flam op Wimbledon. meedogenloos heen en weer lopen. Me vrouw Cheadle heeft de reputatie van een rustige speelster te zijn, doch op de accu rate slagen van het Nederlandse meisje had zij geen antwoord. Slechts twee keer na het onzekere be gin leek Fenny last van zenuwen te heb ben. Na drie setpoints in de eerste set sloeg zij een double-fault, deed dat bijna nog een keer, maai- won toen de game met een fraaie smash. Het zag er naar uit dat Fenny de volgende set met 60 zou win nen, doch een voetfout leverde mevr. Cheadle toch nog een punt op. Te laat In de eerste ronde van het herendubbel spel was de grote verrassing met Filby (G.-B.) en Reid (Australië) door walk over van de Denen Nielsen en Ulrich wonnen. Ulrich was niet op tijd op de baan verschenen en nadat de andere spelers een half uur gewacht hadden gaf de referee een walk over aan Filby en Reid. In dat half uur dwaalde Nielsen, de fina list in het enkelspel in 1953 over de banen op zoek naar zijn partner. Filby en Reid verzochten de match uit te stellen, maar dat was tegen de reglementen. Tien mi nuten later kwam Ulrich op de baan en toen hem de situatie werd uitgelegd had hij slechts als excuus „ik was in mijn hötel wat aan het schrijven en lezen. Ik moet mij in de tijd vergist hebben". Ulrich en Nielsen waren grote favorie ten voor het Wlmbledontourncoi. De deel nemers weten echter de avond voor zij spelen hoe laat zij ongeveer aanwezig moe ten zijn en op welke baan gespeeld zal worden, zodat van hen verwacht wordt dat zij zich tijdig melden. Fenny ten Bosch behaalde nog een tweede overwinning. In het gemengd dub belspel, waarin zij de linkshandige Engels man, John Barret als partner had, ver sloegen Fenny en John het Spaanse paar Bartroli-mevr. De Riba met 26, 62, 7—5. De avondzon wierp al schaduwen over de baan toen Fenny ten Bosch en John Barret, de tennis captain van de universi teit van Cambridge, dit succes boekten. Hoewel beiden pas voor de eerste maal sa men speelden, vormden zij een uitstekende combinatie. Toen de Spanjaarden Barrets service in de eerste game van de laatste set doorbra ken, zag het er even naar uit dat zij de partij zouden gaan winner.. Doch het Engels-Nederlandse paar nam dadelijk re vanche toen Bartroli serveerde en slaagde er tenslotte in de tegenstanders uit te schakelen. Fenny ten Bosch had een zeer belangrijk aandeel in dit succes, want in de beslissende set won zij twee games op love. Uitslagen De voornaamste uitslagen luiden ver der: Damesenkelspel: eerste ronde: Shirly Fry (V.-S.) si. Angela Mortimer (G.-B.) 60, 6—1. Tweede ronde: Helen Fletcher (G.-B.) sl. Harma Sladek (Canada) 63, 57. 63. Herendubbelspel: eerste ronde: Hoad en Rosewall (Australië) sl. Brichant en Washer (België) 7—9, 6—3, 6—4, 4—6, 6—2. Hartwig en Rose (Australië) sl. Clerici en Sirola (Italië) 61, 62, 62. Mulloy en Patty (V.-S.) sl. Lester en Thorn 62, 63, 63. Seixas en Tra-bert (V.-S.) sl. Kemp (Ier land) en Mohtadi (Iran). De uitslagen van de in Hilversum gehou den courses luiden: Matadorprys (1940 m.): 1. Ralph Erebus 1.32,3; 2. Quick Jimmy 1.29,6; 3. Quick Maire 1.30,9. W. f 1,80, PI. f 1,20, f 1,30 en f3,20, Gek. f3.30, Cov. f2.70. Gladiatorprys (1900 m.): finale: 1. Martini Spencer 1.23,9; 2. Quick Star 1.25,1; 3. Pirette 1.25,2. W. f4,—, PI. f 1,70, f2,60 en f3,10, Gek. f 18,40, Cov. f5,90. Toreadorprijs (1960 m.): 1. Sunshine 1.29,1; 2. Ready Hollandia G 1.28,3; 3. Quality F 1.29,8. W. f6,80, PI. f 1,70, f 1,30 en f 1,80, Gek. f6.60. Cov. f5.60. Kampvechtersprijs (2340 m.): 1. Rosa B 1.29,2; 