Ten hoogste acht examen vakken voor MO en VHO Hersteld Walcheren bejubelt Koningin en Prins Washington krijgt harde noot te kraken met Churchill Premier Mendès-F rance boezemt de Kamer vertrouwen in Conferentie over virusziekten van aardappelen in Lisse Terreinknecht van „Haarlem" gehuldigd 'Tankschip opgebracht bij Formosa Meerderheid met 3 stemmen gestegen R.K. studiecommissie bepleit: Vijfjarige Algemene Middelbare School gewenst Oorlogswezen uit 24 landen naar Baarn Amsterdamse Beurs sarrssMK ar- aas.'STfeJur »M3rr: BSSStli-ïïun— irsssKr.«Si 1USSE' Bloembollen-onderzoek wees nieuwe wegen VRIJDAG 25 J U N I 1 9 54 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Edens duidelijke rede wekte teleurstelling Billy Graham week van evangeliserende pad af Hij keerde ijlings in het goede niet-politieke spoor terug Billy Graham is uitgeput Sovjet-protest bij de VS Amerikaanse vloot ontkent Plechtige herdenking in Middelburg en bezoek aan miniatuur eiland Overwinningen van HPG en HVGB Apartheid in Georgia Roemenië trekt verzoek om toelating tot de ILO in Hertog van Kent buiten gevaar Scheepvaart rp"enGr0nltl8en' S3& Anne S.Tertr.V^Vian'na n. Guernsey. (Van onze correspondent in Washington) Eisenhower en Dulles hebben de hele week besteed aan de voorbereiding der besprekingen met Churchill en Eden. Zij raadpleegden talrijke militaire en econo mische deskundigen en geen van beiden had tijd voor het houden van een pers conferentie. Dat Eden aan de vooravond van zijn vertrek de Britse koers zo klaar heeft uitgestippeld, heeft in Washington teleurstelling gewekt. Eden won door zijn jongste rede de steun van de beide grote Britse partijen alsmede waarschijnlijk van de regering Mendès-France en het zal thans moeilijk vallen hem in Washington van gedachten te doen veranderen. Washington heeft de indruk dat Chur chill en Eden de boot willen afhouden, dat wil zeggen geen snelle beslissingen willen nemen en zelfs geen begin willen maken met consolidatie van de toestand in het Verre Oosten. Het Locarnoplan kan pas aan de orde komen na de verdeling van Indochina, welke thans waarschijnlijk is en met een „NAVO" voor Zuid-Oost- Azië hebben de Britten helemaal geen haast. Noch het principiële accoord dat Men dès-France in Bern schijnt te hebben be reikt, noch de slakkengang in de poli tiek der Britten is in Washington gunstig ontvangen. Onze correspondent meldt uit Londen, dat de Britse missie, behalve een alge mene gedachtenwisseling, in hoofdzaak beoogt de Verenigde Staten op tal van punten tot andere gedachten te brengen, waarop de grondslag kan worden gelegd voor een waarlijk constructieve politiek, welke niet uitsluitend op militaire strate gie in gebaseerd. Het stroeve beloop van de conferentie van Genève is voor Londen geen reden geweest om zijn politiek te wij zigen, hetgeen echter niet betekent dat er geen compromis tussen de Britse en Ame rikaanse opvattingen mogelijk is. DüSSELDORF (Un. Press) Billy Gra ham heeft tijdens zijn eerste toespraak tot een West-Duits gehoor duidelijk gemaakt dat hij voornemens is zich voortaan te onthouden van politieke toespelingen. „Ik ben niet gekomen met een politieke op dracht", zei hij in het verlichte Rijnstadion waar 25.000 mensen aanwezig waren. „Ik wil alleen afgezant van God zijn." Woensdag week hij van het evangelise rende pad af. Hij zei toen in een toespraak tot 2500 Amerikaanse militairen en ge zinsleden in Frankfort: „Duitsland steekt met hoofd en schouders uit boven de rest van Europa." Hij verkondigde ook de me ning dat Frankrijk het geloof had verloren. „Een vooraanstaande persoonlijkheid heeft mij afgelopen week gezegd, dat indien Duitsland herbewapend werd, dit de span ning in de gehele wereld zou doen ver minderen." „Keer op keer heeft men mij verteld, dat in geval van een krachtmeting tussen het Westen en de Sovjet-Unie,West- Duitsland vastbesloten aan onze kant zal staan." „Vele leiders hier zijn van