Kantoor gemeente-ontvanger naar Grote Houtstraat bij de Markt Aantal sigarenwinkeliers vraagt opheffing verplichte middagsluiting Wethouder Geluk opende in Vleeshal lathyrusexpositie Raoul Asian als „Nathan" Te volgen wegen worden twee uur voor verkeer afgesloten Beraad over nieuw systeem van loonvorming Brillenspecialist Schmidt Ratten ondergraven Haarlems Stadhuis Tien jaren oud gerucht kreeg weer kracht Het Wiener Burgtheater Kennemerplein wordt gereorganiseerd Haarlems G.E.B. gaat stoom leveren aan N.S. VRIJDAG 2 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 „Moeilijk Haarlem bloemenstad te doen blijven" Bestrijding vergt vierduizend gulden Dertienjarig meisje redde klein zusje Geen verplichte sluiting gedurende de uitverkopen Receptie burgemeester dr. Peereboom Voller „Herwonnen Levenskracht" collecteert op 10 Juli Speeltuinvereniging „Weltevreden" Minder bomen, meer vluchtheuvels Tour de France door Haarlem Interne verbouwing van het Stadhuis „Humanitas" collecteert Totale investering bijna een millioen Adres gericht tot de gemeenteraad Verantwoordelijkheid zou van de overheid naar het bedrijfsleven worden verlegd Benoemingen bij onderwijs in Haarlemse gemeenteraad Gistermiddag: heeft wethouder D. J. A. Geluk, voorzitter van Haarlems Bloei, de Nationale Lathyrustentoonstelling' in de Vleeshal geopend. Vele aanwezigen, onder wie de heer en mevrouw Krelage, de secretaris van de Kamer van Koophandel jhr. dr. J. C. Mollerus, de directeur-generaal van de Tuinbouw, de heer Honig, de voor zitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden en talrijke anderen werden door mr. J. J. Hage, voorzitter van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde welkom geheten. Mr. Hage zeide dat deze tentoonstelling een schone toevoeging was aan de herden king van het 75-jarig bestaan van de maatschappij en merkte op dat de lathy rus een schone joffer is, die echter zoals alle schonen haar eisen stelt. De weers omstandigheden hielden de kwekers en de organisatoren tot op het laatste ogenblik in spanning, die nu eerst volledig was weggevallen bij het zien van de bereikte resultaten. Hij bracht dank aan allen die hun medewerking verleenden en in het bijzonder aan de gemeente Haarlem, die zowel door het afstaan van de Vleeshal tegen een billijke prijs als door de mede werking van de zijde van de gemeente lijke dienst van .Hout en Plantsoenen, •veel tot het resultaat heeft bijgedragen. Vervolgens nam de heer G. Noordanus het woord als voorzitter van de Neder landse Lathyrus Vereniging. „De lathy ruscultuur is niet zo eenvoudig als men wel denkt", zei hij, „en zeker niet om die graad van perfectie te bereiken die hier gedemonstreerd wordt". Wethouder Geluk deelde mede dat de burgemeester door een officieuze raadszitting over het ver keersplan tot zijn spijt verhinderd was om de opening te verrichten. Hij meende dat de grens tussen het vak en de lief hebberij van het bloemenkweken erg vaag was. „Dat zeg ik niet om uit te ma ken wie er zijn brood mee verdient en wie niet, maar ik meen dat degenen die hun liefhebberij tot vak hebben gemaakt, tot de gelukkigste mensen van de wereld behoren". De heer Geluk zei voorts dat het moeilijk was om Haarlem bloemenstad te doen blijven, doordat de uitbreiding de teeltterreinen steeds verder naar buiten drong en achtte daarom deze tentoonstel ling van grote betekenis, omdat hierdoor de mensen in staat worden gesteld om het contact met de natuur te behouden. Ten aanzien, van de Vleeshal merkte de wet houder op, dat dit gebouw ook een pre cieuze joffer was, omdat het vaak moei lijk was om er een bestemming voor te vinden. „Het is plezierig, dat het nu weer gelukt is", zei hij. Hierna verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. De aan wezigen maakten daarna een rondgang langs de uitgestalde bloemenschat, waarin hier en daar enkele kaarten de inzen dingen aangaven, welke met een prijs werden bekroond. De zilveren medaille van de Koningin viel de heer J. Noordanus ten deel. Hij legde tevens beslag op de wisselbeker, de Morse-plaquette - een onderscheiding die in 1935 voor het eerst ter beschikking werd gesteld door een zaadhandel te San Francisco en die toen