Mr. dr. J. van Bruggen nam afscheid van de Verzekeringskamer Velsens raadhuis uit de impasse? Kort en bondig Help moeder natuur! Hillegom Zandvoort's oorlogs schade en wederopbouw Bloeiende narcissen in Groenendaal Zang en pianospel N.Z.H. nam afscheid van oudste vaste klant Muzikale leerlingen van Ada Pirsch HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Raad wil meer weten Juryleden en deelnemers van bloemencorso bijeen Zomeravonddiensten in Hervormde Kerk Kinderspelen en bal- champètre in Zandvoort Morgen weer feestverlichting Muziekinstituut Jubileum P. J. v. d. Eynde Stertocht van Humanitas naar Vierhouten D. Wieringa 25 jaar in gemeentedienst P. Rippen speelt op orgel in Grote Kerk Busdienst Heemstede- Zandvoort morgen dagelijks Burgerlijke Stand van Haarlem WOENSDAG 30 JUNI 1954 Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd neemt mr, dr. J. van Bruggen te Heemstede vandaag in het Pa viljoen Vondelpark (I.C.C.) te Amsterdam afscheid van de Verzekeringskamer, waar hU sedert 1943 de functie van voorzitter bekleedde. De vele verdiensten van mr. dr. Van Bruggen mochten in brede kring reeds een grote waardering verwerven, zodat bij voorbeeld het laatst verschenen orgaan van de Nederlandse Vereniging ter Bevor dering van het Levensverzekeringswezen vrijwel geheel aan deze scheidende voor zitter is gewijd. In artikelen van dr. M. Niemeijer. voor zitter van de N.V.B.L.; mr. J. H. P. V. Haitsma Muiier. voorzitter der N.V.B.S.; prof. dr. C. Campagne en mr. G. Snoek Henkemans leggen zij de nadruk op zijn innemende persoonlijkheid en groot ver antwoordelijkheidsbesef, op de persoon lijke invloed van mr. dr. Van Bruggen op het Spaarkasbedrijf, op zijn politieke en maatschappelijke carrière en op zijn veel zijdige arbeid op het gebied van de sociale verzekering. Mr. dr. J. van Bruggen werd 12 Juni 1889 te Teteringenbij Breda geboren, waar zijn vader als leraar aan de Militaire Academie verbonden was. In 1895 vertrok de familie naar Goes en de jonge Van Bruggen heeft in deze stad zijn jeugd doorgebracht. Daar bezocht hij de lagere school en de H.B.S.. De universitaire op leiding betekende na zijn promotie in 1915 bij prof. Jan de Vries op een meetkun dig onderwerp, getiteld „De hoofdstelling der Axonometrie" direct de aanvang van een prachtige carrière, want de func tie in het maatschappelijk leven als secre taris van de Raad van Arbeid bracht hem in aanraking met talrijke juridische, econo mische en sociale problemen. Mr. dr. Van Bruggen volgde bovendien de studies in de juridische wetenschappen, waardoor hij in de tweede faculteit trad. In 1927 werd deze studie eveneens met succes bekroond door het afleggen van het doctoraal exa men in de juridische faculteit. Verder heeft de litteraire faculteit met zijn ver schillende aspecten een deel van mr. dr. Van Bruggen's belangstelling opgeëist, het geen ten gevolge had, dat de Denen bij een bezoek aan Kopenhagen in 1946 tot hun niet geringe verwondering door mr. dr. Van Bruggen in hun landstaal voor de feestelijke ontvangst werden bedankt. Mr. dr. Van Bruggen was van 1923 tot 1932 voorzitter van de Raad van Arbeid te Dordrecht en daarna tot 1938 voorzitter van hetzelfde lichaam te Amsterdam. In dit jaar volgde zijn benoeming tot lid van de Verzekeringskamer, waarvan hij in 1943 als voorzitter werd aangewezen. Hij begon zijn taak £us onder de meest on gunstige omstandigheden van de Duitse bezetting. Verschillende maatschappijen hebben aan deze voorzitter te danken, dat zij hun bedrijf in eigen verband konden voorzetten. Verder is mr. dr. Van Bruggen vele jaren voorzitter geweest van de Ver eniging voor Verzekeringswetenschappen en was ook de totstandkoming van de Verzekeringsbibliotheeek, waarbij zowel de bibliotheek van de N.V.B.L., van het Actuarieel Genootschap, van de Vereni ging voor Verzekering-Wetenschap als die van de Verzekeringskamer betrokken werden aan zijn initiatief te danken. Ook heeft mr. dr. Van