Wrijving tussen Washington en Londen over Peking-China Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nog elf dagen Verdeeldheid doorgedrongen in het Britse kabinet Dit weekend onderhoud tussen Molotov en Mendès-France Nieuwe H-bom proeven afgelast? Kortstondige vreugde omgeslagen in crisis-stemming Armas president van de Junta in Guatemala Het woord is aan Franse terugtocht in Vietnam voltooid Zeer zware regenval in Oostelijke landen Tsjoe En Lai ontving Britse zaakgelastigde na een jaar GENèVE BEGINT WEER Fascistenleider Starhemberg krijgt zijn kastelen terug Pact voor Zuid-Oost-Azic niet zuiver militair Reeds 41 slachtoffers van het middel Stalinon Hanoi zal verdedigd worden Portoricanen veroordeeld in Washington Koninklijke Olie toegelaten op de New Yorkse beurs Indonesische regering: géén rubber naar China Weerrapport 68e JAARGANG No 305 VRIJDAG 9 JULI 1954 298e JAARGANG No 153 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A D Huijsman DE FRANSE PREMIER Pierre Mendès- France heeft bij zijn optreden verklaard dat hij het ontslag van zijn regering zal aanbieden als op 20 Juli geen wapenstil stand in Indochina zal zijn bereikt. Er resten nog elf dagen. Hij toont zich op timistisch over de vorderingen in zijn on derhandelingen. Morgen zal hij een onder houd met Molotov te Genève hebben; dat zou wel eens van beslissende betekenis kunnen zijn. Intussen geniet hij in Frank rijk merkbaar meer vertrouwen dan wie van zijn voorgangers ook. Men ziet in hem een man uit één stuk; men verwacht grote dingen van hem, niet alleen ten aanzien van Indochina. De republiek zou door de inspirerende leiding van deze man wellicht toch een kans op het inslaan van een nieuwe koers, op de schepping van nieuw vertrouwen kunnen krijgen. Die mogelijk heid leeft in de gedachten en zelfs de nim- mer-zwijgende spot van Parijs ontziet hem. ,Men schertst met alles, omdat alles een keerzijde heeft", schreef de Montesquieu twee eeuwen geleden in zijn Cahiers. De keerzijde die ieder menselijke persoonlijk heid bezit wordt in de nieuwe premier niet nagespeurd en belicht. Zelfs het parlement bejegent hem met respect en heeft zijn jongste verklaring over Indochina zwij gend aanvaard; een merkwaardige uitzon- dering. Maar intussen is men er zich welbewust van dat beëindiging van de oorlog in Indo china niet alleen van Frankrijk en zijn regeringsleider en geslaagd overleg met de tegenstander afhangt. Medewerking van de Westelijke grote mogendheden wordt vereist. En nu is wel onmiskenbaar beves tigd dat het bezoek van Churchill en Eden aan president Eisenhower niet tot een over eenstemming in het politiek beleid van En geland en Amerika heeft geleid. Voorzover daar nog bij sommigen twijfel aan kon be staan is die weggevaagd door president Eisenhower zelf, die Amerika's afwijzend standpunt ten opzichte van de toelating van communistisch China tot de UNO scherper dan ooit heeft geformuleerd. De Engelse regering, evenals verscheidene an dere Europese regeringen, is geenszins voorstandster van onvoorwaardelijke toe lating van een land, dat in strijd met het Handvest van de UNO handelt, maar zij hoopt China tot een andere gedragslijn te bewegen en daarmee de mogelijkheid open te houden. Eden wil erheen sturen. De Amerikanen wijzen eenvoudig af. Onze Londense correspondent zegt daarover, de Londense reactie op Eisenhower's verkla ring besprekend: De Britse klacht is. dat hij als president volkomen in gebreke blijft om de leiding te geven, die in dit netelige vraagstuk boven alles vereist wordt en dat hij louter een beroep doet op de 95 van de Amerikanen, die tegen toelating van China tot de UNO gekant zouden zijn. Het is een politiek, die volgens het oordeel van Londen geen enkel uitzicht biedt, vooral omdat zij nalaat de