„Mariken van Nieumeghen" Woningbouw in Grote IJpolder Kort en bondig Katholieke amateurs in Openluchttheater <^5rieven aan de redactie Bij een dansschool in Zandvoort Aanvraagformulier Bloemendaal Amsterdamse Beurs MAANDAG 2 8 JUNI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Receptie J. B. Laimböck Orgelconcert op Dinsdagavond Burgerlijke Stand van Haarlem Vrijdag vergadering wijk- comité „Oud-Schoten" Afscheid J. de Haan Ruim 800 wandelaars ontvingen onderscheiding Voltooiing bestaande bebouwing met achttien huizen Uitreiking van verkeers- diploma's op 1, 2 en 5 Juli Sijbers naar NB VB? Diefstal spoedig opgehelderd DVS vierde Zaterdag „Vader Klarendag" Gasten die meetellen rekenen op Bewoners Grote Houtstraat vierden Zaterdag feest C. van den Boogaard halve eeuw lettergieter Burgemeester inspecteerde politie te paard WASSERIJ DUYN Geslaagden verkeers- examens waren bijeen Nadat de eerste voorstelling halverwege moest worden afgebroken, omdat de regen elk verder spelen belette, is dan toch Za terdagavond onder nog lang niet ideale weersomstandigheden de opvoering van „Mariken van Nieumeghen" tot een goed eiinde kunnen komen. De katholieke Haar lemse amateurs, geselecteerd uit de diver se dilettantenverenigingen, hebben er on der regie van Henk Schaer eer mee inge legd. Hun dictie was voortreffelijk, hun gebaar en mimiek aangepast aan de ruimte, hun individuele spelprestaties getuigend van het talent, waardoor zij waardig waren bevonden van de troupe deel uit te maken. Verheugende zaken, die men niet moet vergeten bij een beoordeling te vermelden, omdat het tenslotte een voorstelling was •van mensen voor wie het toneelspelen een met hart en ziel beoefende liefheb berij is. De kwaliteiten, die zij in hun spel ten toon spreidden, waren in natuurlijke aanleg aanwezig. Het is niet te veel gezegd wanneer men constateert, dat hun slagen het slagen is der regie: in alles was de sti mulerende leiding van Henk Schaer te be merken, al viel het accent zwaarder op de nauwkeurigheid dan op de dynamiek. Ver geleken bij een voorstelling „binnenshuis" stelt het openluchtspel hoge eisen aan spe lers en regie. Het vraagt een technische beheersing, die zelfs vakacteurs zich met moeite verwerven en voegt als het ware een nieuwe dimensie aan de toneelruimte toe. De intimiteit dreigt gauw verloren te gaan, de gevoelens komen aanzienlijk meer gehandicapt over het voetlicht. En zeker die van een in zijn laatste tonelen zo op het innerlijk gericht mirakelspel als „Ma riken van Nieumeghen", dat naar mijn smaak beter op een marktplein dan in een openluchttheater tot zijn recht komt. Het heeft een begrenzing van node, die het concretiseert. Die begrenzing gaat in de open ruimte met slechts de afscheiding van bossages teloor. De figuren passen niet meer natuurlijk in hun omgeving, zelfs al tracht men met zetstukken een décor te improviseren, dat de suggestie van het marktplein zoals bij het wagenspel of huizen wekt. Alles pleit voor een realistische entourage. Alles pleit voor die concrete omgeving waartegen de gevoelens weerkaatsen kunnen. Er is een echo nodig, een klankbodem, die de spelers bij hun vertolking te hulp komt. Ze ontbreekt in het openluchttheater, bepaal delijk althans voor een spel als „Mariken". En het is om deze reden, dat het spel geen eenheid werd, een eenheid,die bijvoorbeeld Jean Vilar zo nastreeft, een eenheid ook, welke mij zo aangenaam trof bij de voor stellingen van „Esmoreit" een jaar geleden