E Wereldnieuws Raad voor de Kunst mag geen „geheim genootschap zijn" Chefarine „4" doet wonderen! PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN De radio geeft Donderdag Ik loop nooit met de was naar mijn man, maar... Aanvaring „Westerdam" met Panamees schip 2 TWEEDE KAMER Faillissementen Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Indonesische rubber-export naar China? Japan dreigt Indonesië met beperking van handel I Examens BUJF GEN/ETFN Raad voor Scheepvaart Kapitein schuldig bevonden maar niet veroordeeld Geldcirculatie met 111 millioen vermeerderd Nieuwe veerboot Den Helder-Oudeschild Overwegwachter mishandeld; vonnissen van zes maanden Naumann in staat van beschuldiging gesteld Dagelijks toegang tot zijde Kennemerplein Doden in Tunesië Ondergedoken Kerkelijk Nieuws LIKDOORNS zo Darm- bacteriën WOENSDAG 30 JUNI 1954 (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer behandelde gisteren het wetsontwerp tot instelling van een definitieve Raad voor de Kunst. De heer Peters (KVP) juichte het toe, dat het ontwerp handhaving van de onontbeerlijke vrijheid voor kunst en kunstenaar waar borgt. Terloops merkte hij op, dat de minister bescheidenlijk „een schamel broodje in de broodkorf van de kunste naar" heeft gedaan met de van overheids- zijde verstrekte geldelijke steun. Wat de ontworpen bepalingen ten opzichte van de Raad voor de Kunst betreft, daarin viel naar zijn smaak nog te zeer de neiging te bespeuren tot geheimhouding van de in de raad behandelde aangelegenheden. Dit is alleen juist voor zover het personen be treft, maar ten aanzien van kwesties van algemene aard is opening van zaken ge wenst. Is het niet wenselijk, zo niet nood zakelijk, dat in de raad een afzonderlijke afdeling komt, die zich met vraagstukken betreffende de aesthetische vorming van de jeugd bezig houdt? Ook voor de volks kunst dient in de raad een plaats te worden ingeruimd. Wenselijk achtte deze afge vaardigde het, het accent bij de benoeming van de leden van de Raad voor de Kunst niet te zwaar op vakdeskundigheid te leg gen. De raad, die bedoeld is als een onaf hankelijk adviescollege, krijgt in feite tevens een vertegenwoordigend karakter. Volgens Charles Dickens zou een goed schilderij van groter belang voor de ge meenschap zijn dan de Lagerhuisdebatten, zo bracht mevrouw F ortanie rD e Wit (VVD) in herinnering. Zij was ver heugd over de thans plaats vindende ont moeting tussen overheid en kunst. Zeer zeker heeft de overheid met betrekking tot de kunst een taak te vervullen. Mettertijd zou zij een debat wensen over cultuur en cultuurfinanciering. Het wetsontwerp acht te zij onder meer van belang omdat de Raad voor de Kunst ook eigener beweging advies zal kunnen geven aan de minister, die overigens in het algemeen verplicht is advies van dat college in te winnen. Ge lukkig vond mevrouw Fortanier het, dat de raad in meerderheid uit kunstenaars zal bestaan. Jammer en verwonderlijk daaren tegen noemde zij het dat de minister vóór hij tot indiening van het wetsontwerp over ging, niet mede contact had opgenomen met de Kunstenaarsorganisaties zelf. Is hij straks bereid dit alsnog te doen, vroeg zij. „Nu er geen „maecenassen" meer zijn, zou, zonder hulp van de overheid, de kunst verdorren en zouden de kunstenaars ver kommeren," zei de heer W e 11 e r (K.N.P.), die dan ook onder deze omstandigheden steun en bemoeiing van regeringszijde on ontbeerlijk achtte. In dit opzicht kon hij het ontwerp toejuichen. Ds. Fokkema (A.R.) en de heer Tilanus (C.H.), voorstanders van het regeringsvoorstel, keerden zich tegen amendementen van mevrouw Fortanier De Wit en de heer Willems (P. v. d. A.), die beogen de voordracht van candidaten voor de Raad voor de Kunst, voor zover die door representatieve kunstorganisaties worden gedaan, hiet alphabetisch maar naar hun voorkeur te laten opstellen. Daardoor zou naar de mening van de heren Fokkema en Tilanus de minister te veel gebonden worden en zouden bepaaldelijke stromingen in het gedrang kunnen komen. Evenals