Gedeputeerde Staten stelden plan voor verlengde Orionweg vast St. Bavo-Noord nam complex van 84 woningen in gebruik Kort en bondig Aansluiting op de Laan van Boreel in Bloemendaal door tunnel PGKON kunstmest Rusland koopt 150.000 vaten haring N.Z.H.-dienstregeling tijdens tour gewijzigd Zomers blijspel door het Vrije Toneel MAANDAG 5 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Riante weg Afscheid van masseur U. van der Zwaart Gaston Litaize speelt op orgel in de Grote Kerk Drs. W. Hazevoet: Elke maand tachtig nieuwe urgente gevallen" Burgerlijke Stand van Haarlem Geen voorrang aan tram verleend Zomerse schoorsteenbrand Hulde aan de violist Alex A. Polak Vacantieregeling jeugdig gemeentepersoneel Vóór scheldpartij in Zaandam: 30 boete Slecht weekeinde voor bromfietsers: 4 ongelukken Klaas de Vriesschool won school-honkbalwedstrijden „Fantaisie rhapsodique" van Jos. Jongen Wel te rusten J. W. Th. Fibbe sr. jubileerde Kleuteronderwijs en subsidieregeling Het schoolzwemfeest in Heemstede Haarlemse politieruiters op zwaar examen Bijna twee jaar nadat Gedeputeerde Sta ten hun goedkeuring; onthielden aan dat gedeelte van het Haarlemse uitbreidings plan voor de omgeving van het Bloemen- daalse station, waArin het tracé van de verlengde Orionweg werd opgenomen, heeft dit eoliege zelf een oplossing voor de ver binding tussen Haarlem-Noord en Bloemen daal vastgesteld. In de Haarlemse opvatting van het ver loop van de verlengde Orionweg tussen de Delft en de spoorlijn HaarlemVelsen was deze weg rccht-toe, recht-aan gedacht. Hiertegen kwam Bloemendaal in verzet: van die zijde werd eigenlijk gesteld, dat do weg in het geheel niet noodzakelijk was, dat het aansluitende wegennet in Bloemen daal geen verkeerstocneming gedoogde en dat onherstelbare schade zou worden toe gebracht aan het natuurschoon aan de Oostzijde van de Kennemerweg, inzonder- hid aan de fraaie ligging van de boerderij Veen en Duin. Dit laatste bezwaar hebben Gedeputeer den niet ongegrond geacht, maar wel wat het verkeer betreft zijn zij van oordeel dat er wel degelijk, niet alleen voor voetgan gers en fietsers maar ook personenauto's en kleine bestelwagens behoefte bestaat aan een verbinding halverwege de overweg in de Kleverlaan en de overweg bij het station Santpoort. Inderdaad ziin de wegen in het aangren zende Bloemendaalse gebied niet geschikt voor zwaar verkeer, doch dit wordt dan ook vermeden door de tunnel van beperkte capaciteit te maken en de hoogte zo te be palen, dat zware vrachtauto's en autobus sen geen gebruik van de onderdoorgang kunnen maken. De weg achten Gedeputeerden noodzake lijk ten behoeve van het verkeer van Haar- lem-Noord naar de recreatiegebieden in Bloemendaal en Zandvoort, voor het on derling verkeer tussen Haarlem-Noord en Bloemendaal en voor de Bloemendalers zelf, die snel de grote verkeersweg moeten kun nen bereiken. In het plan van Gedeputeerde Staten is de Orionweg royaal getekend. Zij voert tussen een acht meter brede sloot en het Mendelcollege met een flauwe bocht naar de spoorbaan, aan de overzijde waarvan zij aansluiting geeft op de Laan van Boreel op Bloemendaals gebied. Het profiel van de Orionweg is als volgt ontworpen: na de aan de Noordkant gele gen sloot volgt een berm van twaalf meter breed, een voetpad van drie meter, een plantsoen van vier nieter, een fietspad van twee meter vijftig, een ryweg van zes me ter, vervolgens weer een fietspad, plant soen en voetpad in de zelfde maten als aan de Noordzijde van de rijweg en tenslotte nog een groenstrook van zes nieter. Het overige gedeelte van dit door Gede- ADVERTENTIE is a! 24 jaar 't beste voedsel voor alle kamerplanten! 