11 Elke tand een brillant Een verraderlijk complot M/f T Clowntje Kiek „Bouwkosten stijgen door arbeiderstekort" Verzameling-Mulier aan Den Haag vermaakt Haarlemmermeer Hi lie gom Lisse Heemstede 4 ELKE DAG KOMEN ER NIEUWE POMPEN BIJ.... FEUILLETON door Richard Keverne Amsterdams wethouder: Op één jaar verlies van 59 millioen gulden Billy Graham in Berlijn „Mariken" weggeregend Motortankschip „Pensa" maakte proefvaart Grote opbrengst van Rode Kruis-collecte Beoordeling over sensationele films Jaarvergadering coöp. „Onderling Belang" Benoeming van commissie voor zwembad in Lisse Ds. L. D. van Dijk beroepen „Elckerlyc" verregend (Voor de kinderen wt iJ ZATERDAG 26 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE om auto- en motorrijders de vreugde te schenken van het rijden op de superbenzine ESSO EXTRA met extra hoog octaangetal. Tank bij de blauw/witte Esso pomp. „Alarm in Marokko" (L i d o) Als Jules Verne nog leefde zou hij waarschijn lijk jaloers zijn op de man die het verhaal schreef voor deze film. Want de avonturen van kapitein Nemo in „Tienduizend mijlen onder zee" zijn nog maar kinderspel bij hetgeen een Duitse duikbootkapitein vol gens deze film blijkt te presteren. Voor hem is de laatste oorlog niet afgelopen; hij ziet kans met zijn bemanning in het Zuiden van Frans Marokko te komen en daar in de resten van een verlaten woestijnstad met de spullen uit zijn duikboot een onder gronds fort in te richten. Uit een in de woestijn neergekomen meteoor put hij de energie voor een soort dodende straal, waarmee hij vliegtuigen laat verongeluk ken, die te dicht boven zijn schuilplaats komen. Maar dit alles krijgt men pas tegen het eind van de film te zien. Want alles draait eerst een hele poos om een jonge, flinke en knappe Franse officier, die wel eens wat meer wil weten over die vreemde gebeur tenissen in de woestijn en er ook in slaagt door te dringen in het geheimzinnige labo ratorium van de Duitser. Zijn bevindingen rapporteert hij met een radiozender-in-een- sigarettenkoker aan zijn chef, die zo onge veer het hele vreemdelingenlegioen mobi liseert, een overmacht waartegen de Duitse duikbootcommandant zelfs met zijn doden de straal en zijn andere vervaarlijke af weermiddelen niet op kan. Het is echt een film om 's nachts van te dromen. En dan speciaal van Erich von Stroheim, wiens uitbeelding van de sata nische duikbootcommandant eigenlijk te goed is voor dit verhaal, dat veelbelovend begint, maar dan verder maar met een kor reltje zout moet worden gesavoureerd. S. K. „De schatten van de Sierra" (Roxy) Er is nog nooit een cowboy-, indianen- of schietfilm vertoond, waarin de braverd niet aan zijn trekken kwam en de stouterd niet de das omgedaan. In „De schatten van de Sierra", is men met de moraal ditmaal maar net op het nippertje uitgekomen. Het gaat over een ontslagen gevangene, die de gestolen goudschat, welke door verberging in een verlaten goudmijn aan de opsporing onttrokken werd, weer gaat opzoeken om deze toch nog aan de man te brengen. Ei- zijn echter meer gegadigden, die er op sbnkse wijze, met revolvereske bedreigin gen in slagen zich in de geënscêneerde gouddelving als in de winst meedelenden in te dringen. En het gaat om een bedrag van een millioen dollar, dat is tenslotte een kogel of wat wel waard, nietwaar. Totzover staat de held van het verhaal nog steeds aan de zijde der slechten. Men lette even op, hoe de film hem spoedig tot goeierd maakt. De bevolking van een nabij gelegen plaatsje, schrijft de plotselinge productivi teit. van de lang reeds uitgewerkt gewaande mijn, aan bovennatuurlijke krachten toe, met name aan de „Blauwe Dame". De ex- gevangene onderhoudt volgens de bevolking contact met deze Dame. Dan worden de