„Waarom wordt Nieuwe Gracht niet gedempt?" Tuinfeest voor bejaarden werd een enorm succes Verscheidene B.B.-onderdelen oefenden in Heemstede Behouden Bloemendaals landschap Reactie op Haarlems Verkeersplan Blijspel van Coward Muziek en ballet in de Haarlemmerhout Brandweer uit vijf gemeenten daverden „getroffen" wijk binnen ^Brieven aan de redactie „Volksgezondheid wordt niet geschaad" EVC roert zich tegen Hoogovenionen Twee Amsterdamse eredoctoraten DINSDAG 6 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Door oud-leerlingen van Aan afsluiting voor autoverkeer van binnenstad valt niet te ontkomen Balk van 2500 kilo moet gevel van Lido steunen Burgerlijke Stand van Haarlem het Coornhertlyceum Engels studententoneel in Openluchttheater C. Nel koninklijk onderscheiden Ds. G. Ph. Scheers neemt beroep naar Haarlem-N. aan K. C. van der Mije overleden Werkster nam 200,- weg P. J. van den Eynde 40 jaar in dienst van gemeente n Burgemeester Reinaldapark Boerderijbrand in Schellingwoude Nieuwe Commissaris door Staten van Utrecht verwelkomd Voor prof. Tinbergen en Dirk Coster „Wij vragen voor dit plan de belangstelling, bet medeleven, de medewerking en het mee-denken van de Haarlemse burgerij", zo heeft wethouder W. F. Happé gezegd ter gelegenheid van de publicatie van het door ir. A. van der Steld en ir. J. A. Kuiper ontworpen Verkeersplan voor Haarlem. (Men zie onze bladen van 5 Juni en 3 Juli). In de discussie welke ongetwijfeld over en om dit plan zal ontstaan komt de heer C. Cassee Czn uit Heemstede de eer toe, dat hij de eerste is die zijn gedachten en suggesties over het verkeer in Haarlem heeft geformuleerd. De heer Cassee staat tegenover bepaalde aspecten van het Verkeersplan bepaald sceptisch. „Aan afsluiting van de binnenstad valt toch niet meer te ontkomen. Ik zie er dan ook het nut niet meer van in om kosten te maken bijvoorbeeld voor een straatverbreding van de Kleine Houtstraat of van het creëren van een dwarsverbindingtje tussen deze straat en de Grote Houtstraat. Juist bij plannen voor een oude ep mooie stad als Haarlem moeten we practisch en nuchter blijven. Radicale verbeteringen zijn alleen te ver krijgen, indien de halve stad wordt afgebroken en omdat dit tot de onmogelijkheden behoort heeft het gehele verkeersplan bij de zeer snelle groei van het verkeer maar een betrekkelijke waarde en lijkt het mij juister van een geheel andere grondgedachte uit te gaan". Wij laten hieronder zijn betoog strekkende tot demping van de Nieuwe Gracht en het maken van de Raaks tot een groot verkeersplein hieronder volgen. „Het in uw blad omschreven verkeers plan geeft mij als niet deskundige aan leiding tot het geven van het volgende commentaar, waarbij ik mij in hoofdzaak wil beperken tot de eigenlijke stadskern tussen de Singels, Spaarne en Leidsevaart. De voordelen, verbonden aan de daarbij voorgestelde doorbraken en verbredingen van straten, wegen mijns inziens niet op tegen de daaruit voortvloeiende nadelen van financiële en andere aard. Over enige jaren toch zal het verkeer dusdanig zijn toegenomen, dat de voorge stelde wijzigingen als mosterd na de maal tijd komen en totaal geen verlichting meer zullen brengen. Deze wijzigingen, die millioenen en mil- lieenen kosten, zullen veel van wat oud, vertrouwd en gezellig is ik laat de histo rische waarde van een en ander geheel in het midden verloren doen gaan. Kenau park en Ripperdapark, practisch de enige groene en rustige plekjes in de binnenstad zullen evenmin worden gespaard. De huidige snelle groei van het verkeer zal de binnenstad ook na de verbeteringen niet kunnen verwerken en aan afsluiting van de