Heemsteedse raad aanvaardde beperkt uitbreidingsplan ZE VEN DA GEN HAARLEM Minister Suurhoff opende in Egmond een dorado voor 38 patiëntjes Kort en bondig J -T* Groter wijkgebouw op De Glip Nieuwe Heemsteedse gemeente-ontvanger „Betaalden de ziekenfondsen maar mee in de verpleegkosten" Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Covelux Plasticlak Schoolzwemfeest in Groenendaal Zomerkampen voor kleine suikerzieken Examens VERFIND. „COVELSNE" Zweedse gymnasten naar Zandvoort Burgerlijke Stand van Haarlem VRIJDAG 2 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MEN KON BIJ het Heemsteedse raadsmenu van gistermiddag ternauwernood van een hoofdschotel gewagen. Dat kwam vooral omdat het voornaamste punt, de vast stelling van het uitbreidingsplan in hoofdzaak, al uitvoerig in een besloten vergadering was behandeld, zodat de aandacht thans voornamelijk op de bezwaarschriften was gericht, waarbij natuurlijk komt, dat dit plan, zoals wij indertijd reeds schreven, een wel zeer beperkte strekking heeft. De bezwaren kwamen voornamelijk van de bestu ren van die Rooms-Katholieke instanties en instellingen welke grote landgoederen in beheer hebben, zoals Hageveld, Bosbeek en Hartekamp. Zij kwamen in het geweer tegen de bepaling, dat de uitbreiding der bebouwing van deze buitenplaatsen niet meer mag bedragen dan anderhalf tot twee procent van de oppervlakte van het terrein. In de raadscommissie voor Openbare Werken was een meerderheid voor deze bezwaren wel gevoelig geweest, maar in de vergadering van gisteren bleek men er toch niet zo zwaar meer aan te tillen Vooral niet na het betoog van de op dit gebied deskundige heer Verspoor (Ar beid), die had uitgerekend dat deze zoge naamde beperkende bepaling dan toch nog, zowel op Huize Manpad als op Bosbeek de bouw van 23 gebouwen met honderd meter oppervlakte mogelijk maakte en op Harte kamp zelfs een gebouw van 403 meter leng te en tien meter breedte. „Wat blijft er dan van het natuurschoon nog over? Dan geef ik nog de voorkeur aan verkaveling voor villabouw", zo luidde zijn verzuchting. Een zienswijze welke door de heer Scheer (V.V.D.) werd onderschreven en door bur gemeester Van Rappard in zyn beant woording werd overgenomen. Deze gaf de bezwaarden nogmaals de verzekering, dat het niet de bedoeling was om te tornen aan de rechten die eigenaren eenmaal hebben verkregen, wel om geval voor geval te be kijken hoe men de bebouwingsbeperking zal hanteren. Waarbij tenslotte voorop staat, dat het karakter der buitenplaatsen niet verloren mag gaan. In dat opzicht had de heer Van Bruggen (Prot. Chr.) het dan ook een geluk genoemd, dat dit uit breidingsplan tot stand was gekomen, waarby dit raadslid de samenhang tussen gemeentelijke en streekplannen nog eens toelichtte. Hadden de heren Van der Linden en Zegwaart (K.V.P.) in eerste instan tie verklaard bereid te zijn voor de argu menten van B. en W. te zwichten al ver klaarde de laatste dat hij zich het recht voorbehield bij concrete aanvragen op de zaak terug te komen toen de heer Zegwaart by de replieken nogmaals voor de instellingen welke thans landgoe deren exploiteren in de bres stond „Men moest toch dankbaar zijn, dat deze sociaal- charitatieve organisaties de voor particu lieren niet meer te onderhouden buiten plaatsen aankopen" wees de heer Reijnders (Arbeid) er nog op, dat de eigenaren van buitenplaatsen door het uit breidingsplan meer rechten krijgen dan toen zij die kochten. Toen immers gold een bebouwingspercentage van 0.8 van de reeds bestaande bebouwing, thans van an derhalf tot twee procent van het terrein, hetgeen veel meer is. De voorgestelde garantie voor een paar geldleningen van de Bouwkas Noord-Ne derlandse gemeenten lokte critiek uit van de heer Weyers (K.N.P.), die in elk ge val wenste dat de gemeente geen afstand zou doen van het recht van uitwinning en schuldvergelijking, zoals thans wel het ge val was. Men moet het particulieren niet te gemakkelijk maken in het leunen tegen de overheid, was zyn argument. Een vraag die ook de heer Scheer