ZE VEN DA GEN HAARLEM „Treslong" Einduitvoering der Haarlemse Muziekschool van Toonkunst LOCOMOTIEF Kort en bondig Nieuw plan voor het gebouw op de Glip A an vraagfo rm ulier Van mensen en dingen onder de Damiaatjes VRIJDAG 25 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Derde dag van de Avondvierdaagse Ondeugdelijke gasslang RUDGE - SIMPLEX NICO VAN SCHAGEN EN ZONEN Burgerlijke Stand van Haarlem Einde van Eindhovense inbrekersbende De 59, niet-politiek DINER- EN SOIRéE DANSANT Gita-Haarlem combinatie tweede in Krommenie Feestweek Vijftig jaar in water Ulbe gaat weg Op de einduitvoering van de Haarlemse Muziekschool van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst, die gisteravond in de gemeentelijke Concertzaal werd ge geven, had het Toonkunst-Orkest een groot aandeel in het programma gekregen. Het stond voornamelijk voor de taak enkele pianoleerlingen en een zangleerling te be geleiden. Twee keer had het bovendien zelfstandig, eerst met „From a wandering ice-berg" van Edward Mac Dowel in de orchestratie van een leerling uit de instru mentatieklasse van Marinus Adam en ver der aan het slot van de avond met een suite van „airs de ballet" uit „Les Indes galantes" van Jean Ph. Rameau in de be werking van Paul Dukas. De compositie van Mac Dowell is van oorsprong een pianostuk. In de geslaagde bewerking heeft deze impressionnistische muziek echter een veel expressiever accent gekregen. De instrumentale timbres hebben hiervoor een eigen betekenis kunnen laten gelden, waardoor een goed getroffen sfeer ontstond. De leerling-instrumentator leidde zolf de uitvoering met beheerst gebaar. De door Marinus Adam gedirigeerde vertolking van „Les Indes galantes" vroeg om een barok-orkest en in deze bezetting kon het schoolensemble een goede indruk van het werk geven met opmerkelijke hoogtepun ten als het samenspel van hobo en fagot. De begeleidende taak van het orkest be trof allereerst de degelijke uitvoering van het Concert in A voor piano en orkest van Karl Ditters von Dittersdorf door een leer linge van de leraar Roel Riphagen. Het kwam verder in actie bij de begeleiding van een leerlinge van Peter de Kleer, die vlot en met zorg voor dynamische schake ring het Pianoconcert in F van W. A. Mo zart speelde. Een verrassend positieve en toch ook mu- zikaal-expressieve uitvoering met behoud van een passende stijl van het Pianoconcert in C van L. van Beethoven werd door een leerling van Bets Nederkoorn gegeven. Hij werd daarbij gesteund door een belangrijke pianistische vorming. Aan Marinus Adam en het orkest gaf de begeleiding van deze jongeman ongetwijfeld ruime voldoening, wat ook gezegd kon worden van de mede werking, die het orkest verleende aan een leerlinge van de directeur der school, de heer Piet Vincent, die de toehoorders in gespannen aandacht hield met een knappe, gezond-poëtische voordracht van het eerste deel van Schumann's Pinaconcert in a. Toegewijde zang hoorde men van een leerling van Riek Brockmann, die zijn krachten gaf aan de Cavatine uit „Faust" Begunstigd door goed weer hebben de hon derden deelnemers aan de Avondvierdaagse hun kilometers gewandeld. Uit de gesprek ken die wij met sommige wandelaars hebben gevoerd blijkt wel duidelijk dat het wande len van 15 km. na drukke werkdag heus niet meevalt. Vooral de nieuwelingen hebben de volgende morgen veel last van spierpijn en blaren. Zelfs zijn er enkele uitvallers genoteerd. Ook de leden van het Ned. Rode Kruis krijgen steeds meer werk. Hedenavond zullen de eerste kruisen wor den uitgereikt aan hen die reeds op Dinsdag zijn begonnen; de anderen krijgen dit mor genmiddag na afloop van hun wandeling uitgereikt. Bij de senioren waren de volgen de groepen aan de start: Het Ned. Rode Kruis Haarlem. De Zwervers Bennebroek, de meis jes van de Chr. Gezinszorg in fleurige kle dij. verplegers en verpleegden van het Prov. Ziekenhuis te Santpoort als leden van Viribus Unitus, De