verworven werd door een Heemsteedse kweker - voor de ADVERTENTIE BARTEL JORIS STRAAT 21 TEL. 11057 Lev. alle ziekenfondsen Reeds geruime tijd wordt in en nabij het oude gedeelte van het stadhuiscomplex veel hinder ondervonden van de aanwezigheid van ratten. Op sommige plaatsen wordt de grond door deze dieren zelfs zodanig onder graven, dat verzakkingen optreden. Dit ver schijnsel doet zich in het bijzonder voor in de omgeving van de onlangs voor het pu bliek opengestelde pandpoort. Pogingen om het gedierte met verdel gingsmiddelen te bestrijden hebben geen resultaat opgeleverd. Het is daarom noodzakelijk, dat andere maatregelen worden getroffen. De meest afdoende bestrijding bestaat in het opbreken van een groot gedeelte van de bestrating in de omgeving van de pand poort en een ontgraving van de grond tot de oude rioleringen en andere ondergrondse verblijfplaatsen van de ratten. Met deze werkzaamheden, waarvan de omvang uiteraard tevoren niet nauwkeurig kan worden bepaald, is volgens voorlopige raming een bedrag gemoeid van vierduizend gulden. De raad is gevraagd dit bedrag ter beschikking te stellen. Blindganger in Slachthuisbuurt Aan het einde van de Pladellastraat in de Slachthuisbuurt, Haarlem-Oost, heeft een tien jaren oud gerucht nieuwe kracht ge kregen. In deze hoek van Haarlem worden reeds enkele maanden allerhande voorbe reidingen getroffen voor de bouw van het complex van 138 woningen aan de Hannie Schaftstraat. Het is een zeer zeldzaam voor komend verschijnsel, dat werkzaamheden van deze aard met angst en beven worden gadegeslagen door omwonenden. Op het ter rein, waar nu zware draglines diepe voren in de grond trekken en heimachines stelsel matig vijftig betonnen palen centimeter voor centimeter de bodem in dreunen, moét daarvan zijn een aantal omwonenden overtuigd zich een onontploft projectiel bevinden, dat gedurende de oorlog door een vliegtuig zou zijn verloren of afgeworpen. Een van de bewoonsters der belendende huizen werd vanmorgen opnieuw bevangen door schrik toen zij de heimachine in be drijf zag staan boven de plaats waar zij ver moedt, dat het projectiel zich bevindt. Bij het aannemersbedrijf uit Warmond, dat er werkt, is men echter aanzienlijk kalmer ge stemd. Dit gerucht is tien jaren oud, De plaats van het projectiel, als het er ligt, is na zo'n lange periode moeilijk meer te be palen, meent men bij deze onderneming. De politie is al geruime tijd met dit ge rucht op de hoogte. De mijnopruimings- dienst achtte het te kostbaar, het hele ter rein uit te graven. Maar alle noodzakelijke veiligheidsmaatregelen zijn getroffen. De arbeiders staan steeds op veilige afstand van de plek waar een paal wordt geheid. In de directe omgeving van eventueel ge vaar liggen hoge strobalen waarachter zij zich zouden kunnen- verschuilen. variëteit met de zes beste nieuwigheden. Bovendien ontving de heer Noordanus de medaille van de Nederlandse Lathyrus vereniging. De zilveren medaille van Prins Bernhard viel ten deel aan de Haarlemse gemeentedienst voor Hout en Plantsoenen, wie ook nog een gouden medaille met lof van de jury werd toegekend. De verguld zilveren medaille van de gemeente Haar lem werd toegekend aan de heer G. Noor danus, hoofd van de plantsoenendienst te Bilthoven. De plaquette van Haarlems Bloei ontving de Bloemist Winkeliers Ver eniging Haarlem voor een decoratiegroep bindwerk. Twee Zandvoortse meisjes, vijf en der tien jaar oud, waren Woensdag bij vrien dinnetjes aan het spelen in Aerdenhout. Het kleinste meisje liet haar bal in het 2V2 meter diepe zwembad vallen, dat in de tuin is aangebracht. Toen zij de bal eruit wilde halen, bukte zij zich te ver voor over en viel in het water. Op haar hulp geroep kwam haar zusje, die in huis ver toefde, aanrennen, bedacht zich geen ogen blik, sprong gekleed te water en brachf haar vijfjarig zusje, dat zich reeds in zin kende toestand bevond, behouden op het droge. B. en W. van Haarlem stellen de gemeente raad voor in de verordening op de winkel sluiting een artikel op, te nemen, waardoor de halve dag sluiting voor winkels niet geldt ge durende de eerste zes werkdagen van de bij of krachtens artikel 12 van de wet op het uit verkopen en opruimen in