bewoners getroffen door èen epidemie. En ziet, w'ie staat er als redder in de nood klaar met een verhaal over de Blauwe Dame? Juist. En dat niet alleen. Als alle rivalen rond het geld de dood hebben ge vonden, gaat het millioen naar de arme be- wohers van het dorp. Het gebaar van de sheriff, die de royale dief toch nog gevan kelijk wegvoert, is dan ook niet meer dan een geruststellen van eventuele twijfelaars. H. L. L. „Lastige liefdadigheid" (Cinema Pa lace) Een juffrouw, wie eens het leven werd gered door de dokter van een klein dorpje, komt terug om dat dorpje met wel daden te overladen. Haar ongelooflijke royaliteit heeft alleen maar de ergste ver wikkelingen tot gevolg. Alles komt ten slotte goed, gelijk men dat van meet af aan heeft verwacht, hoofdschuddend de stupide grapjas gadeslaande, waarop de bioscoopbezoeker wordt vergast. Een film om onmiddellijk te vergeten zo onbenullig. ADVERTENTIE 23) Na enig zwijgen barstte hij uit: „Monica, wóarom ben je hier?" Ze antwoordde hem, als was 't de ge woonste zaak van de wereld. „Om Laura mevrouw Dean gedurende een dag of twee gezelschap te houden. Ze is helemaal van de kook over wat er in Martle gebeurd is, zoals je begrijpen zult. En ikvoelde me er ook niet bepaald prettig onder", voegde ze er met een waardige bitterheid in haar stem aan toe. Matt kon zijn nieuwsgierigheid thans niet langer bedwingen. „Maar vertel me dan in hemelsnaam eens Monica, wat er toch allemaal aan de hand is", riep hij met enige felheid uit. „Deze hele zaak is een soort nachtmerrie voor me. Een paar da gen geleden speelden we nog heel plezie rig golf in Martle en nu Joost mag we ten waardoor is dat niet meer moge lijk! Ik heb je niet meer gezien, ik heb niet meer normaal met je kunnen praten sinds dat laatste, onderbroken partijtje golf. „Thérèse Raquin" (L u x o r). Een be wonderenswaardig gave verfilming van Emile Zola's gelijknamige roman het eerste belangrijke werk van de grote Franse naturalist waarmee regisseur Marcel Carné weer een overtuigend bewijs levert van zijn vakmanschap en zijn goede smaak. Van zijn goede smaak vooral, want hoe ge makkelijk had dit sterke, maar gruwzame verhaal van een „verboden liefde" kunnen ontaarden tot een stuk rauwe filmsensatie vol goedkope effecten en valse romantiek. Carné heeft dat gevaar omzeild en ons de tragische verhouding van Thérèse met de vrachtrijder Laurent geschilderd in een sfeer van tederheid en begrip, die zelfs de afschuwelijke misdaad-uit-hartstocht de moord op Thérèse's echtgenoot aan nemelijk maakt. Simone Signoret en Raf Vallone spelen met veel beheersing de beide gelieven, daarbij vaardig geassisteerd door een reeks van voortreffelijke tweede plansfiguren, van wie vooral Thérèse's ver lamde schoonmoeder een diepaangrijpende creatie levert. Bijzonder suggestief licht en een weldadige soberheid van décors schep pen de vereiste achtergrond voor het trieste burgermansdrama. H. C. „Verdacht van zedenmisdrijf" (Frans Hals) De Zweden hebben het zich met het maken van deze film wel bijzonder moeilijk gemaakt. Of, voelen zij zich mis schien juist in hun element als zij trachten door te dringen in de psyche, net als daar ernstige strijd wordt geleverd? In ieder geval staat vast, dat ge deze film niet moet kiezen als ge ook een beetje wilt la chen. Want dit laatste lukt u beslist niet. We zeggen dit niet, omdat we in de hu mor meer geloven dan in de ernst. Versta ons wel. Wij geloven in allebei. U ook. Maar de makers van deze film niet. Dat is het enige wat wij in hen afkeuren. Er loopt nergens door het verhaal een luchtig draadie, niet één. We menen, dat hierdoor de film net even een onwerkelijk tintje heeft gekregen. Dat is jammer, want ze heeft tal van voortreffelijke