Mendès-France voor een bijna onoplosbaar probleem Ruime nederlagen voor Van Mesdag en Wilbrenninck- Van der Meer Verkeerslichten vertraagd door bezwaren van Rijkswaterstaat Unie-overleg reeds in impasse? Henley Royal Regatta Fraaie zege van Deense vier op Leander De veiligheid vati de Rijksstraatweg Gemeente Haarlem kocht te goedkoop Den Helders nieuwe marinehaven geopend Amsterdamse Beurs LOCOMOTIEF VRIJDAG 2 JULI 195 4 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 12 Het Franse duveltje in het EVG-doosje Wolvenplaag in Oostenrijk Vrijstelling theologische studenten ongewenst Antwoord op vragen van raadslid Prikkel Bezwaren tegen „kruistocht voor houten kerken" Nogmaals aankoop van pand voor nieuw politiebureau Neo-nazi te Brussel gegrepen „Amerika uit'de UNO als China erin komt" Aanbesteding De „Doorman" met de Prins aan boord verbrak lint Nieuwe Zuid-Koreaanse regering afgewezen Scheepvaart (Van onze correspondent in Parijs) Het is met. het Europese leger voor Frankrijk zo ongeveer als wet het bekende duveltje en het doosje. Hoeveel Franse premiers of ministers van Buitenlandse Zaken, de een nog wat slimmer dan de an derhebben mi al niet geprobeerd, dat EVC-duveltje in zijn doosje te sluiten. Al of niet- met de plechtige belofte aan de be langstellende toeschouwers binnen en bui ten de eigen grenzen, het op een bepaald moment wel weer te voorschijn te zullen laten komen? Het is wel een diabolisch speelgoedje geweest, dat René Pleven nu jaren geleden in elkaar heeft geknutseld om de Franse aandacht af te leiden van het monster, dat Duitse herbewapening heet De nieuwe Franse premier, die ook Bui tenlandse Zaken beheert, Pierre Mendès- France, is nu bezig dezelfde storende erva ringen op te doen. Hij had het parlement beloofd, voor 20 Juli een vrede in Indochina te bewerkstelligen. Dat was zijn eerste doel en het Europese leger zou pas daar na aan de orde komen. Intussen zou door voor- en tegenstanders onder de ministers naar een compromis worden gezocht. Terwijl de Kamer de regering nu echter wel met rust laat, is uit de overige Weste lijke hoofdsteden de storm weer opgesto ken, omdat men daar, overigens niet ge heel ten onrechte, bevreesd is dat Frank rijk de EVG nu helemaal definitief zal wil len afschrijven. Mendès-France is nu wel verplicht de korte tijd, die hij zichzelf heeft toegemeten, tussen Indochina en het Euro pese leger te verdelen. De Duitse kanselier moet Parijs hebben meegedeeld, dat de Franse EVG-aarzeling hem een verlies van omstreeks een mil- lioen aanhangers bij de jongste stemming in Noordrijn-Westfalen heeft gekost. Zou ~r in Parijs nog langer worden getreuzeld, dan zou Adenauer zijn vertrouwen bij de meerderheid van zijn volk wel eens defini tief kunnen verspelen. Het Duitse nationa lisme steekt de kop al weer op en de kans is zeer gering dat een opvolger van de grij ze kanselier een even „goede Europeaan" zou blijken als Adenauer. Frankrijk heeft zo het lot van Europa in handen, maar zeker niet voor heel lange tijd. Hypotheek der voorgangers Europa nadert zo een beslissend kruis punt in zijn geschiedenis. Deze zomer zal besloten moeten worden, of de Europese eenheid wordt bereikt ofwel dat opnieuw de weg wordt ingeslagen, die na Versailles in 1918 tot de tweede wereldoorlog heeft gevoerd: via de nationale herbewapening van Duitsland. In het centrum van deze onheilspellende ontwikkeling staat nu dus Pierre Mendès- France, de 47-jarige Franse premier en misschien is dat nog wel de enige hoop volle factor in deze beklemmende situatie. Mendès-France is zonder de minste twijfel de begaafdste staatsman, die de Vierde Republiek tot dusver heeft opgeleverd. Hij beschikt over een scherpe intelligentie, heeft bij herhaling van een waarlijk pro fetisch inzicht blijk gegeven, is veelzijdig en competent en de meerderheid van het volk staat achter hem. Hij weet zijn mede werkers te kiezen en te inspireren en hij begrijpt de enorme betekenis van een har telijke verstandhouding met het grote pu bliek dat hij niet als onmondige kinderen behandelen wil. En vooral: hij is oprecht en hij is betrouwbaar. De vraag is slechts of al die uitnemende eigenschappen zullen opwegen tegen het loodzware gewicht aan fouten, onwaarheden, illusies en aarzelin gen. dat hij als hypotheek van de vorige regeringen heeft geërfd Op zoek naar de steen der wijzen Wat kan hij doen? Hij weet dat de E.V.G. in de huidige versie in het beste geval door een meerderheid van slechts enkele stem men door het parlement zou worden aan vaard en het pleit voor zijn verantwoorde lijkheidsbesef dat hij deze zaak tè gewich tig acht om onder