2. Rethy Hollandia 1.27,8; 3. Rebecca 1.29,7. W. f5,60, PI. f2,50 en f 1,30, Gek. f6,80, Cov. f 3, Kampioenprys (2340 m.) 1. Quick Hollan dia G 1.24,1; 2. Nemetor B 1.24.5; 3. Our Volann 1.24,5. W. f 1,80, PI. f 1,50, f2,20 en f2,40, Gek. f2,90, Cov. f4,90. Totale omzet: f 57.124,50. Gisteravond werden de biljartwedstrijden om de Nobelsbeker voortgezet met het tweede team van „KETS" uit Amsterdam. De resultaten waren: Nouwland 70 70 32 13 2.18 2 Haakman 35 23 32 4 0.71 0 v. d. Veldt 130 79 27 14 2.92 0 Swaab 130 130 27 23 4.81 2 Thoolen 130 130 22 29 5.90 2 Dijker 135 100 22 35 4.54 0 v. Wunnik 95 63 33 8 1.90 0 Beyl 100 100 33 10 3.03 2 Philippo 250 243 33 31 7.36 0 Bos 250 250 33 41 7.57 2 Nobels 250 119 16 23 7.43 0 Broer 300 300 16 57 18.75 2 Eindstand: 1410 voor „Hof van Holland". Sedert vandaag is voorlopig alleen in de grote zweminrichtingen in het Westen van het land een „zwemmerspaspoort" te verkrijgen, dat ter ondersteuning moet die nen van het streven van de KNZB en de directies van de baden om degenen die in het bezit van een zwemdiploma komen, te behouden voor de zwemmery. Dit „paspoort" is het resultaat van een rap port, samengesteld door mr. J. A. C. Bieren broodspot en de heer P. Mooyman, naar aan leiding van de ongunstige positie, waarin de zwembaden na de oorlog zijn komen te staan door de verhogingen van de grond- stoffenprijzen. De commissie is gebleken dat slechts tien procent van het aantal mensen dat een zwemdiploma behaalt, ook regel matig blijft zwemmen. In het „paspoort" nu zal een ieder kunnen laten registreren welke diploma's hij (zij) heeft behaald, welke zweminrichtingen zijn bezocht en voorts en dat is naar de mening van de initiatiefnemers het belangrijkst welke prestaties men heeft geleverd. Daar van wordt aantekening gehouden door een official van de KNZB. Waarschijnlijk zal het „paspoort" in de overdekte zweminrichtingen gratis bij het uitreiken van een diploma gegeven worden. De propaganda-commissie van de KNZB is reeds doende om over het gehele land een groot aantal consuls te benoemen, die in hun streek propaganda moeten maken voor het „paspoort" en die ook eventueel belast zullen worden met het registreren van de U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- abonnés 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. W{j be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE prestaties. Men hoopt op deze wijze niet alleen de zwemmers naar de zwembaden maar ook naar de zwemverenigingen te trekken, zodat het mes aan twee kanten kan snijden. Op Zaterdag 14 Augustus zal naar het bestuur van de N.B.V.B. ons mededeelt in Nederland de eerste wedstrijd tussen teams van de Nederlandse Beroepsvoetbalbond worden gespeeld. Op die dag zal in Alkmaar het Alkmaarse profelftal in een naar wat door de N.B.V.B. genoemd wordt „vriendschappelijke wed strijd" tegen de profclub Venlo aantreden. Het bestuur van de N.B.V.B. is voornemens in een begin Juli in Amsterdam te houden pérsconferentie mededelingen .te doen over wat tot nu toe is bereikt en 'over de com petitie-plannen. In verband met een infectie is het niet zeker dat Sievers Zaterdag 24 en Zondag 25 Juni zal kunnen uitkomen in de Nederlandse waterpoloploeg die in Veendam twee offi ciële wedstryden zal spelen tegen Engeland. De trainingsploeg van Ie K.N.Z.B. zal in Veendam, zoals reeds gemeld, voorts in wed strijden uitkomen die als laatste selectie gelden voor de landenontmoeting tegen Hon garije, die op 10 en 11 Juli in Arnhem wordt gehouden. De Hongaren hebben voor deze ontmoeting