in de binnenhof van de Ruïne van Brede- rode. Het ontbreken daarvan is werkelijk een betreurenswaardige omissie bij de op voering, ook al passen daarvoor geen ver wijten. In de gegeven verhoudingen heeft men het beste trachten te bereiken wat binnen de mogelijkheden lag. Dat het is bereikt houdt een compliment voor regie en spelers in. Er zou nog het nodige te vertellen zijn Op het landgoed ..Berkenrode" te Heem stede. waar de handschoenenfabriek van de heer J. B. Laimböck gevestigd is. vond Zon dagmiddag een druk bezochte receptie plaats welke ter gelegenheid van het veertigjarig zakenjubileum van de eigenaar gehouden werd. De receptie werd opgeluisterd met vro lijke marsmuziek, ten gehore gebracht door de R.K. Harmonie ..Sint Michaël", waarvan de jubilaris beschermheer is. Uiteraard werd de heer Laimböck deze middag door talrijke zakenrelaties en perso neelsleden gecomplimenteerd, terwijl het ge meentebestuur van Heemstede vertegenwoor digd was door de burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard. Verder waren onder meer aanwezig de gemeentesecretaris van Heemstede, de heer T. M. Schelling, de oud gemeente-secretaris. de heer N. Vos en de hoofd-inspecteur van politie, de heer A. Be- rentsen. Onder andere werd het woord ge voerd door pastoor C. W. van Mierlo, die de heer Laimböck daarbij de pauselijke onder scheiding ..Pro ecclesia et pontifice" in het vooruitzicht stelde. Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Dinsdagavond van 8 tot 9 uur, door George Robert luidt: 1. Deux points d'orgue, Pérotin le grand; 2. Magnificat quarti ton:, -T. Titelouze; 3. Suite du premier ton, L. N. Clérambault; 4. Choral I, César Franck; 5. Intermezzi, H. Andriessen; 6. Rhapsodie grégorienne, Jean Langlais. HAARLEM, 26 Juni 1954 ONDERTROUWD: 26 Juni, J. van der Bruggen en E. M. E. Jansen. GEHUWD: 26 Juni. W. P. van Gils en C. M. Moonen; A. Arnoldt en M. M. Pieren; F. A. Slikker en C. M. Baarslag. BEVALLEN van een zoon: 26 Juni, L. J. SieraadVeldhuis; M. Netten—Staal. BEVALLEN van een dochter: 23 Juni, S. G. FeeneySigmundson; 25 Juni, H. de KlerkSteenkist; E. MachielsenBakker; E. Rinkelde Vos; W. M. van VeenBijtjes; 26 Juni, Chr. Lavooi—Haveman; J. Moone— Draaisma. OVERLEDEN: 24 Jur.i, H. Mica, 33 j., Spaarndamseweg; 25 Juni, G. Schortinghuis —van Dijk, 76 j., Kleverparkweg; G. Zwart, 50 j., Hazepaterslaan; A. P. M. Piek, 57 j., Korteweg. over de historische betekenis en de inhoud van „Mariken van Nieumeghen", een der fraaiste ons overgeleverde spelen uit de middeleeuwen, welks dichter onbekend is, maar van wie gezegd mag worden dat hij een zuiver dramatisch vermogen aan de dag legde. Ik zou ook nog kunnen ingaan op de coupures, die in de tekst zijn aange bracht en de „kuising", welke de Moeye uitnemend getypeeerd door Miep Neiis in haar scènes met „Mariken" kwalijke beperkingen oplegde. Het zou mij te ver voeren. Aan mijn kolomruimte gebonden gewaag ik liever van de onderscheidene vertolkingen, waarvan er één bijzonder heeft voldaan: die van Ida Rooyers in de titelrol. Zij bezit een fraaie dramatische expressie, die, mits goed gebruikt, mar kante prestaties kan opleveren. Voor deze rol was ze geknipt. Heel natuurlijk en in nerlijk zuiver aangevoeld speelde zij Mari ken, daarmee de intenties van het stuk en haar regisseur nergens veronachtzamend. Een sterk persoonlijk element legde Guus Boersma in de rol van Moenen, de duivel. Zijn vertolking demonstreerde wel zijn effectrijke vrijheid