Dr. M. J. Prinsen wijdt beschouwing aan taak van Commissarissen der Koningin Zwitsalette Mahlers Achtste Symphonie in Rotterdams Ahoy-hal PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN Wereldnieuws Provinciale Staten van Noordholland „De snelle industriële ontwikkeling in IJmond stelt de provincie voor uiterst belangwekkend probleem van bestuurlijk-planologische aard" De radio geeft Woensdag ZocU ió Uet zo 2 K E I P Gr. Houtstraat 1 37 naast Luior Communistische partijen: dertig millioen leden Verhouding tussen politie en reclassering BIJ CASTRICUM Zeven koeien op spoorbaan gedood Grandioze prestatie van Eduard Flipse Examens Trotski's moordenaar niet in vrijheid Geld- Magnaten DINSDAG 6 JULI 1954 „Tegenover u, die de volksvertegenwoordiging van de provincie Noordholland vormt, stel ik er prijs op bij de aanvang van mijn ambt de belofte af te leggen, dat het mijn streven zal zijn bij de vervulling daarvan te handelen naar de strengste maatstaven van rechtvaardigheid, onpartijdigheid en rechtschapenheid. Dat ik het daarbij als een plicht van de eerste orde beschouw de belangen van de provincie te dienen, zou nauwe lijks tegenover u behoeven te worden bevestigd, ware het niet, dat naar de letter van het geldend recht de Commissaris des Konings nog steeds vrijwel uitsluitend moet worden gezien als rijksorgaan", aldus richtte dr. M. J. Prinsen, de nieuwe Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, zich vanmorgen tot de leden van de Pro vinciale Staten van Noordholland, die in het gebouw aan de Dreef voor de eerste keer in de nieuwe zitting bijeen kwamen. Dr. Prinsen heeft in zijn rede een be schouwing gewijd aan de taak, die hem in Noordholland wacht. Na de Koningin dank te hebben gebracht voor het in hem ge stelde vertrouwen en minister prof. Beel, met wie hij gedurende zovele jaren in een sfeer van wederzijdse sympathie mocht samenwerken, erkentelijkheid te hebben betuigd, schetste spreker uitvoerig de ont wikkeling van het ambt van Commissaris der Koningin in de loop der tijden. Wel verre ligt achter ons de tijd, waarin naar Thorbecke's formulering de Com missaris des Konings „in zijn provincie de geest der Regeering moest uitdrukken, mededeeJen en ontwikkelen." Steeds min der gelijken de Commissarissen des Ko nings op de prefeeten, die de stem der Regering in de provincie hebben te doen horen. Ook heden ten dage ligt ongetwij feld nog een belangrijk deel van de taak der Commissarissen in hun functie als or gaan van het rijksbestuur. Doch in veel belangrijker mate dan tot nu toe in het algemeen werd aanvaard, moet naar spre kers opvatting de Commissaris der Ko ningin bij de uitoefening van zijn functie worden gezien als optredend als provinciaal functionaris. Ook bij zijn dagelijkse werk zaamheden en zelfs dikwijls bij de ver vulling van representatieve verplichtingen zijn het veelal in eerste instantie meer provinciale belangen, die hij vertegenwoor digt, dan die van het rijk. De ontwikkeling van zaken heeft meegebracht, dat het ac cent bij de vervulling van hun taak voor de Commissarissen thans veel meer dan voorheen ligt bij de provincie dan bij het rijk. Het is hun hoogste plicht, dat zij bij de vervulling van de bestuurstaak in de provincie de belangen daarvan voor ogen houden, hetgeen allerminst een achterstel ling van de belangen van het Rijk behoeft in te sluiten. Uitvoerig lichtte spreker zijn standpunt toe door nader in te gaan op de taak van de Commissaris der Koningin op twee bij zender belangrijke terreinen, namelijk dat van de handhaving van de openbare orde en dat van de bescherming bevolking. In verband met een en ander wijdde spreker voorts aandacht aan het vraagstuk van de verantwoordingsplicht van Gede puteerde Staten aan de Provinciale Staten, waarbij hij opmerkte, dat de commissie voor de herziening van de Provinciale Wet in haar onlangs aangeboden rapport voor stelt een bepaling op te nemen in de nieu we