die wisselvallige omstan digheden beslist te mogen worden. Daarom zoekt hij dus naar een compro mis en uit beide kampen heeft hij voor die poging al actieve medewerking ondervon den. Dagelijks vergaderen de ministers van Defensie en van Industrie, generaal Koenig en Bourges-Maunoury, op zoek naar die steen der wijzen. Ze zullen nu een soort ronde-tafelconferentie beleggen, waartoe loyale voor- en tegenstanders van de E.V.G. worden uitgenodigd. Doch allen moeten zij de noodzaak onderschrijven van Duitse herbewapening, zodat de commu nisten bij dit beraad automatisch worden uitgesloten. Indien een accoord zich zal hebben afgetekend, wordt een nieuw pro ject bij de Kamer ingediend en de regering hoopt dat dan omstreeks half Augustus de definitieve beslissing voor Frankrijk zal kunnen vallen. Voor Frankrijk. Want daar na zal het contact met de vijf overige hoofdsteden moeten worden opgenomen, ofwel wordt er een nieuwe E.V.G.-confe- rentie bijeengeroepen. Het ziet er zo dus naar uit. dat de drie a vier jaren die aan het huidige ontwerp zijn besteed, vrijwel nutteloos zullen zijn gebleken. De Benelux-ministers, om van Bonn nog maar te zwijgen, hebben al doen weten, dat zij deze gang van zaken onmogelijk onderschrijven kunnen. Maar welk alter natief zullen zij kunnen aanbieden? Een onafhankelijk Duits leger wil men even- minv En Frankrijk heeft nog altijd het recht, zijn veto uit te spreken tegen de toelating van Duitsland tot de NAVO. Twee beslissende vragen De huidige onderminister van Buiten landse Zaken, Guérin de Beaumont, is de auteur van een der vele Franse vervan gingsformules voor de EVG en in zijn pro ject wordt de aanloopperiode veel langer uitgerekt. Dat zou betekenen dat Frankrijk nog minstens vijf jaar de beschikking over zijn eigen leger zal kunnen houden. Maar de keerzij van die médaille is dat óók West-Duitsland dan op veel meer vrijheid rechf zal hebben, omdat het wel uitgeslo ten is. dat Adenauer met minder onafhan kelijkheid genoegen zal nemen dan hem tot nu toe is toegezegd. Hoe men de zaak ook draait of keert: de keuze gaat uiteindelijk tussen coalitie en federatie. In het eerste geval blijven de Europese landen in laatste instantie vrij ook andere wegen in te slaan en Duits land zou zich op den duur dan bv. tot het Oosten kunnen wenden. Van de federalis tische oplossing is Frankrijk zelf. in de persoon van Robert Schuman, altijd de grote heraut geweest. Vooral in Frankrijk blijken de geesten nog niet rijp om afstand te kunnen doen van het militaire machtsapparaat dat de bekroning vormt èn het instrument van iedere nationale souvereiniteit. Een Euro pees leger, zo vindt de huidige premier, had het sluitstuk moeten zijn van een ont wikkeling op cultureel, politiek en econo misch gebied, waardoor wij ons op onze Europese taak hadden kunnen voorberei den, en waardoor we geleidelijk naar el kaar zouden zijn toegegroeid. De Russische bedreiging heeft deze na tuurlijke ontwikkeling doorkruist. Maar de vraag is voor Mendès-France vermoe delijk of aan die bedreiging nog steeds eenzelfde gewicht moet worden toegekend. Een tweede vraag is echter of men nog terug zal kunnen op de ingeslagen weg. Het zijn vooral deze twee vragen, waarop de premier nu het antwoord binnen zeer kort zal moeten geven en daardoor zowel de rol van Frankrijk als de toekomst van Europa zal worden bepaald.. (Van een Haagse medewerker) Het ziet er naar uit dat de Nederlands- Indonesische bespreking, na twee vergade ringen, reeds in een impasse zullen raken. In een redevoering van ongeveer 20 minu ten heeft minister Luns gisteren op de tweede bijeenkomst in de Lairessezaal op het Haagse Binnenhof het Nederlandse standpunt uiteengezet. Hij schijnt in vr\j scherpe bewoordingen nogmaals uitdrukke lijk uiteengezet te hebben dat de opheffing van de Unie en de kwestie Nieuw-Guinea naar de mening van de Nederlandse rege ring twee afzonderlijke problemen zijn, die los van elkaar dienen te worden behandeld. Ook zou minister Luns er op gewezen hebben dat er geen sprake van kan zijn, dat er gesproken wordt over een opheffing van de Unie, zonder dat daarbij tevens wordt beraadslaagd over nieuwe overeen komsten op financiëel en economisch ge bied, die de nodige garanties bieden zowel voor het Nederlandse bedrijfsleven in Indo nesië als op het stuk van bilaterale over eenkomsten. De Indonesische delegatie heeft naar men vermoedt, instructies ontvangen van haar regering de eis te handhaven dat de kwestie van de opheffing van de Unie en die van Nieuw-Guinea beiden op de nu aan de gang zijnde Haagse conferentie zullen worden behandeld. Ook zou de delegatie