het winkelbedrijf vastgestelde perioden. B. en W. verzoeken de raad het college van B. en W. te machtigen tc-t uitvoering van de electrische inrichting van het te stichten transformatorstation aan de Baljuwslaan en tot wijziging van het hoog- en laagspan- ningskabelnet in deze omgeving. De Duitse dichter Gotthold Ephraim Lessing is tijdens zijn vruchtbare leven nauw met het Wiener Burgtheater, opge richt in 1776, verbonden geweest. En zijn werk is het gebleven. Kort na het einde van de oorlog verscheen zijn „Nathan der Weise" alweer op het répertoire in het Theater Ronacher, waar het gezelschap een tijdelijk onderkomen vond (in de herfst van 1*955 hoopt men de eigen, gerestaureer de en gemoderniseerde schouwburg, in April 1945 grotendeels verwoest, te her openen). Dit dramatisch gedicht der tole rantie heeft men eveneens uitgekozen om er de huidige tournée door ons land mee te beginnen, hetgeen gisteravond in de stamp volle Koninklijke Schouwburg te 's Gra- venhage als onderdeel van het Holland Festival geschiedde. Uiteraard moet men waardering hebben voor de keuze van dit stuk, dat duidelijk de rassendiscriminatie veroordeelt en in wezen een sterk pleidooi voor tolerantie inhoudt. Het woord „sterk" moet gelezen worden met betrekking tot de daarin ver vatte denkbeelden en geenszins tot de dra matische opzet. Want eerlijk gezegd: die hele intrige over de liefde van een tempel heer voor een in Joodsen huize opgevoed meisje, dat zijn zuster en evenals hij, een kind van de verdwenen broer van de sul tan (het stuk speelt in Jeruzalem anno 1191) blijkt te zijn, interesseert ons thans nog maar nauwelijks. Uit de voorstelling kreeg men de indruk, dat regisseur Raoul Asian en de zijnen dit reeds vreesden, want zij hebben alle mo gelijke moeite gedaan om het geheel zo veel mogelijk op te vrolijken en bewege lijke vaart te verlenen. Het bezwaar daar van was, dat het allemaal een beetje opge legd aandeed, zodat het de toeschouwer wel heel moeilijk viel te geloven in de echtheid der gevoelens, waarvan de vertol kers nota bene zelf het tekort aan over tuigingskracht schenen te beseffen. Boven dien stond het veelvuldig gebruik van ge moedelijke ironie, hoe voortreffelijk ook op zichzelf, de treffende ujtwerking der voor name gedachten eigenlijk in de weg. Men kan daar nauwelijks iemand een verwijt van toevoegen. Lessing was de eer ste Duitse dichter, die het toneel gebruikte om in navolging van Voltaire, van Dide rot het standpunt der redelijkheid te verdedigen en hij deed dat met alle harts tocht van het idealistisch intellect. Maar hij was te weinig dichter om het thans een secundaire rol spelende gevoelsleven van zijn personages daaraan gelijkwaardig uit op te werken. „Nathan der Weise" leek daardoor een interessante curiositeit van nobele allure, voor deze gelegenheid bij zonder fraai opgepoetst en dientengevolge nog sterker een museumstuk. Inderdaad: het was een bijzonder fraaie opvoering, waarvoor Emil Pirchan de voor namelijk practische décors ontwierp. Maar de vele modernismen in de speeltrant de den dit zal uit het voorgaande al we) duidelijk zijn geworden als opzettelijke effecten aan, enigszins in de trant van: „Wij kunnen het ook niet helpen dat het geen doorlopend boeiend drama is, maar wij doen onze best om er toch iets van te ma ken!" Met alle verschuldigde eerbied aan de tekst overigens, al was de kennis daar van niet zo volmaakt als men bij een in stelling met zo'n rijke en eeuwenoude tra ditie verwachten zou. Van deze opvatting had ook de beroemde parabel van de drie ringen, die men zich uit zijn middelbare schooljaren herinneren zal, ietwat te lijden. Het was moeilijk om helemaal te geloven, de uitmuntende voor dracht ten spijt, in de uitwerking daarvan op de sultan. Dit neemt niet weg, dat Raou) Asian zich als een voortreffelijk acteur ont plooide, met een rijkgeschakeerd vocaal Bijna driehonderd dames en heren hebben Donderdagmiddag hun opwachting gemaakt bij de nieuwe burgemeester van Bloemen- daal, dr. D. H. Peereboom Voller, die in het raadhuis te Overveen een receptie hield. Onder hen waren vele ingezetenen, ver tegenwoordigers van kerkgenootschappen en van plaatselijke verenigingen en instel