Provinciewet, krachtens welke de voor zitter en de leden van het college van Ge deputeerde Staten ieder afzonderlijk en tezamen aan de Provinciale Staten verant woording schuldig zijn voor het door het college gevoerde bestuur. Spreker juichte het toe, dat het accent van de taak van de Commissaris der Ko ningin meer en meer bij de provincie ligt, omdat in de latere jaren de plaats van de provincie in het Staatsbestel zo zeer in be lang is toegenomen. Zowel in omvang als Dr. M. J. Prinsen in intensiviteit nam de werkzaamheid der provincie toe. Naast hetgeen van ouds op het gebied van de waterstaat werd verricht valt te denken aan de activiteit der pro vincies in latere jaren op het terrein van de gas-, water- en electriciteitsvoorziening, op dat van wegen en kanalen en verkeers diensten, op dat van de industrialisatie onder meer door het instandhouden van een economisch-technologische dienst, op dat van de planologie, van de natuurbe scherming, en wel zeer in het bijzonder aan de voorzieningen op sociaal terrein. De te beperkte geldmiddelen van de pro vincie zullen haar veelal beletten zelf op grote schaal activiteiten te ontwikkelen, doch baanbrekend en stimulerend, zowel door de geesten rijp te maken als door het verstrekken van subsidies, zullen de pro vincies door haar bestuursorganen een zeer belangrijke taak kunnen vervullen. Tenslotte zette spreker uiteen, door in vogelvlucht een tocht door de provincie te maken, hoe in het bijzonder een benoeming tot Commissaris der Koningin in Noord holland hem heeft aangetrokken. Daarbij dacht hij in de eerste plaats aan Amsterdam, de stad, die met haar schil derachtige grachten en fraaie gevels steeds weer opnieuw niet alleen op de vreemde ling, maar op elke rechtgeaarde Nederlan der zo fascinerende werking uitoefent. Daarbij aansluitend herinnerde spreker aan de IJmond met de papier-industrie, de electriciteitscentrale van de provincie en zeer speciaal aan de Hoogovens en Staal fabrieken. De snelle industriële ontwikke ling in dit gebied stelt ons aldus spreker hier voor een uiterst belangwekkend probleem van bestuurlijk-planologische aard, waarvan de oplossing de grootste zorg zal eisen. Door sprekers medewerking aan de sub-commissie voor de bestuurlijke vraagstukken van de IJmond kwam hij met deze problematiek reeds nauw in aanraking ADVERTENTIE ZONBRILLEN m t spliich j u i t ql jiin HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Ac- cordeonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings- agenda. 13.18 Dansmuziek. 13.50 Platen. 15.15 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.35 Piano. 17.50 Regeringsuitzen ding: Rijksdelen overzee: De brievenbus faat open. Correspondentieclub o.l.v. Regina wart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18-20 Tour de France. 18.30 Beroemde figuren uit de wereldlitteratuur, causerie. 19.00 Lichte muziek. 19.15 Enige hoogtepunten van ons parlementaire leven, causerie. 19.30 Voor de jeugd- 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Metropole-orkest, koor en solist. 20.45 Uit het leven van een vervalser, hoor spel. 21.45 Porgy and Bess, opera (2e deel). 22.45 Oh, die slachtoffers, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.20 Platen. 23.40—24.00 Orgel. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.33 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.05 Paul Kru- ger, hoorspel. 12.10 Sopraan en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Vo caal ensemble. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op Pad. 13.20 Guglielmo Teil. opera (gr.). 15.00 Pianorecital. 15.35 Meisjes koor. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgelspel. 18.00 Militaire causerie. 18.20 Platen. 18.30 Spectrum van het Chr. Orga nisatie- en Verenigingsleven, causerie. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Vioolcon cert. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kerkkoor. 20.45 Platen. 