De Scala uit Milaan bracht „Assepoester" naar Holland Agenda voor Haarlem tops Rf !IS Jacht op communisten geopend in Guatemala RK transportarbeiders laken talmen der werkgevers BIJZONDER FEESTELIJKE UITVOERING „Zo nodig zullen wij zelf middelen zoeken ter rechtvaardiger verdeling der welvaart" Treinbotsing in het Rhönedal: 35 doden „Geen dollars meer voor de UNO, indien China wordt toegelaten" Passend Pantheon voor Lenin en Stalin 7 Australië verwelkomt Nederlandse immigrante Fusie tussen Simca en de Franse Fordmaatschappij Franse socialisten blijven de E.V.G. steunen Amerikaanse leger onder een andere loupe Nederlandse ambassadeur in Canada op expeditie Massagraven ontdekt van politieke gevangenen Kerkelijk Nieuws Syngman Rhee speelt met de grondwet Spoorwegemployé aangehouden Knowland gaat verder Mendès-France naar Washington genodigd Sabena-vliegtuig door de bliksem getroffen Prijsvraag in de Sovjet-Uuie M A A N D A G 5 JULI 1954 De meestgehoorde critiek op het Holland Festival komt hierop neer, dat deze kunst- maand te weinig Hollands niet alleen, maar ook te weinig feestelijk zou zijn. Mij dunkt dat deze beweringen, zelfs al waren ze helemaal juist, niet veel zin hebben. Wij zullen daarover thans echter geen discussie beginnen, want deze inleiding diende slechts als aanloop voor de constatering, dat de feestelijke kant van deze reek$ culturele manifestaties in de zomer door het optreden van het Sadler's Wells Ballet en meer nog door dat van het Théatre National Populaire van Jean Vilar dit jaar niet zuinig is bedeeld. En mocht in het muzikale gedeelte de balans wel sterk door het al te zwaarwichtige naar de ernst zijn doorgeslagen, ook daar is dan nu een bijzonder joyeus element tegenover geplaatst: de gezien de enorme belangstelling helaas veel te kleine serie van vier opvoeringen van „La Cenerentola" (Assepoester) van Gioacchino Rossini op een tekst van Jacopo Ferretti door het wereldvermaarde gezelschap van het Teatro alla Scala Milano - de „veritabele" Scala, die zuidelijke zon en verwarmende brille in treinen naar het Noorden transporteerde, zoals Abaham van der Vies, directeur van de Nederlandse zusterinstelling, in zijn welkomstwoord in het programma vaststelt. De Woensdag in Den Haag en Zaterdag in Amsterdam gegeven voorstellingen worden respectievelijk op 9 en 6 Juli herhaald. Men moet, geloof ik, al sterk bevoor oordeeld tegen de componist zijn om voor dit bezoek geen dankbaarheid te koeste ren. Niet alleen wegens de demonstraties van heerlijk bel canto, maar ook om de gelegenheid tot kennismaking met een zo goed als volkomen onbekend werk, waarvan men ten hoogste wel eens de ouverture had gehoord, die door hem vroeger al bij wijze van voorspel tot „La Gazzetto" was gebruikt. In een populair, maar daarom niet gering te schatten boekje over de muziekdramatische kunst schreef de Engelse deskundige Edward J. Dent onder meer: „Rossini waardeert men eigenlijk alleen nog maar om twee opera's, namelijk „De Barbier van Sevilla" (1816) en „Willem Teil" (1829). Van de andere, die destijds geheel Europa veroverden, kent de moderne wereld niet meer dan een paar ouvertures en selecties voor harmo nie-orkest". Het behoort niét tot mijn com petentie om in deze materie uitspraken te doen en daarom neem ik gaarne de vol gende passage uit het voorwoord van Piet Tiggers over: „Iedere pagina van de par tituur eist perfecte zangkunst en wellicht moet het hieraan worden toegeschreven, dat La Cenerentola zoveel jaren uit de circulatie is geweest". Een extra moeilijkheid wordt veroor zaakt door het feit, dat de titelrol voor coloratuur-alt is geschreven. Waarschijn