Duitsland wereldkampioen voetbal na verdiende zege op Hongarije: 3-2 Besluit: nationale eerste klasse; Voorstel: vergoeding aan spelers Oostenrijk op de derde plaats Ir. Hopster: betaald voetbal alleen voor kleine groep Bestuur van K.N.V.B. neemt vergaande maatregelen Van eersteklassers zijn al 23 clubs voor het premiestelsel Fangio eerste in Grote Prijs van Frankrijk Meningen voor en tegen het vaarwel zeggen van amateurisme MAANDAG 5 JULI 1954 3 908.000 toeschouwers Motorsport Australiër Laing in België verongelukt Mary Kok in Loosdrecht sneller dan Willemse Bespreking Afwachten Promotie-degradatie Niet zo verheugd Mercedes Benz in Reims oppermachtig Heringa Wuthrich Wandelsport Ruim 10.000 deelnemers aan Nijmeegse vierdaagse Biljarten Vingerhoedt Europees kampioen driebanden Toen de snelle rechtsbuiten Rahn zes minuten voor het einde met een hard, laag schot het derde doelpunt scoorde en daarmede zijn land de leiding gaf, flitste door de zeventigduizend toeschouwers de gedachte, dat Duitsland de kans om wereldkampioen te worden, op dat ogenblik volkomen in eigen handen had en dat het team van aanvoerder Walter bezig was voor de grootste verrassing van het gehele tournoói zorg te dragen. Puskas scoorde drie minuten later wel de ge lijkmaker, maar scheidsrechter Ling annuleerde, overigens op aanwijzing van grensrechter Griffith, het doelpunt. Nog één keer kreeg Hongarije daarna een fraaie kans om de gelijkmaker te scoren. Czibor had de Duitse verdediging ver schalkt, maar zijn harde schot in de hoek op kniehoogte werd door Turek tot hoek schop verwerkt. Luttele seconden later floot scheidsrechter Ling voor de laatste maal en had Duitsland het knappe stukje uitgehaald de Hongaarse ploeg, sterk favoriet voor de titel, met een drie-twee nederlaag naar Boedapest terug te zenden. De Duitse ploeg heeft de Hongaren belet hun gewone spel te ontplooien. De wapens van de Duitsers waren: zware dekking in een consequent stopperspilsysteen, groot uithoudingsvermogen, een zeer goede techniek met een in sommige perioden zeer goed samenspel. Er waren nog enkele fac toren, die de prestaties van de Duitse ploeg gunstig hebben beïnvloed. Door het harde, maar zeker niet unfaire spel van man tegen man, zijn de Duitse spelers er in geslaagd de goede ploeg van de Hongaren te laten vastlopen. Nog nimmer maakten de vol komen op elkaar ingespeelde Hon garen zovele fou ten. De tweede fac tor was de beslis sing van de Hon gaarse leiders om Puskas op te stellen. Doktoren mochten dan heb ben verklaard dat zijn enkel sterk was en dat er geen bezwaren zouden zijn om hem op te stellen, men had toch re kening moeten houden met het feit, dat een speler, die pas hersteld is van een zo ernstige blessure, nooit in staat is om in de eerste de beste wedstrijd de gro te vorm van vroeger te bereiken. En in derdaad, de Hongaarse aanvoerder de monstreerde een spel, dat slechts een schaduw mocht worden genoemd van dat in vroegere wedstrijden. Daar kwam nog bij, dat de Hongaarse leiders een tweede blunder maakten door Toth op te stellen in plaats van de snelle rechtbuiten Budai, die zo'n groot aandeel had in de overwinning op Uruguay. Speel de de Hongaarse ploeg met een meerwaar- digheidscomplex men had immers Duits land reeds met acht-drie in de achtste finale verslagen of was het de vermoeidheid, die na de zware ontmoetingen tegen Brazi lië en Uruguay de Magyaren parten speel de? Hoe het ook zij, de Duitse voetballers slaagden er in de rust van de Hongaren die het van nauwkeurigheid en souplesse moeten hebben, te ondermijnen. Nerveus De Hongaren begonnen zeer nerveus en hun combinaties mislukten vaak door on zuiver