Hartenlustschool, Perso neel van Vermaat, Bloemend. Redd. Brigade, W.S.V. „Jan Passtoors", de nieuwe Christ, wandelsportver. „Het Spaarne" alsmede de personeels ver. van de N.V. Grafische Bedrij ven Joh. Enschedé en Zonen, „JOHEZ". De route van de deelnemers aan de 10 km. is als volgt: Dreef, Florapark, Iordensstraat, Lorentzplein, v. Edenstraat, Raamsingel, Leidsevaarc, Westergracht, de Ruyterweg, Vlaamseweg, Rollandslaan, Ramplaan, Duin- lustweg, Brouwerskolkweg, Tetterodeweg, Bloemend.weg, Korte Zijlweg, Houtmanpad, Houtmankade, Brouwerskade, Wilhelmina- straat en via v. Edenstraat terug naar Dreef- zicht. Dg deelnemers aan de 15 km. wandelen nu 20 km. als volgt: Dreefzicht, Paulinelaan, Herenweg, Laan v. Rozenburg, Zandv. Allee, Zandv.laan en weg naar Zandvoort, Haar lemmerstraat, Koninginneweg, Kostverlo- renstraat, Zeestraat, Boulevard de Favauge, Boul. Barnaart, Zeeweg richting Haarlem, Tetterodeweg, Bloemend.weg, Zijlweg, Zijl singel, Wilhelminastraat, Raamsingel, v. Edenstraat, Lorentzplein, Iordensstraat, Flo rapark, Dreef, Dreefzicht. Na afloop ontvangen allen de hun toeko mende herinnering. ADVERTENTIE Grand Café-Rest. van Oh. Gounod. Een zangleerlinge van dezelfde paedagoog, die zich op deze avond al had onderscheiden met pianospel, kwam nog verdienstelijk voor de dag met Sancta Maria van Ernst W. Mulder en vooral met Laudate Dominum van W. A. Mozart (met een fraai gespeelde pianobegeleiding). Ook moet vermeld worden het ambitieuze, technisch al flink ontwikkelde, spel van een vioolleerlinge van de heer Fr. Althui zen, die ons plaatste voor de pure muziek van Mozarts Concert in G. Afzonderlijk stond temidden van alle muzikale ontboezemingen de declamatie door een leerlinge van mejuffrouw Brock mann, die vier speelse rijmen van Annie Schmidt, blijkens een geestige zegging goed aanvoelde. P. ZWAANSWIJK De ongelukken, die in de laatste tijd zijn voorgekomen tengevolge van het lekken van ondeugdelijke gasslangverbindingen, zijn voor de directie van het Gemeentelijk Energiebedrijf te Haarlem aanleiding er de gasverbruikers op te wijzen, dat deze on gevallen kunnen worden voorkomen. Men make er een vaste gewoonte van om na het gebruik van het gastoestel steeds de muurkraan, welke aan de toevoerzijde van de gasslang is geplaatst, te sluiten. Als gasslang gebruike men uitsluitend goedgekeurde slang. Deze draagt het keur merk „Nenorm". Tevens dient men erop te letten, dat de slangaansluiting van de muurkraan en de slangtuit van het gas toestel van dezelfde afmetingen zijn. In geval van twijfel raadplege men een erkend gasfitter of het G.E.B. ADVERTENTIE Elke uitvoering direct leverbaar Gierstraat 4042 - Tel. 17768 Raad van Heemstede Donderdag 1 Juli komt de gemeenteraad van Heemstede bijeen ter behandeling van zestien punten. De agenda vermeldt de be noeming van een gemeente-ontvanger. Voor de aanschaffing van een roestaf- zuiginstallatie ten behoeve van het gasbe drijf vragen B. en W. de raad een crediet van f 3100 beschikbaar te stellen. Gebleken is, dat over het algemeen de dienstleidin gen der gasaansluitingen ernstig vervuild zijn. Het schoonmaken der leidingen is ech ter een tijdrovend werk, omdat zij daar voor moeten worden opgegraven. Thans is het evenwel mogelijk voor dit schoonmaken gebruik te maken van een roestafzuigin- stallatie, waarmee in dezelfde tijd ongeveer vijf maal zoveel leidingen kunnen worden schoon gemaakt als volgens de tot dusver re gevolgde werkwijze. Verbinding Lijsterbeslaan Dor het overlijden van de heer Schotvan ger is het mogelijk geworden, dat de ge meente in eigendom verkrijgt een strook grond ter grootte van ongeveer 1015 m2, gelegen langs de Kerklaan aan de overzijde van de Zandvaart, tussen de Esdoornkade en de Lijsterbeslaan. Indien tot aankoop van de strook wordt overgegaan, kan in de toekomst een verbinding tot stand wor den gebracht tussen de Lijsterbeslaan en de Esdoornkade, waardoor tevens een bouwterrein, waarop