smalle straten en éénrichtingsver keer op de bredere toegangswegen valt toch niet meer te ontkomen. Persoonlijk acht ik? dit geen nadeel, doch een voordeel voor de winkelstand, vooral ook omdat de afstan den in de binnenstad betrekkelijk gering zijn. Gezien in dit licht zal er echter wel voor dienen te worden zorggedragen, dat de af te sluiten stadskern zo dicht mogelijk met voertuigen kan worden benaderd en dat in de nabijheid daarvan kan worden geparkeerd. Ben ik dus enerzijds van mening, dat af braak en wegverbeteringen in de eigenlijke binnenstad geen zin meer hebben, ander zijds lijkt het mij nog niet te laat te bevor deren, dat de kern van de stad langs enige behoorlijke wegen zo dicht mogelijk kan worden bereikt. Daartoe zullen enkele ingrijpende wijzigingen moeten worden aangebracht, die natuurlijk ook enige mil lioenen zullen kosten, doch waarvan vast staat, dat zij bij snelle doorvoering inder daad opluchting zullen brengen en zullen aanpassen bij de reeds nu te voorziene sluiting van de binnenstad. Ik denk hierbij aan demping van de Nieuwe Gracht, of indien Rijnland daar tegen overwegende bezwaren heeft aan overkluizing daarvan, en aan een verkeers plein op de plaats van de Raaks en het tegenwoordige postkantoor. De Nieuwe Gracht toch is eigenlijk niets anders dan een kwalijk riekend open riool en heeft na het rooien van een groot ge deelte van de mooie bomen een verbazend lelijk aspect gekregen. De Nassaulaan, Gedempte Oude Gracht en Raaks ondergaan door het postkantoor een dusdanige versmalling, dat het duide lijk is, dat dit gebouw nimmer op deze Binnenkort zal het Lidotheater aan het Plein in staat zijn Cinemascope-films, of- wel films, die sterk de illusie wekken, dat men aan de handeling op het doek deelneemt, te vertonen. Daartoe behoeft het toneel van het theater enige verande ring. Was de breedte van het doek tot nog toe vijf meter, deze zal nu tien meter moe ten worden, waardoor het onmogelijk is de muren bezijden het doek te handhaven. Op deze muren rust een betonnen balk van drieduizend kilo, die de voorgevel draagt. Met het verdwijnen van de muren ver dwijnt tevens deze betonnen balk. Om het Lidotheater voor instorting te behoeden heeft het aannemersbedrijf Klein Schip horst gistermiddag met vereende krachten een nieuwe balk, ditmaal van staal en ijzer met een lengte van elf meter en een ge wicht van 2500 kilo langs de voorgevel ge hesen. Deze balk zal nu op de beide buiten muren rustpunten vinden en de voorgevel gaan steunen. Hoe dit tot stand werd ge bracht hebben de voorbijgangers niet kun nen volgen daar het werk achter de bal- lustrade op het theaterdak geschiedde. Wel heeft men volledig kunnen aanschouwen hoe de enorme balk omhoog werd gewerkt. Daarvoor waren gistermiddag dan ook bij zonder veel kijkenrs. HAARLEM, 5 Juli 1954 ONDERTROUWD: 5 Juli, J. P. Huitema en B. J. Hack; A. Andrist en T. H. Volhand; Th. I. J. Schausman en A. H. van Zanten; A. W. van Dansik en J. M. van Slooten. BEVALLEN van een zoon: 2 Juli, H. A. Mutsaersvan Beest; 3 Juli, L. J. E. Poort vliet—Pruijs; G. H. F. van den Haak—Gel- sing; G. H. WierdaBorger; G. C. Pot Peters; W. C. Raadschelders—Hulscher; 4 Juli, M. ListDweelaard. BEVALLEN van een dochter; 1 Juli, J. M. de GrootNijenhuis; 3 Juli, E. WalsWes- seling; 4 Juli, M. G. Kuijpers—Boogaards; I. B. SchoutenMiedema; 5 Juli, C. A. L. KinketSprokholt. OVERLEDEN: 2 Juli, H. van Haaster, 84 j., Maerten van Heemskerkstraat; J. A. van Rooij, 65 j., Rijksstraatweg; 3 Juli, J. van Meurs, 67 j., Coornhertstraat; Th. J. Jansen, 80 j., Oostvest; A. A. Schweitzer, 80 j., Wil- helminastraat; 4 Juli, M. C. Rosendahl, 17 