„Amerika en Engeland trekken één lijn inzake Zuid-Oost Azië" Wereldnieuws Eerste stuk van Moerdijkbrug op elevatorbakken afgevoerd Puntermodeshow in Giethoorn PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Oude, „vermoeide" overspanningen worden allemaal vervangen De radio geeft Dinsdag AVRO koos nieuwe voorzitter Geen steun van Washington in de kwestie Nieuw-Guinea Negen veilingloodsen geheel uitgebrand Toch ió Uet zo Wratten MAANDAG 12 JULI 1954 2 Jhr H. G. A. Quarles van Ufford benoemd in elk huisgezin: Jongen onder zand bedolven en gestikt Dr Van Roy en over de politiek der V.S. Kerkelij'k Nieuws Trailer botste tegen vrachtauto; 2 doden Amerikaans comité gaat scherp toezien Vuurzee in Loosduinen Examens 'i .v. Zondag is het eerste gedeelte van de spoorbrug over het Hollands Diep bij Moerdijk ingevaren. Onze foto geeft een beeld van het werk. Rechts het in te varen gedeelte links de Moerdijkbrug. Zondag heeft men eon der overspannin gen van de spoorbrug over het Hollands diep van haar pijlers gelicht en door de nieuwe vervangen. Dit interessante karwei, dat geheel volgens het door de afdeling „Bruggenbouw" van de Nederlandse Spoor wegen gemaakte plan verliep, vormde het begin van de algehele vervanging van de 83 jaar oude brug door een nieuwe, die dubbelsporlg treinverkeer zal mogelijk ma ken. De nieuwe overspanning, die met ge bruikneming van de wisseling van het getij werd geplaatst, is een halve „vakwerk - brug", die over veertien dagen, als een tweede overspanning is geplaatst, compleet zal zijn. Vijf van deze vakwerkbruggen van elk 208 meter en rustend op drie steunpun ten zullen samen met een plaatstalen brug de nieuwe spoorbrug vormen. Des ochtends om vijf uur is men met de werkzaamheden begonnen. Het treinver keer op de internationale spoorlijn, die tus sen Moerdijk en Willemsdorp het Hollands Diep kruist, werd om zeven uur gestaakt. De personenvervoersdienst werd onderhou den met behulp van autobussen. Om half tien had men de oude overspanning van de spoorbrug varende en om kwart over twee lag het nieuwe brugdeel vast op de pijlers. De aan het werk deelnemende sleepboten lieten op dat moment hun stoomfluiten loeien ten teken dat het gewenste resultaat was bereikt. Onmiddellijk daarna begon de dienst ,,Weg en werken" van de N.S. met het her stellen van de noodzakelijkerwijs verbroken verbinding. Des avonds om zeven uur was de stagnatie in het treinverkeer weer op geheven. De spoorbrug over het Hollands Diep, die al meer dan tachtig jaar haar belang rijke functie vervult in het nationale en in ternationale treinverkeer, heeft het er bij na opzitten. Volgend jaar zullen haar be kende bogen verdwenen zijn en een geheel nieuwe brug met rechte overspanningen, Veel eenvoudiger van constructie, maar met veel groter vermogen, zal dan de verbin ding tussen Noord- en Zuid gaan vormen. „Niet meer voor haar taak berekend en moe", aldus luidde het oordeel, dat deskun digen van de N.S. na de oorlog over de in 1872 in gebruik genomen brug velden. Het nog steeds in frequentie toenemende trein verkeer over de belangrijkste spoorlijn van Nederland ondervindt n.l. hoe langer hoe meer moeilijkheden door het feit, dat de oude brug enkelsporig is. Vermoeidheid constateerde men uit bepaalde ouderdoms- verschijnselen, wijzend onder meer in de richting van materiaalmoeheid. Beide om standigheden hebben geleid tot het besluit om vijftien millioen uit te trekken voor de bouw van een geheel nieuwe brug, die en dat is een groot voordeel gelegd kan worden op de pijlers van de oude. Men maakte voor het werk gebruik van elevatorbakken, die door sleepboten onder het te verwijderen brugdeel werden getrok ken. Op deze bakken, die men waterballast had gegeven, had men een stalen stellage HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zie ken. 11.30 Sopraan en piano. 