Kort en bondig De vrede is een geschenk van kraakporselein A an vraagformulier Wales Anthraciet ,,De Spaarnestad" Heemstede Duizenden zakken van meelfabriek gestolen Amsterdamse Beurs Zes Vitesse-spelers naar beroepsvoetbal WOENSDAG 23 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Gesprek met Charles Morgan tot 30 3uni „Seven Sisters" Wales Ds. M. Rosbergen Vrijdag tachtig jaar Zweefvliegtuigwedstrijd in Bussum Het carillon speelt Slavenburg contra Grand-hötel Funckler STADION NIEUWTJES Stadion-nieuzvtjes Demonstratie volleybal in speeltuin „Flora" Vervolgens tegen statiegeld weer ingeleverd Aantal autoraces wordt verminderd Sport in 't kort Muziek en voordracht in De Stompetoren Bezwaren tegen aankoop van Kennemerplein 3 Gouden jubileum G. van den Bogaard Ds. J. M. Snethlage 25 jaar predikant Aeneas Mackayschool bestaat 25 jaar J. G. Aschoff voorzitter VVV Zuid-Kennemerland Oorlogsslachtoffers hadden plezierige avond Ds. H. W. Wierda neemt beroep naar Haarlem aan Burgerlijke Stand van Haarlem Volleyball Grote belangstelling voor de zomercompetitie Gistermiddag had de British Council te Amsterdam nog een intieme ontvangst voor Engelse PEN-leden weten te beleggen. Slechts enkele Nederlanders waren aan wezig: Victor E. van Vriesland en zijn echtgenote, prof. dr. N. Donkersloot, Adriaan van der Veen en diens charmante Amerikaanse vrouw en mejuffrouw Kitty H. R. de Josselin de Jong. Deze ontvangst, waarbij de sympathieke gastheer, de heer R. Hinks van de British Council in de decoratieve kamers van het oude Amsterdamse grachtenhuis zijn gasten op innemende wijze welkom heette, werd een doorslaand succes. Hier ging het ge praat niet onder in een massa van honder den. Hier was het mogelijk een gewoon en ononderbroken gesprek te houden, van mens tot mens. Ik ontmoette er de officiële gedelegeerde van Engeland, Hester Chap man, schrijfster van een voortreffelijke studie over „The second Queen Mary of Engeland", echtgenote van onze Willem van Oranje, stadhouder van Holland en koning van Engeland. Zij is een uiterst gedistin geerde verschijning, levendig en buitenge woon intelligent. De tweede, die ik bij de British Council ontmoette, was de eregast uit Schotland, de hoogbegaafde dichter Douglas Young, slank, lang en donker, met een experimenteel baardje en heldere intelligente ogen. We hadden spoedig contact over zijn vaderland, v/aar ik reeds tweemaal was, en over het mijne, waarvan hij zeer veel wist uit de ervaring zijner bezoeken. Hij sprak over Friesland en het Noorden, over de studie die Adriaan van der Veen schreef over Ne derlandse moderne litteratuur in het blad van de internationale PEN. En zo gingen de minuten in de gastvrije kamers van de British Council maar al te snel om. Van de muren staarden oude wandschil deringen ons aan, in de achterkamer een reeks mythologische allegorieën, in de voor kamer een serie boeiende en charmante landschappen uit de Romantiek, met ruiters in Biedermeierdracht onder hoge. zomerse bomen. En dan was er Charles Morgan, de presi dent van de internationale PEN-club. Hij zat op een rustbank en hield zijn glas in de smalle hand. Zijn vermoeide gezicht ver liest nooit die trek van humor, die hem on weerstaanbaar eigen is en bij hem hoort als het dandieuze dédain bij een Couperus of het joviale en boers gemoedelijke bij een Timmermans. „Ik doe u een vraag, die een tijdperk van meer dan dertig jaar overbrugt," zei hij, toen ik even naast hem zat. „Leeft Her man Roelvinck nog. Heeft hij als toneel schrijver bekendheid gekregen?" Ik kon hem antwoorden in bevestigende zin en sprak uitvoerig over „Freuleken" en Roel- vincks andere werken. „Het was in de oorlog van 19141918," vertelde Morgan. „Ik had als Engelsman