voorwaarden te noe men, waardoor China weer respectabel kan worden. Er is nu gebleken dat de Amerikaanse regering niet zo ver wil gaan als de opge wonden fractieleider der regeringspartij in de Senaat, Knowland, -die zou willen dat Amerika zich uit de UNO zou terugtrekken als China als lid zou worden toegelaten. Dat heeft Foster Dulles tegengesproken. Amerika zou alleen zijn recht van veto in de Veiligheidsraad dat door een besluit van de Assemblée zou kunnen worden overtroefd, maar die kans lijkt voorlopig wel heel gering toepassen. Senator Knowland's dreigement wordr dus niet onderschreven. Maar tegenover China is de regering-Eisenhower even absoluut afwij zend als hij en beroept de president zich op die geschatte 95 onwillige Amerika nen. De Londense News Chronicle, in een scherp gesteld hoofdartikel, zegt daarvan: „Het is niet de zaak van 95 van het Amerikaanse volk om een scherpzinnig buitenlands beleid te formuleren, om ver der dan de zorgen van het ogenblik te kijken, om voorbereidingen te treffen voor een toekomst waarin enige vooruitgang tnogelijk zal zijn. Het is ook niet de zaak >an senator Knowland. Het is bovenal de zaak van de president. Als hij er tevreden mee is, alleen maar te volgen, wie is er dan om leiding te geven?" Ge ziet het: hier is waaldijk geen woord Frans bijgeen verhulling in hoffelijke termen. Maar intussen zou Frankrijk kun nen struikelen over de Amerikaanse sta- tionnaire opvatting, als van Oostelijke zijde niet voor de eerste maal de ge wenste toelating van communistisch China tot de UNO als voorwaarde zou worden gesteld: als voorwaarde voor een vreed zame ontwikkeling van zaken in Indochina. Dit te bevorderen zouden d'e Fransen wel willen aanvaarden, naar men mag aan nemen. maar wat 'zou daarna geschieden, nu president Eisenhower bij voorbaat zijn absolute afwijzing heeft vastgesteld? Met andere woorden: zelfs als een wapenstil stand voorlopig bereikt werd, welke kans zou er dan ziin op voortgezette vreedzame ontwikkeling? De elf dagen zullen nog een spannend verloop kunnen brengen. Maar opnieuw vraagt men zich af: wat is Amerika's bui tenlandse politiek toch? R. P. NEW YORK. De New York Post bericht, dat president Eisenhower plannen voor een nieuwe reeks proeven met waterstof wapens in het najaar heeft afgelast. Eisen hower zou ook opdracht hebben gegeven geen grotere waterstofbommen te maken dan de bom, die op een Maart tot ont ploffing werd gebracht. Technische facto ren en veiligheidsoverwegingen waren hiervoor voornamelijk verantwoordelijk. Het herfstweer in het Zuiden van de Stil le Oceaan werd ook bijzonder ongunstig geacht voor het nemen van proeven. De harde winden en hevige regenval verhoog den het gevaar van verspreiding van radio activiteit. Het blad bericht tevens, dat Duitse ge leerden zich reeds verscheidene jaren voorbereiden om na het herstel van de souvereiniteit, actief te kunnen deelne men aan de toepassing van de resultaten van de kernsplijtingswetenschap. (Van onze correspondent in Londen) De vreugde sinds „Washington" was van korte duur. In Londen heerst thans een crisis-stemming over de Brits-Amerikaanse verhoudingen. President Eisen hower's onherroepelijk lijkende verklaring over de afwijzende houding der Verenigde Staten tegenover toelating van communistisch China tot de UNO is in Londen, dat aanstuurt op een einde van het conflict in Indo-China en op een algemene regeling in het Verre Oosten, met gemengde gevoelens ontvangen. Ook Öroot-Brittannië voelt er niets voor om China hals over kop en onvoor waardelijk binnen de UNO-kring te halen, maar het wenst niet de deur te gren delen. Eden zoekt met ijzeren geduld naar een uitweg uit de moeilijkheden en probeert de wrijvingspunten tussen Oost en West zoveel mogelijk te verzachten, zonder