11.45 Platen. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het plat teland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Wij ontdekken Amerika, cau serie met muziek. 14.30 Omroeporkest. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Herhaling rede Billy Graham. 16.45 Platen. 17.00 Voor de kinderen. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Reportage of pla ten. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Mili taire causerie. 18.40 Platen. 19.15 Paris vous Parle. 19.30 Pianorecital. 20.00 Nieuws. 20.00 Gevarieerd programma. 20.45 Mededelingen. 20.50 Als het graf, hoorspel. 21.10 Platen. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.30-Klein vrou wenkoor. 23.00 Nieuws. 23.15 New York cal ling. 23.20 Gevarieerde muziek. 23.4524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Licht baken, causerie. *0.00 Voor de kleuters. 10.15 Promenade-orkest. 10.45 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Franse chansons. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouw mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.20 Promenade orkest en soliste. 15.05 Metropole-orkest. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Werkplannen voor Nieuw Guinea. 13.00 Lichte muziek. 18.20 Platen. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualitei ten. 19.00 Nieuws. 19.10 Ronde van Frank rijk. 19.20 Uit hét Boek der Boeken, cau serie. 19.35 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 De prinses en de varkenshoeder, opera. 21.45 Platen. 21.50 Causerie over de Ronde van Frankrijk. 22.00 Viool en piano. 22.35 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. TELEVISIE (KRO) 20.15 Vacantiewedstrijd voor echtparen; 21.00 Film en weeroverzicht; 21.15 Cabaret; 22.00 Einde. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht 12.40 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Symphonie-orkest. 13.50 Omroeporkest. 14.00 Symphonieorkest en soliste. 15.05 Platen. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.15 Orgel. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Verzoek programma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Om roeporkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 Ka mermuziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. De waterstofbom als moreel probleem. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 75 m.). gebouwd, waarop de boog zou komen te rusten. Om zeven uur werd het treinver keer over de brug gestaakt. Mannen van de dienst Weg en Werken togen toen aan het werk om verbindingen in rails en bo venleiding los te maken. Toen dat gebeurd was werden de bakken geleidelijk aan leeg gepompt, zodat zij dus stegen. Het opko mende water zorgde er verder voor, dat de stellages klem kwamen tegen de onderzijde' van de uit te varen overspanning. Om ne gen uur was de inmiddels losgemaakte boog zo hoog boven de pijlers gelicht, dat men het verantwoord achtte er mee te gaan varen. Heel voorzichtig werd gema noeuvreerd en over met tonnetjes gemar- queerd vaarwater voer het konvooi naai de werkhaven, die speciaal voor dit werk is uitgebaggerd. In die haven zal de boog, evenals haar zeven „zusters", haar roem loos einde beleven. Toen het konvooi met de oude boog naar de werkhaven voer, werd de nieuwe over spanning naar de brug vervoerd. Dit brug deel, gemonteerd op hulppijlers (door Bij kers aannemingsbedrijf te Gorinchem) was gisteren reeds opgevijzeld om ook op twee elevatorbakken te kunnen worden ge plaatst. De vaart