ten aanzien van de aan dat Unie-statuut verbonden financiële en economische over eenkomsten geen machtigig hebben bij een eventuele opheffing daarvan voorstellen tot vervangende overeenkomsten te doen. Het is niet te venvachten dat de Neder landse regering haar standpunt zal wijzi gen en ook een toegeven van Indonesische zijde is niet zonder meer tegemoet te zien. Oorzaak: de politiek Volgens Oostenrijkse jagers is de wol- venplaag die in veie delen van Oostenrijk de boeren veel schapen en pluimvee kost, een gevolg van de omstandigheid dat de wolven ongehinderd het met prikkeldraad afgezette „niemandsland" tussen de Weste lijke zóne en het IJzeren Gordijn kunnen passeren omdat dat gebied voor jagers is verboden. Al een week lang is in de geteisterde de len van Oostenrijk de jacht op de vraat zuchtige roofdieren in volle gang. (Van een medewerker) Een bewolkte hemel en een dwars op de baan staande wind maakten gisteren de Henley bami minder vriendelijk dan de eerste wedstrijddag van de Henley Royal Regatta. De autoparken en de tribunes waren echter nog voller dan de eerste dag. Hetgeen ook wel begrijpelijk waswant op het programma stonden vele grote races, onder andere twee heats voor de Grand Challenge Cup, vier voor de Stewards Cup, vier voor de Diamond Sculls, twee voor de Silver Goblets en twee voor de double-sculls. De Deense vier zonder stuurman, kampioen van Denemarken, roeide overigens tegen de sterke Engelse ploeg Leander een race, waarover stellig nog lang zal worden gesproken. De hoge klasse van deze vier en de ontembare vechtlust van de Denen maakten grote indruk op de tienduizenden toeschouwers langs de oevers van de Theems. Oordeel Hervormde Raad voor Kerk en Overheid De Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk heeft in haar zitting van Donderdag een brief van de Raad voor de Zaken van Kerk en Overheid behandeld, waarin de mening wordt geuit dat er geen redenen zijn om predikanten en toekom stige predikanten vrij te stellen van dienst plicht en acht het wenselijk, dat theologi sche studenten geen gebruik maken van de mogelijkheid om vrijstelling te verkrij gen. Wel acht de raad vrijstelling van her halingsoefeningen van predikanten, die in de gemeente dienen, noodzakelijk. De lei dende gedachte bij dit standpunt is, dat het niet aannemelijk te maken is de pre dikant te onderscheiden van andere Chris tenen. Hij moet met alle anderen, een ge woon mens blijven. Heeft hij bezwaren tegen het dragen van wapenen, dan zal hij dezelfde weg moeten gaan als iedere an dere dienstplichtige. De Denen gingen heel slecht van start met een tempo van 38 slagen en de Leander vier nam dan ook dadelijk de leiding. De Engelsen, die als regel als tactiek volgen om hun tegenstanders op de eerste mijl reeds te verslaan, zetten hard door en hadden bij de barrier op ongeveer 650 meter een lengte voorsprong. Door zeer slecht sturen kwamen de' Denen zo stevig tegen de palen langs de roeibaan dat een stuurboordriem het halve blad verloor. De ploeg stopte, zette zich daarna rustig af. Met drieënhalve lengte achterstand en een halve stuurboordriem vertrokken de Denen daarop echter met frisse moed en trokken onmiddellijk ten aanval. Tóch een overwinning Bij Fawley, dat is op de helft van de baan, hadden zij in een tempo van 37 roeiend reeds twee lengten op het keurig roeiende Leander ingelopen. Op 550 meter voor de finish was de achterstand tot slechts één lengte verkleind. Het Engelse publiek voel de zich echter reeds volkomen zeker dat hun Leander zou winnen en van alle kanten hoorde men reeds woorden van lof over de zegevierende ploeg. Voor Remmenham Club echter gebeurde het. Wake up Leander. klonk het uit de pun ters langs de baan. Maar het was reeds te laat. De Denen verhoogden hun tempo tot 40 slagen en schoten voorbij de Engelsen. De lengte achterstand was in 200 meter ander halve lengte voorsprong geworden. Een totaal uitgeroeid Leander trachtte de Denen, die in hun baan waren gaan roeien, nog door aanvaring te grijpen, maar kwam daar door bij de finish tegen de palen met ruim twee lengten achterstand. Laga's vier kan nu weer vrolijk gaan kij ken want van deze geweldenaars met één lengte verliezen is waarlijk geen schande. Teleurstellingen Van Mesdag bracht de eerste teleurstelling voor het kleine groepje Nederlanders in Henley. De goede verwachtingen, gebaseerd op zijn goede vorm bij de training en zijn recente overwinningen op de Franse, Bel gische en Engelse topscullers, werden totaal teniet gedaan. Tot 650 meter handhaafde hij na een zeer snelle start de leiding, doch de Zwitser Colomb, die soepel en luchtig