Plannen voor wapenzendingen naar Noord-Vietnam herzien Snelverkeer eiste doden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Moeilijk Parijs zoekt versterkingen in Duitsland en Noord-Afrika Geen direct crisisgevaar; politieke toestand onzeker Stijgende bezorgdheid in Washington De wrijving tussen K.V .P. en P.v.d.A. Samenwerking in het kabinet onaangetast Brand in bouwput Velser tunnel Amerikaanse geleerden tekenen protest aan Het woord is aan Noodtoestand in Japans watersnoodgebied Jordanië kan Israëlische hebzucht niet alleen aan Vaart op Bikini vrijgegeven Deens protest tegen olie monopolie van Onassis Hervorming onderzoek geëist Betaling voor Birma-weg Weerrapport Is 0 0 0 68e JAARGANG No 302 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 6 JULI 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 150 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 et. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A 1) Huijsman EEN DELEGATIE van de Indonesische regering is naar ons land gekomen om onderhandelingen te voeren of zoals geble ken is: eisen te stellen. Eisen tot opheffing van de Unie en tot afstand van Nederlands Nieuw-Guinea, waarop zij nimmer duide lijk geworden rechten meent te kunnen doen gelden. Er is enige dagen beraad slaagd; daarop heeft men het gesprek on derbroken omdat de Indonesische afvaar diging met haar regering wilde overleggen. Vanmorgen om elf uur is het hervat. Het is verleden week in stroeve sfeer begon nen: de Indonesiërs onder leiding van hun minister van Buitenlandse Zaken Soenarjo waren onverhoeds verschenen, ofschoon zij dit eerder en met de gebruikelijke termijn van voorbereiding hadden kunnen doen: men was al eerder bereid hen te ontvangen. Nu moest plotseling een Nederlandse dele gatie worden samengesteld, waarin de mi nisters Luns, Van de Kieft, Zijlstra en Donker en de staatssecretaris Blom zitting hebben. Het bezoek was bovendien ingeluid met een lawaaiig protest van Indonesische dagbladen tegen een verklaring van de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta, graaf van Bylandt. Deze had in hoffelijke termen een aantal beweringen van een comité van Indonesische politieke partijen, gericht tegen Nederland, weerlegd. Men schijnt dat als een soort belediging te heb ben opgevat. Men heeft geëist dat de In donesische regering de Hoge Commissaris tot „persona non grata" zou verklaren dewelke Latijnse term vertaald kan wor den met „niet welgevallige persoonlijkheid" en deswege aan onze regering zou ver zoeken, hem terug te roepen. Een Hoge Commissaris, of ambassadeur, of gezant, wordt evenwel niet uitgezonden om te zwijgen als zijn land en landgenoten ten onrechte worden gehekeld. En het is ook in het internationale verkeer allerminst ongebruikelijk, te worden tegengesproken. Dit geval zowel als de wijze van ver schijning en de toon van de Indonesische delegatie hebben een trieste indruk ge maakt, ook omdat zij niet beantwoorden aan de reputatie van hoffelijkheid die In donesiërs in ons land genieten. Zij beter gezegd: hun huidige regeerders schijnen in een stemming van gegriefdheid te ver keren, waarvan de oorzaak niet helder is. Ten aanzien van de Unie-verdragen zal hun wel formeel succes beschoren zijn, ten aanzien van Nieuw-Guinea niet, zoals op nieuw duidelijk is gemaakt en tevoren dui delijk geweest moet zijn. Maar dat dit laat ste de houding van deze tijd zou moeten verklaren schijnt niet aannemelijk; het be wind van de jonge onafhankelijke repu bliek heeft waarlijk genoeg probiemen aan zijn hoofd om die nog eens gaarne met Nieuw-Guinea te willen vermeerderen en van een populaire drang naar het bezit van dit ook