gevochten en was in Nederland geïnter neerd. In Groningen, in Gouda steden, die onuitsprekelijk moeilijk zijn om uit te spreken vanwege de „G". Ook in Roosen daal. En daar schreef ik een toneelstuk. De Hollandse vrienden wilden mij helpen en vertaalden het in het Nederlands. Het werd door dilettanten opgevoerd en zo kwam het dat mijn éérste toneelstuk zijn éérste op voering beleefde in uw moedertaal. Het heette „De opzichtige kou?", het was een blijspel. Niet waar, wat zou men als ge- interneerde beter kunnen doen dan te trachten z'n goede humeur te bewaren door het schrijven van een blijspel? ADVERTENTIE VOOR3AARSPRIJZEN „Victorious" Wales (super kwaliteit) afm. 20/30 (III) 10.55 (le soort) afm. 20/30 (III) 10.05 Ook alle andere soorten en afmetingen Op aanvraag zenden wij gaarne onze volledige prijscourant. ALLEEN-VERKOOP: Brandstoffenhandel Fr. Varkenmarkt 610 (Spaarne b(j Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 Ds. M. Rosbergen, emeritus Nederlands Hervormd predikant te Heemstede, hoopt op Vrijdag 25 Juni zijn tachtigste verjaar dag te vieren. Ds. Rosbergen werd op 13 October 1901 predikant te Zwartewaal. Drie jaar later vestigde hij zich in Beets. In 1907 ging hij naar Benningbroek, in 1913 naar Terwispel en achtereenvolgens in 1916 naar Kims- wérd, in 1920 naar Uitgeest en in 1929 naar Westerlee. Op 1 December 1939 ging ds. Rosbergen met emeritaat. Eerst vestigde hij zich in Franeker, maar thans woont hij in Hëem- stede, Valkenburgerlaan 11. „De opzichtige kous" werd dus opge voerd. Roelvinck regisseerde en Joekie van Pallandt zat vol aandacht op de repetities en toonde een groot talent als imitator in het caricaturale van ons allen. Hij voerde „De kous" op zijn eigen manier als een- mansspel op." Het gesprek gaat dan over op de PEN, op zijn mooie rede van die ochtend. „Ja, is het niet zo?" vraagt hij. „Moeten wij niet van iedere dag zón en wat geluk genieten met een „ènvrédeVrede is in onze tijd een geschenk van kraakporselein geworden. En nu neemt u nóg een cocktail en laten we over toneelstukken praten." Een dubbele uitnodiging, die ik maar al te graag accepteerde. De anderen stonden en zaten in geanimeerd gesprek om ons heen pn zo kreeg mr. Hinks, op het einde van zijn ontvangst vele dankbare handen te schudden, die hem de verzekering schon ken, dat men hem van harte erkentelijk bleef voor zijn sympathiek initiatief om deze ontmoeting te improviseren. 's Avonds had in de indrukwekkende grote hall van het Rijksmuseum de ont vangst door onze regering plaats. Mr. J. M. L. Th. Cals, minister van Onderwijs, Kun sten en wetenschappen, ontving en had enige honderden handen te drukken van beroemdheden, quasi beroemdheden en helemaal geen beroemdheden, die er zeer beroemd trachtten uit te zien, wat heel moeilijk was, want men kan zich geen on opvallender, eenvoudiger en bescheidener mens voorstellen dan een werkelijke be roemdheid. Doch over die avond later BEN VAN EYSSELSTEIJN Op de Crailose heide bij Bussum is de jaarlijkse landelijke wedstrijd in zweefvlieg tuigen om de Haarlem tropheeën gehouden. Onder de 80 deelnemers waren vliegers uit Maastricht, Breda, Eindhoven en Den Haag. Tengevolge van het vochtige terrein ont wikkelde zich zodra de zon doorkwam veel thermiek, waarvan de wedstrijdvliegers ge bruik maakten. Het aantal stopvluchten (een vlucht van 3 minuten of langer levert het maximum aantal punten op) was groter dan ooit. Twee Eindhovenaren bleken niets anders dan stopvluchten gemaakt te hebben en ston den dus gelijk, zodat een beslissingsvlucht zonder tijdstop nodig was. De Haarlemse zuigermotorploeg liet zien dat ze de titel van kampioen van Nederland waard is en won de wedstrijd, gevolgd door Eindhoven, Bij de