een lijst met 65 namen opgegeve.n waaruit de 46 leden van de landenploeg moeten worden gekozen. Op deze lijst komen bekende namen voor als Karpati, Jenei, Markowitz, Szöke, Uona, Novak, Tumpek en Kadas. De Europese zwemkampioenschappen Als de reis naar Joegoslavië, onmiddellijk na de Europese zwemkampioenschappen, .doorgaat dan zal Nederland met een volle dige ploeg naar Turijn gaan. Mocht deze reis geen doorgang vinden, dan zullen alleen zij in aanmerking komen, die geacht worden bij de Europese kampioen schappen de finales te 1 onnen bereiken. Dit is door het bestuur van de KNZB mede gedeeld. In het laatste geval zal er wel naar worden gestreefd de damesnummers zo uitgebreid mogelijk te laten bezetten omdat Nederland de Brediusbeker moet verdedigen. In Turijn zullen kleine groepen van De Meeuwen en ZAR kunstzwemdemonstraties geven. Ja, er was nu eenmaal niets aan te veranderenHet dooide hard. Het kan nu eenmaal niet altijd winter zijn. De jongens waren gaan kijken, en ze konden hun hoop wel opgeven, nog langer van het schaatsenrijden te genieten; het ijs was overal nat en slecht geworden, dat kon den ze duidelijk zien. De politie had overal bordjes laten zetten in de singels, met GEVAARLIJK IJS er op. Dat betekende, dat het ijs niet meer te vertrouwen was en dat niemand er meer op mocht. Ja, dat was wel 'n tegenvaller voor de jongens. Ze stonden aan de kant en keken naar de plassen en wakken, die overal het ijs onbegaanbaar maakten. „Ja", zuchtte Bunkie. „Het is afgelopen, hoor. Geen schaatsen meer! En Rick zuchtte al even hard met hem mee, want het ging hen aan het hart, dat de ijspret nu weer afgelopen was. Ze wisten, dat daar niets aan te veranderen was. Er waren nog wel enkele jongens, die toch probeerden op het ijs te lopen, maar die werden er direct weer door de politie-agenten afgejaagd, want het was erg gevaarlijk nu. Neemet de ijswinter was het gedaan! Heeft Nederland en dan vooral Amster dam dit jaar de primeur van de start van de Ronde van Frankrijk, de badplaats Noord- wijk heeft daar in bescheiden mate iets aan toe willen voegen en krijgt op de brede boulevard voor het Palace hötel de eerste premiesprint van de ronde. Voor dit doel zal de boulevard aan beide zijden worden af gezet, zodat eventueel een grote groep ren ners ongehinderd zal kunnen sprinten. Uit de wedstrijd tegen De Zijl heeft DWR de eerste winst in de tweede klasse dames binnengehaald. Mej. Braun scoorde het eerste doelpunt voor DWR. Uit een goed opgezette DWR-aanval bracht mevr. Spaans —Verhagen de DWR-voorsprong na rust op tweenul. Mej. Enseling antwoordde direct met een tegendoelpunt. DWR trok daarna wederom ten aanval waarbij mej. Braur, de bal goed voorzette aan mej. Spoor, die de Leidse keepster pas seerde. Daarna kregen de Leidse dames geen kans meer de achterstand in te halen. ADVERTENTIE BARÏEL10RISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR 48 A'DAM TEL. 717162 ^Gabardine Windjackets 35.— MERCEDES IN GUEUX. Bij proefrit ten op het kleine circuit van Gueux, (7.150 km.) reed een Mercedes, met Kling aan het stuur, een ronde van 2 min. 19 sec. Fangio reed met de zelfde wagen de eerste ronde in 2.19, vervolgens in 2.18,4; 2.17; 2.16,5 om tenslotte 2 min. 15.6 te laten noteren, het geen een snelheid van 194 km. per uur be tekent. WERNER HAAS ERNSTIG GEWOND. Tijdens de training voor de Grote Prijs van Ulster, die op Donderdag 24 Juni in Dundrod zal worden gehouden, is de Duitse motor- renner, Werner Haas zo ernstig ten val ge komen, dat hij met zware verwondingen aan