concessies te doen, welke zouden neerkomen op ondermijning van de positie der vrije wereld. Voor hem zal „Genève" zeker nooit een tweeae „Mün- chen" worden. Of Churchill en Eden in Washington veel zou zijn clan Moskou. Genève zou dit reeds verder zijn gekomen moet men na de jongste reacties in de Verenigde Staten be twijfelen. Het beste, dat gezegd kan wor den van het samenzijn der Britse en Ame rikaanse staatslieden is, dat er, afgezien van Duitsland, aan de top, hoewel er van enige overeenstemming geen sprake is geweest, thans meer begrip aanwezig is voor elkanders standpunt. Maar Eisen hower heeft thans duidelijk gemaakt, dat het Amerikaanse standpunt inzake China voor het ogenblik onwrikbaar is. Dit grieft de Engelsen, omdat deze zienswijze van Washington onvruchtbaar is en geen enkel vooruitzicht schijnt te bieden. Naar een breuk Er dient echter aan te worden her innerd, dat Dulles enkele jaren geleden in een boek als zijn mening heeft ver kondigd, dat Peking op den duur niet uit de UNO zal kunnen worden geweerd. Vol gens Washington zal China eerst zijn leven moeten beteren. In Londen heeft men de indruk, dat de Chinezen, als ze maar door het Westen aangemoedigd worden, in dit opzicht voort gang zullen maken. Veel zal afhangen van hun verdere houding in Genève, welke ook voor Londen beslissend zal zijn. Eden houdt de hand van het Westen uitgestrekt om het Oosten een kans te geven. Hoewel het er naar uitziet, dat toelating van China tot de UNO tot een definitieve breuk met de Verenigde Staten zal leiden, vindt de mening in Londen aanhang, dat opneming van China in de UNO juist zou leiden tot een breuk onder de com munisten, omdat Peking anders geaard hebben aangetoond. Eden tegen Churchill In de Britse regering zouden, als de geruchten waar zijn, twee stromingen zijn. De ene, onder leiding van Eden, welke on der bepaalde voorwaarden in zee wil gaan, en de andere, waartoe Churchill zou over hellen, welke onder geen beding de Ame rikaanse vriendschap zou willen opofferen door verdere toenadering tot China. Londen heeft China al jaren geleden er kend, omdat dit uit de feiten voortvloeit. Voor Washington betekent diplomatieke erkenning echter blijkbaar tevens morele goedkeuring van het regiem, waartoe men in de tegenwoordige geladen politieke atmosfeer niet kan overgaan. Tot nu toe heeft China de Engelse diplomatieke er kenning genegeerd. Thans is het ijs in zoverre gebroken, dat een diplom :Jieke missie in Londen zal worden gevestigd. De Britse klacht tegen Eisenhower is, dat hij ais president in gebreke blijft de leiding te geven, welke in dit netelige vraagstuk vereist is en dat hij louter een beroep doet op de 95 procent van de Ame rikanen, die tegen toelating van China tot de UNO gekant zouden zijn. Het is een politiek, welke volgens oordeel van Londen geen enkel uitzicht biedt. In sommige Amerikaanse kringen heeft j Eden het volkomen verbruid. Men hemelt daar de figuur op van Lord Salisbury, die ook in de München-periode, toen hij on- j derministei van Buitenlandse Zaken was, karakter zou hebben getoond. De zwak kere Eden zou hem schoorvoetend zijn ge volgd. Toen Salisbury, die achter de schermen nog altijd een grote invloed uit oefent op het Britse buitenlands beleid, vorig jaar tijdens Churchill's en Eden's ziekte naar Washington ging, zou hij dui delijk hebben laten blijken, dat hij niets voelde voor Churchill's voorgenomen uit stapje naar Malenkov en dat hij evenals Washington het been stijf wilde houden. Dulles dreigt WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft op zijn weke lijkse persconferentie verklaard dat de Verenigde Staten hun vetorecht zullen gebruiken om China buiten de Veiligheids raad te houden. Dulles gelooft niet, dat China genoeg stemmen krijgt