RENAULT 4 Garage DenHout F. DAMIAANS Zn Perscommentaren op conflict tussen K.V.P. en P.v.d.A: Nieuwe beginselstrijd op til? nog goedkoper Kweekschoolbond tegen „par allelklassenplan Onderwijzer veroordeeld wegens mishandeling van leerlingen Cultureel Amerikaans offensief op handen Billiton Mij. maakt f 10 millioen winst Tragische afstraffing van kind berecht Bondsraad slaat ogen naar Berlijn Ontslag van Tunesisch kabinet aanvaard Knowland stelt China als verkiezingspunt Amsterdamse Beurs DINSDAG 6 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAAKLEMSCHE COURANT Ondernemersprijs 4650. met schuifdak 4850. Versplintering der onderwijzers opleiding zou het gevolg zijn „Nazi-methoden Moeder die noodlottige klap gaf, vrijgesproken De Uniebesprekingen in Den Haag Bonn is geen vaste woonplaats Columbiaanse soldaten op Aruba beland Franse versterkingen ontscheept Van Unie-overleg wordt niet veel verwacht Wat vliegt daar voor een communistische vogel? Socialistische leider in India gearresteerd Nederlander president van Perzisch olieconcern? Standwerkers-concours in Zand voort op 16 Juli Scheepvaart Gaat U verhuizen Zijlvest 41 - Haarlem De controverse tussen de twee grootste politieke partijen, die vooral opgelaaid is na de kaderbijeenkomst van de P. v. d. A. over het mandement der bisschoppen, geeft het Algemeen Dagblad reden te vragen of er „weer zulk een levendigheid in onze nationale politiek te verwachten is in de geest van de schoolstrijd of het her stel van de bisschoppelijke hiërarchie in de vorige eeuw". „Reeds is het woord: nieuwe verkiezin gen gevallen", constateert het blad en het vervolgt dan: „In dit verband is ook opmerkelijk het geen door het bestuur van de K.V.P. aan dr. Drees als minister-president wordt ver weten en wel, dat hij zich op de bijeen komst van de P. v. d. A. weliswaar gema tigd heeft uitgelaten, maar dan toch door zijn aanwezigheid reliëf heeft gegeven aan uitlatingen van anderen, die door de K.V.P. als voor haar grievend worden beschouwd. Wat dit betreft zouden de leiders van de K.V.P. maar eens moeten gaan luisteren r.aar de Britse minister-president, wanneer hij zijn politieke tegenstanders hoont en verguist. Toch is deze critiek veelzeggend, omdat de K.V.P. haar aanval tot de per soon van de minister-president richt en öaai-mede dus eigenlijk bedoelt, het bin dende element, waarvoor de heer Drees juist ook door Roomse politici werd gepre zen, eveneens aan te tasten." Naar „D e T ij d" schrijft heeft de bij eenkomst een ding duidelijk gemaakt, na melijk, dat „de leden van de Katholieke Werkgemeenschap van die partij de argu menten en de motieven van het pleidooi van het Nederlandse episcopaat voor poli tieke eenheid der katholieken in ons iand afwijzen en niet in één politiek katholiek partijverband zullen terugkeren." „De kaarten liggen nu dus zó open en bloot op tafel, dat niemand zich meer in de bedoelingen kan vergissen, al valt er nog niet met zekerheid te zeggen, hoe het spel verder zal worden gespeeld," aldus de Tijd. Met deze vraag van het „hoe" heeft zich het Algemeen Handelsblad al langer beziggehouden en het herhaalt zijn vraag: „Wat Jet de socialistisch denkende rooms- katholieken, in uiterste instantie over te gaan tot de oprichting van een Katholiek Socialistische Partij naar de Katholieke Volkspartij van de heer Romme en de Ka tholiek Nationale Partij van de heer Wei ter?" Deze zou dan nauwe samenwerking kunnen zoeken met de P.v.d.A. „Of de bisschoppen daar erg gelukkig mee zullen zijn, is de vraag. Maar het, zal dan een partij van uitsluitend rooms-katholieken zijn, waartegen bisschoppelijke maan woorden ten behoeve van de „katholieke eenheid" even gemakkelijk zullen afstui ten als tegende Katholiek Nationale Partij vain de heer Weiter", aldus het Handels blad. De Volkskrant van hedenmorgen laat „Tussen Plein en Binnenhof" het in deze rubriek steeds optredende „Kamerlid" zeggen: „Mag ik u verzoeken, het veelbe sproken Mandement nu ook eens in het meer algemene licht der op gang zijnde politieke heroriëntering van ons volk te beschouwen? Die heroriëntering is een spannend, ja