het hoofd naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. PRINSES MARGRIET IN AVONDVIER DAAGSE. Naar wij vernemen heeft de nieuwe Baarnse schoolvereniging ingeschre ven voor de Avondvierdaagse, die van 23 tot en met 26 Juni zal worden gehouden. Prin ses Margriet, die leerling is op genoemde school, zal met haar klas proberen de 4 x 10 km. af te leggen. WERELDRECORD VOOR VARGASHKIN Rostislav Vargashkin heeft in Tula het op zijn naam staande wereldrecord over 1 kilo meter met staande start voor amateurs (open baan) verbeterd. De rus noteerde 1 min. 10.2 sec. Het oude record, waarvan hij sinds 20 Juli 1953 houder was, bedrueg 1 min. 10.4 sec. VERENIGDE STATEN—RUSLAND. Na de derde ronde van de schaakwedstrijd Ver enigde StatenRusland, hebben de Russen met 13—6 de leiding. De vier partijen, die gisteren werden uitgespeeld, leverden voor de Russen 4% punt, voor de Amerikanen lVi punt op. Vooravond start Tour Op Woensdag 7 Juli, de vooravond van de start van de Ronde van Frankrijk in Am sterdam. wordt in het Olympisch stadion in Amsterdam een groot wielergala gehouden, waarvoor renners uit tien landen gecontrac teerd zijn. Op het programma slaat een tienlanden wedstrijd achter kleine motoren in twee manches, namelijk van 10 km. en 20 km. Hiervoor komen aan de start: Anquetil (Frankrijk), Terruzzi (Italië), Nielsen (De nemarken), Von Buren (Zwitserland), Bru- neel (België), Bradsley (Groot Brittannië), Hörmann (Duitsland), Strom (Australië), Gillen (Luxemburg) en Gerrit Schulte (Ne derland). Voorts wordt een landenwedstrijd voor stayers gehouden tussen Nederland en Frankrijk. De Nederlandse ploeg zal pas na de baankampioenschappen van Nederland, die Donderdag 24 Juni gereden worden, vastgesteld worden. De stayers rijden waar schijnlijk twee ritten van elk 40 km. In de sprint zullen Arie van Vliet en Jan Derksen de eerste revanche-wedstrijd na de Nederlandse kampioenschappen rijden. Voor amateurs staat o.m. een omnium, bestaande uit sprint en achtervolging, op het programma, waaraan deelnemen Hijzelen- doorn, Van Heusden, De Groot en de jeug dige sprinter Captein. Het geheel wordt op geluisterd door muziek van de Amsterdamse politiekapel o. 1. v. Johan Pinkse. Het ligt in het voornemen van de stadion directie om op deze gala-avond vroegere winnaars van de Ronde van Frankrijk aan het publiek voor te stellen. Voorts wordt overwogen de volledige Nederlandse ploeg voor de ronde afscheid te laten nemen van het Nederlandse publiek. Bolsward (500 jaar) vraagt puntsik van zijn wannen Bolsward zal het volgend jaar 500 jaar bestaan. In 1455 werden met advies van pater Brugman de stadsrechten opgesteld. Het is dan ook het vijfde eeuwfeest als stad. Als plaats heeft Bolsward veel langer bestaan. Aan alle mannelijke inwoners te Bols ward is de vraag voorgelegd of ze mee wensen te doen aan een actie voor ,,'t Boalserter Burd" (Bolswarder Baard). Voorgesteld wordt namelijk ter gelegenheid van het eeuwfeest de baard te laten groeien, teneinde zo de sfeer der historie op te roepen. Door middel van een stem biljet kunnen de Bolswarder mannen hun mening over deze actie geven. Bedoeld is overigens geen volledige baard, maar een tje van puntsik-model. De initiatiefnemers wachten in spanning af. Zij hebben al stop peltjes. WASHINGTON (AFP) Amerikaanse deskundigen gaan na of het mogelijk is in de komende twaalf maanden drie Ameri kaanse divisies uit Korea terug te trekken. Er bevonden zich in Korea zes Ameri kaanse divisies, namelijk vijf infanterie divisies en een divisie mariniers. Indien