kwaliteiten. Zij speelt zich af om een man, die ver dacht wordt van aanranding en moord op een twaalfjarig meisje. Op het tijdstip van het misdrijf, 's nachts, is hij in de omgeving gezien. Hij wordt verhoord maar ontkent hardnekkig omdat hij zich niet kan inden ken tot moord in staat te zijn. Hij heeft echter geen alibi en wordt derhalve dag en nacht bespionneerd. In deze dagen en nach ten, waarin hij leeft in een voortdurende verwarring, verbijsterd over zichzelf maar meer nog over de wereld, die hem verdenkt van een misdaad, volgt de camera hém nauwkeurig en houdt de toeschouwer tege lijkertijd in onzekerheid over de ontkno ping. De ontknoping ligt besloten in het laatste woord en is bijzonder verrassend, ondanks dat zij aan het slot wordt voorbe reid in een gesprek tussen de verdachte en een dominee. Er wordt vaak voortreffelijk geacteerd, de opnamen zijn zeer suggestief en ontwik kelen een grote spanning, maar het ont breken van een lichte toets als noodzake lijke tegenhanger bij de verfilming van een dergelijke psycho-analyse, terwille van de menselijkheid, komt de waarde van de film niet ten goede. J. V. „Lily" (Minerva) Reeds door ons besproken en geprezen als een hartelijke en onderhoudende film. „The greatest show on earth", de vol gende week draaiend, is een spektakelstuk, dat eveneens gezien mag worden. „Anna" en de volgende week „Bittere rijst" (City) zijn meerdere malen gesig naleerd. Beide films met Silvana Mangano in de hoofdrol. De eerste neigend naar de melo-dramatiek, de tweede naar de sen satie. Beide technisch knap gemaakt. Filmdraken in Kurhaus caberet De eerste voorstelling van het middel eeuwse spel „Elckerlyc" van Petrus van Diest, welke gisteravond op de binnen plaats van het Prinsenhof te Delft zou worden gegeven door de Nederlandse Co- medie onder leiding van Johan de meester, als onderdeeel van het Holland Festival, is afgelast als gevolg van het slechte weer. Ook de feestelijke opening van het Delftse Zomerfestival is om dezelde reden niet doorgegaan. Ze keek hem ernstig aan. „Je weet onge veer even veel als ik", antwoordde ze langzaam. „Je hebt zelf gehoord, wat mij overkomen j^s en die arme kleine jongen. Enwel, sir Jonathan vond 't beter, dat wij Laura en ik beiden weggingen. Hij is werkelijk ontzettend aardig tegen me geweest. Begrijp je, mijn taak is eigen lijk ten einde. Ik logeer hier nu alleen maar een paar dagen, daarna ga ik naar Londen, en daarnanaar huis waar schijnlijk. Maar dat weet ik nog niet zeker". „Waaruit bestond jouw taak eigenlijk?" vroeg Matt kortaf. „Ik was een soort hulp-waakhond over Beverley. Alleen schoot ik in mijn taak te kort". Ze haalde even haar slanke schou ders op, „Onzin!" protesteerde hij. „Dat kan zijn, maar we zitten dan nu toch maar met een tragedie! „Dat is jouw schuld niet!" Ze haalde opnieuw haar schouders op. „Wat zullen we er over redetwisten? Het kwaad is gedaan en hoe moeten we 't ver helpen?" „Sir Jonathan schijnt inderdaad niet van plan te zijn veel te ondernemen" antwoord de hij ongeduldig. „Hij zegt dat we niets kunnen doen". Haar stem klonk mat. Mate zweeg. Hij staarde voor zich uit in het dichte bos, waar de zonnestralen hier en daar kleine lichtplekjes toverden, en trachtte na te denken. Dit gesprek deed eigenlijk weinig De Amsterdamse wethouder van Volks huisvesting, de heer A. in 't Veld, heeft op een algemene ledenvergadering van de Nationale Woningraad in het Rotterdams Groothandelsgebouw, zijn bezorgdheid ge uit over de „zeer ongelukkige situatie van de woningbouw". Er is, naar hij zeide, meer werk op de Nederlandse woningmarkt ge bracht dan de materiële mogelijkheden toe lieten en dat leidt nog steeds tot allerlei schadelijke spanningen. Organisatie van de