mevrouw Fortanier, meende de de heer Willems dat de tijd nog niet ADVERTENTIE 'n Militair-Geneesheer uit Druten, Zei onlangs tot twee zieke rekruten: „Let goed op. anders wordt je verlof ingekort, 'n Tip van Boots om de zeven minuten"! Gaarne ontvangen wij adres van de Inzender gekomen is voor een publiekrechtelijk lichaam op het gebied van de kunst, maar hij zou zich niet verzet hebben als aan de raad zelfstandige taken opgedragen waren geworden. Met de overige afgevaardigden was hij tegen de bepalingen, die „geheim zinnigheid" voorschrijven en die bij de tegenwoordige redactie zelfs de indruk maken alsof het hier een geheijn genoot schap betreft. Het voornaamste bezwaar van de heer Gortzak (CPN) kwam hierop neer: „het wetsontwerp geeft de minister zo veel en de Raad voor de Kunst zo weinig." Donderdagavond komt minister Cals aan het woord. De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 22 Juni 1954 in staat van faillissement verklaard: de Commanditaire Vennootschap „G. M." Meubelfabrieken te Haarlem, Herensingel 167-169-171 en haar beherend vennoot M. J. Metselaar, te Haarlem, Herensingel 171 rood. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Cura tor: mr. K. Hugenholtz te Haarlem. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 29 Juni 1954 is gehomologeerd het accoord aangeboden in de surséance van betaling van: P. van Houten Sr., te Zaandijk, Parkstraat 14 en P. van Houten Jr., te Wormerveer, Zaanweg 14. Bewindvoerder: mr. F. W. van Dijk te Am sterdam. Bij vonnis van de arrondissementsrecht bank te Haarlem van 29 Juni 1954, is na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank van 22 Juni 1954, waarbij de N.V. Muller Co. Bloembollenbedrijf te Hille- gom, Stationsweg 17 A in staat van faillisse ment is verklaard, met benoeming van mr. O. H. van Wijk te Heemstede, tot curator. Als advocaat en procureur bij de arron dissementsrechtbank te Haarlem werd op Dinsdag 22 Juni 1954 beëdigd mr. M. L. Swaab te Beverwijk, Kennemerplein 48. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgelconcert. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Geva rieerde muziek. 11.45 Platen. 12.00 Hammond orgelspel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit 't Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Cabaret. 14.30 Viool en piano. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Plated. 16.00 Cultureel pro gramma. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Een zakenman uit Merauke vertelt over Zuid Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 Voor de jeugd. 18.40 Dansmuziek. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Tenniskampioenschappen Wim bledon. 19.20 Klankbeeld van het leven aan boord van 'n mailschip. 20.00 Nieuws. 20.05 Mededelingen en platen. 20.15 Holland Festi val: Concertgebouworkest en soliste. In de pauze: De viooltjes, hoorspel. 22.25 Platen. 22.45 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte muziek. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Pianorecital. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.3312.40 Voor het platte land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pianorecital. 13.45 Platen. 14,00 Platen.- 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Surinaamse volksmu ziek. 15.45 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Solistenkwartet. 16.55 Voor de jeugd. 17.25 Platen. 17.30 Voordracht. 17.50 Bariton en piano. 18.05 Strijkkwartet. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Vocaal ensemble. 19.30 Mu ziek uit Canada. 20.00 Radiokrant. 20.20 Ge varieerde muziek. 21.00 Wonderlijke wetens waardigheden. 21.15 Platen. 22.00 Radio feuilleton. 22.15 Orgel. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N. T. S. 19.2820.15 Rendez-vous in Kopenhagen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Filmmuziek. 14.30 Franse les. 14.45 Platen, 15.30 Nationale Feestdag in Canada. 16.00 Operamuziek. 17.00 Nieuws 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Kamer orkest en solist. 