Natuurreservaat krijgt duinmeer van 12 hectare I Friese tweeling kerngezond uit ziekenhuis ontslagen BICKRPKN Bonifatiusherdenking in bedevaartskapel te Dokkum PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN Wereldnieuws j Toch ió l\et zo Beplantingsplan geeft landgoed eigen karakter terug Een nieuwe maag Ook Koningin hoorde lezingen over de zwerftochten van deze missionaris De radio geeft Dinsdag r~ J MAANDAG 5 JULI 1954 „DUIN EN KRUIDBERG" VERANDERT in elk huisgezin: Examens Gaat U met vacantie? Trotski's moordenaar vraagt invrijheidstelling Heel Molenend was uitgelopen om hen toe te juichen Nieuwe Amstelbrug officieel geopend Werkplaatsen voor oud sanatorium-patiënten Geschoolde arbeiders uit Groningen „weggelokt" V. Wat Fermat teweeg bracht Naar wij vernemen zal binnenkort begonnen worden met een op vele punten ingrij pende maar zeer deskundig opgestelde verandering van het duinlandschap van het buiten „Duin en Kruidberg" onder Santpoort, zulks naar aanleiding van een onlangs uitgebracht rapport van dr, V. Westhoff van het laboratorium voor plantensystematiek en -geogafie der Landbouwhogeschool in Wageningen. De eigenaren van „Duin en Kruidberg" zullen volgens een bepaald beplantingsplan, dat uiteenvalt in 35 onder delen voor de verschillende landschappen van dit prachtige stuk Kennemerduin, diverse grootse voorzieningen treffen. Eén van de belangrijkste onderdelen van dit project, dat zonder subsidie wordt uitgevoerd, is de aanleg van een duinmeer ter grootte van 12 hectare op 1 kilometer afstand van de zee. In het meer komt een eiland dat bedoeld is als vogelreservaat. Het eigen karakter van „Duin en Kruid berg" blijft bewaard; wordt door de plan nen zelfs versterkt en men heeft dan ook voor de aanleg van het duinmeer de be staande duinvalleien, die door de Zuidwes telijke winden zijn uitgeslepen, gebruikt, zodat dit meer, dat een belangrijke ver betering van de waterhuishouding in het duin zal opleveren, de natuurlijke lijnen van het landschap gaat volgen. „Duin en Kruidberg" komt voor op de voorlopige lijst van natuurreservaten van de Rijksdienst voor het Nationale Plan en is als zodanig erkend als een gebied van grote landschappelijke en wetenschappe lijke betekenis; het landgoed valt tevens onder de Natuurschoonwet van 1928. Toestemming overheid De toestemming van de provincie op de wijzigingen, die „Duin en Kruidberg" nog deze zomer zal ondergaan, is afgekomen. Men :1 zo spoedig mogelijk met het gra ven van het duinmeer beginnen, de op brengst van het zand zal deels de bebos sing moeten financieren. Ook het tracé voor de Lek-waterleiding, die „Duin en Kruidberg" kruisen moet, ligt in het duin en zal na afloop van dit project volkomen gecamoufleerd worden. Publiek en openstelling Het ligt, zo werd ons meegedeeld, niet in de bedoeling het toekomstige natuurhisto rische reservaat „Duin en Kruidbergon beperkt open te stellen: kaarten worden slechts verstrekt aan personen, bij wie een gezonde belangstelling voor natuurschoon verondersteld mag worden; men heeft op dit punt al te veel negatieve ervaringen in het verleden opgedaan, om van dit stand punt af te wijken. Nieuwe weg De bestaande weg naar zee blijft gehand haafd. maar langs de Noordgrens van het gebied is bovendien een nieuwe verharde weg aangelegd (het puin van de in de zee- reep opgeblazen bunkers, deed en doet daarbij voortreffelijk dienst), die metter tijd ook voor automobilisten opengesteld zal worden. Ook voor hen gelden zeer wel omschreven beperkingen. Het plan wordt inmiddels nog enigszins doorkruist door de plannen van de ge meente Velsen, om een deel van het land goed in de Noordoostelijke hoek te onteige- ADVERTENTIE maao-cachets akker J smaakloos, snel. zeker Elllllllll ■■ui iii ii nen voor de aanleg van een nieuwe be graafplaats. De beslissing