lingen. Zaterdag 10 Juli zal in Heemstede de jaarlijkse collecte worden gehouden ten bate van „Herwonnen Levenskracht": de R.K. Vereniging tot bestrijding der tuber culose. Het comité, dat zich met de voor bereiding hiervan heeft belast, zou nog gaarne beschikken over enige dames en heren, die zich voor deze dag als collec- trice of collectant willen aanmelden. Zij kunnen zich opgeven aan onderstaande adressen te Heemstede: Koediefslaan 10, Haemstedeplein 13 en Wiekenplein 12. De officiële opening van het nieuwe club gebouw aan de Spaarndamseweg van de speeltuinvereniging „Weltevreden" is be paald op Zaterdagmiddag 10 Juli. register. Over het algemeen trouwens kreeg men prima vakwerk voorgezet, waarbij in de eerste plaats de met milde autoriteit gespeelde Saladin van Stefan Skodler moet worden genoemd. De veteraan Otto Tress ier was de enigszins in het caricaturale ge trokken patriarch en Fred Liewehr de voortvarende kruisridder zonder veel in nerlijke spanning. Maria Mell had zon der dat dit aan het publiek was meegedeeld de rol van de gezelschapsdame van Recha (Annemarie Düringer)overgenomen. De technische perfectie en de typisch Weense humor, die hier ten beste werden gegeven, hebben mij in ieder geval een prettige verwachting ten aanzien van de hedenavond in Amsterdam plaatshebbende Nederlandse première van „Liebelei" be zorgd met welk stuk van Arthur Schnitzler het Burgtheater de volgende week ook naar Haarlem komt. DAVID KONING. B. en W. van Haarlem hebben de raad bijna 74 mille gevraagd om een begin te maken met de reorganisatie van het Kennemerplein. Zij willen daarbij profiteren van de omstandig heid, dat het wegdek van het plein toch drin. gend vernieuwd moet worden, zodat het wij zigen van de ipdeling dan goedkoper kan ge schieden. De thans voorgenomen verbetering is wel iswaar niet definitief de gemeente moet meer huizen verwerven wil het plein ook verruimd kunnen worden maar voorshands voldoende. Enkele bochten kunnen ruimer worden, de ligging van de bestaande middenvluchtheuvel kan veranderd worden; een paar kleinere vluchtheuvels zullen aan de bestaande over steekplaatsen worden toegevoegd. Bovendien zal de Oost-West-rijbaan worden verbreed floor het trottoir aan de kant van het station te versmallen. De rij bomen aan de Zuidkant van het plein zal dan opgeofferd moeten wor den. Ook de situatie bij het busstation voor de diensten van de Naco en Maarse en Kroon zal verbeterd worden Daartoe zal het benzine station moeten verdwijnen. Met de spoorwe gen wordt nog onderhandeld over de over dracht van de grond. Is dit benzinestation verdwenen, dan kan er een parkeerplaats voor auto's komen en ook een standplaats voor een of twee taxi's. De ingebruikneming van de Noordelijke in- en uitgang van het station, welke in een be hoefte heeft voorzien, heeft de noodzaak het Kennemerplein te verbeteren nog vergroot. Met het oog op de start van de Tour de France op Donderdag 8 Juli in Amsterdam hebben de verkeerspolities van Amsterdam en Haarlem uitgebreide maatregelen ge troffen. Het weggedeelte liggende tussen het via duct over de weg Schiphol-Amsterdam en het Aalsmeerplein te Amsterdam zal van ongeveer 9.45 tot ongeveer 12 uur gestremd zijn voor alle verkeer, komende uit de richting Den Haag en gaande naar Amster dam. Dit verkeer zal gedurende die tijd ge leid worden via Schiphol-Amstelveen- Ouderkerk. Het verkeer in de omgeving van het sta dion en de route binnen Amsterdam zal min of meer stagnatie ondervinden en bo vendien moet men er rekening mee hou den, dat de gehele route in Amsterdam van het stadion naar de Haagseweg eveneens van 9.45 tot 12 uur afgesloten zal zijn. De officiële start van de Tour de France vindt, zoals men weet, plaats in het Olym pisch Stadiion te Amsterdam en daar zal de reclame-karavaan vertrekken om 9.35 uur. De renners volgen om precies 11 uur. De eigenlijke start wordt gegeven op de Slo- terweg nabij het laboratorium van de Rijksluchtvaartdienst. Hier vertrekken de renners om 11.25 uur. De colonne is als volgt samengesteld: Voorop rijdt de reclame-karavaan, welke bestaat uit ongeveer zestig wagens en ver volgens kemt de rennerstoet, bestaande uit 120 deelnemers en een aantal