voor Indonesië verre land is zeker geen sprake. De Haagse Post heeft verondersteld: „In strijd met de financiële, economische en maatschappelijke belangen van Indonesië wil Djakarta zich vermoe delijk geheel losmaken van het Westen om zich op Azië en op het communisme te oriënteren." Dit vermoeden ten aanzien van het communisme delen wij niet, ook al wordt het ten aanzien van zo velerlei kwes ties de wereld ononderbroken voorgehou den, zodat zij, die dit alles aanvaarden, vergezeld door het communistische spook een benarde levensweg moeten gaan. De huidige Indonesische regering moge op vakverenigingen steunen, waarin commu nisten zich sterk doen gelden; dat wil even wel geenszins zeggen dat zij haar eigen gezag en de onafhankelijkheid der repu bliek op het spel zou willen zetten door communistische invloed van buiten binnen te halen. Veeleer lijkt zij geneigd, het com munisme als argument tegen anderen uit te spelen. De Hoge Commissaris heeft in zijn aangevochten verklaring eraan herin nerd, dat. de helft der belastingen, die de regering int door de Nederlandse bedrij ven in Indonesië wordt opgebracht. Men onderschat de intelligentie der ontwikkel de Indonesiërs als men veronderstelt dat zij zich van het voordeel, dat de aanwezig heid der kundig geleide Nederlandse be drijven in hun land ook anderszins voor hen oplevert, niet bewust zouden zijn. Handhaving van het Unie-verdrag, dat het voeren van een gemeenschappelijk bui tenlands beleid veronderstelt en geenszins met de werkelijkheid overeenstemt, heeft geen klare zin meer. Men zou het door een andere, reëler overeenkomst kunnen ver vangen die de Indonesische regering de voldoening zou verschaffen te kunnen verklaren, dat zij met Nederland in betrek kingen staat die geen buitengewone bin ding aanduiden. Ten opzichte van de aan het Unie-verdrag gekoppelde R.T.C.-proto collen bestaan vermoedelijk hunnerzijds nog wel wensen, om die ten dele, in hun eigen voordeel, te handhaven. Tot zover was dit geschreven toen een zeer kort communiqué betreffende de van morgen gehouden zitting der delegaties ons bereikte. Blijkbaar heeft daarin de Indone sische delegatie niet het standpunt ingeno men, dat de kwestie-Nieuw Guinea per se tegelijk met de andere aanhangige zaken behandeld moet worden en dat zij anders niet meer bereid zou zijn tot verder onder handelen. Van Nederlandse zijde ziet men nog een mogelijkheid om het gesprek voort te zetten, beter gezegd: om ermee te be ginnen, want tot dusver heeft de conferen tie zich bepaald tot van weerszijden afge legde verklaringen. Daarom is nu de voor keur gegeven aan het beleggen van een informele samenkomst,waaraan uitsluitend de gedelegeerden vijf van Indonesië en vijf van Nederland zullen deelnemen: dus zonder hun plaatsvervangers en advi seurs. Misschien duidt dit op een lichte opklaring in de situatie. Het ziet er nog wel uit als een moeilijk geval. R. P. TOKIO (United Press). De Japanse legering heeft de prefectuur Jamagoetjsi, die door ernstige overstromingen wordt geteisterd, tot noodgebied verklaard. Af delingen van de jonge Japanse verdedi gingsstrijdkrachten, die met Amerikaans materiaal zijn uitgerust, zijn op verzoek van de gouverneur begonnen met het over brengen van drinkwater, kleding, medica menten en andere artikelen naar de ge troffen gebieden. WASHINGTON (Reuter) Amerikaanse defensie-autoriteiten hebben meege deeld, dal de plannen voor het verschepen van Amerikaans oorlogsmateriaal naar de Franse Unie-strijdkrachten in Noord-Vietnam worden herzien ten einde er voor te zorgen dat de wapens niet in communistische handen vallen. De bezorgd heid in de Verenigde Staten over het lot