werkzaamheden op grond van gezonde be drijfseconomische inzichten is niet meer mogelijk. In verscheidene delen van ons land is er reeds een duidelijk tekort aan geschoolde arbeiders in de bouwvakken. Volgens de heer In 't Veld wreken zich nu de vroegere weifelingen betreffende de op leiding van bouwvakarbeiders. De spanningen op de bouwmarkt leiden onherroepelijk tot prijsstijging, welke in de volkswoningbouw niet kan worden gehono reerd. Derhalve moet vaak genoegen wor den genomen met bijzonder sobere bouw en uitvoering. En dat, terwijl de ongemoti veerde verschillen in de huurprijzen voor de volkswoningen in aantal en omvang toe nemen", aldus de spreker. „Afgezien van de moeilijkheden voor de volkswoningbouw moet men stellen, dat de ontwikkelingen in de bouwnijverheid lei den tot een belangrijk nationaal verlies. Wij hebben goede reden om de stijging van de bouwkosten als gevolg van de abnormale omstandigheden te schatten op acht per cent. Aangenomen, dat dit niet leidt tot een verlaging van kwaliteit in de volkswoning bouw, levert deze prijsstijging op een jaar productie van 65.000 woningen een verlies van ruim 59 millioen gulden". Intussen heeft het departement het ver lenen van de rijksgoedkeuring voor werken van meer dan honderdduizend gulden weer in eigen hand genomen. Wij moeten vrezen, zei de heer In 't Veld, dat deze maatregel slechts weinig effect zal sorteren en dan nog pas op lange duur. Een spoedige sane ring van de ongezonde toestand kan naar de mening van de soreker alleen dan wor den bereikt, indien de minister bereid is het aartal gunningen voor de eerstkomende tijd met oordeel te beperken. De heer W. J. H. Muiier, wiens overlijden onlangs gemeld is, heeft aan de gemeente Den Haag vermaakt al zijn antiek glas werk, zijn boeken en geschriften over glas werk en een keuze uit het Etrurisch en Sia mees aardewerk en uit zijn collectie voor- middeleeuwse binnen- en buitenlandse op gravingen, ter opneming in het Haagse ge meentemuseum. Tevens vermaakte hij dit museum 4000 te gebruiken voor de samenstelling van een catalogus ten be hoeve van zijn kunstverzameling; een pen dule met olifant, geschenk van koning Lo- dewijk XIV aan jonkheer Willem van Haren, destijds onze gezant in Frankrijk, een keuze uit zijn antiek zilver, zijn portret door P. van der Hem en een aantal teke ningen van zijn harld. Een groot deel der voorwerpen was reeds in bruikleen in het Gemeentemuseum aan wezig. Daar deze legaten een zeer belangrijke en kostbare aanwinst voor de gemeentelijke verzamelingen zouden zijn, stellen B. en W. van Den Haag de raad voor deze te aan vaarden. L V ter zake; waar 't op aankwam, was Cass' bezoek van gisteravond aan deze plaats! En hoezeer hij zich inspande om het tegen deel te geloven, het was hem onmogelijk om Monica en mevrouw Dean niet in ver band hiermee te brengen! Het was wel uit gesloten te achten, dat zich op deze afge legen plaats toevallig ook nog een derde bevond, die iets met deze zaak te maken had! Het was moeilijk de feiten onder ogen te zien. Ondenkbaar leek 't hem, dat Monica iets te maken zou hebben met iemand als Cass! Hij sloeg haar gade en ze ontweek zijn blik niet. Haar grijze ogen keken hem rustig aan, al was er een vraag in te lezen, als wilde ze weten, wat er in hem omging. Even later kwam er een glimlach om haar mond en deze maakte 't Matt volkomen on mogelijk om alleen maar verstandelijk te redeneren. Monica was honderd 'procent betrouwbaar, dat stond voor hem vast „Ik ben 't niet met Arden eens", zei hij langzaam. „Er kan wel degelijk iets ge daan worden en ik ben van plan 't te doen ook. Jij moet me helpen!" Haar glimlach verdween en ze scheen zich niet op haar gemak te voelen. „O, Matt, doe dat niet!" zei ze