100% zuiver en oplosbaar. Gemakkelijk in 't gebruik. Let op het merk P0K0N J"lei CHRYSAL gaan Uw snijbloemen 1 x zo lang meejj puteerde Staten vastgestelde plan sluit aan op hetgeen reeds door de gemeente Haar lem was ontworpen. Het plan ligt thans op het Haarlems Stadhuis ter visie. Bezwaren kunnen tot en met 31 Juli bij Gedeputeerden worden ingediend. De gemachtigden van de Redersver eniging van de Nederlandse Haringvisserij hebben met Rusland een contract afge sloten voor de verkoop van 150.000 vaten haring. Geleverd zullen worden 75.000 vaten vetharing, 55.000 vaten volle haring en 20.000 vaten steurharing. De bedongen prijzen liggen iets gun stiger dan het vorige jaar; de levertijd is nog niet bekend. Zaterdagmiddag hebben velen zich naar de woning van de Haarlemse masseur Ulbe van der Zwaart begeven ter gelegenheid van diens afscheid. De heer Van der Zwaart deed hierbij zijn practijk over aan zijn zoon. Er werden woorden van grote dank gesproken tot de scheidende masseur onder meer door dr. W. L. Ladenius. Deze herinnerde aan de tijd, waarin .hij samen met de heer Van der Zwaart werkte ten behoeve van de voetbalvereniging Haar lem". Het echtpaar Van der Zwaart werd op deze middag door de patiënten als af scheidsgeschenk een tweetal bromfietsen aangeboden. Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Dinsdagavond van 8 tot 9 uur door Gaston Litaize. Parijs, luidt: 1. Deux pièces, a. Dialoque en fa, b. Récit- de tierce en taille, N. de Grigny; 2. Prélude et Fugue en-mi mineur, J. S. Bach; 3. Trois chorals, a. „Es ist das Heil uns kommen her", b. „Erschienen ist der herrliche Tag", c. „Erstanden ist der heil'ge Christ", J. S. Bach; 4. Troisième choral, César Franek; 5. Variations sur un thème de Clément Janne- quin, Jehan Alain; 6. Deux pièces, a. Inter lude, b. Toccata sur le Veni Creator, Gaston Litaize; 7. Improvisation. Daar de route van de Tour de France dit jaar ook door ons land loopt, zal de dienstregeling van de N.Z.H. op Donder dag 8 Juli hier en daar worden gewijzigd. De voornaamste wijziging, die voor de dienst Den Haag-Haarlem v.v., zal hier even nader worden aangeduid,. Uit Haarlem vertrekt de laatste bus rechtstreeks naar Den Haag N.S. om 8.00 uur. De bussen van 8.30, 9.00 en 9.30 uur rijden tot Katwijk aan Zee, de bus van 10.00 uur tot Noordwijk aan Zee. Van 10.30 uur tot en met 12.00 uur wordt een dienst tot Vogelenzang Dorp onderhouden, welke tot Heemstede-Aerdenhout langs Wagenweg-Schouwtjeslaan en Leidsevaart voert. Van 12.30 uur af is de dienst tussen Haarlem en Den Haag als gewoonlijk. De dienst tussen Den Haag en Haarlem ver loopt als volgt: de bus van 8.30 uur uit Den Haag H.S. rijdt nog tot Haarlem, die van 8.45 uur tot Katwijk aan Zee, die van 9.00 tot Noord wijk aan Zee. en van 9.15 tot en met 13.00. zal ieder kwartier een bus rijden naar Wassenaar. Tussen 10.26 en 12.26 uur wordt tussen Vogelenzang en Haarlem een halfuur-dienst onderhou den. Op deze route wordt van Heemstede- Aerdenhout via de route van lijn 3 naar Haarlem gereden. Om 13.14 uur rijdt een bus uit Katwijk aan Zee naar Haarlem. Van 13.15 uur af is de dienst van Den Haag naar Haarlem weer als gewoonlijk. De dienst Leiden-Haarlem v.v. alsmede de lijnen 1, 2 en 5 worden volgens dienst regeling en langs de normale routes uit gevoerd. Tussen 10.00 en 12.30 moet met vertraging rekening worden gehouden. Lijn 3 rijdt van de Zomerzorgérlaan, tussen 9.05 en 12.05 uur niet verder van station Heemstede-Aerdenhout en terug. Tussen 9.38 en 12.38 uur wordt het traject Heemstede Aerdenhout-Lanckhorstlaan v.v. niet bereden. Op de zomerlijn Heem- stede-Zandvoort zal van 9.15 tot en met 11.45 uur niet worden gereden. HAARLEM. 3 Juli 1954 ONDERTROUWD: 3 Juli, II. van Doorn en A. S. Ruijboom. GEHUWD: 3 Juli, A. H. Bloksma en E. Schuijt. BEVALLEN van een zoon: 2 Juli, M. J. Peters—van Brummelen; C. M. M. Kauling— Severijnse: F. M. BakkerGoossens; C. G. VierveijzerGoebert; 3 Juli, M. E. Boskamp Koelemeijer; II. M. CohenPeute. BEVALLEN van een dochter: 2 Juli, J. F. van der Erf—van der Water; H. Eveleens van der Hoek; L. VermeerenPolak. OVERLEDEN: 1 Juli, E. C. Cassee—Vos, 84 j., Westerhoutpark; 2. Juli, H. Dierkes, 71 j., Pretoriaplein; A. C. Braspenning, 76 j., Jan Gijzenkade. Oud-Schoten heeft er weer 84 woningen benevens 19 bedrijfs ruimten bij. Zater dagmiddag om vier uur werd dit heug lijke feit door de wo ningbouwvereniging „St. Bavo" gevierd in een der nieuwe gara ges, waar allen die met de bouw te ma ken hadden alsmede de gelukkige toekom stige bewoners zich verzameld hadden voor de officiële overdracht De heer J. B. V e 11- m a n, voorzitter van 3t. Bavo-Noord heet te de aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder de hoofd inspecteur van Bouw en Woningtoezicht, de heer H. H. Kühle- meier, ir. H. W. Stef- felaar, die de ge meente vertegen woordigde, alsmede de directeur van het Huisvestingsbureau, W. Hazevoet. Hij schetste het verloop van de bouw als bij - zonder vlot; in Maart 1953 was men begon nen. Hoewel er in het begin moeilijkheden waren te overwinnen heeft men alles door goede samenwerking tot een bevredigend eind kunnen brengen: veel dank zeide hij verschuldigd te zijn aan aannemers en op zichters en niet in de laatste plaats aan Volkshuisvesting d'ie hem met raad en daad ter zijde heeft gestaan. Spreker noemde het een dag var; vreug de, niet slechts voor hen die eindelijk een behoorlijk huis konden betrekken, maar voor de hele gemeenschap. Het enige be zwaar was de hoge huur, doch men heeft dit probleem trachten te vermijden door minder vermogenden in de goedkopere vooroorlogse bouw onder te brengen. Ook betreurde hij het wel een beetje een der de van de vrij-gekomen woonruimte aan niet-leden te hebben moeten toewijzen, niet omdat hij de buitenstaanders niets gunde, doch omdat van het eigen ledental al zo velen teleurgesteld'moesten worden. Men heeft in de eerste plaats rekening gehouden mek huizen voor grote gezinnen. Weliswaar komen in het nieuwe complex woningen van twee slaapkamers voor, maar ze zijn uitzonderingen, de meeste hebben drie tot zeven vertrekken. Een ervaren bouwmeester heeft men gevonden in de Amsterdamse architect L. Peters, die de hoogbouw in de hoofdstad meermalen ten uitvoer bracht. Ook hij kreeg woorden van lof evenals de aanne mer, de heer Koster. Het wjjkcomité, vertegenwoordigd door de heer J. Kamp man, wenste spreker geluk met de aan winst en hij zegde hem alle medewerking toe op het gebied van de nog te scheppen recreatieruimte voor kinderen. Hierna kwamen aan het woord de heren Steffelaar en Hazevoet. Eerstgenoemde memoreerde de stichting der vereniging, die in 1918, vlak na de eerste wereldoorlog, plaats had, en de bouw van 67 woningen aan het Jephtaplein in 1947 De directeur van Volkshuisvesting kwam terug op het derde deel niet-leden dat St. Bavo heeft moeten voorzien van een huis. Hij herinner de hiertoe aan de rijksvoorkeursregeling waaraan men gebonden is. De toestand is sinds 1948 niet veel verbeterd, in tegendeel, hij schijnt achteruit te gaan, zeide hij want maandelijks komen er zo'n tachtig nieuwe urgente gevallen bij. In een geestige speech dankte de heer Peters voor het hem gestelde vertrouwen en de prettige onderlinge verstandhouding. De vertegenwoordiger van de Diocesane bond van R.K. bouwverenigingen in het bisdom Haarlem, sprak zijn voldoening uit over deze nieuwe stap op de weg naar een betere volkshuisvesting. Tenslotte dankte Zondagmiddag om vier uur heeft zich op de hoek KoninginnewegTempeliersstraat een aanrijding voorgedaan tussen een tram van de N. Z. H. V. M. en een personenauto. De auto werd bestuurd door H. S. A., onder toezicht van P. A. en was van zins links af de Tempeliersstraat in te slaan, toen er een tram aankwam. Daar de personenauto geen voorrang verleende, kwam het tot een bot sing, waarbij P. A. een vleeswond aan het voorhoofd opliep. Hij werd naar de Maria- stichting vervoerd en kon na behandeling naar huis worden overgebracht. De auto werd aan de linkerzijde ingedeukt, de deur aan de rechterzijde en de motorkap werden ontzet. Proces-verbaal werd opgemaakt. Een foto van de officiële overdracht van de 84 woningen van de Rooms-Kdtholi'ëke woningbouwvereniging „St. Bavo" (Noord), welke Zaterdagmiddag plaats had. De foto toont het aanzicht van het nieuwe complex aan de Roemer Visscherstraat in Oud- Schoten, waarvan de afronding aan de Noordelijke grens van de bebouvjing