een welhaast boeiend evene ment, dat alle partijen zonder uitzondering in zijn ban heeft geslagen. Om slechts één ADVERTENTIE 4 deurs sedan de iuxe met tempera tuurmeter. verwarming enz. kortom geheel compleet Brandstofverbruik 1 op 17. Wagenweg 16.4-i.G8 Tel. 12138 Haarlem. De Kweekschoolbond, waarin georgani seerd zijn de directeuren en leraren van de rijks- de gemeentelijke- en enkele bijzon dere kweekscholen, heeft zich in een adres, waarin gewaarschuwd wordt tegen een on gewenste wijze van uitbreiding der onder wijzersopleiding, gericht tot de leden van beide Kamers der Staten-Generaal. Het beti-eft hier de stichting van oplei dingen in plaatsen waar geen kweekschool bes'tond van dezelfde richting als de nieuw op te richten cursus. Dergelijke cursussen zouden dan beschouwd worden als tijde lijke parallelafdelingen van bestaande kweekscholen in andere gemeenten. In het adres wordt nu betoogd, dat deze nood maatregel eerder een verdere verspreiding der opleiding dan een verhoging van de capaciteit ten gevolge zal hebben. Ons land telt 89 kweekscholen en het ware doeltref fender, de huisvesting, outillage en leraren- bezetting op het gewenste niveau te bren gen, waardoor de aantrekkingskracht van de opleiding zou worden bevorderd, dan gelden te besteden aan splinteropleidingen. Zo is het mogelijk, dat zulk een parallel afdeling gedurende vijf jaar uit één klas blijft bestaan. Doubleren leidt dan reeds tot overplaatsing naar een elders geves tigde kweekschool. De leraren aan derge lijke cursussen zijn slechts voor enkele uren per week daaraan werkzaam. Zo ontbreken de voorwaarden voor een behoorlijke be roepsvorming van de aanstaande onder wijzer. Het adres doet een bei-oep op de leden der beide Kamers om te verhinderen, dat deze noodmaatregel tot versplintering van de opleiding leidt en om daarentegen te bevorderen, dat een rationeel kweekscho lenplan tot stand komt. facet daaruit aan te wijzen: de begrippen „behoudend" en „progressief" hebben hun onderscheidend vermogen in de partijver houdingen verloren en de diepere begin selen zijn weer, zij het in eigentijdse stijl, daarvoor in de plaats getreden". Onder de titel „Onbegrip" schrijft Het Parool onder meer: Niemand zal lichtvaardig een einde wil len maken aan een politieke samenwer king, waardoor veel goeds is tot stand ge bracht. Te minder, omdat een breuk tussen de beide grote partijen het bij de huidige politieke constellatie in Nederland schier onmogelijk zal maken een stabiele rege ringsmeerderheid te vinden. En er is in Utrecht niets gezegd, dat er op zou wij zen dat de leiding van de P.v.d.A. uit zich zelf aan zou sturen op zulk een breuk. Maar even duidelijk moet het, na Zater dag, wezen, dat er omstandigheden kunnen zijn, waaronder een samenwerking in rege- ringsverband naar het oordeel van de P.v.d.A. onmogelijk wordt. Nu is er ook dienaangaande in Utrecht klare wijn ge schonken. Nóg is de P.v.d.A. voor Katholieken niet verboden, al wordt er op haar Katholieke leden een nauwelijks te dragen geestelijke druk uitgeoefend. Eén stap verder en er is een volstrekt verbod. En als wij in Utrecht de bedoeling van de sprekers en de i-eacties van de zaal goed hebben beluisterd, dan zou dat juist de éne stap zijn, die definitief "net einde zou betekenen van het samengaan der twee grootste partners in de huidige regering. En in die omstandigheden zou de Katho lieke Volkspartij in feite niet langer een beginsel- en een programpartij zijn, ja, niet eens meer een politieke partij in de gangbare betekenis van het woord. Nóg is het niet zover, maar wij zijn er gevaarlijk dicht in de buurt. En het is goed, dat de Partij van de Arbeid met onmiskenbare duidelijkheid heeft gezegd, dat zij niet bereid is regeringsverantwoor delijkheid te dragen tezamen met zulk een pseudo-partij. De bestuurbaarheid van ons land is een uitei-mate belangrijke zaak. Een vooruit strevende sociale politiek aangenomen, dat die mogelijk zou blijken is het al evenzeer. Maar ook voor de P.v.d.A. geldt dat er beginselen zijn, die zij niet prijs kan geven, omdat zij dan schade zou toebren gen aan wat haar