Zandvoort verbaasd en verontwaardigd over behandeling in Amsterdamse raad Agenda voor Haarlem Kort en bondig DSB won onder grote belangstelling de negende Zandvoort-estafette Raadslid Albrecht stelt vragen Alleenstaande werkende vrouw heeft recht op eigen woning" „Goede verbinding ook een Amsterdams belang" Amsterdamse Beurs Nieuw clubhuis voor „Weltevreden" MAANDAG 12 JULI 195 4 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De opheffing van de tram Amsterdam-Zandvoort Schandalig9 Burgerlijke Stand van Haarlem WASSERIJ D.UYN Tijdens middagwandeling brak begin van brand uit Zilveren jubilea bij de Zandvoortse brandweer De bestemming van het Holland-Nautic-complex Twee gegadigden Haarlemse stichting woningverbetering: Brug der zuchten Gaat U met vacantie? Heemstede heeft nieuwe Hervormde predikant Culturele Sportbond gaat kamperen op Texel Aanrijding op Vergierde weg, chauffeur reed door Anthon Heilier speelt Dinsdag in Grote Kerk Chr. Lyceum (meisjes) kampioen zeskamp (Van onze Zandvoortse correspondent) De wijze waarop de Amsterdamse gemeenteraad heeft gereageerd op het voorstel de concessie voor de tramlijn Zand voort-Amsterdam in te trekken men zie ons blad van Vrijdag zulks met voorbijzien van alle hieraan verbonden nadelen voor Zandvoort en dus ook voor vele Amsterdammers, die de badplaats des zomers in drommen bezoeken, heeft alom in Zandvoort veel teleurstelling gewekt. Met verba zing heeft men vastgesteld, dat het merendeel der Amsterdamse gemeenteraadsleden weinig of geen begrip schijnt te hebben van de belangen, die ook voor Amsterdam in Zandvoort liggen. Het op het tijdstip van de opheffing van de tram nog ontbreken van een tunnel of viaduct bij de overweg in de Zandvoortselaan bij het station Heem- stede-Aerdenhouf heeft men ternauwernood aangeroerd. Het ingediende request van de forensen werd amper besproken en het telegram van de Zandvoortse Handels vereniging werd zelfs in het geheel niet in de discussie betrokken. De onkunde om trent de Zandvoortse toestanden werd bovendien nog eens overduidelijk bewezen, toen zelfs door een raadslid werd beweerd, dat het Strandschap Zandvoort uitsluitend had te zorgen voor een ordelijk strandleven. ADVERTENTIE Men kan zich in Zandvoort aan de in druk niet onttrekken, dat de Amsterdamse gemeenteraad deze zaak en bagatelle heeft behandeld. Evenzeer is men er nu in brede kring van overtuigd, dat de opheffing van de tram en de vervanging daarvan door busdiensten, voortgang zal vinden en niet meer kan worden tegengehouden, zelfs niet d.oor het ontbreken van een tunnel of viaduct bij de spoorwegovergang. Dat begin October 1955 een aanvang zal wor den gemaakt met het opbreken van de rails en dergelijke, begint men meer en meer als iets onontkoombaars te beschou wen, hetgeen niet wegneemt, dat men alsnog alle mogelijke middelen zeker te baat zal nemen, om dit tijdstip te doen uitstellen. Wij vroegen aan burgemeester mr. H. M. van Fenema naar zijn zienswijze over de manier, waarop de Amsterdamse ge meenteraad het concessievoorstel behan deld had. Die citeerde Willem Parel: „Niet op reageren Lena". „Maar" vervolgde de burgemeester, „Zandvoort heeft wel dege lijk belangstelling voor wat buiten zijn grenzen gebeurt, zulks in tegenstelling met hetgeen uit de discussiqs in de Amsterdamse raad bleek ten opzichte van Zandvoort en deze belangstelling gaat in de eerste plaats uit naar de Amstrdam- mers, die, wanneer na de vervanging van tram door bus, geen verbetering zou zijn gebracht in de spoorwegovergang bij de Zandvoortselaan nadelen zouden onder vinden, hetgeen er toe zou kunnen leiden, dat het bezoek aan Zandvoort zou af nemen. Men schijnt in de raad van Amsterdam volkomen over het hoofd te hebben gezien, dat Zandvoorts stranden de longen zijn van dit grote achterland. De heer M. Weber, voorzitter van de Zandvoortse Handelsvereniging, noemde de behandeling door de Amsterdamse raad „schandalig". Hij was er, als ondertekenaar van het telegram, door