nu vrijwel voltooid is. een vertegenwoordiger van de deputatie nieuwe bewoners en volgde een rondgang langs het nieuwe complex. Zondagochtend werden de woningen door pastoor A. S. van Rijn ingezegend. Voor een schoorsteenbrand op de Jac. P. Thijsselaan te Bloemendaal werden Zondag middag tegen vijf uur de brandwachten uit het rayon Overveen van de Vrijwillige Brandweer Bloemendaal gealarmeerd. Ér moesten ladders aan te pas komen om de schoorsteen een (gratis) veegbeurt te ge ven, alvorens de brandwachten konden huiswaarts gaan met de overtuiging, dat deze voor een dag in de zomer zelden voor komende winterse schoorsteenbrand geen gevaar meer kon opleveren. Een der verdienstelijkste leden van de oude garde van het Concertgebouw-Orkest, de heer Alex A. Polak, hoopt weldra de tachtigjarige leeftijd te bereiken. De heer Polak, destijds enkele jaren voor de vastgestelde leeftijd van 15 jaar tot het conservatorium toegelaten, werd in 1894 ver bonden aan het orkest toen nog onder leiding van de stichter, Willem Kes dat hij bijna een halve eeuw trouw bleef. In 1915 werd hij, op voordracht van Willem Mengelberg, tot concertmeester benoemd. Als vioolsolist trad hij jaarlijks met dit orkest en elders op. Bij zijn aftreden werd hem als zeldzame onderscheiding de Con certgebouw-médaille toegekend. Behalve als solist en paedagoog geniet de heer Polak grote verdiensten als mede oprichter en (gedurende zijn gehele dienst- periode) als eerste secretaris van de ver eniging „Het Concertgebouw-Orkest'. Door vrienden en oud-leerlingen wordt de heer Polak een voor alle belangstellenden toegankelijke, feestelijke receptie aangebo den, te houden in de beneden-foyer van het Amsterdams Concertgebouw op Zondag middag 11 Juli. Vragen van twee raadsleden aan B. en. W De heren H. C. Hennevelt en M. D. Pro per, leden van de Haarlemse gemeenteraad, herinneren er in een brief aan B. en W. aan, dat bij de behandeling van het amb tenarenreglement 1954 op 20 Januari 1954 in de vergadering van de gemeenteraad de wethouder van personeelszaken meegedeeld heeft, dat het ontwerp van een speciale vacantieregeling voor het jeugdige ge meentepersoneel reeds met de erkende vak organisaties was besproken en dat toege zegd was op zo kort mogelijke termijn een voorstel bij de raad in te dienen. Daar de raad nog steeds geen voorstel heeft bereikt vragen de raadsleden of een vacantierege ling reeds ontworpen is. Ook vragen zij of het college het in beginsel wenselijk acht voor het jeugdig gemeentepersoneel een speciale vacantieregeling in te voeren. Haarlemse politierechter Zelfs het goede Zaandam is niet versto ken van burenruzies, zoals Maandagmor gen bleek uit de zitting van de Haarlemse politierechter, rar. H. G. Rambonnet. Op deze zitting werd ter verantwoording geroepen mevrouw P. H. T. "it Amster dam die zoals de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, het uitdrukte op 13 Mei 1954 onvervaard in Amsterdam de trein naar Zaandam had genomen om haar dochter aldaar bij te staan in de ruzie, die deze reeds geruime tijd met haar bu ren, een pianist en diens echtgenote, heeft. De verdachte was dan ook spoedig naai die buren toegegaan en had zó hard tegen het keukenraam gebonsd, dat de gordijnen ervan naar beneden vielen. Vervolgens had zij allerlei onvriendelijks tegen de pianist geroepen, haar betoog besluitende met de mededeling, dat zij er veel voor voelde om van zijn gezicht een landkaart te maken. Tja, dat gaat te ver en daarom eiste de officier een boete van vijftig gulden. Verdachte voerde tot haar verweer aan, dat zij geenszins met kwade bedoelingen naar Zaandam was gereisd. Zij was name lijk na aankomst in Zaandam eerst naai de politie gegaan om te vragen, of er nu niets tegen die ruzies te doen was. Ten slotte verklaarde zij. dat zij voordien nog nimmer met de justitie in aanraking was geweest. Daar hield de politierechter dan ook rekening mee: de uitspraak luidde dei tig gulden boete. Gedurende het afgelopen weekeinde heb ben zich verscheidene ongelukken met brom