wel interesseerde, maar de heer Van Brug gen zette uiteen waarom het beter was dat de constructie bleef zoals zij is. Ook de voorzitter vond, dat de materie te in- De Heemsteedse gemeenteraad heeft gistermiddag de heer J. Mol uit Etten tot gemeente-ontvanger benoemd. De heer Mol werd op 15 Januari 1920 in het in Brabant zeer bekende „koepelstad je" Oudenbosch, dat daar wel eens het „Rome van Brabant" wordt genoemd, ge boren. Hij is dus een rasechte Brabander. J. Mol Hij behaalde het diploma van de Middel bare Handelsschool en begon zijn loopbaan als volontair ter gemeentesecretarie van Oudenbosch in September 1940. Twee jaar later werd hij klerk te Etten-Leur, thans de belangrijkste gemeente uit het „noodge- bied" West-Brabant. Van 1942 tot 1947 doorliep hij alle rangen op de gemeente secretarie. Op 1 Mei 1947 werd hij benoemd tot ge meente-ontvanger van Etten en Leur, welke functie hij tot nu toe bleef vervullen. Deze gemeente telt ruim twaalfduizend in woners. De heer Mol is gehuwd en heeft twee kinderen. Hij verwierf veertien stemmen van de Heemsteedse raad, twee stemmen werden op de heer A. Sandtke, hoofdcommies ten kantore van de Haarlemse gemeente-ont vanger uitgebracht. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: Ch. Kabel en G. A. M. Webbers; H. J. Vijlbrief en B. M. Veenstra; G. H. Toebes en G. Swagerman. GETROUWD: A. J. Akkerman en A. C. Th. Warmerdam; J. J. Lammers en E. Prins; B M. Schomper en M. D. R. van Baren; C. Simons en M. E. Hennij. GEBOREN: Annelies, d. van J. A. Klein en E. den Breejen. OVERLEDEN: A. A. E. Rhodius, 72 j.; Mej. H. P. Walter, 92 j.; A. P. Hoes—Bosman, 67 j. gewikkeld was om er thans diep op in te gaan, en zou dan de zaak moeten aanhou den tot de volgende vergadering. Voor vol gende gevallen zal het college de voorwaar den nog eens onder de loupe nemen. Gebouw De Glip Mevrouw VanNispen-V an W ely (V.V.D.) toonde zich verheugd, dat de in dertijd door de raad geuite suggesties ten aanzien van de accommodatie var. het uit het saldo van de door de Flora 1953 ont vangen vermakelijkheidsbelasting te bou wen wijkgebouw op De Glip waren gevclgd, ook al wordt nu een hoger crediet ge vraagd. Maar zij vroeg nog eens nadruk kelijk, dat B. en W. ten aanzien van de ex ploitatie met een apart voorstel by de raad zullen komen, hetgeen ook de wens van de heer Van der Linden was. De heer Scheer toonde zich bezorgd om de kleu ren waarin het interieur zou worden ge schilderd en suggereerde voorts om het ge bouw „Flora" te noemen uit vrees dat het anders prozaïsch als het „Wijkgebouw" be kend zou worden. Burgemeester Van Rap pard antwoordde dat het laatste allerminst de bedoeling was, dat B. en W. nog geen passende naam weten, maar voor sugges ties open staan. Het zag er een ogenblik naar uit, dat er al weer een kink in de kabel zou komen met de regeling van de Heemsteedse bij dragen in de Haarlemse kosten van het middelbaar onderwijs. Heemstede is de laatste gemeente die deze regeling bekrach tigt. De heer Kooymans (Prot. Chr.) had namelijk in de bepalingen nu weer een vaagheid ontdekt, die er toe zou kun nen leiden, dat bij een schoolgeldverho ging door Haarlem de uit dien hoofde door de bijzondere scholen meer te ontvangen bedragen in de rijkskas zouden vloeien, hetgeen hij door een gewijzigde redactie wilde ondervangen. Dat vond wethouder Disselkoen toch wel een beetje te veel gevergd. Met de andere gemeenten loopt de regeling al enige jaren en de uitvoering heeft nog nooit tot enige bedenking aan leiding gegeven. Haarlem behartigt de za ken volkomen loyaal en daar Heemstede toch al het laatste is met de bekrachtiging zou hij het betreuren wanneer uit een zucht naar perfectionisme nu weer vertraging zou ADVERTENTIE Grand Café-Rest. HILLEGOM ZATERDAGS en ZONDAGS DINER- EN SOIRéE DANSANT HER HEIERMAN a. d. vleugel. ontstaan. De heer Kooymans legde zich niet geheel voldaan bij dat antwoord neer. Rondvraag Bij de rondvraag kreeg de heer Zee- 1 en berg (WD) te horen, dat met de bouw van de rioolwaterzuiveringsinstalla tie inmiddels begonnen is. De heer Kooy mans kwam nog eens terug op de dis cussie over de mogelijkheden tot kerkgang voor het politiepersoneel. Burgemeester Van Rappard antwoordde, dat bij een onderzoek wel was gebleken, dat er agen ten waren die het werk aangrepen om een uitvlucht te hebben voor een gemiste kerk gang, terwijl anderzijds de betaling van overuren ook wel eens de dienst boven de kerkgang deed gaan. Wethouder Disselkoen verdedigde nogmaals het gebruik van T.L.