door bleef roeien in tempo 28, bleek onhoudbaar voor Van Mesdag. Op één mijl had deze reeds vijf lengten voorsprong en steeds verder uit lopend won hij met zeer groot verschil. De double-scull combinatie Het Spaarne- Willem III zorgde voor de tweede teleur stelling. Zij had uitstekende trainingstijden gemaakt. Alhoewel niemand van de Neder landers verwacht had dat zij de Zwitsers Stebler en Schwiever, die één van de aller beste ploegen van Europa vormen, zouden kunnen verslaan, waren zij echter wel vol vertrouwen op een goede en harde race. Niets echter daarvan. De Zwitsers, die het zelfde luchtige roeien vertoonden met een elastische niet te zware finish dat wij ook bij de Joegoslaag Vlassic en de Deense vier opmerkten, namen onmiddellijk de lei ding en peddelden verder in een tempo 30 door om uiteindelijk met zeer groot verschil te winnen. Beneden vorm De Nederlandse dubbel roeide beslist bene den haar vorm. Hetgeen stellig werd ver oorzaakt doordat de uiterst felle slag Wil brenninck te sterk bleek te zijn voor zijn partner Van der Meer, die het razende tempo van zijn slag, dat deze inzette met een tempo van 44, niet kon bijbenen. Het sturen was bovendien slecht e- ro verdween de eenheid uit de ploeg volkomen. Twee scullers in een boot, die langs en naast elkaar roeien, kon den geen gevaar opleveren voor deze zeer bijzondere topploeg van de Zwitsers, een double-scull zoals er zelden een op het water is verschenen. In de Grand Challenge Cup won Lady Margaret uit Cambridge in een boord aan boord race van Jesus College, eveneens uit Cambridge uiteindelijk met driekwart leng te. Het tempo van de ver doorvallende Ladie Magaret ploeg was constant 33, hetgeen zeker niet hoog is voor een acht. Het waren twee degelijke Engelse achten. Engelsen tegen elkaar De volgende heat in de Grand was weer een gevecht tussen twee Engelse ploegen, namelijk Thames Rowingclub tegen London Rowingclub. Laatstgenoemde ploeg won met tweeënhalve lengte. De derde heat bracht de buitenlanders weer tegen elkaar, hetgeen dit jaar opval lend veel voorkomt. Het waren de Denen tegen de Rusen. De race werd onder grote stilte geroeid en het publiek volgde de wed strijd in de grootste spanning. De Denen namen in een hoger tempo dan de Russen een kleine voorsprong. Bij de barrier op 650 meter liepen de Russen in hun skiffstijl roeiend in met een tempo 35. Na de mijl namen zij een lager tempo en de Denen vochten toen tot het uiterste terug in tempo 35. Doch zij konden de Rus sen niet verder benaderen en behielden een achterstand van drie lengten. In de wedstrijd om de Diamond Sculls won Vlassic gemakkelijk van de Engelsman Meivin en de Belg George versloeg zijn landgenoot Steenacker ondanks diens ge weldige eindspurt met net een halve lengte. Rand, de Engelse kampioen, won zijn heat tegen zijn landgenoot Spokes gemakkelijk in een zeer laag tempo met groot verschil. Twee Russische vieren In de Stewards Cup bevochten de twee Russische vieren elkaar. Zij kwamen netjes naast elkaar roeiend voor de tribunes binnen. Avangard liep op de laatste 100 meter met een halve lengte uit. In de double-scull vochten de Engelsen Fox en Marsden in een boord aan boord race tegen de Russische double-scull. Het was angstig stil aan de kant. Op de mijl hadden de Engelsen een voorsprong van één lengte De Russen in hun fel rode shirts gingen in de aanval, doch Fox sloeg deze abrupt af. En onder het grootste applaus, dat wij totnutoe in Henley hebben gehoord, roei den de Engelsen met een halve lengte voor sprong in een felle eindspurt de Russen eruit. Twee Russische ploegen staan thans aan de kant. In het nummer om de Silver Goblets het nummer twee zonder stuurman, waarin de Spaarne twee vandaag de halve eind strijd moet roeien wonnen de Russen ge makkelijk van de Belgen Baetens en Van der Steen. De Engelse cracks Christie en Clack van de Royal Navy wonnen voorts in een tempo 23 zonder enige inspanning van een Cambridge ploeg. De Engelsen ontmoe ten nu de Russen in de halve eindstrijd. Hedenmiddeg (tien voor drie) kunnen de Haarlemmers Gitz en Blom zich eveneens in de finale roeien. In de leiding der Evangelische kerk in Duitsland zijn bezwaren gerezen tegen een plan va.n de interconfessionele Amerikaan se organisatie „Kruistocht voor houten kerken" om 49 houten kerken te bouwen langs de grens tussen de Bondsrepubliek en de Sovjetzöne. De praeses van de lan delijke Evangelische Kerk in Westfalen, dominee Wilm, heeft het plan aangeduid als „een bedenkelijke vermenging van christelijke en politieke propaganda". Hij zeide, dat het beter was, dat de Ameri kaanse organisatie het