lijk geschiedde dit, omdat er in het begin van de negentiende eeuw een zangeres met een dergelijk vocaal register met zo'n virtuoze partij wilde schitteren en dan moet men toch iets van bewonderend ont zag voelen voor de genialiteit van de toon dichter, die daarvan zo'n dramatisch ver antwoord gebruik wist te maken! Hoe toe vallig de aanleiding geweest moge zijn, de coloraturen zijn altijd gerechtvaardigd en volkomen in harmonie met karakter of situatie. Men heeft hier te doen met een zuiver lyrisch theater, waarin de melodie weliswaar triomfeert, maar dan toch steeds bemiddelenderwij ze en niet alleen om haarzelfs wille, zoals ook de vocalises meer zijn dan lege ornamenten. En de trivialiteit dan? Nu ja, Rossini heeft een flonkerend successtuk willen schrijven in het buffa-genre, waarbij het hem niet hinderde dat de librettist de sfeer en de dichterlijkheid van het sprookje, mede door diens afwijkingen van het gegeven bij Perrault, verwaarloosde. Zijn tintelend gevoel voor humor, zijn gracieuze onge dwongenheid, zijn bij alle vlotheid steeds délicate stijl vrijwaarden hem voor vul gariteit. En gezegd mag worden, dat bij deze opvoering door de Scala, dank zij gevoel voor verhoudingen in de burleske overdrijvingen, het werk voortdurend bin nen de grenzen der goede smaak is ge bleven, waarbij de schittering van het zingende acteren de zwakke of bedenke lijke plekken volkomen in de schaduw stelde. Muzikaal blijspel Mij ambtshalve tot het toneelbeeld be perkend, moet ik nu eerst de aandacht ves tigen op de merkwaardige verschijning van de nog geen (of amper) dertigjarige Franco Zeffirelli, de regisseur, maar tevens de ontwerper van décors en costuums. Deze combinatie van functies, waarbij uiteraard een diepgaande muzikaliteit mag worden verondersteld, veroorzaakte een ongewoon sterke eenheid, waarin de lichte toets zwierig regeerde, zodat men gespaard bleef voor het nadrukkelijk komische waarmee zoveel Duitse metteurs-en-scène ons doorgaan pogen te vermaken. De fijn- geestige, speelse hoedanigheden van zijn voorstellingen zijn mede voortgekomen uit een strikt eerbiedigen van de conventies van dit soort theater, waarvan de grondsla gen al door de commedia dell'arte werden gelegd. Er was geen sprake van enigerlei revolutionnaire vernieuwing, slechts van een zekere vrijheid binnen de perken der tradities, ter handhaving waarvan de Scala immers een belangrijke rol vervult. Voor de vertoning van dit muzikale blijspel kon dit alleen maar gunstig zijn. Dit vasthou- Giulietta Simionato als Angelina (bijge naamd Assepoester) in „La Cenerentola" den aan de beste van de alle wisselingen der mode overleefd hebbende gewoonten kwam bovendien de duidelijkheid zodanig ten goede, dat men de opera gemakkelijk kon volgen zonder een woord Italiaans te kennen of de toelichting in het programma nodig te hebben. Zeer knappe typerings kunst dus, verlevendigd door allerlei kos telijke détails van eigen vinding, zoals het opsteken der paraplu's aan het slot van de tweede scène van het derde bedrijf, om slechts één der talrijke staaltjes te noemen. De humor was hier charmant gestoken in het kleed der ironie. Men zag direct heen door de vermommingen van de Prins van Salerno en zijn kamerdienaar Dandini, waarbij het costuum van laatstgenoemde telkens gelegenheid bood het standsverschil te doen uitkomen voor het publiek, zonder dat de tegenspelers Don Magnifico en zijn onheuse dochters daar erg in be hoefden te hebben. De décors sloten daar al even traditioneel bij aan. Zij hadden op zichzelf geen bijzondere waarde. In tegendeel, zij illustreerden de toepasselijk heid