„Duidelijke uitspraak over mogelijkheid van verdere samenwerking noodzakelijk" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Storm op til Overleg in Indochina onder vernederende voorwaarden I Weerbericht P.v.d.A.-kadercongres gevolgd door K.V.P.-verklaring Het woord is aan De P.v.d.A. vormt een fonds om voorbereid te zijn op eventuéle spoedige verkiezingen Spoedberaad in Parijs over roerig Marokko Aardbeving op Java Duitse souvereiniteit wordt voorbereid Koud weer Speciaal fonds Schermerhorn Fransen ontruimen het steunpunt Phoely Vakcentralen bespraken de loonhoogte Mr. F. Hollander bij de balie? Toenemend aantal aanslagen Brits-Amerikaanse besprekingen Weer rapport 68e JAARGANG No 3 01 MAANDAG 5 JULI 1954 298e JAARGANG li Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. tHrecteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. f 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman DE KADERBIJEENKOMST die de Par tij van de Arbeid Zaterdagmiddag te Utrecht heeft gehouden en die gepresi deerd werd door ir. H. Vos als plaats vervanger van de reeds zo lang door ziekte uitgeschakelde partijvoorzitter Koos Vor- rink gold het Mandement der Katholieke Bisschoppen. En in de reeks woordvoerders trad, zoals de lezer in het verslag in ons nummer van Zaterdag al zelf opgevallen moet zijn, de rede van het Kamerlid Geert Ruygers sterk op de voorgrond. Hij is lid van de Katholieke Werkgemeenschap in de P. v. d. A.; hij sprak (in de eerste persoon meervoud) namens die werkgemeenschap toen hij zei: Een terugkeer naar de K.V.P. is er n-et. Redelijker- en zedelijkerwijs kan van ons niet een stap worden verwacht, die lijnrecht tegen onze diepste overtuiging ingaat en waaruit wij alleen maar nadeel zien groeien voor de geestelijke en poli tieke verhoudingen in ons land en voor de Kerk zelf. Voor het overige staat onze be slissing nog open. Ik begrijp dat die in brede kring met spanning tegemoet wordt gezien. Maar ik hoop dat heel ons volk, zoals ik het weet van de partij, zal begrij pen dat wij tijd nodig hebben om haar zo verantwoord mogelijk voor te bereiden in een situatie, die naar zijn mening een historische situatie is. Even tevoren had de heer Ruygers gezegd: Er is wind gezaaid en storm is op til. Dat inderdaad storm in onze vaderlandse poli tiek op til is valt nauwelijks te miskennen bij de groeiende onrust, na de verschijning van het Mandement ontstaan. Sommiger verwachting, dat de gezaaide wind spoedig zou luwen, is niet bewaarheid en tijdens dit weekend is hij aangewakkerd zowel door de uitspraken in de kaderbijeenkomst van de P. v. d. A. als door de onmiddellijk daarop verschenen verklaring van het be stuur der Katholieke Volkspartij. In de kaderbijeenkomst had mr. J. A. W. Burger, fractieleider van de P. v. d. A. in de Twee de Kamer, reeds in de aanvang gezegd: Nog hopen wij op een gunstiger ontwikke ling, maar mocbt die uitblijven dan is het Nederlandse volk een strijd opgedrongen, wellicht od alle terreinen der samenleving, maar stellig op het politieke vlak. Een strijd waarin de Partij van de Arbeid zich niet onbetuigd kan en zal laten. Een Partij van de Arbeid, waarvan het katholieke ge deelte geamputeerd wordt en vooral een K.V.P.die het zich laat aanleunen een machtsfactor te zijn waarvan de inhoud niet bepaald wordt door de politieke in zichten van degenen die haar stemmen, zijn niet de regeringspartners, die in 1952 hun gezamenlijke invloed op het landsbestuur hebben voortgezet. Wie deze woorden van de fractieleider Burger toetst aan die van zijn partijgenoot Ruygers ziet de duidelijke connectie. De heer Ruygers verklaart namens de Katho lieken in de