-verlichting op scholen. „Zij is niet alleen onschadelijk, maar ook perfect", zei hij. „Als ze maar deskundig wordt aangebracht", vulde de heer Zegwaart aan. De heer Van Bruggen bracht de voorzitter hulde, dat het ontwerp-algemene politieverordening er eindelijk is. „Als nu de raadsleden er niet nog eens drie jaar op gaan studeren", interrumpeerde de heer R e ij n d e r s venijnig. De heer Zegwaart kreeg na drie keer vragen een overzicht van de gratificatie regeling wegens Floradrukte: het personeel dat normaal overuren betaald krijgt, heeft geen gratificatie ontvangen, de anderen die extra werk hebben gedaan wel. Lijn 3 verandert aan het eindpunt Lanck- horstlaan wederom van standplaats: de bussen zullen voortaan, evenals vroeger, weer halteren aan de Oostzijde van de Bin nenweg, tegenover de Jacobaschool. Bij het begin van de vergadering felici teerde de burgemeester de heer Van Bruggen met de hem verleende konink lijke onderscheiding. Op Zaterdag 3 Juli wordt in Heemstede het jaarlijkse schoolzwemfeest gegeven. Aan dit feest wordt door verscheidene scholen uit Heemstede, Bennebroek en Haarlemmer meer deelgenomen. De wedstrijden vinden plaats in de Ge meentelijke Zwemvijvers in Heemstede. Het is ditmaal een bijzonder feest omdat het de 20ste maal is dat de wedstrijden plaats vin den. In de loop der jaren is de organisatie steeds gegroeid en het aantal deelnemers groter geworden, zodat nu van een massale deelname kan worden gesproken. Het orga nisatie-comité heeft gemeend aan dit jubi leum een bijzonder tintje te moeten geven door in gezamelijke optocht naar het zwem bad te gaan. Voor half twee stellen alle scholen met hun vlaggen zich op het Raad huisplein in Heemstede op, waarna de op tocht begint. De politie te Heemstede heeft speciale maatregelen getroffen opdat het verkeer dat omgelegd zal worden, geen hin der zal ondervinden. „Nederland doet veel voor zijn suikerzieken en speciaal voor de kinderen, die aan diabetes lijden, maar nog niet genoeg. Mooier zou het zijn, indien de ziekenfondsen de medische noodzaak van een uitzending van suikerzieke kinderen zouden erkennen en daarvan blijk zouden geven door een bijdrage in de verpleegkosten. Terwijl de Neder landse Vereniging voor Suikerzieken bovendien met smart naar een eigen tehuis voor deze kinderen uitziet." Dit was de kern van een betoog, gistermiddag gehouden door de medisch adviseur dr. F. Gerritzen bij de opening van het kinderkamp in „Huis ter Duin" te Egmond, welk gebouw door „Ziekenzorg" voor de diabetische patiëntjes werd afgestaan gedurende drie maanden. Dan zullen er drie groepen patiëntjes verpleegd worden. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft de opening in de kleine recreatie-gymzaal van „Huis ter Duin" verricht met een warm toespraakje, waarin hij de behoefte aan een dergelijke kinderuitzending erkende. Zevenhonderd a duizend Nederlandse kinderen kunnen er immers nooit „uit" zij hebben een speciaal dieet en hun dage lijkse insuline-inspuitingen nodig en daardoor kan het gebeuren dat deze pa tiëntjes een te sterke binding aan huis krijgen met alle mogelijke spanningen van dien. In 1951, zo herinnerde de minister zich, is er een eerste proefuitzending ge weest, die een groot succes opleverde voor de N.V.S.; de drie daaropvolgende hebben menig misdeeld kind geleerd zijn kwaal te zien als iets overkomelijks, bijvoorbeeld doordat het zichzelf de injecties leerde toe dienen. Het gevoel van onvolwaardigheid verdween. Nog moet de uitzending thans geschieden naar niet-gespecialiseerde huizen, maar liet