naar de brug verliep zon der hindernissen en vlak voor het gat ging het convooi, dat ook weer door vier sleep boten was voortbewogen, rustig voor anker liggen wachten, tot het water zo hoog ge stegen zou zijn, dat de overspanning zou kunnen worden ingevaren. Om twaalf uur was het water zo hoog gekomen, dat men de overspanning in de brug kon trekken. Men deed dit met behulp van aan de pij lers vastgemaakte staaldraden, die op de bokken met lieren aan de ene kant werden ingekort en aan de andere kant gevierd. Het brugdeel lag toen ongeveer een halve meter boven de pijlers. De eb deed de over spanning heel langzaam zakken. Toen het stalen gevaarte in de juiste positie lag, kregen de bakkenschippers bevel water in hun vaartuigen te pompen. De daling van het brugdeel ging daardoor sneller en niet lang duurde het of de rolopleggingen aan de Zuidelijke kant raakten de zadels op de pijlers. Het vastleggen van het brugdeel was slechts korte tijd werk en om kwart over twee precies lag de 1100 ton wegende kolos ook aan de Noordelijke kant vast op de pijlers. Op de Zaterdag in Arnhem gehouden al gemene A.V.R.O.-vergadering is jhr. H. G. A. Quarles van Ufford benoemd tot voor zitter van deze omroepvereniging, als op volger van wijlen de heer G. de Clercq. De waarnemend voorzitter dr. H. Molhuysen zei, dat de belangen van de A.V.R.O. bij de nieuwe voorzitter in goede handen zijn. Jhr. Quarles van Ufford bracht op zijn beurt hulde aan dr. Molhuysen voor alles wat deze in de afgelopen achtentwintig jaar voor de A.V.R.O. en haar voorgangers heeft gedaan. De leden van de A.V.R.O. dankte hij voor het in hem gestelde vertrouwen. De begroting voor 1954 werd vastgesteld overeenkomstig het voorstel van het alge meen bestuur. Zij wijst een totaal van 2.429.140 aan. Eveneens werd goedge keurd de aankoop van een ambtswoning voor de directeur van de A.V.R.O., de heer D. Repko. Bij de rondvraag werd onder meer ge vraagd of de door éen aantal hoogleraren te ontwerpen statuten nog niet gereed zijn en waarom er in het afgelopen jaar geen gewestelijke bestuursvergaderingen zijn gehouden. Ook informeerde een van de afgevaardigden naar enkele programma punten van de A.V.R.O. Ten aanzien van het eerste werd van de zijde van het be stuur gezegd, dat het advies nu ieder ogen- ADVERTENTIE Uitsluitend Apothekers Drogisten blik kan afkomen. Gewestelijke bestuurs vergaderingen zijn er niet gehouden, om dat er nog te veel andere problemen waren af te doen, die de volle aandacht vergden. Voor wat de critiek op enkele programma punten betreft, waaronder de Bop te Dins- dagavondtrein en de Antwoordman, zei de heer Repko, dat hij zich hierover nog zal beraden. Een tienjarige jongen uit de Erasmusweg in Den Haag, is Zaterdagmiddag onder zand bedolven geraakt en door verstikking om het leven gekomen. Hij was met vriend jes aan het spelen op een bouwterrein bij zijn ouderlijk huis. In het zand dat daar was opgetast, hadden de jongens holen ge graven. Toen de knaap zijn hoofd in een hol had gestoken, stortte dit in. Omwonen den probeerden hem uit te graven, maar slaagden daar pas in na tien minuten. De levensgeesten waren toen geweken. Dr. J. H. van Royen, onze ambassadeur in de Verenigde Staten, is Zaterdag met de „Nieuw Amsterdam" in Rotterdam aange komen om zijn verlof in ons land te komen doorbrengen. Maar, zo verklaarde hij aan boord van het vlaggeschip der Nederlandse koopvaardij, een groot deel van mijn vacantie zal ik wel op het ministerie van Buitenlandse Zaken doorbrengen. Sprekende over de politieke situatie deelde hij mede van mening te zijn dat het bondgenootschap tussen de Verenigde Staten en Engeland de hoeksteen blijft vormen van