van spel, die nochtans niet overal de spanningen opriep, welke zijn verschijnen vergezellen.De oom pastoor van Jan Icas van Dijk voldeed mij uiter mate. Welk een soberheid en toch zo ge adeld met dramatische kracht! Eerlijk en bewogen waren Ans Swart en H. v. d. Veldt in hun rollen van O. L. Vrouwe en God bij het wagenspel met Jan Overtoom als de listig pleitende Masscheroen. Voeg daarbij de bevredigende bezetting der nevenrollen en ge krijgt een reeks van vol doening wekkende individuele spelpresta ties, welke een afspiegeling waren van Henk Schaers zorgzame regie. Dat hij hen niet tot een totaliteit kon doen samen smelten heeft als voornaamste oorzaak wat ik hierboven al omschreef. Dat weerhoude ehcter niemand de voorstellingen van Dins dag- en Woensdagavond te bezoeken. Noch moge het de stichting Kunst en Vermaak, die de organisatie behartigde, ervan doen terugschrikken oo de thans ingeslagen weg voort te gaan. Er ligt hier een taak voor de katholieke amateurs. Er zijn nog meer mirakelspelen. Er zijn ook nog'grote katho lieke auteurs (Calderon en de Molina, bij voorbeeld, om enige van de Spaanse te noemen) wier werk zich voor het open luchttoneel uitstekend leent en waarvan de opvoering, als ze even serieus wordt opgezet, een daad van culturele betekenis kan zijn! P. W. FRANSE. De voorstelling van „Mariken van Nim- wegen", welke vanavond door de stichting „Kunst en Vermaak" in het Bloemendaals Openluchttheater zou worden gegeven, gaat wegens ongunstig weer niet door en wordt thans op Woensdagavond 30 Juni gegeven. 1 (Verkort weergegeven) Christenen. Met grote verwachting heb ben duizenden de evangelist Billy Graham ontvangen en naar hem geluisterd. Wat doet het een mensenhart goed, de eenvou dige woorden te lezen, die deze Evangelist heeft gesproken. Maar wat teleurstellend is 't als men een paar dagen later leest, dat die zelfde evangelist spreekt over een herbewapening van Duitsland. Is 't nu niet treurig, dat een Christen en met hem mil- lioenen Christenen, die altijd maar spreken over de liefde Gods en die zeggen op die God te bouwen, zo weinig vertrouwen heb ben in die zelfde God als er wrijving in de wereld is? Wordt 't nu niet tijd, dat allen die zich Christenen noemen, en Hem wil len volgen, die gezegd heeft „Die met 't zwaard omgaat, zal door 't zwaard ver gaan", alleen hun hulp van God verwach ten. Christenen over de hele wereld, geen herbewapening meer, maar een werkelijk vertrouwen in God, dat is wat deze wereld nodig heeft. J. A. F., Haarlem Zondagmiddag hebben leerlingen van de dansschool aan mevrouw Lily Orgodet te Zandvoort in het Theater Monopole een uitvoering gegeven, die ook door burge meester Van Fenema en diens echtgenote werd bijgewoond. Het programma werd aangediend onder de titel „Dansend naar verre landen". Het geheel bleek een soort revue van aanschouwelijke aardrijkskunde te zijn, een aardige opzet ongetwijfeld. Nu is mij gevraagd eens kennis te ko men maken met de verrichtingen en zo zit ik dan met de moeilijkheid om mijn tegen strijdige indrukken in kort bestek samen te vatten. In het openingswoord werd ge zegd, dat wij de resultaten te zien zouden krijgen van „een uurtje ballet in de week". Dat is uiteraard niet veel en dat in aan merking nemend mag de leidster een zeke re waardering voor het bereikte niet ont houden worden. Van de kleinste deelneem sters aan deze demonstratie, niet meer dan een paar turven hoog, zag men soms heel leuke bewegingen, spelenderwijze