van het oude gezegde, dat de stof feringen van het toneel in de Scala meestal niet meer dan copieën van ouder wetse litho's zijn: „de paleistuin" bijvoor beeld, zoals men die kent van de verbleekte prenten aan de wander, van zovele schouw burgen, de Haarlemse niet uitgezonderd. Maar welk een schilderachtige effecten AUVKRTENTIK ISST TR. R. HAARLEM-TEL. 13439 48 A'DAM TEL 717162 1 Veulen lederen DJasjes 98.50 MAANDAG 5 JULI Begijnhofkapel: Herman Zaiss-comité, bijeenkomst, 8 uur. Palace: „Salto des doods", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Thérèse Ra- quin", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „De rode havik", 14 jaar, 8 uur. City: „Anna", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het recht van de sterkste", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Zij, die zich verkopen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 6 JULI Palace: „Salto des doods", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Thérèse Raquin", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Va- dis", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „De rode havik", 14 jaar, 2.30, 8 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het recht van de sterkste", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: „Zij, die zich verkopen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De verovering van de Mount Everest", alle leeft., 8.15 uur. De SO.000ste De 50.000ste Nederlandse immigrante is Maandag in Australië aangekomen. Het was de 20-jarige Ria Scholten, die daar in het huwelijk zal treden met de 22-iarige Frank Zwindler, werkzaam op een ar chitectenbureau. Hedenavond zullen zij als gasten aan zitten aan een diner, dat hun aan boord van het schip door de Australische rege ring wordt aangeboden. Ria Scholten zal dan welkom worden geheten door de Australische minister van Arbeid, Natio nale Dienst en Immigratie, de heer H. E. Holt en door de Nederlandse ambassadeur in Australië, de heer Winkelman. De Australische regering zal Dinsdag morgen een auto ter beschikking stellen van het jonge paar, dat dan de nodige in kopen voor het huwelijk gaat doen. Bij gunstig weer zullen de stedelijke autori teiten het tweetal een rondvlucht aanbie den boven Melbourne zodat de nieuwe woning uit de lucht kan worden bekeken. Radio- en filmoperateurs zullen in de komende dagen het doen en laten van Ria Scholten op de voet volgen. PARIJS (United Press) De Franse Simca automobielmaatschappij heeft de Franse Ford-maatschappij geabsorbeerd, waardoor Simca in een betere positie komt om tegen Duitse en Britse fabrieken te concurreren. Het ging met de Franse Ford-onder neming die de dure „Vedettes" produceert niet zo best sinds de oorlog, maar er was niet verwacht dat zij zich uit de concur rentie zou terugtrekken. Houders van Ford-aandelen krijgen een nieuw Simca- aandeel voor 23 oude Ford-aandelen. Simca zeide dat.de toevoeging van de moderne fabriek van Ford te Poissy nabij Parijs Simca een van de machtigste groe pen in Europa zal maken. werden ermee bereikt, nog versterkt door een zorgvuldig afgewogen belichting, waardoor sommige taferelen als tot leven gewekte genrestukken werden van Hol landse meester, Frans Hals en Vermeer met name! Met lof moet voorts gewag worden gemaakt van het aandeel der Nederlanders Hans Kaart en Albert Mol in het algemeen welslagen, respectievelijk met hun regie van de leden van Felix de Nobels kamerkoor en die van het Scapino- Ballet, die zich als figuratie met beheerst gemak, met natuurlijke flair en daardoor onopvallend in het doorlopend elegante schouwspel wisten te voegen. Prachtige