dringend. „Je hebt er geen idee van. wat de gevolgen kunnen zijn. Sir Jonathan was er al bang voor, dat je je er mee zou willen blijven bemoeien. Dat is de eigenlijke reden waar om hij mij verzocht onmiddellijk uit Martle te vertrekken. Opdat jij me niet meer zoudt kunnen ontmoeten en vragen stel- BERLIJN. (Reuter). De Amerikaanse evangelist Billy Graham is vanochtend te Berlijn aangekomen, waar hij Zondag op een massa-bijeenkomst in het Olympisch stadion zal spreken. Dit stadion biedt plaats aan 100.000 personen, maar de vraag naar toegangsbewijzen is zo groot, dat de orga nisatoren van de bijeenkomst er een nabij gelegenterrein met een tribune voor'25.0Ö0 personen hebben bijgehuurd. Tot half tien heeft gisteravond de eerste voorstelling van „Mariken van Nieume- ghen" door de katholieke Haarlemse ama teurs doorgang kunnen vinden. Toen spoel de de regen spelers en toeschouwers (leer lingen der R.K. scholen van Haarlem en omgeving) weg. Wij zullen dus met ons verslag moeten wachten tot de weergoden Henk Schaer en zijn gezellen gunstiger zijn gezind. Prij'zen op het filmfestival te Berlijn De David O. Selznick filmprijs, de gou den lauwer die jaarlijks wordt toegekend aan de film, welke het meest heeft bijge dragen tot het onderling begrip tussen de volkeren, is dit jaar verleend aan de Oos- tenrijks-Zuidslavische rolprent „Die letzte Brücke". Verder werden prijzen toegekend aan de Britse film „De verovering van de Mount Everest" en de Spaanse film „Guerra de dios". Op de Noordzee is de proeftocht gehou den van het motortankschip „Pensa", ge bouwd op de werf Jan Smit Czn. N.V. te Alblasserdam voor rekening van de rederij A. B. Turret te Helsingfors. Het zal met een draagvermogen van 16.300 ton het vlaggeschip van de Finse koopvaardijvloot zijn. De lengte is 162 meter, de breedte 20 meter, en de holte 11 meter. De lading tanks hebben een capaciteit van 780.000 kubieke voet. de snelheid van het schip be draagt 14'/2 mijl- De „Pensa" is geheel gelast Na de proefvaart is het schip door de directeur van de rederij overgenomen. len, voordat mij meer te weten is geko men". „Sir Jonathan kan wat mij betreft, naar de maan lopen! Zoals ik je al zei, ben ik 't niet met hem eens". Er was thans opwinding in Matt's stem hoorbaar. „Hij had onmiddellijk naar de politie behoren te gaan", vervolgde hij. „Er zijn werkelijk héél weinig misdrijven in dit land, die met in het Wetboek van Strafrecht voorkomen. En dit komt er stel lig ook in voor. Ik denk heus wel aan die arme jongen. Ik wil hem vinden en hem weer terug krijgen. Dat lijkt me beter dan hem in handen van die ellendelingen te la ten en over hem te onderhandelen, zoals Arden als enige mogelijkheid schijnt te zien". Matt's woorden klonken fel. Hij kon Ar- den's macht over Monica moeilijk verkrop pen. Het meisje leek wel als was in zijn handen „Zal ik je eens wat vertellen", vervolgde hij, Arden zal me misschien nog eens héél dankbaar zijn! Ik heb een spoor gevonden, waaraan zijn dierbare detectives tenminste iets zullen hebben, om op verder te wer ken! Heus ik sympathiseer met Arden, maar hij schijnt niet meer de beschikking te hebben over zijn normale gezonde ver stand Het is waarzin, te zeggen, dat er niets gedaan kan worden!" „Ik begrijp je. Ik heb zelf ook dikwijls zo geredeneerd, antwoordde Monica rustig, zo rustig, dat Matt zich opeens beschaamd voelde over zijn felle uitbarsting. „Maar De jaarlijkse inzameling ten bate van het Nederlandse Rode Kruis in de Haarlem mermeer heeft een schitterend resultaat opgeleverd. Thans is reeds bijna f 3800. opgehaald. Hierbij komt nog het resultaat van het eveneens tot het rayon van de af deling Haarlemmermeer behorende dorp Sloten, waar in het begin van de maand Juli