materiaal voor de bouw. dezer kerken rechtstreeks naar de Sovjetzóne zou sturen. De organisatie heeft totdusverre 1.3 millioen dollar beschikbaar gesteld om met de bouw der kerken te be ginnen. Zij heeft deze aangediend als „bol werken tegen het atheïsme" en als „teken i van de Amerikaanse vriendschap". Zeer binnenkort is de beslissing van de Rijkswaterstaat te verwachten op de plan nen om op de Rijksstraatweg in Haarlem- Noord bij de kruisingen van Zaanenlaan en -straat en Pijnboomstraat verkeerslich ten aan te brengen. Wanneer de Rijkswaterstaat daarmee niet aceoord gaat zullen B. en W. zich op nieuw beraden. Gaat de Rijkswaterstaat wel accoord, verstrekt de raad het crediet en keuren ook Gedeputeerden deze uitgave goed, dan zal met de levinrg van de installatie toch nog wel drie maanden heen gaan. Dit antwoorden B. en W. het raadslid de heer J. Prikkel (Arbeid), die op 15 Juni het College gevraagd had hoe het met de verkeerslichten op d-e Rijksstraatweg stond. Het was de tweede keer, dat de heer Prikkel daar vragen op wilde hebben. De eerstê keer namelijk op 20 Augustus van het vorige jaar, waarop B. en W. meedeel den dat zij de raad in het begin van 1954 een voorstel om de signalen aan te brengen zouden doen. Het overleg met de Rijkswaterstaat heeft echter nog niet tot een bevredigend resul taat geleid. B. en W. schrijven thans immers: „Hoe wel vooraf met plaatselijke waterstaatsin stanties overleg is gepleegd, blijken hogere waterstaatsautoriteiten in twijfel te trekken of het beoogde doel met de voorgelegde plannen in voldoende mate zal worden be reikt." De Haarlemse raad zal voor de tweede keer moeten besluiten tot de aankoop van het pand Oudegracht 28, dat nodig is wegens de voorgenomen bouw van het nieuwe politiebureau aan de Raaks en om geving. Enige tijd geleden besloot de raad al tot de aankoop tegen een prijs van negendui zend gulden. Er waren toen belanghebben den die met dat bedrag niet accoord gingen en de bemiddeling van de Kantorechter in riepen. Die was ook van mening dat de prijs te laag was en bepaalde na advies te hebben ingewonnen de koopprijs op twaalfduizend gulden. Dit crediet wordt thans aan de raad gevraagd. Er staan nog meer aankopen op de raads- agenda: Gedempte Voldersgraeht 11 voor f 4.600,Lange Poellaan 30 en 32 en Korte Poellaan 31 voor 2.800,tezamen en een stukje grond van 35 vierkante meter aan de Groene Buurt voor 380 gulden. Al deze aankopen zijn bestemd om te zijner tijd de sanering mogelijk te maken. Grondvcrkopen Om de bouw van een dubbel woonhuis met twee garages mogelijk te maken wordt de raad voorgesteld 1160 vierkante meter grond aan de Crayenesterlaan te verkopen aan de heer M. J. Meijer te Heemstede tegen de prijs van twaalf gulden per vier kante meter. Aan de heer A. P. M. Moussault te Bloe- mendaal zal verkocht worden 560 vierkante meter aan de Prins Mauritslaan op de hoek van de Crayenesterlaan, eveneens tegen twaalf gulden per vierkante meter. Hier wordt een woonhuis met garage gebouwd. Verder wordt de bijdrage in de kosten van de openbare werken, verbonden aan de door de heer S. J. Koster voorgenomen bouw van zes woningen op de hoek van Roerdompstraat en Clovisstraat, bepaald op elf gulden per vierkante meter. De Belgische neo-nazi Jean Debbaudt is gisteravond door de politie gearresteerd, (oen hij poogde een betoging op touw te zetten tegen de vertoning van een film over de wereldreis van koningin Elizabeth. De 32-jarige gewezen SS'er had zich op gesteld bij de uitgang van een bioscoop in Brussel met de bedoeling de bezoekers van de laatste voorstelling van de film toe te spreken bij bet verlaten van het theater. Nauwelijks had hij de woorden „dames en heren" uitgesproken of vijf politiemannen liepen op hem toe en drongen hem tegen een muur. Tegelijkertijd werden de hon derden die uit het gebouw kwamen, tot doorlopen aangemaand. Enkele minuten nadat Debbaudt was gegrepen, verscheen een zwarte politiewagen ter plaatse die de man naar het hoofdbureau van politie overbracht. Men hoorde hem nog roepen: „is dit democratie!" De politie had deze avond ongeveer vijf uur lang in de straten rondom de bioscoop gepatrouilleerd. (U.P.) Resolutie in Senaat der V.S.: De democratische senator McCarran heeft Donderdag bij de Amerikaanse Se naat een resolutie ingediend, waarin de president wordt gevraagd, de UNO mee te delen, dat de V.S. zich geheel uit deze we reldorganisatie zullen terugtrekken als communistisch-China wordt toegelaten McCarran verklaarde, dat Engeland en andere landen „krachtig" op toelating van communistisch-China tot de UNO aandrin gen. Tevoren verklaarde senator