er inderdaad drie Amerikaanse divisies worden teruggetrokken, zal haar uitrusting ter beschikking van het Zuid- Koreaanse leger worden gesteld. Dit telt tnans achttien divisies, waaraan er bin nenkort nog twee zullen worden toege voegd. Nieuwerkerk was de eerste gemeente die de Koningin gisteren bezocht op haar tocht door Schouwen en Duiveland. Zij werd met haar gezelschap, waarin zich onder meer bevond de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, mr. A. F. C. d, Casem- broot, ontvangen in de benedenverdieping van de burgemeesterswoning die geheel on der water heeft gestaan en waarvan de muren nog niet behangen en gewit zijn. Geheel Schouwen-Duiveland geeft nog steeds een schril beeld van de gevolgen der overstroming. Op de vlakten bloeien hier en daar weer veldbloemen en in de Gou- denveerpolder ontving de Koningin van een langs de weg staand vrouwtje een eenvou dig bouquet uit eigen tuin. De tocht, die begon in Zijpe, voerde langs Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Zierikzee, Kerk- werve, Serooskerken en Burgsluis en ein digde in St. Philipsland. Landbouw „Vijftienhonderd personen waren bij de jongste verkiezingen nog niet in Zeeland teruggekeerd," deelde de Commissaris der Koningin mede. Zeeland is het stadium van de opruiming thans te boven en men is druk bezig aan de wederopbouw. Nóg zijn er grote zandvlakten, zoals bijvoorbeeld in de Vierbannenpolder, waar de jeep zich met moeite een veg kan banen, maar midden in het zand staan de draglines en werken overal de tientallen arbeiders. De opbrengst van het land is nog niet groot. In de Vierbannenpolder bijvoorbeeld is zij 25 tot 30 van de periode voor de ramp; in Bruinisse 70 tot 80 op Schou wen 30 tot 35 en in de Oosterlandpolder 50 maar door een drastisch doorgevoer de herverkaveling hoopt men de productie snel te vergroten. Dit brengt uiteraard grotere bedrijven en minder boerderijen mee en daarom zal een deel van de Zeeuw se boeren elders emplooi moeten zoeken. Volgens ir. Post, secretaris van de her verkavelingscommissie Zeeland, zijn 10 van de Zeeuwse boeren gegadigden voor een bedrijf in de Noordoostpolder. Tot dus verre zijn er reeds 34 Zeeuwse landbouwers met een totaal van 800 hectaren in de Noord-Oostpolder geplaatst en ook in an dere inpolderingsgebieden, zoals de Braak- manspolder en de Sloepolder, zullen getrof fen Zeeuwse boeren komen. De boeren zijn over de herverkaveling zeer te spreken. St. Philipsland De laatste plaats die de Koningin op haar tocht door de voormalige rampgebie den bezocht was St. Philipsland, de plaats waar de wederopbouw het verst is gevor derd. Vijfendertig Woningwetwoningen zijn er vrijwel voltooid en voor een deel be woond, zes Oostenrijkse geschenkwoningen zullen deze week worden betrokken. Het lagere school-gebouw, waar de openbare en Christelijke school in zijn ondergebracht, zal in September in gebruik worden geno men en de bouw van een kleuterschool werd vorige week aanbesteed. 20) Matt keek hem geamuseerd aan. „Maar allemensen, Jim", protesteerde hii zwak jes, „als ze je betrappen....! Je moet het echt niet doen. Fir zou een hele rel van kunnen kamen met politie en weet ik wat niet al Jim Woodstone lachte. „Maak je geen zorgen. Matt, ik ben niet van plan me te laten betrappen, als jij maar zorgt, dat je precies doet, wat ik je opdroeg. En als ik betrapt zou wordendenk je dan heus, dat onze meneer Cass de politie er bij zal halenï Geen denken aan. Hij zou er een eed op doen, dat ik zijn dierbaarste vriend was en dat hij me zelf gezegd