de Westerse veiligheid. Het recente bezoek van Churchill aan Eisen hower heeft er volgens de ambassadeur veel toe bijgedragen dat Amerika en Enge- lang elkaar inzake de E.V.G. beter zijn gaan begrijpen. Ten aanzien van de te volgen politiek inzake Zuid-Oost Azië zeide dr. Van Royen voorts, dat Amerika en Engeland „practisch dezelfde lijn hebben getrokken." Engeland, zo zeide hij, wil wel eens be lerend optreden en dat brengt dan spannin gen teweeg, maar overigens moet mem het om redenen van zelfbehoud tegen het com munistische gevaar wel eens worden. Dat Amerika zo fel gekant is tegen de deelneming van Peking-China aan de UNO, verklaarde hij uit de omstandigheid dat de Koreaanse oorlog „zuiver een Amerikaanse zaak" is geweest. Het speet de Amerikanen De dorpsgracht van Giethoorn was Za terdagmiddag het toneel van een originele modeshow, die georganiseerd was door de Nederlandse Drukkers-Conventie. Dit is een organisatie van katoenfabrikanten in Twente en Noord-Brabant. De show werd gehouden in een tiental punters, die regel matig heen en weer voeren tussen de woning van een Giethoornse kunstschilder en een der dorpscafé's waar de mannequins gelegenheid hadden, zich te verkleden. De show had ten doel, te laten zien wat in binnen- en buitenland van de Nederland se katoenen stoffen aan dameskleding wordt vervaardigd. Medewerking verleen den de Giethoornse VW en de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. Enige dames van deze afdeling traden, met een vijftal be roepskrachten, als mannequin op, terwijl andere in oude streekklederdracht met gouden oorijzers het verschil tussen oud en nieuw accentueerden. De beroepsmannequins hadden soms moeite om zich in de licht schommelende vaartuigen staande te houden, maar de Giethoornse mannen, die de punters voort- boomden, toonden zich ridderlijke bege leiders door het kalmpjes aan te doen. Op een der bruggen werd voor de microfoon een toelichting gegeven door de journaliste Marijke Vetter, die onder meer onthulde dat in Nederland jaarlijks 90.000.000 meter veredeld katoen wordt geproduceerd. De show toonde niet alleen een uitge breide collectie zomerjurken doch ook een serie cocktail- èn avondjurken, strandkle ding en dergelijke, alles gemaakt naar speciaal voor deze gelegenheid ontworpen modellen. Vele pers- en cameramensen, waaronder ook buitenlanders, waren naar Giethoorn gekomen om de show, welke een talrijk publiek trok, te „verslaan". Films van deze show zullen ook buiten onze grenzen worden vertoond. De punterende tentoonstelling duurde ongeveer twee uur, waarna een rondvaart van alle deelnemende vaartuigen door het dorp werd gemaakt. Giethoornsen voerden later in de openlucht de traditionele klom pendans uit. Ned. Herv. kerk Beroepen te Bilthoven J. C. v. Veen, pred. in algem. dienst te Groningen te Noordeloos Th. Langerak, cand. te Utrecht te Aalst en te Langerak D. v. d. Berg, cand. te Lopierkapel. Aangenomen naar Amsterdam (wijkgem. B.) H. M. Cnossen te Gouda naar Mak- kum (benoemd als vocaris) J. den Draak, cand. te Vlaardingen. Bedankt voor Tholen C. v. d. Bosch te Bruchem. Beroepbaar verklaard. De heren D. v. d. Berg te Lopierkapel, J. B. Cats te Alphen a. d. Rijn, A. P. Huisman te Zoetermeer, Th. Langerak te Utrecht en P. Posthouwer te Putten zijn beroepbaar verklaard. Chr. Geref. kerken Tweetal te Deventer G. Bilkes te Mussel en M. Drayer te Drachten. dat UNO-partners niet meer bijstand in de Koreaanse oorlog hebben geleverd. Men begrijpt in Europa niet voldoende hoezeer men in de Verenigde Staten tegen commu nistische régimes gekant is, maar het ver dient aanbeveling, aldus dr. Van Royen, met het Amerikaanse standpunt ten aan