ontnuchterd, ver baasd en zeer teleurgesteld, vooral, omdat uit alles bleek, dat in de Amsterdamse raad een volkomen onkunde over de grote betekenis van Zandvoort aan het licht trad, waarbij zowel de inwoners van Amsterdam als van Zandvoort direct be trokken zijn. De heer Weber verklaarde ons, dat het gehele zakenleven in Zandvoort op deze beslissing fel zou reageren. Hoe dit zal ge schieden zal nader worden bekend ge maakt. In elk geval blijven er nog ver schillende wegen open om te trachten, via hogere instanties het, wat de heer Weber noemde, onverantwoordelijke besluit van de Amsterdamse gemeenteraad ongedaan te maken. Andere vooraanstaande middenstanders en zakenlieden in Zandvoort, die wij naar hun mening vroegen, kwamen in hun reacties allen tot dezelfde slotsom, name lijk dat eerst een ononderbroken busver voer zal moeten kunnen worden gegaran deerd, voor dat de tram verdwijnt. HAARLEM, 10 Juli 1954 ONDERTROUWD: 10 Juli, C. Waaijer en C. S. M. van der Veldt. GEHUWD: 10 Juli, L. Heerens en M. Ve- nema; J. G. Martin en C. Verschie; W. J. Beuker en E. Heijdenrijk. BEVALLEN van een zoon: 10 Juli, E. L. W. Buisvan der Linden. BEVALLEN van een dochter: 9 Juli, A. H. Veluvan Dusseldorp; A. C. Ligtvoet Nolet; G. H. van den BergLuttik; W. M. RolReijngoud; 10 Juli, C. Alders—Schra- der; A. KeizerFeenstra. OVERLEDEN: 8 Juli: W. Nekeman, Gast- huisvest; 9 Juli: H. WillemseSchoon, Hol- steijnstraat; J. Smitvan den Dikkenberg, Westerhoutpark; D. Dollé, Kenaupark; W. MetselaarLasschuit, Herensingel; J. A. Baarda, Zonnebloemstraat. ADVERTENTIE AMSTERDAMSEVAART 20 TEL-11054 MANGELWAS 55 CT. PER KG MAANDAG JULI Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Concertgebouw: Concert voor orgel en orkest, 20.15 uur. Frans Hals: „Havenwijk", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Het meisjes in kamer 17", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Aasgieren van New York", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Va- dis", 14 jaar,* 8 uur. Roxy: „Biechtgeheim", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Zij die zich ver kopen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido:. „De 5 Sullivans", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „L'éternel retour", 14 jaar, 8.15 uur. DINSDAG 13 JULI Frans Hals: „Havenwijk", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: „Het meisjes in kamer 17", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Aasgie ren van New York", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Quo Vadis", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: ,,'t Zal je niet gebeuren", alle leeft., 2.30 uur. „Biechtgeheim", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Zij die zich verkopen", 18 jaar, 2.15, 7 en' 9.15 uur. Lido- „De 5 Sulli vans", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „Schandaal in New Orleans", 14 jaar, 8.15 uur. Zandvoort mag niet het risico lopen dat de verkeerschaos, die bij de ongeveer zes tien keer per uur gesloten spoorwegover gang bij Heemstede-Aerdenhout zeker zal ontstaan, een verminderd dagbezoek uit Haarlem en Amsterdam tengevolge zal hebben. Sommigen wezen in dit verband op een tijdelijke oplossing, bijvoorbeeld door het tramviaduct bij Aerdenhout ge schikt te maken voor busverkeer, en dan de bussen tijdelijk via de huidige tramroute langs de Leidsevaart, over het viaduct naar de Viersprong in Aerdenhout te leiden en daar de bussen op de Zand voortselaan te brengen. Men zou dan slechts het stuk van oprit naar tram viaduct bij de Leidsevaart tot aan de Vier sprong voor tijdelijk busverkeer geschikt moeten maken. (Deze oplossing wordt door verkeers- deskundigen niet mogelijk geacht. Red.) Hoe dit alles ook zij, uit alles blijkt, dat men in Zandvoort uitermate teleurgesteld is over het besluit van de Amsterdamse raad, waar Zandvoortse belangen weinig of niet hebben meegeteld en dat reacties op dit besluit op korte termijn te ver wachten zijn. De mooiste collectie RALEIGH en LOCOMOTIEF