fietsen voorgedaan. Op het Soendaplein vond Zaterdagmiddag om 4 uur een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door de 36-jarige Haarlemmer S. M. A. A. G. en de veertigjarige bromfietser A. W. T. W. De laatste reed op de Westelijke helft van het Soendaplein in Zuidelijke richting en wilde vermoedelijk linksaf de Soendastraat inslaan. Hij verleende echter geen voorrang aan de auto die op de Schoterweg reed, eveneens in Zuidelijke richting en kwam te vallen. Met een ziekenauto werd W. naar het Grote Gasthuis vervoerd, waar een schedelbasisfractuur werd geconstateerd. Drie uur later, om 7 uur raakte de 23- jarige W. J. S. uit Santpoort op de Rijks straatweg de macht over het stuur van zijn brommer kwijt. Een passerende arts uit Velsen stelde een hersenschudding vast. S. werd in het Diaconesser.huis opgenomen. Zijn duopassagier liep geen letsel op. Zondagmiddag om vier uur zakten de 56- jarige T. A. W. en zijn achter hem zittende 57-jarige echtgenote M. E. W.D. uit Bever wijk op de Kleverlaan door de voorvork van hun tandembromfiets. Het bleek dat deze op die plaats reeds een breuk vertoonde. Mevrouw W. werd met een zware hersen schudding per ziekenauto naar de Maria- stichting vervoerd. Haar echtgenoot bleef ongedeerd. Op de Delftlaan kon de 64-jarige A. C. uit Bloemendaal met zijn bromfiets een los lopende hond niet tijdig ontwijken. Ook hij bekwam een hersenschudding en werd naar zijn woning overgebracht. De politic vestigt er nog eens de aandacht op dat honden eigenaars geacht worden hun viervoeters, wanneer zij daarmee op stap gaan, aan de lijn te houden. Door een verdiende viernul overwinning op het Lorentz Lyceum slaagde de Klaas de Vriesschool er in om de door de K.N.H.B. beschikbaar gestelde beker voor een jaar in haar bezit te stellen. Gezien het vertoonde spel in het gehele tournooi verdienden zij de beker ook. In drie wedstrijden kregen zij slechts één run tegen en scoorden er zesen twintig. Overigens was het jammer, dat de finale met „junior-afstanden" werd gespeeld, terwijl beide ploegen een senior-competitie werper hadden. Hierdoor hadden de werpers te veel de overhand. De iutslagen waren: Eerste Chr. Lyc. Lorentz Lyceum 2 65; Th. M. Keetelaar- school.Coornhert Lyc. 83; Lorentz Lyc. 1 —Eerste HBS B 8—0; Klaas de Vriesschool Marn. v. St. Aldegondeschool 81. Demi finales: Eerste Chr. Lyc.Lor. Lyc. 310; Klaas de Vriesschool—Th. M. Keetelaar- school 140. Finale: KI. de Vriesschool Lorentz Lyceum 1 40. K.N.T.V,-recital ADVERTENTIE Voor de afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Toonkun stenaarsvereniging concerteerden Zater dagavond twee leden: de pianiste Ileleen Hubbeling en de violoncellist Bob van Marken in Huize van der Glas. Zij begonnen hun optreden met de uit voering van de Sonate in D voor violoncel en piano van J. S. Bach, verkwikkende muziek, doortrokken van een intieme blij heid en daardoor bevrijdend van werking. Beide solisten vertolkten het werk met verfijnde klank en in een samenspel, dat getuigde van een gelijk gerichte visie op de aard van de muziek. Een goed gekozen voortzetting van de avond bleek hierna Bachs Partita in c voor piano, waarvan de voordracht door Heieen Hubbeling vooral in de eerste gedeelten kracht van overtuiging kreeg. Over het algemeen had het melodische element scherper profiel kunnen hebben. Bij haar tweede optreden als soliste speelde Heieen Hubbeling Schumanns be kende „Papillons". Hoe bekend dit veel- delige werk ook mag zijn, het verkrijgen van het juiste interpretatie-inzicht blijkt bij elke studie-onderneming telkens weer geen geringe opdracht. Het was typerend, dat de pianiste hoogtepunten in haar spel kon brengen, wanneer een echt persoon lijk contact met Schumanns muziek in poëtische expressie en sfeer aan de dag kon treden. Tot slot voerden Bob van Makken en Heieen Hubbeling de Fantaisie rhapsodique van Jos. Jongen uit. Volgens mededeling van Van Marken was dit pas de eerste keer, dat het werk in Nederland tot uit voering kwam. Waarschijnlijk moet de oorzaak