gevoelen, dat de tijd dringt, dat Duitsland snel her bewapend wordt en dat dit land de laatst ontwikkelde en krachtigste wapens ge geven moeten worden, daar hierdoor elke aggressor uit het Oosten afgeschrokken zou worden." Die woorden sloegen bij de Duitsers wel in, maar brachten in Frankrijk en Enge land pennen in beweging. Graham liet later bekendmaken dat zijn woorden verkeerd waren weergegeven, maar die vlieger ging niet op. Het stadion was ongeveer voor de helft gevuld toen hij sprkk. Het biedt plaats aan 55.000 personen. Slechts enkelen kwamen aan het einde van de massameeting naar voren toen Graham zijn gehoor vroeg een beslissing te nemen. Zijn tolk kweet zich uitstekend van zijn taak. Hij volgde Gra ham in woord, gebaar, stembuiging en stemvolume voortreffelijk. Onder de aanwezigen die in bussen en treinen van heinde en ver waren gekomen, bevonden zich ook vele Amerikaanse mi litairen. LONDEN Billy Graham, de Ameri kaanse evangelist, heeft in Düsseldorf „een algehele lichamelijke instorting,, gehad na zijn bijeenkomst van gisteravond, 's Nachts is in allerijl een dokter ontboden. Graham moet het bed houden en is geheel uitgeput. Hij zou niet in staat zijn vanavond een bij eenkomst te Berlijn te houden, maar er be stond hoop, dat hij dat Zondag zou kunnen doen. In de bestuurskamer van H.F.C. „Haar lem" op het Haarlem-terrein heeft gister avond de huldiging plaats gehad van de heer C. van der Stoop, die vijfentwintig jaar heeft gezorgd, dat „Haarlem" op een goed veld kon spelen. Dat het echter niet alleen zijn tuinderskwaliteiten waren, die hem voor deze vereniging een onmisbare kracht hebben gemaakt, werd duidelijk uit de korte en hartelijke toespraak door de voorzitter van „Haarlem", de heer J. P. van Balen Blanken. „Cees," zei hij onder andere, ,,'t was fantastisch, zoals jij ons in die vijfentwin tig jaar hebt geholpen. Vooral in de jaren na de oorlog, waarin wij alle krachten moesten inspannen om de club weer bijeen te krijgen, heb jij je kwaliteiten getoond. We hebben in jou een timmerman, een metselaar, een tuinman en een man met goede ideeën ontdekt. Aan je voorlichting hebben we vaak veel te danken gehad." Hierop overhandigde de heer Van Balen Blanken de jubilaris een enveloppe en een kist sigaren als persoonlijk geschenk. Ook de heer A. van den Borg, terrein-commis saris, toonde zich vol lof over de samen werking met de heer Van der Stoop, het geen hij onder meer tot uiting bracht met een geschenk. Nadat de heer Van der Stoop zijn dank had uitgesproken voor de huldiging volgde een receptie, waarop duidelijk is gebleken hoezeer men in deze voetbalkring dankbaar is voor de verrichtingen van deze terrein knecht. In Londen is men van oordeel dat Eden's rede de allure had van die van een toe komstig premier, die in de sporen van Churchil wil treden. Eden wond er geen doekjes om en onderstreepte op moedige wijze de verschillen met Washington nog eens extra, zoals ook Churchill in zijn his torische rede van 11 Mei het vorig jaar heeft gedaan, toen hij aandrong op een gesprek met Malenkov. Voor een wezen lijk bondgenootschap tussen beide landen wordt deze openhartigheid in Londen on misbaar geacht. Ook Churchill is de laat ste om iemand naar de mond te praten. Uit de toon van Eden's rede kan ook worden afgeleid dat de Britse regering na vele jaren voelt dat zij het diplomatiek initiatief weer in handen heeft. Voor de Amerikanen, die hun prestige in gevaar gebracht zien, is het zo valt uit de commentaren af te leiden alsof een be deesde meerijder achter in een auto plot seling het stuur wil overnemen.... LONDEN (AFP) Het officiële Sovjet- Russische nieuwsbureau „Tass" meldt, dat de Sovjet-regering een nota aan de Ame rikaanse ambassadeur te Moskou heeft doen toekomen, waarin de onmiddellijke vrijlating van een Sovjet-tanker wordt ge- eist. De tanker zou in de Formosaanse wa teren door een Amerikaanse torpedoboot- jager opgebracht zijn. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Sovjet-nota geen bewijs is, dat de Verenig de Staten iets te maken hebben met het opbrengen van het tankschip. Admiraal Felix Stump, bevelhebber der Amerikaanse marine-strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan, heeft de juistheid van het „Tass"-bericht ontkend. (Van onze correspondent in Parijs) De regering Mendès-France heeft giste ren een overwinning behaald in het paleis Bourbon toen de Nationale Vergadering op verzoek van de premier, en om tijdverlies te voorkomen besloot, geen debatten aan de samenstelling van het kabinet te wij den. Deze uitslag leverde een winst van drie stemmen op voor de meerderheid van Mendès-France, terwijl de oppositie er 39 verloren had. In plaats van tegen te stem men hadden vele tegenstanders van de regering besloten zich van stemming te onthouden. MRP zou zich eveneens onthouden van publicaties van geheime militaire rappor ten, zo merkte Lecourt op, met een ironi sche toespeling op een recente publicatie van het weekblad „l'Express", waarvan Mendès-France vroeger een der voornaam ste medewerkers was. Wanneer de nieuwe regering ten aan zien van Indochina voorlopig niet voor een parlementaire tegenwerking bevreesd hoeft te zijn, met het Europese leger-probleem, staat het er heel anders voor. Mendès- France heeft nogmaals opgemerkt dat hij het als zijn plicht beschouwt voor- en te genstanders van de EVG nader tot elkaar Mendès-France nam de gelegenheid te I te brengen. Het feit echter dat een zo ver baat om een eerste voorlopig verslag uit te brengen over zijn diplomatieke onder handelingen met Tsjoe En Lai. Er was critiek uitgeoefend, vooral in sommige rechtse bladen, omdat de premier in feite Molotov en Tsjoe En Lai tot de arbiters van Frankrijk's toekomst zou hebben ver heven. Integendeel, zei hij, ik heb onze tegenspelers, evenals Eden, duidelijk ge maakt, dat wij ons niet eeuwig op sleep touw willen laten houden. Voor 20 Juli wil ik een bestand zien te sluiten, maar iedere gedachte aan een capitulatie is mij vreemd. In ieder geval, zo herhaalde hij, versterken wij intussen onze militaire positie in Viet nam. Mendès-France meende Tsjoe En Lai in een openhartig gesprek te hebben over tuigd van de redelijkheid der Franse aan spraken in het Verre Oosten. Binnenkort hoopt de premier ook Molotov te ontmoe ten. Men kan niet ontkennen dat Mendès- France in de Kamer een indruk van rea listisch vertrouwen in de toekomst van zijn diplomatiek offensief heeft gemaakt, een offensief, dat ongetwijfeld reeds een nieuw klimaat geschapen heeft. De Rooms-Katholicke oppositie heeft deze verandering ten gunste bij monde van de fractieleider Lecourt stilzwijgend er kend door zich bereid te verklaren de re gering tot 20 Juli met rust te laten. De De ivat er polocompetitie klaarde vijand van het Europese leger als generaal Koenig de geestelijke vader van de EVG, Pleven, als minister van defensie heeft opgevolgd, draagt er weinig toe bij de aanhangers gerust te stellen. Robert Schuman, die aanwezig was, heeft tegengesproken dat er een vervangings formule voor de EVG zou kunnen bestaan. Eveneens ontkende Schuman het gerucht, dat hij de portefeuille van Buitenlandse Zaken in het kabinet Mendès-France op zich zou willen nemen. Het bestuur van het R.K. Centrum voor Staatkundige vorming heeft in 1953 twee commissies ingesteld met de opdracht haar zienswijze te geven ten aanzien van de wetsontwerpen op het algemeen middel baar en op het voorbereidend hoger on derwijs. Een eerste rapport, getiteld: „Doelstel ling van middelbaar en voorbereidend ho ger onderwijs en de wetsontwerpen Rut ten", is thans gereed gekomen Daarin wordt gezegd, dat de voorgestel de organisatie van het middelbaar en voor bereidend hoger onderwijs voldoende mo gelijkheden bevat om te geraken tot een voorzichtige, doch doeltreffende hervor ming van dit onderwijs. Onder de huidige regeling betekent de