Bruggen interna tionale contacten gelegd, waarvoor hij er kenning vond door zijn benoeming tot Commandeur in de Orde „Al Merito della Rebublica" van Italië. Verder werd hij in 1946 benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De veelzijdigheid van mr. dr. Van Brug gen blijkt verder uit zijn politieke loop baan, die in 1923 als lid van de gemeente raad voor de Christelijk Historische Unie te Dordrecht een aanvang nam. Van 1930 tot 1932 was hij lid van de Provinciale ADVERTENTIE Kamerplanten hebben voedsel «d nodig. O Dus POKON-KUNSTMEST. Dit bevat de juiste verhouding aan voedingsstoffen en staat al 24 jaar aan de spits Lét^op het rpetk POKON Met CHRYSAL gaan Uw snijbloemen 2 I 10 lang mee! Bij de vaststelling van de suppletoire j begroting der gemeente Velsen over het jaar 1953 door de raad is gisteravond de raadhuiskwestie weer ter sprake gekomen. Zoals al eerder gemeld is, hebben Gedepu teerden het Velsense college verzocht, de „aanlooppost" voor het nieuwe Velsense raadhuis van deze begroting af te voeren, tegelijk met enige minder belangrijke pos ten. Bij de goedkeuring der suppletoire begroting wilde het Katholieke raadslid, de heer Nuyens thans weten, waarom deze afvoering eigenlijk geschied is en zijn confrater, de heer Verbeek (Arbeid) opperde de veronderstelling, dat de post van de begroting van 1953 afgevoerd moest moest worden en dan wellicht voor 1954 opnieuw een kans maakt. Maar er is, zijns bedunkens, geen enkele reden voor deze principiële afwijzing van het Velsense raadhuisplan, vooral omdat er in Velsen nog niets feitelijks onderno men is. Hij vreesde overigens, dat de post ook van de begroting voor 1954 geschrapt zal worden. De wethouder voor financiën, de I heer A s c h o f f (C.H.) merkte op, dat het geen principiële afwijzing betrof, maar j slechts een overboeking naar de nieuwe begroting. Hij liet zich echter ontvallen, dat de aangelegenheid op zichzelf verband houdt met de I.Tmondpiannen, waarop de raad reageerde met de opmerking, dat het dus wèl een principe-kwestie is. Ter grif- j fie is men overigens, naar het zeggen van de heer Aschoff, met de IJmondkwestie bezig. De voorzitter, burgemeester mr. M. M. Kwint sloot het korte debat met de op merking, dat zijn woorden in de Nieuw jaarsrede (waarin gezegd werd, dat Velsen een raadhuis dringend van node heeft, wil de gemeente zich harmonisch ontplooien rond een kern) volledig van kracht blij ven, maar dat het thans verstandiger lijkt, de gang van zaken in deze even af te wachten. Het portret van mr. dr. J. van Bruggen, geschilderd door Sierk Schreuder. ter gelegenheid van zijn afscheid door de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van het Levensverzekeringswezen aan de Ver zekering skajner aangeboden. Staten in Zuid-Holland en sinds 1946 van de Provinciale Staten in Noordholland. Sedert 1949 vertegenwoordigt hij verder de Protestants Christelijke partijen in de Heemsteedse gemeenteraad, waar zijn des kundige betogen, meestal met een glundere humor doorweven, steeds met aandacht worden beluisterd. Verder is hij nog pen ningmeester van de Chr. Hist. Unie, voor zitter van de Unie-raad en lid van het da gelijks bestuur van het Gesprek Centrum. Gedurende de officiële afscheidsreceptie, waarbij onder meer zijn door Sierk Schreu der geschilderd portret door de N.V.B.L. aan de Verzekeringskamer werd aangebo den, heeft men mr. dr. Van Bruggen de algemeen gekoesterde bewondering en waardering voor zijn veelzijdige arbeid duidelijk gemaakt. „Niet-florale objecten moeten geweerd worden' Het comité Boemencorso kwam Dinsdag avond in Treslong met de jury en de deel nemers bijeen voor een na-bespreking over het bloemencorso 1954. Dit initiatief van het comité is zeer gelukkig, omdat de deelne mers nu te weten kunnen komen waar de fouten schuilen die zij hebben gemaakt. Na een welkomstwoord van de voorzitter van het comité, de heer G. B. de Vroomen, voerde namens de jury de heer