zelfs boven sociale ver worvenheden uit ter harte gaat: de vrij heid van geweten. Belangwekkend is ook een reeds door het Parool gesignaleerde reactie uit de Christelijk-Historische hoek. Het week blad „De Nederlander" heeft zich in een scherpe stellingneming tegenover het mandement tevens gedistanciëerd van het standpunt, dat door de hoofdredacteur van „Trouw" is ingenomen. „Trouw vraagt van de Kerken uit de Reformatie een even scherpe oorlogsverklaring aan de dooi-'oraak en aan de P.v.d.A. Zondèr de sancties natuurlijk". „Wij wensen die oorlogsverklaring beslist niet. Op dit punt wensen wij ons mijlen ver van Trouw af te plaatsen." Voor de Utrechtse politierechter heeft zich gisteren een 61-jarige hoofdonderwij zer J. H. V. uit Montfoort moeten verant woorden wegens mishandeling van een leerling. De verdachte was niet verschenen. Bij de tweede behandeling van deze zaak werd thans de 13-jarige scholier H. Geurts als getuige gehoord. Hij had gezien hoe zijn eveneens 13-jarige klasgenoot H. Ziel- tjens van de beklaagde voor de klas had moet knielen, omdat hij zijn les niet kende. De jongen moest zijn handen daarbij om hoog gestrekt houden en telkens als hij ze liet zakken kreeg hij van de onderwijzer een tik met een stok. De getuige Geurts had toen ook straf gehad en zat die met een andere knaap eveneens in geknielde houding „uit". Het „armheffen" was trouwens een vaste sti-af, zo deelde hij de politierechter mede. De officier van justitie noemde het in zijn requisitoir buitengewoon afkeurens waardig om kinderen op deze wijze te tuchtigen. Het deed hem denken aan foto's van geplaagde Joden uit de bezettingstijd te Amsterdam. Omdat een en ander sys teem geworden was, eiste de officier een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken met een proeftijd van 3 jaar als mede een geldboete van 40 of 20 dagen hechtenis. Het vonnis luidde conform. WASHINGTON (United Press). De Verenigde Staten hebben een nieuwe actie aangekondigd tegen de communistische propaganda door de culturele banden tus sen het Amerikaanse volk en het buiten land te vex-stevigen. In antwoord op de culturele offensieven van het Kremlin tegen de Verenigde Sta ten zeide de Amerikaanse Voorlichtings dienst dat het de culturele geschiedenis en de culturele prestaties van het Amerikaan se volk op grotere schaal dan ooit tevoi-en door de gehele wereld zou bekend maken. De belangrijkste wapens in de nieuwe actie zullen zijn lezingen tentoonstellingen, concerten, litteraire weken, films en radio en televisie-programma's. De voorlich tingsdienst zal nauw samenwerken met culturele en opvoedkundige organisaties, stichtingen, universiteiten, musea, vereni gingen en regeringsdiensten. De directeur van de dienst, Theodore C. Streibert, zeide: „groter begrip in het bui tenland van de lange en waardevolle cul turele erfenis van het Amerikaanse volk is onmisbaar voor onze pogingen om over zee steun te verkrijgen in de strijd tegen het internationale communisme. Streibert merkte op dat uitbuiting en infiltratie van landen on-der het mom van culturele uit wisseling een van de belangrijkste commu nistische wapenen is en voegde eraan toe: „tegelijkex-tijd geven de propagandisten in Moskou enorme sommen uit in een groot scheepse poging om de Verenigde Staten uit te beelden als een natie van semi- barbaren, of materialisten die alleen zijn geïnteresseerd in massaproducten. Tachtig percent van vermogen na buiten Indonesië geïnvesteerd De wereldproductie van tin steeg van 170.500 ton in 1952 tot 177.500 ton in 1953, de productie van Indonesië vertoonde daarentegen een daling van ruim 35.000 ton tot ca. 33.800 ton, waardoor het aan deel van dit land in de wereldproductie daalde van 20,5 percent in 1952 tot 19 per cent in het verslagjaar en Indonesië de tweede plaats onder de tinproducerende landen weer heeft moeten afstaan aan Bo livia, zo wordt medegedeeld in het verslag over 1953 van de N.V. Billiton Maatschap pij te 's-Gravenhage. De px-oductie van het bauxietbedrijf in Suriname nam in 1953 met circa 12 pet. toe, welke toeneming in de financiële re sultaten tot uiting