van de wapenzendingen was toegenomen door de Franse terugtocht uit delen van de delta van de Rode Rivier en berichten over het vernietigen van oorlogstuig door de Fransen om te voorkomen dat het door de oprukkende opstandelingen wordt gebruikt. Met nadruk werd te Washington verklaard, dat er geen besluit omtrent een beëindiging van de wapenzendingen naar Noord-Vietnam zal worden genomen, voordat bekend is of de Fransen van plan zijn hun linies rondom Hanoi en Haiphong te handhaven. Het verschepen van oorlogsmateriaal naar Zuid-Vietnam wordt volgens plan voortgezet, aldus de Amerikaanse defensie-autoriteiten. De Franse regering heeft de militaire bevelhebbers in Frankrijk en de Franse zóne van Duitsland opgedragen na te gaan, welke militairen onder hun bevel gemist kunnen worden voor dienst in Indochina, aldus is in Parijs gemeld. Officieren ramen dat 30.000 a 40.000 man versterkingen no dig zijn om een solide verdediging op te bouwen, in het bijzonder in Hanoi en de delta van de Rode Rivier. Uit betrouwbare bron in Parijs is ver nomen, dat als het „uitkammen" van de troepen in Frankrijk en Duitsland niet vol doende versterkingen oplevert, de regering nieuwe maatregelen zal overwegen. Moge lijk zouden beroepssoldaten uit Noord- Afrika naar Indochina worden gezonden en vervangen door dienstplichtigen. Ook zou de regering overwegen het parlement te vragen het verbod om dienstplichtigen naar Indochina te zenden op te heffen. Luidcns de jongste berichten uit Hanoi zijn de Franse troepen teruggetrokken tot een punt ongeveer 35 km ten Zuiden van de stad, na de ontruiming van het Weste lijke bastion Phoely. Desertie Radio-Vietminh verklaarde Dinsdag, dat in de periode van vijf maanden die eindig de op 19 Mei 34.873 Vietnamezen naar de opstandelingen zijn overgelopen. Het aan tal deserties „groeit met de dag en bezorgt de Fransen grote moeilijkheden", aldus dit bericht. In de straten van Hanoi ziin aanplakbil jetten verschenen, waarin de autoriteiten een beroep doen op de Fransen en Vietna mezen om kalm te blijven onder de bedrei ging van de stad door de Vietminb. „Het Frans-Vietnamese legercorps is goed. Het kan en zal vechten, aldus de tekst der bil jetten, die worden verspreid als strijdmid del tegen de golf van pessimisme, die over Hanoi is geslagen sinds de terugtocht van de Franse Uniestrijdkrachten. In de aan plakbiljetten wordt voorts met nadruk verklaard dat de ontruiming van het Zui delijke gedeelte van de delta is geschied in overeenstemming met de Vietnamese regering: „Indien de Vietminh de onder handelingen te Genève afbreekt en de strijd wenst voort te zetten, zullen wij hen in een betere positie dan tevoren onwach- ten". Vrouiven vertrekken Het bestuur van Hanoi maakt zich zor gen over ruim twee honderdduizend vluch telingen uit het ontruimde gebied, die voor het merendeel in kampen ten Zuiden van Hanoi zijn ondergebracht. Verscheidene Franse zaken te Hanoi doen de vrouwpn hunner Franse werknemers naar Frank rijk of Saigon vertrekken. Het leven in de stad heeft echter, zowel overdag als des nachts, zijn gewone aanzien behouden. De openbare diensten werken normaal en cafés, nachtclubs en bars doen goede zaken. Uitwisseling Na de eerste besprekingen te Troeng Gid tussen officieren van de Franse Unie en de De vroegere nazi-veldmaarschalk Von Patilus, Duits bevelhebber van Stalingrad, is weer in het openbaar te Berlijn ver schenen. Hij heeft meer dan tien jaar in Russische krijgsgevangenschap door gebracht. AMMAN (Reuter) Koning Hoessein van Jordanië heeft de hoofden der andere Arabische staten morele en financiële steun gevraagd bij het beschermen van de Jordaanse grens tegen „de hebzucht van Israel". De beperkte hulpbronnen van Jor danië, aldus Koning Hoessein, stellen het land niet in staat alles alleen te doen. Koning Hoessein heeft een bezoek van vijf weken aan Groot-Brittannië afgezegd. Vietminh is een bekendmaking uitgegeven, waarin wordt medegedeeld, dat op 14 Juli de eerste zieke en gewonde krijgsgevan genen in Indochina uitgewisseld zullen worden. Volgens het communistische persbureau „Nieuw China" is de agenda van de be sprekingen aldus vastgesteld: De kwestie van de krijgsgevangenen; de afkondiging van een staken van het vuren; de afbake ning van zones voor de hergroepering van de strijdkrachten van beide partijen; de instelling van een gemengde commissie en de kwesties die op militaire besprekingen te Genève naar de militaire besprekingen in Indochina zijn verwezen. Zes officieren van het Cambodjaanse leger zijn te Genève aangekomen voor mi litaire besprekingen met leden van het Vietminh-opperbevel over een beëindiging van de gevechtshandelingen in Cambodja. Men verwacht, dat de onderhandelingen heden zullen beginnen. Ngo Dinh Diem heeft een nieuwe Viet namese regering en een commissie voor de nationale verdediging van Noord-Vietnam gevormd. AFP vernam te Saigon, dat Ngo Dinh Diem behalve eerste-minister ook minister van Binnenlandse Zaken en van Defensie is geworden. Verder werden genoemd Tran Van Do als minister van Buitenlandse Za ken en Tran van Chuong als minister van Staat. TOKIO, (Reuter) De Japanse raad voor de visserij heeft bekendgemaakt, dat schepen weer zonder gevaar in het gebied van Bikini kunnen komen, het eiland in de Stille Oceaan, waar de Amerikanen hun jongste waterstofbomproeven hebben ge nomen. De bemanningen wordt echter aan geraden niet in het gebied te zwemmen. Japanse geleerden hebben in het gebied een nauwgezet onderzoek ingesteld. (Van onze parlementaire redacteur) In parlementaire en regeringskringen in Den Haag overheerst het vermoeden, dat sinds de verklaring van het bestuur van de K.V.P. op Zondag jongstleden de politieke spanning en de politieke verhoudingen zijn toegespitst, maar dat er nog geen onmid dellijk crisisgevaar zou dreigen. Met het oog hierop is het van belang acht te slaan op het verschil, dat juist op dit moment nog wel schijnt te bestaan tussen de houding, die het K.V.P.-bestuur aan neemt en anderzijds die van de tot de K.V.P. behorende ministers. Het is bijvoorbeeld merkwaardig, dat als vaststaand kan worden aangenomen, dat vóór de Zaterdag jongstgeleden in Utrecht gehouden kaderbijeenkomst van de Partij van de Arbeid, toen algemeen bekend was, dat onder meer dr. Drees daar het woord zou voeren, niemand in de ministerraad hieromtrent ook maar iets gezegd heeft. Met andere woorden: geen van de overige leden van het kabinet zou ook maar een ogenblik kenbaar hebben gemaakt, het minder gewenst te achten, dat de minister president aan het hoofd staande van een gemengd kabinet op een dergelijke bij eenkomst zou verschijnen en zich zou laten horen. Bovendien kan ik verzekeren, dat in de gisteren gehouden ministerraad evenmin achteraf aan deze hele aangelegenheid ook maar één woord is besteed! Met andere woorden, voor de K.V.P.