plaatsen. De Duitse ploeg sloot da delijk goed. Tegen het spelverloop in open den de Hongax-en in de zesde minuut de score. Een schot van Kocsis trof de Duitse keeper, waarna Puskas de terugspringende bal bemachtigde en hard inschoot. Twee minuten later was het twee-nul, door een fout van Kohlmeyer, die onhandig terug speelde op zijn doelman. Turek kon de gladde bal slechts even aanraken en de toelopende Czibor schoof het leer in het net. Daarmee hadden de Hongaren veel meer gekregen dan zij verdienden. Maar spoedig werd hun voorsprong gereduceerd, nu door een blunder van hun verdediging. Links half Zakarias gaf een mislukte pass naar zijn keeper en Morlock was er als de kip pen bij om Grosits geen kans te geven. De hele Duitse ploeg was prachtig op dreef en de voorhoede, die voortdurend opgestuwd werd door de zuiver plaatsende halfspelei-s, zette de Hongaarse verdedi ging onder zware druk. Het was dan ook geen verrassing dat na achttien minuten de stand gelijk werd. De maker van het doelpunt was rechtbuiten Rahn, die onder een zeer scherpe hoek de bal via de paal inschoot. Toen kwamen de Hongaren weer aan het woord, alhoewel zij op het gladde veld met de zware bal niet hun gewone meester schap toonden. In de laatste minuten van de eerste helft ondernamen de Duitsers een verwoed tegenoffensief en slechts met een fraaie sprong kon Grosits verhinderen dat Fritz Walter van vijftien meter afstand succes zou hebben. Offensief Tien minuten na de hei-vatting onderna men de Hongaren een serie aanvallen, die met zoveel kracht wei-den doorgezet dat het een wonder mocht heten dat zij geen resultaat opleverden. Kohlmeyer trapte de bal van de doellijn na een schot van Toth en even later kopte Kocsis ver buiten be reik van Turek tegen de lat. Daarna pro beerden de Hongaren, ver in de meerder heid, de bal in het doel te wandelen, maar de Duitse verdedigers waren overal. Een minuut of zes voor het einde kon den de tienduizenden Duitse supporters een juichkreet aanheffen toen Rahn doorliep op een pass van links en met een schuiver zijn ploeg de leiding gaf. Bij drie-twee voor Duitsland bleef het. Oostenrijk won Bijna 40.000 toeschouwers hebben in Zürich met stijgende verbazing zitten toe kijken hoe de titelhouder Uruguay in de wedstrijd om de derde plaats door Oosten rijk met drie-een werd verslagen. De Zuid-Amerikanen leken vermoeid en lusteloos na hun voetbalsevecht tegen de Hongaren. Drie dagen rust was na een wedstrijd met een verlenging van een half uur kennelijk te weinig geweest voor de Uruguezen, die geen moment hun normale vorm benaderden. Het aantal toeschouwers bij de wed- y strijden voor de achtste finales van het tournooi om het wereldkampioenschap 'i voetbal bedroeg 520.000, voor de beide extra wedstrijden 50.000, voor de kwart- v eindstrijden 135.000, voor de twee halve eindstrijden 108.000, voor de ontmoeting om de derde plaats 25.000 en voor de eindstrijd 70.000. In totaal hebben dus o 008.000 toesêiouwers, dus nog geen mil- lioen, de 24 ontmoetingen van het eind- ij tournooi om het wereldkampioenschap j bijgewoond. In totaal heeft het organise- j p tiecomité voor de zitplaatsen 5,1 millioen 'y, 1 Zwitserse francs ontvangen en voor de '6 staanplaatsen 2.76 millioen francs. In totaal bedroeg de bruto recette dus 7.860.000 Zwitserse francs, de uitgaven worden op 2 millioen francs geschat, zo dat dus het batig saldo zeer ruim moet worden geacht. XCOCOOOOOOOOCO^DIXaXXDOOOCOOOOO-OOOOOCCOOOOOOOCOOCOCXXO In de eerste minuten nam Uruguay het initiatief. Maar toen kwam de Weense aan val los en na zestien minuten nam Oosten rijk de leiding. Cruz vloerde midvoor Dienst op ongeoorloofde wijze