SPORT- en TOURRIJWIELEN Fa. C. VAN MAREN Overvecn - Telefoon 23523 Termijnbetaling mogelijk. bij Een echtpaar, woonachtig op de hoek van het Houtplein en het Lorentzplein, liet toen zij Zondagmiddag omstreeks vier uur hun woning voor een wandeling verlieten, in de keuken een brandend petroleumstel onder een pan achter. Toen even later een bezoeker bij het huis aanbelde, ontwaarde deze een brand lucht en een sterke rookontwikkeling. Hij schoof het raam open en trof op het petro leumstel een doorgekookte pan aan, terwijl het houtwerk in de keuken smeulde. De inmiddels uitgerukte brandweer behoefde niet in actie te komen en beperkte haar werkzaamheden tot het verwijderen van het ingebrande hout. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3% Nederl.'47 9911/1# 99% A.K.U 225% 228 364 370 Philips Gloeil. 26 V/t 266 Kon. Petroleum 470 468 A'dam Rubber 86% 93% Holl. Amer. Lijn 155 157% N. Scheepv. Unie 135% 139 H.V.A 120 124 124|5/io 128 Amsterd. Bank 204% 205 Ned. Handel Mij. 181 181 Rotterd. Bank 194 194 Twentsche Bank 199 199 Anaconda Copper 39B/is 39% Bethlehem Steel 70% 70 Republic Steel 59 Vb 59% Shell Union 90 89% Tidewater 19,/ia 19 U. S. Steel 50 50»/2 De Zandvoort-estafette, de traditionele loop voor voetballers, die Zaterdagavond voor de negende maal werd gelopen over een afstand van 5 x 2150 meter, overtrof niet alleen de acht vorige in belangstelling, doch stellig ook in spanning. Ongeveer twee dui zend toeschouwers hadden zich rondom het parcours geschaard en leefden enthousiast mee met de verrichtingen van de lopers, waarvan er enkelen in vrij uitgeputte toe stand aan de finish arriveerden waar zij door leden van de afdeling Zandvoort van het Nederlandse Rode Kruis, dat onder lei ding van dr. B. Entzinger voortreffelijk werk verrichtte, weer op hun verhaal wer den gebracht. De organisatie was ook thans weer door het comité van voorbereiding uitstekend ge regeld en de Zandvoortse politie, bijgestaan door de bereden seizoen-brigade, zorgde, dwars door dit drukke dorpscentrum, voor een prachtig vrij gehouden parcours. Op een balcon bij de finish gaf de heer D. Pe- trovitch een duidelijk en tot in de finesses verzorgd microfoon-verslag, dat er aanzien lijk toe bijdroeg dat deze wedloop, ook door degenen, die op minder gunstige plaatsen stonden, uitstekend kon wprden gevolgd. Op het platform voor de genodigden wa ren onder meer aanwezig burgemeester mr. H. M. van Fenema met echtgenote; verte genwoordigers van de K.N.A.U. en diverse raadsleden. Het was wel een bijzondere ver rassing, toen de heer Petrovitch bekend maakte, dat een enthousiast fabrikant van uurwerken, zo getroffen was door de origi naliteit van de wedloop, die hij thans voor de eerste maal als badgast in Zandvoort medemaakte, dat hij spontaan voor de win- nede ploeg vijf fraaie horloges beschikbaar stelde en bovendien nog een voor de snelste loper van de Zandvoortse ploeg. Dit prach tige aanbod werd met een luid applaus be groet en heeft er ongetwijfeld toe bijgedra gen, dat men elkaar de zege tot op het laat ste moment betwist heeft. Om precies kwart voor acht loste Zand voorts burgemeester het startschot en zet te de eerste groep van achttien lopers van de ingeschreven ploegen reeds onmiddellijk een spurt in. Dit hoge tempo werd door vrijwel alle lopers steeds gehandhaafd, hoewel geen re cordverbeteringen optraden en zelfs de snelste loper, het tot nu toe geldende ronde record niet kon verbeteren, dat nog steeds bleef staan op 6 min. 28 seconden. Zandvoortmeeuwen, de winnaar van vo rig jaar, dat in de eerste drie ronden steeds op de derde plaats lag, kon dit hoge tempo van de koplopers niet volhouden, hoewel Cl. Schuiten, die bijzonder opviel door een fraaie stijl en grote snelheid, erin slaagde, de eer voor zijn ploeg te redden, zodat men tenslotte nog op een goede vijfde plaats in de eindstand beslag wist te leggen. Hij was in zijn ronde niet alleen de snelste Zand- voorter, doch tevens de snelste rondeloper, in de fraaie