van de Kroon op de bezwaarschriften, die tegen dit ge meentelijke project zijn ingediend, wordt spoedig verwacht, nadat de gemeenteraad onlangs uitvoerig het voor en tegen van deze aangelegenheid heeft besproken. ADVERTENTIE Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten Lorentzlyceum Voor het eindexamen van de afdeling HBS A van het Lorentzlyceum slaagden de dames A. H. Donker, J. Klaver, M. W. v. d. Lende, A. A. Soesbergen en M. M. Zwart en de heren A. van Dantzich, D. Rasmussens, H. J. Smit en D. Wolvetang. Het examen is afgelopen. Kennemer Lyceum Geslaagd voor het eindexamen Middelbare school voor meisjes 't Kopje van het Kennemer Lyceum: A. M. Gelder man, A. J. C. Helms, N. Iburg, A. H. v. Noort, M. Obreen, J. E. Th. v. Ouwel, A. Provoost, J. A. A. M. Rolf v. d. Boumen, R. Roos, L. A. v. Zanten. Afgewezen: geen. H B S. A Aan de H.B.S. A te Haarlem slaagden voor het eindexamen 5-jarige cursus de navol gende mannelijke leerlingen: J. Ch. Goewie, J. W. Schuylenburg, E. H. Stol, J. Verwaal, P. J. van de Vliet, R. de Vries, E. van Bree, H. Huyer, F. Kuipers, C. Leibbrand, N. J. Michel, K. Nobach en J. T. F. Voorwalt en de navolgende dames: D. Buschkens, A. T. Buschkens, M. Hoogeveen, H. E. M. Hro- wath, G. Lapré, L. F. Lenseling, E. Nachtweh, J. I. Rhoen, S. A. van Veen, Y. Visscher, M. J. Vos, E. A. de Vries, T. Cats, L. Coene, J. C. L. C. Crafner, J. M. Faber, N. Kasten, J. H. Kuné, M. H. A. Meyer en J. J. Schaap. Afgewezen werden vijf candidaten. Mulo-diploma's In het gebouw van de Haarlemse Kegel bond zijn geslaagd voor het MULO-diploma B: B. Fuhlhage, H. Zeepvat, W. F. H. Rijk, F. Boevink en A. P. Crezee te Haarlem, J. C. van Dijk en H. A. Evers te Velsen, C. van Keulen en D. Rooza te Sassenheim, B. Lang- hout te Haarlemmermeer, A, Bannink, B. A Dammers en C. Kramer te IJmuiden en M. J. Bakker en D. J. de Boer te Beverwijk. Afgewezen zeven candidaten. Voor diploma A slaagden: E. I. Brink te Krommenie, E. Luyenburg te Overveen, C. J van Bommel, A. Severijn en H. J. Brink, J. C. v. d. Goorbergh, H. S. Stigter en J. A. M. Velthuysen te Haarlem, J. Huizen en K. R. Koopmans te Lisse, M. Keur te Zandvoort en A. T. de Wit, IJmuiden. In de Sint Bonifatiuskapel te Dokkum is een stichter worden, geen behouder, maar Zaterdagmiddag een herdenkingsbijeen komst gewijd aan de 12 eeuwen geleden op deze plaats vermoorde missionaris Boni- fatius. De bijeenkomst werd bijgewoond door Koningin Juliana. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Orgel. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Lichte muziek. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Metropole-orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Hammondorgel. 13.00 Nieuws. 13.51 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Wij ontdekken Amerika, causerie. 14.30 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 1C.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Reportage of platen. 17.50 Wereld Esperanto Congres. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Militaire causerie. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Mandoline-or kest. 19.30 Platen. 20.00 Nieuws, 20.05 Amuse mentsmuziek. 20.45 Een avond in de Jordaan. 22.00 Mededelingen. 22.05 Omroep-orkest en solist. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 28.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.25 Hoogmis. 12.15 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen)12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Pla ten. 14.30 Promenade-orkest en soliste. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felici taties van de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: Emigratie-gebieden voor Nederlan ders. 18.00 Instrumentaal trio. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Dit is leven, causerie. 