uitge voerd volgens de regels der imitatie. Bij de treindans mocht men zelfs „zij tilt een knie" aan Nijhoff denken. Ook bij het optreden van bloemen, elfjes, kabouters en levend speelgoed was van veel liefs en meer dan dat te genieten. Met „ballet" heeft deze gezonde en ple zierige vrijs-tijdsbesteding echter niets te maken. Wat men van de groteren zag, wa ren over het algemeen enigszins gestyleer- de folkloristische dansen, waarvan me vrouw Orgodet blijkbaar de karakteristie ke motieven goed bestudeerd heeft. Die passen gaf zij aan haar leerlingen door, zonder deze echter met het gewenste tem perament te kunnen laden, maar dat kan men haar bezwaarlijk verwijten. Ernstiger zou trouwens zijn het nogal verkeerd toe passen van elementaire bewegingen aan de zogeheten „klassieke" techniek, bovendien zelden correct afgewerkt, als hier andere dan amateuristische pretenties werden ge koesterd. Van de zonder uitzondering vrouwelijke executanten daar waren ook volwassen dames bij, die hier een prettige lichaams oefening bedrijven wist zich èèn meisje, dat veelvuldig optrad, bijzonder te onder scheiden, naar mijn mening het gunstigst in de tarantella (met de tamboerijn). In de bij dergelijke gelegenheden blijkbaar on vermijdelijke schaatsenrijderswals van Waldteufel liet zij bij het sneeuwballen- werpen een opvallend goede plastiek zien. Haar ook nog, toegevend aan de mode, op de pointes te laten dansen, was stellig niet verantwoord. Samenvattend kan ik zeggen dat me vrouw Orgodet, als zij binnen de grenzen blijft van het terrein dat zij beheerst: de rhythmisch gehouden, maar overigeiis vrije expressie, daarmede nog vele Zand- voortse jongemeisjes menig stimulerend „uurtje in de week" zal kunnen bezorgen. DAVID KONING Wethouder W. F. Happé spreekt over stichting wijkgehouw in Delftwijk Vrijdagavond 2 Juli zal om acht uur in de kleuterschool, Tesselschadestraat 4 in Haar lem-Noord een vergadering gehouden wor den van het wijkcomité „Oud-Schoten". De Haarlemse wethouder van Openbare Werken, de heer W. F. Happé zal uiteen zetten op welke wijze men kan komen tot de stichting van een wijkgebouw in Delftwijk. Een onzer oude getrouwe courantenbe zorgers gaat de dienst onzer onderneming verlaten. In het grote corps van deze medewerkers komt dit natuurlijk herhaaldelijk voor, maar dit geval is wel bijzonder. Niet alleen heeft de heer De Haan 35 jaar lang zijn werkzaamheden op uitstekende wijze verricht, hij is ook in een vroegere periode vele jaren opgetreden als voorzit ter van de Haarlemsche Courantenbezor- gersvereniging „Onder Ons", in welke kwaliteit wij veelvuldig besprekingen met hem hebben gevoerd. Zijn gezondheidstoestand noopt hem thans, zijn werk neer te leggen. Wij wen sen hem nog tal van jaren in rust en ver beterde gezondheid toe. Haarlemse avondvierdaagse Met trots kunnen de organisatoren van de elfde Avondvierdaagse terugzien op het vele werk dat zij hebben verricht om dit wandeifestijn te doen slagen. Begunstigd door het mooie weer vertrokken Zaterdag middag ruim achthonderd wandelaars om hun laatste kilometers af te leggen ten einde in aanmerking te komen van de wandelsport-onderscheidingen. Bij het bin nenkomen op „Dreefzicht" waren vele wandelaars getooid met bloemen. De heer H. H. Winters wenste namens de Nederlandse Wandelsportbond elke groep met enkele goed gekozen woorden geluk met de prestaties, waarna hij aan de lei ders de diverse herinneringen uitreikte. De reserve politie Haarlem