einddoel van de N.V.S. is terecht een eigen kinder-vacantiekolonie, die het hele jaar geopend is en een schat aan ervaring kan opleveren aan de verzorgsters en de medici. Dr. Gerritzen heeft in zijn woorden bij de opening van dit vijfde „kinderkamp", dat drie groepen van 38 kinderen tussen de 4 en de 14 jaar opneemt, laten horen wat het buitenland deed en doet voor jonge diabetici in Denemarken is de suikerzie kenvereniging sinds 1942 een eigen kamp rijk en twee weken geleden werd in Nyborg het tweede (ideale) kamp geopend. Nadat de heer S. Broekma, de voorzitter van de stichting „Huis ter Duin" verklaard had, het gebouw met vreugde te hebben afgestaan aan kinderen, die een vacantie aan zee nog nodiger hebben dan normale peuters en de voorzitter van de N.V.S.ir. A. J. M. Mollinger, een levensgrote foto van het tehuis had aangeboden en ir. Mollinger zelf eveneens 't woord had gevoerd, hebben de genodigden het tehuis bezichtigd. Dat men niets zal nalaten, de kinderen een groter besef van eigenwaarde en on afhankelijkheid bij te brengen gedurende hun verblijf, blijkt onder meer uit de aan dacht, die tijdens deze drie maanden aan creatieve arbeid wordt besteed. Bovendien lijkt het ten zeerste verantwoord deze jeugd bijeen te brengen en haar aldus een CCCCCOCCCOCKOCPOCOCCCCCCCCOXCCCOCOOXCOCCCOCCCCOOOOOOCCC De sympathie, die het werk van de NVS alom losmaakt, is gisteren in Eg- 8 mond eens te meer bewezen door een aantal kleine „bouwsteentjes" voor het kinder-vacantiekamp. Henk van Laar, de radio-kindervriend, schreef speciaal voor dit kamp een boekje over de be- g zienswaardigheden van strand en duin 8 rond Egmond, verschillende firma's X sprongen bij met materiaal en van ette- lijke kanten kwamen vaak ontroerende bewijzen van steun en hulp binnen. X aOCOOOOOOCOCOSOCOOOOOCXXXXXOOOCXXXXIClCOOOOOOOOOOOOOOaXXxD bepaalde berusting met haar lot mee te geven, als gevolg van de omgang met kin deren, die dezelfde moeilijkheden hebben als zij. Een permanent tehuis van de N.V.S. zou evenwel het werk van deze vereniging, die schertsenderwijs maar toch wel vol ledig ten onrechte wel eens de N.V. in Sui kerzieken wordt genoemd (er is immers slechts een dienend en nergens een zakelijk element in haar werk) enorm vooruithel pen: dan pas bereikt de wetenschap ook die kinderen, die door een begrijpelijke maar te sterke moederbinding de weg naar het onafhankelijk mens-zijn versperd zien. Stedelijk gymnasium Voor het eindexamen zijn aan het Stede lijk Gymnasium te Haarlem geslaagd voor diploma A: de dames H. Dolk, E. I. Emanuel, W. van der Laan, H. E. Poppers, H. J. Tjab- bes, M. Wezelenburg en de heren A. de Klerk, J. P. Schouten, H. Vriens. Geslaagd voor diploma B: de dames G. C. Overgaauw, K. S. S. B. Pape, M. Romijn, P. W. van der Sloot, R. A. E. Zijlman; de heren: A. J. den Hartog, P. Kamerling, A. Keuning, J. N. Ch. Labaar, J. H. Meesman. E. C. van der Meulen, S. C. A. Tan, J. J. Veltkamp, J. Veltman, H. R. Verleur, H. J. Werre. 2 candidaten werden afgewezen. Eerste Christelijk Lyceum Onder de gisteren gepubliceerde lijst van geslaagden van het Eerste Christelijk Ly ceum voor de afdeling HBS b is de regel, waarin vermeld stond, dat één candidaat is afgewezen, weggevallen. De 39, niet-politiek VANDAAG ZETTEN WE een streep onder de rubriek welke tien maanden lang de entrée van deze kolommetjes heeft gevormd. We hebben er, zowel om de zomer als om de overweging dat deze personen bij andere gelegenheden nog ruimschoots in het zennetje van de publiciteit komen te staan, voor dit ogenblik vanaf gezien om de serie nog uit te breiden met die voor het raadswerk zo onmisbare func tionarissen voorzitter, secre taris, boden en stenografen. Er zijn echter uit lezerskring vaak twee vragen gesteld, welke nu wel eens beantwoord mogen worden. Dikwijls werd opgemerkt, dat het motto „niet-politiek" niet altijd rijm de met de inhoud van het daaronder weergegeven ge sprek, omdat dit dan, naar hun mening, „droop" van de politiek. En ook werd ons wel eens te kennen gegeven „dat die raadsleden