21.15 Platen met commentaar. 21.45 Paul Kruger, hoorspel. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.30—24.00 Platen. TELEVISIE (AVRO, KRO, VARA en VPRO) 19.3020.30 Internationale wielerwedstrijden. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.05 Omroep orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.45 Platen. 17.50 De boekenmarkt. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 20.50 Platen. 21.00 Omroep-orkest en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vrijbuiters Radio dagboek. (Op 224 en 75 m.). LONDEN (Reuter) Volgens de jong ste te Moskou gepubliceerde cijfers be draagt het aantal communistische partij leden in de gehele wereld iets minder dan dertig millioen. In de landen met een com munistisch bewind wonen in totaal meer dan 900 millioen zielen, waaronder de 200 millioen van de Sovjet-Unie en de 600 mil lioen van continentaal China. Voor enkele niet communistische landen wordt het aantal leden van de communis tische partijen als volgt opgegeven: Ver enigde Staten 60.000, Groot-Brittannië 35.000, België 100.000, Nederland 50.000, Zweden 60.000, Finland 50.000, Japan 100.000, India 60.000, Frankrijk 800.000 en Italië 2.120.000. Deze cijfers gelden voor de periode tus sen 1948 en 1950, behalve voor India, waar het cijfer voor 1953 is vermeld. en werd hij daarbij door het uitermate grote belang van een doelmatige oplossing getroffen. Natuurschoon is niet misdeeld Op het gebied van het natuurschoon is de provincie niet misdeeld. Daarbij dacht hij aan de prachtige polderlanden van Water land, aan het natuurreservaat van de Ken- nemerduinen en aan de zee en het strand met haar vele badplaatsen. De liefhebber van de natuur vindt in spreker een warm medestander, zowel voor de geest als voor het lichaam is de recreatie, die de natuur voor gelukkig steeds breder lagen van de bevolking biedt, van onmisbare waarde. In de vogelvlucht terugkerend naar de hoofd stad van de provincie, Haarlem, cultureel en maatschappelijk centrum van Zuid- Kennemerland, zeide dr. Prinsen, dat zijn vrouw en hij zich gelukkig prijzen hier naar het dwingend voorschrift der wet woonplaats te zullen hebben. Met een beroep op de medewerking van de Provinciale en Gedeputeerde Staten te doen, waarbij hij die zijnerzijds gaarne ten volle toezegde, besloot de Commissaris der Koningin zijn rede. De vergadering werd bijgewoond door de minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, de secretaris-generaal van dit ministerie mr. J. M. Kan en de staats secretaris van het ministerie van Sociale Zaken mr. dr. A. A. van Rhijn. In de te Den Haag gehouden jaarverga dering vain het Nederlands Genootschap tot Reclassering heeft de voorzitter, mr, M. Ch. de Jong, in zijn openingsrede gesproken over de verhouding tussen politie en re classering. Hij noemde het een misvatting, dat tussen het werk van de politie en van de reclassering een scherpe tegenstelling 7,ou bestaan in die zin, dat de reclassering naast de misdadiger staat, terwijl de poli tie zich krachtens zijn functie tegen de misdadiger richt. Uiteindelijk loopt het werk parallel. Het uitgangspunt bij de re classering is gelegen in de liefde tot de naaste en het is het eerste doel hem te hel pen de goede weg te gaan. Een belangrijk nevenproduct van de reclassering is echter verhoging der maatschappelijke veiligheid. Immers elke geslaagde reclassering bete kent een gevaar minder voor inbreuken op een maatschappelijke rechtsorde. Derge lijke inbreuken te bestrijden is tevens het doel der politie. Ook besprak de secretaris mr. dr. N. Mul ler de verhouding met de politie, die hij hoopvol noemt. Bij de politie komt het so ciale element in de dienstvervulling meer naar voren dan vroeger, maar is nog niet zo sereen als met de rechterlijke macht. Het schijnt ons aldus de secretaris dat meer systematische voorlichting van de politie over de functie van de reclassering in het strafrechtelijk