vertolkingen Bij dit alles mogen wij niet vergeten, dat „La Cenerentola" in de eerste plaats een typische zangersopera is. Hoe jammer dat onze medewerker voor muziek, Jos. de Klerk, verhinderd was deze uitvoering bij te wonen, want hij had voor u moeten beschrijven welke verbazingwekkende de monstraties van vocale techniek er ten beste werden gegeven, zodat alles even helder en parelend klonk, zonder één ge forceerde noot, hoe zelfs in de vlugste der snelle ensembles, waar dit werk zo rijk aan is, de open expressie behouden bleef. Het langdurige, door gestamp en gejuich begeleide, al gauw tot ovaties aan zwellende applaus gold in de eerste plaats de lichte alt Giulietta Simionato, zonder wie dit werk onuitvoerbaar is. Maar de anderen de mezzosopraan Fernanda Cadoni, de sopraan Dora Gatta, de ook als acteur brillante bas Sesto Bruscantini, de pure tenor Cesare Valletti, de bas-bariton Mario Petri en de donkere bas Carlo Ba- dioli waren niet minder volmaakt. Rossini, men weet het uit de geschiede nis, begon in een tijd dat het publiek tussen de vocale topprestaties de tijd kortte met eten, drinken en kaartspelen in de loges, de zangers eerbied voor hun par tijen bij te brengen. Welnu, hij heeft school gemaakt: de uitvoerenden waren ideaal, ook in de zin van vertolkers. De man, die al deze prestaties en ook die van het Resi dentie-Orkest in zijn greep gevat hield, •was Carlo Maria Giulini, die men reeds een waardige opvolger van Toscanini noemt. DAVID KONING PARIJS (AFP/DPA) Bij de verkie zing van het bestuur van de Franse socia listische partij op de laatste vergadering van het te Parijs gehouden congres heeft de samenstelling van het bestuur bijna geen wijziging ondergaan. Alleen viel een versterking van de positie der voorstan ders van de EVG op te merken. Alle leden van het nieuwe bestuur zijn ten gunste van het verdrag, behalve Edouard Dcpreux. Secretaris-generaal Guy Mollet en ad junct secretaris-generaal Pierre Commin zagen hun positie in het bestuur versterkt, hoewel zij een kleiner aantal stemmen op zich verenigden dan vorig jaar. Marceau Pivert, die een tegenstander van de EVG is, werd niet herkozen. Het congres nam met 1982 tegen 1193 bij 227 onthoudingen een resolutie aan ten gunste van bekrachtiging van de EVG. WASHINGTON (Reuter). De republi keinse senator William Jenner heeft mede gedeeld, dat de onder zijn leiding staande ondercommissie voor de Amerikaanse bin nenlandse veiligheid die geheel los staat van McCarthy's subcommissie voor het tegengaan van on-Amc-rikaanse bedrijvig heid een nieuw onderzoek zal instellen naar communistische infiltratie in het Amerikaanse leger. De onder-commissie zal vooral acht slaan op de pogingen die volgens Jenner in de afgelopen oorlog zijn gedaan om de com munistische leerstellingen te verbreiden onder de acht millioen militairen, die de Verenigde Staten onder de wapenen had den. Jenners onder-commissie heeft zich sinds verleden jaar bezig gehouden met onderzoeken naar gevallen van „commu nistische infiltratie in regeringskringen". FORT CHARLOTTE, Ontario, (United Press) Zes kanovaarders, onder wie de Nederlandse ambassadeur in Canada, A. H. J. Lovink, zijn Zaterdag uit Fort Char lotte een 450 kilometer lange tocht begon nen naar fort Frances in Ontario via La- verendryes „voyageurs" route. Laverendrye ondernam de toch in 1761 en rapporteerde dat de „verschrikkelijke beproeving" zijn mannen tot muiterij dreef. Een Hagenaar werd een dezer dagen om half drie 's nachts gebeld met de mededeling dat zijn vrouw ernstig ziek lag in Hilversum, waar zij logeerde. De echtgenoot begaf zich er onmiddellijk heen, doch