van de veronachtzaming tot nu toe gezocht worden in het gehalte van het stuk, dat nogal wisselend van waarde is. Mogelijk komt er bij een uitvoering met een (oorspronkelijk bedoeld) orkest meer kleur in de klank dan nu het geval was. Heieen Hubbeling speelde knap de uiter aard orchestraal getinte klavierpartij en Bob van Marken moet geprezen worden voor zijn initiatief tot uitvoering en voor de geestdriftige verdediging van het werk, waarbij aan kunstzinnige eisen .en vooral ook aan een ware virtuoze beheersing vol daan moest worden. P. ZWAANSWIJK. Voor zijn afscheidsvoorstellingen heeft het Vrije Toneel dat in September, aan zienlijk versterkt met onder anderen Mag- da Janssens, Loudi Nijhoff, Johan Fiolet en John Gobau, als het Rotterdams Toneel herrijzen zal een licht en plezierig zomerstuk je gekozen, waarvan Zaterdag de première werd gegeven. Aan de Neder landse titel: „Wel te rusten!" zou men niet zeggen, dat men hier te doen heeft met een soort vervolg op het succesrijke blij spel „Vogel vlieg de wereld in". Dat is niet zo erg, want het staat geheel onaf hankelijk, al treden er dezelfde personen in op, zij het vermeerderd met twee babies en een hond. Deze kluchtige comed'ie wordt do ge hele maand Juli in het Leidseplein Theater te Amsterdam vertoond, naar het zich laat aanzien voor een talrijk publiek, want bij de eerste bezoekers kwam het lachen, speciaal voor de pauze, nauwe lijks tot bedaren. En daarna zullen de dilettanten er zich wel om strijd op wer pen: voor amateurverenigingen is het uitermate geschikt, omdat men niet eens aan zulke hoge eisen van typeringskunst behoeft te voldoen om de toeschouwers enkele uren plezierig bezig te houden. Redenen genoeg tot dankbaarheid voor dit pretentieloze vermaak jegens de En gelse schrijver A. P. Dearsly en de Neder landse vertaler Gerard Rekers, die voor het bewaren van de oorspronkelijke hu mor steeds verrassend gelijkwaardige uit drukkingen vond. Zoals men wel begrepen zal hebben, heeft het stuk zo weinig om het lijf, dat er geen enkele reden bestaat om de in houd te beschrijven. Waar regisseur Bob de Lange, die overigens zo'n gelukkige greep heeft gedaan en zijn vat op de ko mische situaties geen moment liet ver slappen, in het voorwoord van het pro gramma dë volgende onzin vandaan haalt: „De toneelkenner zal menige oude vriend ontmoeten een snufje Shakespeare, een tikkeltje Molière en een mespunt Ibsen!" is mij een raadsel, dat wij gelukkig niet behoeven op te lossen. Want ook zonder Shakespeare, Molière en Ibsen kan men wel een vrolijke avond beleven, vooral zonder de laatste. Dit drietal komt in Rot terdam nog wel eens aan de beurt. Het was echt niet nodig daarop vooruit te lo pen. Alle drukte ontstaat in dit geval, door dat vader en moeder Hapgood kleiner zijn gaan wonen en nu opeens alle getrouwde kinderen met echtgenoten en vrienden tegelijk te logeren krijgen. Bij het tweede bedrijf vooral, met die amusante nacht rustverstoring en in de huiskamer, waar alle mannen op banken en in de kasten zijn ondergebracht, kan men zijn lachlust uitvieren. Van de tien rollen moet in de eerste plaats die van de rustige William Hapgood door Wim van den Brink worden genoemd, met onmiddellijk daarna de zich zo aandoenlijk als man ontpoppende Sproetkop van Ton Lensink, waarbij ech ter de charmante Phyllis van Ann Hase- kamp en de voortvarende Myra van Mari anne van Waveren niet vergeten mogen worden. Willy Ruys was als de amoureuze vriend uit de tropen zo onaangenaam als hij maar wezen moest en Sara Heyblom, Henny Orri, Peter Holland, Eric van In- gen en Ben Hulsman completeerden de bezetting. Voor het kleine toneel van het Leidse plein Theater was dit stuk met zoveel per sonen in zo'n beknopte ruimte nu eens echt helemaal geschikt DAVID KONING Ter gelegenheid van het vijf en twintig jarig bestaan van de N.V. Levensverzeke ringsmaatschappij Emma en het zilveren ju bileum van de directeur en oprichter, de heer J. W. Th. Fibbe, is Zaterdagmiddag in hotel Lion d'Or een receptie gehouden. Velen hebben