komt. De winst bedroeg in 1953 S. 1.378.853 (Ned. 2.757.707) tegen S. 791.288 (Ned. 1.582.576) over 1952. De geconsolideerde verlies- en winst rekening der Billiton Mij. sluit met een batig saldo van 10.202.401 (vorig jaar 10.178.244). Van deze winst bleef ter be schikking van dochtex-maatschappijen voor interne reserveringen en voor uitkering van tantièmes 696.680, zodat de beschik bare winst van de vennootschap in enkere zin 9.505.721 bedraagt (vorig jaar) 8.204.402). Voorgesteld wordt ten laste van de agio- reserve bonus-aandelen uit te reiken tot een bedrag overeenkomende met 25 per cent van het geplaatste kapitaal. Dit zal daardoor tot 21.000.000 stijgen. Het slotdividend, dat naar voorgesteld wordt, gedeclareerd zal worden over het te verhogen kapitaal, dus mede over de uit te reiken bqpusaandelen, bedraagt 7,54 pet. voor de aandelen eerste rubriek en 7 V3 pet. voor de aandelen tweede rubriek. In een toelichting op het jaarverslag heeft de directie nog medegedeeeld, dat de verschuiving van de belangen van de maat schappij naar gebieden buiten Indonesië voortgaat. In het boekjaar 19^3 was 40 tot 45 procent van de totale winst afkomstig van investeringen buiten Indonesië, terwijl ongeveer 80 procent van het vermogen der maatschappij in 1953 buiten Indonesië was geïnvesteerd. De exploraties, waar voor in het boekjaar een bedrag van onge veer 650.000 werd besteed, werden hoofd zakelijk verricht in Afrika en Canada. Van de winst, die in het boekjaar 1953 in Indonesië is behaald, moest over een klein gedeelte de nieuwe heffing van zes enzestig tweederde procent worden betaald. Besprekingen worden gevoerd over onthef fing van deze maatregel. De Amsterdamse P. H. H.-B., die zes jaar geleden een harer kinderen zo'n af straffing gaf dat net aan de gevolgen overleed, is vanochtend door de Amster damse rechtbank vrijgesproken. „De rechtbank heeft tijdens de zitting de officier al niet ontvankelijk verklaard op grond van verjaring van de zaak", zeide de rechter, die het vonnis voorlas, „maar zij spi-eekt u bovendien vrij omdat zij het opzettelijk gewelddadige karakter van uw daad niet bewezen acht". Op 22 Juni had de officier tegen deze vrouw een jaar voorwaardelijk geëist. Zij was ervan beschuldigd, op 9 April 1948 haar bijna vierjarig dochtertje na een af straffing een duw te hebben gegeven met het gevolg, dat het kind met het hoofd tegen een kinderledikant viel, een schedel- basisfractuur opliep en hieraan tijdens overbrenging naar het ziekenhuis over leed. Ter zitting werd haar wel verweten, dat zij een ouder zusje had opgedragen tegen over de vader en alle anderen vol te hou den, dat het meisje van de trap was ge vallen. Zowel moeder als dochter hielden deze lezing jarenlang staande. Pas dit jaar kwam de ware toedracht aan het licht. Morgen informele gedachten- wisseling De derde bijeenkomst van de Nederland se en Indonesische delegaties voor de Unie besprekingen in de Lairessezaal op het Binnenhof in Den Haag heeft vanochtend geduurd van elf tot iets over twaalf uur. De voorzitter der Indonesische delegatie legde een nadere verklaring af ter uitleg van het standpunt, dat mr. Sunarjo op 29 Juni heeft gegeven. Besloten werd, dat de besprekingen morgen zullen worden voort gezet met een informele gedachtenwisse- ling tussen de leden van beide delegaties". Hierbij zullen van Nederlandse zijde aanwezig zijn de ministers Luns, Donker, Van de Kieft en Zijlstra en de regerings- commissaris voor Indonesische aangele- heden, mr. N. S. Blom en van Indonesische zijde de ministers Sunarjo, Yamin en Iskaq, de Indonesische ambassadeur in Londen professor Supomo en de waarnemende Hoge Commissaris in Den Haag, mr. Susanto. De Bondsraad, de eerste kamer van het West-Duitse parlement, waarin de lande lijke regeringen zijn vertegenwoordigd, heeft besloten zich niet te laten verdringen uit het parlementsgebouw aan de Rijn. De Bondsdag had de eerste kamer namelijk de huur opgezegd, om voor zichzelf meer plaats te maken. Men wilde voor de Bonds raad een eigen gebouw inrichten, hetgeen drieëneenhalf millioen mark zou kosten. Nadat reeds vorig jaar