tijd van 6 min. 33 seconden en ontving daarvoor als extra prijs het uitge loofde horloge. Een verwoede strijd ontbrandde tussen D. S. B. Haarlem, de winnaar van 1948, 1950, 1951 en 1952 en „de Kruisster" uit Am sterdam, een strijd, die in de laatste ronde met nog geen meter verschil door D. S. B. ge wonnen werd. In zijn toespraak, voor tot het uitreiken der prijzen werd overgegaan, memoreerde mr. Van Fenema onder meer, dat de Zand voort estafette is uitgegroeid tot een typisch Zandvoorts evenement, waarmee heel Zand voort, zowel badgast als inwoner, meeleeft. Ook thans had volgens sprèker, de spanning zeker weer niet ontbroken en werd een kostelijke sportieve avond het resultaat. Spreker huldigde het comité voor de per fect getroffen voorbereidingen, waarna de veteraan-organisator, de heer J. Vissers uit mr. Van Fenema's handen fraaie bloemen ontving. De heer Joustra van D. S. B. en de leider van „Kruisster" bracht hierna in een korte toespraak dank voor deze prachtige ge slaagde avond. Tenslotte reikte burgemeester mr. H. M. van Fenema de volgende prijzen uit: Eerste prijs: vijf vergulde médailles, vijf horloges en de grote ,door het gemeente bestuur van Zandvoort beschikbaar gestel de wisselbokaal. D. S. B. (Haarlem) tijd 33 (Haarlem) 36 min. 13 sec. Tiende prijs: As sendelft, 36 min. 42 seconden. De laatst binnengekomen loper, de heer Molenbroek van T. Y. B. B. II, ontving als extra prijs een paar gymnastiekschoenen; de langzaamste loper, die het parcours in 8 min. 33 sec. aflegde, de heer J. Debbes van D.I.O.S. te Nieuw Vennep, een vork en lepel; de oudste deelnemer, de heer Joustra van D. S. B. een fles eau de cologne en de loper van de snelste ronde, de heer Cl. Schuiten van Zandvoortmeeuwen, een fraaie vergul de médaille en een horloge. Na afloop van de prijsuitreiking volgde in de muziektent op het Raadhuisplein een concert door de accordeonvereniging „Zand voort" onder leiding van de heer J. Davids waarmede dit ensemble groot succes oogstte. Dinsdag 13 Juli zullen vijf leden van de Vrijwillige brandweer van Zandvoort het feit herdenken, dat zij 25 jaar bij het korps in dienst zijn. Het zijn de heren Ab, Jaap en Jan Dorsman, Piet Visser en Arie Paap. Tijdens een avondbijeenkomst zullen deze vijf op die dag door het Gemeentebestuur van Zandvoort in de Raadzaal worden ge huldigd, waarna enige brandweerfilms zul len worden vertoond. Een dag oud! Een dwerapaardje werd geboren in de stal van het Heemsteedse rijcentrum „Te Paard". De trotse moeder Mickey met haar één-dags zuigeling Ida trok Zondag grote belangstelling, toen zij in de wei aan de Herenweg een luchtje hapte. De toekomstige bestemming van het complex van de Holland-Nautic aan de Spaarndamse weg te Haarlem, is opnieuw actueel geworden door een viertal vragen dat door de heer E. F. Albrecht, voorzit ter van de fractie van de Partij van de Arbeid in de Haarlemse gemeenteraad ter schriftelijke beantwoording door het Col lege van Burgemeester en Wethouders, is gesteld. De vragen luiden: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de geruchten inzake een op handen zijnde verkoop van het bedrijf van de Holland- Nautic? 2. Is het B. en W. bekend, wat met dit bedrijf door de eventuele koper zal worden gedaan? 3. Zijn er stedebouwkundige voorschrif ten, welke een eventueel ongewenst ge bruik van het betreffende terrein zouden kunnen beletten? 4. Is het B. en W. bekend of er bij de koper de aandacht op gevestigd is, dat de aanwezigheid van de Qphaalbrug van de Holland-Nautic in de Spaarndamse weg de formele rechtsgrond mist, zodat handhaving van deze brug door de Holland-Nautic of haar opvolger in de eigendom, mede met het oog op de te verwachten toeneming van het verkeer over de Spaarndamse weg, niet is verzekerd? In ons blad van Woensdag 17 Maart schreven wij reeds, dat de huidige sur séance van betaling, die tot November werd verleend, de huidige eigenaars en geld schieters de gelegenheid biedt in een rustig klimaat met de gegadigden