Van der Hart het woord. Deze begon met op te mer ken, dat het corso ongetwijfeld op een zeer hoog peil staat. De bolbloemen, met hun grote verscheidenheid van pastekleuren. le nen zich uitstekend voor het samenstellen van een corso, waarop andere corso's ja loers kunnen zijn. De grote verscheidenheid van kleuren heeft echter het gevaar in zich van onjuiste kleurencombinaties. Het bleek, dat het beoordelen van de wagens vaak zeer moeilijk is geweest. Bij de prijswin naars was er vaak slechts een halve punt verschi bij de beoordeling. Kleinigheden moesten vaak de doorslag geven, omdat alle wagens van zo'n uitstekende kwaliteit wa ren. De algemene indruk van de jury was, dat het laatste corso buitengewoon is ge slaagd. Spreker hoopte, dat geen enkele deelnemer, die vindt dat zijn wagens iets te laag is beoordeeld, zich zal laten ontmoedi gen. Hierna werden diverse films van het laat ste en voorgaande corso's vertoond. Van de gelegenheid tot vragenstellen werd dankbaar gebruik gemaakt. 'Op een vraag waarom een bepaalde wagen, die niet-flora- le objecten verwerkte, hetgeen volgens de instructie verboden is, toch in de prijzen kon vallen, waarbij men zich afvroeg of in de toekomst inderdaad van deze instructie mocht worden afgeweken, wees de jury er op dat de betreffende wagen inderdaad strafpunten heeft gekregen. Met nadruk werd gezegd, dat de eigen sfeer van het corso niet verloren mag gaan. Het was verheugend te constateren, dat de jury zich op het standpunt stelde dat het idee van rijdende bloemstukken gehand haafd moet blijven. Enige jaren geleden In een uitvoerig schrijven hebben Bur gemeester en Wethouders van Zandvoort de raadsleden een overzicht doen toeko men, de huidige toestand van uitgaven voor oorlogsschade en wederopbouw schetsend. Hieruit blijkt, dat op 2 December 1952, - toen een soortgelijk overzicht werd gege ven, - de gemeente met eigen middelen hiervoor een bedrag van f 1.875.000 finan cierde. Momenteel bedraagt dit totaal f 923.000, waaraan f 725.000, voor weder opbouw en f 198.000 voor oorlogsschade. Van het wederopbouwbedrag blijft thans reeds definitief voor rekening der ge meente f 391.000 en voor oorlogsschade f 20.000, is totaal x.000. In hun toelichting zeggen B. en W., dat op herhaald aandringen op de vaststelling van het percentage, hetwelk van de op de wederopbouw-plam-rekening gebrachte be dragen ten laste van de gemeente zal ko men, wat Zandvoort betreft, nog steeds geen beslissing werd genomen, terwijl liet verzoeek, om Zandvoort enige voorrang te verlenen inzake de definitieve vaststelling, evenmin tot nu toe resultaat heeft gehad. Wat de financiering van de onteigende gronden in het wederoprnouwgebied be treft, valt sinds December 1952 een toe name te constateren van f 340.000. In De cember 1952 financierde de gemeente na melijk zelf f 990.000, waarvan zij een rijksvoorschot ontving van f 575.275 en thans financiert Zandvoort zelf f 755.000, - omdat men thans is gedebiteerd wegens vervulling van herbouwplichten of uitbe taling van claims voor f2.286.000 waar op in mindering moet worden gebracht f 956.000, wegens toewijzing en verkoop van gronden en f 575.000, Rijksvoorschot. De wederopbouwuitgaven vermelden een bedrag dat volledig ten laste der ge meente blijft van f 391.000. Het Rijk nam namelijk een voorlopige beslissing tot een totaalbedrag van f 1.545.000, waarvan ten laste van de wederopbouwplanrekening- werd gebracht f 1.154.000, waarvoor aan voorschotten reeds werd ontvangen f 905.000. Er werden Declaraties ingediend tot een bedrag van f 75.000, terwijl een nieuwe voorschot-aanvrage in behande ling is. Uitgaven tot een bedrag van onge veer f 10.000, moeten nog worden gede clareerd. Wat de oorlogsschade aangaat, werden ingediende declaraties tot een bedrag van f 170.000, door het Rijk voldaan, terwijl f 150.000, vergoed werd. In behandeling zijn nog ingediende de claraties ten bedrage van rond f 292.000, waarop reeds f 