zien van het communisme terdege rekening te houden. De critiek op deze overigens felle poli tiek vindt men overigens niet alleen in Europa, de krachtigste critiek op de Ame rikaanse denkwijze in deze zaken vindt men in de Amerikaanse bladen zelf. Antwoordende op de vraag wat het Amerikaanse standpunt is ten aanzien van de besprekingen, die op het ogen blik in Den Haag tussen Nederland en Indonesië worden gevoerd, merkte dr. Van Royen op, dat een eenzijdige opzegging van de unie in Washington zeer ongaarne gezien zou worden. In zake de. kwestie Nieuw Guinea ver klaarde hij te vrezen dat de Ameri kaanse regering zich daar niet over uit zou laten. Haar houding is: „Afblijven van dit probleem." Dr. Van Royen deelde voorts mede, wel het gevoel te hebben dat Nederland in Washington bepaald een streepje voor heeft bij de overige landen. Wij hebben in de Verenigde Staten een geweldige goodwill, waartoe het Koninklijk bezoek van twee jaar geleden zeer veel heeft bijgedragen, aldus de ambassadeur. Hedenmorgen is te Kloosterveen onder de gemeente Assen- een grote trailer uit Oss tegen een rechts van de weg gepar keerde vrachtauto, geladen met hout, ge botst. De gevolgen waren zeer ernstig. De beide inzittenden van de wagen uit Oss, de 19-jarige F. A. van H. uit Oss en de 20-jarige J. T. K. uit Lith waren op slag dood. De ontvoerde Joodse meisjes Het hoofdbureau van „The American Jewish Committee" te Parijs heeft een ver tegenwoordiging in Nederland gesticht en de Nederlander dr. G. Taussig tot honorair vertegenwoordiger benoemd, „om op dit tijdstip zijn belangstelling voor de aange legenheid van de twee Joodse weeskinde ren Betty Meljado en Anneke Beekman uit te drukken." Dr. Tausig (Amstelveen) is directeur van het emigratiebureau van de Stichting Joods Maatschappelijk Werk te Amsterdam en v/as tot nu toe correspondent van „The American Jewish Committee" in Neder land. Het comité werd in 1906 door een aantal prominente leiders van het Amerikaanse Jodendom opgericht ter bescherming van de politieke rechten der Joden, zowel in de Verenigde Staten als elders. 1. Een vredige stilte hing in Huize Hob beldonk. In de salon klonk slechts het ge rinkel van zilveren muntjes, die Jolliepop zat te tellen en het geritsel van de krant, waarin Panda naar een baantje speurde. Nadat hij alle muntjes geteld had, verbrak Jolliepop eindelijk de stilte. ,£>e openstel ling van Huize Hobbeldonk als beziens waardigheid voor toeristen werpt bevre digende financiële resultaten af, als ik zo vrij mag zijn dit op te merken", sprak hij. „Ik zou, met uw welnemen, het DE oplos sing van onze geldelijke problemen willen noemen, mijnheer Panda". ,JDat is fijn, Jolliepop", zei Panda zonder veel enthou siasme. Hij liet de krant zakken en ver volgde peinzend: „Maar eigenlijk word ik op die manier door jou onderhouden. Jij kwam op het idee om van Huize Hobbel donk een soort historisch monument te maken en jij leidt de toeristen rond, ze allerlei interessante verhaaltjes vertellend. Ik zou ZELF zo graag iets verdienen kwam er maar eens iets opdagenOp dat ogenblik kwam met een daverende slag een invalidewagentje, dwars door de muur, de kamer binnenstuiven. In het wagentje zat een oude zeerob, die het uitkraaide van de pret, zulks in tegenstelling tot een ang stig piepend persoon, die zich krampachtig aan het karretje vastklemde. „Joho!", galmde de uitbundige oude, „zo gaat het jofeV Negen opslagplaatsen van de Coöpera tieve Groentcnveiling Loosduinen en om streken zijn geheel uitgebrand. Een grote hoeveelheid emballagemateriaal, die in de loodsen lag opgeslagen, werd een prooi van de vlammen. De schade aan de loodsen bedraagt ongeveer 50.000. Het