te onderhande len. Want er waren gegadigden en er zijn nog steeds, naar wij menen te weten zelfs twee of drie, reflectanten. Het is te begrijpen, dat de heer Albrecht dezle vragen thans heeft gesteld, nu de in druk wordt gewekt, dat overeenstemming met een van de partijen binnen de moge lijkheden ligt. En het is voor de gemeente van het grootste gewicht om te weten met wat voor bedrijf zij te doen krijgt. Zeker is het voor haar van belang, dat het'fabrieks- en havencomplex niet in handen geraakt van speculanten, die erop uit zouden kunnen zijn het straks, maar dan met "winst, weer aan de gemeente te verkopen. De gemeente heeft, blijkens een reeds oud uitbreidingsplan, wel belangstelling voor wat er aan de Spaarndamseweg gaat gebeuren. De zware industrie moet immers naar haar inzicht naar de overzijde van het Van de zijde van de Haarlemse stichting voor woningverbetering ontvingen wij een beschouwing over de huisvesting van de alleenstaande werkende vrouw welke wij hieronder laten volgen: Er bestaat in ons land en in het buiten land al sedert vele jaren belangstelling voor het vraagstuk van de huisvesting van de alleenstaande mens. Een belangstelling welke tot resultaat had dat reeds in 1892 in Londen het eerste Rowton-House in Vauxhall gebouwd werd, dat aan 470 mannen een voor die tijd com fortabele woning bood en dermate in een behoefte voorzag dat nog een aantal van dergelijke tehuizen worden gesticht. En toen in 1910 de Vereniging Amster dams Bouwfonds aan haar directeur op dracht gaf om deze zijde van het vraagstuk dervolkshuisvesting in studie te nemen, konden tehuizen voor alleenstaanden te Stuttgart, Straatsburg, Dusseldorf en Ber lijn worden bezocht ten einde deze te toet sen aan de Nederlandse eisen en wenselijk heden. Het gevolg dezer studie was het door architcet Van der Pek gebouwde en in 1918 in gebruik genomen Amsterdams Tehuis voor Arbeiders (het A.T.V.A.) aan de Mar- riixstraat te Amsterdam, gevolgd door de bouw van het V.A.B. het Volkshuis Am sterdams Bouwfonds. De Federatie van Haarlemse Bouwcor poraties, eveneens met een open oog voor deze zijde van het woonvraagstuk, deed enige tijd geleden een plan ontwerpen voor de bouw van een flatgebouw bestemd voor de huisvesting van buiten gezinsverband levende mannen en zond dit plan bij het gemeentebestuur van Haarlem in. Uit het vorenstaande blijkt dat steeds uitgegaan werd van de gedachte aan alleenstaande mannen. Weliswaar werden hier en daar en ook in Haarlem, huizen ingericht als tehuis voor vrouwen; er is echter geen sprake van dat in de bestaande behoefte aan woongelegen- hed* v00r alleenstaande werkende vrouwen min. 57 sec. Tweede, prijs: vijf verzilverde maar enigermate voldoende wordt voor médailles kruisster (Amsterdam) 34 min. 4 sec. Derde prijs: vijf bronzen médailles W. F. C. (Wormerveer) 34 min. 19 sec. Vierde prijs: I. V. V. I. (Landsmeer) 34 min. 41 sec. Vijfde prijs: Zandvoortmeeuwen (Zand voort) 35 min. 8 sec. Zesde prijs: Z. F. C. (Zaandam) 35 min. 10 sec. Zevende prijs: Blauw-Wit (Amsterdam) 35 min. 26 sec. Achtste prijs: I. V. V. II (Landsmeer) 35 min. 48 sec. Negende prijs: T. Y. B. B. zien. „Lastiger" Om allerlei redenen is de kamerverhuur der eerder geneigd aan een man dan aan een alleenstaande vrouw te verhuren. De vrouw is „lastiger", stelt hoger eisen aan sfeer en meubilering, aan rust en vrij heid. Meer dan voor de alleenstaande man is haar woning voor de vrouw voorwaarde worden voorzien. om zichzelf te zijn, om een eigen stijl te vinden. Een eigen woning te verwerven is voor de buiten gezinsverband levende een on mogelijkheid daar in de meeste plaatsen (ook in Haarlem) hij of zij zelfs niet eens wordt ingeschreven door de gemeentelijke instanties als woningbehoevende omdat ge zinnen moeten voorgaan om daarmede het gezinsleven op peil te houden. Men zou zich kunnen afvragen of dit wel juist is, want hoeveel alleenstaande man nen en zeker ook vrouwen volbrengen niet een moeilijke taak op het gebied van on