114.000 voorschot werd verleend. Enkele nieuwe voorschot-aan vragen zijn ook hier in behandeline. De watertoren is in geen van deze bedragen begrepen, omdat deze, door gewijzigde en grotere bouw slechts gedeeltelijk voor oorlogsschade in aanmerking komt. Tenslotte wijzen B. en W. erop, dat de afwikkeling van verschillende declaraties ondervondt, omdat nog geen principiële beslissing door het Rijk werd genomen omtrent het door de gemeente gedecla reerde renteverlies tijdens de uitvoering der werkzaamheden. De kerkeraad der Hervormde kerk in Zandvoort heeft besloten, in de maanden Juli en Augustus in de Hervormde kerk speciale zomeravond-wijdingsdiensten te houden. Na een korte avondwijding door een der plaatselijke en wellicht ook niet plaatse lijke predikanten, zal een vocaal-instru mentaal optreden volgen, waaraan diverse solisten zullen' medewerken. De eerste avond is vastgesteld op Woens dag 7 Juli om acht uur. Hieraan zullen medewerken het kerkkoor en de Zand- voortse organist de heer Herman Dees. De gehele dienst zal ongeveer drie kwar tier in beslag nemen. was de mening van verschillende juryleden dat men dit „schilderen met bloemen" moest laten verdwijnen en over moest gaan tot het vervaardigen van wagens met niet- florale objecten, versierd met bloem-toef- werk. Hierdoor zou het eigen karakter van het corso uit de bollenstreek geheel verlo ren zijn gegaan en zou men zijn vervalen in de geest van het groot aantal andere corso's dat in het gehele land wordt gehouden. Ge lukkig is deze mening thans bij de jury ver dwenen. Aan de herboren OrffcJevereniging „Zandvoort", die na de verkre^Rï subsidie van de gemeente kans zag, in nauwelijks twee weken tijd reeds meer dan vijfhonderd nieuwe leden te werven dankzij een doeltref fende propaganda, komt de eer toe, dat zij Zandvoort ter gelegenheid van de verjaar dag van Prins Bernhard een Oranjedag heeft geschonken, zoals men er in geen ja ren meer beleefde. Het feest begon des middags om half twee, toen bijna 1200 kinderen van alle Zandvoortse scholen zich opstelden bij theater Monopole om gezamenlijk op te trekken naar het circuit, waar kinderspe len werden georganiseerd. Het leek een welhaast onmogelijke opgave al deze kin deren aan de spelen te laten deelnemen, doch dank zij een voortreffelijke organisa tie en de prachtige hulp van al het onder wijzend personeel, dat deze middag on schatbare diensten bewees, een prettige medewerking van de politie en de zozeer gewaardeerde hulp van de plaatselijke af deling van het Rode Kruis, die talrijke kleine verwondingen te behandelen kreeg, verliep alles in een vlot tempo zonder een enkele moeilijkheid. Belangstellenden en kinderen, die nog niet aan de spelen moes ten deelnemen, vonden op de tribune prach tige zitplaatsen, vanwaar men de verrich tingen op het circuit uitstekend kon vol gen en de spelen zelf konden rustig wor den afgewerkt, ten dele op de baan zelf, andere spelen, zoals tonsteken, zaklopen en boegsprietvechten jn de brede zandrajid langs de baan. Behalve de reeds genoemde spelen zagen we nog „was-ophangen", kus sengevechten, touwtjespringen, autoped races, mastklimmen en vlaggetjesrace. De voorzitter der Oranjevereniging, de heer J. H. B. van Pagee, reikte na afloop de vele prijzen uit, waarvoor ook Zand- voorts burgemeester zijn belangstelling toonde, waarna alle kinderen nog een trac ts tie ontvingen. In de avonduren verplaatste de drukte zich naar het dorpscentrum, waar op het Raadhuisplein een groot bal-champètre was georganiseerd. Er werd een promenade gevormd, die, met het orkest voorop, zingend door het dorp trok en zo ontstond een stemming van uitgelaten vrolijkheid. Een bijzondere attractie werd het optre den van Maria Zamora met het orkest Ted Brooks. Zó groot was de belangstel ling ervoor, dat het verkeer in de Halte straat volkomen werd stopgezet. Onder da verend applaus overhandigde de secretaris der Oranjevereniging de zangeres bloe men, haar namens de aanwezigen zijn dank betuigend. Ook het optreden van het en semble „The North Sea Ranchers", eerst als cowboy-, later als zeemansgroep, met als extra attractie de Zandvoortse kunst fluiter J. Brugman, werd een groot succes. Tot laat in de avond bleef men onder een dansje op het Raadhuisplein bijeen. In ce .ge Ui. ..