euk Britse mijnenlegger brengt méér dan beleefdheidsbezoek DEBRALINE Onze fiets Bemanning van Apollo" zette grandioos kinderfeest in elkaar Vuren in Jeruzalem „officieer' gestaakt Guatemalaans accoord in San Salvador Armas lid van nieuwe „Junta 7 'tSILVERSTOEPKE j Tweemaal honderden mijlen gereisd voor desillusie Zeehond heeft bandenpech Begrafenis J. Grüter Prachtige uitslag van reclame-wedstrijd Bonifatiusherdenking in bedevaartskapel Amsterdamse politie heeft nu vrouwelijke afdeling Italiaans schip op Westerschelde aangevaren Luister naar de mensen die het weten kunnen 'ff Al vele jaren lang een onveranderlijk kwaliteits-houvast in de lawine van nieuwe merken. In de vacantie wordt het leven voor iedereen" anders. Oók voor m'n Cross-klanten. Maar wat er voor hen ook verandertniet hun King's Cross! Daarvan weten ze immers wat ze er aan hebben. Dat geldt vooral als ze de grens over gaan; dan nemen ze 'n voorraadje mee. VIRGINIA De sigaret met het grootste aantal vaste rokers f Israëlische klacht bij de Veiligheidsraad Voor gezonde regelmaaf MIJNHARDT's LAXEERTABLETTEN Indonesië zoekt steun bij Amerika Jubileumfeesten van twee garderegimenten Schuilplaatsen bij nieuwbouw Opzichtig ongeluk in Amsterdamse Scheldestraat Verbetering van Seheveningse vissershaven kost 17 millioen VRIJDAG 2 JULI 1954 Voor 36 kinderen uit Schouwen-Duive- land en 30 wezen uit Amsterdam betekent de Britse mijnenlegger „Apollo", die deze week ter gelegenheid van een beleefd heidsbezoek in de hoofdstedelijke haven gemeerd ligt, een grandioze combinatie van kinderfeest, speeltuin en kermis. De Britse bemanning (16 officieren en 230 onderofficieren en manschappen) van dit snelste schip der Britse vloot wordt door de marinestad uit Amsterdam ont haald op diverse tochtjes, rondvaarten, recepties en excursies, doch hunnerzijds hebben deze mannen zich ook niet onbe tuigd gelaten. Zij hebben Donderdagmid dag'met veel vernuft, fantasie en origina liteit een feest voor de 66 Nederlandse kin deren in elkaar gezet, dat de jeugdige gas ten nimmer zullen vergeten. De kinderen maakten griezeltochten door een donkere gang, gezeten in een lor rie, die op rails werd voortgetrokken en normaal bestemd is voor het vervoer van de zware mijnen van de ene zijde van het schip naar de andere. De Britse jantjes hadden die gang volgens alle regelen der kermiskunst van eigenhandig met lichtge vende verf geschilderde doodskoppen, spin- newebben, doeken en dergelijke voorzien. Tijdens iedere rit gierden de meest angst aanjagende gillen door een luidspreker, geproduceerd door de bijzonder buigbare stembanden van een der matrozen. Er waren kleine onderzeebootjes, die in een bassin van 2x2 meter op het dek ronddreven en die door een druk op de knop prompt onder water doken. De kin deren moesten vau stuurboord via „walkie- talkie" hele radiografische gesprekken voeren met hun kornuiten aan bakboord zijde. Verder waren er lange glijbanen met een dikke stapel plunjezakken aan het eind waardoor de kinderen zich de moeite konden besparen van het ene dek naar het andere steile ladders op en af te klim men. De grootste aantrekkingskracht ging echter uit van een soort „Sesselbahn", een kabel van de mast naar de voorplecht, waaraan een stoel hing. Goed ingebonden in die stoel maakten de jongens en meisjes prachtige luchtreizen aan de kabelbaan. Een twintigtal der Britse matrozen had zich voor deze feestelijke gelegenheid als piraten en clowns uitgedost. De kinderen kregen toen ze moe waren van het spelen een aantal heerlijkheden voor zich op tafel, die zoveel indruk maak ten, dat enkelen er aanvankelijk nauwelijks hun tanden in durfden zetten. Als apotheo se van het onvergetelijke feest voerden de opgedirkte piraten en clowns tot slot een