derwijs en sociale bemoeiing om het ge zinsleven in ons land op peil te houden, zij het dan het gezin van een ander. De werkende vrouw kan in ons volks bestaan niet gemist worden noch als werk kracht noch als „belastingbetaalster". Het is van belang om haar moreel gezond te houden en daarom heeft de volksgemeen schap verplichtingen ook tegenover haar en zal die gemeenschap aan deze categorie van de bevolking gelegenheid hebben te bieden voor behoorlijke huisvesting, aange past aan de behoeften van de vrouw. Enquête Welke deze behoeften zijn, daaromtrent wordt een enquête gehouden door een com missie uit de Vereniging voor vrouwen in bedrijf en beroep en de Nederlandse ver eniging voor vrouwenbelangen, vrouwen arbeid en gelijk staatsburgerschap, uit welke enquête ongetwijfeld richtlijnen zullen blijken omtrent de gemiddelde be hoefte-factor betreffende bouw en inrich ting. Maar dat aan de alleenstaande vrouw die intellectuele arbeid verricht, zo goed als aan haar die op ander gebied een onmis bare schakel in het sociale leven vormt, be hoorlijke woonruimte dient te worden ge boden staat onomstotelijk vast. In precies dezelfde mate als het gezin, als de bejaarde, als de alleenstaande man heeft de werkende vrouw haar onmisbare functie in het maatschappelijk bestel en dus ook haar rechten onder meer ten aan zien van een der meest belangrijke behoef ten namelijk het hebben van de onaantast baar vrije b eschikking over een eigen tehuis. Wel dringt dit besef hoe langer hoe meer door ook bij de betreffende overheids instanties en verwacht kan worden dat in deze bestaande dringende behoefte zal Spaarne, zodat een gedeelte van het com plex van de Holland-Nautic wel voor kleinere bedrijven kan blijven bestaan, maar een deel der gebouwen zou dan moe ten worden afgebroken, waardoor bijvoor beeld de aanleg van een plantsoen of parkje mogelijk zou worden. Zijdelings heeft de gemeente dan ook wel belangstelling voor het complex ge toond. Wethouder Happé heeft het enige keren bezocht en jongstleden Zaterdag heeft ook de waarnemend-directeur van Openbare Werken, ir. D. de Lange, er weer eens voor nader onderzoek een kijkje ge nomen. In dat verband hebben wij de vraag ge steld of het kantoorgebouw zich niet zou lenen voor de vestiging van het bedrijf van Openbare Werken, omdat het vele ruime '.ekenkamers bevat. Maar voor dat doel schijnt men het toch ten enenmale ongeschikt en te verouderd te vinden. Intussen heeft de heer Albecht ook de befaamde, uit 1897 daterende ophaalbrug in zijn vragen betrokken. Op 17 Maart schreven wij reeds, dat die op dat ogenblik vernieuwd werd. Maar uiteraard werd zij niet zo gemoderniseerd dat de Spaarndamseweg reeds nu kan die- aen als schakel in de Oostelijke randweg, randweg die broodnodig zal zijn om het verkeer van de in 1957 gereedkomende '/eiser tunnel naar Amsterdam te leiden. Volgens de gemeente kan thans reeds van de Holland-Nautic worden geëist, dat zij de brug afbreekt en de haveningang dempt. Maar de Holland-Nautic meent zich nog wel op indertijd door de gemeente met de werf „Conrad" gesloten overeenkomst te kunnen beroepen en stelt ook, dat er een uitvaartrecht door conventie is ontstaan. Toch hebben wij niet de indruk, dat voor degenen die over het lot van de Holland- Nautic beslissen, de eisen van de gemeente ten aanzien van de brug het grootste strui kelblok bij de verkoopsonderhandelingen zullen vormen. BINNENLAND De 72-jarigc oud-adjudant (van het voor malige KNIL) H. Zwiers uit Hilversum, dia een halve eeuw geleden voor een uitsteken de daad van moed, beleid en trouw tijdens de militaire expeditie naar Korintji op Su matra in 1903 werd onderscheiden met da benoeming tot ridder der Militaire Willems orde 4e klasse is Zaterdagmiddag op de tra ditionele ridderdag in Amsterdam op har telijke wijze gehuldigd. In 1929 verliet de jubilaris als adjudant de KNIL-dienst en in 1953 keerde hij naar het vaderland terug. In Hilversum meldde hij zich in dat laatste jaar als vrijwilliger