Partij van de Arbeid: er is geen terugkeer voor ons naar de K.V.P. Voor het overige dus wat het blijven m de P. v. d. A. aangaathebben wij tijd nodig om onze beslissing voor te bereiden. De heer Burger zégt: nog hopen wij op een gunstiger ontwikkeling, maar mocht die uitblijven, dan is het Nederlandse volk een strijd opgedrongen.... en later gebruikt hij de term „een Partij van de Arbeid, waarvan het katholieke gedeelte geampu teerd is" ter aanduiding van een situatie waarin P. v. d. A. en K.V.P. „niet meer de regeringspartners zijn, die in 1952 het geza menlijke landsbestuur hebben voortgezet." Het katholieke gedeelte van de P. v. d. A. is nog niet „geamputeerd": de heer Ruygers heeft terugkeer naar de K.V.P. afgewezen en uitstel van beslissing aangekondigd ten aanzien van het overige. Maar wat ook verder moge geschieden, de heer Burger zal met zijn restende hoop op een gunstiger ontwikkeling wel niet bedoelen, dat hij enige gedeeltelijke herroeping van het Mandement der bisschoppen mogelijk acht. In de Zondag verschenen verklaring van het partijbestuur der K.V.P. wordt vier kant de vraag gesteld of de Partij van de Arbeid elke samenwerking met de K.V.P. wenst te beëindigen. Het is dus reeds zover gekomen dat deze vraag naar voren treedt. De K.V.P. stelt haar naar aanleiding van enige uitlatingen op de kaderdag van de P. v. d. A., die haars inziens de politieke verhoudingen niet duidelijker hebben ge maakt, maar wel de spanningen verhoogd. Zij bedoelt de vraag van een der woord voerders betreffende het Mandement: of de Nederlandse samenleving in feite niet onbestuurbaar wordt en haar democratisch karakter niet fundamenteel wordt aange tast. Zij bedoelt ook de uitlating (van de heer Ruygers) dat men met de vinger de politici kan aanwijzen, die schuldig staan aan het bederf van het politieke klimaat in ons land en dat wind is gezaaid en storm op til. En tenslotte de uitlating, als zou door het Mandement ook om andere redenen, nog principiëler, de samenwerking moei lijk worden en men niet ontkomen aan consequenties uit verschillende passages van het Mandement. De K.V.P. constateert dat de leidende figuren van de P. v. d. A. zich tot dusver var, elke duidelijke uitspraak ten aanzien van beëindiging der samenwerking hebben onthouden. Het partijbestuur van de K.V.P. zou het meer in 's lands belang achten als de P. v. d. A. op dit punt tot een duidelijke beslissing zou komen. Men kan alleen al uit deze punten in het dispuut onmiskenbaar concluderen, dat de verhouding tussen de twee grootste poli tieke partijen in ons land thans zeer ge spannen is. Met het oog op de mogelijk heid van een verbreking der samenwerking zij herinnerd aan de sterkteverhouding der partijen, zoals die sinds de verkiezingen van 1952 in de Tweede Kamer tot uiting is gekomen: P. v. d. A. 30 zetels, K.V.P. even eens 30 (aangezien meer stemmen op de P. v. d. A. waren uitgebracht, kwam die evenwel uit de stembus als sterkste partij), A.R. 12, C.H.U. 9. V.V.D. 9. C.P.N. 6. K.N.P. 2, S.G.P. 2. Uit deze cijfers blijkt voor de lezer duidelijk dat een andere samenwer king van partijen dan die van P v. d. A. en K.V.P., om het bewind te voeren, mogelijk is. Wat de samenstelling der huidige rege ring betreft, herinner ik er aan dat die zestien ministers telt (de staatssecretaris sen buiten beschouwing ge'aten) en dat daarvan vijf behoren tot de P. v. d. A. (mi nister-president Drees en de ministers Van de Kieft, Mansholt, Suurhoff en Donker), zes tot de K.V.P. (de ministers Beel, Cals, Witte, Thiel, Luns en De Bruyn), twee tot DIT NUMMER BESTAAT UIT Tl EN PAGINA's Montaigne: Ik spreek waarheid, niet zoveel als ik zou