wild-west verhaal op, waarbij zij elkander ADVERTENTIE 'N GESLAAGD CADEAU 'N GESLAAGD EXAMEN! j .CHROOM stalen achterkast X waterdicht ^Sivi/7 dtVV schokvrij enz wftaV. CCn'r seC' STfeL 69.» IWEE IAAR VERZEKERD TEGEN VERLIES EN DIEFSTAL De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49 Tel. 20049 - Haarlem Halfwegse amateur-astronoom zag zonsverduistering weer niet Sommigen schijnen het geluk altijd tegen zich te hebben. Dat is natuurlijk wat ge generaliseerd, men vergeet gauw de keren Kte tellen dat men wèl veine had, maar we hebben toch wel wat te doen met de heer P Meesters uit Halfweg, die 2200 mijl fietste naar Zuid-Zweden om daar de zons verduistering te observeren. De heer Mees ters is namelijk een 67-jarige amateur astronoom, die met 44 andere astronomen in spanning het ogenblik van de verduis tering zaten af te wachten. Dat er in Zwe den niets te zien was, is wel voldoende be- kénd, ook niet in de omgeving van het dorpje Figeholm, waar de instrumenten stonden opgesteld en tot op het laatste ogenblik de hoop op breking van het wol kendek bleef bestaan. Nu was dat niet de eerste keer dat de heer Meesters een der gelijke bittere pil te slikken kreeg. In 1927 zocht hij het nog iets verder weg. Hij reis de toen naar Celebes om een zonsverduis tering waar te nemen, maar daar kwam ook niets van, omdat ook déèr een wolk voor de zon schoof. Toen de heer Meesters zijn spullen pakte en zijn fiets besteeg om terug te peddelen uit Zweden naar Half weg, zei hij: „In 1961 is er een zonsverduis tering in Noord-Spanje en als ik dan nog leefWij gunnen het hem van harte. Tenslotte is driemaal scheepsrecht. co:oxcoooccccccccoooaxcccoccooccoococcoccoccccccccoocc In de wateren rondom de Scilly-eilanden zwemt een zeehond rond die moeite heeft om aan de kost te komen. Oor zaak: een rubber binnenband die stevig om zijn nek zit. Sammyzo hebben de eilandbewoners hem gedoopt krijgt geen kans om een visje te ver schalken. Zodra hij van zijn rots in zee w gedoken, komt hij al weer bovendrij ven op zijn rubberband. Gisteren zijn twee mannen er per boot op uitgetogen om te trachten Sammy" met een lasso te vangen en hem van de lastige hals keten te ontdoen. Toen zij bij de rots kwamen, waar het dier zijn pied a terre heeft, bleek Sammy onvindbaar. Niemand weet te verklaren hoe de rub berband, afkomstig van een vliegtuig wiel, om hals en vinnen van de zeehond is gekomen. (United Press). al vechtende over de railing op een lange buitenboord stekende plank duwden. Joe lend vielen de jantjes een voor een in het water, waarbij menige fraaie duik van de hoge springplank te bewonderen viel. Ze bleven ter verhoging van de kindervreugde enkele minuten in het koude water in hun vreemde kledij rondzwemmen en klommen daarna druipend van het water weer aan boord. Donderdagmiddag is op de Noorderbe graafplaats aan de Vergierdeweg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer J. Grüter, machinezetter aan ons blad. Namens de Grafische bedrijven Daijiiate N.V. sprak de heer D. A. J. Spek woorden van deelneming tot de familie. Hij vertolkte de waardering van de directie voor de wijze waarop de heer Grüter zijn van vakkennis getuigende arbeid had verricht. Zijn nage dachtenis zal in dankbare herinnering blijven. De heer B. Tersmitten, die namens het personeel en de Algemene Nederlandse Grafische Bond het woord voerde, roemde de overledene als een goed collega, die op rystige wijze zijn weg ging. Ook in zijn vakorganisatie, waarvan hij bijna 40 jaar lid was, was hij zeer gezien. Ds. G. Kroes, Evangelisch Luthers pre dikant, sprak woorden van troost tot de weduwe en de kinderen. In het leven zijn wij door de dood omgeven. Maar God leidt in liefde ons leven. Spreker citeerde daarbij het gezang: Laat Hem