Nederlandse polder in Canada, staaltje van ondernemingszin Bijna vierduizend buitenlanders studeren in ons land Duits protest tegen werving voor vreemdelingenlegioen Kort en bondig Tot straks in Royal Uitgevoerd door Haarlems bureau Vloot-escorte voor Noors koning moeilijk DINSDAG 6 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Tien maal zoveel als vóór 1940 Vooral ons hoger onderwijs is in trek Beesel aan de Maas gaat weer draak steken 9 Jonge socialisten komen in het geweer Internationaal onderzoek naar methoden geëist Nederlandse „vind-dienst" opgericht Wijziging telefoontarieven Auto botst tegen boom twee doden Athletiek-competitie Kennemer Turnkring Korfbal Jubileum-series „Aurora" Haarlemse zwem kam pioenschappen in Santpoort EEN COMBINATIE VAN GOEDE NEDERLANDSE ONDERNEMINGSZIN, vooruit- strevendheid en doorzettingsvermogen heeft in Canada, 20 mijl van de havenstad Van couver. een gebied van 3000 hectare, dat voor kort een woestenij vormde, begroeid met struiken, wild gras en bossages, in twee jaar tijd omgevormd tot cultuurrijpe grond. De werkzaamheden, uitgevoerd door het Technisch Bureau van de Unie van Water schapsbonden te Haarlem en gefinancierd door een aantal Nederlandse bankiers en zakenlieden, hebben niet nagelaten de aandacht te trekken van de Canadese regering en Canadese deskundigen, omdat zij op degelijk Hollandse wijze en volgens door de eeuwen beproefde methoden werden uitgevoerd. Een en ander had aanzienlijke op drachten, onder andere een van het gouvernement van Manitoba ten gevolge. In 1948 werd de aandacht van een aantal Nederlandse bankiers en zakenlieden ge vestigd op een stuk grond, 20 mijl van de havenstad Vancouver, het deltagebied van de Fraser rivier. De grond bestaat uit aan geslibde klei en bood na bewerking voor treffelijke kansen aan de landbouw. Het gebied was echter het domein van een aan tal eenden jagers. In 1950 kreeg het Tech nisch Bureau de opdracht om in de Fraser- delta een waterstaatkundig onderzoek in te stellen en een voorlopige begroting van uitvoering en explotatie op te stellen. Hier toe vertrok ir. N. Biezeveld uit Haarlem, directeur van het Technisch Bureau, naar Canada en bracht na een maand een gun stig rapport uit over het poldervraagstuk, dat de cultuurrijpmaking van de grond op zou werpen. Op grond hiervan en van de gunstige ligging van de delta ten opzichte van de 600.000 inwoners tellende havenstad Vancouver, met mogelijkheden van waar destijging van de grond indien de stad zich zal gaan uitbreiden, werd begin 1951 tot de aankoop besloten. Het Technisch Bureau werd belast met de omvorming van het land tot een Hollandse polder. Dit begrip was in Canada weinig bekend, op zijn minst gezegd stond men er wat onwennig tegenover. 30 Nederlandse emigranten In 1951 vertrok ir. Biezeveld, in gezel schap van mr. J. Blom, vertrouwensman van de inmiddels opgerichte N.V. „Pitt- polder'', opnieuw naar Canada. Direct na de aankomst werden maatregelen getrof fen voor de technische uitvoering. Uit reeds geëmigreerde Nederlandse landarbeiders trok men 30 man aan, die zoals ir. Bie zeveld het uitdrukt „op klassieke, ouder wetse, Hollandse manier met kipkarren en handenarbeid" een aanvang met de werk zaamheden maakten. Met bulldozers werd de grond schoongeveegd, het aanwezige, maar onvoldoende lichte dijkenstelsel werd gesaneerd, doorbraken en dijkbeschadigin- gen werden hersteld en gedicht. In ver band met de jaarlijkse overstromingen in het voorjaar, wanneer de smeltende sneeuw- en ijsmassa's zich een uitweg zoe ken, was dat vooral nodig. Hierna begon men met het uitvoeren van een ontwate ringssysteem, het aanleggen van een slo tenstelsel en het bouwen van een gemaal. Twee door Stork in Hengelo geleverde