„v u.l rc«.- weg ter hoogte van het wandelbos Groe nendaal herhaaldelijk gebeurd, dat auto mobilisten en fietsers hun vervoermiddelen stopten en wandelaars hun gang onder braken en in verwondering enkele minuten bleven staan kijken naar een perk met driehonderd welig bloeiende narcissen even bezijden de weg. Laatkomers? Dan zou het weer in de afgelopen maanden van bijzon dere aard geweest moeten zijn. En dat is niet het geval geweest. Neen, dit zijn bloe men, waarvan de bollen een speciale be handeling hebben ondergaan, derhalve in April konden worden gezet met honderd procent kans op resultaat. Maar eigenlijk waren zij bestemd voor de export naar landen op het Zuidelijk halfrond, waar men op het ogenblik verlangend uitziet naar het voorjaar. Deze bollen zijn als alle anderen vorig jaar eind Juli gerooid. Daarna zijn ze tot half October op een temperatuur van der tig graden Celcius gehouden, waarna ze even onder nul in de centrale koelcellen van IJmuiden hebben gelegen. Hierna wer den ze in een temperatuur van vijfentwin tig en een halve graad Celsius gebracht. De behandeling voor deze exportbollen is hiermee voltooid, tenzij men ze in ons land in deze tijd van het jaar in de tuin wil hebben. Dan moeten ze nog een maand voor het zetten een temperatuur van zeven tien graden hebben. Dat gebeurde met de bollen van de bloemen aan de Herenweg. Ze zijn daar geplant opdat men kan zien hoe ze straks in Zuid-Afrika zullen bloeien. Met ingang van morgen zullen de belang rijkste historische gebouwen en aantrekke lijke punten in Haarlem weer in het flood light staan. Deze verlichting, die onder auspicin van Haarlems Bloei in het zomer seizoen plaats vindt, duurt tot 1 September. De honderdachttiende leer 1 ihigemiuitvoe- ring van Haarlems Muziekinstituut bracht een flink aantal pianoleerlmgèn op het podium van de turnzaal in het gemeentelijk C 'neertgebouw. Die van Nico Hoogerwerf Jr. en van Anton de Beer kon ik door mijn aanwezigheid elders niet horen. Oök niet de drie klarinetleerlirgen van Anton Strik- kers en een vioolleerling van Jan Hoeben, die een sonate van Joh. Mattheson speelde. Wel kan in dit beslag gewag gemaakt worden van een andere leerling van Jan Hoeben, die in samenwerking met zijn leraar en met de pianiste Bertha Bonset de Partita No. 4 van Johainn Paehelbel voor twee violen en klavier met vaste streek tot uitvoering bracht. En verder kan het op treden besproken worden van pianoleer lingen van Frieda Hoogerwerf en van zangleerMmgen van de heer W. van Santé. Wat mij ook deze keer weer in het spel van de leerlingen van Frieda Hoogerwerf frappeerde was de ronde, kernachtige pianoklamk, die zij wisten te produceren, waar nodig met een doeltreffende diffe rentiatie. Dit was reeds typerend voor het meisje, dat een Bagatelle van Beethoven speelde en van de andere leerlinge, die haar krachten aan een mooie Fantasie vain G. Ph. Telemann gaf. Toen kwamen Hen- ny, Agnes en Zamirah, stellig de drie jong ste leerlingetjes der school, ons verrassen met de voordracht vam muziek van Beet hoven, Nieland en Mozart, waarbij zij een vaardigheid en 'een natuurlijke muzi kaliteit toonden, die verbazingwekkend genoemd kon worden, de zeer jeugdige leeftiid in aanmerking genomen. Wat echter een paar andere meisjes maakten van de Rêverie van Debussy en de Tango van Aibenoz mocht er ook in alle opzichten zijn. Een verheugende ervaring was het hierna te ontdekken hoe twee leer lingen van Frieda Hoogerwerf, die enkele jaren geleden reeds opvielen door onge wone muzikaliteit zich gestaag verder ont wikkelen tot vaardige pianisten. Daarvan getuigden de virtuoze en