zweefmodellen ging Eind hoven met de trophee strijken. De uitslag luidt als volgt: Ploegen: zweefmodellen: 1. Eindhoven, 972 sec.; 2. Amsterdam 906 sec.; 3. Aalsmeer 732 sec. Zuigermotormodellen: 1. Haarlem 802 sec.; 2. Eindhoven 787 sec.; 3. Amsterdam 246 sec. Individueel: zweefmodellen: 1. Frijters, Eindhoven 360 sec. (na beslissingsvlucht); 2. Konijnenberg, Eindhoven 360 sec. (na be slissingsvlucht); 3. Klaver, Amsterdam 360 sec.; 4. Vos, Amsterdam 287 sec.; 5. De Har- tog, Aalsmeer 277 sec. Rubbermotormodellen: 1. Vonk, Breda 360 sec.; 2. Rosier, Den Haag 325 sec.; 3. Smol ders, Haarlem 308 sec.; 4. De Jong, Amster dam 285 sec. Zuigermotormodellen: 1. Kolderie, Haar lem 314 sec.; 2. Baardman, Eindhoven 301 sec.; 3. Balogh, Eindhoven 257 sec. Het programma van de beiaardbespeling op Donderdagavond 24 Juni van acht tot negen uur in de Grote Kerk door de stads- beiaardier Arie Peters vermeldt na een improvisatie de volgende werkjes: Prelude (W. de Vries), Drie variaties „est ce Mars" (Sweelinck, bev^erkt door S. Nees, Sara bande (Handel), To early, Old folks at home, Marlbrough, Légende Bretonne, Al legro (Schepers), Marche alia Turca (Mo zart), Moment Musical (Schubert), Ma zurka's 13 en 46 (Chopin), Klokkenspel suite (Röntgen). Het programma voor de beiaardbespe ling op Vrijdagochtend 25 Juni van half twaalf tot half een is als volgt: Improvisa tie, Vier liederen uit „Het geestelijke Lied" (vers. Dr. E. Brüning O.F.M.): Een vaste Burcht, O, Grote God, Ik heb U lief en Verheugt U in den Heer; Sarabande en Arabische dans (Grieg), Friese liederen: Fryske Namme, Nacht, Simmermoarn, Drachtster Merke; Passepied (Pijper), Drie sonatines (Pleijel), en Roemeense Volks melodieën. Orgelbespeling in Grote Kerk Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Donderdagmiddag van 3 tot 4 uur door George Robert luidt: 1. Fugue et Caprice, F. Roberday; 2. a. Récit de tierce en taille, N. de Grigny; b. Basse et dessus de trompette, L. N. Clé- rambault; 3. Andante con moto, A. P. F. Boëly; 4. Messe basse, Louis Vierne; 5. 1ste gedeelte van de Ve Symphonie, Ch. M. Widor. De Haarlemse rechtbank heeft Dinsdag bij vervroegde uitspraak de N.V. Slaven- burgs Bank tot levering van het hötel- complex, zulks wegens beweerde aankoop, niet ontvankelijk verklaard in haar eis. Slavenburg wilde in het perceel, waar in aan de Kruisstraat het hotel gevestigd is, een bijkantoor vestigen. Volgens de bankinstelling was op 17 Juli van het vorig jaar een mondelinge wilsovereenstemming over de verkoop van het hötel met inven taris bereikt. De N.V. Grand-hötel Funck ler ontkende dit, waarop Slavenburg een proces aanhangig heeft gemaakt. Ondergetekende: Naam: Straat Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op HdCirlemS DdgbldCl OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal/0 50 per week*) Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij. die zich met ingang van I Juli 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen ADVERTENTIE k/lorgenavond worden de Nederlandse baankampioenschappen in het Olympisch Stadion besloten met de finales. De azen van de baan zijn over- gebleven en op vijf nummers zullen zij gaan uitmaken wie de kransen en de titels mee naar huis mogen nemen. In de sprint voor amateurs komen i Mahn en Hijzclendoorn tegen elkaar; bij de profs Van Vliet en Derksen; voor de achtervolging van de amateurs moe- ten de gelukkigen nog worden aange- wezen, maar bij de profs weten wij het l al: Plantaz, Adri Voorting (op mars naar zijn tweede 1954-titel?)Van der Kamp en Willekes. In het geliefde nummer 100 km achter grote motoren zien we Pronk, Bijster, Wagtmans, Wierstra, Stakenburg, Kunst. Tolen en Fransman. Aanvang S half acht. Cn wat de voetballiefhebbers