wordt gecollecteerd, zodat de op brengst van verleden jaar, die f 3500.be droeg, verre word overtroffen. In het bij zonder valt de onder-afdeling Hoofddorp op: hier werd meer dan f 1000.ingeza meld. In de andere onder-afdelingen zijn de afgeronde resultaten: Aalsmeerderdijk f 420.Abbenes f 150.Badhoevedorp f 720.Nieuw Vennep f 440.Rijk f 385.Vijfhuizen f 200.Zwanenburg- Halfweg f 455. DOKTERSDIENSTEN Hoofddorp: dokter Nanninga, telefoon 6220. Nieuw Vennep: dokter van der Weg, telefoon 280. Zwanenburg-Halfweg: dokter Rijnders. Voor de vergadering van de gemeenteraad op Woensdag wordt behandeld een voorstel van B. en W. om een in een vorige verga dering aangebrachte wijziging in de ver ordening op de vermakelijkheidsbelasting, waardoor sensationele films met 30 zou den worden belast, ongedaan te maken. B. en W zijn met Gedeputeerde Staten van mening, dat een beoordeling van wat onder sensationeel moet worden verstaan in de practijk tot moeilijkheden aanleiding zal geven. Uitbreiding verlichting St. Martinusschool In elk der lokalen van de St. Martinus- meisjesschool bevinden zich slechts twee lichtpunten. B. en W. stellen de gemeente raad nu voor medewerking te verlenen tot uitbreiding van die verlichting. DOKTERSDIENST De Zondagsdienst wordt op 27 Juni waar genomen door dokter G. P. D. Ie Cocq d' Armandville, Sixlaan 7, telef. 5613. Met een druk bezochte vergadering hield de R.K. coöperatie „Onderling Belang" in Lisse de 35ste jaarvergadering onder leiding van de heer H. v. d. Vlugt. In de bespre king over de lage dividenduitkering, werd als hoofdoorzaak de g'-ote concurrentie en belasting-druk aangevoerd. Door de heer de Koning werd in zijn verslag de wens uit gesproken om over te gaan tot het stichten van filialen, waardoor men lagere exploita tie-kosten hoopt te bereiken. De afdeling kruidenierswaren was iets terug gelopen in haar omzet welke echter nog f507.000 bedroeg, de afdeling bakkerij had een omzet van f 63.000, ook de afdeling brandstoffen bleef stabiel met f 112.000, de afdeling manufacturen bereikte in het af gelopen jaar f207.000. Als dividend werd vastgesteld voor de leden bakkerij twee procent en overige afdelingen één procent. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jeroen Maria, d. van M. A. Sprokkelenburg en J. M. v. d. Berg; Johan nes Hermanes, z. van P. K. v. d. Veek en P. Th. Timmers; Alida Louise, d. van J. H. Onos en J. van Gorsel. ONDERTROUWD: C. v. d. Voet en H. M. de Laat. GEHUWD: J. Th. v. d. Klugt en C. M. J. Bakker. OVERLEDEN: Jan Onos wedn. van M. van Zuilen, oud 90 j. tenslotte is hij de man, die 't weten kan. Denk ook eens aan die boodschap, die die ellendeling Van een Scott me voor hem meegaf: dat Beverley niets zou overkomen, zo lang geen verkeerde stappen werden gedaan!" Ze hield even op en voegde er dan zacht aan toe: „Je zou een enorme verantwoordelijkheid op je nemen door op eigen houtje iets te ondernemen, Matt. Waarom praat je niet eens met sir Jonathan?" „Ik zal te zijner tijd inderdaad met sir Jonathan praten", antwoordde Matt, ter wijl hij haar ernstig aankeek. „Maar dan hoop ik genoeg bewijzen bij me te hebben om hem tevreden te kunnen stellen. Ik hoop dan met definitieve aanwijzingen te komen, waarmee we ons tot de politie kunnen wenden. En als hij dan nóg wei gert, dan ga ik! En jij zult me dan moeten steunen!" „Ik kan je niet helemaal volgen", zei ze, terwijl ze fronste. Een nieuwe ontstellend denkbeeld was in zijn hoofd opgekomen, terwijl hij met haar sprak. Op voorzichtige wijze wilde hij 't haar voorleggen. „Monica" vroeg hij, instinctief zijn stem dempend, „geloof je dat er behalve Scott, nog een andere ver rader in dit drama betrokken kan ziin?" Er kwam een ernstige peinzende uitdruk