voor zes millioen aan het parlementsgebouw werd vertim merd, vonden de zuinige landsministers dat wel wat veel. Doch zij legden zich bij de motivering van hun beslissing, om te blij ven waar zij zijn, toch meer de nadruk op politieke ovei-wegingen. De Bondsraad, die de hereniging van Duitsland wenst, dient geen dingen in Bonn te vereeuwigen, die hij liever in Berlijn zou zien, zo werd gei'edeneerd. Een afgevaar digde zei, wanneer er al een nieuw gebouw moest komen, dit dan in Berlijn en niet te Bonn zou moeten worden geplaatst. Waar nemers zien in het besluit van de eerste kamer een indirecte critiek op de bouw- bedrijvigheid, die de Bondsregering in Bonn ontplooit. Door smokkelaars misleid Maandagmorgen is een Columbiaans vrachtscheepje onder commando van de Arubaan Tromp de haven van Oranjestad (Aruba) binnen gevaren. Aan boord be vonden zich zeven bewapende Columbiaan se soldaten. Het bleek, dat het schip in Puerto Estralla in beslag genomen was, daar de bemanning vex-dacht werd van smokkelarij. De kapitein kreeg order on der gewapend geleide naar Riohacha te stomen. Hij zette echter koex-s naar Aruba. Bij aankomst in Oranjestad werden de zeer verbaasde militairen door de politie ont wapend in afwachting van een nadere be slissing. De Columbiaanse soldaten zullen met de eerstvolgende gelegenheid op kos ten van het consulaat van Columbia naar huis gezonden worden. TUNIS (United Press) De Bey van Tunis, Sidi Mohammed Al Amin Apsja, heeft het ontslag van zijn kabinet geaccep teerd, waardoor het land zonder kabinet zit op het hoogtepunt van een anti-Franse ter- reurcampagne. De gematigd nationalisti sche premier m'Zali had zijn ontslag aan geboden nadat zij pogingen de terreur- campagne die tegen Franse kolonisten en hun inheemse vrienden gericht is, te onder drukken schipbreuk hadden geleden en een handvol nationalistische extremisten, met aan hel hoofd het Fellagha „bevrijdings leger" de Fransen gedwongen had dx-asti- sche maatx-egelen te nemen om kalmte en veiligheid in het woelige protectoraat te verzekeren. Het communiqué van de Bey werd uit gegeven nadat 2.000 Marokkaanse infante risten en koloniale parachutisten aan land waren gegaan van een Frans troepenschip cm de strijd tegen de Fellaghas te verster ken. Tunesië dreigt nu in een lange crisis te geraken, want geen vooraanstaande Tune siër schijnt bereid te zijn hoge functies te accepteren uit vrees voor extremistische vergelding. Uit het communiqué valt op te maken dat cle Bey slechts node en pas na herhaald aandringen van de premier gezwicht is. M'Zali ontsnapte enkele weken geleden ter nnuwernood aan de dood toen op het vlieg- van Tunis een onbekende op hem vuurde. Hii formeerde zijn kabinet verleden jaar toen de politieke situatie weer normaal scheen te worden. DJAKARTA (United Press) Het wordt te Djakarta onwaarschijnlijk geacht, dat de regering de minister van Buitenlandse Zaken Soenarjo opdracht zal geven met zijn delegatie uit Den Haag te vertrekken indien niet binnen een bepaalde tijd over eenstemming met de Nederlanders is be reikt, zo meent men in goedingelichte krin gen aan de vooravond van de hervatting der Nederlands-Indonesische besprekingen in Den Haag. Wel heerst te Djakarta over het alge meen pessimisme ten aanzien van de moge lijkheden op succes bij de onderhandelingen. Men meent hier dat de verschillen in op vatting zo groot zijn en de bitterheid daar over zo intens, dat een regeling vrijwel on mogelijk is. In Djakarta zal men dan ook niet ver baasd zijn, zo werd gezegd, als geen over eenstemming kan worden bereikt en als Indonesië daarop de Unie eenzijdig zal ver- breken. WASHINGTON, (Reuter) Senator Knowland de republikeinse fractievoorzit ter in de Amerikaanse senaat, heeft ver klaard, dat ruim negentig procent van de talrijke Amerikanen, die hem brieven en telegrammen hebben gezonden, zijn stand punt deelt, dat de Verenigde Staten uit de UNO moeten treden, als communistisch China tot de volkerenorganisatie wordi toegelaten. De senator was van oordeel, dat men aan iedere candidaat voor de in November te houden congresverkiezingen moet vragen, hoe