binnen de zestien meterlijn en Stojaspal schoot de strafschop in. Vijf minuten later was het gelijk na een fraaie combinatie tussen Schiaffino, Mendez en Hohberg, waaruit de laatste met een harde schuiver Schmied passeerde. Kort na de hervatting kopte Cruz in eigen doel. De Zuid-Amerikaan huilde tranen met tuiten en het duurde geruime tijd voor zijn kameraden er in slaagden hem tot be daren te brengen. Tien minuten voor tijd bracht Ocwirk de stand op verrassende wijze op drie-een. De inspanning van de Uruguezen om in de laatste minuten nog iets te bereiken was vergeefs. Bedrijvigheid in het Olympisch Stadion. Nu al verschijnen de grote opleggers van het organisatiecomité met allerhande voomoerpen voor het aanstaande wielerfestijn, dat Tour de France heet. Hier wordt een auto met fietsen en onderdelen gelost. Tijdens de openingsrace van de grote prijs vain Franeorchamps in België is de Australiër Laing met zijn 350 cc fabrieks- Norton verongelukt. Toen hij in de tweede ronde in derde positie lag vloog de Austra liër uil de beruchte „carrière-bocht" en overleed onmiddellijk. De Canadees Roy Godwin kreeg in de tweede ronde even eens een ongeluk. Zijn motor, een Norton, raakte een toeschouwer, die langs het par cours stond. Men vreest, dat hij een sche- delbasisfractuur heeft opgelopen. Ray Amim (Rhodesia), winnaar van de T.T. races op Man in de 500 cc klasse, staakte in de vijfde ronde de strijd wegens motor- pech. In Abcoude zijn zwemwedstrijden over drie kilometer gehouden, door de Shell (Amster dam) en de Meerkoeten (Abcoude). De uitslagen luiden: Vrije slag dames: 1. Mary Kok (Robben) 44 min. 57.1 sec., 2. Tiny van den Brenk (KNZB) 46 min. 16-6 sec., 3. Lenie de Nijs (Robben) 48 min. 7.1 sec. Vrije slag heren: 1. Willemsen (Robben) 45 min. 5.8 sec., 2. Kaiser (Robben) 45 min. 5-9 sec.. 3. De Bruin (Neptunus, Amersfoort) 45 min. 21.3 sec. Hieruit blijkt dus dat de tijd van Mary Kok van de Robben sneller is geweest dan van de winnaar bij de heren. Schoolslag dames: 1. Greetje Kleen (IJ) 53 min. 11.2 sec., 2. Nelly Wigers (Robben) 54 min. 4 sec. Schoolslag heren: 1. Jaspers (Nijmeegse Zwemclub) 52 min. 48.2 sec., 2. Van Rijk (DJK) 53 min. 53.8 sec. (Van onze sportredacteur) Het bestuur van de KNVB beeft, naar het secretariaat ons mededeelt, besloten tot wijziging van de indeling der eerste klasse competitie en wel met ingang van het seizoen 1955/1956. Zulks in die zin, dat een nationale eerste klasse zal worden gevormd met daaronder drie regionale eerste klasse afdelingen. Voorts zullen aan de aanstaande bondsvergadering (25 September) voorstellen worden gedaan inzake het geven van vergoedingen aan spelers met ingang van Septem ber 1954. Deze voorstellen worden inmiddels uitgewerkt. Naar de mening van het bondsbestuur zal met het bovenstaande gepaard moeten gaan, dat uit het buitenland teruggekeerde Nederlandse professionals terstond weer zullen kun nen spelen en dat aan spelers, die zich elders hebben gebonden (hiermede wor den uiteraard de spelers bedoeld die zich hebben gebonden aan de Beroeps Voetbalbond), door het bondsbestuur geen moeilijkheden in de weg zullen wor den gelegd bij eventuele terugkeer naar de KNVB. Als een volkomen vei-rassing bereikte ons gisteravond deze mededeling. Want wie toch had verwacht dat de twee hulp middelen, die voor de verbetering van het spelpeil in Nederland aangewend konden worden, na enkele jaren van terughou dendheid plotseling beide tegelijk aange- gi-epen zouden worden. En wel in die zin dat de hoofdklasse ook al wordt die dan in de mededeling van de K.N.V.B. natio nale eerste klasse genoemd direct na het komende voetbalseizoen zal worden