- ministers schijnt er voorshands nog geen enkele aanleiding te bestaan om binnen het kabinet de daar tot dusver héél goed te achten verstandhouding te verstoren en ik heb de indruk dat de ministers, die deel uitmaken van de P. v. d. A. hier evenmin aanleiding toe vinden. Intussen hoeft men zich niet te verhelen, dat tussen de twee hier genoemde partijen buiten het kabinet de verhoudingen onge twijfeld minder goed zijn geworden. Wij hebben trouwens een enkele keer in de Kamer ook al iets kunnen bespeuren van wat men dan een minder goed humeur zou kunnen noemen. „Humeurig" parlement Een van de belangrijkste voormannen van de P. v. d. A. verklaarde mij. toen ik hem om zijn oordeel over de algemene politieke toestand vroeg: „Ik wil niet ver helen dat volgens mij door en na het man dement de verhoudingen bepaald vergiftigd zijn en vandaar dat ik het mandement buitengewoon betreur. Ongetwijfeld heeft de jongste verklaring van het bestuur van de K.V.P. er meer toe bijgedragen om dat vergiftigingsproces aan te wakkeren dan het tegen te gaan. Dit neemt niet weg, dat als men mij vraagt, er toch niet een onmid dellijke botsing in het vooruitzicht is, zodat een direct gevaar voor een kabinets crisis niet bestaat. Iets anders is echter, dat onder de omstandigheden en verhoudingen zoals die geworden zijn op een gegeven ogenblik misschien zelfs zonder dat men het op dat moment verwacht, een conflict Vanmiddag omstreeks 12 uur brak een korte doch heftige brand uit in de bouw put van de Velser tunnel. Een z.g. heet- master, die gebruikt wordt voor het koken van asfalt, raakte in brand, waardoor - bovendien een gasfles ontplofte. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar de asfaltinstallatie werd zwaar be schadigd. De brand, die zich, in het mid delste deel van de bouwput aanvankelijk ernstig liet aanzien en met zware rook ontwikkeling gepaard ging, is door arbei ders van de tunnelbouw met behulp van aansluitingen op de waterleiding geblust. kan ontstaan of liever veroorzaakt worden. Met andere woorden, de politieke toestand is ten onzent bepaald onzekerder gewor den." In leidende kringen van de P. v. d. A. leeft op het ogenblik de zienswijze, dat er geen enkele aanleiding bestaat om onmid dellijk op de uitdaging van het K.V.P.- bestuur te reageren. Veeleer schijnt men een standpunt in te nemen, dat het niet zo zeer aan de P. v. d. A. als juist wel aan de K.V.P. is om nu duidelijk kleur te beken nen, want de P. v. d. A. heeft van haar kant reeds enige weken geleden in haar ver klaring gezegd, dat aan de samenwerking met de K.V.P. een eind zou moeten komen indien aan Katholieken onmogelijk ge maakt wórdt lid van de P. v. d. A. te blijven. Maar juist de vraag of de Katho lieken al dan niet lid kunnen blijven is door het mandement in het duister gelaten en ook daarna van de kant van de K.V.P. niet verduidelijkt. Tenslotte ziet men met een zeer bijzon dere belangstelling de Woensdagavond door prof. Romme, voorzitter van de K.V.P.- fractie in de Tweede Kamer, te Amstelveen te houden redevoering tegemoet. KOPENHAGEN (Reuter) De Vereni ging van Deense reders heeft in een ver klaring de overeenkomst van de Argentijn se reder Onassis met de regering van Saoedi Arabië betreffende het vervoer van olie uit genoemd land. schadelijk voor de wereld genoemd. In de verklaring wordt gezegd, dat tot nu toe schepen van iedere vlag vrij voor dit vervoer konden mededingen, maar de overeenkomst leidt geleidelijk tot uit sluiting van alle tonnage, welke onder an dere vlaggen vaart dan de Saoedi Arabi sche. Men kan de overeenkomst dus als een duidelijk voorbeeld van vlaggendiscrimina- tie beschouwen. De Deense vereniging van reders heeft, zo wordt verder gezegd, deze ontwikkeling met grote verontrusting gevolgd en spreekt de hoop uit, dat de partijen zullen inzien, dat een dergelijke overeenkomst in strijd is met alle normale scheepvaartpraktijken en op den duur in haar nadeel zal blijken te zijn, daar zij schadelijk is voor de we reld, waarin wij allen leven. WASHINGTON (United Press) Op nieuw heeft de federatie van Amerikaanse geleerden haar stem verheven tegen het beleid dat