besturen, waken, 't is wijsheid wat Hij doet. Aan de groeve besloot ds. Kroes de plechtigheid met het bidden van het Onze Vader. Peter Sijbrandij en Hannie van Wamel hebben een studieverzekering gewonnen. De ouders van de nog pas vier maanden oude Peter, die beidenin een sanatorium te Katwijk aan Zee worden verpleegd en de ouders van de anderhalf jarige Hannie, die doofstom is, hebben respectievelijk de eer ste en tweede prijs gewonnen in een wed strijd die een stoomspinnerij en -weverij te Borne in Overijsel had uitgeschreven. De winnaars waren degenen, die de meeste plaatjes hadden uitgeknipt uit advertenties van deze textielfabriek. Dat deze beide gezinnen het wonnen, kwam doordat er hele acties voor ontke tend zijn. Een kennisje zocht het zieke echtpaar in Katwijk op en hoorde dat het meedeed aan deze wedstrijd. Het had al 20 plaatjes uit geknipt Op kantoor vroeg dit kennisje aan collega's, mee te helpen sparen voor dit in het sanatorium verblijvende echtpaar. Iedereen spaarde mee. Met twee koffers vol reisde men tenslotte naar Borne om de enorme verzameling af te leveren. Een verslaggever bracht met een stukje in zijn krant de zaak aan het rollen voor het gezin in Tiel. De inzameling werd overal ter hand genomen en uit het hele land zond'men uitgeknipte advertenties naar de familie Van Wamel, wier doofstomme doch tertje nu op haar achttiende jaar een beurs te wachten staat. De R.K. Bedevaartskapel aan de Bron laan te Dokkum zal het middelpunt zijn van de Bonifatiusherdenking, welke Zater dag 3 Juli begint. De Koningin is voorne mens deze samenkomst ook bij te wonen. Het Bonifatiusspel van Fedde Sclfurer zal in deze kapel enkele keren opgevoerd wor den. Met een processiepark staat het in de nabijheid van de „Bonifatiusbron" een zoetwaterwei, die volgens de overlevering door de zendeling werd gevonden en ge bruikt voor het dopen van zijn bekeerlin gen. In deze buurt zou hij op 5 Juni 754, door de heidenen overvalien en vermoord zijn. (Volgens de hypothese van drs. H. Halbertsma, de leider van de pas beëin digde opgravingen op de markt, moet men de martelplaats ten Noorden van de Dok kumer terp zoeken). De kapel is gebouwd met het oog op de grote pelgrimages, die nog wel naar Dokkum gemaakt worden. Zij kan bijna 2000 mensen bergen. ADVERTENTIE is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel Wij behoren tot fietsend Nederland. Wij hebben dus een al of niet gegronde, maar in ieder geval zeer begrijpelijke afkeer van automobielen, motorfietsen, scooters, bromfietsen en gemotoriseerde bakfietsen. Met onze fiets hebben wij in de loop van zeven jaar ongeveer dertig gulden aan be keuringen verdiend, zijn wij twee keer mee naar het politiebureau genomen en zijn wij ongeveer een vijfentwintigtal ke ren de dodendans ontsprongen. Die fiets behoort dus bij ons. Wij heb ben iets tegen make-up en daarom lieten wij onze fiets op een natuurlijke wijze oud worden. Op het frame rust roest, ongeveer twee milimeter dik, de spaken geven bui tenstaanders de indruk ieder ogenblik te zullen breken, het zadel is overlangs ge scheurd, de ketting knarst op een mengsel van zand en olie, het slot weigert zijn diensten en aan het stuur hangt nog een touwtje van het kaartje, waarop een adres in Ermelo geschreven stond, waar wij drie jaar geleden een regenachtige vacantie doorbrachten. Toen de film „Fietsen dieven" hier ter stede werd vertoond, heb ben wij deze vijf maal gezien en met zorg slaan wij de toeneming van het aantal bromfietsers gade. Nu schijnt onze toewijding tot ons ver voermiddel in veler ogen iets onwelvoe- gelijks te zijn. Wij hebben gemerkt in bepaalde kringen met toenemende reserve ontvangen te worden. Indien wij onze fa milie bezoeken, worden wij zeer drin gend verzocht ons