examendruk in de hoogste klasse een nadeeel voor het onderwijs en voor de leerling, Naar de mening van de commissie moet worden getracht te ko men tot beperking van het aantal vak ken, waarin elke leerling wordt ge ëxamineerd. zonder dat daartoe het aantal onderwezen vakken behoeft te worden beperkt en zonder dat het on derwijs in de vakken waarin de leer ling niet zal worden geëxamineerd, daarvan nadeel ondervindt. De com missie geeft in overweging het aantal examenvakken tot ten hoogste acht te beperken, waarvan er ten minste twee ter keuze van de leerling staan. Dit be vat de mogelijkheid om zowel het on derwijs als het examen enigermate aan te passen aan de eigen aard, de bijzon dere aanleg of belangstelling en de be stemming der individuele leerlingen. Vijf jaar middelbaar onderwijs De commissie komt tot de slotsom, dat er een algemene middelbare school moet komen. In tegenstelling tot het wetsont werp, waarin een cursusduur van vier jaren voor de algemeen middelbare scho len wordt voorgesteld, pleit de commissie voor een cursusduur van vijf jaren. Het gymnasium moet zijn geheel eigen In een matige wedstrijd heeft HPC Don derdagavond in de zwemvijver Groenendaal DAW met drieeen geklopt. In de eerste helft van de wedstrijd namen de Heemste denaren een afwachtende houding aan. Na de rust kwam er wat meer actie in het spel van de Heemstedenaren. Vooral nadat Boxem met een doorslagbal de Heemsteedse verdediging had gepasseerd. DAW daaren tegen ging wat zwaarder verdedigen wat tot tweemaal toe tot gevolg had dat een spe ler het water uit moest. Wiersma maakte gelijk. Kort hierna kreeg Tjebbes een straf- worp toegewezen. Het schot kwam echter tegen de paal. Na enige mislukte aanvallen lukte het toen Dijkstra de bal in het DAW-doel te werken om daarmede HPC de leiding te be zorgen. Daarna trok DAW ten aanval. Zon der succes echter. In de laatste phase van de wedstrijd maakte Prins aan alle onzeker heid een einde door voor HPC de eindstand op drieeen te brengen. NereusHVGB Voor de eerste klasse heren werd in Zaan dam de wedstrijd NereusHVGB gespeeld. De Haarlemmers brachten hun gastheren een zestwee nederlaag toe. Hogeland opende voor HVGB de score en Felix bracht de HVGB-voorsprong op drienul. Nog voor het ingaan van de rust verkleinde Exalto de Nereus-achterstand. In de tweede helft van de wedstrijd zakte het spel van Nereus wat af. Nadat Felix we derom een HVGB-aanval met succes had Walcheren viert de voltooiing van zijn herstel en wederopbouw. Drie dagen gonst de vreugde over dit Zeeuwse eiland en heden steeg zij naar een hoogtepunt, toen Koningin Juliana en Prins Bernhard dit eens verdronken, maar thans glorievol her rezen eiland bezochten. Stadsbeiaardier Th. Ferwerda zette deze jubeldag in met een luisterrijk Wilhelmus, gespeeld op de Middelburgse beiaard en gevolgd door het Zeeuwse volkslied. En terwijl de beiaard klanken over de stad klonken, arriveerde de Koningin met Prins Bernhard aan de gemeentegrens. De stoet reed over het voetpad langs het Kanaal door Walcheren, waar de Konink lijke bezoekers een rijk gepavoiseerde vis sersvloot, bestaande uit ongeveer honderd schepen, in ogenschouw namen. Vandaar ging het naar de woning van de Commis saris der Koningin, jhr. mr. A. de Casem- broot. Hier vertoefde het Koninklijk paar enkele ogenblikken, waarna Koningin en Prins zich onder het gebeier van de grote luiklok van de Lange Jan naar de koorkerk begaven voor een herdenkingsplechtigheid, die ook werd bijgewoond door vele leden van het corps diplomatique en door de ministers mr. J. M. A. H. Luns en ir. H. B. J. Witte. Nadat dr. L. Rijksen, predikant der Gere formeerde gemeente, geopend had en de Schriftlezing had verricht, speelde de mari nierskapel der Koninklijke Marine een ouverture van Haendel. Ds. E. Durkstra, Hervormd predikant, sprak daarna een Ongeveer 250 oorlogswezen en kinderen van oud-strijders uit vier en twintig lan den zullen