j., Zijlstraat. plaats had mogen worden gezet. De door mij voorgestane oplossing past boven dien zeer goed in de plannen van verkeers- verbetering buiten de eigenlijke stadskern, welke verbeteringen inderdaad zeer zijn toe te juichen. Een enkel bezwaar zie ik hierin, dat het mooie Florapark moet wor den opgeofferd en mijn vraag is of het al daar te maken verkeersknooppunt niet wat Zuid-Westelijker kan worden verlegd naar de monding van de Schouwtjeslaan met op offering van enige blokken huizen. Tot slot zij opgemerkt, dat door demping van de Nieuwe Gracht zeer veel verkeers ruimte ontstaat en dat de Grote Markt onder andere met het oog op bezoek van toeristen alleen via Damstraat bereikbaar zou kunnen worden gesteld. Mijn conclusie is derhalve in het kort: 1. dat de ontwikkeling van het verkeer dusdanig is, dat mede in het belang van de winkelstand en neringdoenden aan sluiting van de binnenstad niet valt te ontkomen; 2. dat het op grond hiervan geen zin meer heeft en te kostbaar zou zijn om aller lei plaatselijke verbeteringen te bewerk stelligen, en dat de afstanden in de bin nenstad hiervoor bovendien te gering zijn; 3. dat het echter wenselijk is, dat de kern van de stad met moJ;orvervoer zo dicht mogelijk kan worden benaderd; 4. dat daartoe de oplossing is de enige nog vrij behoorlijk^ wegen als Nassaulaan, Ged. Oude Gracht en Wilhelminastraat veel meer dan thans in het verkeer te be trekken, deze aan elkaar te koppelen en te zorgen, dat deze van buitenaf beter bereik baar worden; 5. dat mijns inziens daartoe de aange wezen weg is: snelle demping van de Nieuwe Gracht en een royale verbetering van de verkeerssituatie bij de Raaks. Tot zover de heer Cassee. Bij informatie bleek ons, dat de Nieuwe Gracht in haar tegenwoordige vorm om redenen van historische en aesthetische aard werd gehandhaafd. Voor het water verkeer is zij bovendien zeer nuttig. In het programma voor de opvoering van het blijspel „Gevallen Engelen" van Noel Coward, waarmee de oud-leerlingen vereniging van het Coornhertlyceum giste ren in het Minerva Theater de sluitings avond verzorgde, wees regisseur Pim Haak erop, dat het stuk voordien nog slechts een keer in Nederland en wel in April van dit jaar door de Amsterdamse Toneelver eniging „Kothurne" onder regie van Elise Hoomans werd opgevoerd. Vandaar dat hij zijn voorstelling met enige trots als de „deuxième" meende te mogen aankondigen. Toch verdient deze mededeling een correc tie, want de première heeft in ons land reeds een kwart eeuw geleden plaats ge had met niemand minder dan Eduard Ver kade en Nel Stants in de rolbezetting, zo dat hier Maandag letterlijk genomen van een „troisième" sprake is geweest. Het stuk is toen inderdaad gevallen als de traditio nele baksteen, zodat het na luttele opvoe ringen van het répertoire genomen werd. Het gebrek aan belangstelling van het publiek is gema.kkelijk te verklaren. Want het gegeven is zo uiterst mager, dat zelfs Coward geen kans heeft gezien hiervan een avondvullend stuk te maken. Wan neer het vlot achter elkaar werd uitge speeld, zouden de toeschouwers al om half tien weer op straat kunnen staan. De in trige is slechts gebaseerd op de verwar ring die ontstaat bij Julia en Jane, wan neer zij na haar huwelijk vernemen, dat haar beider vroegere geliefde Maurice Du- clos, met wie zij eenmaal respectievelijk in Venetië en Pisa een idylle hebben be leefd, in Engeland is teruggekeerd. Door dit bericht dreigt de vriendschap even te woren verstoord; zij bezien elkaar terstond met enigszins wantrouwende blikken, om dat de een de ander ervan verdenkt de oude banden weer te willen aanknopen. Deze jalouzie