personen auto's van de pers, équipe-leiders, verzor gers, etc. Deze gehele karavaan zal bege leid worden door dertig moterrijders van het corps Rijkspolitie en dertig rijders van de Franse Gendarmerie. Tussen her. passeren van de eerste wagen van de reclame-karavaan en de spits van het renners-peleton zal ongeveer een tijd van ander half uur liggen. De snelheid van de colonne bedraagt ongeveer veertig kilo meter per uur. De reclame-auto's rijden met onderlinge afstanden van ongeveer vijftig meter. De renners-stoet verplaatst zich over de gehele wegbreedte, dat wil zeggen, renners, équipe-leiders en materi aal wagens aan de rechterzijde. Pers en ver zorgers op de linkerweghelft. Route De route door Haarlem ziet er als volgt uit: Sohipholweg (nog niet officieel ge opend), Buitenrustbrug, Buitenrustlaan, Twijnaerslaan, Kleine Houtweg, Herten- kampweg, Hertenkamplaan (vliegende controle), Fonteinlaan, Spanjaardslaan, Wagenweg. In Heemstede volgt de karavaan de vol gende route: Herenweg, Zandvoortselaan, Leidsevaartweg. Daar enkele reclame auto's te groot zijn om te passéren onder de viaduct Leidsevaart zal deze stoet wor den geleid via de Bekslaan. De reclame-wagens zullen om 10.22 uur in Haarlem arriveren, de renners volgen om 11.52 uur en de zogenaamde bezemwa gen sluit de stoet om 12.07. De door de colonne te volgen wegen worden voor het verkeer in beide richtingen afgesloten in Haarlem om 10.10 uur. Èr zal echter van 10 uur af geen.verkeer meer doorgelaten worden over de Povinciale weg richting Badhoevedorp-Schiphol. Ook na het pas seren van de reclame-auto's zal in het al gemeen over de route geen verkeer meer worden toegelaten. Dwarsverkeer zal worden toegestaan tot ongeveer tien minu ten voor de aankomst van de renners. Ten einde echter zo weinig mogelijk stagnatie en opstoppingen te voorkomen zal in be perkte mate verkeer worden toegelaten over de Buitenrustbrug en over de Wagen weg-Herenweg. Ook dit beperkte verkeer zal slechts tot uiterlijk tien minuten voor de komst van de renners-stoet worden doorgelaten. Bezemwagen De renners-karavaan zal worden geslo ten door de zogenaamde bezemwagen, aan de voorzijde voorzien van een bord met twee geschilderde rode ballen en met aan de achterzijde een grote straatbezem. Deze bezemwagen sluit het hoofdpeleton af, Voor het gedeeltelijk verbouwen van en het treffen van voorzieningen op de ver dieping van het perceel Grote Houtstraat 1 ten behoeve van het kantoor van de ge meente-ontvanger en het bedrijf Openbare Werken, alsmede voor het treffen van ver scheidene interne voorzieningen in het raadhuis, vragen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad een bedrag van 129.500 beschikbaar te stellen. B. en W. merken in hun toelichting op, dat de huisvesting van verschillende ge meentelijke diensten nog steeds zorgen baart. Gedurende de laatste jaren konden weliswaar verbeteringen worden bereikt, doch vooral de huisvesting van het bedrijf Openbare Werken en van de gemeente secretarie en het ontvangerskantoor eisen wederom voorziening. Het beschikbaar komen van de verdie ping van het perceel aan de Grote Hout straat 1 (vlak bij de hoek van de Grote Markt) dat tot voor kort was verhuurd aan de N.V. Nederlandse Handelmaat- schaopij, was voor B. en W. aanleiding om te doen nagaan, of met gebruikmaking daarvan een oplossing voor verschillende mogelijkheden zou kunnen worden gevon den. Inderdaad is dit mogelijk en wel door het kantoor van de gemeente-ontvanger naar de Grote Houtstraat over te brengen De beschikbare ruimte is voor dat kantoor niet geheel nodig, zodat enkele lokaliteiten voor het bedrijf van Openbare Werken kunnen worden bestemd. Welkome verruiming Het vrijkomen van het tegenwoordige ontvangerskantoor betekent een zeer wel kome verruiming voor de gemeentesecreta rie, die daaraan als gevolg van de uitbrei ding van het ambtenarencorps dringend behoefte heeft. De reorganisatie, welke B. en W. op de gemeentesecretarie beogen, houdt in ver plaatsing van de afdeling Pensioenen, enz. naar het tegenwoordige ontvangerskantoor en het huisvesten van de afdeling Perso neelszaken in de aanbouw op de begane grond aan de Westzijde van de ridderzaal. De kamer, die