daar bleek hem dat zijn vrouw in blakende welstand ver keerde. Bij terugkomst in Den Haag merkte hij dat er bij hem thuis was ingebroken. De dader was echter kennelijk gestoord en had vrijwel niets mee genomen. GUATEMALA STAD (Reuter/AFP) Reuters medewerker Paul Sanche meldt uit de Guatemalaanse hoofdstad: „Het nieuwe Guatemalaanse bewind heeft meer dan achthonderd communisten doen arres teren. Er wordt een grote zuivering in het leger en onder de ambtenaren verwacht. Romulo Reyes Flores een vooraanstaan de rechter onder de regering-Arbenz, die er van is beschuldigd vele anti-communis ten op valse gronden ter dood of tot ge vangenisstraffen te hebben veroordeeeld, 'S terechtgesteld. Flores velde zijn vonnis sen na de ontdekking van een tegen de af getreden regering gerichte „samenzwering". Gemeld wordt, dat sinds Maart 180 poli tieke gevangenen zijn gemarteld. In drie ondiepe graven zijn de verminkte lijken gevonden van 75 personen, die de politie van de verdreven, communistisch-geïnfil- treerde regering-Arbenz heeft gedood. De politie van het nieuwe bewind stelt een onderzoek in naar honderden gevallen van marteling en moord door haar voorgan gers, die haar ter ore zijn gekomen. Men verwacht, dat de nieuwe Guatema laanse regering aan de Mexicaanse autori teiten om uitlevering zal verzoeken van Cruz en Rosenberg, leiders van Arbenz' politie, die naar Mexico zijn uitgeweken. De meeste communistische leiders en vu rige aanhangers van de afgetreden presi dent zijn er in 'geslaagd het land te ont vluchten. Beweerd wordt, dat velen hun ner echter gebleven zijn en zich thans voordoen als aanhangers van de gewezen opstandelingenleider, thans regeringslid kolonel Armas. Er zijn nog acties gaande tegen gewapende benden boeren, die een guerilla zijn begonnen. Intocht A.F.P. meldt, dat de kolonels Armas en Monzon Zaterdagmiddag met een Ameri kaans legervliegtuig, waarin zich ook be vonden de Amerikaanse ambassadeur te Guatemala Stad. Peurifoy, de ambassadeur van San Salvador, kolonel Funes en de pauselijke gezant (nuntius) mgr. Verolino, in de Guatemalaanse hoofdstad zijn aan gekomen. De drie laatstgenoemden hebben deelngenomen aan de onderhandelingen tussen Monzon, hoofd van de vorige (mili taire) Guatemalaanse regering, en Armas. Het was Zaterdag een openbare feestdag voor de stad Guatemala. De nieuwe regering had de staat van beleg voor Zaterdag- en Zondagavond op geheven om het publiek in staat te stellen vrienden te bezoeken en uit te gaan. W elk om Op het terras voor het paleis van de president is de voormalige opstandelingen leider Armas, thans lid der nieuwe „junta", die het bewind in handen heeft genomen, Zondag door Monzon voorgesteld aan een menigte fanatiek juichende Guatemalanen. Erkenning San Salvador heeft, als eerste land, de nieuwe „Junta" van Guatemala als de nieuwe regering van dat land erkend. De vijf leden van de bestuursraad hebben Zondag een cocktailpartij bijgewoond op de Amerikaanse ambassade, ter gelegen heid van de viering van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag. De schatting van het aantal doden in de jonaste strijd in Guatemala gaat volgens de New York Times de honderd niet te boven. Wapens Volgens het Costaricaanse blad „La Re- publica" heeft Costa Rica belangrijke aan kopen van wapens in de Verenigde Staten verricht. Amerikaanse instructeurs zouden de burgerwacht van Costa Rica met het gebruik van moderne wapens vertrouwd maken. De Nederlandse R.K. Bond van Trans portarbeiders „St. Bonifacius" houdt van daag en morgen in Utrecht zijn bonds raadsvergadering. In zijn openingsrede onderstreepte voor zitter W. A. van het Schip, hetgeen de voor zitter van de KAB onlangs zeide toen deze de moeizaam verlopen loononderhandelin gen van het vorig jaar een moeilijk te ver teren punt noemde. Ondanks de belofte tot opheffing van de consumptiebeperking zijn reeds in het achter ons liggende voorjaar de prijzen ongeveer twee procent op de lonen uitgelopen, zodat de inkomstenstij ging op dat ogenblik nog slechts 4 procent in plaats van 6 procent bedroeg. Eveneens was de spreker het met de K.A.B.