bedrag der schade aan de opslag is nog niet bekend, doch men schat de waarde aan inpakkings- materiaal in elke loods op ongeveer 10.000. De loodsen zijn verzekerd. Omtrent de oorzaak van dc brand tast men in het duis ter. Er is onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld. De loodsen zijn eigen dom van de Coöperatieve veiling Loosdui nen en Omstreken en waren verhuurd aan diverse exporteurs. Een van hen was niet verzekerd. Het gehele veilingcomplex om vat 39 loodsen. De Loosduinse veiling is het bekendste centrum van de komkommers en tomatenhandel. De brand werd omstreeks half tien'door een bewoner van een in de nabijheid van de veilinggebouwen gelegen woonschuit ontdekt. Hij waarschuwde de Haagse brandweer. De loodsen, een staalconstruc tie, hebben een stenen muur, terwijl de binnenkant met hout is betimmerd. In deze houten wanden en in het emballagemate riaal (kisten, houtwol, papier e.d.) breidde het vuur zich snel uit. Omstreeks half elf was de brandweer het vuur meester. Het vuur werd met grote hoeveelheden water uit vijftien slangen bestreden. Het bleek dat de loodsen, die reeds brandden niet meer gered konden worden. Deze lagen midden in een blok van zestien loodsen. Men besloot daarom het vuur te couperen van de aangrenzende loodsen. De brand weerlieden, die nu het vuur bij de loodsen aan de linker- en rechterzijde bevochten, stonden bloot aan een verzengende hitte. De zolen van de rubberlaarzen van een hunner verschroeiden. De brandweer had na ongeveer een half uur het vuur gelocaliseerd. Spoedig daarna was de brand bedwongen. Toonkunst-Muziekschool Op de in Den Haag gehouden examens voor muziek slaagden voor het diploma B (middelbaar onderwijs) piano mejuffrouw A. Uittenbosch uit Aerdenhout en voor piano A (lager onderwijs), theoretisch ge deelte, de heer F. Schreuder uit Haarlem, beiden leerlingen van de muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der toon kunst. Jac. P. Thijsse Montessori-Lyceum Geslaagd voor het eindexamen H.B.S.-B: de dames C. H. Biersteker, L. van Es, E. ten Houte de Lange, L. Ie Nobel, J. R. Schröfer en de heren E. Alblas, A. R. O. L. Bijvoet, E. Eikenboom, J. Ch. M. van der Have, Y. L. de Jongh, H. G. Kemeling, P. C. Prager, J. Spoor, H. H. A. Tirion en D. van der Vlerk. Afgewezen: zestien candidaten. Lorentzlyceum Voor het eindexamen Gymnasium A van het Lorentzlyceum te Haarlem is geslaagd mejuffrouw C. E. Flamman. Voor het eindexamen gymnasium B is één candidaat afgewezen. Het examen is afgelopen. Modevak Bij het gehouden examen van de stich ting Nederlands Modevak, in Den Haag, zijn van de leerlingen van de Mode-aca demie Suze Huntelaar te Haarlem geslaagd voor: Lerares, de dames E. M. van Braak en E. M. van Schie; Coupeuse: de dames I. J. Bruin, M. Hooydonk, J. H. Kleinendorst en C. v. Leeuwen en Costumière: de dames C. A. Beck, E. C. Schoemakers, J. Uitsinger, D. E. Verdel en M. M. Th. de Wildt. Gemeentelijke HBS B met vijfjarige cursus, Haarlem Voor het eindexamen slaagden: P, Badart, A. A. Bakker, mej. G. Bleeken, mej. N. G. Burke, G. T. N. Buwalda, mej. M. E. A. Cordesius, G. H. v. Dijk, mej. C. Eefting, G. L. Jansen, W. R. G. ten Pas, mej. C. J. M. Smit, J. C. Stoeltie, B. P. Stor, mej. J. Ver aart, E. J. de Wit, P. A. v. Zwieten, C. Argeloo, S. J. J. Barens, C. J. Bender, H. C. Biesbrouck, J. G. v. Burken, R. Cornelisse, C. F. Cornet, K. van der Doe, B. H. J. Drost, H. A. Kunkeler, W. Th. Loze, W. Slende- broek, W. A. Wijkhuizen, F. B. J. van As- peren, J. B. Benner, E. Bonsel, B. Clasie, B. G. Dinkla, E. van Duijn, mej. F. M. Klup- pell, mej. C. B. Lapré, F. A. von Lützow, mej. T. Paardehaar, E. Rab, R. Vahle, E. L. Vasbinder, J. Wijker, A. J. Zonneveld