electrische schroefpompen, met een capa citeit van 200 kubieke meter per minuut, werden overgebracht en in het gemaal ge plaatst Het Canadese gouvernement gaf toestetfiViifrtg tot gratig invoer van deze mo toren, omdat zij grote belangstelling voor het project had en niet alleen zij, maar ook de Canadese vakwereld kwam voortdurend poolshoogte nemen. De twee Nederlandse Naar aanleiding van het plan van de burgemeester van Velsen, om koning Haa kon van Noorwegen bij zijn bezoek aan Nederland op 12 Augustus te doen verwel komen door een ere-escorte van vissers schepen, is contact opgenomen met de reders in de plaatsen, waarvan de vloot regelmatig in IJmuiden markt. In principe is men het met dit plan vol ledig eens; helaas echter is de Donderdag, waarop het koninklijk bezoek begint een ongunstige dag voor een dergelijke vloot- escorte, daar op die dag de meeste schepen op zee zijn. Begrijpelijkerwijs is men niet van zins de schepen er voor thuis te hou den. Het embleem van de Pittpolder, een es doornblad zinnebeeld van Canada met daarin een Hollandse molen, symbool van de Nederlandse ondernemingsgeest, die een in Canada geboden kans gretig aangreep. En daarvoor een vertegenwoor- digstertje van de nieuwe bevolking, waarom het eigenlijk begonnen is. motoren waren voor hen een novititeit, in die zin, dat men in Canada alleen gemalen bouwt, die tien jaar meegaan, terwijl de uit Nederland geïmporteerde motoren het een mensenleven uithouden. De capaciteit van beide motoren is naar onze begrippen groot, maar dat is niet verwonderlijk meer, wanneer men verneemt dat de regenval in dit gebied ongeveer twee en een half maal zo groot is als in ons land, aangezien de bergachtige kust, gevormd door uitlopers van de Rocky Mountains, de aankomende zeewind spoedig tot condensatie doet over gaan. Eind 1953 kwamen de voorlopige werkzaamheden gereed. De polder zelf is 500 hectare groot, maar wordt nog steeds door aankopen en bewerking uitgebreid. De grond, zogenaamde Ladner klei, leent zich voor alle soorten van cultuur. Bloembollen in Canada De bedoeling van deze Pittpolder is pro ductie voor de nabij liggende stad van zo wel zuivelproducten, groente, granen en, jazeker, van bloem bollen. Een kweker uit Amersfoort ver trok dit jaar naar dit gebied om er een be drijf op te richten, teneinde aan de grote vraag naar deze zo Hollandse bloemen te voldoen. Het ligt niet in de bedoeling om van de Pittpolder een Nederlandse neder zetting te maken, een en ander is conform de wensen van de Ca nadese regering, die er zeer veel prijs op stelt dat de emigran ten volledig assimileren en opgaan in de Canadese bevolking. Natuurlijk zullen er van de dertig pioniers, die de Pittpolder met hun handen maak ten, verscheidene de gelegenheid krijgen zich in het nieuw verworven gebied te ves tigen. Een klein aantal hunner is er reeds als pachter gevestigd van bedrijven van ongeveer 25 hectare. Tegen afbetaling wor den door de exploitanten huizen en schu ren, ter beschikking gesteld, zoals het zich momenteel laat aanzien, gaan zij er een goede, hoewel veel van hun inspanning eisende toekomst tegemoet. De Fraser-val- lei herbergt 10.000 Nederlandse emigran ten, die allen zeer veel steun hebben van het actieve Nederlandse consulaat te Van couver. Ir. Biezevekl's indruk Is, dat de emigran ten aanvankelijk hard jaren hebben. ..Maar ze werken goed en sparen is een algemeen verschijnsel". Hierdoor weten ve len hunner na enkele jaren reeds een eigen bedrijf te stichten. Hij is tevens van me ning dat de meesten weliswaar misschien niet datgene bereiken wat ze er zich by hun aankomst van hadden voorgesteld, maar dat hun kinderen in ieder geval het gewenste niveau en meer bereiken. „Het percentage hunner