18.45 Pla ten. 18.52 Actualiteit 19.00 Nieuws. 19.10 Pla ten. 19.15 Uit het Boek der Boeken, causerie. 19.30 Platen. 20.15 Lichte muziek. 21.00 Pla ten. 21.05 Reportage. 21.20 Holland Festival 1954: Radiophilharmonisch orkest, koor en solist. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Kamerorkest en solist. TELEVISIE (V.P.R.O.) 20.15 Actualiteiten. 20.25 De zonne-eclips. 20.40 Vacantiefilm. 21.15 Cabaret. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.35 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.10 Tuinbouwkroniek. 13.15 Platen. 14.45 Symphonie-orkest. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.15 Orgel. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuziek. 17.50 De wereld van het boek. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Ver zoekprogramma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Omroep-orkest en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Sopraan en piano. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 75 m.). Prof. dr. J. H. Bavinck gaf een uitvoe rige beschouwing over de methodiek, die voor zover men weet door Bonifatius te genover de Friezen en de Germanen werd toegepast. De zendeling kreeg ook steun van de Frankische vorsten. Niet dat deze vorsten met dwangmiddelen ingrepen om de bekering der heidenen te bewerkstelli gen, maar wel was him gezag, hun hulp, hun aanbeveling menigmaal een welkome on dersteuning. Dit gold uiteraard alleen dan waar dat gezag ook werkelijk erkend werd. Die volken, die tegenover dit gezag nog vijandig stonden, werden door deze vorste lijke gunst weinig geïmponeerd. De Saksen zijn bijvoorbeeld tot aan de dood van Bo nifatius toe een volk gebleven, dat uiterst moeilijk kon worden benaderd, omdat het in politieke zin zelfstandig wilde zijn. En dat ook de zendingsarbeid onder de Frie zen in dit opzicht met moeilijkheden te kampen had, is van algemene bekendheid. Door verschillende schrijvers wordt het feit, dat Bonifatius in hét jaar 754 hier bij Dokkum vermoord werd, minder toege schreven aan de afkeer van het evangelie, die den Friezen eigen zou zijn geweest, dan wel aan hun vrijheidszin, die achter deze predikers politieke beïnvloeding duchtte. Prof. dr. Asselbergs hield een rede over „WinfriedBonifatius". Hij zeide dat Bo nifatius in het jaar 675 te Nushalling in het koninkrijk Wessex in Zuid-Engeland was geboren als zoon van een Saksisch edelman. Hij heette Winfried en groeide op in een wereld waar het Christendom nieuw was. De beleving van het evangelie als een loslaten van eigen bezittingen, voorrech ten, veiligheid en berekenbare vooruitzich ten om zich beschikbaar te stellen aan het onbekende en onverwachte, is bovendien een bijzondere ascese-vorm van het mon nikwezen dier dagen, wellicht bij alle on miskenbare vroomheid geprikkeld door een onbestemde zwerfdrift. Ons is die zucht naar verplaatsing hoofdzakelijk als uit vloeisel van romantische onbevredigdheid door de eigen omgeving bekend, zodat wij in deze avontuurluust gemakkelijk het aandeel miskennen der positieve behoefte aan stichting elders. Dit woord stichting moet dan in zijn dubbele betekenis van ge organiseerde opbouw en overtuigende voorbeeldigheid worden verstaan. Door an deren gesticht, wilde de monnik Winfried Wij verzoeken onze weekabonné's, die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE een beginner. Prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink sprak over „Bonifatius, bisschop en mar telaar", en zeide dat Bonifatius Friesland driemaal heeft bezocht: in 716 voor de eerste maal, toen Radboud er de Franki sche overmacht had verdreven. Hij had er, met name bij koning Radboud, niet het minste succes. Teruggekeerd van zijn eer ste reis naar Rome en in Duitsland de dood van Radboud vernomen hebbende, trok hij, nu