William Knowland, dat, als communistisch-China zou worden toegelaten, hij zal aftreden als leider van de Republikeinse Senaatsfractie, teneinde zich „volledig te wijden aan po gingen ter beëindiging van het Amerikaan se lidmaatschap" van de UNO. Gistermorgen is in het kantoor van het Velsense bedrijf Openbare Werken aanbe steed het aanleggen van wegen en riole ringen ten Noorden van de Terrasweg te Santpoort-Noord. De oppervlakte van de te maken klinkerverhardingen is 5800 m2 en de lengte van de te leggen rioleringen 1140 m. Laagste inschrijver was de firma Th. Schram te Beverwijk met een bedrag van 49.200. Daarop volgde de Amstel- veense firma Van Baarsen en Van der Voorden met 51.900. Hoogste was A. Jansen te Hennebroek met een bedrag van 75.400. Wij tekenen hierbij aan, dat B. en W. reeds op verzoek van de Rijkswaterstaat niet een ander en zelfs veel duurder plan waren gekomen dan in de bedoeling lag. Aanvankelijk werd namelijk aan het starre verkeerslichtensysteem, zoals dat ook op andere plaatsen in de stad functionncert, de voorkeur gegeven, doch op verzoek van de Rijkswaterstaat, die op de Rijksstraatweg verkeersopstoppingen vreesde, werd later een drempelsysteem ontworpen, dat uiter aard grotere kosten met zich brengt. De heer Prikkel heeft er in zijn vragen nog aan herinnerd, dat in de raadsvergade ring van 26 Augusus van het vorige jaar meegedeeld werd, dat getracht zou worden de verbeteringen nog in 1953 aan te bren gen. Hedenmorgen is de nieuwe Rijksmarine haven in Den Helder geopend met het bin nenvaren van het vliegdekschip „Karei Doorman". Prins Bernhard landde te 9.30 uur per helicopter op deze oorlogsbodem, die ter rede van Den Helder lag. Aan boord van de „Karei Doorman" bevonden zich reeds de minister van Marine, ir. C. Staf en de bevelhebber der zeestrijdkrachten, tevens chef marinestaf, vice-admiraal A. de Booy. Geassisteerd door zes sleepboten kwam de „Karei Doorman" daarna voor de 250 meter brede havenmond en voer, ter wijl de Marinierskapel van de Koninklijke Marine het volkslied speelde, het voor de haven gespannen lint door, daarmede de opening verrichtende. Enige tijd later heeft de staatssecretaris van Marine, vice-admiraal H. C. W. Moor man, de nieuwe brug over het Nieuwediep in gebruik gesteld door de beide geopende brughelften neer te laten. Hierna begaven de autoriteiten zich over de brug naar de „Karei Doorman" voor de overdracht van de thuishaven van de Koninklijke Marine door de directeur-generaal van Waterstaat, ir. A. G. Maris, aan de waarnemende vlag officier materieel, vice-admiraal C. W. He ringa. Ter gelegenheid van de opening van de Rijksmarinehaven te Den Helder zijn de volgende onderscheidingen toegekend: of ficier in de orde van Oranje Nassau: ir. A. Eggink hoofdingenieur A. van de Rijks waterstaat en ir. C. Blankevoort directeur van Van Hattum en Blankevoort N.V. te Haarlem; tot ridder in de Orde van Oranje Nassau: J. C. C. de Visser, waterstaatkun dig hoofdambtenaar eerste klasse van de Rijkswaterstaat en R. Bossinade, hoofd uitvoerder van Van Hattum en Blankevoort N.V. te Haarlem. De Zuid-Koreaanse Nationale Vergade ring heeft vandaag geweigerd, het nieuwe door de voormalige minister van Buiten landse Zaken Pjoeng Joeng Tai samenge stelde kabinet te fiatteren. Er zijn 94 stem men voor en 74 tegen uitgebracht. Vereist was een meerderheid van twee derden. Naar verluidt heeft minstens een derde van de liberale leden van de vergadering tegen de regering gestemd, omdat het me rendeel der nieuwe ministers niet tot hun partij (die van president Rhee) behoort. Het kabinet-Pjoeng Joeng Tai moet thans volgens de Grondwet aftreden. Andijk, 1 Juli v. Le Havre te Antwerpen. Arendsdijk, 1 Juli v. Havana te Le Havre. Aalsdijk, 30 v. Corpus Christl te Houston. Alderamin, 1 Juli v. Aden n. Karachi, ^merskerk, 30 v. Newcastle te Brisbane. Amor, 1 Juli te Amsterdam. Averdijk, 30 v. New York te Boston. Almkerk, 1 400 m. O.ZO. Albany. Aardijk, 30 460 m. NW. Fayal. Agamemnon, 1 v. Maracaibo te Auxcayes. Amsteldiep, 30 340 m. ZO. Kp. Farewell. Annenkerk, 1 250 m. W.NW. Perth. Appingedijk, 30 1000 m W.ZW. Bishoprock. Argos. 30 v. Bremen n. Hamburg. Alcyone, pass. 1 Fern. Noronha n. Bahla. Alkaid, 1 v. Bremen te Hamburg. Ariadne, 1 v. Bourgas n. Ermilia. Arnedijk, 30 v. New Orleans n. Le Havre. Aagtedijk, 1 v. Victoria n. New York. Aalsdijk, 1 v. Houston n. Antwerpen. Adinda. 