gevolgd wordt bij het onder zoek naar de loyaliteit van Amerikanen. De federatie heeft een oproep gericht tot president Eisenhower om een commissie van verantwoordelijke burgers te benoe men, die een „hervorming" zouden moeten doorvoeren in het onderzoeksysteem. Tevens verzocht de federatie president Eisenhower aan alle bij dit onderzoek be trokken ambtenaren de opdracht te geven te weigeren „ernstig in te gaan" op be schuldigingen zoals tegen de atoomgeleer de Oppenheimer zijn ingebracht. In de verklaring van de federatie werd gezegd, dat het huidige veiligheidspro gramma „storende en gevaarlijke" ken merken bezat en bepaalde zelf-ontbinden- de trekken inhield. De federatie is van mening, dat elk systeem, dat de diensten van mannen als Oppenheimer verwerpt, „ophoudt op de juiste wijze aan de ge stelde taak te beantwoorden". In de verklaring wordt voorts gezegd, dat hoewel de zaak-Oppenheimer afge sloten is, de uitwerking daarvan geens zins als afgesloten kan worden beschouwd of zelfs maar kan worden geschat. Op 6 Juni heeft de federatie eveneens een aanval gedaan op het beveiligingspro gramma van de regering en verande ringen geëist. Zij vroeg toen een nauw- LONDEN (Reuter) Thailand heeft 3.763.000 betaald voor de bouw van de spoorweg tussen Siam en Birma, die ge durende de oorlog door krijsgevangenen der Japanners is aangelegd. De Britse mi nister voor Pensioenen, Osbert Peake, heeft in het Lagerhuis meegedeeld dat dit bedrag verdeeld zou moeten worden onder verschillende regeringen, wier on derdanen bij de aanleg van de spoorweg waren tewerk gesteld. De Britse regering zou ongeveer 180.00C krijgen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S De Montesquieu: Wij denken weinig na: het belang dat wij hebben bij het verwerven van juiste denkbeelden wijkt voor een ander belang, namelijk zekere rust, waarbij men zichzelf op aangename wijze vergeet. Een trieste aanblik levert het Zandvoortse strand in deze kille zomer. Waar bij normale weersomstandigheden duizenden zich in de zonneschijn koesteren, lopen nu enkele dapperen te huiveren en staan de lege badstoelen treurig in de miezelregen. En niemand doet er maar wat aan Sinds half vijf heeft het snelverkeer in Veisen gisteren een bedroevend zware tol geist: drie doden zijn er gevallen als ge volg van ernstige ongelukken, die alle drie te wijten waren aan onvoorzichtigheid der slachtoffers. In Driehuis reden te omstreeks half vijf twee arbeiders van de kalkzandsteenfabriek in IJmuiden per motorrijwiel op weg naar huis in de richting Santpoort. Volgens oog getuigen was de snelheid waarmee de be stuurder, de 21-jarige A. Groot uit Haar lem, de flauwe bocht naar rechts van de De Genestetlaan naar de Driehuizerkerk- weg passeerde, onverantwoordelijk groot. Van de tegenovergestelde kant naderde de lijnbus van de NZH uit Haarlem. De be stuurder van het motorrijwiel; een voor oorlogse middelzware machine, heeft de bocht als gevolg van zijn snelheid te ruim naar links moeten nemen en zag geen kans meer de bus te ontwijken. Hij probeerde er nog aan de voor hem linkerkant langs te komen, maar deze manoeuvre mislukte en met een zware slag botste de motor tegen de rechtervoorzijde van de autobus, die het voertuig enige meters meesleurde. De bestuurder moet op slag gedood zijn; zijn deerlijk verminkt lichaam kon pas later van de overblijfselen der totaal ver nielde motorfiets gehaald worden. De duo passagier, de 25-jarige Hillegommer W. P. Koster, was zo zwaar gewond aan hoofd en benen, dat hij tijdens het transport naar het ziekenhuis overleden is. De chauffeur van de bus, die zeer overstuur was, treft geen schuld. Zijn wagen was eveneens