hij over deze kwestie denkt. Een van de tegenstanders van Knowland in de Senaat is de democraat William Fullbright, die Zondag in een televisie uitzending de UNO, het enige alternatief voor de oude politiek van oorlog noemde. Te Austin in Texas is de eerste school van zijn soort geopend waarin aan stede lijke- en staatspolitie wordt onderwezen hoe communisme te herkennen. De school staat onder auspiciën van de afdeling voor binnenlandse veiligheid van het staatsdepartement voor openbare vei ligheid en er zuilien meer dan 30 docenten aan verbonden zijn van de federale rege ring, de universiteit van Texas en het hoofdkwartier van het vierde leger. Uit alle steden van Texas zijn politie autoriteiten uitgenodigd er hun licht te ko men opsteken „om het communisme te on derkennen ter bescherming van zichzelf en van de inwoners en hun reputaties". Een cursus bestaat uit 120 lesuren i,n vakken als taalgewoonten, propaganda- analyse, psychologie, spionnage voor de burgerlijke verdediging en contra-spon- nage, sabotage en subversieve activiteiten. NIEUW DELHI (Reuter) Dr Ram- manohar Lohia, leider van de socialis tische partij Praja, is Zondag te FaiToek- habad, 220 km ten Zuid-Oosten van Nieuw Delhi gearresteerd, omdat hij boeren zou hebben aangezet om de belasting voor bevloeiingswerken niet te betalen. Ook zou hij „excessen van de politie" tegen de boeren hebben gelaakt. KARATSJI De regering van Oost Bengalen (Oost-Pakistan) heeft Maandag de communistische partij verboden. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat de partij tot doel heeft orde en recht te verstoren en een gevaar voor het open baar welzijn vormt. Sedert het ontslag van de regering van Fazloel Hoek, begin Juni na een serie ar- beidsonlusten, heeft de nieuwe regering ruim duizend personen, die communisten en sympathisanten worden genoemd, ge arresteerd. TEHERAN (A.F.P.) In kringen, welke in nauwe betrekking staan tot het internationale consortium voor de ver koop van Perzische olie, heeft men de be richten tegengesproken, volgens welke er nieuwe moeilijkheden op de olieconferen tie zouden zijn ontstaan. In werkelijkheid, zo verklaart men, is de bijeenkomst vruchtbaar gebleken en zou een overeen komst bereikt zijn over de samenstelling van de bestuursraad van de dochtermaat schappij van het consortium, welke met de exploitatie en de raffinage van de Per zische olie belast zal worden. Deze landingsski's stellen alle typen vlieg tuigen in staat te landen op zowel het land als het water, op ijs, sneeuw en zware modder. Het landingsgestel, ook geschikt voor commerciële vliegtuigen, bestaat uit de conventionele wielen waaraan de ski's zijn bevestigd. Vliegtuigen van het Amerikaanse leger hebben het gebruik van deze uitvinding gedemonstreerd voor legerautoriteiten. Naar wij vernemen, worden voorberei dingen getroffen voor het houden van een groot standwei'kers-concours in Zandvoort, dat zal worden gehouden op het parkeerter rein van het de Favaugeplein op Vi'ijdag 16 Juli. De Oranjevex-eniging „Zandvoort" heeft hiervoor contact opgenomen met de Neder landse vereniging van standwei-ke.rs, die voor dit plan direct grote interesse had. Naar ver wacht wordt zullen tussen de vijftig en zestig standwerkers uit alle delen van ons land elkaar zowel des middags als des avonds komen bestrijden in welsprekend heid. Er zullen zeer fraaie px-ijzen worden uitgeloofd. Met het gemeentebestuur van Zandvoort wordt onderhandeld, om extra verlichting op het terrein te verkrijgen en tevens zal er een rad van avontuur aan wezig zijn. Het laat zich aanzien dat voor dit eerste standwerkers-concours in Zandvoort van heinde en verre belangstelling zal bestaan. POSTDUIVENUITSLAGEN De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" nam Zondag deel aan de wed vlucht van Limoges af, over een afstand van 765 km. De eerste vogel werd getoond om 16 uur 55 minuten. De resultaten waren als volgt: C. Koper 1, 3, 22; H. Bartens 2; P. Koper 4, 25; H. Lansdorp 5, 12, 26, 27; C. K. Draijer 6, 11; W. G Koning 7; Ch. Allebes 8, 18; J. Koning 9, 16; P. Peters 10, 13, 14, 15; K. Driehuizen 17, 24; A. Molenaar 19; C. Visser 20, 21J H. Gaus 28. Aalsdijk, 4 80 m. N.NO. Miami. Agamemnon, 5 te Port de Paux. Altair, 4 in Golf v. Biscaye n. Las Palmas. Amor, pass. 4 IJmuiden Gibraltar. Arnedijk, 4 360 m. W ZW. Bermuda. Alpherat, 6 te Paranagua. Amor, pass. 5 Ouessant n. Gibraltar. Amstelpark, pass. 6 Aden n. Port Said. Appingedijk. 