muzikale voor drachten van Malaguêna en Seguidillos van Albeniz en van de Concert-étude van Pierné. Van de zangsolisten had een bariton al vrij verdienstelijke momenten bij het zin gen van de inzake beheersing moeilijke „Gesange des Harfners" van Schubert. De bas, die met mooie stem een aria van Men delssohn zong, had wat scherper kunnen articuleren. Een goede indruk maakte een licht getimbreerde sopraan met een aria van Mozart en vooral ook met een aria "an Puccini, waarin een niet vermoede dramatische expressiviteit aan de dag trad. Als aardig contrast werd met een fragment uit „Maske im Blau" de lichte muze verdienstelijk gediend door een so praan. En tenslotte hoorde men goede kwaliteiten in de zang van een tenor, die een werkje van Leoncavallo vertolkte. De zangsolisten hadden aan de pianist Martijn Bruyel, die zeer kunstzinnig be geleidde, een voortreffelijke steun. P. ZWAANSWIJK. Op 6 Juli hoopt de heer P. J. van den Evnide. administratief ambtenaar C eerste klasse bij het Openbaar Slachthuis, de dag te vieren, dat hij veertig jaar in over heidsdienst is. Op 6 Juli 1914 kwam hij in militaire dienst en bleef onder de wapenen tot 27 Maart 1918. De volgende dag werd hij tijdelijk ambtenaar bij het levensmidde lenbureau der gemeente Haarlem. Op 1 Oc tober 1920 werd hij klerk bij het Gemeen telijke Electriciteilsbediriif en van 1 Jan.. 1934 tot 31 December 1936 was de heer Vam der Eynde werkzaam bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Op 1 Januari 1937 werd hij klerk bij het Openbaar Slachthuis en se dert 1. Januari 1948 is hij administratief ambtenaar C eerste klasse bij dit bedrijf. ADVERTENTIE Gistermorgen om acht uur vertrokken van de Oude Groenmarkt in Haarlem drie bussen met ouden van dagen voor een ster- tocht naar Vierhouten. De stertocht werd georganiseerd door de landelijke vereni ging Humanitas; duizend oudjes uit het gehele land namen er aan deel. De stem ming liet natuurlijk niets te wensen over, onderweg werd menig „weet je nog wel, oudje"-melodietje ten gehore gebracht terwijl een verrukkelijk landschap voorbij gleed. De Haarlemse afdeling van Huma nitas gebruikte de lunch in Nunspeet en zette daarna koers naar de Zonnehal te Vierhouten, waar een feestelijk programma werd afgewerkt, waaraan verscheidene radioartisten hun medewerking verleen den. En dat de oudjes ook nog wel iets konden presteren, bewezen de dame en de heer uit het publiek, die ook een nummer tje ten beste gaven. Tegen zeven uur keer de men in Haarlem terug. En natuurlijk zal er nog heel wat over nagebabbeld worden. Morgen, 1 Juli, hoopt de heer D. Wie ringa, adjunct-commies A op de afdeling belastingen ter gemeente-secretarie, zijn zilveren jubileum in dienst der gemeente Haarlem te vieren. Na in tijdelijke dienst werkzaam te zijn geweest werd hij ad junct-klerk en op 1 Augustus 1935 klerk. Met ingang van 1 Augustus 1942 werd hij benoemd tot adjunct-commies en op 1 Januari 1951 volgde zijn bevordering tot adjunct-commies A. Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Donderdagmiddag van 3 tot 4 uur. door P. Rippen, Amsterdam luidt: 1. Partita: Freu dich sehr, o meine Seele, Joh. Paehelbel; 2. Preludium en Fuga in fis, D. Buxtehude; 3. Preludium en Fuga in c (Bd II: 6). J. S. Bach; 4. Choral III, C. Franck; 5. Fantasie und Fuge d moll op. 135 b, M. Reger; 6. Toccata, H. Andriessen. De directeur van de N.Z.H.de heer J. J. Jurrissen, overhandigt een bloemstuk aan de heer H. W. Bakkerdie vanmorgen na 32 jaar voor het laatst als forens met de tram naar Amsterdam vertrok. De heer H. W. Bakker uit De Glip had nog niets door toen hij vanmorgen in de Tempeliersstraat de directeur van de N.Z.H., de heer J. J. Jurrissen, tegen het lijf liep. Als trouw forens was hij er wel aan gewend de tramdirecteur op een vroeg uur aan de halte aan te treffen. Maar aan het enigszins geheimzinnig gedoe van de N.Z.H.