-voorzit ter eens, dat men zich er niet over moet verwonderen indien de vakbeweging naar andere middelen zal zoeken om een recht vaardige verdeling van het nationale in komen te bewerkstelligen. De werkgevers of de werkgeversorgani saties die zich aan het rekken van de loon onderhandelingen schuldig maken, dienen te beseffen, dat niet de arbeiders doch zij zelf een gevaar zijn voor het algemeen maatschappelijk belang, aldus zei deze spreker. Van de gemeenteklasse-indeling wilde de heer Van het Schip vanwege het schrij nende verschil tussen vijf verschillende klassen, met spoed af. „Lcugenaarsboekje" De tegenwoordige rijtijdenwet kon hem evenmin bevredigen om haar inhoud, die nog steeds een werkweek van 55 uur met dispensaties toelaat, maar ook om wat er van de naleving der wet terecht komt. Er wordt volgens hem „geknoeid op een beest achtige manier". Het werkboekje wordt populair „het leugenaarboekje" genoemd. Er zijn slechts weinige prijzenswaardige voorbeelden van chauffeurs die door een naar waarheid invullen van het boekje hun werkgevers hebben weten te overtui gen dat men de rijtijdenwet ook nageleefd wenst te zien, zo zei de voorzitter, die al jaren wacht op een grondig gewijzigde rij tijdenwet. Het moest hem van het hart, dat de regering de chauffeurs en alle andere in het vervoer werkzame arbeiders blijk- maar als „een soort Chinezen beschouwt, voor wie een wettelijke bescherming eigen lijk bijzaak is." Met de PBO gaat het, volgens de voor zitter, in de sectoren van het bedrijfsleven waarmede zijn bond te maken heeft, alles behalve naar wens. De PBO Dwingende maatregelen van de zijde der regering zijn voorlopig niet te verwachten, aangezien van die zijde het vraagstuk ver wezen wordt naar de basis van vrijwillig heid. Deze vrijwilligheid kan men volgens spreker in werkgeverskringen helaas niet opbrengen, tenzij in zodanige mismaakte vorm dat de gehele PBO een aanfluiting wordt, waaraan de werknemers niet be reid zijn medewerking te verlenen, zodat zij genoodzaakt zullen zijn te zijner tijd met wellicht andere middelen een oplossing te zoeken. In het beroepsvervoer en de brandstof- fenhandel lijkt het er nog niet op dat er Ned. Prot. Bond Benoemd tot voorg. te Baarn R. Hensen, Ned. Herv. pred. te Grootebroek, die deze benoeming ook aannam. Beroepen te Leeuwarden (7e pred.pl.) W. A. Krijger te Schiedam. SEOEL (A.F.P.) President Syngman Rhee heeft besloten, dat de weigering van de Zuid-Koreaanse Nationale Vergadering om de nieuwe regering, die Vrijdag door premier Pjoen Joen Tai was voorgesteld, goed te keuren, niet noodzakelijk het ont slag van het gehele kabinet met zich mee brengt. Hij heeft Pjoen Joen Tai opdracht gegeven zich opnieuw aan het parlement voor te stellen na het aanbrengen van enkele wijzigingen in het kabinet. Presi dent Rhee aanvaardde het ontslag van de minister van Handel, maar weigerde dat van de minister van Binnenlandse Zaken. De president verklaarde tot de pers, dat hij een amendement op de grondwet voor bereidt, dat zijn huidige besluit achteraf wettig zal maken. De leiders der oppositie hebben onmiddellijk tegen dit besuit ge protesteerd, dat zij