voor de Dienst Bescher ming Bevolking doch tot ziin grote spijt gaf men hem daar te verstaan dat hij daarvoor te oud was. „Miniatuur Walcheren", de fraaie ma quette van 7000 vierkante meter, die op het Molenwater in Middelburg gebouwd is en tot dusver reeds 35.000 bezoekers heeft getrok ken, is Zaterdag weer met een aanwinst verrijkt. Een deputatie van het Haagse Madurodam heeft een miniatuur standbeeld aangeboden van Michael Adriaanszoon de Ruyter, dat een plaatsje gekregen heeft op de boulevard van Vlissingen. Zondagmiddag heeft een felle brand gewoed in een als motorwerkplaats inge richt huis aan de Utrechtse weg in De Bilt, waar tijdens het solderen van een motor onderdeel plotseling een steekvlam de inventaris in lichter laaie zette. Ondanks het ingrijpen van de vrijwillige brandweren van De Bilt en Bilthoven kon niet worden voor komen, dat het perceel geheel uitbrandde. De belendende panden, die groot gevaar liepen, bleven behouden. HAARLEM EN OMGEVING Aan de universiteit van Amsterdam zijn geslaagd voor het candidaatsexamen rechten de heer R. Stuy te Haarlem; voor het candidaatsexamen sociale aardrijkskun de de heer F. Smit te Haarlem en voor het candidaatsexamen physische aardrijkskunde de heer K. Klinkenberg to Haarlem. Ter vervanging van dr. J. H. Stelma, Hervormd predikant te Bloemendaal, die de conferentie van de Wereldraad van kerken in Evanston bijwoont, zal in Juli prof. dr. M. J. de Vrijer (Joz. Israelsweg 2) aanwe zig zijn. In de maand Augustus woont dr. M. Bolkestein in de pastorie. De tweede plaat selijke predikant ds. R. van der Mast zal in de eerste helft van September dr. Stelma vervangen. Voor het doctoraal examen geneeskunde is geslaagd aan de Rijksuniversiteit te Lei den mejuffrouw J. Duyser te Heemstede. De Haarlemse wethouder van Financiën, Volksgezondheid en Personeelszaken, de heer W. C. Bakker, 2al morgen, Dinsdag 13 Juli geen spreekuur houden, en zijn ambtgenoot van Openbare Werken en Middenstands aangelegenheden, de heer W. F. Happé, Woensdag 14 Juli niet. Aan de Rijksuniversiteit in Utrecht slaagden voor het doctoraal examen Neder landse letteren mej. G. de Vries te Haar lem en voor het doctoraal examen sociolo gie de heer R. Z. Swaab te Bloemendaal. Wij verzoeken onze weekabonné's. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE Ds L. J. van Dijl te Koudekerke (Wal cheren) heeft het beroep naar de Neder lands Hervormde gemeente van Heemstede aangenomen. Ds. Van Dijl volgt ds. H. Bartlema in de wijkgemeente Zuid op. Voor de veertiende maal in de geschiede nis van het jeugdkamp „Wording" van de Nederlandse Culturele Sportbond zullen de jeugdleden naar het prachtige terrein op Texel trekken. Dit jaar wordt het kamp van 17 tot 24 Juli door de Haarlemmers gehou den in gezelschap van zestien Arnhemmers en een tiental Gi-oningers. In totaal zal het aantal deelnemers 120 bedragen. Een aantal, dat de leiding bijzonder veel hoofdbrekens heeft gekost, maar evenals in de andere jaren staat er weer een ploeg van zestien enthousiaste functionarissen gereed om de jeugd bij te staan. Toch zal dit kamp door de jeugd zelf geleid worden. De meisjes en jongens kiezen namelijk zelf een kampraad en deze draagt de verantwoordelijkheid voor het welslagen van het kamp. Het gehele kamp wordt door de jeugd zelf opgebouwd en het parool van deze week is dan ook: „Bouw aan je kamp, bouw aan je zelf, bouw aan de wereld". Natuurlijk is voor al dit werk de medewerking van de ouders nodig geweest en daarom werd er op Donderdag 8 Juli een speciale ouderavond gehouden, waar de ouders over het kamp werk werden voorgelicht. Vrijdagavond 16 Juli arriveren de Arn hemse deelnemers in Haarlem en zij worden dan ingekwartier bij de Haarlemse deelne mers. Zaterdagmorgen om zeven .ur ver trekken deze beide groepen gezamenlijk van de Oude Groenmarkt naar Den Helder, waar de Groningers inmiddels ook aangekomen zullen zijn. Vervolgens wordt de reis naar Texel ondernomen, waar men gezamenlijk een week van