be schadigd. De bestuurder van de motor was gehuwd en had een kind. Bromfietser De derde dode van deze zwarte das: in het Velsense verkeer viel omstreeks half acht op het kruispunt RijkswegSlaperdijk nabij Santpoort. De gehuwde 53-jarige Amsterdammer D. v. d. Weij, die blijkens zijn papieren werkte voor de Stadszending der Nederlands Her vormde Gemeente aldaar, en aan de Ege lantiersgracht woonde, zou op zijn nieuwe, snelle bromfiets, die hij pas vier dagen in zijn bezit had, de Rijksweg kruisen naar de Slaperdijk toe. Zonder acht te slaan op het verkeer stak hij over; een uit de richting van de Velser pont komende auto mobilist kon hem niet meer ontwijken en v. d. W. werd geschept, kwam op de mo torkap terecht met het hoofd tegen de rech- tervoorruit van de auto en ook hij moet op slag. dood zijn geweest. De ontstelde bestuurder, die door het splinterende glas geen voldoende zicht meer had, bracht zijn door de noodlottige aanrijding aan de rechtervoorkant zwaar beschadigde wagen honderd meter verder tot stilstand. Medische noch geestelijke hulp mochten meer baten. De drie slachtoffers zijn voorlopig opge baard in het hoofdbureau van politie. De bromfiets van de Amsterdammer was ver nield. Ook deze autobestuurder heeft geen schuld aan het ongeval. Duitse motorrijder verongelukt Op de rijksweg ArnhemUtrecht nabij Ede is gistermiddag een motorry^r uit Duitsland in botsing gekomen met een per sonenauto, die slipte en dwars over de weg kwam te staan. De motorrijder, de 25-jarige C. H. R. H. uit Duisburg, werd op slag gedood. Zijn echtgenote, die op de duo zat, als mede de bestuurder van de auto, de heer L. O. uit Enschedé en zijn rnedeinzittende, de heer A. W. van B. uit Rotterdam, wer den ernstig gewond. Zo-.vel de auto als de motor werd zwaar beschadigd. (van hedenochtend 7 uur) weers- CU c UJ UI toestand •oS -ófj *-> u G O re ut Sr Si E hf ZS Stockholm regen NNW 2 24 0,3 Oslo nevel O 2 18 0 Kopenhagen onbewolkt ZO 3 19 2 Amsterdam zwaar bew. ZZW 7 16 8 Londen zwaar bew. W 5 16 2 Luxemburg zwaar bew. WZW 5 16 2 Parijs half bew. WZW 6 20 5 Bordeaux regenbui WZW 2 20 0,4 Grenoble onbewolkt windstil 20 Nice half bew. NW 3 27 0 Genève zwaar bew. ZZW 5 19 Zürich geheel bew. windstil 19 0,1 Locarno zwaar bew. windstil 25 0,4 Berlijn licht bew. Z 1 19 5 Frankfort regen Z 5 19 4 München regen ZW 2 17 1 Wenen half bew. windstil 0 Innsbruck zwaar bew. windstil 19 7 Rome onbewolkt Z 6 28 Ajaccio onbewolkt ONO 2 27 0 Mallorea onbewolkt windstil 0 keurige omschrijving van het begrip „risico voor de veiligheid". Over de beslissing van de commissie van atoomenergie tegenover dr. Oppen heimer wordt gezegd, dat deze beslissing „gebaseerd is geweest op een handvol voorvallen, die merendeels betrekking hadden op gebeurtenissen van 10 jaar ge leden". Deze gebeurtenissen waren vol gens de verklaring gehaald uit het ver band van een zeer eervolle carrière en een briljante en loyale staat van dienst aan het land, welke in belangrijkheid nauwelijks zijn weerga vond. Neerslag laatste 24 uur ENKEL*: BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking met enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Noord-West Weinig ver andering in temperatuur. 7 Juli Zon op 4.28 uur. onder 21 00 uur. Maan op 12 47 uur onder 23.27 uur. Maanstanden 8 Juli 2.33 uur- F.erste kwartier 16 Juli 1.29 uur: Volle maan 23 Juli 1.14 uur: Laatste kwartier 29 Juli 23-20 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 6 Juli Hoog water: 7 25 en 19 48 uur. Laag water: 3.07 en 15.20 uur Woensdag 7 Juli Hoog water: 8.10 en 20.36 uur. Laag water: 3.41 en 15.57 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1