king op haar gezicht. „Wat bedoel je?" Haar stem trilde even. „Ik heb een aanwijzing, die ik bewijzen kan", zei hij langzaam. „Wie waren be halve mevrouw Dean en jij gisteravond Vrijdagavond kwam de gemeenteraad van Lisse in openbare zitting bijeen. Het ambte naren-reglement en de arbeidsovereen komstenverordening werden aangevuld met het oog op de vacantie-uitkering. Het voorstel tot wijziging van de kinder toelage, om deze van 18 op 16 jaar terug te brengen voor valide niet-studerende kinde ren, deed de heer Koning namens de KVP- fractie opmerken, dat hij voor handhaving van de 18-jarige leeftijd was. Na bespreking werd het voorgestelde aangenomen. De wijziging van de arbeidsovereen komstenverordening met het oog op de uit kering bij ziekte werd goedgekeurd. Voor de doortrekkinr van het hoofdbui zennet gas- en waterleiding aan de Greve- lingstraat werd in totaal f 5500 uitgetrokken. De geloofsbrieven van het nieuwe raads lid de heer G. v. d. Berg werden door een commissie onderzocht en bij monde van de heer Van Leeuwen in orde bevonden. Zonder bespreking werden gewijzigd de begroting openbare werken 1954 en gas bedrijf 1954, waterleidingbedrijf 1954, en de gemeentebegroting dienst 1953. De gemeente begroting dienst 1954 onderging eveneens wijziging. Met een volmacht aan het college ging de raad accoord met de verkoop van bouw grond aan de Wagenstraat voor de bouw van een garage. Door de voorzitter werd nog medegedeeld, dat men met de aanleg en bouw van een zwembad, op de volgende zitting een com missie wenst te benoemen welke dan op zo breed mogelijke basis Lisse aan een zwem bad zal trachten te helpen. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. F. L. J. M. Haase, Hereweg 337, tel. 3685. De Hervormde gemeente te Heemstede heeft beroepen in de vacature-ds. Bartlema ds. L. D. van Dijk te Koudekerke (Z.) DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag worden te Heemstede waargenomen door dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224 en dr. L. Wijn berg. Beethovenlaan 36, tel. 35734. Wijkverpleging: Zr. B. G. Badings, Heem- steedse Dreef 138, tel. 3C913. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, telefoon 38320. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: C. M. F. Seijlhouwer en M. J. van Zanten; Th. J. van den Berg en O. M. Kieft; C. S. Floris en M. C. Th. van Egmond: W. Schmidt en Th. Poelman. GETROUWD: D. P. Eveleens en J. S. Wil- lemsen; A. W. Th. Woudenberg en Ch. J. C. Krul; P. J. van Tongeren en B. van den Bos; D. M. E. Knibben en J. Koppe; J. de Bruijn en H. M. Quant; H. van Zijll en T. Venema; C. R. Schuddeboom en J. Nauta. GEBOREN: Obbo Ardré, z. van J. Span jaard en D. H. Evers; Pieter, z. van J. de Ruiter en F. Maat; Etty Johanna, d. van A. Beerthuizen en T. van Dijk; Dirk Johannes Theodorus, z. van G. Vlieger en M. J. de Vries; Wilhbrordus Hendrikus Maria, z. van W. Prins cn G. J. Wlllemse; Jan Dirk, z. van G. N. Schippersen en jkvr. G. E. van Holthe tot Echten; Willem, z. van H. W. van Mars bergen en M. v. d. Tang; Johanna Petronella Maria, d. van J. H. Laas en P. W. Mayen; Monica Clasina Maria, d. van J. Geenevasen en C. J. van Kampen. OVERLEDEN: Wed. E. van Horn—van Laar, 71 j.; Wed. C. Zwart—Tuijn, 63 j.; J. Tensen, 68 j. ADVERTENTIE Een zuil van vunr en schrijnend zuur van diep uit Uw maag tot hoog in de keel? Blus dat vuur toch. Neem een of twee Rennies. Die helpen afdoende endadelijk. 