29 v. Singapore te Haiphong. Aldegonda, 30 Juni te Singapore dokken. Alnati, 1 320 m. NO- Bahia. Amsteidijk, 1 v. Bremen n. Antwerpen. Arundo, pass. 1 Lizard n. Rotterdam. Alhena, 1 v. Santos te Bahia. Blijdendijk, 30 v. Antwerpen te Rotterdam. Bacchus, 30 v. Kingston n. Jacmel. Bennekom, 30 320 m. N. ten O. Fayal. Britsum, 1 te Vassilikobay. Blommersdijk, 2 v. Dubal te Ummsaid. Bonaire, 1 v. Georgetown n. Paramaribo. Borneo, 2 v. Aden te Djeddah. Boskoop, 1 880 m. NO. Barbados. Boschfontein, 2 v. Marseille te Southampton. Corilia, 1 Juli v. Geelong te Sydney. Callisto, 3 Juli v. Threerivers te R'dam verw Caltex Delft. 2 v. Sidon te Rotterdam. Cleodora, 2 v. Cebu te Balikpapan. Caltex The Hague, pass. 1 Lissabon n. Sidon. Charis, 1 v. Aruba 2 te La Guaira. Clavella, 19 v. Curasao te Yokohama verw. Congostroom, 1 v. Amsterdam te Hamburg. Coryda, 2 v. Bombay te Calcutta. Delf9haven, 30 v. Santos n. Montevideo. Duivendrecht, pass. 30 Las Palmas n. Dakar. Dongedijk, 31 v. Bremen te Antwerpen. Dalerdijk, 30 120 m. Z San Jose. Delfland, 30 200 m. Z.ZW. Finisterre. Delft, 1 te Balboa. Drente. 1 v. Koewait n. Abadan. Duivendljk, 1 v. Los Angeles te San Francisco. Eos. 1 v. Salonikl te Istanboel. 3-3% Neder 1.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 9913/io 99*'/,„ 228 228% 344% 343% 248)4 247 427 424% 82)4 81*/» 149 149 128 128 117 118% 113)4 115% 198)4 198% 179'% 179% 186'/2 185'/2 194 194 38)4 38% 68 68% 58% 50% 93 92 20% 21 483/is 48% ADVERTENTIE RUDGE - SIMPLEX Elke uitvoering direct leverbaar NICO VAN SCHAGEN EN ZONEN Gierstraat 40—42 - Tel. 17768 Ena, 2 v. Singapore te Miri. Esso Den Haag, 4 v. Sidon te Antwerpen verw. Eemdijk, 1 v. Rotterdam n. New Orleans. Eendracht, pass. 1 Ouessant n. Bremen. Erina, 12 v. Curasao te Napels verwacht. Esso Rotterdam, 1 v. Aruba te Rotterdam. Falco, 30 1000 m. W. Valencia. Farmsum, 30 510 m. NO. Sombrero. Friesland (KRL), 2 v. Belawan te Singapore. Friesland (SSM), 2 v. Rotterdam te Methil. Garoet, 1 Juli v. Ummsaid n. Bahrein. Gouwe, 30 v. Las Palmas n. Monrovia. Ganymedes, 2 v. Rotterdam te Amsterdam. Gordias, 2 v. Trinidad te Paramaribo. Groote Beer, 1 v. Halifax n. New York. Hennes, 30 70 m. Z. Sombrero. Hydra, 1 Juli v. New York te Port au Prince. Hector. 30 v. Huelva n Rotterdam. Heemskerk, 2 v. Marseille te Antwerpen. Hilversum, pass. 2 Kp. St. Vincent n. Liverpool. Hathor, 2 v. Rotterdam te Barcelona. Helicon, 1 v. New York n. Curasao. Hera, pass. 1 Kp. Hatteras n. Baltimore. Jagersfontein, 1 130 m. O.ZO. Madeira. Job. v. Oldenbarnevelt 1 290 m. W. Lands End. Katelysia, 30 630 m. NW. Fort Aleza. Kota Baroe, 1 v. Soerabaja n. Djeddah. Karimun, 2 v. Colombo te Belawan. Kedoe, 1 v. Port Swettenham n. Djeddah. Kertosono, 2 v. Suez te Casablanca. Kota Agoeng, pass. 1 Algiers n. Rotterdam. Koratia, 29 v. Aruba n. Kopenhagen. Laertes, pass. 1 Juli Gibraltar n. Amsterdam. Leersifm, 30 320 m. ZW. New Orleans. Lindekerk, pass. 1 Kp. Bougaroni n. Ceuta. Limburg, 30 580 m. W.NW* Nicaragua. Leerdam, 30 v. Aden n. Singapore. Luna, 30 v. Alexandrië n. Beyrouth. Laagkerk, pass. 1 Kreta n. Genua. Lawak, 2 v. Los Angeles te San Francisco. Liseta, 29 v. Pladiu te Djakarta. Loenerkerk, 1 v. Genua n. Marseille. Markelo, 29 te Stocka. Myonia, 30 v. Chittagong n. Calcutta. Mataram, 3 Juli Hoek v. Holland verw. Meliskerk, 30 v. Rotterdam n. Kobe. Marisa, 30 930 m. W.ZW. Kanarische eil Macuba, 1 130 m. NW. Fremantle. Murena, 1 550 m. N.NW. ICp. Leeuwin. Manoeran, pass. 1 Malta n. Port Said. Marken, 1 v. Freetown n. Duinkerken. Meerkerk, 2 v. Suez te Port Soedan. Mentor, pass. 1 Ouessant n. Rotterdam. Maas. 1 v. Cristobal n. Antwerpen. Maasdam, 1 650 m. O. Kp. Race n. Halifax. Mataram, pas. 2 Ouessant n. Rotterdam. Mentor, 3 v. Collo te Rotterdam verw. Merwede, 1 v. Hamburg te Antwerpen. Mitra. 4 v. Piraeus te Mena el ahmadi verw. Mariekerk. pass. 1 Ouessant n. Antwerpen. Nestor, 30 600 m. O.NO. Sombrero. Notos. pass. 1 Gibraltar n. Savona. Oranjestad, 30 220 m. W. Aruba. Orion. 30 v. Malta n. Piraeus. Dndina, pas. 1 Juli Port Said n. Berre. Oranje, 2 v. Indonesië te Amsterdam. Ovula, 3 v. Curasao te Avonmouth verw. Prins Joh. W. Friso. 30 v. Hamburg n. Montreal Prins Willem v. Oranje, 30 v. Antwerpen te Hamburg. Periia. 1 Juli v. Balboa n. Nieuw Zeeland. Polyphemus. 28 te Port Swetienham. Pendrecht, 30 80 m. ZW. Kreta. Prins Alexander, 30 660 m. O.NO. Kp. Race. Pygmalion, 30 80 m. ZW. Aruba. Papendiecht, 1 v. Rotterdam n. Aruba. Prins Willem V, 1 v. Hamburg te Rotterdam. Prins Willem George Fred., 1 v. Cleveland te Montreal. Pieter S, 2 v. Swansea te Rotterdam. Poseidon, pass- 1 Vlissingen n. Antwerpen. Soehiah, 30 v. New Orleans n. Newport News. Rotti, 30 500 m. ZW. Kp. Race. Rotula. 30 150 m. NW. Madeira. Ridderkerk, 4 v. Las Palmas te Antwerpen. Rondo, 2 v. Damman te Rastanura. Snlawati. pass. 30 Gibraltar n. Marseille. Samarinda. 