een dubbele woning gesticht kan worden, kan ontstaan. Het ligt niet in het voornemen van het ge meentebestuur de verbinding voorshands tot stand te brengen, doch de mogelijkheid daartoe, door aankoop van het terrein, te openen. B. en W. stellen de raad voor de grond, ter grootte van 1015 m2, voor de prijs van f 1000 te kopen. Gebouw op de Glip In December besloot de gemeenteraad een crediet van f 60.300 beschikbaar te stellen voor het stichten van een gebouw op de Glip. Bij nadere uitwerking van het indertijd gemaakte schets-ontwerp is ge- HAARLEM, 24 Juni 1954 ONDERTROUWD: 23 Juni, W. R. A. Stein- brückner en L. E. Fuchs. GEHUWD: 24 Juni, G. M. van den Berg en M. J. van der Erf; C. H. J. Hilders en E. Verwer; J. A. Westerman en M. J. van Sloo- ten. N. A. van Maris en H. G. J. van der Mee; W. van Daalen en C. H. Voetelink; J. W. Raven en M. C. Verdouw; J. P. G. Bras penning en M. C. A. van den Hurk; J. W. Vredenberg en A. J. Wassenberg; A. Louman er. A. J. Pluim. BEVALLEN van een zoon: 22 Juni, W. J. van der Fangevan der Meij; 23 Juni, C. HeidemanBeerepoot; J. Galjaard—Kramer; W. H. van Schaikvan den Bosch; J. C. Bot terCoert; 24 Juni, J. G. LindemanKrever; J. van der KlaauwStouten; M. J. Kuiken de Groot. BEVALLEN van een dochter: 23 Juni, I. M de WitGrootaert; M. E. van der Meij Borst. OVERLEDEN: 22 Juni, A. J. van der Meer, oud 71 j., Bakkerstraat; E. J. Menting, 57 j., Timorstraat. ling lag, is het bedrag niet toereikend ge noeg. B. en W. stellen de raad voor een extra-crediet beschikbaar te stellen. Schoorsteen van 25 meter B. en W. stellen de gemeenteraad voor aan de Christelijke Vereniging voor de Verpleging van Lijders aan vallende ziekte ontheffing te verlenen van het verbod, ge steld in de bouw- en woningverordening, ten aanzien van het bouwen van een 25 meter hoge schoorstenpijp op het terrein aan de Voorweg, ten behoeve van de ke tels van de centrale verwarming en warm watervoorziening van de inrichting „Meer en Bosch". Uitbreidingsplan Bij de gemeenteraad zijn bezwaarschrif ten binnengekomen tegen het ontwerp van en uitbreidingsplan, regelende de bestem ming in hoofdzaak van het landelijk gebied der gemeente. De bezwaren richten zich in hoofdzaak tegen de bebouwingspercentages van ly2 en 2, welke in de bestemmings voorschriften als maatstaf zijn aangeno men. B. en W. delen de raad mee, dat de percentages, die overeenstemmen met die genoemd in het ontwerp-streekplan voor Zuid-Kennemerland geenszins aan de lage Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 50 per kwartaal/0 50 per week*) Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 Juli 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen Ruim 25 krakengezet? De Eindhovense politie is er in geslaagd, een inbrekersbende onschadelijk te maken die er haar werk van maakte, inbraken te plegen in meestal kleine fabrieken, kan toren en werkplaatsen, waar zij zich mees ter maakte van het geld, dat zij daar aan trof. Eind vorige week kreeg de politie een seintje van een nachtwaker, dat zich onge node gasten bevonden in een kantoor aan de Dommelstraat. Eén hiervan viel in han den van de politie. Deze arrestatie heeft geleid tot de aanhouding van nog vier Eindhovense jongemannen, die zoals uit het onderzoek bleek, meer dan 25 inbraken op hun geweten hebben. bleken, dat een nieuwe en royalere opzet i kant zijn en erkennen, dat niet in alle ge- moest worden gemaakt om tegemoet te vallen aan de bebouwingspercentages zal komen aan geuite, alleszins rechtvaardige, kunnen worden vastgehouden. Voorgesteld wensen en opmerkingen. Aangezien de op- wordt de bezwaarschriften ongegrond te zet groter is dan aanvankelijk in de bedoe- I verklaren. De directeur-generaal voor de energie voorziening en de industrialisatie, dr. E. L. Kramer, heeft in Schiedam de nieuwe me- taalbuizenfabriek van Excelsior N.V. ge opend. Hij deelde mede, dat de fabriek de beschikking heeft weten te krijgen over een