wandelde met een detachement van twintig perso nen Dreefzicht binnen. De heer H. H. Win ters wenste deze groep, die reeds voor de vierde maal had deelgenomen, geluk. De onderscheiding voor de elfde maal werden uitgereikt aan de heren: C. Slinger en Chr. de Reus. Het kruis voor de tiende maal werd uit gereikt aan: E. Röhrich, H. G. Sterk, B. Vos, E. Vos, H. Wubbe alsmede aan de 79- jarige heer G. H. Wamelink. Geruime tijd geleden is er een bestuursgeschil geweest tussen de planologische com missie van de provincie Noordholland en de gemeente Haarlemmerliede en Spaarn- woude over voorgenomen woningbouw ten Noorden van de spoorlijn HaarlemAm sterdam aan hej; Zijkanaal F. De provinciale autoriteiten hadden bezwaar tegen die plannen, voornamelijk op verkeerstechnische overwegingen, omdat de huidige over weg en het viaduct in de spoorweg een toeneming van het verkeer niet kunnen ver werken, toeneming welke toch door woningbouw in de Houtrakpolder en de Grote IJpolder zou worden bevorderd. De Kroon heeft zich in dat geschil in principe aan de zijde der provincie geschaard, met dien verstande dat aan Haarlemmerliede en Spaarnwoude nog de gelegenheid zou worden gegeven de reeds bestaande bebouwing met een beperkt getal woningen af te ronden. Daaruit is een voorstel van B. en W. van Haarlemmerliede voortgekomen, dat thans aan de gemeenteraad is voorgelegd en dat strekt tot de bouw van achttien huizen door de woningbouwvereniging „Zwa nenburg", welke reeds een complex van 28 woningen in de Houtrakpolder beheert. Uit de toelichting van B. en W. ontlenen wij: „Gaarne willen wij medewerking verle nen aan de verwezenlijking dezer plannen, weteftde, dat aan het soort woningen, welke deze vereniging voornemens is te bouwen, zeer grote behoefte bestaat. Ook met de De bekende amateur-astronoom P. G. Meesters uit Halfweg is per fiets naar Zweden gegaan om in het Nederlands centrum bij Figeholm de zonsverduistering van Woensdag a.s. gade te slaan. Hij legde een afstand van 1490 km. af. Zijn rust is dus welverdiend. Ondergetekende: Naam: Straat Plaat3: wenst zich met ingang van te abonneren op Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6.50 per kwartaal/0 50 per week*) Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zfl, die zich met ingang van I Juli 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen De uitreiking van de diploma's aan de kin deren, die voor het verkeersexamen zijn ge slaagd zal plaats vinden op 1, 2 en 5 Juli des morgens om half tien in het Rembrandt Theater op de Grote Markt. Aan de examens namen dit jaar 73 scho len met tezamen 2361 candidaten deel. Hier van slaagden 2164 leerlingen zodat er 197 leerlingen of ongeveer 8,4 percent moest worden afgewezen. De zaal wordt geopend na aankomst van de groepen, die vertrokken zijn van Dreef of Kleverlaan. De scholen, die op eigen gele genheid naar de Grote Markt komen sluiten zich hierbij aan. De rechtsbuiten van V.V.V.. Sijbm-s. heeft als lid van de Venlose eersteklasser bedankt en is in contact getreden met de Nederlandse Beroepsvoetbalbond. Een contract is echter nog niet getekend. Sijbers is het laatste sei zoen enkele malen in vertegenwoordigende KN.V.B.