Bonifatius geheten, onmiddellijk naar Utrecht, waar hij ruim twee jaren met zijn Angelsaksische oude medebroeder Willi- brord samenwerkte. Hij wilde deze niet als aartsbisschop opvolgen en trok in 721 naar het voor de zending zeer moeilijke gebied van Flessen. Dertig jaren gaan er dan voor bij vóór hij zijn derde reis naar Friesland, de laatste van zijn leven, onderneemt. Dit is een duidelijk bewijs hoe Bonifatius, wie een heel ander werk voor ogen had ge staan, Friesland nooit uit zijn gedachten had gebannen. Bonifatius' organisatorische arbeid in Midden-Duitsland. Beieren, Thü- ringen en Hessen, de wijze waarop hij aan de pauselijke stoel het belang van de zen ding en de reorganisatie der reeds te voren gekerstende gebieden alhier duidelijk heeft gemaakt en zijn persoonlijke trouw aan rome, zijn waarlijk hervormend werk in Frankenland na de dood van Karei Martel 741) dat alles heeft volgens spreker ontzaglijke afmetingen aangenomen en tot resultaten geleid, die in kerk en cultuur historisch opzicht de regelrechte voorbe reiding zijn geweest op de bloeitijd onder Karei de Grote. Na afloop van de herdenkingssamen komst onderhield de Koningin zich bij de ingang van de kapel enige tijd met de pro fessoren Bakhuyzen van den Brink, Ba vinck en Asselbergs. Van de kapel begaf zij zich naar de op gravingen op het marktplein te Dokkum, waar dr. P. G. Glazema en drs. H. Halbert- sma, respectievelijk directeur en conserva tor van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort, hun ver klaringen gaven omtrent de gedane opgra vingen. De moordenaar van Leo Trotski heeft de Mexicaanse minister van Binnenlandse Zaken verzocht, voorlopig in vrijheid te worden gesteld op grond van een artikel van het Mexicaanse wetboek van straf recht, dat bepaalt dat een gevangene kan woï-den vrijgelaten, als hij twee derden van zijn straf heeft uitgezeten. De man, die leeft onder de naam Jacques Monard, werd in 1940 voor de moord op Trotski tot 20 jaar gevangenis staf veroordeeld. Het bedrag van 3.485 pesos dat hij aan de weduwe van zijn slachtoffer moest uitkeren, is inmiddels op een bank gedeponeerd. Men neemt aan, dat Monard binnen kort in vrijheid zal worden gesteld. De gescheiden Siamese tweeling-meisjes Folkje en Tsjitske de Vries zijn Zaterdag uit het Diaconessenhuis te Leeuwarden naar huis teruggekeerd. Foto: de gelukkige moeder met haar twee kerngezonde kinderen. wen nog eens voor de ramen om de twee ling te tonen aan de juichende dorpelingen. Zaterdag was het juist drie weken ge leden dat Folkje en Tsjitske operatief wer den gescheiden en beide kinderen maken het opperbest. Zaterdagmiddag zijn de meisjes Folkje en Tsjitske de Vries, die eens de Friese Siamese tweeling hebben gevormd, uit het Leeuwarder Diaconessenhuis naar huis teruggekeerd, na een hartelijk afscheid van de hoofdzuster en de zusters van de kraam- afdeling, die zoveel zorgen aan de beide meisjes hebben besteed. Ook dr. H. L. Straat, de leider van het operatieteam, was gekomen om afscheid te nemen. In de gangen van het ziekenhuis en bui ten op het plein hadden zich intussen tien tallen verpleegsters opgesteld om de beide meisjes nog eens voor het laatst te knuf felen. In Molenend was het gehele dorpje uit gelopen om Folkje en Tsjitske toe te juichen. Moeder De Vries en haar schoon zuster lieten de verheugde dorpsgenoten trots de kleinen zien en uitroepen: „ach wat een schatjes" waren natuurlijk niet van de lucht. In de met bloemen versierde huis kamer gekomen, kwamen de beide vrou- ADVERTENT1E OP REIS 'n flacon CARBOVIT (Mljnhardt) tegen spijsverteringsstoornissen Juichend en joelend stormden Zaterdag middag honderden jongens en meisjes de nieuwe brug over de Amstel op, die het begin vormt van de op 1 April voor het motorverkeer opengestelde rijksweg Am sterdamUtrecht. Halverwege