nieuw, beschermd procédé, dat naar ver wachting een zeer efficiënte productie en het vervaardigen van een uitstekende kwa liteit buis mogelijk zal maken. DE NEGENENDERTIG zijn er, vlak voor de finale W. van Willem se (Arbeid) de nakomers Loerakker en Schreurs (K.V.P.) buiten beschouwing gelaten veer tig geworden. Nu de opvolger van de naar Drente vertrekkende jeugd zorgspecialist H. W. v a n d e r G i e s s e n (Arbeid) zijn ge loofsbrieven al heeft inge diend, zullen we de gelegen heid niet verzuimen de doop ceel van Engel Filips Antonie Sap te lichten; een voor ons des te prettiger bezigheid nu hij de eerste en enige in deze reeks is van wie men kan zeggen dat hij als een onbeschreven blad papier is. HILLEGOM ZATERDAGS en ZONDAGS HER HEIERMAN a. d. vleugel. Een combinatie van Gita en Haarlem nam gisteravond deel aan clubathletiekwed- strijden in Krommenie georganiseerd door Lycurgus. Op de 80 m. bezetten de tweeling zusjes E. en L. Gieske de tweede en derde plaats in resp. 11.1 en 11.2 sec. Het andere tweelingpaar van Gita, de dames N. en Tr. de Vries, deden het nog beter door op de 100 m. de eerste twee plaatsen voor zich op te eisen. Bij de 100 m. voor heren dacht een ieder, dat ook hier een Haarlemmer, n.l. Hendriksz als eerste de finish passeerde, doch hier besliste de jury anders en klasseerde Hen driksz derde, hetgeen naar later bleek de combinatie de overwinning zou kosten. Meyboom liep op de 800 m. een uitstekende race en kwam na de Nederlandse kampioen Rem als tweede binnen. Rem noteerde 2 min. 2,6 sec., Meyboom 2 min. 4.9 sec. Be paald verrassend was echter de prestatie van Warmerdam op de 3000 m. Samen met Mars (Zaanland) liep hij ver van het overige veld weg en pas in de eindspurt moest hij zich gewonnen geven. De tijd van Mars bedroeg 9 min. 9.4 sec., Warmerdam deed er 0.2 sec langer over. En dat betekende ondanks de kleine zware grasbaan promotie naar de A-klasse op deze afstand van de jeugdige „HaarlenT'loper. Voordat de Olympische estafette werd ver lopen, had de combinatie met 4 punten voor sprong de leiding. Ondanks een prima 800 m. van Jansen en een opvallend goede 400 m van Tiemeyer, moest Haarlem door het falen van zijn eerste 200 m.-loper genoegen nemen met de derde plaats. In het eindklassement werd Lycurgus eerste met 77 punten, Gita/Haarlem tweede met 72 ponten en Suomi derde met 62 punten. De foto van de heer Sap heeft al eens in de krant gestaan: dat was, toen hij in de herfst van het vorige jaar met zijn thans zesjarig zoontje Robbert tot de toeschouwers behoorde van de miniatuurspoorweg in de Vishal. Robberts vierjarig zusje Mathilde was nog te klein voor dat evenement. Het is niet moeilijk in dit 33-jarige raadslid de Haar lemse vroedschap blijft aan de jeugdige kant! de geboren Groninger te herkennen. De heer Sap komt inderdaad uit Beerta, waar zijn vader een onderwijzer indertijd voor zitter van de S.D.A.P. en van de Bestuurdersbond was en na zijn pensionnering ook in de raad zat. Op het stuk van scherpe sociale spanningen heeft de familie Sap dus vel enige ervaring. De jonge Sap volgde de H.B.S. B te Win schoten en ging na het eind examen in 1940 naar de Eco nomische Hogeschool van Rot terdam, dat bij wijze v?n spreken nog brandde en mede daarom een fascinerende in druk op hem maakte. Met de Rotterdamse ge meenschap zou hij zich sterk verbonden gaan voelen, wel licht mede door een gelukk t begin aan de Hogeschool, waar hij na een „cum laudc" tentamen co-assistent van pro fessor Boesman werd en be last met een onderzoek naar de a- en conglomaraties die samenhangen met de struc tuur van de bedrijven in de Rotterdamse binnenstad. Die opdracht werd bepalend voor de richting welke de heer Sap zowel in studie als in praktijk zou gaan volgen. Intussen kwam aan die ont wikkeling in 1942 reeds een voorlopig einde. In dat jaar kon men de heer Sap, met een spade gewapend, in de Noord- Oostpolder tegenkomen, waar hij nog menige