6 v. Antwerpen te New York. Arkeldijk, 5 v. Halifax n. Aiexandrië. Bacchus, 5 te Pto Plata. Barèndrecht, 5 150 m. ZW. Mona eil. Bonaire, 5 v. Paramaribo n. Plymouth. Boskoop, 5 v. Barbados n. Trinidad. Banka, 5 te Baltimore. Borneo, 5 v. Port Said n. Napels. Ceronia. 4 v. Liverpool te Rotterdam. Cottica, pass. 4 Ouessant n. Madeira. Corilla pas. 5 Gt. Sandy eil n. Townsville. Celebes, pass. 5 Guardafui n. Aden. Cronervburg'h. 5 v. Bilbao n. IJmuiden. Caltex Utrecht, pass. 5 Gibraltar n. R'dam. Cistula, 5 Plu Sambu verw. Delfland. 4 310 m. Z.ZW. Las Palmas. Diemerdijk, pass. 4 Kaap Corrientes naar Los Angeles. Duivendijk, 6 te Victoria verw. Dalerdijk, 6 v. Balboa te Curagao. Duivendrecht. pass. 5 Monrovia n. Nigeria. Erinna. 4 290 m. W.ZW. Madeira. Eemdijk, pass. 5 Ouessant n. Havanna. Elmlna, 6 Lagos verwacht. Eos, 6 te Burgas. Friesland (SSM), 5 v. Methil n. Kopenhagen. Grote Kerk, 5 v. Penang te Colombo. Graveland, 4 te Bahia. Hecuba. 4 v. Guanta te La Guaira. Heelsum. 4 90 m. ZO. Bermuda. Helder. 4 150 m. Z. Jamaica. Helicon, 4 320 m. N. Turks eil. Hersilia, 4 60 m. ZO. Kp. San Antonia. Hestia, 4 420 m. ZO. Kp. Race. Indrapoera, 5 210 m. W.NW. Kreta. ADVERTENTIE Kunt U zich voorstellen hoe erg het is, wanneer Uw kostbaar huisraad be schadigd wordt door onvakkundige verhuizers Zo'n verhuizing wordt dan dubbel zo duur en dan hebt U spijt. Loop daarom geen risico's, maar kies een vakman. Onze firma staat door zijn jarenlange rijke ervaring borg voor prima vak werk. Vraag ons eens offerte. Het verplicht U tot niets. Telef. 12456, 14155, 22279 Jagersfontein, 6 v. Southampton te Antw. Joh. v. Oldenbarnevelt, 5 430 m. ZO. Kp. Race. Katelysia, 4 690 m. W.NW. Ascencion eil. Koratia, 4 260 m. Z.ZO. Kp. Race. Kota Baroe, 4 290 m. Z.ZW. Padang. Karimata, 5 v. Port Said n. Belawan. Kota Agoeng, pass. 5 Ouessant n. Rotterdam. Lawak, 5 te Portland. Limburg, 4 390 m. Z.ZO. Los Angeles. Linge, 4 120 m. O. ten Z Madeira n. Rotterdam Luria, 5 v. Latakia te Iskenderun. Laagkerk, 5 te Genua. Laertes, 5 te Amsterdam. Leersum, 4 v. New Orleans n. Fernandina. Lekenkerk, 6 te Bombay. Lieve Vrouwekerk. 6 te Ummsaid. Macuba, pass. 5 Houtmanrocks n. Wyndham Marisa, 4 320 m. O.NO Martinique. Maas, pass. 5 Mona Passage n. Antwerpen. Maasdam, pass. 5 Nantucket n. New York. Madoera, 5 v. Aiexandrië n. Port Said. Meerkerk, 5 v. Port Soedan n. Aden. Mirza, 6 v. Geelong n. Singapore. Malvina, pass. 5 Albany n. Geeiongi. Molenkerk, 5 v. Hongkong n. Manilla. Myonia, 5 v. Calcutta n. Mena el Ahmadi. Nieuw Holland. 5 420 m. N NW. Brisbane. Noordwijk, 4 240 m. O. Jacksonville. Notos, pass. 4 Kp. d'Antibes. Nestor, pass. 5 Flo res n. Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 5 450 m. O. ten Z. Kp. Race Noordam, 5 350 m. W. ten Z. Lands End. Orestes, 4 v. Stettin n. Bremen. Overijsel, pass. Azoren n. Halifax. Ootmarsum, 4 te Le Havre. Ovula, 6 te Stanlow. Peperkust, 4 te Luanda. Prins Willem George Fred., pass. 4 Fatherspoïr.t Pieter S, 5 v. Barry n. Rotterdam. Prins Maurits, pass. 5 Belie Isle n. Montreal. Prins Philips Willem, 6 te Chicago. Prins Willem V, 5 v. Le Havre n. Montreal. Polydorus, 5 v. Belawan n. Djibouti. Polyphemus, 30 v. Port Swettenham n. N. York Prins Alexander, 5 te Rouaan. Prins Fred. Hendrik, 6 te Toronto. Rempang, 5 v. Semarang n. Tj. Priok. Ridderkerk, 4 te Antwerpen. Rijnland, 3 te Montevideo. Saragan, 4 300 m. Z. ten O Los Angeles. Sehie, 4 140 m. NO. Mora Passage. Sliedrecht, pass. 5 Brothers n. Mena el Ahmadi Sumatra, 4 v. La Buan n. Priok. Sarpedon, 6 v. New York te Port au Prince. Salatiga, 6 te Manilla. Saparoea, 5 v. Port Said n. Genua. Saroena, 5 te Pladju. Stad Maassluis, 6 te Middlesboro. Tiba, 4 230 m. Z. Recife n. Antw. Talisse, 5 v. Balikpapan n. Soerabaja. Tamo, pass. 5 