voor een zetel in de Al gemene Vergadering. Hij zei dat de UNO niet is ingesteld als verbeteringsgesticht. De leden moeten voor hun toelating be wijzen dat zij in staat en bereid zijn hun internationale verplichtingen na te komen. William Knowland, de x-epublikeinse fractieleider in de Senaat, heeft zijn ge zichtspunt, dat de Verenigde Staten te voren moeten bekend maken uit de UNO te zullen treden, indien China wordt toe gelaten, gematigd. Na critiek van Eisen hower en Congresleden, heeft hij mede gedeeld, dat hij een milder gestelde ver klaring voorbereidt, waarin het Congres zich kant tegen toelating van China. Knowland zeide „zeer verheugd" te zijn over de verklaringen van Eisenhower en Dulles, die zich tegen toelating uitspraken. Senator George, het oudste democratisch lid in de Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen heeft zich tegen Knowlands oorspronkelijke voorstel uit gesproken, „daar een dergelijke stap ons vrijheid van handeling zou kunnen ont nemen op critieke ogenblikken". De democratische senator Gillette noemde Knowlands oorspronkelijke plan „bijna kinderachtig". Een millioen Amerikanen heeft een pe titie getekend tegen toelating van China tot de UNO, aldus is te New York bekend gemaakt. De voorzitter van de „Commis sie voor één millioen" Warren Austin, oud permanent afgevaardigde bij de UNO, zei, dat hij toezicht had geoefend op het tellen van de handtekeningen. CIUDAD (GUATEMALA) (Reuter/ AFP). De voormalige opstandelingenlei der, kolonel Gastillo Armas, is tot voor zitter van de nieuwe militaire bestuursraad in Guatemala benoemd. Hier van maken verder nog deel uit kolonel Monzon en majoor Oliva, die minister van Landsver dediging was in de indertijd door Armas gevormde voorlopige regering der opstan delingen. De kolonels Dubois en Cruz zijn uitge treden, zeggend dat hun doeleinden waren verwezenlijkt. Deze doeleinden waren: het verdrijven der communisten en het herstel van ge rechtigheid, het gezag der wet en vrijheid in Guatemala. De kolonels verklaarden na drukkelijk uit eigen vrije wil uit de mili taire bestuursraad te zijn getreden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken van de Junta heeft een waarschuwing ge richt aan Latijns Amerikaanse ambassades die asyl verlenen aan honderden vluchte lingen. In een circulaire aan de negen buitenlandse ambassades waar naar schat ting 1.000 of meer communisten en volge lingen ziin ondergebracht, waarschuwde het ministerie dat personen die de diploma tieke missies betreden zullen worden on derworpen aan een onderzoek. De vroegere president Arbenz is formeel van moord beschuldigd. In de burgeroorlog, welke veertien da gen heeft geduurd, zijn volgens de beste beschikbare schattingen, ongeveer 250 sol daten van do regering en de opstandelingen gedood. LONDEN (United Press) De premier van communistisch China Tsjoe-En-Lai, heeft Donderdag in Peking voor het eerst de Britse zaakgelastigde ontvangen, nn hem een jaar lang te hebben genegeerd. Het nieuwsagentschap Nieuw China zeide in een uitzending uit Peking dat de zaak gelastigde, Humphrey Trevelyan, de enige Britse diplomaat in communistisch China, zijn benoemingsbrief heeft aangeboden. Het ontvangen van Trevelyan was een van de eerste dingen die Tsjoe-En-Lai deed na zijn terugkeer van de conferentie in Genève. Groot-Brittannië zond Treve lyan ongeveer een jaar geleden naar Pe king doch hij werd in officiële kringen koel ontvangen. China zond bovendien geen afgevaardigde naar Londen. Tijdens de conferentie in Genève kwamen de Brit se minister van Buitenlandse Zaken An thony Eden en de Chinese premier overeen dat China een ambassade in Londen zou openen. Groot-Brittannië heeft in Peking een ambassade maar tot dusverre is nog geen ambassadeur benoemd. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S De prestaties van de Nederlandse sleepboten, „Hollands glorie", worden op kleine schaal geëvenaard door de slepers aan de kust van Libanon. In de baai van Sidon werd deze opname gemaakt, die de kleine sleepboot weergeeft temidden van de on rustige wateren. De prestaties van de Arabische schepelingen op hun kleine slepers grenzen vaak aan het ongelofelijke. WENEN. (AFP.) Het Oostenrijkse opperste gerechtshof heeft de wet-Star- hemberg, volgens welke de indertijd dooi de Duitsers in beslag genomen bezittingen van oudkanselier Dollfuss en prins Von Starhemberg onder staatsbeheer zouden blijven, in strijd met de grondwet ver klaard. Door deze uitspraak zal prins Starhem berg, die voor de oorlog de fascisten aan voerde en sedert de oorlog in Zuid-Ameri- ka woont, zijn 27 kastelen, villa's, huizen en ruim 850 hectaren grond terug krijgen. De meeste bezittingen liggen in de provincie Neder-Oostenrijk (Russische zóne). Drie van de best bewaard gebleven kastelen van Starhemberg, die elk ruim honderd vertrekken tellen, zijn aan liefdadige in stellingen verhuurd en doen dienst als sanatoria. WASHINGTON (Reuter) Van welin gelichte zijde wordt vernomen dat cie be sprekingen, die heden tussen vertegen woordigers van de Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland beginnen over het sluiten van een verdedigingsverdrag voor Zuid-Oost-Azië, een veel uitgebreider terrein zullen bestrijken, dan aanvankelijk was voorzien. Er zal niet slechts gesproken worden over de militaire veiligheid der betrokken staten, doch evenzeer over maatregelen ter versterking van de economische positie dezer landen. Dit betekent dat de Verenig de Staten, Groot-Brittannië, Australië en Nieuw-Zeeland het er over eens zijn dat louter militaire voorzorgsmaatregelen in Zuid-Oost-Azië onvoldoende zijn en dat de democratieën de koude oorlog slechts kunnen winnen, door een gezonde econo mische positie dezer landen te verzekeren. FAItIJS (AFP) Te Parijs wordt offi cieel medegedeeld, dat Pierre Mendès- France, de Franse premier, en Molotov, de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Zondag te Genève een onderhoud zullen hebben. Molotov is gisteren weer in Genève aan gekomen. Kort daarna wijzigde Mendès- France plotseling zijn reisplannen en be sloot Zaterdag naar Genève te gaan in plaats van Zcmdag of Maandag, zoals oor spronkelijk zijn bedoeling was. De reden is volgens diplomatieke kringen dat overeenstemming is bereikt over een ontmoeting van Mendès-France en Molotov op Zondag. Het volledige Franse kabinet zou defini tieve goedkeuring aan de samenkomst moe ten hechten. Een regeringswoordvoerder heeft bekend gemaakt dat het kabinet voor het vertrek van Mendès-France, dus waar schijnlijk vandaag, vergaderen zal. De Fransen zijn verlangend „uit de eerste hand" de mening van het Kremlin te ver nemen over beëindiging van het vuren in Indochina, voordat de laatste phase van de conferentie tussen Oost en West begint, hetgeen waarschijnlijk begin volgende week zal zijn. Volgens berichten uit Genève is de basis voor de samenkomst met Molotov gelégd in besprekingen die zijn gevoerd tussen de fungerende chef van de Franse delegatie, Jean Chauvel, en van de Russische missie, Wassili Koetznetsov. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, zal Maandag naar Genève vliegen om de leiding van de Britse afvaar diging op de Geneefse conferentie weer op zich te nemen, aldus heeft het departement van Buitenlandse Zaken te Londen bekend gemaakt. In antwoord op hem in het Lagerhuis ge stelde vragen heeft premier Churchill ver klaard dat hij gaarne een ontmoeting zal hebben met zijn Franse collega Mendès- France, maar dat hij hierop niet wil aan dringen, nu de nieuwe Franse premier het zo druk heeft. Churchill zeide dat Engeland het nauwst mogelijke contact heeft onderhouden met de Franse regering. Minister Eden zal Men dès-France Maandag in Genève ontmoeten, aldus de premier. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft op het ogenblik geen plannen om naar de con- PARIJS (Reuter) In Frankrijk zijn nieuwe slachtoffers van het „wonderge neesmiddel" stalinon gevallen. In totaal zijn thans 41 patiënten, die het middel had den ingenomen overleden. De elf nieuwe slachtoffers in de afgelopen 24 uur kwamen voor in Algerië, Bretagne en de Alpen. (Woensdag berichtte Reuter dat het ge neesmiddel in drogisterijen was achterhaald. Een abonné maakt ons er attent op dat drogisten in Frankrijk geen geneesmiddelen mogen verkopen en dat in het Reuter-be- richt apotheken bedoeld moeten zijn. Red.). De Montesquieu: Het schijnt dat God, die aardse machten heeft willen beperken, de Fransen het gemak van het verkrijgen heeft geschonken met het gemak van het verliezen: de geestdrift die niemand kan weer staan met de neerslachtigheid die zich aan alles gewent. ferentie van Genève terug te keren. Aldus heeft hij op een persconferentie bekendgemaakt. De Amerikaanse ambassadeur in Tsje- choslowakije, Johnson, zal de Amerikaanse delegatie blijven leiden. HANOI (Reuter) Generaal Paul Ely, de Franse opperbevelhebber in Indochina, heeft tijdens een vraaggesprek nadrukke lijk verklaard, dat zijn troepen Hanoi en de haven Haiphong zullen verdedigen. Hij had zijn orders herhaald na zijn terugkeer uit Parijs, waar hij besprekingen had gehad met de Franse premier Mendès-France. Hij sprak geruchten tegen, dat de Fransen be paalde gebieden in Noord Indochina zul len ontruimen. Volgens gezaghebbende kringen uit de omgeving van de opperbevelhebber, be vindt negentig procent van de Amerikaan se militaire voorraden in Indochina zich in het Zuiden. De voorraden worden niet be dreigd door de Vietminh-divisies rondom de delta. Franse vliegtuigen hebben Donderdag aanvallen gedaan aan weerszijden van de verkeersweg Hanoi-Haiphong, waar dui zenden communisten zijn samengetrokken. Een Franse woordvoerder zeide, dat ver moed wordt, dat de Vietminh een operatie tegen Hoeng Jen zal ondernemen. Hoeng Jen is een Franse sleutelstelling ten Zui den van Hanoi. De Vietminh gaf last een dorp elf kilometer ten Noorden van Hoeng Jen te ontruimen. Dergelijke maatregelen betekenen gewoonlijk, dat het dorp in een bolwerk wordt veranderd van waaruit de Vietminh kan aanvallen. WASHINGTON (Reuter) De vier Por toricanen, die op 1 Maart vijf afgevaardig den in het Amerikaanse Huis door revol verschoten verwondden, zijn veroordeeld. De drie mannen werden elk tot de zwaarste gevangenisstraf veroordeeld, namelijk van 25 tot 75 jaar. De leidster van de groep, me vrouw Lolita Lebron, kreeg van 16 jaar en acht maanden tot 50 jaar. Voordat de vonnissen werden uitgespro ken, zeiden de vier Portoricaanse nationa listen, dat zij niet de bedoeling hadden ge had mensen van het leven te beroven. Zij voelden zich niet schuldig aan een misdaad. De rechter zeide dat, indien de artsen niet zo bekwaam waren geweest, de Portorica nen de doodstraf zouden hebben gekregen. NEW YORK (Reuter) De raad van gouverneurs van de New Yorkse effecten beurs heeft opneming in de notering toege staan van 24.327.312 aandelen der Koninklij ke Nederlandsche Petroleum Maatschappij. De president van de beurs deelde mede, dat de handel in aandelen zal worden toege staan onmiddellijk na de registratie volgens de wet op de effectenruil van 1934, hetgeen gewoonlijk binnen 30 dagen geschiedt. DJAKARTA (Aneta) Het Indonesi sche ministerie van Economische Zaken heeft Donderdag een communiqué uitge geven, waarin bekend wordt gemaakt, dat de berichten, waarin gemeld