betreft: D.W.S.P.S.V. Om het beruchte i zweetvoetbal te voorkomen en ook het publiek niet prijs te geven aan even- tuele hittegolven wordt deze wedstrijd niet a.s. Zondag, maar Zaterdagavond om 7 uur gespeeld. Woorts op Vrijdag 2 Juli om 8 uur voortzetting van onze Populaires, het wielerprogramma voor de jeugd en op 7 Juli als ouverture van de start van de Tour de France een grote Gala- avond. Voor bijzonderheden let op Gisteravond werd ter kennismaking met het volleyballspel op uitnodiging van het Haarlems Speeltuinverbond een demonstra tiewedstrijd gespeeld in speeltuin „Flora" aan de Van Oosten de Bruynstraat. Twee meisjesploegen van AVC en MHBS lieten de vele belangstellenden een pittige partij volleyball zien. Hierna kreeg het publiek zelf de gelegenheid te spelen. Het spel viel bijzonder in de smaak. Volgende week Dins dag wordt op speeltuin „Het Centrum" op het Wilsonsplein een demonstratie gegeven door twee jongensploegen. De afgelopen vier jaar zijn bij de Stoommeelfabriek Holland N.V. te Am sterdam duizenden zakken gestolen, die door de dieven bij de fabriek werden inge leverd en waarvoor dan het statiegeld werd terugbetaald. Zes mannen hebben voor deze zaak voor de rechtbank terecht ge staan. Er zijn straffen geëist variërend tussen anderhalf jaar met aftrek en vier maanden voorwaardelijk. De als getuige gehoorde employé van de fabriek, die belast was met de administratie van de zakken, deelde mede, dat men al jarenlang wist, dat er onregelmatigheden gebeurden, doch dat men er niet achter kon komen hoe. Pas in Maart kwam de zaak tot klaarheid. De 46-jarige magazijnbediende P. H. A. A. bekende, dat hij in de periode 1951 1954 volgens zijn eigen schatting 5.000 jute meelzakken had weggenomen en verkocht aan de tweede verdachte, de 35-jarige expediteur H. R. B. Aanvankelijk ontving hij hier twee en later één gulden voor. In de loop der jaren was dit een totaal bedrag van ongeveer 6000 gulden geweest. Het geld, zo vertelde de verdachte, was geleide lijk in het huishouden opgegaan. Ook had hij er een vacantiereis voor gemaakt. Deze expediteur was diefstal in vereni ging van 3500 meelzakken in de periode 19491952 en heling van 5000 zakken in de periode 19511954 ten laste gelegd. Hij had zich samen met de derde verdachte, de 43-jarige chauffeur J. T. H. schuldig ge maakt aan de diefstal van de 3500 zakken. H., die bij de fabriek door zijn werkzaam heden in de gelegenheid was de sleutel van het zakkenhuis ongemerkt weg te nemen, en zo op eenvoudige wijze zijn slag te slaan, verklaarde, dat hij in September 1952 met zijn praktijken was opgehouden. Hij zeide aan de diefstallen te hebben mee gedaan om extra geld te krijgen noodzake lijk voor kosten, die hij moest maken voor zijn pas geopereerde vrouw. De president berekende aan de hand van de opgaven van de getuigen, dat de ont vreemding over vier jaar op een schade post van ongeveer 60.000 gulden voor de fabriek was gekomen. In een vergadering van de internationale sportcommissie van de FIA (Internationale Automobiel Federatie) is besloten het aantal autoraces aanzienlijk te verminderen. Een desbetreffend voorstel van de Britse Auto mobiel Club werd aangenomen, met o.m. het gevolg dat Frankrijk en Italië voortaan per jaar vijftien en Groot Brittannië zeven van deze races zullen organiseren. Gehoopt wordt dat de landen, die tot nu slechts twee of drie races plachten te organiseren, het aantal niet zullen vermeerderen. KEKKONEN-BEKER VOOR LANDY. De Finse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Urho Kekkonen heeft meegedeeld dat hij de zogenaamde Kekkonen-beker zal toeken nen aan John Landy voor zijn recordverbe- teringen op de 1500 meter en op de mijl. Tot nu toe zijn slechts twee van deze bekers toegekend, en wel aan de Finse marathon lopers Veikko Karvonen en Erkki Puolakka. Dr. Kekkonen is kampioen van Finland hoogspringen geweest. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3** Nederl/47 lOOi/.a 100 A.K.U 226% 227 347 348Vï Philips Gloeil. 252 248 Kon. Petroleum 514** 511 A'dam Rubber 86** 85 Holl. Amer. Lijn 148 148 N. Seheepv. Unie 139% 138 H.V.A 123V2 121** 116** 116 Amsterd. Bank 196 196 Ned. Handel Mij. 181** 182 Rotterd. Bank 183% 185 Twentsche Bank 190 190 Anaconda Copper 37 37** Bethlehem Steel 68** 68 Republic Steel 59»/,» 587/s Shell Union 95** 94 Tidewater 21** 21 U. S. Steel 48** 47 Op Zaterdagavond 26 Juni wordt er in het cultuurcentrum „De Stompetoren" te Spaarnwoude een concert gegeven, het eer ste van deze zomer. Die Haerlemsche Mu- syckcamer brengt kamermuziek uit de ze ventiende en achttiende eeuw ten gehore. Onder leiding van André Kaart worden werken van Handel, Telemann en Scarlatti uitgevoerd. Verder staan op het program ma een clavecimbelconcert van F. X. Rich ter een hoboconcert van Antonio Vivaldi, respectievelijk met Gertrude Maclaine en Piet Uitvlucht als solisten. Ter afwisseling zal de zeer jeugdige Eri ca Smits, een leerlinge van mevrouw Tilly Périn-Bouwmeester, oude balladen en an dere gedichten voordragen. De Stompetoren is onder meer te berei ken met een speciale bus van het Stations plein te Haarlem. Er zijn voortaan, ten einde ongerief te voorkomen, niet meer dan honderdveertig zitplaatsen beschik baar. Woensdag besloot de gemeenteraad van Haarlem tot aankoop van perceel Kenne merplein 3 voor de prijs van ƒ46.500; aan B en W. werd een crediet verleend van 49.600, zijnde de koopsom verhoogd met de op de aankoop vallende kosten. Wij vernemen, dat de heer J. W. Th. Fibbe zich tot het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland heeft gewend, waarin hij meedeelt, dat het perceel op 5 Januari 1950 in het openbaar werd geveild voor 33.000, dat het pand zeer oud is en dat het thans aan B. en W. ter beschikking gestelde bedrag moet worden geacht hoger te zijn dan de werkelijke waarde van het perceel op dit ogenblik. De heer Fibbe geeft het college in overweging aan het raadsbe sluit de goedkeuring te onthouden. Toen de gemeenteraad het besluit nam is overwogen, dat het pand nodig is voor de verbetering van de verkeerssituatie op het Kennemerplein. Het ligt op een hoogte van het Bolwerk vlak bij de Kennemerbrug. B. en W. waren voornemens spoedig de raad een voorstel te doen een gedeelte van de tuin te gebruiken om de bocht (verkeer van Frans Halsplein in de richting van het Staten Bolwerk) te verbreden. Op Maandag 28 Juni hoopt de heer C. van den Bogaard, werkzaam als lettergieter op de afdeling Lettergieterij van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V., de dag te herdenken, waarop hij 50 jaar bij deze vennootschap in dienst is. Vandaag viert ds. J. M. Snethlage te Amsterdam zijn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Ned. Hervormde Kerk. Hij werd in 1904 te Heemskerk geboren (zijn vader wijlen ds. A. Snethlage was daar vele jaren predikant en later te Spaarndam); bezocht de gymnasia te Alkmaar en te Haar lem en studeerde vervolgens aan de Rijks Universiteit te Utrecht. Nadat candidaat Snethlage in 1928 door het provinciaal kerk bestuur van Noord Brabant en Limburg was toegelaten tot de Evangeliebediening werd hij 23 Juni van het daaropvolgend jaar door zijn vader te Appelscha in het ambt beves tigd. In 1935 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Sittard, vanwaar hij 6 September 1942 naar Amsterdam vertrok. Daar was hij eerst zes jaar werkzaam in Wijk XXIII (De Costastraat en Nassaukade) en sinds 1948 in de Rivierenbuurt. In