de brug ontmoette de horde een kleine schare, die met evenveel élan van de Utrechtse zijde het betonnen wegdek was opgesneld. Met deze in bezitneming door de jeugd, het on officiële sluitstuk der feestelijkheid, die begeleid werd door een fanfare van drie bereden stadsherauten, was de brug voor alle verkeer opengesteld. De Amsterdamse wethouder mr. G. van 't Hull had tevoren in een toespraak nog eens de belangrijkheid van wat hij noemde „de Utrechtse brug" belicht, daarbij voor bereiding, bouw, kosten en dergelijke rele verend, alsmede het feit dat het recreatie gebied de Vinkeveense plassen nu op kor ter afstand van de stad is gekomen. Daarna wandelden burgemeester d'Ailly, wethouders, raadsleden en genodigden ach ter de politiekapel aan de oprit op, waar duizenden Amsterdammers stonden opge steld en Amsterdamse-, Stichtse- en natio nale vlaggen aan talrijke masten vrolijk in de straffe wind klapperden. Het gebruike lijke lint, dat een guirlande van blauwe en oranje luchtballonnetjes droeg, werd door burgemeester d'Ailly met assistentie van het driejarig zoontje van wethouder Van 't Huil, doorgeknipt. Tijdens de receptie ter gelegenheid van het zilveren ambtsjubileum van de ge- neesheer-directeur van het sanatorium Hoog Laren, de heer B. C. Geerlink, heeft de voorzitter van de oud-patiënten- vereniging van dit sanatorium medege deeld, dat pogingen in het werk worden gesteld om een overkoepelend orgaan voor de diverse verenigingen van oud patiënten van sanatoria in Nederland op te richten. Het doel van het orgaan zou onder meer zijn de reeds begonnen actie om oud-sanatoriumpatiënten aan werk te helpen, meer uit te breiden. De heer Schomakers vertelde, dat in Rotterdam reeds drie werkplaatsen zijn ingericht, waar oud-patiënten arbeid verrichten. Dergelijke werkplaatsen zullen binnen kort verrijzen in Dordrecht, Groningen, Leiden, Amsterdam en Maastricht. Protest van tweetal Kamers van Koophandel De Kamers van Koophandel te Gro ningen en Veendam hebben in een adres de aandacht van de ministers van Econo mische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevestigd op het feit dat gedurende de laatste maanden door ver scheidene grote bedrijven elders in den lande gevestigd in de Noordelijke provin cies acties worden ondernomen tot wer ving van geschoolde arbeidskrachten op het gebied van de metaalnijverheid. De Kamers schrijven dat hierdoor tal van vakbekwame bankwerkers, plaatwer kers, draaiers en anderen niet alleen aan de metaalindustrie maar ook aan indus triële bedrijven, in hun ambtsgebieden reeds zijn en dreigen te worden onttrok ken. Deze gang van zaken is voor bedoelde industrieën uiterst onaangenaam en scha delijk. Voorts ontstaat onrust bij die be drijven die van een en ander tot dusverre nog geen directe nadelige gevolgen heb ben ondervonden. Landscliapswijziging. Het communistisch* Chinese persbureau „Nieuw China* meldt, dat de Sovjet-Unie „iteedi atoomwapens heeft gebruikt voor het wegvagen van heuvels en bergen en het aanleggen van waterwegen". Radio- Boedapest heeft Vrijdag gemeld dat da Sovjets voor de eerste maal in 1949 een atoombom hebben gebruikt om in da woestijn van Turkestan grond vrij ta maken voor de bouw van fabrieken. Spionnage. Asbjoern Sunde, een Noorsa verzetsman in de laatste wereldoorlog, is tot acht jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens spionnage voor de Sovjet- Unie. Sergeant Erling Nordby, dia Suride geheime gegevens over de ver dediging had verschaft, kreeg drie jaar. Vrij. In Groot-Brittannië is nu ook het vlees van de bon. Daarmee is na 14 jaar alles weer vrij van distributie. Buiten gevaar. De dokters van ex-presi dent Truman hebben Zondag verklaard, dat hun patiënt zich buiten gevaar be vindt. Er zullen geen verklaringen over zijn gezondheidstoestand meer