een maand vertoeven in zomer- kampen, die zullen worden gehouden onder bekroond werd Exalto de kant opgestuurd. auSpjcjgn van World Veterans Federa- Nater maakte van de spelersmeerderneia Tr., een goed gebruik en voegde aan de HVGB- voorsprong een doelpunt toe. De Nereus- midvoor Gregorius maakte tenslotte voor Nereus het tweede doelpunt, waarop Hoge land de HVGB-zege op zestwee bracht. de driedrie. De stand van de eerste klasse heren is: HVGB 5 4 0 1 1 24—16 Het IJ 5 3 2 0 8 22—15 Nereus 5 2 1 2 5 20—20 HPC 5 2 0 3 4 19—15 AZ '70 4 1 1 2 3 10—17 Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3'/. Nederl.'47 100% 100 A.K.U 227 'A 228% 349 351 Philips Gloeil. 249% 252 Kon. Petroleum 514 520 A'daro Rubber 84% 85 Holl. Amer. Lijn 147 147 N Scheepv. Unie 139% 139% H.V.A 117 118 Deli Mij 113% 114 Amsterd. Bank 193% 193% Ned. Handel Mij. 180 181 Rotterd. Bank 182 182% Twentsche Bank 191% 191% Anaconda Copper 37% 38'/* Bethlehem Steel 68% 69 Republic Steel 58% 58% Shell Union 96 95% Tidewater 21% 21 U. S. Steel 48 48 tion in België, Frankrijk, Joego-Slavië en Nederland. Bij wijze van experiment werd vorig jaar een dergelijk kamp gehouden in Imperia nabij San Remo. Dit kamp werd een succes en daarom heeft de W.V.F. be sloten, dit jaar het experiment voort te zet ten en uit te breiden. De leeftijd van de deelnemende kinderen ligt tussen tien en zestien jaar. Ze komen uit 24 landen. In Nederland staat het land goed „Boswyk" te Baarn ter beschikking. De oorlogswezen krijgen de voorrang, daarna komen de kinderen van de oorlogs invaliden aan de beurt, en tenslotte de kin deren van de valide oud-strijders. Geselec teerde verzorgsters en verzorgers zullen worden belast met de leiding in de kampen. Uit de afgelegen landen komen de kinderen per vliegtuig: de anderen reizen per trein. Het eerste contingent kinderen zal op 6 Juli op Schiphol arriveren. Op 11 Juli zal het kamp worden geopend. Het ligt in de bedoeling, dat de kinderen tot op zekere hoogte zelf de kampen zullen „besturen". Er zal telkens voor een bepaal de tijd een bestuur worden gekozen. In ieder kamp zal zoveel mogelijk de taal wor den gesproken van het land waar het kamp wordt gehouden. De kinderen krij gen een eenvoudig verklarend woorden boekje, waarmee zij zich in de taal van het land waarin zij zich bevinden kunnen red den. Verscheidene internationale organisaties hebben bij de voorbereiding van de kam pen samengewerkt, onder meer de „Unes co". Ieder kamp zal een dokter en gediplo meerde verpleegster krijgen. Daarnaast is aandacht geschonken aan de geestelijke verzorging. herdenkingsrede uit. Ds. P. van Til, Gere formeerd predikant sloot met een dank gebed, waarna twee coupletten van het Wilhelmus werden gezongen. Daarna begaf men zich te voet naar de Katholieke kerk. Parade op de markt Na dit bezoek defileerden militairen uit vele delen des lands tezamen met in Zee land gelegerde eenheden omstreeks het middaguur voor het Koninklijk paar. De trots van Walcheren is in deze dagen het miniatuureiland van zevenduizend vier kante meter, dat op het Molenwater is op gebouwd. Maanden is er door de bewoners van het eiland gewerkt aan dit project. Nu staat daar een prachtig miniatuur-Walche- ren, nagemaakt op een twintigste van de ware grootte. Men kan er het hele eiland doorwandelen, de wegen zijn beplant en de gebouwen zijn met grote nauwkeurigheid nagemaakt. Nadat het troependéfilé op de Markt was geëindigd, begaven Koningin en Prins zich naar het miniatuureiland. Om halftwee werd vertrokken "naar het stad huis, waar de lunch werd gebruikt. Twee studenten, een blanke en een ne ger, zijn korte tijd gearresteerd geweest omdat zij samen verbleven in de woning van de blanke student. Zij werden gearresteerd op grond van een arrestatiebevel dat was uitgeschreven na binnenkomst van een anonieme tele fonische mededeling. De twee studenten kregen te horen dat zij de apartheidswetten van Georgia zouden