20.00 Verzoekprogramma 21.30 Balletmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Beste allemaal. Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 75 m.). ADVERTENTIE Haarlem DJAKARTA Het Chinese dagblad „Keng Po" heeft gemeld, dat een hoeveel heid van 6.000 ton rubber naar de Chinese volksrepubliek zou zijn verkocht. Een dag tevoren zijn de handelsbespre kingen tussen Indonesië en de Chinese volksrepubliek geopend. De voorzitter der Indonesische delegatie, Sumarmo, secre taris-generaal van het ministerie van Eco nomische Zaken, zei bij die gelegenheid, dat Indonesië de toekomstige uitvoer naar China op basis van levering uit directe voorraad wil stellen. Hij hoopte, dat China kapitaalsgoederen aan Indonesië zou kun nen leveren. Intussen vertonen de rubberprijzen sinds vorige week Vrijdag een lichtelijk stijgen de tendens, welke men toeschrijft aan speculaties over de mogelijkheid van le vering van rubber aan China. In de kringen der belanghebbenden bij de rubbercultuur achtte men het mogelijk, dat enige kleine hoeveelheden worden vastgehouden in verband met de mogelijk heid van levering naar China. Doch men was van mening, dat zulks op de algemene handel geen grote invloed zou kunnen uit oefenen. Men herinnerde aan de vroeger uitgesproken mening dat de rubber-uit voer naar China, indien zij tot stand komt, van beperkte omvang zal zijn. TOKIO (Reuter) Japan zal krach tige maatregelen jegens Indonesië nemen, indien dit land niet zijn handelsschuld, die 't vandaag zou moeten betalen, voldoet, aldus heeft een woordvoerder van het Ja panse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. De maatregelen zullen een drastische beperking inhouden van de Japanse ex port naar Indonesië om de handelsbalans tussen de twee landen te herstellen, aldus de woordvoerder. ADVERTENTIE K wil nu graag mijn dank betui gen voor Castella Parels. Ik heb nog nooit een schonere was gehad. Ik heb een overall in Castella Pa rels gewassen. Ik loop nooit met de was naar mijn man, dat moest maar ik hem toch laten zien: het was ge woonweg af! U vliegt nu door de was heen! Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd ge geven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct, per pak) in huis Eerste Christelijk Lyceum te Haarlem, afdeling Gymnasium Geslaagd zijn voor diploma A: W. Bar nard te Heemstede; mej. A. Bruins Slot en mej. M. W. Bruins Slot te Aerdenhout, A. J. Emous te Haarlem; E. G. Hoekstra te Haar lem; mej. L. H. Juch te Noordwijk; P. Kooy, P. Magré, mej. P. M. Schippers, mej. H. Stringer, allen te Haarlem. Afgewezen geen. Geslaagd zijn voor diploma B: N. J. van Haeringen te Heemstede; L. Jacobs te Haar lem; B. Veefkind te Noordwijk, W. Chr. F. de Vries te Heemstede; G. Wiegand te Zandvoort; H. B. van Wijk te Haarlem. Afgewezen: 2 candidaten. Hogere Burgerschool voor Meisjes Geslaagd zijn voor de afdeling M.M.S.: L. J. Bronkhorst, J. C. van Calmthout, I. Doerk, I. Grillis, E. Harders, G. E. Hofman, C. H. de Hooge, A. P. Hoogland, E. P. Jager, G. C. Jansen, A. Kievit, T. Koerse, C. E. Lörzing, J. Mus, J. Pegtel, J. H. Steensma, H. M. Thierry de Bye Bolleman, H. Verkes, H. de Vries, D. M. V/eerman, A. E. Wentholt en M. Wit jas. Afgewezen: vier. ADVERTENTIE van Uw kop koffie, maar dan mèt Buisman. - De koffie wordt lekkerder door zo n lepeltje Buisman en de prijs verhoging van de koffie wordt ruimschoots opgevangen door het gebruik van *4* i De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake de aanvaring van het 12.149 ton metende m.s. „Westerdam" van de Holland-Amerikalijn te Rotterdam met het Panamese schip „Nora", op 2 Januari tijdens de mist, bij het Engelse Kanaal. De „Westerdam" kreeg een gat in kabelbak en kettingbak en keerde naar Rotterdam terug. De Raad is van oordeel, dat de kapitein die tijdig tevoren verkregen duidelijke ge gevens van de radar niet heeft benut en dat hij daardoor mede schuldig is aan de aanvaring, doch acht het echter niet nodig enige strafmaatregelen toe te passen. De „Westerdam" was