geheel sommige nog bestaande misverstanden zou opheffen en de samenwerking nog warmer zou kunnen maken. Functie van de psychiater De aandacht van de vergadering werd voorts gevraagd voor de functie van psy chiater bij de reclassering. De secretaris schreef hierover in zijn jaarverslag, dat de overheid zegt de noodzakelijkheid van psy chiatrische medewerking te erkennen, maar zij deed nog niet het nodige om daar in door middel van subsidies of door aan stelling van districts-psychiaters alom te voorzien. In de middagvergadering hield prof. mr. dr. P. A. H. Baan te Utrecht een referaat over de taak, die de psychiater te ver- De sneltrein van Amsterdam naar Alk maar, die in de nacht van Zondag op Maan dag even na twaalven halverwege Castri- cum en Uitgeest was, heeft zeven stuks vee uit een kudde van elf koeien, die via een dam op de spoorbaan was terecht ge komen, dood gereden. De koeien, die eigendom zijn van T. Schut uit Castricum, zijn vermoedelijk via een openstaand damhek op de spoorbaan beland. Zes koeien werden onmiddellijk ge dood en een andere moest later worden af gemaakt. De trein had veel vertraging. De andere vier koeien waren op de vlucht ge slagen. ADVERTENTIE Tegen PERIODIEKE PIJNEN: Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten richten heeft. Hij was van mening, dat deze in de toekomst meer en meer inge schakeld dient te worden. Voor de rechter lijke macht bij het beoordelen van hen, die met de justitie in aanraking komen. Vol gens prof. Baan dient er begonnen te wor den een samenwerking te verkrijgen tus sen het Nederlandse Genootschap tot Re classering en de Centrale Vereniging tot behartiging van de maatschappelijke be langen van geestelijk gestoorden in de maatschappij Er bestaan plannen in enkele delen van het land commissies samen te stellen, waarin ook een psychiater zitting zal nemen. Op het ogenblik beschikt ons land niet over voldoendg psychiaters, doch spreker nam aan, dat het aantal in de toe komst zal toenemen. Spreker verwachtte van deze plannen veel goeds. ADVERTENTIE Het 125-jarig bestaan van de Maatschap pij tot bevordering der Toonkunst is Za terdag in de Ahoy-hal te Rotterdam op grootste wijze gevierd. Onder leiding van Eduard Flipse werd de koorsymphonie van Mahler, de geweldige Achtste, uitgevoerd door de Rotterdamse afdeling van Toon kunst, plus nog acht andere koren, een uit gebreid knapenkoor, elf vocale solisten en als instrumentaal ensemble het Rotterdams Philharmonisch Orkest, gecombineerd met het Brabants Orkest. Bovendien was een sterk geïntoneerd orgel ter plaatse opge steld om in klankverhouding te kunnen wedijveren met de rest van het instrumen tale apparaat. Het aantal uitvoerenden be droeg meer dan duizend, zodat men de bij naam van het werk „Symphonie der Dui zend" op dit punt de nodige eer aandeed. Het is een grandioze vertolking geworden, die de ruim negenduizend toehoorders, die de geweldige hal vulden, tot een collectieve reactie bracht met een ovationeel applaus, dat minuten lang aanhield. Op deze pres tatie kan Rotterdam trots wezen de be zieler van de geweldige onderneming, di rigent Eduard Flipse, niet het minst. Door samenbundeling van al die koren, werd het als het ware een zingende stad, die de „Toonkunst"-idée, welke op haar gebied ontlook, op overtuigende wijze be jubelde en hiermee een culturele daad stel de van sociale betekenis, een daad die mo gelijk werd door een krachtfiguur als Flip se, die, Rotterdammer geworden, met de Rotterdammers, tussen zijn volk staat en door zijn stadgenoten dan ook als middel punt van hun muzikale leven geëerd wordt en op handen gedragen. Zo konden de cenakels var! het koorleven doorbroken worden en met vereende krachten iets tot stand brengen, dat als prestatie de grootste lof afdwingt. In hoeverre deze zeer geslaagde uitvoe ring (over kleine defectjes past bij zoveel schoons en gaafs geen critiek) naar rato van de inspanning, die zij