Kp. Frio n. Paranagua. Titus, 4 v. Oran n. Algiers. Van Spilbergen, pass. 4 Texel n. Amsterdam. Westerdam, 5 390 m. Z.ZW. Kp. Race. Waterland, 4 te Hamburg. Westland, 8 voor IJmuiden verw. Woensdrecht, 5 v. Aden n. Fao. IJsel, 5 v. Burhaniye te Altinoluk. Zeeland KRL)5 v. Pladju n. Bintang. Zuiderkruis, 5 380 m. W.ZW. Lands End. KLEINE VAART Adm. Courtiet, 6 te Sharpnes verw. Adm. De Ruyter, Kiel Hoitenau. n Nykobing. Albergeti, 5 v. Vlissingen te Fowey. Ardeas, 4 v. Kopenhagen te Amsterdam. Arnoudspolder, 5 v. Rotterdam n. Lissabon. Ary Scheffer, 4 v. Gothenburg n. Rotterdam Bab-T, 3 Brunsbüttel gepass n. Zaandam. Beekbergen, 5 v. Aarhus te Kasko verw. Berkelstroom, 4 v. Lor.den te Amsterdam. Casana, pass. 4 Kiel n. Malmö. Corrie b, 4 v. Sete n. Pasajes. Deni, 4 v. Rotterdam te Provesten. Eibergen, 5 v. Leixoes te Huil verw. Erkalin. 4 v. Par te Amsterdam. Fortuna, 4 v. Venlo te Amsteiaam. Friblo, 5 v. Newburg te Londen. Gazelle, pass. 4 vlissingen n. Antwerpen. Gramsbergen 4 v. Bordeaux te Aarhus. Grebbestroom, 4 v. Londen te Amsterdam. Hartel, verm. 5 v. Zwijndrecht n. Esbjerg. Hast V, 5 v. Guernsey te Londen. Joost, 2 v. Kopmaraholmen n. Zaandam. Larix, 2 v. Delfzijl n. Ostrand. Leendert b. 5 v. Rotterdam n. Stockholm. Lucas Bols I. 5 v. Fowey te Amsterdam. Maasym N, 5 v. Fowey n. Amsterdam. Margriet L, 4 v. Londen te Amsterdam. Markab N. pass. 4 Brunsbüttel n. Stralsund. Myphrid N, pass. 5 Kiel n. Flensburg. Mypuck, 4 v. Malmö te Gothenburg. Neeltje b, 6 v. Ergasteria te Antw. Niobe, 5 v. Kotka te Amsterdam. Pavo, 2 te Kopmanholmen. Ponto, 2 te Amsterdam. Ponza, 3 te Waya. Plato, 5 v. Gothenburg te Amsterdam. Prins Wilhelmina, pass 5 Vlissingen n. Antw. Rose Marie, pass. 4 Brunsbüttel n. Rotterdam. Ruby, pass. 4 Hoitenau n. Malmö. Silvaplana, 4 v. Gothenburg n. Rotterdam. Spurt. 4 30 m. W.ZW. Casquets. Westerdok (kj, 3 v Amsterdam n. Londen. Westerschelde, 4 v. Antw. te Newcastle. Westpolder. 6 te Lissabon verw. Zaanstroom, 4 v. Huil te Amsterdam. Advent N. 5-6 v. Aarhus te Dordrecht verw. Algarve, 4 v. Antwerpen te Avonmouth. Ary Scheffer. 6 v. Gothenburg te Rotterdam. Atiantis, 4 v. Amsterdam te Goole. Att S. 5 nog te Avonmouth. Batavier I, pass. 4 Finisterre n. Casablanca. Belty Anne S, 4 v. Manchester n. Portugal. Bierum. pass. 5 Terschelling n. Londen. Birmingham, pass. 5 Stabbshead n. Leith. Daviena Goekoop, 4 v. Portsmouth n. Pasajes. Diet, 6 v. Lelden te Rotterdam verwacht. Diligentia, verm. 5 v. Londen n. R'dam. Eibergen, 5 v. Leixoes te Huil. Faleo. 6 v. Liverpool verw. Ferocia, 5 v. Swansea te Boulogne verw. Frans. pass. 5 Hanstholm n. Gothenburg. Gerrie S, 4 v. Londen te Setubal. Hebe Nobel. 4 y. Antw. te Londen. Jaba, 4 v. Fur te Colchester. Kemphaan, 5 v. Gdynia te Huil. Leny, 4 v. IJmuiden n. Loriënt. Marcella, 4 v. Alesund te Vlaardingen. Marjan, 5 v. Telgnmouth te Helsinki verw Marne. 4 v. Rouen n. Rotterdam. May Star, 5 v. Antw. te Cardiff verw. Merwehaven, 4 v. Boness te Duinkerken. Meuse. pass. 4 Kiel n. Stockholm. Mtdsland, 5 v. Rotterdam te Grangemouth. Monica. 5 v. Dublin te Workington. Nassauhaven, 5 v. Antw. n. Rotterdam. Netta. 4 v. Corsica n. Lowestoft. Nieuwehaven, 6 v. R'dam te Kopenhagen verw. Noorderlicht, verm. 6 v. Bristol n. Swansea. Phidas, 5 80 m. W. Kp. Spartivento n. Barce lona. Poortvliet, verm. 6 of 7 v. Karlskrona n. R'dam Prima. pass. 5 Noordhinder n. Teignmouth. Silvretta, pass. 5 Wight n. Rotterdam. Taormina, 5 v. Rotterdam te Waterford verw. Ton S, 5 nog te Kalmar. Trito, pass. 5 Noordhinder n. Amsterdam. Wiekenburgh, 5 v. Casablanca te Duinkerken. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Nederl.'47 99",',«g.l. 99% A.K.U 222% g.l. 223% 348% 351 Philips Gloeil. 253% g.l. 255 Kon. Petroleum 428% 430 A'dam Rubber 82 81 Holl. Amer. Lijn 151 151 N. Scheepv. Unie 129% 130 H.V.A 116 Va 117 Deli Mij 117% 117% Amsterd. Bank 201% 20IV» Ned. Handel Mij. 180 180 Rotterd. Bank 190 190 Twentsche Bank 196 g.b. 196 Anaconda Copper 38"/.. 38% Bethlehem Steel 693/w 69% Republic Steel 58% 58% Shell Union 92% 92% 20% 20% 49% 49%

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9