hebben overschreden. Een advocaat die het voor de twee studen ten opnam zei dat er in Georgia geen en kele wet is die een blanke verbiedt een neger als gast in zijn woning te ontvangen. De politie zou later hebben medegedeeld dat het arrestatiebevel berustte op „onge schreven wetten". plaats in het onderwijs blijven innemen. De school, die naast het gymnasium op leidt voor hogere studie in bepaalde facul teiten, zal volgens het wetsontwerp voort aan athenaeum heten. De commissie ziet met grote vreugde de oprichting van het athenaeum tegemoet: De werkelijke bete kenis van deze school voor de toekomst ligt niet in handen van de wetgever, doch in handen van de leraren, met name van de leraren in de talen. De commissie ontraadt invoering van Latlijn als verplicht vak op het Athenaeum. Wel zou zij het vak cul tuurgeschiedenis van de oudheid onder de verplichte vakken voor de hoogste klassen willen zien opgenomen. Lyceum en M.M.S. Met instemming constateert de commis sie, dat wordt voorgesteld aan het Lyceum een wettelijke erkenning te schenken. De voorgestelde erkenning sluit nauw aan bij de bestaande toestand: het lyceum zal be vatten een onderbouw van een of twee jaren en een bovenbouw bestaande uit een afdeling gymnasium en een afdeling athe naeum. De commissie is van mening, dat het eigen karakter van de middelbare meisjes school in de wet dient te worden vastge legd. GENèVE. (Reuter). Roemenië heeft zijn verzoek tot toelating tot de interna tionale arbeidsorganisatie (ILO) ingetrok ken. Een subcommissie van de conferen tie van de ILO had reeds een rapport op gesteld over het Roemeense verzoek, waarover Donderdagmiddag zou worden gestemd. De regeringsvertegenwoordigers in de subcommissie waren voor, de werk gevers- en werknemersvertegenwoordigers tegen de toelating. De conferentie weigerde Hongarije stem recht te verlenen, omdat het meer dan twee jaar achter is met de betaling der contributie. In een Pools-Tsjechoslowaakse resolutie om Hongarije stemrecht te ver lenen werd gezegd, dat dit land door oor logsschade niet in staat is het achterstal lige geld onmiddellijk te betalen. LONDEN. (United Press). De 18- jarige hertog van Kent die in een zieken huis moest worden opgenomen nadat hem Zondag een auto-ongeluk was overkomen, gaat goed vooruit. „De hertog is buiten gevaar", aldus een medisch bulletin. Aalsum, 23 te Khorramshar. Abbekerk, pass. 23 Beachyhead n. Lissabon. Adonis, 25 te Bremen. Agatha, 23 v. Tj. Priok n. Pladju. Alcyone, pass. 23 ten W. Canarische eil. Aletta, 24 te Penang. Amstelvaart, 23 te Bltung. Antonia, 24 te Tj. Priok. Artemis, 23 te New Orleans. Aardijk,, vertr. 25 v. New York n. Rotterdam. Alderamin, 24 te Port Said. Aludra, 26 te Rotterdam verwacht. Amstelpark, 25 v. Colombo n. Port Said. Alkaid, 25 te Rotterdam. Almdijk, 25 te Mimile Alnati, 24 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Amstelkroon, 25 v. Basrah n. Bombay. Appingedijk, 24 te Rotterdam. Arkeldijk, 25 te Philadelphia. Adinda, 24 v. Singapore n. Haiphong. Aldegonda, 20 v. Singapore n. Tj. Pagar. Almkerk, 24 te Port Kembla. Ariadne, 23 v Istanboel n Constantza. Batoela, 24 te Timordilly. Baud, 23 v. Singapore n. Belawan. Borneo, 23 280 m. Z Minikoy. Bonaire, 24 v. Port of Spain n. Paramaribo. Boskoop, 25 te Madeira. Baarn, 24 te Antwerpen. Bawean, 23 v. Manilla n. San Francisco. Boschfontein, 25 Genua verwacht. Caltex Delft, 23 85 m. O. Gavdo eil. Caltex Nederland, 2 50 m. W. Malta. Ceronia. 23 v. Stanlow n. Ardrossan. Caltex Utrecht, pass. 24 Algiers n. Sidon. Cleodora. 25 te Ilo Ilo verwacht. Charis, 24 v. New York n. Curasao. Cirrus. 24 v. Rotterdam n. station Atl. Oceaan Cronenburgh, 24 v. IJmuiden n Castro Urdlal.s Dalerdijk, 24 v. Los Angeles n. Balboa. Diemerdijk, pass. 24 Sombrero eil. n. Curasao. Delft, 25 v. Callao n. Huacho. Elmina, 24 Takoradi verwacht. Eos, 23 60 m. NW. Malta. Etrema, 23 dwars Golf v. Nauplia. Eendracht, pass. 25 Gibraltar n. Rotterdam. Eemdijk, 25 te Rotterdam. Esso Den Haag, 24 v. Sidon n. Antwerpen. Farmsum. 