vergde, artistieke winst opleverde, is een kwestie apart. Het is met Mahler zo, dat men hem absoluut moet zien als kind van zijn tijd, als de laatste grote der romantici, als de idealist, die zich in een uitzichtloze wereld, stuip trekkend in haar verstandelijk en leeg egoïsme, geroepen voelde de verlossing te prediken, welke hij meende gevonden te hebben in een ondogmatisch complex van Christelijke symbolen. Zo werd zijn Achtste met een aanroe ping van de Heilige Geest (Veni Creator Spiritus) en de slotpassages uit Faust II van Goethe: de opstijging naar het godde lijke door de zaligmakende liefde als een schreeuw over de wereld. Mahlers muziek is daarbij geen doel maar middel. Zij heeft moeten dienen om de mens Mahler als denker, als rusteloos zoeker, als vertegenwoordiger van zijn tijd midden in de branding, zich eerlijk uit te laten spreken. En uiteraard vertoont die muziek evenzeer de sporen van een hardnekkige worsteling als de strijd der ideeën, die Mahler met zichzelf had uit te vechten. Wanneer hij eenmaal zijn „quod erat de monstrandum" (wat bewezen moest wor den) bereikt heeft in zijn finale: Alles Ver- gangliche is nur ein Gleichnis, ervaren wij de goddelijke vonk in zijn muziek; dan wordt zij machtig, niet door geweld dat vaak een teken van onmacht kan zijn maar door rust, zekerheid en bezieling, en door nog zoveel meer dat ook het kenmerk is van de absolute muziek. Overbelast met filosofie draagt deze ge weldige partituur het kenmerk van de tweespalt, van de gespletenheid van haar componist. Toen wij vierendertig jaar ge leden de Achtste voor het eerst hoorden (onder Mengelberg) kon zij ons overwel digen. Dat kunnen wij, met alle bewonde ring voor de reusachtige krachtsinspanning die zij demonstreert, nu niet meer zeggen. De waardering voor de eerlijke aandrang is er echter niet minder bij geworden. Slechts een groot en goedwillend mens kon een dergelijk werk tot stand brengen. Annelies Kupper als de Grote Zondares, Corry Bijster als de Mater gloriosa, Annie Hermes als de Samaritaanse moeder en Lore Fischer als de „Egyptische Maria", lieten haar fraaie stemmen prachtig gelden in de geweldige ruimte van de Ahoy-hal, maar bijzonder werd men geboeid door het geluid van Annie Woud, toen dit boven het engelenkoor uitklonk. Lorenz Fehenberger v/as een stralende Doctor Marianus, Her- Gottlob Frick een machtige Pater profun- man Schey een bezielde Pater extaticus en dus. De stemmen van Frans Vroons en David Hallestelle mengden zich onopval lend in de grote ensembles. Bij alle lof die de koorprestaties ver dienden, mag nog wel een extra compli ment gegeven worden aan dat der „jonge re engelen" dat, op grote afstand van diri gent en orkest, buitengewoon correct en fraai getimbreerd reageerde. Al met al: Flipse heeft zijn doel bereikt en „Toonkunst" een brillant feestconcert geschonken, en tevens aan het Holland Festival van dit jaar een luisterrijke bij drage van ongewone allure verschaft. JOS. DE KLERK. Kennemer Lyceum Geslaagd voor het eindexamen HBS A van het Kennemer Lyceum te Overveen de dames: K. S. E. Boot, Y. H. J. Drielsma, C. de Kleyn, C. Meppelink, H. E. Muller, G. J. M. Raatjes, C. M. v. Rossem, I. M. J. Tan en M. Wildt Meyboom en de heren: P. A. Beukenkamp, R. J. de Boer, M. W. F. Boreel en J. R. Eleveld. Afgewezen: drie candidaten. MEXICO-STAD (Un. Press) Een hoge Mexicaanse functionaris heeft gezegd, dat het verzoek van Jacques Mornard, de moordenaar van de bolsjewistische leider Leon Trotski, om op erewoord te worden vrijgelaten, afgewezen zal worden. Deze functionaris, Heraclio Rodriguez, die hoofd is van de afdeling sociale zaken van het ministerie van Binnenlandse Za ken, zeide, dat de Mexicaanse regering „goede redenen" had om het verzoek van Mornard te weigeren. Donderdag heeft, de advocaat van Mornard een tot vrijlating strekkend verzoek ingediend en algemeen werd verwacht, dat Mornard inderdaad zou worden