sloot als door hem gegraven, kan aanwijzen. Hij promoveerde evenwel al spoedig tot kampklerk te Emmeloord, in welke functie hij zo'n goede indruk maakte op de Haarlemse mejuffrouw Elisabeth Miolée, die op het kantoor van de polderdirectie werkte, dat zij er geen be zwaar in zag, na de Bevrijding op het Haarlemse Stadhuis haar naam aan de zijne te laten koppelen. In de Noord-Oostpolder raakte hij ook al spoedig in de illegaliteit verzeild: hulp aan gestrande piloten en berging van gedropte wapens, com mandant van de vrij spoedig na de Bevrijding verlaten Bin nenlandse Strijdkrachten ten slotte. Na de oorlog hervatte de heer Sap zijn studie, nu als werkstudent. Na korte tijd op de persdienst van Economi sche Zaken verwijld te heb- gen, geraakte hij verbonden aan het Economisch-technolo- gisch instituut van de provin cie Utrecht. Daar is hij diep gedoken in de vraagstukken van industrialisatie en verkeer. Hij bracht er voor dertig mil- lioen aan adviezen uit over voorgenomen uitbreidingen en vestigingen van bedrijven en leerde tevens door dit werk heel wat industrieën van nabij kennen. Ook op vervoersge bied bracht hij een belangrijk rapport uit: dat, waarin hij adviseerde tot vervanging van de Zeistertram door een bus. Twee jaar later zette hij hetzelfde werkbasis voor welvaartsontwikkeling in Zeeland voort, waar hij ad junct-directeur van de econo- misch-technologische dienst was geworden. Daar dit werk uiteraard een aflopend karakter droeg, trad hij in 1951 als econoom-geo- graaf in dienst van de provin ciale planologische commissie voor Noordholland, waar hij inzonderheid de zaken van de „Meerlanden" het gebied tussen Spaarne en Vecht en de Vechtstreek behartigt. Hij streeft er daarbij naar de achtergebleven gebieden in de sfeer van de randstad Holland te brengen. Een ander probleem dat hem boeit is dat van de forensen, waarbij hij niet vergeet dat een van de vijf leden van de Haarlemse beroepsbevolking forens is. Dat heeft, zo zegt hij, een be paald effect op het gevoel van de Haarlemmer voor zijn stad, de 'gemeenschap waartoe hij behoort. Om de sfeer van de stad zo gunstig mogelijk te maken, acht hij cityvorming geboden. De huidige stadscentra wor den alle door de verkeersont- wikkeling bedreigd: men dient ertegen te waken, dat met verkeersomleidingen het hart uit de stad wordt gehaald. Als raadslid zal dit facet van de bestuurstaak hem zeker ter harte gaan. Daarbij ziet hij de toekomst van Haarlem niet los van de komende Europese eenheid. Haarlem heeft een eigen functie in de randstad Holland en dat gebied heeft weer een eigen taak in het Westeuropees geheel. Zijn politieke carrière begon in Rotterdam, waar hij tot het kader van de Neder landse Unie behoorde, werd na de Bevrijding voortgezet in Utrecht, waar hij een afdeling van de democratisch-socialisti- sche studentenorganisatie „Po- liteia" oprichtte, en bevestigd in Middelburg, waar hij deel uitmaakte van het afdelings bestuur van de Partij van de Arbeid. Als curiositeit zij vermeld, dat een zuster, mevrouw Tromp-Sap, ook uit het Gro ningse naar Haarlem is geko men, waar zij secretaresse is van de Gewestelijke afdeling van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid. Zijn hobbies? Een vriend heeft eens gezegd: „Sap sterft nog eens aan zijn hobbies". Men kan hem vooral op het sportveld aantreffen: athle- tiek, waterpolo, voetbal, ten nis, roeien, korfbal. We ge loven dat het rijtje nog lang niet uitgeput is. In elk geval moet het aange vuld worden met timmeren en tuinieren, al is het laatste thans voor hem als boven huisbewoner niet weggelegd. Hij zou er trouwens toch geen tijd voor hebben, want hij heeft zich voorgenomen nu eerst zijn studie, die in Utrecht en Middelburg in het gedrang was geraakt, te voltooien. met het P.W.N. personeel van het Uit de zomeragenda 1954 van de stichting „Haarlems Bloei" blijkt, dat de touristen, die de Spaarnestad in de ko mende maanden zullen be