inge steld en dat de afgevaardigden naar de bondsvergadering in September het zelf voor het zeggen zullen hebben voor wat betreft het vaarwel zeggen van het zui vere amateurisme. Een verrassing vooral, omdat voor wat dat laatste betreft nog nimmer een officieel geluid van bondszijde of van overleg werd gehoord. Het blijkt nu dat op Woensdag 30 Juni een comité, bestaande uit de heren Coler (Spai-ta), Kieboom en Wolff (Feijenoord), Liebregts en Zon (Excelsior) en Martens (ADO) in Utrecht een onderhoud gehad heeft met de voorzitter van de KNVB, ir. Hopster en de secretaris-penningmeester Brunt. De heer Zon heeft in die bespi'eking het standpunt van het comité uiteengezet. Daarbij kwam tot uiting, dat de eersteklas- sers de wei'kzaamheden van de Nederland se Beroepsvoetbalbond niet ondei'schatten. Er dreigen, aldus het comité, grote gevaren voor de bestaande clubs, die slechts zijn af te wenden door een drastische verruiming van de amateursbepalingen op korte ter mijn. Mocht het KNVB-bestuur daartoe niet willen medewerken, dan zou een groot Het elftal van Duitsland: van links naar rechts Fritz Walter, Turek, Eckel, Rahn, Othmar Walter, Liedrich, Posipall, Schafer, Kohlmeyer, Mai en Morlock. aantal eerste-klassers genoodzaakt zijn zelf hun maatregelen te nemen. Na deze bijeenkomst heeft het comité aan alle eersteklassers een circulaire ge zonden, waarin gevraagd werd hoe men tegenover de kwestie staat. Zaterdagmor gen hadden 23 eersteklasssers geantwoord zich met de denkbeelden van het comité te kunnen verenigen; 7 antwoorden hielden in, dat men zich nog wilde beraden. Het co mité heeft het K.N.V.B.-bestuur daarna op de hoogte gesteld van de mening der eer steklassers. Afgewacht dient toch te worden hoe de bondsvei-gadering op het voorstel om het premiestelsel in te voeren zal reageren. Vooral degenen die de federatie van de tweede-, derde- en vierde-klassers ver tegenwoordigen. Het geven van vergoedin gen aan spelers betekent voor deze ver enigingen dat zij nóg moeilijker het hoofd boven water zullen kunnen houden. Als zij dat tenminste na verloop van tijd nog kunnen. Het is te verwachten dat van het zogenaamde „lagere voetbal" groot verzet zal komen. In het district Haarlem is de situatie zo dat de eersteklassers gezamenlijk overleg zullen plegen over de houding, die ieder zal aannemen ten opzicht van de voor gestelde verandering. Van het secretariaat van de K.N.V.B. vernemen wij voorts, dat zowel de natio nale eerste klasse als de drie regionale eer ste klasse afdelingen gedurende het eerste seizoen 19551956 zullen bestaan uit 13 clubs. Zij zullen voor het daarop volgende seizoen worden teruggebracht tot 12 clubs. Over de regeling van de promotie-degra datie tussen de nationale eerste klasse en de regionale eerste klasse afdelingen zal nog nader een besluit worden genomen. Over de instelling van de nationale eer ste klasse behoeft uiteraard niet meer ge discussieerd te worden. Het bondsbestuur heeft nu eenmaal het recht de competitie indeling vast te stellen en heeft hier ook gebruik van gemaakt. Het is overigens zo dat vele K.N.V.B.-clubs de instelling ervan als een degradatie voelen, be halve die aan het einde van het komende seizoen op zulk een plaats in de eerste klasse zullen eindigen dat zij zullen wor den ingedeeld in de nationale eerste klasse. In de plannen die het afgelopen jaar be kend werden over een hoofdklasse was dit niet zo. Daarin hield men rekening met een hoofdklasse, waaronder vier eerste klasse afdelingen. De clubs, die uit de eerste klasse zouden promoveren naar die hoofd klasse, zouden woi-den aangevuld met de sterkste tweedeklassers, enzovoort. De strijd