dat teruggaat, is zeer gering. De meesten slagen", aldus ir. Bie zeveld. Hij raadt de jongeren vooral aan er ongetrouwd heen te gaan, zodat zjj de vrijheid hebben om zich van baas naar baas te begeven en seizoenwerk in afgelegen ge bieden, dat zeer goed betaald wordt, te ver lichten. Opdrachten van Canadese regering Intussen hebben de werkzaamheden van het Technisch Bureau in Canada geleid tot verscheidene opdrachten. Zo verzocht het gouvernement van de staat Manitoba het bureau een proefpolder in te richten van 50.000 hectare in het Noorden van de staat, rond het plaatsje The Paz, een oude Fran se nederzetting. Bovendien is het Technisch Bureau in onderhandeling met de staat Bri tish Columbia over een saneringsplan van het Frasergebied, dat een deltagebied heeft, zo groot als alle Zuiderzeepolders bijelkaar. Van Nederlandse zijde bestaan nog plannen om 3000 hectare rond de Mud Bay (Modderbaai) cultuurrijp te maken, een gebied dat te vergelijken is met de landaan winning in Groningen. Het Technisch Bu reau is bezig, om in samenwerking met de N.V. ..Pittpolder" een soort filiaal, een bu reau op waterstaatkundig gebied, in Cana da te stichten. En behalve dat, bestaan er ook nog plannen om te geraken tot de op richting van een internationaal technisch bureau in samenwerking met Canadese bureau's. „Voor de Nederlandse ingenieurs bestaan er in Canada geweldige mogelijk heden", zegt de heer Biezeveld, „zij zijn bij de Canadezen zeer gewild. Ook voor In dische irrigatie-ingenieurs zijn er bijvoor beeld grote mogelijkheden". Het met de uitvoering belaste Technische Bureau voor de Unie van Waterschapsbon den te Haarlem verzekerde zich van de medewerking van dertig Nederlandse immigranten, die op oer-Hollandse wijze de naam van Nederland op waterbouw kundig gebied hoog hielden. Met Hollandse degelijkheid vormden zij een uitgestrekt woest gebied om tót cultuurrijpe, vruchtbare grond. Op deze plek verrees het nieuwe gemaal, dat met behulp van een in Canada onbe kende heistelling in eigen beheer vin dingrijk geïmproviseerd werd opgetrok ken. Twee motoren-door de machinefabriek Stork te Hengelo geleverd, werden erin geplaatst en vervullen de Canadese lucht nu van hun gedruis: Holland op z'n best. De 67-jarige heer Biezeveld is na een driejarig verblijf in Canada nu terugge keerd. „Maar", zegt hij, „als ik twintig jaar jonger was, dan wist ik het wel". Volgens een juist verschenen statistiek van de Foreign Student Service (de dienst Buitenlandse Studerenden in Nederland, Nederlands comité van de World Univer sity Service) telt ons land dit studiejaar bijna 4000 buitenlandse studenten, het geen ongeveer 10 maal zo veel is als in de voor-oorlogse jaren. Van die 4000 blijft het grootste deel en wel 3100 minstens één jaar en anderen vele jaren (tot 7 jaar toe) in ons land voor studiedoeleinden. Bijna de helft van deze laatste cate gorie dus ongeveer 1500, volgt het hoger onderwijs aan de universiteiten. De an dere helft bezoekt de academie voor beel dende kunsten, textielscholen, landbouw scholen en dergelijke. De resterende ruim 900 buitenlanders brengen kortere bezoeken voor studie of practisch werk aan ons land (academie voor Internationaal Recht te Den Haag en in het kader van de coördinatie commissie practisch werken te Delft.). Ruim 1000, of bijna een derde van de 3100 buitenlanders, studeren in Amster dam, voorts een derde in de steden Delft, Den Haag en Leiden en de overigen ver spreid over geheel Nederland. Om de zeven jaren wordt er in het Maasdorp Beesel een spel opgevoerd, waarbij de legende van St. Joris en de draak aanschouwelijk wordt voorgesteld. Het dorp bezit een „permanente draak", die meestal een rustig leven leidt, maar soms wordt opgeschrikt door