leidt tot een vrij hevige twist, waardoor de beide echtgenoten worden ge alarmeerd, hetgeen voor de pas in het der de bedrijf arriverende Maurice aanleiding is met een tamelijk doorzichtig leugentje voor een weinig bevredigend slot te zor gen. En dit is dan precies de gehele inhoud, Alles moet hierbij dan uit de dialogen wor den gehaald. Voor de jeugdige en ongeroutineerde krachten van deze vereniging betekende het een niet te onderschatten opgave met een dergelijk zwak blijspel het gewenste succes te behalen. Dat dit gelukte moet niet alleen worden toegeschreven aan de welwillende houding van het publiek: er werd charmant gespeeld, vooral door de dames, die door dictie en allures van op merkelijke talenten blijk gaven. De heren werden door de auteur minder tot excelle ren in de gelegenheid gesteld, waarbij bo vendien hun leeftijd nog een onmiskenbare handicap vormde. Vooral van Maurice Du- clos was het moeilijk aan te nemen, dat hij reeds zeven jaar geleden vurige liefdespa den bewandelde. De voorstelling verliep vlot en de mise-en-scène was steeds logisch verantwoord Na afloop volgde een bal in het Verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal". Begin September zullen Engelse studen ten de Leeds University Theatre Group in Bloemendaals Openluchttheater enige voorstellingen geven van het blijspel „Two gentlemen of Verona" (Twee edel lieden van Verona) door William Shakes peare. Er is een wel even plotseling als teleur- J gevallen goocheltoeren van Pietro Na- Maandagavond werd Ie omgeving van het '/alkenburgerplein te Heemstede geken merkt door de geza menlijke activiteit van de brandweren uit Bennebroek Bloe- mendaal, Zandvoort, Hoofddorp en Heem stede, welke versterkt met verschillende on derdelen van de plaat selijke B.B., zouden trachten de gevolgen van een verondersteld storingsbombarde ment te elimineren. Er werd namelijk aangenomen, dat bij een om half acht op Haarlem ondernomen luchtaanval ook in de- 'e omgeving enige brand- en brisantbom men waren uitgewor pen, waardoor een aantal grote en klei ne branden uitbraken, enige woningen in stortten en verder op diverse plaatsen do den en gewonden te betreuren vielen. De branden werden voor een deel gesugge reerd, doch op het on- oebouwde gedeelte van het Valkenbur gerplein was een com plete brandstapel in gericht, waarop de spuitgasten hun ta lenten met volledige energie aan de prak tijk konden toetsen. Vooral deze laaiende vuren trokken enor me publieke belangstelling, waaruit wel bleek, dat een officiële „fik" nog steeds een magnetische kracht heeft. Verder kon men de brandweren in aanjaagverband zien wei'ken. Verder hadden enige vrijwilligers zich beschikbaar gesteld als gewonden te fun geren. Zo zagen wij hoe op het balcon van een woning aan de Valkenburgerlaan een glundere knaap door de Geneeskundige Dienst verbonden werd, om daarna met vereende krachten op een brancard langs de gevel naar beneden te worden getrans porteerd. Ditzelfde tafereel viel ook waar te nemen in de woning van de oud-gemeen tesecretaris, de heer N. Vos, die deze oefe ning met een brede glimlach gadesloeg. Ook op het in aanbouw zijnde flatge bouw werden enige gewonden veronder stellend einde gekomen aan het uitstekend geslaagde tuinfeest voor bejaarden uit Haarlem en omgeving, dat, georganiseerd door de adoptie-commissie bejaarden on der voorzitterschap van de heer J. W. Th. Fibbe Sr., Maandagavond in de tuin van Dreefzicht in de Haarlemmer Hout werd gehouden: een hevige stortregen heeft het optreden van de goochelaar Pietro Nakaro het laatste nummer van het programma onmogelijk gemaakt. En dat was bijzon der