om de belangrijke plaatsen te bereiken zal in ieder geval het komende seizoen in niet geringe mate toenemen nu zulke grote belangen op het spel staan. Vooral nu de financiën een weer belang rijker zo niet allesbeheersende rol zullen gaan spelen. Qver de aangekondigde maatregelen van de K.N.V.B. hebben wij ook de mening van enkele officials uit de kringen van het beroepsvoetbal. Van overleg kon uiteraard nog geen sprake zijn, doch wij konden wel uit de persoonlijke meningen concluderen dat men niet zo heel verheugd was met de maatregelen en het voorstel tot het vaar wel zeggen van het zuivere amateurisme. Vrees dat de basis van het beroepsvoet bal in Nederland geheel op losse schroeven zou komen te staan had men echter niet. „Het zal een kwestie worden van bieden en loven", aldus een bestuurslid van een beroepsvereniging. Met andere woorden: het zal de vraag worden waar men het meeste zal kunnen" verdienen. Een mening die wij geenszins onder schrijven omdat naar onze mening: een kundige voetballer liever in eigen omge ving zal blijven spelen, ook al verdient hij er wellicht iets minder. Vooral daar er al tijd een zekere vrees blijft bestaan tegen de contracten, die de voetballers verplich tingen opleggen die in zijn eigen club als het voorstel wordt aangenomen op de bondsvergadering niet zullen gelden. Een Duitse wagen, Mercedes Benz, met aan het stuur de Argentijn Fangio, heeft de grote prijs van Frankrijk gewonnen. Kling (Duitsland) die eveneens met een Mercedes reed, gaf zijn teamgenoot niet veel toe en na een spannend duel. ging hij met slechts weinig verschil als tweede over de eindstreep. Ongeveer 80.000 toeschouwers stonden langs het 8.347 km. lange circuit, dat 61 maal gereden moest worden. Onmiddellijk na de start namen de beide Mercedesrijders, Fangio en Kling de lei ding. Kling legde de tweede ronde af in 2 min. 45.5 sec. met een gemiddelde snel heid van 193.689 km. per uur. Kling bleef nog enkele x-onden aan de kop. gevolgd door Fangio, aan wie hij later de leiding moest afstaan, terwijl de meest gevreesde rivaal van de Mercedesrijdex-s, Gonzales, zijn Ferrari op de derde plaats hield. Gon zales moest echter de strijd opgeven toen zijn motor in brand vloog en nadat het vuur gedoofd was, reed hij langzaam naar de pits terug. Ascari kreeg in de vierde ronde reeds motorpech aan zijn Maserati, zodat hij de strijd moest staken. Inmiddels had de derde Mercedesriider, Hermann, het ronderecord verbeterd door een tijd te noteren van 2 min. 32.9 sec. In de zestiende ronde was het echter ook met zijn wagen gedaan. De strijd om de derde plaats ging nu tussen Manzon met Ferrari, de Franse coureur Trintignant met Mase rati en prins Bira, eveneens met Maserati. Trintignant was de volgende renner die motorpech kreeg en het veld moest ruimen, terwijl even later de Ferrari van Rosier (Frankrijk) het eveneens begaf. Onbedreigd De beide Mercedessen hadden de gehele race onbedreigd de eerste twee plaatsen behouden. De wagens vertoonden geen en kele hapering en zowel Fangio als Kling behoefden niet één maal aan de pits te stoppen. In een hevig slotduel flitste de wagen van Fangio met nauwelijks één me ter voorsprong op Kling het eerst over de eindstreep. Het eindklassement luidt: 1. Fangio (Argentinië) met Mercedes, 2 uur 42 min. 47.9 sec (gem. snelheid 186.638 Km/u; 2. Kling (Duitsland) met Mercedes 2.42.48: 3. Manzon (Frankrijk) met Fex-ra- ri, op één ronde; 4. Prins Bira (Siam) met Maserati, op één ronde; 5. Villoresi (Italië) met Maserati, op drie ronden; 6. Behra (Frankrijk) met Gordini, on vijf ronden. Alle overige deelnemers hadden de strijd gestaakt. Na de grote prijs van Frankrijk luidt de stand van het wereldkampioenschap voor autocoureurs: 1. Fangio (Argentinië) 25 punten; 2. en 3. Trintignant (Frankrijk) en Vukowitch (V.S.) ieder negen punten; 4. Gonzales (Argentinië) 614 pnt.; 5. 