worden uitgegeven. Overstromingen. In het Zuiden van Japan zijn 31 personen omgekomen en worden twee mensen vermist als gevolg van overstromingen, ontstaan door hevige regenval. Incident. Vijf personen zijn Zaterdag ge dood en tien zwaar gewond bij botsin gen tussen ruim vijfduizend Sjiieten, leden van een Mohammedaanse secte, en politiestrijdkrachten op het eiland Bahrein in de Perzische Golf. Volgens te Bagdad ontvangen berichten be klaagt de Sjiietische gemeenschap op Bahrein zich over door leden van het vorstenhuis van Bahrein genomen maatregelen, die in het bijzonder on gunstig voor de Sjiieten zouden zijn. Hondentrouw. Een herdershond die het lijk van zijn baas niet wilde verlaten, vormt op het ogenblik een probleem voor de Oostenrijkse en Joegoslavische grensautoriteiten. De hond werd ver leden week voor het eerst waargeno men, toen hij in de grensrivier de Mur achter het lijk van zijn verdronken baas aan zwom. Het lijk spoelde later aan op de Joegoslavische oever, waar het Zondag werd begraven. Men weet niet wat men moet beginnen met de hond, die tot de begrafenis trouw bij zijn baas de wacht heeft gehouden. Inval. De Belgische politie heeft in de afgelopen nacht een inval gedaan in de speelclub „Ciro" te Baarle-Nassau. Niet alleen het speelmateriaal, maar ook de gehele inboedel van de club werd in beslag genomen. Men schat het aantal aanwezigen tijdens de inval op ongeveer tachtig. De andere speel- clubs in Baarle-Nassau, hebben tijdig hun deuren gesloten toen de actie van de politie bekend werd. Nietig verklaard. Zes Joodse leiders, die in Roemenië tot gevangenisstraffen waren veroordeeld, zijn op vrije voeten ge,- steld. Onder hen bevinden zich ver tegenwoordigers van het Isriëlietische wereldcongres en leiders van plaatse lijke Joodse organisaties. Twee veroor delingen werden nietig verklaard. Het betrof mevrouw Sjosjana Benvenisti, een Roemeense, die in 1953 tot tien jaren gevangenisstraf werd veroordeeld en de ex-president van de Joodse raad dr. Jan Lipman, die in 1952 vijftien jaren gevangenisstraf kreeg. Straaljagers. Zaterdag is het Amerikaanse vliegdekschip „Tripoli", met vijftig voor de Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa bestemde „Sabre"-straaljagers aan boord, in de haven van Saint-Nazaire aangekomen. Aan boord bevonden zich voorts vijfhonderd leden van het Ame rikaanse luchtmachtpersoneel. Autobusongeluk. Zaterdagavond is een grote autobus met passagiers meest Marokkanen tussen Oeadlau en Tetoean, in Spaans-Marokko, in een 45 meter diep ravijn gestort. Negentien inzittenden zijn hierbij cm het leven gekomen. Veroordeeld. Een rechtbank te Khartoem heeft Zondag de directeur van een Soedanees blad, Awad Saleh, ter dood veroordeeld wegens aanzetting tot de ongeregeldheden te Khartoem op 1 Maart, waarbij dertig personen, onder wie de Britse commandant van de po litie van Khartoem, werden gedood, aldus een betrouwbaar geacht bericht in de Soedanese pers. De journalist Ali Farah werd veroordeeld tot levens lange, Ali Mohammed Hebwaith tot vijf jaar en Abdoellah Abdoel Rahman (secretaris der jeugdbeweging van de „Oemma") tot vier jaar gevangenisstraf. 40. Wat is hier aan de hand?!", klonk plotseling een zware stem en de agent stapte het tentje binnen. „Niets bijzonders, agent", antwoordde Joris, „wij zijn slechts een beetje aan het stoeien. Wij grondwer kers zijn soms erg speels". „Mom, mom!", riep Panda, die niet duidelijker kon spre ken, omdat Joris een hand voor zijn mond geklemd hield, „wom, mom, mom!" „Wat zegt hij?", vroeg de agent wantrouwend. „Hij kraait van pret", verklaarde Joris. „Mijn klein kameraadje heeft een spraak gebrek, zodat hij zich niet goed kan uiten, doch ik weet dat hijAU! FOEI! Niet in mijn hand bijten!" Onwillekeurig trok Joris zijn hand terug en hiervan maakte Panda