23 230 m. NO. Azoren. Ganymedes, 23 te Bremen. Gadlla, 24 v. Rotterdam n. Shellhaven. Gouwe, pas. 24 Finisterre n. Las Palmas. Gaasterland, 24 v. Las Palmas n. A'dam. Garoet, 25 rede Aden. Heemskerk, 25 te Marseille. Hilversum. 24 v. Port Said n. Gibraltar. Hoogkerk, 25 v. Nagoya te Kobe. Indrapoera, pass. 24 Gibraltar n. Marseille. Jagersfontein, 24 510 m. O. Ascension. Karsik, 25 te Mauritius verwacht. Kedoe. pass. 23 Billiton n. Singapore. Kieldrecht, 24 v Siain n. Cebu. Koratia. 27 Curacao verwacht. Larenberg. 23 60 rn. W. Runsal Jebel. Le Maire, 25 Moji verwacht. Langkoeas, ?5 te Padang verw. Laurenskerk. 24 te Antwerpen. Lekkerkerk. 24 v. Madras n. Colombo. Lieve Vrouwekerk, pass. 23 Aden n. Karacm Lindekerk, 25 te Suez. Loenerkerk, 24 te Suez. Lombok, 25 te Kaapstad. AmetArf1arrl Laertes. 25 v. Port Said n" J^geles. r imhure 24 v. New Orleans n. Los Angeies. Lekhaven, pass. 25 Vlisslngen n. Leuvekerk. pass. 25 Gibraltar Ge"u^rw. Lissekerk, pass. 25 Holtenau 27 R dam veiw Luna, 25 te Malta. Madoera, 23 540 m. ZO. Kp.Race. Marpessa, 23 90 m. W. Manilla. Mentor, 23 240 m. O.NO. Collo. Metula, pass. 23 Natuna eil. Murena, 23 170 m. N.NO. Pontianak. Malvina, 24 v. Miri n. Geeiong. Mariekerk. 24 v. Genua n. Marseille. Marisa, 24 te Las Palmas. Marken, 24 te Freetown. Mataram. 25 te Genua Swettenham Mvonia. 22 te Madras SooUrdam0ll"HcikVvTHonand verw. 28 R'dam Ouwerkerk. 23 300 m. °ur!Ln Oranjefontein, 25 te Antwerp*en" oranie 24 140 m. ZO. Kreta n. Napeis- Oranjestad, 25 v. Trinidad n. La Gualra. nrion 24 v. Gibraltar n. Algiers, overlisel 24 v. Djeddah n. Suez. Oranjefontein, pass. 24 Vllssln,f.envntrja Prins Fred. Hendrik. 23 585 m. W. Valentia Prins Willem v. Oranje, 23 850 m. O. Belle isie. Pendrecht. 24 Perim gepass JrtS'wnlïn"."SS ™TO«ln»» Riouw 23 v. Bremen n. Hamburg. Roepat, 23 100 m. W'.tSaba"^hrpln Radjï' 243 w Soerabaja n. Tj. Priok. n Stad Dordrecht, 23 t h.v. Lissaoori n. Stad Leiden, pass. 23 Borkum n. Emden. i^raMaaDstricht.2passe ?4an<§uessant n. viaar- Stad ^Rotterdam, 25 te Tyne. Sv" Tj^Uban w Saigon. Tankhaven II "23 300 m. ZO. Bangkok. Tlüïwah 230vmT.1 Priok n.' Semarang. Tjipondok. 23 too m. zw. Olhiawa. Talisse 24 v. Pladju n. Semarang. Tamo, 24 te Recife. van'sSl&SE 25T'Amsterdam. Westeidana24 460 m O.ZO. Waterman, 24 420 m. ZO. Kp. Race. Wieldrecht. 24 te Ale^andrlë. wan SW.SrJft n. Semarang. KLEINE VAART Advent, pass. 23 Algarve, 24 v. e n Milfordhaven. Ameland* 24 fSV R^ïdam. Binnenhaven. 24 v. Rottere Goole. r 's' pVasK2°3ldVlUg?nrrMalm0. SSa8 j B^or^rrcasablanca. v. Sfw.ü KwSS" d'Olon- ne verwacht. 1» Treport. h rol tl «TvtlarXgen n. Opendoek, nartel.' 24 Hebe Nobel, 24 v. Gra Garst0n verw. Haskertand, TO* ?da Pietef 24 v. Hammerfest te Vadsö verw. }ngebfrgV-2^vlrLondCena« Zwijndrecht. Keizersgracht, pass. 24 »iu npifZüi. In Lisse en Wageningen wordt van van daag tot 29 Juni een internationale con ferentie gehouden over virus-ziekten van aardappelen. De conferentie is vandaag in het laboratorium voor bloembollen- onderzoek te Lisse geopend. Prof. dr. E. van Slogteren, hoofd van dit laboratorium, sprak bij deze gelegenheid een rede uit waarbij hij eraan herinnerde dat in 1917 met de onderzoekingen betreffende de ziekten van de bloembollen door hem be gonnen werd. Nadat wij de ernstigste bedreigingen van onze bloembollen de baas waren ge worden, scheen er een periode van werk loosheid voor ons te dreigen. Gelukkig is deze periode nog nimmer aangebroken, maar is integendeel het werk steeds toe genomen. Thans vraagt het moderne virus- onderzoek onze volle aandacht. De oudst bekende virus-ziekte is die van de zoge naamde gebroken tulpen, welke in de 17e eeuw aanleiding gaf tot de „droge tulpen handel". De schitterende kleuren van deze tulpen waren te danken aan het feit, dat ze virus-ziek waren. En geneesmiddelen tegen een