-mensen, dat toenam naarmate het tijdstip naderde waarop dienst K naar Am sterdam zou voorrijden, merkte hij toch wel dat er iets bijzonders op til was. Toen motorwagen All eenmaal stil stond en de trouwe reizigers van elke dag zich naar de zitplaatsen repten, kon hij zich niet, zoals hij nu al 32 jaar lang had gedaan, in die stroom laten meevoeren. De heer Jurrissen kwam naar voren en vroeg een ogenblik aandacht voor het merkwaardige feit, dat de oudste vaste klant van de maatschappij, de heer H. W. Bakker uit De Glip, op het punt stond zijn laatste rit te maken als forens naar Am sterdam, waar hij bij de Nederlandse Bank werkt. De directeur herinnerde er niet zon der humor aan, dat een der eerste dagen dat hij bij de N.Z.H. kwam, hij een brief met klachten te behandelen kreeg van de heer Bakker. Andere medewerkers zouden toen zoiets gezegd hebben als: „Begin er maar niet aan, want dat is een lastige ke rel". De heer Jurrissen was er toen toch aan begonnen en niet zonder succes, want de relatie tussen de heer Bakker en het vervoerbedrijf werd van zeer pleizierige aard, vooral ook omdat beide partijen ble ken te begrijpen, dat noch de N.Z.H.'ers, noch de forensen engelen zijn. Ten bewijze van die goede verhouding bood de directeur zijn oudste, onafgebroken vaste klant voor de rest van het jaar twee abonnementen voor het gehele net van het bedrijf aan, alsmede een bloemstuk voor mevrouw Bak ker, ter compensatie van alle koud gewor den aardappelen, wanneer tram of bus weer eens van de dienstregeling waren af geweken. Waarna deze overigens gerin ge vertraging van forensentram K met een handdruk tussen vervoerder en reizi ger ten einde was en de heer Bakker zijn naar een naar ons werd meegedeeld versierde zitplaats spoedde. De busdienst van Heemstede naar Zand voort, die tot nu toe alleen op Zondagen reed, zal van morgen af dagelijks worden onderhouden. BINNENLAND Tegen de Koninklijke Harmonie van Tegelen en de schutterij St. Martinus aldaar is proces-verbaal opgemaakt wegens het feit, dat beide verenigingen Zondag na de pro cessie waarbij het openbaar musiceren toegestaan is met muziek en slaande trom naar hun verenigingslokalen zijn getrokken. Het hoofdbestuur van het Nederlands PadvindStcrs Gilde heeft, besloten uit de op brengst van de actie „Heitje karweitje" een bedrag van pl.m. f 6000 af te staan voor de vluchtelingen-actie van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap. Het bestuur van de N.J.C. heeft dit bedrag dankbaar geaccep teerd. Zonder enig officieel vertoon is Dinsdag het verbindingskanaaltje tussen het Oude en het Nieuwe Winschoterdiep, dat in de eerste plaats voor de scheepsbouw in Hooge- zand van belang is. geopend. In aanwezigheid van de hoofdingenieur-directeur van de pro vinciale waterstaat in Groningen, ir. P. Stelling, trokken de sleepboten „Woelwater" en „Golfbreker" uit Delfzijl het eerste schip, de voor Nieuw Zeeland bestemde „Pateke" door het kanaaltje. Het m.s. „Kota Agoeng" van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd, dat bijna 900 bedevaartgangers van Indonesië naar Djed- dah bracht en nu van daar onderweg is naar Rotterdam, wordt 8 Juli verwacht. Het motorschop „Mataram", komende uit Indonesië, wordt op Zaterdag 3 Juli na een afwezigheid van ruim elf maanden weer aan de Lloydkadc te Rotterdam verwacht. De passagiersaccomodatie is geheel gevuld met passagiers uit Indonesië en Malakka. Onder de lading van het schip bevinden zich zes argusfazanten, 9000 rijstvogels en drie kisten met kevers. Te Utrecht is opgericht de federatie van organisaties van intellectuele beroepen, waarbij zich hebben aangesloten de Cen trale van Hogere Rijksambtenaren, de Ver eniging van Delftse Ingenieurs, de Konink lijke Nederlandse Chemische Vereniging, de Vereniging van Officieren van de Konink lijke Landmacht, De St. Adelbert-vereni- ging, de Nederlandse Vereniging van Hoger Personeel, de Katholieke Vereniging van Hoger Personeel, de Maatschappij voor Dier geneeskunde en de Vereniging van Rectoren