rijwiel in de schuur te plaatsen en nog onlangs vroeg een heer ons, of wij gek geworden waren. Integendeel, hebben wij geantwoord. Er zijn slechts twee mensen, die ons begrij pen. De ene is een schilder, die ons een fabelachtig bedrag bood wat wij met nauw verholen verontwaardiging van de hand hebben geslagen en de andere is een heer, die ons vroeg of wij ons rijwiel aan een een museum wilden afstaan. Ook daar hebben wij nee op gezegd. Maar het verzet is groeiende. Het ziet er naar uit dat onze maatschappelijke positie binnenkort in het gedrang zal komen. Maar wij staan pal, al worden we minis ter van Buitenlandse Zaken. Met de fiets naar conferenties in Amsterdam, een eer ste steenlegging in Woerden (de steen in een vetvrij papiertje achterop), of naar de opening van een nieuwe rijwielfabriek in Arnhem. Wij zouden ons rijwiel niet in de steek laten, voor geen drie dienstauto's. Maar nu onlangs. Wij zaten op het ter ras van een uitspanning. Wij hadden onze fiets op een bescheiden plaatsje tegen de gevel gemeerd. Daar kwam die man. De portier. Hij liep naar de fiets. Hij zei: „Je zal me zoiets maar tegen je huis aan krij gen", en hij transporteerde onze fiets naar een lantaarnpaal aan de overkant van de straat. Er schoot ons een brok in de keel. „Een fiets wordt ook oud", dachten we. „Pensioen, dat moesten alle fietsen heb ben", spraken wij opstandig. „En een mooie, forse grafsteen: „Hier rust mijn lieve fiets". Een erebegraafplaats voor fietsen. Wie er wat voor voelt schrijve ons. Opdat wij niet langer alleen staan in onze strijd om de sociale positie en maatschap pelijke rechten van het kostelijkste aller vervoermiddelen. H. L. L. Het corps vrijwillige politie te Amster dam heeft nu zijn vrouwelijke afdeling ge kregen. Een jaar geleden werden de plan nen hiertoe bekend gemaakt. Het kader van de onder de chef Algemene Zaken res sorterende afdeling bestaat uit: het hoofd der afdeling, eerste luitenant mevrouw C. L. Wildervanck. de Blécourt-Van der Mae- sen, commandante van de op 12 Juni ge formeerde eerste compagnie, tweede-lui tenant mevrouw C. Ruys-Denkers, plaats vervangend commandante; tweede-luite nant mejuffrouw C. J. Charbon (tevens be last met de lichamelijke opvoeding en aan gewezen als verbindingsofficier tussen de afdeling en het Rode Kruis te Amsterdam), verbindingsofficier tussen de afdeling en de overige organisaties van vrou welijke vrijwilligers te Amsterdam tweede-luitenant mevrouw K. J. Pennink- Pino en administratrice mejuffrouw C. J. Kool. Bij de eerste compagnie zijn zeven tien reserve-agenten ingedeeld. Zeven zijn gehuwd. De taak van de afdeling zal zijn het ordenend en beschermend optreden bij noodtoestand. Het Italiaanse stoomschip „San Felice", dat 4895 bruto register ton meet, is heden morgen in aanvaring geweest met het 5267 bruto register ton metende Deense motor schip „Meonia", dat op weg was van Lon den naar Antwerpen. Dit schip, dat geen noemenswaardige schade heeft opgelopen, is inmiddels in Antwerpen aangekomen. De „San Felice" was uit Rotterdam ge komen en had in Vlissingen gebunkerd. Bij het uitvaren van de haven kwam het schip op de rede van Vlissingen in aanvaring. Waarschijnlijk zal het vaartuig dat in het Sloe aan de grond is gezet en dat men thans bezig is leeg te pompen, naar Vlis singen worden teruggesleept. ADVERTENTIE Met een baby op haar rug gebonden neemt deze vrouw deel aan een speurtocht naar overgebleven eigendommen, nadat een grote brand de zwarte handelbuurt in Seoel met de grond gelijk had gemaakt. Het vuur vernielde niet minder dan 200 woningen en kleine winkels en maakte ongeveer 5000 personen dakloos. Ook dit bewijst het weer:] Vertegenwoordigers van Israel en Jor danië hebben gisteren op een speciale bij eenkomst van de