-ploegen uitgekomen. keuze van het terrein kunnen wij ons ver enigen, omdat het mogelijk is op die plaats woningen te bouwen met een betrekkelijk lage huurwaarde in tegenstelling met het bouwen in de kern van Halfweg, waar zulks door de bodemgesteldheid en de grote kosten van ophoging niet uitvoerbaar is. Zoals bekend is, zijn in de loop der ja ren in de bocht van de Kanaalweg bij Zij- kanaal F enkele middenstandswoningen ge bouwd. Nu achten wij het gewenst, het ge deelte Kanaalweg tussen de boerderij van de heer Lief(|nck en bedoelde woningen te reserveren voor nog enkele middenstands woningen en een strook grond voorbij de bocht, aansluitend aan de bestaande wo ningen, ter beschikking te stellen van de bouwvereniging. Voor de bouw van 18 wo ningen heeft de vereniging een terrein van ongeveer 4050 vierkante meter nodig. De kosten van het bouwrijpmaken, n.l. van de aanleg van een tegeltrottoir mei riolering en bijkomende kosten, verhoogd met de waarde van de grond, kunnen op f 4.per vierkante meter worden gesteld en van dit bedrag zouden wij een erfpacht willen be rekenen van 3% of f 0.15 per m2 en wei gedurende 75 jaren, ingaande 1 Januari 1955". Naar aanleiding van het bovenstaande stellen B. en W. de raad voor deze zaak alsnog in de vergadering van 2 Juli a.s. te behandelen. Kort nadat in de afgelopen-nacbt een inbraak was gepleegd in een wapenhandel aan de Gedempte Oude Gracht te Haarlem heeft de recherche de vijfentwintigjarige H. A. B. uit Haarlem aangehouden, ver dacht van diefstal. Omstreeks 2 uur is een ruit vernield van de étalage van de wapen handel en gestolen zijn enige jachtgeweren, pistolen en dolkmessen. Deze voorwerpen zijn in de woning van B. in beslag geno men. Zaterdag stond de speeltuinvereniging „Oud-Schoten" weer in het teken van Vader Klaren. De verjaardag van de grondlegger van het Nederlands speeltuinwerk wordt elk jaar met een gezellig kinderfeest gevierd en ook ditmaal waren er weer talrijke kin deren op het smalle strookje grond dat aan DVS is toegemeten aanwezig. Voor 45 jarigen was er een grabbelton zonder niet; de 1014 jarigen beproefden hun kracht op het romeins wagenrennen, Voorts werd er hard gelopen met hinder nissen door jongens en meisjes van 67 jaar. Voor alle deelnemers waren er aardige prijzen. Ook de leden van het onlangs opgericht mondorgelclubje lieten zich horen op deze winderige maar zeer geslaagde middag. Des avonds hadden familieleden en be gunstigers van de jonge leden gelegenheid een dansje te maken in de Eksterstraat. ADVERTENTIE Sixteen stands for Quality Honderden hebben gistermiddag op het EDO-terrein genoten van de verrichtingen der turners en turnsters van de gymnas tiekvereniging Bato. Hoogtepunten van het aardige programma waren het optreden der kleutershet nummer ringen voor dames en het brugturnen der heren, waaruit men hierboven een fraaie handstand ziet. Voor de leden van de Grote Houtstraat vereniging-en voor de leden van het perso neel zijn in de afgelopen dagen enkele bijeenkomsten gehouden ter gelegenheid van het vijfenveertigjarig bestaan van de vereniging. Het publiek zal over enkele maanden merken, dat er feest is in de Grote Houtstraat. Het bestuur werkt plan nen uit, die later bekend gemaakt zullen worden. De personeelsleden hebben in Cinema Palace een voorstelling bijgewoond van de film „Lastige liefdadigheid". Twaalf honderd dames en heren hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt de film te zien. Zaterdagavond kwamen de leden met hun dames in De Leeuwerik bijeen voor een cabaretvoorstelling onder leiding van Benny Vreden. De heer J. Voogd heette de gasten welkom en zette uiteen waarom het bestuur besloten heeft het negende lustrum te vieren. Het doel is de onder linge band te verstevigen. Vele