en Lectoren. In Den Burg op Texel zijn uit één kip penei twee kuikens geboren, iets dat in Ne derland nooit eerder schijnt te zijn voor gekomen. De tweeling is van iets kleiner formaat dan andere kuikens van hetzelfde broedsel. Een vorig jaar in Engeland geno men proef met 260 dubbele dooiers resul teerde slechts in één tweelingkuiken. Langs het Texelse strand zijn honder den blikjes noodrantsoenen aangespoeld, vermoedelijk afkomstig van een in de oorlog gezonken schip. De blikjes bevatten koekjes, poederchocolade, tabletten melkchocolade en gedroogde vruchten. Directeuren der Vrije Universiteit heb ben dr. S. Gerbrandy te Amsterdam be noemd tot gewoon hoogleraar in de facul teit der rechtsgeleerdheid voor het onder wijs in het privaatrecht aan deze univex-si- teit. Het buitengewoon hoogleraarschap van prof. dr. S. U. Zuidema in de faculteit c.er letteren en wijsbegeerte is omgezet in een gewoon hoogleraarschap. HAARLEM EN OMGEVING Aan de technische hogeschool in Delft is de heer N. J. M. Zwaneveld uit Haarlem geslaagd voor het candidaatsexamen voor civiel-ingeniéur. De heer B. Erdtsieck te Haarlem is ge slaagd voor het ingenieursexamen voor na tuurkundig ingenieur van de technische hogeschool in Delft. Aan de universiteit van Amsterdam slaagden voor het candidaa sexamen genees kunde tweede gedeelte mej. P. C. Houting te Velsen, mej. H. M. Meilink te Haarlem en mej. J. C. van der Zwaan te Heemstede. In Den Haag slaagde voor het notariëel examen, eei'ste gedeelte, do heer G. A. Riet veld te Heemstede. De leidster van de Bloemendaalse Mu ziekschool, mejuffrouw Ada Pirsch noem de de leerlingen-uitvoering die gisteravond in het Jeugdhuis aan de Donkere Laan werd gegeven, bewust „openbare les". Door middel van deze les heeft Ada Pirsch laten zien en horen hoe het muziekonder wijs aan haar instelling wordt, gegeven. Zij deed dit op een ongedwoixgen wijze. Oefeningen voor de algemeen muzikale vorming, zoals het zingen van canons, dat oplettendheid, zuiverheid en maatvastheid vergt, werden in het eerste deel van de avond gedemonstreerd in een haast huise lijke sfeer. En hierdoor waren ook de toe hoorders zonder veel moeite tot het zingen van eexx canon te bewegen. Na de pauze kwamen de individuele prestaties, maar ook het optreden in combinaties dat Ada Pirsch met zovele andere muziekpaedago- gen voor de muzikale ontwikkeling en ge richtheid van de leerlingen terecht van zeer veel belang acht. Van deze uitvoeringen kon ik slechts een gedeelte horen, voldoende echter om de indruk te krijgen, dat de optredende leer lingen met veel ambitie hun blokfluiten, de piano of de tokkelinstrumenten als gui taar en mandoline bespelen. Ook de popu laire accordeon werd daarbij niet verge ten. De krontjong-nummers sloegen enorm in, maar ook het guitaarduet (met mede werking van de leraar P. Westendorp) mocht er zijn. Zo waren er meer uitvoe ringen, die een sympathieke indruk maak ten en die met warmte door een hartelijk gestemd auditorium ontvangen werden. Een compliment tenslotte voor de aardige, door de leerlingen zelf getekende px-o- gi'amma-omslagen! P. ZWAANSWIJK HAARLEM, 29 Juni 1954 ONDERTROUWD: 29 Juni, J. C. van der Peet en Chr. M. Dijkzeul; J. Th. J. Bonarius en M. Gi-obben; J. Berk en J. Ruzicka; J. Grunstra en J. C. Bleijswijk. GEHUWD: 29 Jxxni, H. R. Detz en P. M. Kamp. BEVALLEN van een zoon: 28 Juni. M. Moolenaar—van Eerden: M. E. C. Luger— Aelen; 29 Juni, R. van EsMandernach; M. van den BergKoene. BEVALLEN van een dochter: 28 Juni, G. C. VaumontEdel; H. J. van OeneStaats; 29 Juni, G. R. Kx-ooderBluekens. OVERLEDEN: 27 .Tixni, J. Grüter, 58 j., Lombokstraat; F. Ooslerbeekvan Soest, 41 j., Gasthuisvest; A. Th. Prins, 75 j., Zocher- straat; M. A. Visser, 17 j., Rozemarijnstèeg; 28 Juni, R. A. Baas, 64 j., Floraplein; P. B. Ender—van den Toorn, 88 j„ Zuider Hout laan; 29 Juni, L. van Amerongen, 71 j., Eksterstraat

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10