eerstgenoemde afdeling zal verlaten, is.bestemd om de voor de afdeling Onderwijs noodzakelijke uitbreiding tot stand te brengen. De door de afdeling Per soneelszaken te verlaten lokaliteiten zullen onder meer kunnen dienen voor uitbreiding van de afdeling Openbare Werken, Volks huisvesting en Bedrijven. Als gevolg- van de gewijzigde huisvesting van de reeds genoemde afdelingen is het noodzakelijk om een doorgang te maken van de vestibule naar het oude gedeelte van het stadhuis. Hierdoor wordt tevens bereikt, dat het publiek, dat zich naar de kamer van de hoofdbode begeeft, niet meer door de rid derzaal behoeft te gaan. hetgeen hinderlijk is wanneer aldaar huwelijksvoltrekkingen plaats hebben. Het is daartoe echter nood zakelijk, dat ook de houten trap, welke na bij de kamers van de wethouders op de eerste verdieping uitkomt, wordt verbeterd. De kosten van de in het stadhuis nood zakelijke voorzieningen ramen B. en W. op 81.000. Daarin zijn begrepen de kosten van het benodigde meubilair, de stoffering, de aan de telefooninstallatie noodzakelijke veranderingen, het aanbrengen van gas- verwarming, de interne verhuizingen, etc. Ook in het perceel aan de Grote Hout straat 1 zullen voorzieningen moeten wor den getroffen. De kosten worden op 48.500 geraamd. Zaterdag houdt de Vereniging voor Maatschappelijk Werk op Humanistische Grondslag, „Humanitas", afdeling Haarlem, een collecte. Aan collectanten is nog gebrek. Men kan zich opgeven aan het secretariaat van de collecte-commissie aan de Linschoten- straat 82 rood, of Zaterdag in „Brinkmann"' op de Grote Markt. maar ook na het passeren van deze auto blijft de afzetting gehandhaafd voor het ongehinderd passeren van de achter het hoofdpeleton rijdende renners, die bijvoor beeld door bandenpech enige achterstand hebben. De afzetting wordt pas opgeheven na het passeren van een zogenaamde sta tion-wagen van de Rijkspolitie met blauwe vlag. Het publiek wordt met het oog hierop dringend verzocht na het passeren van de bezemwagen te biijven staan tot deze sluit- auto van de Rijkspolitie is gepasseerd. Zo wel voor de veiligheid van de renners als voor de eigen veiligheid is het noodzakelijk, dat de toeschouwers op de trottoirs blijven staan. Op de route mogen geen stilstaande auto's aanwezig zijn. Houders van honden worden dringend verzocht er voor te zor gen, dat er geen loslopende honden op de route kunnen komen. Bussen en schepen Aan de autobussen van de NZHVM zowel de stadslijnen (1. 2 en 5) als de interlocale lijnen naar Leiden en Den Haag zal, met inachtn'eminig van het bovenstaande zoveel mogelijk gelegenheid worden gegeven hun normale route te volgen. Men dient echter met vertragingen tot ongeveer twintig mi nuten rekening te houden. De Buitenrustbrug zal van 10.10 tot 12.15 uur niet voor de scheepvaart ge opend worden. In het br uggewachtershuisj e van deze brug zal een Rode Kruis-post gevestigd worden. Het Gemeentelijk Energiebedrijf van Haarlem zal gedurende twintig jaar stoom gaan leveren aan de Centrale werkplaats van de Nederlandse Spoorwegen. Daartoe is het nodig dat op korte ter mijn aan de machinefabriek Gebroeders Stork N.V. opdracht wordt gegeven tot verbouwing van een turbine van de elec trische centrale. Aanvankelijk meende men dat er twee turbines verbouwd zou den moeten worden, doch dit is niet nodig gebleken. Daarom kan het aanvankelijk geraamde bedrag van anderhalf millioen verlaagd worden tot zes ton. Voorts zullen voor de stoomlevering lei dingen gelegd moeten worden van de elec trische centrale over het fabrieksterrein naar de Oudeweg en vandaar via het spoorwegviaduct tot in een der gebouwen van de centrale werkplaats. De kosten hiervan worden op 325.000.geraamd, welk bedrag in twintig jaarlijkse termijnen door de Nederlandse spoorwegen als on derdeed van de stoomleveringsovereen- komst zal worden terugbetaald. Voorts zal voor rekening van de Spoor wegen een bedrag van 17.600.per jaar komen als aandeel in de voor onderhoud en bediening van de installatie verschul digde lonen sociale lasten en materialen. Bovendien zullen de Spoorwegen per jaar 11.500.moeten betalen wegens rente en afschrijving van de vaste activa bij de stoomproductie in gebruik. De