jammer, want de gehele avond getuig de van een gedegen voorbereiding; zowel de organisatie als de uitvoering van de fcestplannen verliep uitstekend. En daarom was waarschijnlijk voor de meeste aanwezigen er zaten naar schat ting 1500 a 1600 mensen in de tuinen van Dreefzicht deze avond nog te prefereren boven de winterfeestavond, die in Januari van dit jaar door dezelfde commissie in het Concertgebouw werd georganiseerd. Want de tuin zal met haar feestelijke verlichting van lampen-slingers op allen een onverge telijke indruk hebben gemaakt. Tijdens zijn openingstoespraak heeft de heer Fibbe eerste de burgemeester en de hoofdcommissaris van politie met hun echt genotes welkom geheten en daarna me vrouw W. J. RomijnVan Goeverden, een der bejaarden, op het podium geroepen. Deze enthousiaste dame heeft namelijk in veertien dagen tijd door het verkopen van speciaal daarvoor bestemde bonnen 330 voor het tuinfeest bijeengebracht. Zij werd hiervoor met een taart en rozen gehuldigd. Tussen twee programmanummers in is de oudste vrouwelijke aanwezige op het toneel geroepen. Het bleek een 91-jarige dame te zijn, die door twee Rode Kruis- vrijwilligers tot voor het podium werd ge dragen, waarna zij een taart ontving. Aan het eind van de pauze heeft de pro grammaleider, de heer F. Vink allen, die medegewerkt hebben om de avond te do^n slagen, bedankt. Hij richtte zich in de eer ste plaats tot de ongeveer zestig leden van het Rode Kruis, die onder aanvoering van de heren L. A. Ophuysen en P. C. Westera en geassisteerd door vele leden van de padvinderij de oudjes zo goed als maar enigszins mogelijk was, hebben geassisteerd. Bovendien werd medegedeeld, dat de fi nanciële vooruitzichten de mogelijkheid hebben geopend tot het houden van een tweede winterfeest. Het programma i Evenals op het winterfeest was Lou Bandy weer conférencier. Hij vormde met zijn liedjes en grapjes de tussenschakel tussen de andere onderdelen van het pro gramma: vrolijke muziek van „Crescendo" onder leiding van de heer Jac. J. Bijster, optreden van leerlingen van de dansschooi van Ger en Toke Herben, acrobatiek van de „Twee Grena's", pianospel van de heer H. Heyerman en de heiaas in het water De heer C. Nel, vroeger administrateur van de diaconie der Nederlands Hervormde ge meente te Haarlem, vierde dezer dagen zijn vijfenzeventigste verjaardag. In het vereni gingsleven heeft hij een belangrijke plaats ingenomen en voorts heeft hij zijn krachten gegeven aan de vrijwillige brandweer en aan de Rode Kruis transportcolonne. Op zijn verjaardag kreeg de heer Nel bezoek van burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers, die meedeelde, dat de Koningin de jarige had toegekend de eremédalle in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Ds. G. Ph. Scheers, predikant te Delfs- haven heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Haarlem-Noord (vacature dr. M. van der Voet) aangenomen. Hij werd in 1908 geboren en in 1931 candidaat in Noord holland. Na van September 1931 tot Septem ber 1932 hulp-predikant te Utrecht te zijn geweest deed ds. Scheers op 9 Juli 1933 zijn intrede bij de Hervormde gemeente te Kol derveen; in 1937 vertrok hij naar Alphen aan de Rijn en op 24 Juni 1945 deed ds. Scheers zijn intrede te Delfshaven (gemeente Rot terdam). Bekend Zandvoorter In Zandvoort is gisteravond op negentig jarige leeftijd overleden de heer Korstiaan Cornells van der Miie. Hij werd geboren op 9 November 1863, was een zeer bekend Zandvoorter en stamde uit het waarschijn lijk oudste Zaïndvoortse geslacht. Zijn grootvader was burgemeester- van Zand voort en zijn vader jaren lang wethouder en