willen, maar zoveel als ik durf; en ik durf wat meer naarmate ik ouder word. (Essais) De redevoeringen over het bisschoppelijk mandement op het kadercongres van de Partij van de Arbeid zijn voor het bestuur van de Katholieke Volkspartij aan leiding geweest een verklaring tot de partijleden en tot het Nederlandse volk te richten, waarin de vraag gesteld wordt of uit een aantal uitlatingen van sprekers op deze kaderbijeenkomst de conclusie moet worden getrokken, dat de Partij van de Arbeid elke samenwerking met de K.V.P. wenst te beëindigen. Het is niet uitgesloten, dat deze vraag door de regeringspartner van de K.V.P. in de eerste na-oorlogse kabinetten, reeds is beantwoord nog vóór zij gesteld was. Want vóórdat de kaderbijeenkomst van de P.v.d.A. ten einde liep werd er nog gecollecteerd voor een fonds, dat aangekondigd was „om voorbereid ie zijn op een eventueel spoedig op handen zijnde verkiezingsactie". Het K.V.P.- bestuur blijkt zich vooral de rede van de minister-president, dr. W. Drees, op de kaderbijeenkomst te hebhen aangetrokken. Dr. Drees had volgens de ver klaring „blijkbaar niet voorzien dat op de kaderdag naast vele voorshands te verontschuldigen uitingen, ook uitlatingen zouden kunnen vallen, grievend voor elke katholiek, en dat hij door zijn medewerking de schijn op zich zou kunnen laden, die grievende uitlatingen te dekken". Dr. Drees had er naar het oordeel van het K.V.P.-bestuur beter aan gedaan „zichzelf en het volk, dat in hem een geëerde minister-president heeft, het pijnlijke van zijn uiterlijke vereenzelviging met de gehouden kaderdag te besparen". zelfde effect te hebben, althans indien deze consequent wordt gedaan, als zulks in de specifiek r.k. landen het geval is geweest, namelijk toeneming van de afval inplaat; van bescherming van de gelovigen, zoals is bedoeld. Aldus heeft het mandement bij mij, en ik weet zeker namens talloos vele niet- katholieken te spreken, een gevoel gewekt van teleurstelling en bezorgdheid. Iedere vorm van anti-papisme is me altijd vreemd geweest. Ik ben diep overtuigd van de be tekenis, die de godsdienst voor het mensen leven heeft. Ik weet, dat met de ontkerke lijking in Europa veelal wel iets verloren ging, maar dat er zo vaak niets voor in de plaats kwam. Ik weet hoe in de geschiede nis van Europa ook het rooms-katholicisme een onvervreemdbare plaats heeft. Maar alle argumenten, die het mandement naar voren brengt, kunnen rpijn overtuiging niet veranderen, dat de weg, die het mande ment wijst, een onzalige weg is. Een weg, die voor de kerk het probleem niet nader tot een oplossing brengt en die voor de verhoudingen in de Nederlandse samen leving slechts tot betreurenswaardige ge volgen kan leiden." De voorzitter, ir. H. Vos, kondigde aan het slot der bijeenkomst aan, dat door het partijbestuur besloten was, over te gaan tot een grote ledenwervingsactie en tot een geldinzameling, in. verband waarmede hij het bedrag van een millioen gulden noem de, teneinde voorbereid te kunnen zijn op een eventueel spoedig op handen zijnde verkiezingsactie. Hij wees er daarbij op, dat in 14 dagen tijds in het gewest Zuid- Holland reeds 525 nieuwe leden waren toe getreden. In de verklaring die Zondagavond door de K.V.P.-voorzitter voor'de zender Hil versum II werd uitgesproken, wordt voorts betreurd, „dat in feite ook thans weer de P.v.d.A. in haar karakter van doorbraakpartij wordt voorgesteld als enig draagster van de boodschap door ce doden in de Tweede Wereldoorlog ons, levenden, nagelaten". De partij acht het „uitermate bedroevend, dat wat tot nu toe als boven-politiek werd beschouwd en ge ëerbiedigd (behalve door de communis ten) thans weer in de partij-politieke strijd is betrokken. Tijd.ens de door duizenden bezochte P. v. d. A.