allemaal even aardig zijn," hetgeen dan be tekende dat men betwijfelde of die indruk tegen een nadere kennismaking zou zijn opge wassen in sommige gevallen. Wat nu de eerste opmerking betreft, dient vastgesteld te worden dat de omschrijving „niet-politiek" aangeeft dat de leden van de vroedschap nu eens niet in de raad of op een partij vergadering aan het woord waren, maar als men sen die iets vertelden van hun eigen leven. En het bestaan van sommigen was daarbij zo met alle vezels verweven met de politiek, dat het er als het ware een geheel mee vormde. Hier gold dan het oude spreekwoord, dat de mond over loopt van de dingen waarvan het hart vol is. Geheel in tegenstelling daarmee staat de verzuchting welke wij, ruw geschat, wel zeven raadsleden hebben ho ren maken, „dat zij eigenlijk niet aan politiek deden, het althans door allerlei omstan digheden gedwongen en niet geheel uit eigen beweging deden." Hetgeen voor leden van een politiek college toch wel merkwaardig mag worden genoemd. De opmerking „dat ze alle maal even aardig zijn" was voor ons niet zo onprettig, om dat zij min of meer bewees, dat wij er in waren geslaagd onze persoonlijke mening weg te cijferen. Tenslotte doet het er ook weinig toe of iemand in de ogen van anderen in meerdere of mindere mate sympathiek is. Voor de burger, die eens in de vier jaren kiezer is, is veel belangrijker dat hij weet over welke kwaliteiten de mensen die hij een mandaat verstrekt beschikken, welke belangstel lingen zij koesteren, welke problemen en noden hen ter harte gaan. Daarmee zijn wij levens bij het doel en het be staansrecht van deze serie be land. Een der laatst aan het woord gekomen heren, die eigenlijk niet veel zin in de operatie had, zei: „Het gaat u toch al leen maar om een leuk stukje in de krant." Nu willen wij geenszins ontkennen, dat wij daar niet afkerig van plegen te zijn, maar de aanleiding tot deze rubriek was toch een andere. Bij het begin van de periode van vijf jaar gedurende welke de raad in zijn huidige samen stelling de stad bestuurt, was het ons opgevallen hoe weinig Haarlemmers eigenlijk weten wie hun gekozenen zijn. Het is een bekend en ook zorg wekkend verschijnsel dat de afstand tussen volksvertegen woordigers en burgers steeds groter werdt, dat elke wezen lijke band hoe langer hoe meer gaat ontbreken. In de eerste plaats geldt dit voor 't parle ment, terwijl voor de provin ciale staten deze ontwikkeling van minder belang is gezien de weinig directe bemoeienis die zij met het bestuursbeleid hebben. Maar voor de gemeenteraden dient dit euvel krachtig be streden te worden. De ge meentezaken immers raken in de meeste gevallen het dage lijkse leven van de burgerij, terwijl deze tevens het best in staat is de daarbij rijzende problemen nog te overzien. Niet voor niets heeft iemand eens gezegd, dat de gemeen teraad de kern van de demo cratie uitmaakt. Deze immers beslist natuurlijk daarbij afhankelijk van de door het rijk gegeven mogelijkheden over zo uiteenlopende kwes ties als de tarieven van gas, electriciteit en water, over de besteding van het bouwvolume, over het gezicht van nieuwe stadswijken en soms ook heel huiselijk over een plantsoentje (al of niet op de Grote Markt) of de plaats van een haring tent. Die dingen liggen „dicht bij huis", maar dan is het ook des te belangrijker dat de burger weet wie hij op Woens dagmiddag naar het Prinsen hof zendt. Overigens geloven wij, dat de Haarlemmers zich over hun 39 niet hebben te bekla gen. De raad is breed en ge varieerd van samenstelling, alle bevolkingsgroepen ook naar beroepen gerekend hebben er hun (bekwame) vertegenwoordigers. Haarlem moge het zich voorts tot een eer rekenen, dat er opmerke lijk veel vrouwen in de raad zitten, hetgeen tot de leven digheid der debatten niet wei nig bijdraagt En men blijft (bijna) altijd hoffelijk van toon. Maar dat kunt u elke Donderdag om de drie weken zelf in deze krant lezen. Lathyruskus Zij, die zich destijds met verve in deze courant hebben uitgeleefd aangaande de in discussie