ontvoerings pogingen van inwoners van naburige dor pen, waartegen de Beeselenaren zich dan dapper verzetten. Om de zeven jaren wordt het beest echter „volgroeid" geacht, dan klopt het bloed hem in de keel en krijgen zijn oude instincten weer de over hand. Dan moet de draak door de leden van de schutterij „St. Georgius en St. Sebastianus" gestoken worden, zodat de draak van het kwade bloed adergelaten kan worden. Eigenlijk is men een jaar te laat, want vorig jaar liep de zevenjaarlijkse termijn weer eens af, maar Beesel was toen geheel in beslag genomen door de organisatie van het oud-Limburgs schuttersfeest, zo dat men het er maar op gewaagd heeft de draak „overrijp" te laten worden. Zondag 29 Augustus zal het monster cloor de lans van St. Joris onschadelijk worden ge maakt, een gebeurtenis, die steeds veel belangstelling trok en vroeger al eens zo „realistisch" werd uitgebeeld, dat de paar den van St. Joris en de hem begeleidende ruiters op hol sloegen. BONN A.N.P.) Met uitdrukkingen als „cultuurschande" en „mensenjacht" heeft de bond van jonge socialisten op nieuw de eis gesteld, dat de aanwerving van Duitsers voor het Franse vreemdelingen legioen in de bondsrepubliek zal worden stopgezet. Volgens een door de bond uitge geven brochure zouden tot dusverre in Indochina 4600 Duitsers gevallen zijn, ter wijl 33.000 in gevangenschap zouden zijn geraakt of vermist. De socialistische fractie in de Bondsdag heeft een inteipellatie ingediend, waarin van de regering wordt verlangd, zich het lol der Duitsers in Indochina aan te trekken. Ook de bond van teruggekeerde krijgs gevangenen heeft zich scherp tegen Frank rijk gekeerd en het legioen bestempeld als „hemelvaartscommando" ten gunste van Franse koloniale belangen. De door de Duitse socialisten genoemde cijfers staan in flagrante tegenstelling tot de officiële cijfers, die het Franse Hoge Commissariaat in Duitsland heeft ver strekt. Het Hoge Commissariaat heeft medegedeeld, dat in Indochina ongeveer 2U.000 man van het vreemdelingenlegioen staan, van wie 6 tot 12.000 Duitsers zijn. Een woordvoerder der jonge socialisten, die in het parlementsgebouw in Bonn de pers een in krasse termen gestelde brochure over het legioen overhandigde, stelde de eis, dat een internationale commissie van onderzoek zal worden benoemd. Deze zou moeten onderzoeken of de methoden der aanwerving en de verhoudingen in het legioen in strijd zijn met het statuut van de UNO en met de conventie der mensenrech- Uitermate talrijk zijn de gevonden en nimmer afgehaalde voorwerpen, die jaar lijks door diverse instellingen aan de meest biedende worden verkocht. In Nederland is nu in navolging van Engeland, Duits land, Oostenrijk, Zwitserland en Amerika, een centrale van de „Internationale Vind- dienst" opgericht (hoofdkantoor Prinsen gracht 157, Amsterdam). Deze centrale, die in de hoofdstad haar werkzaamheden gaat beginnen, heeft de medewerking van de politie en van de directies der N.S. en K.L.M. verkregen. Abonné's van deze Vind-dienst kunnen hun gemakkelijk verliesbare eigendommen zoals sleutels, parapluies, aktentassen, beurzen, hoeden, mantels, handschoenen, door de dienst laten merken. Als een abonné nu iets verliest, verleent de cen trale bemiddeling tussen de instelling waar het verloren en gevonden voorwerp is ge deponeerd en de eigenaar om deze zo snel mogelijk weer in het bezit van zijn eigen dom te stellen. In de landen waar deze methode wordt gevolgd, is statistisch vast gesteld, dat het aantal aangegeven gevon den voorwerpen aanzienlijk is gestegen. Zo konden in Wenen in de afgelopen drie jaar 99 procent van door de Vind-dienst gemerkte sleutels aan de verliezers wor den terugbezorgd. ten. Het offer, dat Duitse legionnairs in In