werd, dat grote hoeveelheden rubber naar de Chi nese volksrepubliek waren uitgevoerd, ge heel onjuist zijn. Transacties over de ex port naar China hebben tot dusver nooit plaatsgevonden, aldus het communiqué, dat reageerde op berichten over levering van 6000 ton rubber pet Pools schip naar de Chinese volksrepubliek. Intussen meldt „Abadi", dat de Ameri kaanse ambassadeur in Djakarta, Hugh Cumming, een bezoek heeft gebracht aan minister-president Ali Sastroamidjojo in diens functie van minister van Buiten landse Zaken. De ambassadeur zou bij die gelegenheid over de berichten betreffende deze rubber-uitvoer hebben gesproken. Het K.N.M.I. deelt mede: Een uitzonderlijk zware en langdurige regenval heeft de laatste dagen Oostenrijk, Zuid-Duitsland en Tsjechoslowakije ge teisterd. In de bergen vielen daarbij grote hoeveelheden sneeuw. Op vele plaatsen regende het 48 uur onafgebroken. De vol gende neerslaghoeveelheden zijn de laatste twee dagen gevallen: Salzburg 188 mm; München 134 mm; Regensburg 112 mm; Budweis 102 mm; Passau 91 mm en Dres den 89 mm. Deze langdurige regenval werd veroorzaakt, doordat grote hoeveelheden koude lucht over West-Europa doordron gen tot bij het Alpengebied, waarbij in de boven Noord-Italië aanwezige warme lucht een depressie ontstond, welke uiterst lang zaam naar Hongarije bewoog. De wanne lucht werd daarbij gedwongen op te stij gen, terwijl tegelijkertijd door krachtige Noordelijke winden de lucht in de onder ste lagen tegen de bergen werd opgestuwd. Hoog Donaupeil. Reuter voegt hieraan toe dat de Oosten rijkse, Duitse, Franse en Joegoslavische ondernemingen, die scheepvaartdiensten op de Donau onderhouden, hebben mede gedeeld, dat deze, met ingang van Donder dag, door het sterk gezwollen zijn van de rivier, tijdelijk niet meer worden onder houden. Het peil van de Donau bedroeg Donder dagavond acht en een halve meter, tegen normaal drie en een halve tot vier meter. Men verwacht, dat dit peil Vrijdagmiddag tot 9 NWP meter gestegen zal zijn. De berg weiden in de Oostenrijkse alpen liggen onder een dik sneeuwdek. De Grossglock- ner pas en de passen die Oostenrijk met Zwitserland, Italië en Joegoslavië verbin den, zijn als gevolg van de zware sneeuw val gesloten. In de dalen zijn bruggen en huizen, vee en landbouwwerktuigen door het water weggevaagd. Mensen en dieren zijn met boten in veiligheid gebracht. (van hedenochtend 7 uur) weers- 6." tï u. Cl -£ ïg K toestand wind richt wind kract *2 a ui Z5 Stockholm zwaar bew. ONO 2 24 0 Oslo zwaar bew. windstil 19 2 Kopenhagen zwaar bew. N 8 18 0,1 Amsterdam onbewolkt Z 2 19 0 Londen zwaar bew. ZZW 1 16 0,2 Luxemburg mist windstil 18 0 Parijs licht bew. windstil 23 0 Bordeaux half bew. NW 3 23 0 Grenoble half bew. windstil 21 0 Nice licht bew. NNW 3 23 0 Genève licht bew. NO 1 19 0 Zurich nevel windstil 16 0 Locarno licht bew. NNW 2 24 0 Berlijn zwaar bew. NNW 6 15 12 Frankfort nevel ZW 2 20 0 München regen WNW 8 10 81 Wenen half bew. W 10 17 3 Innsbruck regen windstil 9 56 Rome onbewolkt windstil 0 Ajaccio licht bew. ONÖ 2 21 0 Mallorca zwaar bew. windstil 0 Neerslag laatste 24 uur VERANDERLIJKE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met later kans op enkele verspreid optredende buien Zwakke tot matige wind hoofd zakelijk tussen Oost en Zuid. Dezelfde temperaturen of iets hogere. 10 Juli Zon op 4.31 uur. onder 20.58 uur. Maan op 16.15 uur. onder 0.03 uur. Maanstanden 16 Juli 1.29 uur: Volle maan 23 Juli 1.14 uur: Laatste kwartier 29 Juli 23.20 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 9 Juli Hoog water: 9.59 en 22.30 uur. Laag water: 5.15 en 17.46 uur. Zaterdag 10 Juli Hoog water: 11.04 en 23.35 uur. Laag water: 6.17 en 18.53 uur. ucocoocccoccco

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1