gebrachte beplanting van de Grote Markt en zij, die het debat op een afstand volgden en zwijgend hun standpunt bepaalden, wordt momenteel een geurige kans op verzoening geboden. De Vleeshal heeft voor drie dagen haar deuren wijd open gezet en biedt de bezoeker een hemel op aarde. Daar staan namelijk honderden lathyrussen in bevallige groe peringen opgesteld, in een zacht deinende zee van kleu ren. Dat alles is tezamen de Nationale Lathyrustentoon stelling, die voor het eerst weer sinds dertig jaar in Haarlem wordt gehouden. Als bij toverslag op gezag van een welmenende fee, valt de bezoeker ieder wissewasje van bekommernis af. Hij duikt onder in een trage, immens verrukkelijke droom van zor geloosheid en tijdloosheid. Zijn ergste vijanden krijgen de gestalte van goeige lobbes sen, ernstige concurrenten worden vervormd tot grote afnemers en als het een beetje mee zit, lijkt het ook net als of hij plotseling vrede met zichzelf krijgt. Gij, lezer, ge looft dit niet. Maar wij leggen u de waag voor of ge ooit aan een heftige woordenwisseling hebtg edacht, terwijl ge naar een roos, of naar een afrikaan! tje keek. Dat is immers on mogelijk, nietwaar? Daarom raden wij de voor- en tegen standers van het Grote Markt probleem, met de meeste klem aan spoedig de Vleeshal, hof der verzoening, binnen te gaan. Zij zouden anders nóg wel eens dertig jaar kunnen wachten, eer zich weer zo'n gelegenheid voordoet en dat is voor iedere ruzie wei wat lang. En dan nog wat. Zullen we wedden, dat als zij teza men naar buiten lopen en aan de voeten van Louwtje de twee kuipen met lathyrus zien staan, dat zij het er dan gloeiend over eens zijn, dat die daar best staan? Amerikaanse vlinder Op een avond van deze week hebben wij ondervonden, dat het vreemdelingenverkeer tot bijzondere ontmoetingen kan leiden. Toevallig kwamen wij in de stad in contact met een Amerikaanse.vlinder zullen we maar zeggen, want wij werden getroffen door de onberispelijkheid van haar uiterlijk, de juichende kleuren van haar kleed en de gratie van haar bewegingen in het bijzonder toen zij sprak over de onberispelijkheid van onze hotels en de juichende kleuren van ons land. Aanvankelijk voelden wij ons na deze com plimenten vrij trots, maar in de loop van het gesprek, dat al wandelend door de stad werd gevoerd, voelden wij ons langzaam maar zeker on beduidender worden. Het werd ons duidelijk, dat zij een buitenhuis bezat ergens in de bergen van de Verenigde Sta ten, en dat al haar vriendin nen ook over een buitenhuis beschikten, dat haar vader en de vaders van haar vriendin nen alleen rechters, advocaten of grote zakenmannen waren, dat zij en al haar vriendinnen al jaren automobielen be stuurden, dat zij met haar vriendinnen doorgaans de vacantie doorbracht aan de stranden van Florida of Cali- fornie, maar ditmaal Europa eens wilde bekijken, dat haar vacantie een lengte van vier maanden had en dat zij na Holland naar België, Enge land, Frankrijk, Italië, Spanje, Oostenrijk, Zwitserland en Joegoslavië zou reizen. Inmiddels waren wij op de Grote Markt aangekomen en daar wij begrepen, dat zij van meer markten thuis was dan wij, leek ons de tijd gekomen afscheid te nemen om te voor komen, dat wij op zeker mo ment uit onbeduidendheid met de mond vol tanden zouden staan. Toen echter zagen wij haar wijzen op de tent, waarin Hitler's auto te bezichtigen was. We begrepen haar wens en betaalden twee entreekaar tjes. Toen wij weer buiten stonden straalde haar gezicht en ze zei: „Wat een grote auto, Hitier moet wel een erge grote man zijn geweest." We hebben naar een gegeven. zoen op de wang Nieuw gewaad Ja, dat vreemdelingenver keer. Er is meer moeite voor nodig om het te stimuleren dan u denkt. Het moge vreemd schijnen, maar er zijn massa's mensen die gewoon niet weten, dat er in Haai-lem een Grote Kerk staat met een orgel, waarnaar zij twee keer per week gratis kunnen komen luisteren, zelfs wanneer het, zoals in de komende weken, bespeeld wordt door beroemd heden als Gaston Litaize, An- thon Heiller of Gabriel