zoeken zich zeker niet zullen behoeven te vervelen. In tegendeel, want voor de maanden Juli en Augustus is er een programma samenge steld, waarbij rekening gehou den werd met de talloze wen sen van jong en oud. In de zomeragenda neemt vooral de feestweek een wel zeer belangrijke plaats in. Op Zaterdagavond 31 Juli zal er een grote carnavalsop tocht plaats vinden van „De Keemelaars" uit Maastricht, die met 125 deelnemers en een uit zeventig man bestaand garde-muziekcorps op de Grote Markt voor talrijke ver rassingen zullen zorgen. Van 1 tot en met 6 Augustus verblijft Bert Brugmans met zijn poppentheater in de Vleeshal. Op 3 Augustus zal er met medewerking van de roei-, zeil- en kanoverenigin gen een feeërieke tocht van al lerlei met bloemen en licht versierde vaartuigen door de Haarlemse grachten en het Spaarne gehouden worden. Op 1 Juli hoopt de heer C. Out, hoofdadministrateur bij het Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noordholland, zijn gouden ambtsjubileum te vieren. Hij kwam 1 Juli 1904 in dienst bij de Maatschappij tot Exploitatie van Waterleidin gen in Nederland, welke onder meer de Alkmaarse en Zaan- landse Waterleidingsbedrijven exploiteerde. Beide bedrijven werden door de provincie Noordhol land overgenomen, waardoor de jubilaris overging in pro vinciale dienst. In de loop der jaren is het P.W.N. gegroeid tot een groot streek waterleidingbedrijf, het grootste van ons land. Meer dan 142.000 aansluitin gen liggen verspreid van het uiterste Noorden tot aan het Zuidelijkste punt van Noord holland. Het bedrijf heeft onder beheer ruim 4800 ha duinge bied, zich uitstrekkend van Wijk aan Zee tot Bergen. In de eerste plaats uiteraard be stemd voor waterwinplaats maar toch ook belangrijk als recreatieoord. Tienduizenden wandelaars en kampeerders genieten jaarlijks van de fraaie Noordhollandse duinen. Het administratief en finan cieel beheer van een dergelijk bedrijf is geen sinecure. Orga nisatie-talent, verantwoorde lijkheidsgevoel en niet in het minst indien mogelijk zuinig heid zijn voor een goede lei ding noodzakelijk. Sinds de stichting van het PW.N. heeft de aanstaande jubilaris de administratieve en financiële leiding in handen en, gezien de resultaten met succes. Op de 1ste Juli houdt de jubilaris in de middaguren een receptie in hötel Roozendaal te Overveen; des avonds volgt een feestelijke bijeenkomst De volgende avond nemen de Tyrolerkapel en de Bóeren- kapel bezit van de muziektent op de Grote Markt. Vrijdag 6 Augustus wordt er een bloe mendal met de ontvangst van die Haarlemse bloemenfee ge houden. Vrijdag en Zaterdag volgen er kindervoorstellingen in het Bloemendaalse open luchttheater en Zaterdag wordt het feest gesloten met onder meer het optreden van een Accordeonclub op de Grote Markt en een zomerbal. Zoals men ziet, er valt ge noeg te doen in deze feestweek en dan hebben wij het uitge breide programma in de an dere zomermaanden, zoals bij voorbeeld de voorstellingen en opvoeringen in de Stads schouwburg, het Concertge bouw en het Openluchttheater nog buiten beschouwing ge laten. Op 30 Juni wordt Ulbe van der Zwaart zestig jaar. Voor hen, die dat nog niet wisten en Ulbe persoonlijk kennen, zal de eerste gedachte op dit moment waarschijnlijk zijn: „daar moet iets aan worden gedaan, hij heeft van mij een gezonder mens gemaakt." Voor hen die deze regels ook niets zeggen, schrijven wij het vol gende: Ulbe van der Zwaart is een Haarlemse masseur, die een naam te verliezen heeft. Daar van kunnen zijn particuliere patiënten en tal van figuren uit Haarlemse sportkringen meepraten. Als Ulbe Zaterdag 3 Juli afscheid gaat nemen van zijn beroep zullen er dan ook velen zijn, die hem graag de hand drukken, als dank voor al zijn handdrukken. De eerste grepen leerde hij in 1926 van de voormalige trainer van de voetbalvereni ging „Haarlem", Bollington. Ulbe werkte bij deze club als terreinknecht en hij wilde Bollington, die het nogal