September zal het 25 jaar geleden zijn dat de Aeneas Mackayschool voor Gerefor meerd lager onderwijs aan de Zomervaart geopend werd. In deze periode heeft de school zich een goede naam verworven en werd het onderwijs ten hoogste gewaar deerd. Ouders hebben besloten dit. feit niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Dezer dagen werd een commissie gevormd, die in haar vergadering plannen heeft gemaakt om tot een feestelijk herdenken van dit jubileum te komen. Het ligt in de bedoeling om namens de ouders en de oud-leerlingen op een feestavond in September een blij vende herinnering aan de school aan te bieden. Daartoe zal een actie worden op gezet om geld bijeen te krijgen. Tal van ouders hebben reeds hun" medewerking toegezegd, zodat de commissie de verwach ting mag koesteren, dat de door haar opge stelde plannen verwerkelijkt kunnen wor den. Als secretaris van de commissie treedt op de heer J. Smits, Teylerstraat 74. Bestuur en leden van de Gewestelijke Bond voor Vreemdelingenverkeer voor Zuid-Kennemerland hebben in restaurant Rotonde" te Zandvoort een vergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer D. J. A. Geluk uit Haarlem. Reeds in de vo- rige bijeenkomst i was de wens ge- uit, dat de voor- Hl zitter van de Ge- &BK westelijke Bond niet meer dezelfde zou zijn als die van de Stichting „Haarlems Bloei", temeer daar de "roei van verschil lende gemeenten, welke tot de bond behoren, steeds toeneemt. De heer Geluk was het met deze zienswijze eens en stelde daarom zijn zetel ter be schikking. Tot zijn opvolger werd gekozen de heer J. C. Aschoff, wethouder van Velsen. Als vice-voorzitter werd aangewezen de heer N. Vos,oud-gemeente-secretaris van Heem stede en als secretaris-penningmeester de heer G. J. van Abs. Verder zullen van het dagelijks bestuur deel uitmaken de heren D. Geluk en C. de Gooijer, directeur van V.V.V. Aalsmeer. Zoals bekend is de directie in handen van de heer W. van Willige. B. en W. ontvangen volgende week Joegoslavische oorlogsslachtoffers De Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers, afdeling Haarlem, heeft gisteravond in Dreefzicht zijn leden een plezierige avond aangeboden. Nadat de voorzitter van de Bond, de heer P. Balder, een ieder had verwelkomd, namen leden van de Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" de plaats op het toneel in. Het ge zelschap bracht een gevarieerd cabaret programma, onder de titel „Allemaal voor zien", waarin men inderdaad weinig méér kon aantreffen. Sketches, conférences, een balletdans, kunstfluiten wisselden elkaar in vlot tempo af. Hierdoor bleef de span ning erin en te oordelen naar de reacties van het publiek slaagde het gezelschap erin, hun een opgewekte en aangename avond te bezorgen. Woensdag zal de afdeling Haarlem van de Bond de gastheer zijn van 15 Joegosla vische oorlogsslachtoffers, die Zaterdag per autobus in Amsterdam zullen arrveren. Zij zullen veertien dagen in Nederland ver blijven, waarbij zij een week de gasten zijn van de afdeling Noordholland en een week van de afdeling Zuid-Holland. Voor hen is een uitgebreid programma opge steld, waaronder een ontvangst door het Haarlemse college van B. en W. ten stad- huize op Woensdag en een bezoek aan IJmuiden, waar zij Vrijdag de gasten zul len zijn van het Staatsvisserijbedrijf. De bedoeling is dat het volgend jaar een aan tal Nederlandse oorlogsslachtoffers naar Joegoslavië gaat, zodat er een uitwisseling ontstaat. Ds. H. W. Wierda te DenHaag-Loosdui- nen heeft aan de kerkeraad van de Gere formeerde Kerk van Haarlem-Noord mede gedeeld dat hij het beroep naar deze kerk aanneemt. Hiermede is in de vacature ont staan door het vertrek van ds. A. B. C. Hofland naar Canada voorzien. HAARLEM, 