dochina hebben gebracht, is volgens deze brochure hoger dan dat van de Amerikaan se soldaten in Korea. De socialisten be weren, dat sedert het einde van de oorlog 230.000 Duitsers voor het legioen zijn aan geworven, van wie meer dan de helft zou den zijn gerecruteerd uit de merendeels door SS-lieden bezette krijgsgevangenen kampen. Reeds anderhalf jaar geleden heeft de socialistische partij een dergelijke actie tegen het legioen ondernomen. Bij die ge legenheid heeft dr. Adenauer in de Bonds dag verklaard, dat het wenselijk ware in dien de opmerkzaamheid van andere lan den op de methoden der werving van legionnairs in de bondsrepubliek werd ge vestigd. Deze verklaring werd gedaan nadat bij Schweigen in de Palts een grensincident v/as voorgekomen, toen de Duitse grensbe waking een Frans militair transport, waar mee naar zij meende vrijwilligers voor het legioen werden vervoerd, wilde contro leren. Volgens de thans uitgegeven socialis tische brochure zouden de Fransen van hun positie als bezettende mogendheid gebruik maken om aangeworven Duitsers door mid del van militaire transporten naar Frank rijk te vervoeren. Daarbij zou vaak van de Franse Rij nflottille en van vliegtuigen ge bruik worden gemaakt. De jonge socialisten hebben de verdedi ging van Dien Bien Phoe „zonder erbarmen en zinloos" genoemd. De Duitsers, die in Indochina sterven, worden volgens hen „nutteloos geofferd voor een corrupte economische groep, die niet wil inzien, dat het tijdperk der koloniale heerschappij voorbij is." Van de West-Duitse regering eist de socialistische organisatie, dat zij bij de ge allieerde Hoge Commissie zal protesteren en terstond maatregelen zal treffen om aan de Frans-Duitse grens „mensensmokkel" onmogelijk te maken. De interpellatie, die de socialistische fractie over de werving heeft ingediend, zal de bondsregering noodzaken zich binnen kort in de Bondsdag uit te spreken. Zij heeft reeds bij vroegere gelegenheden haar misnoegen tot uitdrukking gebracht, en daarbij steeds voorop gesteld dat het legioen de ontwikkeling van betere ver houdingen met Frankrijk niet in de weg mag staan. Enkele maanden geleden heeft de Bondsregering aangekondigd, dat zij een voorlichtingsactie zou beginnen om de jeugd tegen wervers voor het legioen te beschermen. Deze zou worden geconcen treerd in de steden der Franse zone, waar zich, naar men vermoedt, de centra der werving bevinden. Op het nippertje SINGAPORE (United Press) Het on der Panamese vlag varende schip Shapur heeft een 23-jarige Duitse legionnair uit het water opgevist waarin haaien voor komen die 17 uur daarvoor van boord v/as gesprongen met twee kameraden, toen zij door het Noorse schip Skaubryn naar Indochina werden gebracht. Van de twee andere mannen was geen spoor te vinden. De Shapur bracht de man naar Singapore, waar hij in een ziekenhuis werd opge nomen. Hij zal waarschijnlijk aan de Duit se consul worden overgegeven voor moge lijke repatriëring naar Duitsland. Zij zijn afkomstig uit: Indonesië: 1800, Verenigde Staten: 30, Suriname: 286, Nederlandse Antillen: 118, statenloos: 110, België: 93, Duitsland: 88, Zuid-Afrika: 68, India: 32 en voorts in kleinere aantallen uit nog ruim 30 andere landen Gids voor buitenlandse studenten Een gids in zakformaat is thans in een oplage van 6000 stuks verschenen, uitge geven door de FSS. Daaruit kan de bui tenlandse student nog voor hij in ons land is, alle voor hem belangrijke inlichtingen over zijn studie en zijn leven in Neder land opdiepen. Het boekje is in de En gelse taal gesteld. De meeste Nederlandse studenten moe ten kunnen rondkomen van een maande lijkse toelage van f 160, zo zegt het boekje. Buitenlandse studenten dienen echter minstens f 200 tot hun beschikking te