bestandscommissie be sloten tot een „onvoorwaardelijk en op recht staken van het vuren" in Jeruzalem. Na deze bekendmaking is echter nu en dan nog schieten in de stad gehoord. Vol gens de tot dusver gepubliceerde cijfers is een Israëliër gedood en raakten er meer dan twintig gewond. Van Jordaanse zijde is meegedeeld, dat een Jordaniër gesneuveld is en negen ge wond werden. De bestandscommissie heeft besloten dat waarnemers van de UNO een onderzoek naar de schietpartijen van Woensdag en gisteren zullen instellen en rapport aan de commissie zullen uitbrengen. De Israëlische premier Mosje Sjaret heeft meegedeeld, dat zijn regering bij de Veiligheidsraad een klacht zal indienen over de „Jordaanse aanval op het Israëli sche gedeelte van Jeruzalem". Opnieuw incident Vanochtend is weer een Israëlische sol daat gedood door schoten uit het door Jor danië bezette deel van Jeruzalem. Een bus in een der hoofdstraten werd eveneens be schoten uit Jordaanse posities op de muren van de oude stad, aldus is te Tel Aviv ver klaard. Premier Mosje Sjaret heeft het kabinet in spoedzitting bijeengeroepen. Ook de chef van de generale staf, Mosje Dayan, zal hierbij tegenwoordig zijn. ADVERTENTIE Werken vlug, zacht en pijnloos. De Unie-besprekingen WASHINGTON (United Press). De Indonesische ambassade heeft een verkla ring uitgegeven waarin gezegd wordt dat ontbinding van de Nederlands-Indonesi sche Unie en het opgeven van de Neder landse souvereiniteit over Westelijk Nieuw Guinea groter mogelijkheden zouden schep pen voor Amerikaanse investering. De vrees die is blijven hangen voor kolonia lisme in Indonesië zal sterk vex-minderd worden indien Nederland gracieus het his torische feit der separatie accepteert en zich politiek uit al het Indonesische terri toir terugtrekt, waarbij West-Irian. Zulk handelen van Nederland zou een specifiek voorbeeld van Westers „fair play" geven voor Indonesië en geheel Azië, heet het in de verklaring. Voorts wordt daarin gezegd dat ontbin ding van de „nominale unie" mogelijk zou leiden tot constructiever handel en econo mische betrekkingen met deze Zuid-Oost- Aziatische republiek. Mannen van de jubilerende garderegi menten grenadiers en jagers hebben een oorkonde naar de Koningin op het paleis Soestdijk gebracht. Met dit ceremonieel hebben de regimenten de viering van hun 125-jarig bestaan op spectaculaire wijze ingezet. In de morgenuren vertrokken uit het Bossche garnizoen, waar deze regimen ten gelegerd zijn, de eerste lopers. De Ko ninklijke Militaire Kapel, de Drumband van het 41ste regiment infanterie en een ensemble bestaande uit jachthoornblazers van de jagers en trompetters van de grena diers waren aanwezig om aan deze gebeur tenis luister bij te zetten. Een groep van 72 lopers, die twee bij twee telkens een traject van twee kilometer aflegden, heb ben de oorkonde naar Soestdijk gebracht. Hedenmorgen werd een expositie ge opend van oude attributen der jubilerende regimenten, ondergebracht in enkele étala ges in het centrum van de stad. Wijziging Wo ningwet Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Woning wet in het belang van de Bescherming van de bevolking tegen de gevolgen van oor logsgeweld. De subcommissie Schuilplaat sen bij Nieuwbouw van de coördinatiecom missie voor de Bescherming Bevolking, welke werd belast met het onderzoek van de mogelijkheid schuilplaatsen aan te bren gen bij nieuwbouw van woningen en andere gebouwen kwam in een rapport tot de slot som, dat het uit materiëel en financiëel oogpunt beschouwd, niet op ernstige be zwaren stuit, indien voorschriften worden gegeven tot het treffen van zekere voor zieningen bij nieuwbouw van bepaalde categorieën woningen. Ten einde het vaststellen van voorschrif ten als hierboven bedoeld mogelijk