-bijeenkomst in de Beatrixhai te Utrecht op Zaterdagmiddag, werd ook nog het woord gevoerd door de heren Stufkens volstrekte uitspraak der kerken vóór chris telijke politieke en sociale organisatie aan dringt (Trouw, Diepenhorst), dan wel breed uitpakt over de pastorale bewogen heid van het mandement en de bezorgdheid o zo goed begrijpt, maar ja, ons protestan ten ligt dat niet, en: ik mis het felle ver weer in het besef dat hier aan een der grondpijlers der reformatie wordt gerukt." Prof. Schermerhorn betoogde: „Wanneer HANOI (Reuter) Delegaties van de Franse unie en de Vietminh-opstandelingen zijn Zondag te Troeng Gia, 35 kilometer ten Noorden van Hanoi, inleidende bespre kingen over een wapenstilstand begonnen. Volgens radio-Vietminh verklaarde de lei der van de delegatie der opstandelingen, Van Tien Doeng, dat de onderhandelingen een „stap voorwaarts betekenen op de weg naar een regeling van de Indochinese oor log." De Vietminh-delegatie, bewust van haar belangrijke taak, zal haar uiterste best doen om op deze conferentie niet slechts de land en Nederland, het communisme nau welijks nog een probleem vormt, terwij! en Schermerhorn, die zich scherp keerden j jiet communisme het grootste gevaar is in men de verhoudingen in West-Euiopa over- jn Genève bereikte overeenkomst uit te ziet, dan is het voor iedereen duidelijk, dat j werken, doch ook bruikbare voorstellen in uie landen, waar het socialisme sterk is, aan de Geneefse conferentie te doen en ter zoals in de Scandinavische landen, Enge- j plaatse vraagstukken op te lossen, zodat de tegen het bisschoppelijk mandement. De voorzitter van de Prot. Chr. Werk gemeenschap in de P. v. d. A„ de heer N. Stufkens, zeide in zijn toespraak onder meer: „De Partij van de Arbeid ais nieuwe partij sprak het openlijk uit, dat er ruimte moet zijn voor het kerkelijk woord over politieke en sociale vragen tot volk en overheid gericht. Voor ons als protestanten betekent dit: ernstig luisteren naar het woord, waarmee de kerk ons politiek- sociaal leven begeleid. Dus zeker niet „voor kennisgeving aannemen", zoals van Chris- telijk-Historische zijde werd gezegd. Maar evenmin gewetensbinding: wij dragen per soonlijk de verantwoordelijkheid voor onze beslissingen. Een kerk die zich hier geen reserve oplegt, vergrijpt zich aan het hart der reformatie. Daarom moet het mandement met zijn geestelijke dwang ons als protestanten meer treffen dan om zijn rampzalige gevolgen voor onze volksgemeenschap en de waar achtige democratie. Wij huiveren voor een kerk, die zozeer haar grenzen overschrijdt, en het vervult ons met ontzetting, wan neer de journalistiek uit de kring der pro testants-politieke partijen, nu ja, wel zegt, deze r.k. methode niet te kunnen aanvaar den, maar in protestantse vorm op een even 1 de typisch katholieke landen. Ir» Italië wordt het communisme nog steeds sterker, van de ene verkiezing naar de andere, en vrede in het land kan worden hersteld. Doeng geloofde, dat ook de delegatie van de Franse unie de oprechte wens koestert om tot een spoedige beëindiging van de vijandelijkheden te komen. Toen de be spreking werd verdaagd, wilde een Franse in Spanje is gegrepen naar de dictatuur woordvoerder niet meedelen, welke partij om het communisme buiten de deur te om de verdaging had gevraagd. houden. Ik heb er geen behoefte aan de niet-bewijsbare stelling te hanteren, dat er een oorzakelijk verband zou bestaan tus sen sociale achterlijkheid en het overwe gend rooms-katholiek zijn van een volk. Maar ik meen wel, dat in onze gebroken