met 110 passagiers op weg van Rotterdam naar New York en had die avond bij vrij dikke mist en temidden van vele vissersschepen de „Nora" op een afstand van zes mijl door middel van het radarscherm gesignaleerd. Tijdens het (in zicht) passeren van een visser kon de kapitein niet uitwijken en ook daarna durfde hij, gezien de hem om ringende schepen, geen grote koerswijzi ging aan. Op de „Westerdam" stond een vaste radarwaarnemer aan het toestel. Er was geen beraad over de situatie. De radargegevens toonden in hun ver loop een paar duidelijke trekken, waaruit de kapitein van de „Westerdam" nuttige gevolgtrekkingen had kunnen en dienen te maken. Hij had, volgens de Raad, uit de mate van afstandsverkleining kunnen en moeten opmaken dat de vaart van de Nora" slechts gering was. Door een vis sersvaartuig aan stuurboord achtte de ka pitein van de „Westerdam", de heer R. B. uit Baarn, het niet mogelijk naar stuur boord uit te wijken. De Raad betwijfelt de juistheid van deze mening. Indien de mening van de kapitein van de „Westerdam", dat hij niet naar stuurboord kon uitwijken, juist was, had hij na moeten laten koers te veranderen, maar hij had met dezelfde koers door moe ten gaan, duidelijk vaart moeten minderen en te juister tijd moeten stoppen. Daar mee had hij dan niet moeten wachten tot hij het geluidssein van het andere schip had gehoord, maar reeds moeten stoppen, Blijkens de verkorte balans van de Ne derlandse Bank, opgemaakt op 28 Juni, geeft de bankbiljettencirculatie, mede ge zien de op handen zijn maandwisseling, een vrij sterke uitzetting te zien. Zij is met f 111 millioen vermeerderd tot f 3.356 mil lioen. De netto deviezenreserve vertoont op nieuw een stijging. Deze bedraagt thans f 1.716,6 millioen tegen vorige week f 1.703,5 millioen. Goud en deviezen te zamen bereikten alweer een nieuw record met f 4.646,5 millioen. De N.V. Texelse Eigen Stoomboot On derneming heeft aan de N.V. Arnhemse Scheepsbouw Maatschappij opdracht ge geven tot de bouw van een motorveerboot, die plaats zal bieden aan duizend passa giers en 25 tot 30 personenauto's. De bouw kosten zullen ongeveer 1.280.000 gulden bedragen. Ongeveer September 1955 zal het in de vaart worden gebracht op de route Den Helder-Oudeschild. De lengte van het schip zal 57 meter bedragen en de breedte 10.20 meter. Het tegenwoordige vlaggeschip, de „dr. Wagemaker", is 52 meter lang en 8,34 meter breed. Het nieuwe schip zal worden uitgerust met een 8-cylinder industriemotor met een capaciteit van 600 tot 650 pk. De motor zal worden gebouwd door de firma Boot te Alphen. Het schip zal worden voorzien van een moderne ventilatie volgens het airconditioning systeem. ADVERTENTIE BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET l TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i 85 et toen uit de radarraamwijzingen bleek, dat de afstand bijvoorbeeld tot een halve mijl was afgenomen. Vooral nu de „Wester dam", vertrouwende op haar radar, vrij snel liep, had niet met stoppen mogen zijn gewacht totdat met het mistsein van de „Nora" hoorde, dan was er tevens gelegen heid geweest het andere schip in de beste positie af te wachten. De meervoudige kamer van de rechtbank te Utrecht heeft vonnis gewezen tegen drie Amersfoortse ingezetenen, die zich op 31 December 1953 schuldig hadden gemaakt aan mishandeling van de overwegwachter H. aldaar. Bij het neerlaten van de spoorbomen aan de Kleine Koppel, wrong de los-ar- beider J. de V., die de overweg niet meer kon passeren, zieh door de spijlen heen. Hij geraakte in gevecht met de overweg wachter, waarbij zich later zijn twee kameraden voegden, die de man een aan tal slagen en trappen zouden hebben toe gebracht, die een hersenschudding ten ge volge hadden. De vonnissen luiden als volgt: de 20- jarige J. de V. negen maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassering, de 19-jarige stucadoor B. W. R. en de 29- jarige constructieba akwerker T. van S. elk zes maanden gevangenisstraf met af trek. De openbare aanklager bij het