heb ben, aangezien zij geen ouders of familie leden hebben, die bijvoorbeeld voor het wassen en het onderhoud van de kleding kunnen zorgen Drieduizend gulden moe ten voldoende zijn om alle kosten, inclu sief de studiekosten, voor de buitenlandse student voor een jaar te dekken. Grondige kennis van de Nederlandse taal wordt van bijzonder groot belang ge acht. „Maar al te dikwijls nemer, buiten landse studenten aan, dat zij het Neder lands vrij spoedig zullen leren na hun aankomst. Zij komen dan meestal tot de ontdekking, dat het hun een jaar kost deze taal voldoende te leren beheersen om van de college's te kunnen profiteren". Enkele universiteiten in Nederland heb ben voor buitenlandse studenten cursus sen in de Nederlandse taal georganiseerd. In de gids kan men voorts uitvoerige inlichtingen over de Nederlandse universi teiten lezen. Data waarop zij in Haarlems omgeving wordt toegepast Hieronder laten wij een opgave volgen van de data waarop in de genoemde netten van het telefoondistrict Haarlem de nieu we gésprekkentarieven zullen worden toe gepast. Onlangs gaven wij een overzicht van de verhoogde tarieven: locale gesprek ken gaan vier cent per drie minuten kos ten, de interlocale gesprekken worden naar nieuwe maatstaven berekend, waarbij kor te gesprekken goedkoper, lange duurder zullen worden. De nieuwe tarieven gaan in voor Uit geest en Castricum op Donderdag 8 Juli, Spaarndam en Zandvoort op Vrijdag 9 Juli, Hoofddorp en Nieuw Vennep op Za terdag 10 Juli, Beverwyk en Heemskerk op Zondag 11 Juli, Lisse, Sassenheim en Noordwijkerhout op Dinsdag 13 Juli, Hil- legom en Bennebroek op Woensdag 14 Juli, Santpoort op Donderdag 15 Juli en IJmui den op Zondag 18 Juli. In het telefoonnet Haarlemzullen de gewijzigde tarieven vermoedelijk omstreeks half Augustus ingaan. De data voor de netten Abbenes, Lijn den, Rijk, Vijfhuizen en Wijk aan Zee kun nen, i.v.m. te treffen bijzondere technische voorzieningen, voorlopig nog niet worden vastgesteld. Maandagavond is een personenauto waarin acht arbeiders zaten, bij de Tjon- gerbrug onder Oudeschoot tegen een boom gereden. Twee der arbeiders kwamen hierbij om het leven. De overige zes inzittenden werden licht gewond. Een der slachtoffers, de 50-jarige J. O. uit Oranjewoud was gehuwd en va der van 4 kinderen: de ander, J. B. uit Oudeschoot, laat een vrouw en één kind achter. De arbeiders keerden van hun dagelijkse werkzaamheden uit de Noord-Oostpolder terug. De politie stelt een onderzoek naai' de oorzaak in. Een ooggetuige heeft ver klaard, dat een van de voorwielen van de auto afliep. Het zeer drukke programma van de Ken- nemer Turnkring (Sportweek, Olympische Dag, Kringuitvoering) zal er zeer zeker oorzaak van zijn, dat de deelneming aan de athletiek-competitie dit jaar beneden de verwachting is gebleven. Dit keer hadden zich slechts drie heren- en zes damesgroepen aangemeld, waarvan één damesgroep niet is opgekomen. Daar deze groepen nog verdeeld waren in drie klas sen, was er van strijd in de verschillende klassen nauwelijks sprake. De prestaties kunnen bevredigend ge noemd worden. T. Handgraaf van Concor dia liep de 100 meter in 12.4 sec. Hij be reikte ook de beste prestatie bij hinkstap- sprong (11.05 meter). Discuswerpen en kogelstoten waren voor H. Gansner O.S.S., die 27.29 meter en 9.82 meter liet noteren. Bij de dames was mejuffrouw T. Hand- graaf (Concordia) evenals vorige jaren de snelste op de 10') meter; zij liet 13.2 sec. voor zich afdrukken. Zij was ook op alle werpnummers eerste. Bij het kogelstoten behaalde zij een af stand van 9.60 meter en bij discuswerpen 27.23 meter. Mejuffrouw R. Beyen (Bloemendaalse Gymnastiekvereniging) overtrof haar ech ter bij de Duitse driesprong met een sprong van 9.05 