wereld de zaken volkomen anders liggen dan in een enkel normatieve redenering, die met de werkelijkheid geen rekening houdt. De werkelijkheid is, dat, wanneer in de typisch katholieke landen door ka tholieken evenveel voor de oplossing van het sociale vraagstuk was gedaan als socia listen deden in andere landen, dan zou er in West-Europa geen communistisch pro bleem meer zijn. En daar ligt een van de diepere gronden, waarom de socialistische wereld zich door dit mandement gegriefd voelt en verontwaardigd. Dit bisschoppelijk mandement drijft Ne derland, naar ik vrees, in zijn geestelijke ontwikkeling terug naar het niveau van de strijd, die in Frankrijk en België geble ken is voor het christendom een verloren strijd te zijn. De weg, die thans wordt in geslagen, zal in de geschiedenis blijken het Troeng Gia is een dorpje in een geneu traliseerde zóne van zes klimoter breed, die wordt bewaakt door communistische en anti-communistische politie. Naar de zóne voeren twee „geneutraliseerde" wegen, waarlangs de afgevaardigden in jeeps zich naar de conferentieplaats begeven. Aan de besprekingen gingen bijeenkom sten van verbindingsofficieren vooraf, die onder meer de klacht van de leider der Vietminh-delegatie behandelde, dat zijn Franse collega slechts de rang van kolonel had. Door deze en andere bezwaren was het begin van de conferentie, die eind Juni had moeten beginnen, vertraagd. Evenals -te Panmoenjon zijn te Troeng Gia drie lange loodsen opgericht, een voor de officieren van de Vietminh, een voor de Frans-Unie officieren en de middelste voor de conferentie. De atmosfeer van glim lachende hoffelijkheid te Troeng Gia ver schilde echter wel zeer van de permanente vijandigheid bij de onderhandelaars in Korea. De Reuter-correspondent schreef, dat de Vietminh het zich kon veroorloven edel- mm de A.R. (de ministers Zijlstra en Algera) en twee tot de C.H.U. (de ministers Staf en Kernkamp). De doorbraak, jaren oud en het Mande ment, slechts weken oud, hebben nog niet tot een definitieve breuk tussen P. v. d. A. en K.V.P. geleid. Maar dat men er na aan toe is, dat de wind bij momenten al storm achtig schijnt en dat het veel moeilijker is geworden die breuk te ontgaan, moet men wel uit de huidige stand van zaken aflei den. R. P. De Haarlemse politiemannen, die mettertijd een bereden colonne zullen vormen, zijn druk aan het oefenen. Ze zijn sinds enige tijd aan het buitenrijden toe en hedenmor gen hebben zij een zware proef ondergaan in het duinterrein achter Kraantje Lek. Een foto van de colonne, met aan het hoofd de instructeur van het Heemsteedse rij- centrum. de heer Zoetman, die.de politie ruiters in opleiding heeft. De dochter van de eigenaar van het rijcentrum, mejuffrouw I. Wallage, maakte de rit mee. De Raad van Vakcentralen deelde aan het A.N.'P. mede, dat de besturen van N.V.V.; K.A.B. en C.N.V. bijeen ge weest zijn ter bespreking van het vraagstuk van de loonhoogte. Besloten werd de Stichting van de Arbeid te verzoeken zich zo spoedig mogelijk te beraden over de ter zake te nemen maatregelen. moedige woorden te spreken, daar de Fransen verscheidene belangrijke conces sies hadden gedaar. In de eerste plaats ligt Troeng Gia niet in een neutrale zóne zoals was voorgesteld, maar 3 km. in Vietminh- gebied. Bovendien lieten de Fransen het over hun kant gaan, dat de Vietminh-afge- vaardigden zich de vertegenwoordigers van de „regering van de volksrepubliek van Vietnam" noemden. Tenslotte werden de drie officieren van het Vietnamese leger, vertegenwoordigers van de door Frankrijk erkende Vietnamese regering, die tegen over de Vietminh-afgevaardigden zaten, genegeerd. Zij werden