22 Juni 1954 ONDERTROUWD: 22 Juni, H. Riemers en A. H. W. de Boer. GEHUWD: 22 Juni, J. J. Smit en J. H. de Jager; M. Bark en J. L. Schoen; J. Chr. Voss en G. Borgmeier; F. M. Hemmes en C. Pes- man; J. Kramer en W. Vasbinder. BEVALLEN van een zoon: 21 Juni, J. D. Bink—van der Glas; M. C. Komen—Bodt; J. H. Rührupvan Reeden. BEVALLEN van een dochter: 20 Juni, A. M. van WeesKuijken; 21 Juni, P. Beune Hendriks; 22 Juni, P. Boeservan Andel. OVERLEDEN: 19 Juni. M. M. Wolterbeek Dickmann, 76 j.. Kamperlaan; 20 Juni, P. Fakkeldij, 80 j„ Zuiderhoutlaan; M. P. Ron de—Kwaaital, 85 j., Hagestraat; 21 Juni, C. P. Vermeij, 67 j., Vrouwehekstraat; A. P. de Graaff, 69 j., Koninginneweg. BINNENLAND Honderd kinderen uit rampgebieden in Nederland, die onder auspiciën van het ge nootschap FrankrijkNederland een maand in Frankrijk verblijven, zijn Dinsdag in Pa rijs door de echtgenote van de Franse pre sident ontvangen. De kinderen zongen Ne derlandse liederen en voerden een paar folkloristische dansen uit. Te Tubbergen hebben opsporingsamb tenaren van P.T.T. in samenwerking met de rijkspolitie de clandestiene zender „Soera- baia" opgespoord en in beslag genomen. De 26-jarige landbouwer J. G. M., die deze zender exploiteerde, kreeg een bekeuring. De gemeentebesturen in Noord-Oost- Friesland maken thans studie van de gevol gen van de landaanwinning in en de inpol dering van het Waddengebied. Zij hebben een stichting gevormd, die zich ten doel stelt, de economische, sociale en culturele gevol gen te bestuderen, de landaanwinning te stimuleren en de publieke belangstelling daarvoor te wekken. In de aula van de Rijksuniversiteit m Groningen heeft prof. dr. A. E. van Giffen Dinsdagmiddag afscheid genomen van deze universiteit. Tal van sprekers hebben daar bij getuigd van de grote prestaties die de scheidende hoogleraar op het gebied van de archaeologie in ons land heeft verricht. De rector magnificus prof. dr. P. J. van Winter noemde de scheidende hoogleraar een sieraad van de universiteit, die Groningen tot een centrum voor archaeologische onderzoek maakte. De Haagse miniatuurstad Madurodam heeft Dinsdagavond de millioenste bezoeker ontvangen: een acht-jarig meisje uit Den Haag. Zij ontving ui. handen van mevrouw Maduro, de moeder van wijlen George Ma- duro, wiens naam aan de miniatuurstad werd verbonden, een mooie pop. Kolonel James R. Pritchard, leger- attaché aan de Amerikaanse ambassade, heeft de „medal of freedom", welke posthuum is toegekend aan de tijdens de oorlog door de Duitsers terechtgestelde heer Jan Hendrik Op den Velde, overhandigd aan de 13-jarige Wijbrand Op den Velde, de zoon van de verzetsstrijder. Deze overhandiging geschiedde in Eindhoven ten huize van ir. Keeman, stiefvader van de jongen. De „stadsilluminatie" van Amsterdam zal tot nader order in tegenstelling tot het vorig jaar uitsluitend worden ont stoken gedurende de weekeinden, namelijk op de Zaterdagen tot twee uur 's nachts en op de Zondagen tot een uur 's nachts. Ook zal de verlichting ontstoken worden op bij zondere dagen, zoals op de vooravond van de start van de Tour de France (Woensdag 7 Juli) en gedurende het verblijf van de president van Frankrijk van 21 tot en met 24 Juli. T l' Gedeputeerde Staten van Limburg heb ben aan Provinciale Staten voorgesteld de provinciale leges op paspoorten te verlagen van f2.00 tot f 1,50, overeenkomstig een advies van de minister van Binnenlandse Zaken aan de provinciale besturen om de provinciale legesgelden op paspoorten niet hoger dan f 1,50 te stellen. Een vierjarig jongetje Th. H. is in het water van de Sloterpolder bij de Ortelius- kade te Amsterdam verdronken. Het kind was op een bruggetje aan het spelen toen een zesjarig meisje hem een duw