6. en 7. Farina (Italië), Bryan (V.S.) en Kling (Duitsland) ieder zes punten. —DE TWAALF UURSRIT VAN REIMS. De twaalf uursrit van Reims is gewonnen door de Engelsen Whitehead en Kan Whar ton met Jaguar, die in totaal 2018,826 km. aflegden, hetgeen een gemiddelde snelheid betekent van 168.235 km. per uur. „Twee dingen moet men in het oog houden", zeide ir. Hopster, voorzitter van de KNVB. toen wij een kort gesprek met hem hadden. In de eerste plaats gaat het om de vraag hoe wij liet spelpeil kunnen verbeteren. En in de tweede plaats zijn wij er ons van be wust dat aan de stroom van verlangens tot het geven van vergoedingen tegemoet moet worden gekomen. Wat dit laatste betreft hebben wij nog geen uitgewerkt plan, maar we hebben tot September tijd om ons daarover te beraden. Ik ben persoonlijk van me ning. dat het betaalde voetbal beperkt moet blijven tot een kleine groep. Hoe dit bereikt kan worden? Misschien door een systeem zoals men dat in Duitsland kent, waar de contractspelers in de Ober Liga uitkomen en de amateurs in de Unter Liga's. Maar dit is slechts één van de vele mogelijkheden, die nog onderzocht moeten worden. Overigens is het mijn overtuiging, dat, wanneer het ooit tot beroepsvoetbal in Nederland komt, dit in het verband van de KNVB moet geschieden om versplin tering van verenigingen en spelers te voorkomen. Laten we zorgen dat de een heid, die thans bestaat, in elk geval wordt behouden", aldus de heer Hopster. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Ir. Hopster De voorzitter van Ajax, de heer Kool haas, zei het volgende: „Óp 15 Juli is de ledenvergadering van Ajax en ik vind het niet correct als ik nu mijn mening over de maatregelen van de KNVB zou zeggen. Dat blijft bewaard voor leden van mijn club". Verbaasd De heer Weenink, voorzitter van DWS, deelde ons mee: „Wij in 't bestuur van DWS zijn principiële tegenstanders van semi- professionalisme in de KNVB. Wij willen de amateurstatus niet zo maar los laten. Wij verbazen ons over deze „reuzenzwaai" van de KNVB. De heer Van Asselt, voorzitter van Blauw Wit, vertelde dat de stemming in zijn vereniging dusdanig is, dat het besluit van de KNVB toegejuicht zal worden. Overigens blijven er nog vele punten, die niet opgehelderd zijn. Zal er bijvoorbeeld een overschijving op korte termijn komen? In ieder geval zullen de financieel sterke verenigingen hier bevoordeeld worden. Spelers, die reeds onderhandeld hebben met de beroepsclubs of reeds een con tract hebben getekend, zullen zich nu nog wel eens bedenken". Wie zal dat betalen? „Vooropstellende, dat het op dit ogen blik zeer moeilijk is nu al een oordeel te vellen over het besluit en het voorstel, kan ik toch wel zeggen, dat ik aan één kant betreur dat de bond overstag is ge gaan", zoo verlkaarde mr. Piek, voor zitter van de Commissie voor het Amateurisme van de KNVB. „Wij heb ben altijd gezegd dat professionalisme in welke vorm dan ook in ons land niet mogelijk was. Als we zien, hoe vele eerste klassers momenteel de grootste moeite hebben het hoofd boven water te houden, dan vraag ik mij af waar men het geld voor de spelers-vex-goedingen vandaan denkt te halen. En zal de betaling zich alleen tot spelers van het eerste elftal uitstrekken? Dan be staat weer een gerede kans dat op korte of lange termijn ook de spelers van het tweede of derde elftal op zekere wijze compensatie voor hun voetbalprestaties willen hebbeix. En dan is er zeer zeker ook de