druk had, wel een handje helpen. Toen de arts van „Haarlem" in die jaren, dr. Maurits, hem eens zag assisteren kwam hij meteen naar Ulbe toe en zei: „Jij hebt dè handen, je moet masseur worden." Ulbe ging omstreeks 1930 naar Amsterdam en volgde daar drieëneenhalf jaar een opleiding aan de school voor heilgymnastiek en massage. Daarna vestigde hij in Haar lem een practijk, of beter, een practijkje, want massage werd in die tijd nog aanzienlijk meer als luxe beschouwd dan thans het geval is. Hij verbond zich tevens aan het Kennemer Lyceum. In 1946 belde de voetballer Kick Smit bij Ulbe aan omdat hij last had van ischias. Na zijn bezoeken nog enkele malen te hebben her haald, vroeg Kick Smit: waar om werk jij niet voor „Haar lem"? Wel, 't heeft niet lang geduurd. Ulbe kwam terug bij „Haarlem", nu niet om het terrein maar om de spelers in tact te houden. Het ging in dat jaar vlak na de oorlog niet best met „Haarlem". Aan een kampioenschap viel niet te denken. Toen zette Ulbe zijn handen op de spieren van de spelers. In hetzelfde jaar werd „Haarlem" tot ieders verbazing kampioen, voor de eerste maal. „De training was veel te zwaar," zegt Ulbe, „ze kwa men Zondags vermoeid op het veld." Een paar jaar later (met „Haarlem" ging het nog steeds voortreffelijk) liet Ulbe deze vereniging weer in de steek, omdat het te zwaar voor hem werd. Zijn zoon zette zijn taak voort en Ulbe beperkte zich tot zijn practijk thuis. Op 3 Juli doet hij deze ook aan zijn zoon over. „Ik ben nu zestig," zegt hij, „ik vind het welletjes. Maar ik zal nog weieens naar dit werk terug verlangen, want mensen ge zonder maken is prachtig." Zondag 11 Juli zullen de heer H. Huyboom en mevrouw G. Boogaart, geboren Haar lemmers, die thans op de Lange Heerenvest rustig in een hofje wonen, terug kun nen zien op een zestigjarig huwelijksleven. BINNENLAND In een loods aan de Pelgrimskade te Rotterdam is de 28-jarige F. P. C. uit Clin- gendaal, gevallen en met het hoofd onder een oplegger terecht gekomen. Hij was op slag dood. Bij het aanbrengen van ramen in nieu we woningen te Waalwijk kwam Donderdag een der te bevestigen zware ijzeren ramen in beweging. De 36-jarige J. van de D. uit Waalwijk werd daardoor van de ongeveer tien meter hoge steiger gedrukt. Hij kwam op straat terecht en liep een schedelbasis- fractuur op. Het slachtoffer is enkele uren later in een ziexenhuis overleden. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. Zoals onlangs werd medegedeeld, zal aan de heer W. M. Dudok ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag een huldeblijk worden aangeboden; bestaande uit een boek werk, waarin de betekenis van de jubilaris als architect en stedebouwkundige in woord en beeld tot uitdrukking wordt gebracht. In overleg met de heer Dudok is deze huldiging vastgesteld op 5 Augustus in het raadhuis te Hilversum, een zijner scheppingen. Twee nieuwe schoolgebouwen van de „Joh. van 't Lindenhoutstichting" zijn Don derdag te Neerbosch bij Nijmegen geopend. Deze stichting verzorgt sinds 1867 het onder wijs aan voogdij- en regeringskinderen. Het curatorium der Katholieke Econo mische Hogeschool in Tilburg heeft voor het studiejaar 1954/55 benoemd tot rector-magni- ficus prof. dr. J. M. Pieters en tot secretaris van de Senaat prof. dr. dr. J. J. Dalmulder. Gistermiddag is bij het laden van het beurtvaartmotorschip „Schiedam 8", dat bij de superfosfaatfabrieken „Albatros" te Per nis geschiedde, de 47-jarige schipper A. B. uit Schiedam, te water geraakt en verdron ken. Hoewel de politie de gehele middag heeft gedregd is het haar niet gelukt, het slachtoffer te vinden. Even buiten Middelburg ligt het land goed „Toorenvliedt". Tot voor enkele jaren was de omgeving ervan nog een woestenij. Drie jaar geleden werd er de eerste boom geplant en thans is het een fraai park ge worden, dat Donderdagavond door de voor zitter van de stichting „Nieuw-Walcheren", de heer L. J. Verhagen, werd overgedragen