gaf, waardoor hij in het water viel. HAARLEM EN OMGEVING Dinsdag heeft de Haarlemse politie de 53-jarige werkster P. G. J.K. uit Haarlem aangehouden. Mevrouw J.K. hielp haar dochter, bij het schoonmaken van een da mesconfectiebedrijf. De werkster zou daarbij een negental damesblouses gestolen hebben. Zij is ingesloten. In de nacht van 21 op 22 Juni zijn op het Prinsen Bolwerk vijftien gebruikte auto banden gevonden. Diegenen, die omtrent de herkomst van deze banden inlichtingen kunnen verstrekken, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de Haarlemse recherche. Mej. J. M. E. Brinkman te Haarlem is aan de gemeente-universiteit van Amster dam geslaagd voor het candidaatsexamen rechtswetenschap. Gevangen door zijn eigen gedraai werd aeze helicopter, bestuurd door testpiloot William Murraytijdens een nachtvlucht boven Hartford (V.S.). Op de foto lijkt de helicopter op een reusachtige stalen spin, die zich zelf heeft ingesponnen, de bewonersvan Hartford zagen slechts een doodgewoon hefschroefvliegtuigje, met lampjes op de rotorbladen. Die lampjes en het vakmanschap van de fotograaf deden het hem: toen de bladen draaiden met een snelheid van 720 km. per uur, zette de fotograaf de camera open en blitzte éénmaal. Over het resultaat kan hij tevreden zijn. W. Hendriks, E. Hendriks, E. Jansen, G. Jansen, G. Kluin en D. Faber, allen spelers van het eerste elftal van Vitesse, hebben naar wij vernemen, besloten over te gaan tot het semi-beroepsvoetbal. Zij hebben met de profclub „De Graafschap" te Doe- tinchem een contract afgesloten. Deze ver eniging voert met J. van Voorst en K. Weyand, die eveneens van het eerste elftal van Vitesse deel uitmaken, nog onderhan delingen. Met uitzondering van Van Voorst en Weyand hebben al deze spelers voor het lidmaatschap van Vitesse bedankt onder dankzegging voor alles, wat Vitesse voor hen heeft gedaan. Ook Gerritsen van de tweede-klasser Dierense Boys en De Wilde en Jansen van de derdeklasser Doetinchem hebben met „De Graafschap" een contract afgesloten. Naar wij in dit verband voorts verne men is in Doetinchem ten behoeve van „Da Graafschap" een terrein aangelegd. Hier worden thans tribunes gebouwd tot een capaciteit van tienduizend bezoekers. De afdelnig Haarlem van NeVoBo heeft voor volleyballspelers die niet bij de bond geregistreerd staan een propaganda-competi- tie georganiseerd. Vierentwintig senioren teams hebben voor deze competitie inge schreven waaronder een aantal teams van bedrijven en diensten, n.l. Altijd Welkom (Droste), Hin, BWT (Bouw- en Woningtoe zicht), Wilson (Sociale Zaken). Ook de voet balclub Sizo (Hillegom) heeft met enkele teams ingeschreven. De wedstrijden worden centraal bespeeld op de terreinen van het CIOS op Duinlust te Overveen. Hedenavond wordt om zeven uur begonnen en het programma luidt: Dames: 7 uur: AVC—De Blinkert, Vesmia HBC 2; 7.45 uur: AW 2—Velox 2, HBC— Velox; 8.30 uur: Sizo—AW, AVC 2—Sizo 2. Heren. 7 uur: HBC—HVS, AW—BWT} 7.45 uur: SizoWilson 2, AVC—De Blinkert; 8.30 uur: CIOS—Wilson, BWT 2—HIN. De indeling is: Dames A: AVC 1, De Blinkert 1, HBC 1, Velox 1. Dames B: Altijd Welkom 1, HBC 2, Sizo 1, Vesmia 1. Dames C: AVC 2, Altijd Welkom 2, Sizo 2, Velox 2. Heren D: AVC, De Blinkert, HBC, HVS. Heren E: Altijd Welkom, BWT 1, CIOS, Wilson. Heren F: BWT 2, HIN, Sizo, Wilson 2. Jeugdcompetitie Ook voor de jeugd is een competitie vast gesteld en ook hiervoor is de belangstelling groot. Bij de meisjes is de indeling: The Sea Gulls (Zandvoort), Gios, De Houten zes, Die Raeckse en Velox. Jongens: The Sea Gulls, Kon. Wilhelmina- school, De Blinkert, HVS, Die Raeckse en VCK. Volgende week wordt met deze compe titie begonnen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7