aangeduid als „leden van de Franse Unie-delegatie. Op enige afstand van de loodsen stonden drie Amerikaanse jeeps en twee Ameri kaanse vrachtwagens, waarop de Vietminh had geschilderd „Veroverd te Dien Bien Phoe." De loods van de Vietminh was be hangen met Amerikaanse valschermen, ook te Dien Bien Phoe buitgemaakt. Hanoi bedreigd (A.F.P.) De Fransen hebben Zaterdag de stad Phoely, 50 km. ten Zuiden van Ha noi, ontruimd. De Vietminn had kort te voren een zware aanval op de stad gedaan. Na de ontruiming is de brug over de rivier de Day opgeblazen, alsook munitie- voorraden die niet konden worden meege nomen. Volgens militaire waarnemers ziet het er naar uit, dat de Viethminh alle be schikbare strijdkrachten bij Phoely in het veld zal brengen om de Frans-Vietnamese eenheden die naar het Noorden terugtrek ken, de pas af te snijden. In Franse militaire kringen gelooft men, dat de Vietminh een aanval op Hanoi zal doen voordat de Franse troepen gelegen heid krijgen zich te hergroeperen. Men had wel verwacht, dat Phoely niet te houden zou zijn. De Franse luchtmacht stond mach teloos tegen de beschieting uit verborgen posities in de bergen. Naar schatting heeft de Vietminh 90.000 man gereed voor de volgende fase in de strijd om de Delta. Radio-Vietminh meldde Zondag, dat de gehele provincie Hanam, in het Zuiden van de delta der Rode Rivier, na de ontruiming van Phoely is bezet. De Vietminh-troepen brachten de terugtrekkende Franse troepen zware verliezen toe,' zo werd hieraan toe gevoegd. De Franse opperbevelhebber in Indo china, generaal Paul Ely, is Zondag uit Parijs te Saigon aangekomen. Generaal Ely v/as vorige week naar Frankrijk gevlogen voor besprekingen met de Franse regering. Volgens een bericht in de Volkskrant zou mr. F. Hollander zijn benoeming tot offi cier van justitie in Alkmaar niet hebben aanvaard. Hij zou voornemens zijn zich als advocaat te vestigen. PARIJS (Reuter) Premier Mendès- France heeft belangrijke besprekingen over Noord-Afrika gevoerd met de minis ter voor Tunesische en Marokkaanse za ken, Christian Fouchet en de nieuwe resi dent-generaal in Marokko, Francis Lacos- te. Men meent, dat laatstgenoemde ver slag heeft uitgebracht over de toestand in Marokko, waar de Franse autoriteiten zich ongerust maken over het toenemen van terroristische aanslagen. In de haven van Casablanca heeft, voor de derde maal in korte tijd, brand gewoed. De oorzaak was in alle gevallen vermoede lijk brandstichting. Vijftig ton kurk gingen in vlammen op. Bij een andere brand ging 60 ton petroleum verloren. De politie heeft drie Marokkanen gear resteerd, die ervan verdacht worden in be gin Juni in het gebied van Casablanca branden te hebben gesticht. In Marrakesj werd Zaterdagavond een bom geworpen naar een Marokkaanse sigarettenwinkel. De bom ontplofte niet. Zes vliegtuigen der Franse luchtmacht hebben 170 man der republikeinse garde naar Casablanca vervoerd. Deze gardisten zullen worden ingeschakel bij het tegen gaan van het terrorisme in Marokko. Nabij een buitenpost in het Zuidelijke gedeelte van de Tunesische woestijn is het verminkte lijk van een lid der Tunesische militie aangetroffen, dr' Hagen gele den door bandieten w- -d. DJAKARTA (Reuter) Op Java is Maandagmorgen oni zes uur plaatselijke tijd een aardbeving waargenomen, die tien seconden duurde. TTit Semarang werd ge meld, dat de hoogste golven, die men nog ooit had waargenomen, warenhuizen deden instorten en kaden wegvaagden. Te Djakarta was de eerste schok zo he vig, dat de seismograaf van de Indonesi sche meteorologische dienst brak. De bewo ners van de stad werden wakker van de aardbeving. LONDEN (Reuter) Een woordvoer