het een schending van de grondwet noemen. SAINT PERAY, RHÖNEDAL. (Reuter). Het aantal dodelijke slachtoffers bij de botsing, tussen een personentrein en een goederentrein, die Zaterdag in het dal var de Rhone met een snelheid van 100 km. per uur in de buurt van Saint Peray op elkaar inreden, is tot 35 gestegen. Reddingsploegen zetten hun werkzaam heden voort bij de eerste wagon van de personentrein, waar de locomotief van de goederentrein dwars door heen ging. Men gelooft, dat zich nog slachtoffers onder het verborgen staal en de verwrongen resten van de wagon bevinden. Alle doden en 134 gewonden waren Fransen. Zondag hield de politie de 29-jarige spoorwegem ployé Monteillet aan, die, naar men aan neemt, de wissels bediende voor dat de treinen op hetzelfde spoor in botsing kwa men. De personentrein, een Dieseltrein, die van Lyon naar Nimes reed, was op tijd, toen de botsing met de locomotief van de goederentrein gebeurde. De locomotief, die door de eerste wagon heenging, drukte het voorste gedeelte van de tweede wagon Een overzicht van de ravage. Op de ach tergrond over elkaar geslingerde goederenwagons. (Telefoto ANP). in. Door het geweld vam de botsing werd de derde wagon de lucht ingeslingerd en kwam terecht op de vierde,waarin 29 kin deren zaten. Geen van de kinderen, die op weg waren naar een vacaintiekolonie, liep verwondingen op. De eigenaar van een garage in een nabu rige plaats, die redders naar de plaats van het ongeluk vervoerde, kreeg een hartver lamming van schrik, toen hij de ravage ter plaatse zag. In Helg'ë De sneltrein van Dortmund naar Parijs is Zaterdag nabij Angleur in België ont spoord. De stoker en de machinist kwamen om het leven. Enige passagiers liepen lichte verwondingen op, doch zii konden hun reis in Luik vervolgen. De spoorbaan is over ruim 90 meter vernield. Men ver wacht dat de herstelwerkzaamheden twee dagen zullen duren. In Stiermarken Bij Graz in Stiermarken is Zaterdag avond laat een Dieseltrein op een stil staande passagierstrein gereden, waardoor 17 personen werden gewond, van wie 10 zwaar. ooit een ondernemingsraad tot stand zal komen. En daar, waar men er wel oren naar heeft, wil men veelal de ongeorgani seerden inschakelen waartegen de vakbon den zich met hand en tand verzetten. Over het bisschoppelijk mandement zei de de heer Van het Schip: „Anderen, bui tenstaanders, voorzover het onze hoogste beginselen betreft, en misschien zelfs Rooms Katholieken, mogen zich dan onge rust maken, wij willen op de ingeslagen weg van gehoorzaamheid aan onze bis schoppen blijven voortgaan en anderen mogen zich daarover slechts verheugen. Daarom ook onderschrijven wij gaarne hetgeen de KAB-verbondsvoorzitter daar over op 14 Juni zei. In elk geval is nog nimmer, waar dan ook, gebleken dat de zelfstandige Rooms Katholieke organisaties een beletsel waren voor een doeltreffende samenwerking." WASHINGTON (United Press) De Amerikaanse republikeinse leider in de Senaat, William F. Knowland, heeft tegen over verslaggevers verklaard te verwach ten dat aan de wet op de hulpverlening aan het buitenland, die door het Huis van Af gevaardigden is goedgekeurd, een amende ment zal worden gevoegd, daartoe strek kend dat Amerikaanse gelden aan de UNO zullen worden onthouden wanneer commu nistisch China tot de wereldorganisatie zal worden toegelaten. „Geen lid van de UNO mag onder de illusie leven dat het verzet der Amerika nen tegen de toelating van communistisch China louter gepraat èn grootspraak is", aldus senator Knowland, „Wij willen de zaak zó duidelijk stellen, dat elk land bij het stemmen weet dat het of communis tisch China of de