en D. Zwemmer. Afgewezen: zeven candidaten. Zondagochtend is op de Apeldoomse- straat in Voorthuizen een aanrijding ont staan tussen een autobus en een scooter. De bestuurder van de bus is zonder stoppen doorgereden. De duo-rijder op de scooter liep bij de aanrijding ernstig lichamelijk letsel op. Een motor. De 62-jarige pilote mevrouw Marion Hart is Zondag met haar een- motorige vliegtuig in Terboro (New Jersey, V.S.) geland na een transatlan tische vlucht, welke het einde betekende van een tocht van bijna 60.000 km. door 25 landen in Europa, Azië en Afrika. Zij vertrok Woensdag met haar Britse mede-piloot, de 29-jarige Bryan Neely, uit Londen. Billy. De Amerikaanse prediker Billy Graham, die zojuist is teruggekeerd van een kruistocht van vijf maanden door Europa, is Zondag wegens nieraandoe ning in een ziekenhuis te Asheville in de Amerikaanse staat Noord-Carolina opgenomen. Voorlijk. Volgens het Sovjet-persbureau Tass hebben de Russen twee eeuwen geleden het eerste hefschroefvliegtuig ontworpen en een prototype doen vlie gen op 12 Juli 1754. Het toestel was de uitvinding van de geleerde Lomenossof en was bestemd om wetenschappelijke instrumenten mee de lucht in te nemen, aldus Tass, dat er aan toevoegt, dat een groep geleerden in Leningrad het plan voor het vliegtuig had gevonden in de notulen van een bijeenkomst van de academie van wetenschappen, welke in Februari 1754 werd gehouden. Aardschokken. Aardschokken die Zater dag en Zondag in de Borinage zijn waargenomen, hebben enige schade aangericht. Te Frameries zijn schoor stenen ingestort. Er werden eveneens aardschokken gemeld uit La Bouverie. Ook in de streek van Bergen is Zater dag een lichte aardbeving waarge nomen. Er werden drie schokken opge tekend. De eerste duurde ongeveer vijf seconden. Niemand werd gewond. Er is geen schade aangericht. IJzeren gordijn. De Amerikaanse neger zanger Paul Robeson, wiens paspoort vier jaar geleden werd ingetrokken, om dat hij Russisch gezinde redevoeringen had gehouden, heeft verzocht de Ver enigde Staten voor een tijd van zes maanden te mogen verlaten om op te kunnen treden in Engeland, Israel en andere landen. In zijn verzoek zegt Ro beson, dat hij wegens „gebrek aan poli tieke overeenstemming" door het Ame rikaanse toneel, film, radio en televisie op de zwarte lijst is geplaatst. Door con tracten in Engeland en Israel zou hij in zijn onderhoud kunnen voorzien. De Amerikaanse regering heeft Robeson vorig jaar niet toegestaan naar Moskou te gaan om de hem toegekende Stalin- prijs in ontvangst te nemen. Permanent. Het comité van ministers van de Raad van Europa heeft aan de rege ringen van de 15 leden-landen voor stellen voorgelegd voor de organisatie van een net van Europese televisie relayzenders op permanente basis. Zij hebben de betrokken technische orga nisatie (Europese omroep unie en de internationale unie voor telecommuni- caties) verzocht een studie te maken welke zal moeten leiden tot de indiening van concrete voorstellen aan het comité. Siberisch heet. Radio-Moskou heeft in het weerbericht gemeld, dat een hittegolf heerst in het Europese gedeelte van de Sovjet-Unie, Centraal-Azië en Westelijk Siberië. Wondermiddel. Van de zijde van het Franse ministerie van Volksgezondheid wordt verklaard, dat het „wondermid del" Stalinon vermoedelijk 50 a 60 men sen het leven heeft gekost. Dit aantal stijgt nog steeds. Willen. Vijf Amerikanen hebben te San Francisco zee gekozen op een zelfge maakt vlot, zonder voedsel of water. Zij hopen door zeestromingen meegevoerd te worden naar Hawaii. Onderweg wil len zij leven van vis, plankton en regen water. Scheiding. Een Siamese