leden ken nen hun buren nauwelijks en een feest avond biedt een goede gelegenheid elkaar te ontmoeten. De heer Voogd haalde enige herinneringen op uit de afgelopen halve eeuw. Met grote vreugde is de eerste elec- trische tram begroet, maar de bewoners waren later blij, toen de laatste tram de straat gepasseerd was. Een actie is ge voerd, om de Grote Houtstraat te asphal- teren. Dat kwam in 1924 tot stand en ter gelegenheid daarvan is een feestelijke bij eenkomst gehouden. In de loop der jaren is de Grote Houtstraat een prachtige winkel straat gebleven en de voornaamste van de stad. Zij kan wedijveren met de beste straten uit andere steden. De voorzitter wekte de leden op er voor te zorgen, dat de Grote Houtstraat de goede naam blijft behouden. Als over vfjf jaar het gouden feest gevierd wordt dan hoopte spreker, dat men zal zeggen: de Grote Houtstraat is het sieraad van Haarlem gebleven. Het gezelschap van Benny Vreden bracht onder de titel „Ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is", een cabaretpro gramma. Truus Koopmans zong enkele liedjes, Phyllis Lane verzorgde „Happy feet" en „Artisten in blik", Peter Oran bleek een eerlijke zakkenroller te zijn, Jan de Cler vertelde weer zijn bekende sprookje en zong liedjes en Benny Vreden oogstte met z'n liedjes veel succes. Jacques Schutte was niet alleen een goed bege leider op de piano, maar ook een virtuoos op de accordeon. Na afloop van het vlotte programma volgde een gezellig samenzijn. Maandagmorgen herdacht de heer C. van den Boogaard de dag, dat hij vijftig jaar geleden in dienst trad als lettergieter op de afdeling lettergieterij van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. De commissieleden de heren H. Jacobs en J. F. van der Mark hadden de jubilaris van huis afgehaald en brachten de „gou den" lettergieter naar het bedrijf, waar hij onder meer werd toegesproken door de heer J. R. Gunning, namens de directie van de vennootschap. Voorts voerden het woord de heer H. Jacobs van de afdeling lettergieterij, de heer P. W. Voskuilen, secretaris-penning meester van de Algemene Nederlandse Grafische Bond, door de heer E. P. Diepen- daal van de afdeling offset en door de be drijfsleider de heer H. A. Hoogerbeets. De diverse sprekers roemden de ijver en de plichtsbetrachting van de jubilaris en zij overhandigden hem onder meer enkele ge schenken in couvert, een tapijt, een sche merlamp, sigaren en talrijke bloemstukken. BINNENLAND Een negenjarige jongen, A. van der B„ uit Amsterdam, die op het dak van een timmerfabriek aan de Brouwersgracht te Amsterdam was geklommen, is door een dak- licht, dat niet met glas, maar met papier bedekt was, gevallen. De jongen viel van een hoogte van ongeveer zeven meter op een betonnen vloer en overleed ter plaatse aan de gevolgen van de val. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Vrije Universiteit te Amster dam is geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde, eerste gedeelte de heer O. S. Ingwersen, Bloemendaal. Mej. D. Verberne te Bloemendaal is geslaagd voor het eerste gedeelte van het notarieel examen. Mej. dr. M. E. Nolte, wethoudster van Onderwijs van Bloemendaal, is Dinsdag ver hinderd spreekuur te houden en mr. J. C. C. W. Hijszeler, wethouder van Sociale Za ken, op Dinsdag 29 Juni en 6 Juli. De hoofdemployé P.T.T. de heer J. G. Jansen Hendriks te Haarlem is te rekenen van 1 Mei 1954 af benoemd tot hoofd employé eerste klasse in Haarlem. Het resultaat van de verkoop van Armeens handwerk in Haarlem was een be drag van f 1024,50. In aansluiting op ons bericht van Za terdag over de openluchtvoorstellingen van Henri Ghéon's „Bernadette", welke onder lending van Anton Sweers op 2, 3 en 4 Sep tember op het terrein van „Mariënheuvel" aan de Glipperweg gegeven zullen worden, kunnen wij nog vermelden, dat de eerste bijeenkomst van de medewerkenden is vast gesteld op Donderdag 8 Juli in het parochie huis „Anno Santo" aan de Achterweg. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers heeft vanmorgen in het rijcentrum „Te Paard" te Heemstede zich voor het eerst op de hoogte gesteld van de vorderingen van de zeven man sterke bereden afdeling van de Haarlemse politie, welke daar in opleiding is. Inspecteur G. Endlich heeft zich met zijn manschappen volgens de regelen der kunst gemeld en vervolgens heeft de af deling een aantal manége-oefeningen uit gevoerd en figuren gereden. De burgemeester heeft zijn tevredenheid met deze verrichtingen niet onder stoelen of banken gestoken. In de komende weken gaat de afdeling oefenen in het duinterrein. ADVERTENTIE AMSTERDAMSE VA ART 20 TEullOS? MANGELWAS 55 CT. PER KG In het gebouw „Domi" aan het Zandvoor- terpad te Overveen kwam Maandagmorgen om halftien de eerste groep bijeen van de totaal vierhonderdennegentig geslaagde leer lingen van de vijftien scholen voor lager on derwijs in de gemeente Bloemendaal, die in de maand Mei aan het jaarlijkse verkeers examen hebben deelgenomen. Een herhaling van het vanmorgen gegeven programma voor de overige scholieren begon om halftwee. Tijdens de bijeenkomst met een uiteraard feestelijk karakter trad mr. Janno uit Den Haag op als goochelaar en buikspreker. Ver der werd de onderwijsverkeersfilm „Twee jongens en een auto" vertoond, gevolgd door enkele leutige kortere filmpjes. De meisjes leefden met veel spanning en luidruchtig heid mee met de avonturen, die twee jongens in de auto van hun oom beleven, als zij een achtervolging inzetten naar een andere auto. die na het veroorzaken van een aanrijding zonder zich over het slachtoffer te bekomme ren. iets wal bij de wet als misdrijf wordt be schouwd is doorgereden. Alvorens aan de hoofden van scholen de diploma's konden worden uitgereikt en de kinderen een versnapering in ontvangst mochten nemen, werden de meisjes en jon gens nog toegesproken door de heer R. D. La- gendaal. voorzitter van de onderwijsverkeers- commissie. Deze bracht dank aan het ge meentebestuur. dat het verkeersexamen en deze feestelijke bijeenkomst door financiële steun mogelijk maakte. Ook dankte bij de Verkeerspolitie die veel tijd beschikbaar had gesteld om de examens af te nemen. Als derde betrof zijn dankwoord de heer J. T. Steenwijk secretaris van de Verkeerscommissie, die alle diploma's in schoonschrift heeft geschreven. Het doet de commissie veel genoegen, dat dit jaar voor het eerst alle scholen voor L.O. in de gemeente aan het examen hebben meege daan. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-314 Nederl/47 99i 99% A.K.U 228% 229 350% 351% Philips Gloeil. 252 253% Kon. Petroleum 523% 525% A'dam Rubber 85% 85% Holl. Amer. Lijn 148% 148 N. Seheepv. Unie 140 139 H.V.A. 119% 120 Deli Mij 116 115V2 Amsterd. Bank 194% 194% Ned. Handel Mij. 181 181 Rotterd. Bank 184% 184% Twentsche Bank 192 192 Anaconda Copper 38l/ï 38% Bethlehem Steel 69 69 Republic Steel 58% 58% Shell Union 96 95 21% 21 48% 48

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3