'n Heerlijk middel en nog smakelijk ook. En handig. Iedere tablet apart verpakt. U hebt ze maar bij U te steken om ze voor 't grijpen te hebben Altijd, overal. Daarbij: makkelijk in te nemen zonder water of wat ook: gewoon maar laten smelten op de tong. hier nog méér aanwezig?" Met een beteke nisvol gebaar knikte hij in de richting van het landhuis. Ze keek hem thans met een zorgelijk vertrokken gezicht aan. „Ik weet 't echt niet", antwoordde ze, zorgvuldig haar woorden kiezend. „Begrijp je, we zijn hier gistermiddag pas aangekomen. Ik heb al leen maar één dienstmeisje gezien't is geen groot huisVerder is er nog een tuinman, ik meen, dat Laura zei, dat hij de echtgenoot is van het dienstmeisje. Ze wonen in het kleine huisie achter het bos. Verder is er voor zover ik weet nie mand. Er flitste een gedachte door zijn hoofd en enigszins abrupt vroeg hij: „Hoe heet mevrouw Dean's huis eigenlijk?" „Fosseway". „Is er toevallig telefoon aanwezig?" „Ja". Zij staarde hem thans met wijd open ogen aan. Ze aarzelde en antwoordde dan: „Ja, er is inderdaad opgebeld. We waren juist in de tuin en het dienstmeisje kwam Laura waarschuwen. Ik herinner me, dat ik zei, dat 't prettig was telefoonverbinding te hebben, als je zo afgelegen woont, en ze vertelde me, dat die verleden jaar aange legd was juist in verband met deze afge legen ligging, hetgeen vooral 's winters wel eens heel onaangenaam was. Het had han den vol geld gekost, maar ze zei dat 't dat waard was, en ik ben 't er volkomen mee eens". (Wordt vervolgd). „Der Letzte Walzer" (Rembrandt). Van de operette „Der Letzte Walzer" van Oscar Straus is een vlotte film gemaakt, die zich gedeeltelijk afspeelt in Rusland en gedeeltelijk in Parijs. In 1924 heeft een Russische barones in de Franse hoofdstad veel succes als zangeres, maar tevreden is zij niet. Haar gedachten gaan steeds terug naar Rusland, in het bijzonder naar de man van haar hart: een ritmeester. Het meisje is er vast van overtuigd, dat zij de ritmeester terug zal vinden en inderdaad ontmoet ze hem in Parijs. Als chauffeur heeft hij een baantje gevonden. Eva Bartok en Curd Jürgens zijn de hoofdpersonen van deze prettige film, die aantrekkelijk is door de muziek van Oscar Straus en het zwierige spel der medewerkenden. A. O. Een programma, getiteld „Ijhlmdraken", wordt van 1 Juli af vertoond in het Kur- haus-cabaret te Scheveningen. In dit pro gramma herleeft de bioscoop in oude stijl,, compleet met explicateur en begeleidende pianomuziek. In het Kurhaus-cabaret wordt als hoofd film „The kid" ('t Jochie) met Charlie Chaplin en Jackie Coogan gedraaid. Vooraf gaan „Teken, of je leven" een film uit de jaren omstreeks 1920, alsmede „De krui deniersoorlog", een gooi- en smijtfilm uit dezelfde periode. Explicaties worden gege ven door Max Nabarro, een der laatste nog in leven zijnde „bioscoop-explicateurs". Dat was erg! De jongens waren er helemaal ontdaan van. Tante Liezebertha naar het ziekenhuis! Ze waren als muisjes zo stil, en ze stonden bedrukt bij elkaar, toen de ziekenauto verscheen en even later weer wegreed, met tante Liezebertha. „Als het maar niet heel erg is", fluisterde Bunkie. „Ik hoop, dat tante Liezebertha weer gauw terugkomt!", zei Rick. Ze waren alleen in huis, de drie jongens, want oom Tripje was meegegaan in de ziekenauto, om tante Liezebertha weg te brengen. Bedroefd en stilletjes zaten ze bij elkaar in de kamer en ze hadden helemaal geen zin in spelen of lezen. Een uurtje later kwam oom Tripje weer thuis. „Nou, jongens", zei hij. „Tante Liezebertha is in 't ziekenhuis. Nu zullen we maar hopen, dat het niet te lang hoeft te duren. Als tante Liezebertha weer thuis komt, is ze weer beter". „Zou het erg zijn, oom Tripje?", vroeg Bunkie ongerust. „Welnee", troostte oom Tripje. „Het zal wel meevallen, hoor. Het was alleen beter, dat tante Liezebertha naar het ziekenhuis ging, omdat ze daar beter verpleegd kan worden. Maar de dokter heeft gezegd, dat het niet zo lang zal duren!"

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6