der van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft meegedeeld, dat een Brits-Amerikaanse commissie op officieel niveau heden zal beginnen aanbevelingen voor de Amerikaanse en Britse regering op te stellen over het herstel van de West- Duitse souvereiniteit en de West-Duitse herbewapening in geval van een mislukking van de EVG. De voornaamste Britse vertegenwoordi ger in de commissie, die slechts enkele da gen zal vergaderen, is de adjunct-onder secretaris voor Duitse zaken. Sir Frank Roberts. De commissie is belast met het uitwerken van plannen na de besprekingen te Washington tussen president Eisenho wer en Sir Winston Churchill van de vori ge week. De Franse regering is van de werkzaamheden van de commissie op de hoogte gesteld. In diplomatieke kringen te Londen meen de men, dat de Verenigde Staten en Groot- Brittannië hebben besloten de West-Duitse souvereiniteit te herstellen ingeval de in werkingtreding van de EVG nog verder zou worden uitgesteld. Het zou dan het waarschijnlijkst zijn, dat zij zouden voor stellen dat West-Duitsland lid wordt van de NAVO. Naar men aanneemt zullen beide landen met Frankrijk ruggespraak houden en trachten overeenstemming te bereiken tus sen de drie bezettingsmogendheden van West-Duitsland, voordat definitieve stap pen worden gedaan. Het herstel van de souvereiniteit, verleend in de conventies van Bonn, is tot nu toe afhankelijk gesteld van het van kracht worden van de EVG. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land is gedurende het weekeinde meer en meer onder invloed gekomen van een depressie, die zich van de Oceaan via Schotland naar de Noord zee bewoog. Deze depressie was geheel gevuld met vrij koude lucht, die met Zuid- Westelijke winden ons land binnenstroom de. Omdat het ook in de hogere luchtlagen koud was, ontstonden gisteren buien, waar bij gisteravond ook hier en daar onweer voorkwam. De depressie is op de Noord zee tot stilstand gekomen, terwijl zich bij Ierland een randstoring ontwikkelt, die met nog koudere lucht gevuld is. In ver band hiermede, zijn de kansen op wat meer zomers weer voor de eerstkomende dagen uitermate klein en moet er op gerekend worden, dat het koude en onbestendige weer nog verscheidene dagen zal aanhou den. (van hedenochtend 7 uur) weers- Cl 5 1 -C e£ Cl - c u. G toestand IS is O c Cü *s C IA i E 4» 55 Z£ Stockholm zwaar bew. zzd 2 24 3 Oslo nevel z 2 16 7 Kopenhagen zwaar bew. zzo 3 19 2 Amsterdam licht bew. zw 6 17 2 Londen half bew. w 4 18 5 Luxemburg zwaar bew. zw 4 17 2 Parijs licht bew. wzw 5 20 3 Bordeaux zwaar bew. wzw 7 24 2 Grenoble zwaar bew. nnw 2 15 15 Genève half bew. zzw 5 19 10 Zürich zwaar bew. wzw 3 21 14 Locarno zwaar bew. ono 4 23 38 Berlijn zwaar bew. zw 4 22 2 Frankfort zwaar bew. zzw 7 19 9 München regen zw 3 23 9 Wenen zwaar bew. w 6 26 0 Innsbruck regen wzw 1 27 8 Rome half bew. NO 3 25 0 Ajaccio onbewolkt ono 3 25 0 Mallorca licht bew. ono 9 33 0 Neerslag laatste 24 UUI XCOOOCXXlECIOSO-CCCOiTOOOOOOCOOCCCIonoCXVYyvraoaCCOCZlOOOOOOC BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K-N M.I in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige Zuid-Wes- :eli.ike wind. Aanhoudend koud. 6 Juli Zon op 4.27 uur, onder 21.01 uur. Maan op 11.38 uur. onder 23.12 uur. Maanstanden 8 Juli 2.33 uur: Eerste kwartier 16 Juli 1.29 uur: Volle maan 23 Juli 1.14 uur: Laatste kwartier 29 Juli 23.20 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in LTmuiden .Maandag 5 Juli Hoog water 6 50 en 19 11 uur Laag water: 2.30 en 14.46 uur. Dinsdag 6 Juli Hoog water: 7 25 en 19.48 uur. Laag water: 3.07 en 15.20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1