ambtenaar van de' Burgerlijke Stand, evenals zijn zoon. Sinds 1630 vindt men als ondertekening in de registers vam de Bur gerlijke Stand de naam Van der Mije. Hierop maakte de thans overledene eein uitzondering, want hij was duinopziehter bij de Provinciale Waterstaat, eerst in het district Wijk aan Zee, later werd daarbij gevoegd Egmond en Callantsoog. Zolang wij ons herinneren kunnen, was hij lid van de Kerkeraad van de Hervormde Kerk, eerst als diaken, later als ouderling. Om drie uur Donderdagmiddag wordt in de Hervormde Kerk een rouwdienst ge houden, waarna om vier uur de begrafenis volgt. karo. De aanwezigen werden zo nu en dan getracteerd op versnaperingen, variërend van gebak tot sigaren. Bovendien werd er een verloting gehouden, zodat velen met een prijsje naar huis zijn gegaan. Tenslotte willen wij nog vermelden, dat ongeveer zestig particulieren hun auto's ter beschikking hebben gesteld om de on geveer tweehonderd gebrekkigen, die ook de avond bijwoonden, een rustige heen- en terugtocht te verzekeren. En nu kunnen de oudjes weer vol ver langen uitzien naar het winterfeest. Maar wellicht zullen sommigen spoedig weer een levensteken van de bejaarden-commissie ontvangen, want men heeft een uitgebreid kaartsysteem aangelegd, zodat het voortaan mogelijk is, alle bejaarden op hun verjaar dag een aardige verrassing te sturen. Een Haarlemse huisvrouw vermiste Zondag een bedrag van tweehonderd gul den uit haar geldkistje. Zij deed daarvan aangifte bij de politie. Het ingestelde on derzoek leidde tot de aanhouding van de werkster A. V. R., die bij de gedupeerde in betrekking was. De werkster bekende en zeide het ontvreemde geld ten behoeve van haar gezin te hebben aangewend. Na het verhoor werd zij, in afwachting van verdere maatregelen, op vrije voeten ge steld. Vandaag heeft de heer P. J. van den Eynde een feestelijke dag gehad. Hij was op 1 Juli veertig jaar in dienst van de ge meente en vierde vandaag dit gedenkwaar dige feit. Een .deputatie van het Slacht huis, alwaar de jubilaris ambtenaar C le klasse is, zocht hem vanmorgen in zijn wo ning op, waar de heer G. de Vries, direc teur van het Slachthuis, hem complimen teerde met deze gebeurtenis en hem na mens het gehele personeel een geschenk aanbood. Op het stadhuis werd de heer Van den Eynde toegesproken door de bur gemeester en vanmiddag zullen ongetwij feld velen van de gelegenheid gebruik ma ken om de jubilaris te zijnen huize op te zoeken om hem persoonlijk de hand te drukken. (Verkort weergegeven) Vernielzucht. Wordt het zo langzamer hand geen tijd om wat hardhandiger op te treden tegenover de jeugd, die er niet tegen opziet om elke beplanting in het oude stadsgedeelte grondig te vernielen? Enige tijd geleden werd de bast van een boompje op het Teylerplein afgehaald zo dat het gerooid moest worden; thans zijn de andere bomen aan de beurt. De lessen op school om de natuur te sparen schijnen ■weinig succes te hebben, óf deze verniel zucht getuigt van een verwilderde jeugd, die zich weinig aantrekt van hetgeen mag en niet mag. D.B. („Hardhandig" heeft onze instemming niet. Red.) Een paar opruim- en reddingsteams trokken tijdens de gister avond in Heemstede gehouden B.B.-oefening veler aandacht door een spectaculaire afvoer van slachtoffersuit boven verdiepingen. steld; zij moesten over de grote magirus- ladder naar de begane grond worden ge bracht, hetgeen een boeiend schouwspel op leverde. Op deze wijze werden de talrijke deelnemers aan deze oefeningen tot onge veer negen uur actief bezig gehouden, waarby het in de bedoeling heeft gelegen vaardigheid bij de berichtgeving te kwe ken en het nemen van besluiten en het ver richten der overige noodzakelijke werk zaamheden te stimuleren. Daarbij werd het talrijke publiek door middel van een explicatie voor de micro foon van het plaatsvervangend kringhoofd, de heer P. G. van Swieten, voortdurend met het verloop der gebeurtenissen op de hoogte gehouden. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard, isloeg de oefening gade, evenals wet houder H. Disselkoen. Na afloop daarvan verzamelden de deel nemers zich in het verversingshuis van „Groenendaal", waar de hoofd-inspectcur van politie, de heer A. Berentsen, zijn te vredenheid met het verloop van deze avond onder woorden bracht. De districtsleider van de B.B., de heer W. Biesheuvel, had enige fouten geconstateerd, doch hij meen de zich hierover juist te mogen verheugen, omdat daardoor gebleken was, dat het hier geen show betrof, maar een oefening, be doeld om de werkelijkheid te benaderen. Vandaar dat spreker alle deelnemers voor hun enthousiaste medewerking zijn harte lijke dank betuigde. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door de heer M. K. Feh- res, districtsinspecteur van het Brandweer- wezen, die daarbij verklaarde reeds ver schillende oefeningen te hebben bijgewoond. Deze hebben hem van een steeds groeiende belangstelling van de zijde van het publiek overtuigd. In ons blad van gisteren hebben we mel ding gemaakt van het door Gedeputeerde Staten vastgestelde plan voor de verlenging van de Orionweg en de aansluiting op Bloemendaals gebied op de Laan van Bareel. Hierdoor wordt de arcadische rust van de boerderij Veen en duin", welke door het oorspronkelijke Haarlemse plan werd bedreigd, gespaard, terwijl toch een verbinding tussen Haarlem-Noord en Bloemendaal wordt verkregen. Mening van rijksinspecteur Bij de ingekomen stukken voor de ver gadering van de Haarlemse raad bevindt zich ook een brief van de Rijksinspecteur voor de Volksgezondheid over de bestrij ding van de stank- en vliegenplaag, welke een gevolg is van de voorbereidende werk zaamheden aan het Burgemeester Reinal dapark. Het daarvoor bestemde terrein wordt op gehoogd met huisvuil. De inspecteur geeft als zijn mening te kennen, dat hij deze methode van opho ging weliswaar niet zou hebben aangera den, maar dat anderszij ds de door de ge meente Haarlem getroffen maatregelen om overlast aan de bewoners te voorkomen zijn instemming hebben. Ook de inspecteur heeft de indruk, dat B. en W. al het moge lijke hebben gedaan om de onaangename gevolgen tot een minimum te beperken. De inspecteur geeft voorts als zijn me ning te kennen, dat de volksgezondheid door de vuilnisstorting niet wprdt ge schaad. Gezin van 15 personen dakloos geworden Het grootste gedeelte van een boerderij bij Schellingwoude, waarin een vader en moeder en dertien kinderen woonden, is gisteravond door een felle hoog oplaaiende brand in de as gelegd. Het is de boerderij „Het Klaverblad" van de landbouwer G. P. Vendrig aan de Lier gouw B-4 tussen Schellingwoude en Rans- dorp. Een tiental kinderen lag reeds te sla pen, toen de oudste zoons naar bed gin gen. Een van hen rook een brandlucht]?. Hij ontdekte, dat de de boerderij aan de achterzijde, waar zich de grote koestal be vindt, in brand stond. Op zijn alarm ren de een andere zoon de Smalle Liergouw af om bij een driehonderd meter verderop gelegen boerderij de brandweer op te bel len en vader en moeder Vendrig begon nen hun kinderen in veiligheid te brengen. Nadat die het huis uit waren, haalden zij met behulp van inmiddels toegesnelde buren alle meubilair uit het aan de voor zijde gelegen woonhuis. De brandweer uit Amsterdam-Nooi"d ar riveerde ondanks de smalle