aan de gemeente Middelburg. De economische politierechter te Gro ningen heeft een aannemer veroordeeld tot een boete van f400 wegens het opnemen van een opzetbedrag in de inschrijfsom bij een aanbesteding voor het bouwen van een bankgebouw te Stadskanaal. Het aantal branden was in 1953 hoger dan in andere na-oorlogse jaren namelijk 10.746 tegen 10.538 in 1952. Ook de direct uit de brand voortkomende schade was met ruim f 42 millioen (in 1952: f 30 millioen) het hoogst, zo blijkt uit een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het aantal branden per 100.000 inwoners is plaatselijk zeer verschillend. In de grote steden loopt dit aantal uiteen van 105 in de gemeente Groningen tot 200 in de gemeente Rotterdam. In de provincies varieert het van 40 in Zeeland tot 141 in Drente. Met ingang van 1 Juli zal, met inacht neming van de beperkende bepalingen welke gelden in het overige postwisselver- keer met het buitenland, het postwissel- verkeer met Oostenrijk in beide richtingen worden hervat. Zowel de bedragen van de te storten als de uit te betalen postwissels behoren in Nederlandse munt te worden vermeld. Het maximum bedrag is voor bei de richtingen vastgesteld op 380 gulden. De Amsterdamse politie heeft een 42- jarige boekhouder aangehouden, verdacht van verduistering van circa f4000 bij een confectiebedrijf in de hoofdstad, waar hij in dienst was. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft de 22-jarige woonwagenbewoner T. R., die destijds met zijn wagen in St. Oedenrode stond, vrijgesproken van de hem ten laste gelegde poging tot moord op zijn 20-jarige echtgenote. De vrouw werd door een revol verkogel aan de hals gewond. Tegen R. was een gevangenisstraf van vier jaar geëist. In Den Haag is overleden de heer J. P. M. Tiemens, administrateur bij de Raad van Arbeid te 'sGravenhage en lid van de gemeenteraad van Voorburg voor de A. R. partij. Tot anderhalf jaar gevangenisstraf heeft de rechtbank te 's Hertogenbosch een 22- jarige inwoner van Tilburg veroordeeld omdat hij met zijn auto, terwijl hij onder de invloed van sterke drank verkeerde, iemand had aangereden, die als gevolg hiervan was overleden. Er was drie jaar geëist tegen de jongeman. Op 2 Juli zal het commando over de vliegbasis Soesterberg door kolonel-vlieger A. P. M. van Rooy worden overgedragen aan luitenant-kolonel-vlieger-waarnemer A. L. Cox. Aan kolonel Van Rooy is op zyn ver zoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Omdat het arbeidsbureau op Texel niet kan voldoen aan de vele aanvragen om arbeidskrachten, zal van 5 tot en met 24 Juli een groep van 30 Utrechtse studenten naar Texel komen om daar te gaan werken. Uit een in Vaticaanstad gepubliceerd rapport blijkt dat Nederland verhoudings gewijs meer missionarissen naar het buiten land zendt dan welk ander land ook. Ons land blijkt op het ogenblik 2137 missie-pries ters in 't buitenland te hebben. Het volgt daar bij op respectievelijk Frankrijk met 3382 en België met 2280. De bouwvallige honderd jaar oude korenmolen „De Vooruitgang" tussen Eist en Amerongen zal wellicht binnen korte tijd worden gesloopt. Inmiddels is in Ame rongen, Eist, Rhenen en Veenendaal een actie tot behoud dezer molen op touw gezet. Er zal veel geld nodig zijn voor de restau ratic. Voor het laatst draaide de molen in 1930. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam is geslaagd voor het candidaats- examen economie de heer G. Koningsveld te Haarlem. De hoofdinspecteur van politie te Heem stede verzoekt degene uit Haarlem-Zuid of Heemstede, die sedert de nacht van Zondag op Maandag wasgoed vermist, zich in verbin ding te stellen met de recherche te Heem stede. Dinsdag 29 Juni maken 135 bejaarden en leidsters van de sectie „bejaarden" van de afdeling Haarlem van Humanitas, een stertocht naar Vierhouten, waar ongeveer 1000 oudjes uit het hele land zullen samen» komen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7