de jubilaris gelukgewenst o.a. uit raadskringen, het' verzekeringswezen (diverse directeuren van maatschappijen) en uit het zakenleven. Van het gemeentebe stuur van Haarlem ontving de jubilaris een bloemstuk. De heer Fibbe heeft van „De Kleine Mid denstander", die woningen heeft in de om geving van de Planetenlaan een armband horloge ontvangen en van het Adoptie-co mité voor bejaarden een geschenk, ter ver siering van zijn woning. Tijdens een bijeenkomst van het personeel ontving de heer Fibbe een portret, dat een Maastrichtse kunstschilder van hem ge maakt heeft. Het zal opgehangen worden in het nieuwe gebouw aan de Zijlweg 308, dat in September ia gebruik genomen zal wor den. Het personeel van de binnendienst schonk een verrekijker. Zondag maakten de leden van het per soneel een autobustocht naar Volendam en des middags naar IJmuiden. Met een lunch in Dreefzicht werd de tocht onderbroken. Mr. A. Wensing heeft in zijn kwaliteit van raadslid van Haarlem vragen aan het college van B. en W. gesteld over de even tuele gelijkstelling van bijzonder en open baar kleuteronderwijs. Het college heeft geantwoord, dat het bereid is mee te wer ken. Het indienen van een voorstel tot vast stelling van een geheel nieuwe subsidie regeling voor het bijzonder kleuteronder wijs op zeer korte termijn is echter onmo gelijk. Voorts delen B. en W. mee, dat bij hen in portefeuille is een voorstel aan de ge meenteraad tot wijziging van de bestaande verordening, waardoor de sociale lasten van 1 Januari 1954 af voor rekening dei- gemeente zullen komen. Na het bekend worden van de terzake nodige gegevens zal verwerkelijking niet zoveel tijd vergen. Met betrekking tot de nieuwe subsidie regeling der gemeente Dordrecht delen B. en W. mee, dat na informatie is gebleken, dat de regeling geen 100 procent gelijkstel ling beoo'gt; dat Gedeputeerde Staten hun goedkeuring nog niet hebben verleend en dat de regeling het nadeel heeft, dat bij het totstandkomen van een wettelijke regeling de schoolbesturen een vermindering van de subsidie te incasseren kunnen krijgen. BINNENLAND Het Is niet te schatten hoeveel millioe- nen mensen Zondagmiddag getuige zijn ge weest van de voetbalwedstrijd tussen Duits land en Hongarije, die als finale in de strijd om het wereldkampioenschap in Bern werd gespeeld. Alleen in ons land reeds is dit cijfer zeer hoog, omdat overal waar een televisie-toestel stond, drommen mensen bijeen gekomen waren om deze strijd te volgen. In vele zalen van café's en hotels kwamen de eerste kijkers reeds uren voor de aanvangstijd binnen om van een goed plaatsje verzekerd te zijn. Evenals Zaterdag middag in de voetbalwedstrijd om de derde en de vierde plaats van de wereldranglijst, kwam het beeld ook Zondagmiddag uitste kend door. Er waren slechts enkele zeer korte storingen. Zaterdagmiddag is de opperbevelhebber van de Navo strijdkrachten in de Noorde lijke Atlantische Oceaan, luitenant-admi raal Jerauld Wright in een Skymaster van de Amerikaanse marine op Schiphol aan gekomen. Hij brengt eon kort bezoek aan Nederland als onderdeel van een reis door vele West Europese landen en zal vandaag zijn opwachting maken ten paleize Soestdijk waar de Koningin hem een lunch zal aan bieden. Dinsdagmorgen zullen admiraal Wright en minister Staf een bezoek brengen aan de minister-president dr. W. Drees waar na admiraad Wright een bijeenkomst heeft met het comité van chefs van staven. In de leeftijd van 72 jaar is in Bilt- hoven overleden de heer W. A. Hoyng, presi dent-directeur van de N.V. Koninklijke Pla teelbakkerij Zuid Holland te Gouda. De Australische ambassadeur en me vrouw Stirling hebben Zondagavond in de Australische ambassade een diner gegeven ter ere van de Britse ambassadeur en me vrouw Butler, welke die avond met de nachtboot ons land via Hoek van Holland hebben verlaten. Onder de genodigden be vonden zich de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns; de grootmeesteres van Hare Majesteit de Koningin, barones Van Tuyll van Serooskerken van Zuylen; de