mogelijkheid, dat vandaag of mor gen de verenigingsfunctionarissen ook op een bepaalde financiële manier tegemoet gekomen wensen te worden". Aan de andere zijde kan ik me echter voorstellen dat men aan een zeker ver langen heeft willen voldoen en dat men op deze manier de Nederlandse Beroeps voetbalbond de wind uit de zeilen wil nemen". Dr. Van Leusen, de auteur van een ten behoeve van de KNVB geschreven bro chure over het amateurisme, was nog ge heel onkundig van het besluit van het KNVB-bestuur toen wij hem naar zijn mening hierover vroegen. „U begrijpt dat dit regelrecht tegen mijn idealen indruist. Maar ik kan me levendig voorstellen dat er voor de goede zaak met idealen wel eens geschipperd moet worden", voegde hij er aan toe. Voor eigen voorstel „Een nationale eerste klasse, een hoofd klasse dus, volkomen accoord. Maar ik ben tegen regionale eerste klassen", aldus de heer Hekman te Groningen, die oud voorzitter van de V.E.K. is. „Men wil ver goedingen gaan geven aan de spelers, maar dat zal heel moeilijk worden want voor de wedstrijden in de regionale eerste klassen zal weinig of geen belangstelling bestaan. In het Noorden althans voelt men er niets voor om weer met de Oostelijke ploegen ingedeeld te worden. Daarom heb ik ook*, Caldenhove aldus de heer Hekman, „in mijn voorstel een hoofdklasse van veertien clubs ge formeerd en daaronder vier landelijke eerste klassen van elk twaalf clubs. Want de Noordelijke en Oostelijke verenigingen willen juist naar het Zuiden en naar het Westen toe en in deze twee laatste streken bestaat, dat heb ik de laatste jaren her haaldelijk kunnen constateren, precies het zelfde verlangen. Men heeft de Beroepsvoetbalbond de voet dwars willen zetten, maar omdat men hier niets voor een regionale indeling voelt zal men in deze contreien het verlangen naar beroepsvoetbal eerder aankweken dan doen afnemen. Voor mijn voorstel zal ik toch blijven vechten", besloot de heer Hekman. Sterk voor „Iedere sportsman, die een bepaalde gave bezit op sportgebied en zich de moeite heeft getroost om die gave tot ont wikkeling te bren gen mag daarvoor betaald worden", zo zei de oud- internationaal Bertus Caldenhove één der sterren uit het Neder landse voetbal voor de laatste wereldoorlog. „Daarom ben ik een sterk voor stander van px-o- fessionalisme in KNVB-verband. Het zal zeker een stimulans zijn voor vele voetballers om vaker de trainingsavonden te bezoeken en dat zal ongetwijfeld van goede invloed zijn op het hedendaagse voetbalpeil. Zoals men weet zullen de besturen van de eersteklassers uit het district Haarlem zich eex-st nog nader beraden. Het secretariaat van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding deelt mede, dat Zatex'dagmorgen het aantal inschrijvingen voor de vierdaagse in Nijmegen de 10.000 is gepasseerd. Hoewel de inschrijving sinds 1 Juli is gesloten, kwamen de laatste dagen zoveel aanmeldingen binnen, dat deze nog niet alle konden worden verwerkt. Er zijn onder meer inschrijvingen binnengekomen uit Engeland, België, Frankrijk en Zwitserland. Het eindklassement van het tournooi om het Europees kampioenschap driebanden, dat in Mannheim is gehouden, luidt: 1 -en Europees kampioen: Vingerhoedt (België) 16 matchpunten, algemeen gemiddel de 1,190, hoogtse serie 9;' 2. Luetgehetmann (Duitsl.) 12 matchpunten, alg. gem. 0 863, hoogste serie 9; 3. Fauconnier (België) 10 matchpunten, alg. gem. 0.877. hoogste serie 7; 4. Ventura (Sp.); 5. Tiedtke (Did-). Het algemeen gemiddelde van Vingerhoedt 1.190, betekent een nieuw Europees record. Het oude stond sedert Mei 1952 op zijn naam met 1,023.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5