gebruik, om te zeggen wat hij op zijn hart had. „Hij heeft de gas- en water voorziening van de hele stad door elkaar gegooid!", riep hij, „kijk maar naar de leidingen, agent, die zijn gekruist!" De agent was vlug van begrip, dus consta teerde hij: 1) dat Panda geen spraakgebrek had; 2) dat hier niet werd gestoeid; en 3) dat er een strafbaar feit met de leidingen was gepleegd. Resoluut greep hij naar zijn opschrijfboekje„Foei", dacht Joris, „dit gaat verkeerd. Snel handelen is hier geboden! DE STELLING VAN FERMAT, welke in houdt dat er niet twee gehele getallen zijn te vinden die tot een macht groter dan 2) gebracht, een derde geheel getal tot die macht opleveren, deze stelling dus, boe zemde sommige van de grootste wiskun digen bijster weinig belang in. Gausz schreef eens, dat hij zich voor een derge lijke geïsoleerde stelling in het geheel niet interesseerde, want dat hij gemakkelijk een hele voorraad zou kunnen aanleggen van soortgelijke stellingen die niet bewe zen, noch weersproken konden worden. Ondanks de desinteresse van de grote Gausz hebben vele van de scherpzinnigste koppen hun vernuft op deze stelling beproefd, doch gelijk wij reeds hebben vermeld zon der resultaat. Dit wil echter niet zeggen, dat al het werk dat de mathematici aan deze stelling hebben besteed, vergeefs zou zijn geweest. De beroemde wiskundige E. E. Kummer, die in de vorige eeuw leefde, verklaarde bijvoorbeeld uitdrukkelijk dat hij nooit tot het opstellen van de leer der ideale getallen zou zijn gekomen, indien hij zich niet zo intensief met de stelling van Fermat had bezig gehouden. Dit voorbeeld heeft wellicht dr. Paul Wolfskehl uit Darmstadt voor ogen ge staan, toen hij in 1907 de prijs van 100.000 Mark uitloofde voor degeen die het Fer- matprobleem volledig zou oplossen. Het is echter aan twijfel onderhevig of het beschikbaar stellen van een dergelijk be drag tot benadering van het wetenschap pelijke doel heeft geleidt. Want inplaats van hooggestemde geestelijke idealen wak ker te roepen, blijkt de prijs voornamelijk te hebben geappeleerd aan materalistische motieven. Gelokt door een klein fortuin, meende rijp en groen wel een kansje te kunnen wagen. Het gevolg hiervan is ge- weest, dat degenen die over die oplossingen hadden te oordelen, werden overstelpt met de meest grenzeloze onzin. In het algemeen kan worden gezegd, dat de wiskundigen zich hier buiten hebben gehouden, maar in het leger dat naar de 100.000 Mark opmar cheerde waren verder alle beroepen rijke lijk vertegenwoordigd. Boekhouders, post boden, chemici, kantoorbedienden, ambte naren, geestelijken, kellners, studenten, leerlingen van middelbare scholen, bank directeuren, apothekers, ja zelfs een oud minister van een Balkanstaat, zij allen meenden een goede gooi te kunnen doen waar het genie van een Euler geen uit komst had kunnen bieden. Als beperkende bepaling was weliswaar vastgesteld dat de bewijsvoering van dit vraag stuk in druk moest zijn verschenen, maar dit scheen toch een tè geringe belemmering voor een goede selectie. Een slimmerik dacht zelfs te kunnen volstaan met het afdrukken van zijn „bewijs" in de advertentiekolommen van een krant! Nog ruim een halve eeuw kan deze wed loop duren, want de prijs blijft beschikbaar tot het jaaar 2007. Dan is het afgelopen en zal ook het Gesellschaft der Wissenschaf ten te Göttingen ontheven zijn van haar bemoeiingen, die er op neerkomen dat zij steeds moet zoeken naar iemand die de ondankbare taak op zich wil nemen de stroom van bewijsvoeringen te onderzoe ken en de fouten daarin op te sporen. We kunnen thans meteen een andere kwestie afdoen, n.l. de veronderstelling dat de hoogste sporten van de financiële lad der begerenswaardige plaatsen zijn. Hoedt u daarvoor Daarover morgen. Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2