Verenigde Staten van Amerika zal zijn". Knowland deelde verleden week Don derdag mee dat hij als leider der republi keinen zou aftreden, indien Peking-China tot de UNO zou worden toegelaten. In dat geval zou hij als onafhankelijk senator een campagne gaan voeren voor de terugtrek king der Verenigde Staten uit de UNO. Vice-president Richard M. Nixon heeft verklaard: Communistisch China mag niet tot de UNO worden toegelaten, omdat dit land verantwoordelijk is geweest voor de dood van duizenden manschappen der UNO-landen en nu niet naar voren kan worden geschoven als een natie die de zaak van de vrede is toegedaan". Adlai Stevenson, de democratische tegen- candidaat van Eisenhower bij de laatste presidentsverkiezingen, heeft verklaard: „Knowland doet dwaas en gevaarlijk wan neer hij gaat ijveren voor de terugtrekking der Verenigde Staten uit dé UNO. Niets zal het communisme zozeer helpen als het opbreken van de coalitie der geallieerden en het afdrijven van de Verenigde Staten naar isolatie". Stevenson wees er op dat hij geen voor stander is van een toelating van communis tisch China tot de UNO, zolang dit land de voorwaarden, vervat in het handvest, niet is nagekomen. De Franse premier, Mendès-France, zoil volgens de New York Times een uitnodi ging van president Eisenhower voor een bezoek aan Washington aanvaard hebben. Het blad acht het evenwel onwaarschijn lijk, dat het bezoek zal plaats hebben vóór 20 Juli, wanneer de „proeftijd" van de Franse regering ten einde is. MANCHESTER (Un. Press) Een vier motorige „Skymaster" van de Belgische luchtvaartmaatschappij de „Sabena", werd kort voordat hij hier landde door de blik sem getroffen, waarbij de neus van het toestel werd beschadigd. De gezagvoerder die het toestel veilig aan de grond zette, vertelde later, dat hij pas na de landing te weten was gekomen, dat de Skymaster door de bliksem was getroffen. Wel had het toestel onderweg een schok gekregen. Het vliegtuig, dat van Brussel kwam, had 49 passagiers en een bemanning van zes koppen aan boord. De beschadigde Skymaster is uit de vlucht genomen en passagiers voor Brussel en Oostende, die oorspronkelijk met dit toestel hadden zullen vliegen, moesten zes uur wachten voor zij aan boord konden gaan van twee Dakota's, die inderhaast uit België waren overgevlogen. MOSKOU. (United Press). In de Sovjet-Unie is een prijsvraag uitgeschre ven voor een ontwerp voor een „eenvoudig, monumentaal en magnifiek" Panthéon dat de laatste rustplaats zal worden van Lenin en Stalin. Het Pantheon zal gebouwd wor den in het Zuidwesten van Moskou, even ten Zuiden van de nieuwe Moscovische staatsuniversiteit. De tekeningen kunnen uitgaan van een bouwwerk tot een inhoud van 80.000 kubieke meter. Het Panthéon zal zijn „een gedenkteken voor de eeuwige glorie van het grote volk van het Sovjetlandbedoeld om ten eeuwige dage de herinnering aan de grote leiders Vladimir Ilyitsj Lenin en Josef Vis- sarionovitsj Stalin te doen voortleven". Behalve tombes voor de twee leiders moet het ontwerp een zaal bevatten voor de overblijfselen van eminente leden van de communistische partij en de Sovjet staat. Communistische dignitarissen die thans begraven zijn op het Rode Plein, zullen naar het nieuwe gebouw worden overgebracht. Voor het beste ontwerp zijn grote geld prijzen uitgeloofd. Deelneming staat open tot 1 November. De eerste prijs bedraagt 50.000 roebel. De 14 andere prijzen va- riére.n van 30.000 tot 10.000 roebel. De deelnemers aan de wedstrijd worden er attent op gemaakt dat het bezoek aan het Panthéon ordelijk moet kunnen ver lopen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9