virusziekte van planten bestaat practisch nog niet; de bestrijding berust J op het zo vroeg mogelijk verwijderen van alle zieke of verdachte planten, om ver dere besmetting te voorkomen. Een snelle en betrouwbare diagnostiek hiervoor is in de eerste plaats noodzakelijk, terwijl het ontbreken van duidelijke symptomen vaak de diagnose onmogelijk maakt. Dit deed ons volgens prof. Van Slogte ren 1937 de weg inslaan van het serolo- gisch virusonderzoek, dat destijds nog nim mer op grote schaal in de praktijk was toe gepast. Nadat wij echter voor de bloem bollen langs deze weg in vele gevallen een redelijke oplossing van onze moeilijkheden hadden gevonden, werd onze hulp ook in geroepen voor andere gewassen en zo hebben wij ons arbeidsveld zien uitgebreid tot de suikerbieten, uien, tomaten, bo nen en vooral ook tot de aardappelen. Het is ons, zo zeide spreker, tot nu toe gelukt ongeveer een 20-tal verschillende antisera te bereiden voor de diagnostiek van virusziekten van verschilllende ge wassen en hiervan hebben vooral die tegen verschillende aardappelziekten een zeer ruime toepassing gevonden voor de selectie van de voor onze export zo zeer belang rijke cultuur van pootaardappelen. Thans worden jaarlijks ongeveer een millioen moederplanten voor de pootaard- appelproductie serologisch getest en hier voor wordt door ons ongeveer 160 liter antiserum per jaar aan de culturen ver schaft. Lvdia (I), 25 v. Swansea te Antw. verw. Lucas Bols I. 24 v. Yxplla te Portsmouth verw. Marne. 24 v. Amsterdam te Rotterdam. Maasvm-N. 25 v. Kotka te Southampton verw. Marcella, 24 v. Rotterdam te Kirkcaldy. Markab. 24 v. Odense te Fur. Midas, 23 v. Livorno n. Clvitd Vecchia. Markab, N. 24 v. Le Havre te Warnemunde. Marne, 2 v. Amsterdam n. Parijs. Meuse, 2 v. Stockholm n. Kopenhagen. Mirach N. 23 v. Casablanca n. Safi. Monica, 23 v. Preston n. Dublin. Muphrid N, 24 v. Briton Ferry te Caen. Mvpuck, 24 v. Parijs n Malmö. Mariscal Lopez, pass. 23 Madeira n. Rotterdam. Martien, 23 v. IJmuiden n. Liverpool. May Mere, vertr. 24 v. Napels n. Proprlano. May Star, 24 v. Belfast te Swansea. Megrez N, 23 v. San Francisco do Sul n. Monte video. Nero, 23 v. Lissabon n. Limasol. Nassauhaven. 25 v. Gothenburg te Varberg verw. Nieuwehaven, 24 v. Malmö te Gothenburg. Noord. pass. 23 Beachyhead n. Rotterdam. Noorderhaven, 27 v. Wasklot te Rotterdam verw. Nottingham. 24 v. Klngslynn te Rotterdam. Noorderlicht, 23 v. Patenieml n. Bristol. Oranje, 23 v. Londen te Rotterdam. Polaris, 24 v. Grangemouth te Rotterdam. Prinses Wilhelmina, 24 v. Antw te Rotterdam. Peter, 23 v. Kramfors te Marleberg. Ponza. 23 v. Gefle te Zaandam. Peter Swenden. pass. 24 Flamborohead n. Amb.'e Poortvliet pass. 24 Holtenau n Kopenhagen. Ruby, 25 v. Newburg op de Theems verw. Rijnhaven. 24 60 m. N.NO. Kp. Vilano. Rapid. 23 v. Rotterdam n. Mlddlesbro. Silvaplana. 24 v. Rotterdam te Antw. Sambre, 23 v. Rouaao te Parijs. Silvretta, 23 v. Gothenburg n. Randers. Spes 24 v IJmuiden n. Garston. Sirius. 23 v. Goole te Rotterdam. Stella Maris. 23 v. Stugsund n. Southampton. Swift. 24 v. Rouaan n. Parijs. Taormina. 23 v. Kopenhagen te Haderslev. Theodora, pass. 23 Vlissingen n. Gothenburg Timo. 23 v. Rotterdam n. Londen. Tinda 24 v. Londen te Rotterdam. Trito. 24 v. Amsterdam te Rotterdam. Trompenburgh 23 v. Rotterdam n. Klngslynn. Trude K. 23 v. Skutskar te Rotterdam. Tyro, 23 v. Delfzijl te Rotterdam. Ton S, vertr. 25 v. Gent n. Malmö. Urmajo. 24 v. Berwick n. Rotterdam. Veenenburgh, 23 v. Middelbro n. Rotterdam. Vlieland. 23 v. Rotterdam te Gothenburg. Volharding 24 v Sfax n. Sousse. Vrouwepolder. 24 30 m NO. Casquets. Walenburgh. 24 v. Rotterdam te Antwerpen. Westersingel, vertr. 24 v. Granton n. Grange mouth. Westkust. 23 v Kopenhagen n. Hamlna. IJstroom. 23 v. Amsterdam n. Portsmouth. Zwarte Zee, 23 v. Troon n. Rotterdam. Zwerver, 24 v. Newport Wight te Mlddlesbro.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9