meter. De ploegresultaten na de eerste avond luiden: Dames: eerste klasse: BGV 6163 punten, Concordia 5668 punten; tweede klasse: BGV 4295 punten; derde klasse: Bato 3449 pun ten, BGV 2506 punten. Heren: eerste klasse: OSS 4152 punten; tweede klasse: Concordia 3211 punten, VOLO 3056 punten. Onder grote belangstelling heeft „Aurora" zijn seriewedstrijden korfbal gehouden. Een goede organisatie, onder leiding van H. de Vries, zorgde voor een perfecte af werking van het programma. De prijswinnaars waren: Afdeling 1: Algemene, Aurora en Rohda. Afdeling 2: MÉO, Charlois en Algemene. Afdeling 3 A: Oosterkwartier, Rohda en Oosthoek. Afdeling 3 B: TCNH, Haarlem en Zuider kwartier. Afdeling 4: Oosthoek, KCO, Charlois. Afdeling 5: MEO, Charlois en Nieuw Flora. Afdeling 6 A: DSV, Rohda en Haarlem. Afdeling 6 B: MEO, Watervliet en Ooster kwartier. BINNENLAND De marines der in het Kanaal-comman do van de N.A.V.O. verenigde landen houden van 16 tot 25 Juli de voornaamste gemeen schappelijke oefening van dit commando in 1954, oefening „Haul". Belgische, Britse, Franse en Nederlandse oorlogsbodems en vliegtuigen zullen hierbij de „blauwe" zee strijdkrachten vormen. Zij omvatten onge veer twintig torpedobootjagers, escortesche pen en snelvarende patrouillevaartuigen en vijfenveertig mijnenvegers, tezamen met een dertigtal hulpschepen en schepen van ver schillende aard, die konvooien zullen vormen. Op de rijksweg bij Ede zijn Maandag twee autobussen, een Noorse en een Neder landse, met elkaar in botsing gekomen, toen de Noorse wagen een file verliet en naar het linker weggedeelte ging. Verschillende in zittenden van beide bussen liepen lichte ver wondingen op. Een dame uit Nieuwendijk brak een arm. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. In een onderhoud met de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de Stichting voor de Landbouw op nieuw met klem aangedrongen op het ver lenen van een toeslag voor rogge. Hoewel ook de minister van menig is dat slechts door een dergelijke toeslag een volledige vergoeding der productiekosten van rogge kan worden verkregen, kon nog geen enkele definitieve toezegging worden gedaan. In Mei van dit jaar zijn 20 branden voorgekomen, waarbij boerderijen totaal vernield of zwaar beschadigd werden. De directe schade, door deze branden aange richt, wordt geraamd op f737.000. Bij deze branden zijn 16 varkens, 7 koeien, 1 paard en 1300 stuks kleinvee (pluimvee) om gekomen. De Bond voor Staatspensionnering heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid twee adressen gezonden. In het ene adres wordt gezegd dat de uitkeringen krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorzie ningen dienen te worden aangepast aan de gestegen prijzen. De minister wordt ge vraagd, dit te willen verwezenlijken. In het andere adres betreurt de bond het dat in het rapport van de Sociaal Economische Raad over de ouderdomsvoorziening de gedachte van premie-vrij staatspensioen niet wordt verwezenlijkt. Zaterdag was er in Dokkum voor het eerst gelegenheid, het speciale Bonifatius- poststempel te verkrijgen. Er werd veel ge bruik van gemaakt. Het postkantoor kreeg van te voren reeds uit binnen- en buiten land tal van brieven toegezonden met ver zoek, het stempel hierop te willen plaatsen. Van gisteren af heeft de rijdende postauto een plaats gevonden op de Zijl voor het stadhuis. Door de opsporingsdienst van PTT werd in samenwerking met de rijkspolitie in Farmsum, gemeente Delfzijl, een clan destiene zender, genaamd ..De vliegende schotel", alias „Studio Schildmeer" opge spoord en in beslag genomen. Tegen de eigenaar, de landarbeider D. N. werd proces verbaal opgemaakt. In Rotterdam is op 73-jarige leeftijd overleden mejuffrouw