Ver- schraegen. En ze weten ook niet, dat er een Frans Hals museum is met flonkerende kunstschatten van allerlei aard in intieme sfeer. Om nu van die vele andere, zelfs aan Haarlemmers niet altijd be kende historische of eigen tijdse schatten van kunst en cultuur nog maar te zwijgen. "Daarom is het zo goed, dat Haarlems Bloei er is, nog beter dat het reclame maakt. Dat gebeurt op vele manieren en een daarvan is de uitgifte van een weekagenda. Wij zouden daar niet zo speciaal melding van maken ware het niet, dat het wat dorre kleed waarin deze op somming van alles wat er in Haarlem te doen is gestoken was, heeft plaats gemaakt voor een fleurig groen jasje, onze Bloemenstad ten volle waardig. Het formaat is wat geslonken, hetgeen de hand zaamheid ten goede komt. En het fijne tekeningetje dat het omslag siert ontwerp van etalage-kunstenaar Kooyman neemt stadgenoot en vreemdeling onmiddellijk voor het boekske in. Want een boekje is het geworden, met zijn zestien pagina's, die de volgende week zelfs tot twin tig zullen uitdijen. Het is overigens bij het uiterlijk alleen niet gebleven. Het wordt deze week in een oplage van niet minder dan vierduizend exemplaren ver zonden. Niet in het wilde weg, want zo is directeur Van Wil lige niet. Uitgelezen adressen van lieden waarvan Haarlems Bloei mag verwachten dat zij interesse voor de agenda zul len hebben. Wanneer u er nog meer weet, kunt u die namen en adressen genist aan Haar lems Bloei opgeven. Nog beter: U gaat zelf Haarlems Bloei voor twee rijksdaalders in het jaar begunstigen en u krijgt het 52 weken lang als blijk van erkentelijkheid in huis. Werkelijk Gelezen op (gemeentelijk) bord in Haarlemmerhout: Vrij gazon. BINNENLAND In de slotzitting van de 27e algemene vergadering van het C.N.V. is door deze vak centrale officieel afscheid genomen van de afgetreden penningmeester, de heer G. Moll. Bij dit afscheid waren mevrouw Moll en de kinderen aanwezig. De chef van het kabinet van de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer P. Voesterman, deelde mede, dat het de Koningin had behaagd de heer Moll bij bevordering te benoemen tot officier in de orde van Oranje Nassau. Op de vliegbasis Volkel is de 5000ste radarlanding gemaakt. De vlieger van de Thunderjet, de basiscommandant van Volkel de bijna 50-jarige kolonel-vlieger P. Jans- sens werd binnengeloodst door de 21-jarige korporaal Grooters, de jongste leerling operator van de radar-afdeling op Volkel. De vliegers van de basis boden hun com mandant na de landing een enorme taart aan. In een korte toespraak dankte de comman dant de radaroperateurs voor de grote toe wijding bij al deze 5000 landingen. Als cere moniemeester bij deze plechtigheid trad op de vlieger en coureur, majoor-vlieger J. L. Flinterman, commandant van de eerste tactische jachtgroep. Een vliegtuig van de Rijksluchtvaart school heeft gisteren wegens motorstoring een noodlanding gemaakt in een weiland te Uddel. De inzittenden, de instructeur-vlie- ger W. A. Loodhuizen uit Hilversum en de leerling-vlieger A. C. Lamerus uit Den Haag waren van het vliegveld Teuge opgestegen voor een vlucht naar Hilversum, maar had den motorstoring gekregen De gezant van Egypte, brigade-generaal Abdel Moneim Amin, heeft in het Kurhaus te Schcveningen een tentoonstelling geopend van kunstfoto's uit zijn land. De tentoonstel ling wordt gehouden in de Terraszaal. Zij omvat een 120-tal foto's, die vervaardigd werden door een 20-tal amateur- en beroeps fotografen in Egypte. Op Volkel zijn uit Oslo 16 Noorse Thun- derjets aangekomen, die zes weken op het vliegveld zullen worden gestationneerd. Zij zijn voor deze periode toegevoegd aan de eerste tactische jachtgroep van de majoor- vlieger Flinterman. De Noorse Thunderjets werden voorafgegaan door een Dakota van het Noorse transportsquadron, waarmede het grondpersoneel arriveerde. In de nacht van Zondag op Maandag werden bij een inbraak in een café in een bos tussen Hilversum en Bussum een radio toestel, 25 dozen chocoladerepen, 3000 siga retten, twee pinda-automaten en een vrij groot bedrag aan geld gestolen. Doordat een Bussumse politieagent het nummer van een «e nacht in het bos rondrijdende auto had genoteerd, kon de inbreker, een 23-jarige Amsterdammer, worden ingerekend. De vol ledige buit werd in zijn woning aan getroffen. Het rijksmuseum Gevangenpoort in Den Haag zal van 3 Juli af weer voor het publiek zijn opengesteld. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Slichting Klinisch Hoger Onder wijs te Rotterdam is geslaagd voor het semi- artsexamen de heer H. Mudde te Haarlem. De beëdiging van de heer E. F. A. Sap (Arbeid) vindt plaats in de eerstvolgende vergadering van de Haarlemse raad, welke op Woensdagmiddag 7 Juli wordt gehouden. De agende telt 32 punten. Bij Koninklijk besluit is met ingang var. 1 Juli benoemd tot hoofdadministrateur m vaste dienst bij het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen mr. F. P. Th. Rohling te Bloemendaal, thans hoofd administrateur in tijdelijke dienst. B. en W. van Haarlem verzoeken de raad voor de aanschaffing van een lucht- droger ten behoeve van de vochtbestrijding in' het souterrain van het perceel aan het Florapark, dat door de politie in gebruik is, een crediet van f4900 uit te trekken. B. en W. van Haarlem vragen de raad voor het treffen van voorzieningen aan ver schillende aan de gemeente toebehorende woningen een bedrag van f 5500 beschik baar te stellen. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen voor electrotechnisch ingenieur de heer C. J. van Elk te Haarlem; voor het propaedeu tisch examen voor natuurkundig ingenieur de heer F. A. R. de Groot te Haarlem en voor het ingenieursexamen voor scheikun dig ingenieur de heer J. A. Butter te Over- veen. ADVERTENTIE VERRASSEND SNEL zijn de resultaten met Dekt Direct elk Object. Ged. Oude Gracht 95 - Haarlem Tevens JONGMENS, 16—17 jaar, gevraagd. De gymnastiekdemonstraties, die Zondag door de Kennemer Turnkring in Zandvoort verzorgd worden, zullen nog een internatio naal karakter krijgen doordat twee groepen Zweedse gymnasten, die momenteel een tour door Nederland maken, hun medewerking aan deze demonstratie zullen verlenen. Zij, die de Zweedse gymnasten hebben gezien tijdens de verleden jaar in Rotter dam gehoulen Gymnaestrade. zullen zich nog kunnen herinneren, op welk peil het turnen in Zweden staat en met welk gemak de zeer moeilijke oefeningen worden uitgevoerd. Een selecte ploeg dames en heren, die ook in Rotterdam is geweest, zal nu ook in Zand voort demonstreren. De damesploeg is afkomstig van de Husk- varna Gymnastekförening en staat onder leiding van de dames Carin Delden, lid van de technische commissie van de Fédération Internationale de Gymnastique en Britten Johannesson. Zij zullen laten zien: vrije oefeningen, evenwichtsbalk, brug met ongelijk gestelde leggers, lange mat en paardspringen. De heren zijn lid van de Stockholms Gymnas tekförening en worden geleid door de heren Olie Areborn en Anders Nijberg. Ook zij hebben 5 onderdelen op hun programma staan, t.w. vrije oefeningen, lange mat, brug, tafelspringen en rek. Vooral van dit laatste nummer zullen liefhebbers(-sters) kunnen genieten, daar zoals in Rotterdam bleek, vele Zweden goed zijn voor een dubbele salto als afsprong. HAARLEM, 1 Juli 1954 ONDERTROUWD: 1 Juli, P. Croockewit en A. J. Berman. GEHUWD: 1 Juli: E. Vas Visser en J. M. Latuapon; S. A. van Wetering en J. C. Hout kamp; M. J. van Praag en H. Reisner; G. A. H. Deen en D. Dijkstra; J. W. van Dijkhui zen en M. C. Toorenent; G. ten Velden en G. de Klerk; C. J. Verhoeven en J. H. Keij- zer; W. H. Kapteijn en E. van Waveren. BEVALLEN van een zoon: 30 Juni, J. M. W. KriegeLandwehr Johann, 2 z.; M. W. SmitRuiter; 1 Juli, J. M. KroezeWest geest; C. H. GlastraMulder. BEVALLEN van een dochter: 30 Juni, C. W. van Eeden—van Kolk; M. Ch. J. C. Bier manBecker; L. A. SchooneveldtBosch; 1 Juli, C. BoeréeOomen. OVERLEDEN: 30 Juni, R. Veldhuisen, 77 j., Kopsstraat; M. H. Vermeulen—Rozier, 91 j., Spaansevaartstraat.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7