dijken en landweggetjes in deze omgeving binnen een kwartier tijd met drie motorspuiten, een babyvoertuig, een personenwagen en een gereedschapswagen. Met vele stralen werd de boerderij, die ondanks de neer gutsende regens als een fakkel brandde, bespoten. Een half uur later was men de brand meester. De nablussing nam nog anderhalf uur in beslag. Wel bleef aan de voorkant het woonhuis gespaard, doch de achter zijde met de grote koestal is afgebrand. Er bevond zich geen vee in; dat stond buiten. Zowel het meubilair als het talrijke gezin is voor de nacht in naburige boerderijen ondergebracht. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Vandaag zijn de Staten van Utrecht in hun nieuwe samenstelling bijeengekomen voor de beëdiging van de gekozenen. De zitting werd gepresideerd door de op 1 Ju li in functie getreden nieuwe Commissaris der Koningin, mr. C. Th. E. graaf van Lyn- den van Sandenburg, die als zodanig de heer M. A. Reinalda opvolgde. Na de beëdiging wenste de Commissaris de leden geluk en succes, met hun taak. Hij sloot zich aan bij de woorden van waarde ring en de goede wensen, in de vorige Sta- tenzitting tot zijn ambtsvoorzitter gericht en uitte de hoop dat hij zelf in dezelfde goede vertandhouding met de Staten zou kunnen samenwerken als de heer Reinalda gedaan had. De heer J. H. van Lonkhuyzen wenste namens de Statenleden de nieuwe Commis saris geluk met zijn benoeming en riep hem een hartelijk welkom toe. Hij hoopte dat graaf Van Lynden van Sandenburg zou mogen bijdragen aan de welvaart en de glorie van de provincie. Voor de zitting heeft de nieuwe Commis saris der Koningin een aantal persverte genwoordigers ontvangen, die hem een klei ne bloemenhulde aanboden. In antwoord op de tot hem gerichte woorden deed de Commisaris der Koningin blijken, dat hij de taak van de pers als voorlichtend or gaan niet miskent en dat hij bereid is steeds de pers de inlichtingen te geven, die mogelijk zijn en daarbij een ruim standpunt in te nemen, ook wanneer het betreft voor lichting omtrent zaken, die niet direct voor publicatie in aanmerking komen. Tijdens een vergadering van de afde ling „Metaal" van de EVC in café „Flora" te IJmuiden zijn gisteravond enige beslui ten genomen ten opzichte van de huidige nieuwe tarifering der Hoogovenionen. In een brief aan de Hoogoven-directie en aan de besturen der Uniebonden zijn diverse verlangens uiteengezet, terwijl bovendien aangedrongen werd op samenwerking. De EVC wil het voorschot aan alle arbeiders op de nieuwe tarief lonen (waarvan de be rekening thans nog gaande is) op f 30 ge steld zien en vindt het onjuist, dat de Hoogovendirectie vier categorieën bij de vaststelling der voorschotten onderscheidt naar gelang van hun deelneming aan het directe productieproces. (Categorieën, die naar het plan der Hoogovens voorschotten van f 30, f 30, f 15 en geen voorschot zullen ontvangen). Voorts wil men een gegarandeerd tarief van 25 zien vastgesteld. (Er is thans geen minimum). Al deze zaken zijn in overleg geregeld, zodat de Hoogovendirectie, naar zij ver klaarde, zich aan de afspraak met de er kende bonden wenst te houden. De senaat der Universiteit van Amster dam heeft in zijn op 5 Juni gehouden zit ting besloten het ere-doctoraat in de facul teit der Economische Wetenschap te ver lenen aan prof. dr. J. Tinbergen en dat in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de heer Dirk Coster. De erepromotie van prof. Tinbergen zal geschieden bij gelegenheid van de opening van de neiuwe cursus op 20 September, die van de heer Coster op een nader te bepa len datum.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7