vice- president van de Raad van State, jhr. F. Beelaerts van Blokland; de directeur van het Kabinet van de Koningin mej. mr. M. A. Teilegen; baronesse Michiels van Verduynen en de burgemeester van Amsterdam en me vrouw d' Ailiy. Venlo heeft plannen tot de aanleg van een tweede haven. Deze is geprojecteerd in het stadsdeel Blerick op de Westelijke oever van de Maas, waar het zwaartepunt van de toekomstige industriële ontwikkeling komt te liggen. Voor het echter tot aanleg kan komen, moet eerst de grens tussen Venlo en Grubbenvorst worden gewijzigd. HAARLEM EN OMGEVING De heer L. J. K. van Opyncn te Over veen slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft voor het electro-technisch inge nieurs examen. Bloemendaals nieuwe burgemeester, dr. D H. Peereboom Voller, zal voortaan elke Dinsdagmorgen van 9 tot 11 uur spreekuur houdep,. Aan de Leidse universiteit is geslaagd voor het artsexamen le gedeelte mej. E. J. Hijszeler te Bloemendaal. Voor het arts examen tweede gedeelte slaagde de heer R. J. P. Muller te Haarlem. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van de organisatoren in optocht naar het zwem bad te trekken in verband met het feit dat het schoolzwemfeest voor de 20ste maal werd gehouden. Door bijzondere omstandigheden kon aan dit voornemen geen uitvoering worden gegeven. De uitslagen waren: L. O.: Meisjes: 25 m. schoolslag: R. Philip- po en N. Kuvener. Idem jongens: G. Hoe- kema en F. Adam. 75 m. vrije slag: R.. Phi- lippo en C. van Kampen (meisjes) en B. de Jong en R. Band (jongens). 4 x 25 m. vrije slag estafette, meisjes: 1. Nic. Beetsschool, 2. Dreefschool, 3. Craye- nesterschool. 4 x 25 m. vrije slag estafette, jongens: 1. Dreefschool, 2. Bosch en Hovenschool 3. Voorwegschool. ULO, meisjes, 25 m. schoolslag: T. Koper en A. Koenraad; idem jongens: P. Bruin en A. Beukenkamp; 25 m. vrije slag: meisjes: L. v. d. Leur en A. Tjalkens. Jongens: J. Bood, P. de Wilde en A. Beukenkamp. 4 x 25 m. vrije slag estafette, meisjes: Bronsteeschool. Jongens: G. Bargerschool. De beker beschikbaar gesteld door het bestuur van de zwemvijvers werd gewonnen door de Dreefschool. Daar deze school de beker drie maal achtereen won, kwam hij definitief in haar bezit. Na afloop van de wedstrijden heeft de heer A J. Verspoor, voorzitter van het organisa tie-comité, de prijzen uitgereikt. Vanmorgen heeft het nieuwe corps be reden politie uit Haarlem voor de eerste maal een terreinrit in de duinen gemaakt, welke uitstekend is verlopen. Om een minuut voor acht had op de bin nenplaats van de manége een huldiging plaats."Het corps bereden politie wilde niet nalaten zijn dank voor de lessen, die ge durende de afgelopen maanden aan zes agenten en inspecteur G. J. Endlich door- instructeur H. Zoetman van het rijcen- trum „Te Paard" werden gegeven, tot uitdrukking te brengen. Inspecteur Endlich overhandigde de heer Zoetman een klein bronzen paard, waarop een politieruiter. Om acht uur precies reden de zeven mannen uit. Via de Zandvoortselaan en door Bentveld kwamen zij in de duinen, waar een „bijzonder zware terreinrit is gemaakt". Dit zei de heer Wallage, direc teur van het rijcentrum, die zijn respect voor hun rijkunst duidelijk deed uitkomen in een reeks van loffelijke woorden. „Zij hebben drie maanden les gehad", zei de heer Wallage, „en ze zijn allemaal veilig teruggekomen .van een moeilijke terreinrit met gevaarlijke greppels en slootjes. Het is geen zeldzaamheid, dat burgerrijders, die een half jaar of een jaar les achter de rug hebben, zo'n terreinrit niet kunnen volbrengen". Deze prijzende woorden stel len uiteraard in de eerste plaats de goede instructie in het licht. Bij Kraantjelek is het gezelschap afge stapt. Zij werden met belgelui binnenge haald, zoals dat vroeger gebruik was bij een groep rijders, die van een jachtrit kwamen. Om half twaalf waren de rijders bij de manége aan de Herenweg terug. Allen waren zeer voldaan. Inspecteur Endlich zei: „Dit moesten we iedere dag doen". t

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10