de natuur hoopt te genieten. Gisteravond omstreeks kwart over twaalf werd de personenwagen van een Amster dams echtpaar, die van de Velser pont in de richting van Haarlem reed, op de Rijks straatweg ter hoogte van de Vergierdeweg door een uit tegenovergestelde richting komende personenauto aangereden, die plotseling recht op hen afkwam. Volgens ooggetuigen slingerde deze tweede wagen hevig en moet de bestuur der met hoge snelheid hebben gereden. De Amsterdamse auto werd aan het linker- achterspatbord geraakt en liep daar een diepe deuk op. Op de carrosserie liet de roekeloze automobilist bij wijze van cor pus delicti een chroom strip achter. De chauffeur reed na de aanrijding door en kon nog niet worden opgespoord. Opnieuw is er een nieuw gebouw aan de rij van speeltuinclubhuizen in Haarlem toegevoegd. Zaterdagmiddag vond name lijk de opening plaats van het huisje van „Weltevreden", de speeltuin aan de Spaarn damseweg. Deze opening geschiedde door het in werking stellen van de electrische klok, waartoe de heer A. de Groot, .voor zitter van het Verbond 'van Haarlemse Speeltuinverenigingen, de stekker in het stopcontact bracht. Het lokaal is bijzonder aardig ingericht. De wanden zijn in heel zachte tint gehou den, van binnen met board bekleed. Zestig lichte houten stoelen en elf tafels vormen het meubilair tezamen met een lange bank, die in de loop van deze week het clubhuis gaat sieren. Naast het zaaltje bevindt zich een keukentje. In de hall werden vaste wastafel en toiletten aange bracht. De heer J. F. Gaartman, voorzitter van „Weltevreden", had reden om trots te zijn op het bereikte resultaat. Hij verwelkomde de heren S. Heyers, namens het gemeente bestuur aanwezig, de heer L. Davidson, in specteur van politie in Haarlem-Noord, en de heer A. de Groot, voorzitter van het Haarlems Verbond van Speeltuinvereni gingen. Hij legde er de nadruk op, dat nie mand een zo snelle totstandkoming van het gebouw had durven verwachten. Spreker meende, dat. men over samen werking bij „Weltevreden" niet heeft te klagen, reden waarom het ledental sinds 1948 van ongeveer 80 tot 350 opliep. De heer De Groot herinnerde aan de tijd toen „Weltevreden" nog in net oude win keltje aan de Cheribonstraat gehuisvest was. Hij noemde, evenals de heer Gaart man, het grote aandeel dat de gemeente ook nu weer heeft gehad en overhandigde tenslotte de vereniging een geschenk in enveloppe namens de andere afdelingen van het Verbond. De voorzitter richtte hierna tenslotte woorden van dank aan het adres van de heer J. Misset, die dit nieuwe gebouw ont wierp. Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Dinsdagavond van 8 tot 9 uur door prof. Anthon Heilier (Wenen) luidt: 1. Magnificat noni toni. Canon in unisono: „Vater unser im Himmelreich", S. Scheidt; 2. Praeludium und Fuge e-moll, N. Bruhns; 3. a. 2 Choralbearbeitungen: „Allein Gott in der Höh' sei Ehr", Vater unser im Himmelreich; b. Fantasia G-dur, Joh. Seb. Bach; 4. II Sonate (3 Satze), P. Hindemith; 5. a. Partita über: „Vater unser im .Himmelreich", b. Freie Improvisation über ein Thema von Albert de Klerk, A. Heiller. De op Zaterdag in 's Hertogenbosch ge houden nationale school-athletiek ontmoe tingen. waar de districtskampioenen, elf meisjes- en zestien jongensploegen, uit kwamen, waren voor de meisjes van het eerste Christelijke Lyceum uit Haarlem bijzonder succesvol. Voor de tiende maal werden zij lands kampioene bij de zeskamp, en mochten dus wederom de „Gerritsen en Van Kempen beker" mee naar Haarlem nemen. Voor de dertiende maal verwierven zij bovendien de eerste prijs op het nummer 5 x 80 meter nationale estafette, en ver beterden het eigen record door een tijd van 52,1 sec. te laten afdrukken. De iongensploeg legde ditmaal beslag op de tweede prijs zeskamp, hetgeen, bij de zeer sterke bezetting, een zeer mooi resul taat is. De jongens van het Hervormd Lyceum uit Amsterdam wonnen dit jaar „Het Moormanschild"

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3