West- Duitse Kooggerechtshof heeft de voorma lige staatssecretaris van het ministerie van propaganda onder Goebbels, dr. Werner Naumann, en een van diens voormalige medewerkers, dr. Friedrich Karl Borne- mann, in staat van beschuldiging gesteld, op grond van artikel 90 van de grondwet dat handelt over „verenigingen die de grondwet ondermijnen". Het behoren tot een dergelijke vereniging kan gestraft wor den met ten hoogste vijf jaar dwangarbeid. De openbare aanklager heeft voorts op dracht gegeven de vijf andere personen, die op 14 Januari 1953 met Naumann werden aangehouden, vrij te laten „wegens gebrek aan bewijs". Vele medewerkers van Naumann bevin den zich onder de 25 Vrije Democraten, die na de Zondag gehouden verkiezingen een doorslaggevende factor vormen in de land dag van Noordrijn-Westfalen. Een van hen is de advocaat Ernst Achenbach, die Nau mann heeft verdedigd toen deze door de Britse autoriteiten was gearresteerd onder verdenking van pogingen om het nazibe wind te herstellen. Het is niet bekend, of Naumann in hech tenis is genomen. 36. „Waf is dat voor onzin?!", riep Panda, „er is een reuze hoop werk te doen en in- plaats van daaraan te beginnen, wil je dat ik met de loodgieters ga biljarten! Of dacht je soms, dat we met biljarten de boel voor elkaar zouden krijgen?!" „Tut, tut, com pagnon, laat het werkschema over aan de doelmatigheidsexpert", antwoordde Joris berispend. „Ga nu, doe wat ik u verzocht heb. Ik wens me in rust en stilte te be zinnen op een werkprogramma, waarmede wij onze cliëntèle de meest doelmatige hulp kunnen bieden". „Maar ik heb hele maal geen zin om te gaan biljarten!", riep Panda, „ik....". „Dan moogt ge knikke ren", zei Joris, „doch GA nu en stoor mij niet langer met uw luchtig gebabbel". On der het spreken had hij Panda met zachte drang naar de buitendeur gevoerd en hij duwde hem nu met een zetje op straat. Maar zo gemakkelijk liet Panda zich niet wegwerken. Boos liep hij om het huis en opende aan de achterzijde een raampje. „Ik wil hier meer van weten", dacht hij, naar binnen kruipend, „als de CO van Goedbloed Co. mag ik best op de hoogte zijn van Joris z'n plannetjes Haarlems station Van Maandag 5 Juli af zal de in- en uit gang van het station in Haarlem aan het Kennemerplein dagelijks van het begin tot het einde van de reizigersdienst geopend zijn. Dit geldt ook voor het plaatskaarten- kantoor aan deze zijde, dat alleen op Zon dagavond om twaalf uur, dus voor het vertrek van de laatste treinen, wordt ge sloten. Bij gevechten tussen verzetsstrijders en politietroepen in de omgeving van Gafsa (Midden-Tunesië) zijn zeven verzetsstrij ders gedood. Aan de zijde van de ordetroe pen sneuvelde een Tunesiër, twee gendar mes werden gewond. oooococxxxxxxxxxx5oooooooocooocooo<xxx)ooccoooooooooooocxx Na tien jaren van „vrijwillige gevangen schap" zijn de oud-commandant van een Duitse onderzeeboot Ernst Benders en twee van zijn bemanningsleden op een Australisch schip in Hamburg aange komen. Het Duitse opperbevel gaf in 1944 de gehele bemanning als vermist op. De commandant, die overtuigd was van de nederlaag van de Hitleriaanse regering in de nabije toekomst, had echter met toestemming van de bemanning koers gezet naar het eiland Koesaie van de Carolinen in de Stille Oceaan waar hij in October 1944 het anker uitwierp. De onderzeeboot werd later op het strand gezet. Vier bemanningsleden trouwden met inheemse vrouwen. De Duitse zeelieden leefden van jacht en visserij. Zij werden dank zij hun goede verstandhouding met de inheemse bevolking, niet ont- dekt. Commandant Benders zal nu onderzoe- j ken of er werkgelegenheid in Duitsland bestaat voor hemzelf en de bemannings- leden van de duikboot. MCOOOOCOOODCOODCXXXOOOCXaOOCXOOCOCOOOCOCOOOOCOCnOOCOOOÓ Geref. kerken Beroepen te Amsterdam-W. (2 vac.), A. Ferwerda te Gaastmeer en J. Wiersema te Noordwijk-Binnen; te Idskenhuizen K. Meima, laatstelijk predikant bij de Geref. kerk, onderh. art. 31 K.O. te Enumatil; te Ihrhove (Oostfriesland), H. Voogd, cand. aldaar. Bedankt voor Bierum J. van Dalen te Den Andel (Gr.) Beroepen te Zwaagwesteinde H. D. Bak ker, cand. te Velsen. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Almelo R. te Velde te Zuidlaren. Geref. gemeenten Beroepen te Werkendam H. Rijksen, cand. te Middelburg. Drietal te Elspeet T. Dorresteyn te Op- heusden, H. Ligtenberg te Rotterdam-W. en H. Rijksen, cand. te Middelburg. Tweetal te St. Annaland: M. Blok te Rotterdam-C. en H. Rijksen, cand. te Mid delburg, waarvan laatstgenoemde is beroe pen. Voor de herdenkingsplechtigheid te Leiden naar aanleiding van het overlijden van prof. dr. E. M. Meijers, Donderdagmid dag om vier uur, welke aanvankelijk in het groot auditorium van de rijks universiteit te Leiden zou worden gehouden, blijkt zulk een grote belangstelling te bestaan, dat het groot-auditorium van de universitiet onvol doende plaats biedt. Thans is besloten de her denking te doen houden in de Pieterskerk te Leiden. Handelsaccoord. Maandag is in Bonn een nieuwe handelsovereenkomst tussen West-Duitsland en de Belgisch-Luxem burgse douane-unie geparafeerd. De overeenkomst loopt tot en met 30 Juni 1955. Er is vrijwel geen wijziging ge bracht in de invoercontingenten. Schaduwen. Het Russische persbureau Tass heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag de Verenigde Staten van vijf incidenten beschuldigd, waarbij Ame rikaanse schepen Russische vrachtsche pen in het Verre Oosten, in het bijzon der in de omgeving van Formosa, zou den hebben geschaduwd. De vliegtuigen waren laag over de schepen gevlogen en lange tijd in de omgeving gebleven. Volgens Tass was dit optreden van de Amerikanen een grove schending van de vrijheid van de zeevaart. Alsof. De West-Duit.se minister voor de Voedselvoorziening, Liibke, heeft Dins dag te Berlijn verklaard, dat de West- Duitse landbouw een politiek moet vol gen, alsof er reeds een gemeenschappe lijke Europese markt zou ziin. De mi nister streeft er naar de West-Duitse landbouw beter tot concurrentie in staat te doen zijn. Regen. Japan heeft te lijden van zeer zware regenval, die vooral het Noorden van het eiland Kioesjoe teistert. Drie personen zijn om het leven gekomen en vier gewond. Drie personen worden vermist. Een aantal rivieren is buiten haar oevers getreden. 2000 huizen staan gedeeltelijk onder water, een vijftigtal is ingestort. In Poesan (Zuid-Korea) zijn eveneens als gevolg van zware regens twee personen om het leven gekomen en 50 huizen verwoest. Vier duizend huizen kwamen onder water te staan. Plagiaat. Een van de bekendste Russische componisten, Boris Mokroesof, die er van beschuldigd werd, werk van jonge musici als eigen werk te hebben uitge geven, is Dinsdag ontheven van het lei derschap van de Bond van Sovjet-com ponisten. Erekerkhof. Het vijfde Nederlande ere- kerkhof voor de tijdens de oorlog in Duitsland omgekomen Nederlanders wordt ingericht op een gedeelte van de begraafplaats in Osnabrück. Op dit kerkhof zullen de stoffelijke resten van Nederlanders die in verspreid liggende graven in de provincies Osnabrück, Aurich, Oostfriesland, Oldenburg en Noordrijn-Westfalen ter aarde waren besteld, worden herbegraven. De reeds in gereedheid gebrachte Nederlandse erebegraafplaatsen liggen bij Bremen, Hamburg, Lübeck en Hannover. Beter. Oud-president Truman van de V.S. maakt het thans veel beter. Zijn toe stand is niet critiek meer, aldus hééft zijn arts meegedeeld. Beet. Een van de lievelingshonden van Koningin Elizabeth van Engeland heeft een van de schildwachten voor het Buckinghampaleis in Londen gebeten. Het beest had enige tijd met belangstel ling toegekeken, hoe de schildwacht heen en weer stapte. Toen de soldaat in de houding moest springen, sprong de hond ook en beet de man in zijn linker been. De schildwacht kan nu geen dienst doen tijdens het bezoek van het Zweedse koningspaar aan de Britse vorstin. Hof. Het Egyptische revolutionnaire ge rechtshof zal worden opgeheven na de behandeling van de zaak van kolonel Ahmed Sjawki, aldus is in Cairo be kendgemaakt. Kolonel