vrijgelaten. St. Lawrence. In Ottawa zijn voorbe reidende besprekingen begonnen tussen vertegenwoordigers van Canada en de Verenigde Staten over het bevaarbaar maken van de St. Lawrence voor grote zeeschepen zodat deze op de grote meren kunnen komen. Het gehele pro ject omvat zowel waterkrachtwerken als bevaarbaarmaking. De Canadese regering hoopt, dat in het voorjaar of de zomer van het volgend jaar een be gin met de uitvoering van het project gemaakt kan worden. Chinese stijl- Volgens het persbureau „Nieuw China" zal binnen vijf jaar een 1.300 meter lange brug over de Jangtse aangelegd worden voor weg en spoorwegverkeer. Zij zal de eerste zijn over de rivier en in Chinese stijl gebouwd worden. Het ontwerp werd gemaakt met medewerking van des kundigen uit de Sovjet-Unie. Zwarte Iland. Het militaire gerechtshof van Casablanca heeft zes Marokkanen, van wie drie bij verstek, ter dood ver oordeeld op beschuldiging van het deelnemen aan acties van de verzets organisatie „Zwarte Hand". Achttien beklaagden kregen dwangarbeid va riërend van 10 jaar tot levenslang, 17 kregen gevangenisstraffen en vier wer den vrijgesproken. Zeewaterijs. Voor de eerste maal ter we reld is in een fabx-iek op het He d'Yeu in Frankrijk van zeewater ijs gemaakt. Het is gebleken dat voor het conser veren van vis dit ijs veel beter is dan het ijs dat van zoet water gemaakt wordt. Are de Triomphe. In de wetgevende ver gadering van de provincie Buenos Aires is een wetsontwerp ingediend tot de bouw van een triomphboog voor president Perón in de stad Eva Perón. Overstromingen. Bij overstromingen te Ziarat, 80 km ten Noord-Oosten van Quetta, zijn vijftig personen om het leven gekomen. Hondex-den stuks vee verdi'onken en aan het te velde staande gewas werd zware schade toegebracht. Het bestuur van Beloedsjistan heeft in allerijl hulp naar het getroffen gebied gezonden. Ongegrond. In de afgelopen maanden zijn drie van spionnage verdachte Russische functionarissen uitgewezen, zo heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Naar verluidt, heeft de Russische regering, klaarblijkelijk als représaille, twee Amerikaanse assistent-attaché's uitge wezen. In de verklaring van het „State Department" wordt gezegd, dat de Russen geen enkele grond hadden voor deze laatste actie. Gratie. Het gerechtshof te Khartoem heeft aanbevolen gratie te verlenen aan Awad Salah, de hoofdredacteur van het blad der onafhankelijkheids partij (Oemma), die Zondag door het hof ter dood werd veroordeeld wegens zijn aandeel in de ongeregeldheden op 1 Maart Neuriën. Een Oost-Duitse politieman is naar West-Duitsland uitgeweken, om dat hij, volgens zijn zeggen, er op be trapt was het West-Duitse volkslied „Deutschland, Deutschland über alles" mee te neuriën, toen dit door de West- Duitse radio werd uitgezonden na de Duitse overwinning bij het wereld kampioenschap voetballen. Huwelijk. Een rechter te Rajkot, in de In diase staat Saurastra, heeft een huwe lijk tussen een 14-jarig meisje en een 48-jarige weduwnaar met zeven kin deren verboden. Bevloeiïng. In het vroegere Mesopotamië" is een stelsel van bevloeiïngskanalen van ongeveer 160 kilometer lengte ge vonden, dat ongeveer zesduizend jaar oud is, zo heeft prof. Albrecht Goetze van de Yale universiteit medegedeeld. De kanalen waren ontdekt door een expeditie, die onder leiding stond van Thorkild Jacobsen van de universiteit van Chicago. Toepasselijk. De huizen van 180.000 in woners van dorpen ten Oosten van Darbhanga in Bihar (India) staan in het water, doordat de Kosi, de „rivier van het leed", buiten haar oevers is getreden. Op een aantal plaatsen zijn de te velde staande rijst en mais wegge spoeld. ADVERTENTIE Iedere Dame Is verwend met Molendijk's Permanent MOLENDIJK'S DAMESKAPSALONS Santpoorterplein 1 - Tel. 19706 Buslijn 3-4-8 41. Bedachtzaam koos de agent een schoon blad in zijn opschrijfboekje en wendde zich fronsend tot Joris. „Ik constateer", zei hij, „dat er met