prijs waartegen de stoom zal worden geleverd is bepaald op 6,97 per ton, be houdens een kolenclausule en economische clausule, waardoor dus de prijs steeds kan worden aangepast aan de geldende index cijfers voor kolen, materialen en lonen. Het is de bedoeling, dat de stoomleve ring uiterlijk 1 September 1956 begint. Aan de Amsterdamse Universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen Phar- macie de heer J. H. van Soeren uit Bloemen- daal en voor het candidaatsexamen Rechten slaagde cum laude mejuffrouw M. C. E. Londonck uit Driehuis-Velsen. Negen en dertig sigarenwinkeliers, van wie de meeste in het centrum van Haarlem wonen, hebben zich met een brief gericht tot de gemeenteraad, waarin zij vragen de verplichte winkelsluiting op Dinsdagmid dag voor sigarenzaken op te heffen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor het ver zoek in hun handen te stellen om prae- advies. In de toelichting merken de sigarenwin keliers op, dat de verplichte winkelsluiting op Dinsdagmiddag voor hen een aanmer kelijke derving van inkomsten tengevolge heeft. Niet alleen missen zij daardoor de verdiensten van de verkoop van een mid dag in de week, maar bovendien is door de gewraakte bepaling, naar de practijk heeft uitgewezen, de verkoop van rookartikelen in bedrijven die niet door het sluitingsge bod worden getroffen zodanig toegenomen, dat, naar uit een onderzoek dienaangaande is gebleken, op het ogenblik ongeveer 22 der rookartikelen niet in sigarenwinkels wordt verkocht. Bovendien vormt de ver plichte winkelsluiting op een middag in de week een ongerief voor het rokend publiek. De winkeliers merken op, dat het pu bliek, ook als de sigarenwinkels gesloten zijn, zijn behoefte aan roken bevredigen wil. Zijn de winkels gesloten dan is het pu bliek genoodzaakt te kopen in café's, res- niet in de weg staan. taurants, kiosken, koffietentjes, levens- middelenbedrijven enz., waar de rookarti kelen wel te verkrijgen zijn. Als het slui tingsverbod blijft gehandhaafd, dan zal de ver-koop in dergelijke zaken mogelijk nog meer toenemen. Bewoners van andere plaatsen en in het bijzonder buitenlanders, die Haarlem be zoeken, ondervinden de verplichte sluiting als een ongerief. Daar Haarlem een stad is die zich in veel en toenemend bezoek van vreemdelingen mag verheugen en dit bezoek op allerlei wijze wordt en dient te worden gestimuleerd, mag het bezwaar aldus schrijven de sigarenwinkeliers verder de verplichte winkelsluiting dan ook niet worden onderschat. De verzoekers delen mee, dat zij geen ander beroep uitoefenen of andere betrek king hebben, zulks in tegenstelling met sigarenwinkeliers, die, behalve uit hun sigarenzaak, ook inkomsten genieten uit nog een ander beroep of uit een betrekking. Tenslotte herinneren de sigarenwinke liers er aan, dat uit een einde van het vorig jaar onder de georganiseerde Haarlemse sigarenwinkeliers gehouden stemming is gebleken, dat een geringe meerderheid van 55 tegen 52 zich voor een handhaving der winkelsluiting heeft uitgesproken. Dat mag ook een opheffing der gewraakte bepaling De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft zich volgens de Volkskrant uitgesproken voor een nieuw systeem van loonvorming, waarin de verantwoordelijk heid allereerst komt te liggen bij het be drijfsleven zelf. De overheid wordt een aanvullende taak toegewezen. Dit betekent een voorstel tot het verlaten van het hui dige systeem, waarbij de overheid grote bevoegdheden heeft op het punt van de loonvorming. Het rapport geeft de persoonlijke mening weer van de leden van de commissie, die voor dit speciale geval een bijzondere samenstelling kreeg. Het bindt de organi- ties dus niet. Op 16 Juli zal het bestuur van de Stichting van de Arbeid zich be raden over het vraagstuk van de toekom stige loonpolitiek, waarbij het rapport van de looncommissie als basis zal dienen. Veilig kan, aldus de Volkskrant worden In de gemeenteraadsvergadering van Haar lem zullen weer een groot aantal voorstellen tot benoemingen van onderwijskrachten bij de Haarlemse scholen ter sprake komen. B. en W. stellen de raad voor tot tijdelijke leraar in de scheikunde aan het Coornhert- lyceum te benoemen: 1. prof. dr. ir. J. A. Maas te Sassenheim en 2. ir. G. Althuisius te Amsterdam. Voorts raden B. en W de gemeenteraad aan te benoemen tot onderwijzer aan de Dr. Huet- school, de heer P. Dekker; tot leraar in de Engelse taal en letterkunde aan de H B.S.