jongenstweeling die Vrijdag te Okrida (Nigerië) werd geboren, is in het ziekenhuis te Port Harcourt Zaterdag gescheiden. De ope ratie is gelukt. Er zou een behoorlijke kans zijn, dat de kinderen in levén blij ven. Hun moeder, mevrouw Omisa Ja cob, komt uit dezefde plaats als mevrouw Veronica Davies, de moeder van de Siamese tweeling, die het vorig jaar te Londen gescheiden werd. Wet. Twee voormalige leden van het Zuid- Afrikaanse parlement, Sam Kahn en Brian Bunting, zijn aangehouden als verdacht van overtreding van de wet op onderdrukking van het communisme. Zij zijn later op borgstelling in vrijheid gesteld. Zij zouden een bijeenkomst hebben bijgewoond, hoewel hun dat verboden was. ER BESTAAN WEINIG aandoeningen vereist voor u verzwijgenDe stinkende P. zich znzprr in i.prfpr* nnvrlnrht itorhpii- j die zich zozeer in ieders aandacht verheu gen als wratten en eksterogen. Er zijn maar weinig gelukkigen die met deze huid aandoeningen nooit iets te maken hebben gehad, of die in de toekomst daarmee nooit iets te maken zullen krijgen. Eksterogen plegen nogal pijnlijk te zijn, reden te over om er verder maar niet over te spreken. We laten de eksterogen dus rusten. Wratten zijn veel be- langwekkender. Zij hebben het voordeel plotseling te ont staan, zich eventueel snel te vermeerderen, om daarna even plotseling weer te verdwijnen. Er kunnen zich soms nog ver velende nevenomstandigheden voordoen, maar daar gaat het nu niet over. We willen het hebben over de achtergrond. Onlangs hadden we een gesprek met een beklagenswaardig mens, n.l. een jong arts, wiens handen bezaaid waren met wratten. Het beklagenswaardige van zijn toestand was niet zozeer gelegen in het verschijnsel der wratten, maar in het feit dat de jonge man arts was, waardoor vje rustig kunnen aannemen dat hij de wratten nog lange tijd met zich zal dragen. Want hij weet van die dingen te veel af, en juist dot is een beletsel er spoedig van te genezen. Aanvankelijk hadden we ons voorgesteld u wat recepten ter genezing van wratten te geven, maar waarlijk, het is te veel. Wat geeft het u, te weten dat het sap van de stinkende gouwe, de wolfsmelk, paarde bloem, cichorei, andijvie en sla voor het wegmaken van wratten kunnen worden gebruikt, indien we het gehele arsenaal van magische handelingen die hierbij zijn gouwe blijft bijvoorbeeld zonder uitwer king, tenzij zij bij afnemende maan wordt uitgegraven, waarbij zorgvuldig moet wor den gewaakt dat de plant niet wordt aan geraakt. Ook het wrijven van de schil met een grote boon zal vergeefse moeite blij ken, indien de patiënt vergeet die schil over het hoofd te gooien zonder er verder meer naar om te kijken. Voorts helpt kik kerdril, slakken, spinneweb- ben, kattevel, speeksel in ve lerlei vormen en varianten en talloze andere middelen, maar bij al deze medicijnen tegen wratten is een geheel ritueel vereist, voor de opsomming waarvan de krant te klein is. Laten we kort zijn: onlangs kwam ie mand met wratten bij een dokter, die be weerde een bijzonder goed middel tegen deze aandoening te bezitten. Hij gaf de patient een injectie, en inderdaad, na korte tijd waren de wratten als bij toverslag verdwenen. Na de behandeling biechtte de dokter zijn patiënt eerlijk op, dat een volkomen onschuldige vloeistof was inge spoten, maar dat de suggestie op zichzelf reeds voldoende bleek te zijn geweest om de wratten te doen verdwijnen. Nil begrijpt u ook, waarom zoveel van bovengenoemde middeltjes kunnen helpen en waarom zojuist bedoelde jonge tirts moeilijk te genezen zal zijn. Maar tevens kunt u zich voorstellen waarom een pad best wratten zou kunnen veroorzaken? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2