had, dat ik in zijn kamer kon gaanDie jongeman vertrekt morgen weer naar Amerika. Denk je, dat hij hier zou willen blijven en in al lerlei verwikkelingen met de politie gera- kdn? Nee, stellig niet! Hij is doodzenuw achtig, dat heb ik wel gemerkt". HOOFDSTUK 7 Jim Woodstone had zijn besluit haastig genomen, maar toch niet zonder overleg. Hij meende in Cass' kamer misschien een bepaalde aanwijzing te kunnen vinden en deze kans wilde hij niet laten voorbij gaan. Hij had namelijk, juist op het mo ment, dat hij bij de portier over een ka mer stond te overleggen, een telegram voor Cass zien bezorgen. Cass was zelf enige ogenblikken later bij de portier langs ge komen en uit de manier, waarop hij het telegram in ontvangst had genomen, was 't duidelijk, dat hij er met ongeduld op had zitten wachten. Hij had 't haastig opengescheurd en na het gelezen te heb ben, had hij tot de portier gezegd: „Dit be tekent. dat ik niet vóór morgenochtend kan vertrekken. Wilt u zorgen, dat ik morgen onmiddellijk bij het ontbijt mijn rekening krijg?" Jim had intussen het nummer van Cass' kamer in zich opgenomen en vroeg of hij de beschikbare kamers mocht zien, om zelf een keuze te doen. Hij had veel last van slapeloosheid, legde hij uit. Nummer 9, de eerste kamer, die hem getoond werd, beviel hem echter onmiddellijk uitste kend Cass was de trap opgelopen, het tele gram in de zak van zijn colbertjasje from melend, en toen Jim hem later aan tafel zag verschijnen, constateerde hii met ge noegen, dat de mar. zich verkleed had. Hij droeg thans een donker pak in plaats van het ietwat verfomfaaide grijze sportpak, I waarin Jim hem eerst gezien had. En op t dat ogenblik was het plan in Jim opgeko men om Cass' kamer te doorzoeken. Op heel handige wijze wist hii een botsing met de Italiaan te arrangeren bij het be treden van de eetzaal en op de hem eigen, hoogstcharmante wijze wist hii zich hier voor te verontschuldigen. Ook de Italiaan putte zich uit in verontschuldigingen, waarna het heel natuurlijk leek, dat Wood stone, na de volle eetzaal rondgekeken te hebben, beleefd vroeg: „Staat u me toe, als deze plaats onbezet is, dat ik aan uw ta feltje plaats neem?" Met oprecht lijkend enthousiasme stemde Cass hierin toe. Ter wijl ze zaten te eten praatte Cass veel. Hij vertelde dingen over zichzelf, die helemaal niet noodzakelijk waren. Hij moet een ver haal over zichzelf ten beste geven, dacht Jim, die luisterde naar de mededelingen van de Italiaan over waar hij geweest was, in welke hotels hii gelogeerd had en over zijn werk in Amerika. Hij was in de groot handel in fruit, verklaarde hii. En hij woonde in New York Jim deelde zijnerzijds mede, dat hij leraar was en met vacantie naar Newbury was gekomen om te vissen. Het ontging hem niet, dat Cass nerveus was en niet op zijn gemak, ondanks zijn houding vam belang stellend toerist. Hij nam de andere gasten scherp op en speciaal richtte hij zijn aan dacht op Matt, toen deze, als nieuwe gast, de eetzaal betrad. Toen Cass aan het slot van het diner aankondigde, dat hij naar de bioscoop ging, stond Jim's besluit opeens vast. Het bleek echter niet zo heel eenvoudig te zijn, toen hij een minuut of tien, nadat Matt het hotel verlaten had, om Cass te volgen, de gang doorliep en voor kamer 7 stil stond. Er was niemand in de buurt te bekennen. De kamermeisjes hadden de bedden al voor de nacht klaargemaakt, en een willekeurige gast zou nooit weten, dat hij niet op kamer no. 7 thuishoorde. Toch voelde Jim zich verre van behagelijk. Hij was opgewonden. Beroepsinbrekers