-A met vijfjarige cursus, de heer H. F. Boven te Haarlem; tot vakonderwijzer in de lichame lijke oefening bij het openbaar onderwijs, de heer F. Boukes te Haarlem: tot tijdelijke leraar in de stenografie en tot tijdelijke leraar aan de cursus machineschrijven de heer H. W. Fris te Haarlem en tot tijdelijke lerares in de Spaanse taal aan de H.B.S.-A met vijfjarige cursus, mejuffrouw A. E. van Heusden te Amsterdam. Voorts verzoeken B en W. de raad om aan het bestuur van de R.K. Jongensscholen te Haarlem medewerking te verlenen tot het aanschaffen van een boekenkast ten behoeve van de school aan de Overtonstraat (St. Je- roenschool). Hiervoor zal een bedrag van ten hoogste ƒ130.— beschikbaar gesteld dienen te worden. Het bestuur van de stichting Noor. derkerk en School te Haarlem verzoekt daar entegen B. en W. om een bedrag van 205.— ten behoeve van de aanschaffing van een aantal boeken voor de school in de Velser- straat 55. B. en W. stellen de raad tenslotte voor om ten einde stagnatie in de exploitatie van het Haarlems Avondlyceum te voorkomen en om de stichting in de gelegenheid te stellen aan haar financiële verplichtingen te voldoen aan de stichting, bij wijze van voorschot, voor dit jaar een crediet van ten hoogste 15.000.— te verstrekken. aangenomen, dat ook in het voorgestelde systeem de voordelen, die de centraal ge leide loonpolitiek bracht te weten de beheersing vanuit een centraal punt en de coördinatie van de lonen in de verschil lende bedrijfstakken zullen zijn overge nomen. Het verlangen daartoe is in de ver gaderingen van de vakcentralen duidelijk uitgesproken. Ook over het algemene loon peil hebben deze organisaties hun mening duidelijk kenbaar gemaakt: het dient in overeenstemming te zijn met de economi sche situatie, zoals die weerspiegeld wordt in werkgelegenheid, betalingsbalans, so ciaal verantwoord loonpeil enzovoorts. Een vrijere loonvorming zal gelegenheid bieden om lot een grotere differentiatie ia het loonpeil te komen. Dat sluit in, dat hogere lonen mogelijk moeten zijn in die takken, waar de economische resultaten gunstiger zijn en dat de factor productivi teit in de lonen kan meespelen. Coördinatie moet echter voorkomen, dat bepaalde lonef uit de band zouden springen. In het huidige loonsysteem worden de richtlijnen voor de lonen vastgesteld door de minister van Sociale Zaken en het col lege van Rijksbemiddelaars. Volgens het nieuwe voorgestelde systeem, aldus valt in kringen van de Stichting van de Arbeid te beluisteren, zou het College van Rijksbe middelaars verdwijnen en zou de Sociaal Economische Raad de richtlijnen vaststel len, aan de hand van'een onderzoek naar de economische situatie. Bij eventuele wijzigingen der richtlijnen zou de Stichting van de Arbeid advies dienen te geven. De overheid kan eventueel ingrijpen. Met de uitvoering van de loonpolitiek zou een vaste commissie van de S.E.R. be last worden, die Loonraad zou heten. In deze commissie van 9 tot 15 leden zouden de drie geledingen van de S.E.R., werk gevers, werknemers en Kroonleden ver tegenwoordigd dienen te zijn. Het college zou voornamelijk coördinerend en bemid delend werkzaam dienen te zijn. Het zou collectieve arbeidsovereenkomsten of loon regelingen, waarover tussen werkgevers en werknemers overeenstemming is bereikt, dienen te toetsen aan de richtlijnen, ze kunnen goed of afkeuren. Voorts zou het c.a.o.en algemeen verbindend kunnen ver klaren en bindende regelingen op verzoek van partijen kunnen vaststellen. Als er geen overeenstemming tussen de betrokken partijen bestaat, zou de Loonraad een be- LING LEIDT FINALE OM WERELD TITEL. De finale van het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal, die Zon dag 4 Juli in Bern tussen Duitsland en Hon garije wordt gespeeld, zal worden geleid door de Engelse scheidsrechter Ling. Hij zal aan de zijlijnen worden geassisteerd door Griffiths (Wales) en Orlandini (Italië).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13