A. M. J. A. Meijer, die van 1924 tot 1937 voor de R.K Staats partij zitting had in de Tweede Kamer. Voorts was zij lid van de Provinciale Staten van Zuid Holland en van de gemeenteraad van Rotterdam, lid van het bestuur van de federatie van R.K. vrouwenbonden en secre taresse van de „Union Internationale des Ligues Catholiques Feminines". In 1925 werd zij als eerste vrouw in Nederland benoemd tot regentesse van een strafgevangenis. Me juffrouw Meijer was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en draagster van de médaille Reine Elisabeth, die zij ontving voor haar hulp aan Belgische kinderen in 1914. De West-Duitse Bondsregering heeft vandaag Dinsdag, toestemming gegeven tot de invoer van runderen uit Nederland ter waarde van 300.000 DM. Voorts mogen spi ritualiën uit Nederland worden ingevoerd ter waarde van 30.000 DM. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse wethouder van Sociale Zaken, de heer A. J. M. Angenent, zal Don derdag 8 Juli geen spreekuur houden. ADVERTENTIE De zwem- en basketballvereniging „Sant poort" heeft op keurige wijze een deel van de Haarlemse zwemkampioenschappen ver zorgd. De wedstrijden vonden plaats in het zwembad „Velserend" dat zich voor de lange afstand bijzonder goed leent. Hel pro gramma vermeldde de 400 meter vrije slag, zowel voor dames als voor heren. Voor deze nummers bestond een zeer grote belang stelling van de zijde van de zwemmers. De 400 meter vrije slag eindigde in een overwinninig van W. Geurtsen, die resoluut in zijn serie de leiding nam om deze niet meer af te staan. Wildschut van DWR, die in de laatste tijd sterk naar voren komt, werd tweede, terwijl R. Prins derde werd. Bij de dames was Elly Hölsken de winna res. Met ruime voorsprong werd zij eerste. Op den duur zal aan de langere afstanden meer plaats op de progrrmma's moeten wor den verleend, nu het lange afstand-zwemmen tot zulk een grote ontwikkeling komt. De 100 meter rugslag dames eindigde in een overwinning van Ina Braun, die op deze vrije zware baan 1 m. 28 sec. maakte. Het stemt tot genoegen dat zich op de school slag dames een nieuwe zwemster heeft aan gemeld, die zeer spoedig tot goede resul taten zal komen namelijk M. Fuykschot. Dit jeugdige zwemstertj 2 presteerde het Jopie Spoor, die sinds enige jaren de enige pro minente schoolslagzwemster van de Haar lemse Kring is, te benaderen. Na de eerste 50 meter keerden beiden vrijwel gelijk, fas in de laatste meters kon de titelhoudster haar titel opnieuw veilig stellen. Na afloop van de wedstrijden bleven de deelnemers(sters) nog lange tijd bijeen in het restaurant, waar een orkestje, samen gesteld uit leden van de zwem- en basket ballvereniging „Santpoort" voor dansmuziek zorgde. De gedétailleerde uitslagen waren als volgt: 50 m. vrije slag meisjes: 1. E. Pommerel (ZBVS) 34.4 sec.; 2. M. Fuykschot (HVGB) 35.2 sec.; 3. L. Bouwer (HVGB) 35.4 sec. 100 m. rugslag dames: 1. Braun (DWR) 1 m. 28 sec.; 2. N. Smit (HVGB) 1 m. 32 sec.; 3. E. Hölsken (Haarlem) 1 m. 33.8 sec. 400 m. vrije slag heren: 1. W. Geurtsen (HPC) 5 m. 28.5 sec.; 2. R. Wildschut (DWR) 5 m. 40.2 sec.; 3. R. Prins (HPC) 5 m. 41.2 sec. 100 m. schoolslag dames: 1. J. Spoor (DWR) 1 m. 31 sec.; 2. M. Fuykschot (HVGB) 1 m. 32.9 sec.; 3. mevrouw Otto Proper (Haarlem) 1 m. 36.6 sec. 5 x 50 m. vrije slag estafette meisjes: 1. Velser Zwemvereniging 3 m. 14.6 sec.; 2. DWR 3 m. 30.6 sec.; 3. Zwemclub Haarlem 3 m. 26.6 sec. 4 x 50 m. wisselslag estafette heren: 1. HPC in 2 m. 21.2 sec,; 2. HVGB in 2 m. 24 sec.; 3. Zwemclub Haarlem in 2 m. 26.8 sec. 400 m. vrije slag dames: 1. E. Hölsken (Haarlem) 6 m. 16.4 sec.; 2. M. Smit (HPC) 6 m. 28.1 sec.; 3. N. Smit (HVGB) 6 m. 43 sec.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10