30 v. Beira n. Mombasa. Soherpendrecht, 1 Juli v. Pto La Cruz te Trinidad. 3tad Maastricht. 30 v. Vlaardingen te R'dam. Schiedijk, 30 v. Antwerpen te New Orleans. Sibajak, 5 Juli v Fremantle te Melbourne verw. Sommelsdijk, 30 v. Port Soedan n. Suez. Stad Amsterdam, 30 v Glasgow n. Wabana. Salland. 30 460 m. N.NO Fern. Noronha. Saparoea, pass. 30 .Tebe! Zukur. Sehie, 830 m. O. Bei-muda. Salatiga. pass. 1 Haipan n. Manilla. 'Sliedrecht, 1 220 m. W. Kreta. Sumatra; 1 v. Singapore te La Buan. Sirrah, 1 300 m. O.ZO. Sydney. Stad Vlaardingen. 30 570 m. O. Kp. St. Francis. Stentor, 30 670 m. NO Barbados. Sloterdijk, 1 v. Boston n. Philadelphia. Stad Maassluis, 1 v. Narvik n. Middlesbro. Stad Schiedam. 3 v. Safi te Amsterdam verw. Telamon, 30 490 m. O.NO. Fayal Tiba, 30 240 m. Z. ten W Rio de Janeiro. Tiberius, 30 v Maracaibo n. Pta Cardon. Tjibantjet, 30 v. Itajai te San Francisco do Sui Trajanus, 1 te Brighton. Tlhena, 1 v. Santos te Bahia. Teucer, 2 v. Aden te Suez. Titus, 1 v. Lissabon n Oran. Trompenberg, 2 v. Antwerpen te Houston. Tawali, 2 v. Antwerpen te Amsterdam. Tero. 2 v. Rotterdam te Antwerpen. Utrecht, 1 v. Port Said n. Damman. Willemstad, 1 Juli v. Antwerpen te A'dam. Wonosari, 1 te Portland Oreg. Weltevreden, 1 v. Philadelphia n. New York. Wieldrecht, 1 v. Suez n. Fao. IJsel, 30 v. Izmir te Burhaniye. Zonnewijk, 30 230 m Z.ZO. Rio de Janeiro. Zuiderkruis, 1 430 m. Z.ZO. Kp. Race. KLEINE VAART Ali, 30 v. Aarhus te Rotterdam. Advent, 1 v. Fredericia te Aarhus. Antilope. 30 v. Kfngslynn te Rotterdam. Antje, 30 v. Rotterdam n. Middlesbro. Aries, pass. 1 Noordhir.der n. Liverpool. Arion, 1 v. Swansea te Amsterdam. Ary Scheffer, 1 v. Ve.ile te Gothenburg verw. Atlas, 30 v. Amsterdam n. Hamburg. Astra, 1 v. Newcastle te Rotterdam. Beekbergen. 30 v. Aalborg n. Aarhus. Borculo, 1 50 m. W. Pitboel. Brem, 1 v. Antwerpen te Oporto verw. Brinda, 1 v. Duinkerken te Antwerpen verw. Bergsingel, 29 v. Hamburg n. Kingslynn. Bestevaer, 30 v. Delfzijl n. Limerick. Bornrif, 30 v. Karlstadt te Groningen. Bonaire, 30 v. Rotterdam n. Flensburg. Bab T, 28 v. Roytta r.aar Zaandam. Coolsingel, 30 v. Pasajes n. Bayonne. Cornelia b I, 1 v. Karlskrona te West Hartle pool. Corrie b, 30 te Genua. Carpo, 1 v. Huil te Rotterdam verw. Deneb, 1 v. Londen te Rotterdam. Deo Gratias. 1 v. Gothenburg te Rotterdam. Daje Bohmer, 1 v. Duinkerken n. R'dam. Diligentia, pass. I Kiel Holtenau n- Londen. Eemstroom, 1 v. Leith te Amsterdam. Eibergen, 30 v. Leixoes n. Huil. Ferocia, 1 v. Mostyn n. Swansea. Fiducia, 30 v. Maassluis n. Boston. Fraternité, 30 v. Kotka n. Les Sables d'Olonne Friblo, 30 v. Newburgh n. Londen. Duiveland, 30 v. Rotterdam n. Grangemouth. Geja, 30 v. Antwerpen te Rotterdam. Harold, 2 Baesrode verwacht. Maskerland, 1 v. Amble n. Harlingen. Hartei, 2 v. Rostock te Vlaardingen verw. Hast V, 30 v. Rouaan n. Guernsey. Hebe Nobel, 30 v. Londen te Brussel. Ingeborg, 1 v. Rotterdam n. Zwijndrecht. Import, 30 v. Rotterdam n. Lissabon. Uda, 30 v. Eerwick n Rotterdam. Jan Kreumer, 1 v. Torre te Lowestoft. Jukürma, 30 v. Qulmpei te Sables d'Olonne. Joost, 25 te Kopmanholmen. Jo, 1 v. Colchester te Rotterdam. Larix, 29 te Delfzijl. Lies. 30 v. Gent n. Fredericia. Lauwers, 1 v. Abo te Middelburg verwacht. Martha, 30 v Rotterdam n. Aalborg. Mary, 30 v. Rotterdam n. Londen. Meuse, 1 v. Antwerpen te Rotterdam. Mldsland, l te Rotterdam. Maasym N, 30 v. Southampton n. Fowey. Markab. 1 v. Colchester te IJmuiden. Mirach N, 30 v. Port Lyautey te Genua. Muphrid N, 1 Juli v. Vlaardingen te R'dam. Noorderhaven, 30 v. Cuxhaven te Rotterdam. Nassauhaven, 1 v. Aalborg n. Antwerpen. Noorderlicht, 2 v. Pateniemi te Bristol verw. Noordstad, 1 v. Amsterdam te Rotterdam. Oceaan, 30 v, Boston te Rotterdam Omlandia, 30 v. Casablanca te Marseille. Olwe, 30 v. Rotterdam n. Middlesbro. Ponto, 30 Kiel gepass n. Zaandam. Ponza. 30 Kiel gepass n. Waya. Prinsengracht, 1 v. Abo te Amsterdam. Perregaux, 30 v. Loriënt n. Bordeaux. Sirius, 1 v. Gravellnes n. Londen. Soemba, 30 te Berwick. Stella Maris, 30 v. Southampton n. Holmsund. Terschelling, 1 v. Cardiff te Rouaan. Trompenburgh, 1 v. Rotterdam te Kingslynn. Theodora, 2 v. Gothenburg te Newcastle. Tom v. d. Heide, 29 v. Rotterdam te Rouaan. Theano, 1 v. Amsterdam te Rotterdam. Timo. 30 v. Rotterdam n. Londm. Virgo. 1 v. Portsmouth te Antw. verw. Vivo, pass. 1 Flambrohd n. Amsterdam. Westerschelde, 30 v. Londen te Duinkerken. Westersingel, 30 te Les Sables d'Olonne. Zeevaart. 30 v. Kingslynn te Rotterdam. Zwaantiena, 1 v. jonden te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 14