te ma ken een wettelijke bepaling, waarop deze voorschriften zouden kunnen worden gegrond, ontbreekt wordt door de minis ters van Wederopbouw en Volkshuisvesting en van Binnenlandse Zaken voorgesteld de Woningwet op enkele punten te wijzigen. Gistei-middag omstreeks kwart over vijf heeft een auto in de Scheldestraat te Am sterdam enige aanrijdingen gehad, die, af gezien van de schade, goed zijn afgelopen. Eij de vluchtheuvel op de hoek van de Curehilllaan moest een auto stoppen om enige voetgangers te laten oversteken. De 20-jarige A. B. van B., die met zijn wagen er achter reed, trachtte eveneens te stoppen, hetgeen niet gelukte doordat de remmen defect waren. Hij schuurde tegen de trot toirband, waardoor de rechter voor- en achterband sprongen. De auto belandde op het trottoir tegen de pui van een parftime- riezaak, waarvan de ruit sneuvelde. Daar na reed hij de buitenétalage van 'n groen tewinkel in elkaar en nam en passant nog drie fietsen, een autoped en de groenten- tas van een passerende dame mee. Van de voorbijgangers werd gelukkig niemand ge wond. TEGUCIGALPA (A.F.P.) In de Hon- durese hoofdstad Tegucigalpa wordt ver nomen dat de besprekingen, die de kolo nels Armas en Menzon, respectievelijk lei der der opstandelingen en hoofd van de nieuwe Guatemalaanse regering, te San Salvador voeren, worden bijgewoond door de Amerikaanse ambassadeur te Guate- mala-stad, Peurifoy, zulks op verzoek van beide partijen. De onderhandelingen tussen de twee partijen over een wapenstilstand in Gua temala zijn eerst in een impasse geraakt, waarna het „staakt het vuren" werd ver lengd tot Vrijdagmorgen. Indien tegen die tijd geen overeenkomst zou zijn bereikt, verwachtte men, dat de stad Guatemala opnieuw gebombardeerd zou worden. De twee onderhandelaars hadden reeds be sloten te vertrekken, doch zijn later van hun besluit teruggekomen en hebben de besprekingen hervat. Men meent te weten, dat de ondei-handelaars nu tot overeen stemming zijn gekomen en dat de overeen komst voor ondertekening gereed is. SAN SALVADOR (Reuter) Volgens in San Salvador ontvangen berichten ver zamelt de Guatemalaanse communistische leider Carlos Manuel Pellecer plattelan ders rondom Escuintle, een communistisch centrum zestig kilometer ten Zuid-Westen van de stad Guatemala. Men verwacht dat het Guatemalaanse leger een actie tegen Pellecer en zijn volgelingen zal beginnen. De minister van Landbouw van Guate mala heeft besloten het onteigenen van groot-grondbezit stop te zetten. 99 Nader wordt gemeld: Kolonel Elf ego Monzon, het staatshoofd van Guatemala, en kolonel Castillo Armas, de leider van de opstandelingen, zullen beiden deel uit maken van een nieuwe „junta" van vijf man. Dit is overeengekomen bij de vredes onderhandelingen in San Salvador, meldt Reuter. Voorlopig is kolonel Monzon de leider van de junta, die echter binnen twee we ken haar eigen president zal kiezen. Voor verbetering van de Seheveningse binnenhavens zal in totaal een bedrag van 17.420.000 nodig zijn. B. en W. van 's Gra- venhage stellen thans de gemeenteraad voor, zich in principe te verenigen met de plannen tot verbetering. B. en W. stellen zich voor, indien de raad hiertoe besluit, een nieuw verzoek tot de regering te rich ten om de buitenhaven te verbeteren. Het plan voor de verbetering der binnen havens houdt o.m. in de bouw van een nieuw afslaggebouw 4.000.000), de aan leg van een damwand aan de Noordwest zijde van de eerste binnenhaven(/1.420.009) damwanden langs de overige zijden der eerste binnenhaven 2.900.000), voorzie ningen aan de binnenvoorhaven, o.a. ver dieping van het bodempeil van 3.50 tot 5.50 m-N.A.P. 3.000.000) en de aanleg van damwanden langs de tweede binnen haven.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11