draaiden hier hum hand niet voor om, maar voor hem was 't een geheel nieuwe ervaring.... Tenslotte opende hij de deur en ging snel de kamer binnen. No. 7 bleek kleiner dan zijn eigen kamer te zijn. Een zwaar hemelbed nam veel plaats in. Op het voeteneinde lag een glanzend zwar te koffer, waarvan de riemen dichtgegespt waren. Op de toilettafel stond alleen scheergerei en onder het bed lagen een paar oude pantoffels, terwijl een helge- streepte pyjama op het bed uitgelegd was. Alle verdere bezittingen van meneer Cass schenen al ingepakt te zijn.... Het was inmiddels donker geworden. Behoedzaam liep Jim naar het raam, dat uitkeek op een binnenplaatsje. Vaag overlegde hij of hier een mogelijkheid van ontsnappen zou zijn, voor 't geval dit nodig mocht blijken. Hij voelde zich steeds onbehagelijker en stond op het punt om zich terug te trekken. Er kwam iemand door de gang. Haastig stelde hij zich op achter het grote bed. De voet stappen stierven echter weg en met enige moeite trachtte Jim zich te beheersen. Hij moest óf dóórgaan met deze door hem zelf gestelde taak, óf er onmiddellijk mee op houden. Hij voelde zich kalmer worden. Hij keek om zich heen. Cass' kleren waren nergens te zien. Maar vlak naast 't bed was een muurkast. En hier vond hij, wat hij zocht, het bewuste colbertjasje hing hier op een haakje. Het volgend ogenblik haalde hij met een zenuwachtig gevoel van opwin ding het telegram uit een van de zakken te voorschijn. Hij vergat even zijn positie van indringer en liep naar het raam, om te le zen, wat er in stond. Zelfs Jim Woodstone's spreekwoordelijke kalmte kreeg een schok, toen hij las: „Ga Rouaan, wacht Monica Scott". Hij voelde een trilling vam opwin ding. Het telegram was afkomstig uit Lon den en die middag om 4.50 uur verzonden. Hij staarde naar het papier in zijn han den en liep langzaam terug naar de kast om het telegram weer in de zak van het colbertjasje terug te stoppen. Hij wilde nog een verder onderzoek instellen, maar haastige voetstappen op de gang, deden hem hiermee ophouden. Even Jater klonk het klopsignaal, dat hij met Matt had af gesproken, op de kamerdeur. Een ogenblik later stond Jim op de gang en trachtte zo onbewogen mogelijk te doen. Er was nie mand te zien, behalve Matt, die bij de trap stond, waar hij zo nodig Cass zou kunnen opvangen en door een gesprek aan te knopen, zou kunnen ophouden. Jim wandelde bedaard zijn eigen kamer binnen en even later voegde Matt zich bij hem. „Had hij zó gauw genoeg van de bios coop?" vroeg Woodstone. Matt, was opgewonden. „Nee", antwoord de hij enigszins ademloos, „hij zal nog wel niet dadelijk terug zijn, maar hij is in het geheel niet naar de bioscoop gegaan! Ik ben onmiddellijk hierheen teruggehold, toen ik daar achter kwam." Jim Woodstone volhardde in zijn houding van onbewogenheid. Hij ging languit op zijn bed liggen en maakte het zich gemak kelijk. „Die schurk heeft dus tegen me ge logen", merkte hij rustig op. Malt knikte. „Ik weet niet waarom, maar ik denk dat hij om de een of andere reden achterdochtig is geworden", antwoordde hij. „Hij begaf zich regelrecht naar het postkantoor en telefoneerde daar met iemand. Daarna ging hij naar het station en nam de enige taxi, die op bet stations plein aanwezig was. Daarmee reed hij weg. Tot zover kon ik hem volgen. Zelfs als er een andere taxi geweest was. zou ik toch niet achter hem aan hebben kunnen rij den, zonder in de gaten te lopen, 't Is wel heel erg jammer, Jim! Ik deed nog één ding „En dat was?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6