de stadsleidingen is ge knoeid. Weet u hier misschien meer van af?" Joris knikte minzaam. „Zeker, agent", antwoordde hij luchtig, „ik weet hier alles van af, aangezien IK degene ben, die de bewuste knoeierij heeft uitgevoerd". „Wat is hij opeens openhartig", dacht Panda ver baasd. „Let op", vervolgde Joris, een in strument met een lange steel opnemend, „dan zal ik u demonstreren, hoe ik deze snode daad heb uitgevoerd". Terwijl de agent en Panda belangstellend toekeken, plaatste hij het uiteinde van zijn instru ment op een grote schroefbout en begon te draaien. „Wat doet u nu?", vroeg de agent. „Ik verwijder het sluitstuk van de waterleiding", antwoordde Joris, „zoals ge weldra zult bemerken". Panda en de agent moesten dit inderdaad weldra er varen, want plotseling schoot het sluitstuk los en een enorme waterfontein spoot met kracht omhoog. Joris sprong vlug en lenig achteruit, maar Panda en de agent, die hier niet op bedacht waren, werden met tent en al omhoog gespoten. WEINIGEN KUNNEN ZICH onttrekken aan een zekere jalouzie, wanneer zij horen hoe geldmagnaten millioenen om zich heen strooien en het grootste deel der aarde aan zich ondergeschikt weten te maken, of met behulp van het veel misprezen slijk zich allerhande begerenswaardige artikelen weten te verschaffen. We troosten onszelf dan meestal met de uitgesleten gemeen plaats dat geld toch niet gelukkig maakt, maar een cynicus heeft eens opgemerkt dat die uitdrukking niet als troost, maar ars blind doek dient. Laten we eens de proef op de som nemen en nagaan wat er is geworden van het illus tere gezelschap dat ruim der tig jaar geleden bijeenkwam in het Edgewater Beach Hotel in Chicago. Deze groep geldmagnaten werd gevormd door een tiental mannen die stuk voor stuk tot de invloedrijkste van de Verenigde Staten werden gerekend en die ieder voor zich met millioenen, en allen tezamen met milliarden, konden goochelen. Hier waren aanwezig: Charles Schwab, staalmagnaat en direc teur van de grootste zelfstandig werkende staalmaatschappij Samuel Insull, directeur van de grootste utility company; Howard Hopson, directeur van de groot ste gasmaatschappij; Arthur Cutten, de grootste en succes rijkste graanspeculant uit die dagen; Richard Whitney, directeur van de New Yorkse Beurs; Albert Fall, minister in het kabinet van president Harding; Jesse Livermore, een geldmagnaat van Wall Street; Leon Fraser, directeur van een grote internationale bank. Voorts woonden nog twee anderen deze bijeenkomst bij: t.w. de directeur van de National City Bank en de directeur van een maatschappij die zich in het land een monopoliepositie had weten te verwerven, doch deze beide functionarissen komen hier niet ter sprake. De lotgevallen van de andere acht men sen, waartegen de wereld van 1923 met zoveel eerbied en afgunst heeft opgekeken, zijn weinig bemoedigend en kunnen er niet toe bijdra gen na dertig jaren de ja lousie nog wakker te roe pen. Want de staalmagnaat Schwab ging failliet en moest de laatste jaren vóór zijn dood geld lenen om in leven te blijven. Samuel Insull werd door de justitie gezocht en stierf arm in het buitenland. Howard Hopson werd krankzinnig. De succesrijke graanspecu lant Cutten stierf als een onvermogend man buiten de grenzen van de Verenigde Staten. De directeur van de New Yorkse Effectenbeurs werd nog niet zo lang ge leden uit de Sing Sing gevangenis ontsla gen. Het lid van Harding's kabinet, Albert Fall, kreeg gratie en werd zodoende in de gelegenheid gesteld thuis te sterven. Jesse Livermore en Leon Fraser tenslottepleeg den beiden zelfmoord. Ziedaar de weinig benijdenswaardige lotgevallen van 8 van de 10 magnaten die ruim 30 jaar geleden een belangrijke bij eenkomst hielden in het Edgewater Beach Hotel in Chicago! Gezichtsbedrog! Weet u, tussen twee haakjes, dat dieren zich soms door hetzelfde gezichtsbedrog laten misleiden als mensen? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2