Sjawki, oud bevelhebber van het garnizoen van Caïro, wordt beschuldigd van het aan sporen tot opstand onder mede-officie ren. Sluikhandel. In Bonn gelooft men de smokkelhandel in zoverre meester te zijn geworden, dat de fiscus dit jaar slechts de helft van het smokkelverlies van vorig jaar zal behoeven te lijden. Men rekent er op, dat smokkelaars de fiscus dit jaar nog voor 150 tot 200 mil lioen mark te kort zullen kunnen doen. De vermindering is bereikt door de verlaging van de belastingen op koffie en thee, waardoor de smokkelbenden, die jarenlang met pantserauto's en Ca dillacs aan de Duits-Belgische grens hebben geopereerd, niet meer rendabel kunnen werken. ADVERTENTIE VERWIJDERD KT WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXA CORN Antiseptisch Likdoornmiddel van 11.36 bespaart U veel ellende. Zoek ió ket HET AANTAL bacteriën dat in de bo dem, in de lucht, in het water en op planten en dieren wordt aangetroffen, is werkelijk overstelpend groot. In totaal zijn ongeveer 1500 verschillende soorten beschreven, maar deze organismen behoeven we ge lukkig niet alle als onze vijanden te be schouwen, waht slechts een 100-tal ver wekt ziekten bij planten en dieren en slechts 50 bekende soorten ver- oorzaken ziekten bij de mens. We komen er dus nogal schap pelijk af, hetgeen eigenlijk niet te verwonderen is, want stelt u zich eens voor dat alle 150 soorten bacteriën die alleen al in de ingewanden van mens en dier worden aangetroffen, even zovele vijanden waren! Dan zouden de levenskansen voor de meeste individuen wel zeer gering worden. Het inzicht in de functie van de darm bacteriën is gedurende de laatste halve eeuw herhaaldelijk gewijzigd. Naast de nuttige werking, die aan de microben werd toegeschreven bij de afbraak van verschil lende stoffen, werd tevens de opvatting verkondigd dat bij deze afbraak giftige stoffen zouden ontstaan die verschillende ziekten konden teweeg brengen. Het laat ste woord hierover is echter nog niet ge sproken, want in de eerste plaats wordt de schadelijke werking der bacteriën door vele artsen niet meer gedeeld, en vervol gens is gebleken dat voor de afbraak der voedingsstoffen de aanwezigheid van in gewandsbacteriën niet beslist vereist is. Dit bleek uit proefnemingen die Cohendy met pas geboren kuikens deed, en waarbij hij er in slaagde de dieren gedurende 12 tot 14 dagen volkomen steriel te doen op groeien, zodat dus ook de ingewanden niet de normale flora bevatten. Mits alle voor de groei noodzakelijke vitaminen werden toegevoegd, bleek de groei dezer dieren normaal te zijn. Zij schenen het voedsel weliswaar wat minder goed te verteren, doch-zij kwamen aan dit euvel tegemoet door meer te eten, zodat zij toch de ge wenste hoeveelheden opnamen. Uiteraard kan een proefneming van een zo korte duur niet beslissend zijn over de vraag, in hoeverre de aan- wezigheid van ingewands bacteriën gewenst of noodza kelijk is. Momenteel worden in de Verenigde Staten proef nemingen verricht om groot vee, zoals kalveren en veu lens, volkomen steriel op te kweken, doch de resultaten daarvan zullen nog wel enige tijd op zich laten wachten, omdat hierbij bijzonder in gewikkelde en kostbare installaties zijn vereist. Intussen zijn bij het vitamine-onderzoek van de laatste tijd toch reeds feiten aan het licht gekomen die Wellicht beslissend zullen zijn voor het inzicht in de functie van de darmbacteriën, want bij proeven op ratten is gebleken, dat in het darmkanaal verschillende vitaminen (K-, E-, B-com plex) worden opgebouwd, welke vitaminen door het lichaam weer worden verbruikt. Waarnemingen bij de mens wijzen in de zelfde richting. In ons darmkanaal komt bijvoorbeeld altijd de colibacil voor, die daar o.m. zich tot nuttige taak heeft gesteld het vitamine K op te bouwen, welke stof onmisbaar is voor de bloedstolling. Ziezo, nu kunnen we dan eindelijk over de colibacil gaan spreken, wier nakome lingen na ruim 5 dagen het geivicht van de aarde kunnen overtreffen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2