Zoetwater tekort toont feilen van oude waterhuishouding i Mondeling ove rleg over de toeslag op pensioenen RECHTSZAKEN met een goed en mooi horloge 't Silver Stoepke Velsens wederopbouw voor het forum van „Het Instituut" 35- BELACHELIJKSTE PRIJZEN B. VAN FRANK BELOON DIE HARDE WERKERS Nieuwe methode van waterdistributie in achtergebleven delen van Betuwe Niet alléén ontwateren Amsterdamse Beurs Wensen in Kamercommissie scheppen volgens minister nieuwe onbillijkheden „Florakliniek WIJ DEMONSTREREN assistente net meisje ~k 17 20 35 WOENSDAG 14 JULI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 „Killie Crankie" op bezoek in IJmuiden Internationale Unie van Bergers bijeen Aanbesteding „Bethlehemkerk" Vier maanden geëist tegen militair GEENSPREEKUUR TAAK of HEREXAMEN?? KLIPP's TALENSCHOOL Dr. Heering J. C. M. van Walsem Dr Pilon C. A. Lamp LEGER DES HEILS BIJZONDERE SAMENKOMST T. WATERBOLK 250 GRAM CH0C0LETTE Huishoudjam Leidse kaas na een geslaagd examen HANDWERKSTER MACHINESTiKSTERS KLEERMAKER ONGESCHOOLDE JONGE MENSEN MANNEQUIN, maat 40 PASDAME, maat 40 CONTROLEUSE Er is een tijd geweest, dat mên Nederland „waterland" noemde. Een klein gebied, waarin mondingen van grote rivieren en talrijke kanalen, voor de helft, zo niet meer, omgeven door de zee; een land met meren, plassen en moerassen, „ontworteld aan de baren" en goeddeels liggend onder de waterspiegel. Zo'n land is een waterland, dat l<an niet anders. Maar het komt eigenlijk in niemands brein op, dat het misschien toch nog wel eens een tikje anders zou kunnen zijn en dat Nederland zou kunnen lijden aan een verdrogende bodem als gevolg van de dalende grondwaterspiegel, hoe zeer dan ook de theorie zou uitwijzen, dat ons land langzaam maar zeker verzakt en dat grote gevaren zouden dreigen als het ijs van de poolkappen eens ging smelten. Een cultuurtechnicus zal onmiddellijk bevestigen dat Nederland inderdaad aan het verdrogen is. Een deskundige als dr. ir. F. P. Mesu zou theoretisch kunnen voor- Tekenen, dat de Nederlandse agrarische opbrengsten met wellicht tientallen percen ten zouden kunnen stijgen door een betere, dat wil zeggen door een hogere grond waterstand. Ir. F. van Schagen, cultuurconsulent in algemene dienst bij de Cultuurtechnische Dienst, zei in een onderhoud met een re dacteur van het A.N.P.: „Nederland heeft een watertekort, ik bedoel natuurlijk: een zoetwatertekort. Laat er maar eens droge jaren voorkomen zoals in 1947 en 1949. Dan schreeuwt de boer om water, om goed water". Want zodra dat ontbreekt dan komt er een oogstdepressie, die het ontstel lend vermoeden doet rijzen, dat zulk een oogstdepressie, als gevolg van te weinig goed water, zich toch ook wel zou kunnen jrdoen, indien het niet zo buitengewoon nr o droog is." Dit vermoeden is intussen tot zekerheid geworden. Er zijn wetenschappelijke on derzoekingen gedaan en die wezen uit dat Nederland niet genoeg goed water heeft voor zijn agrarische bedrijven. Wij hebben tot nu toe in ons land geijverd voor droog maken, voor ontwatering. Maar wij waren daarmee niet geheel op de juiste weg. De aandacht mag niet uitsluitend gericht zijn op het ontwateren men moet het water be heersen, dat wil zeggen men moet het wa ter wegnemen waar het deert, en brengen waar een tekort is. „Wij moeten de weg op van de handhaving van een bepaald vastgesteld peil". Ir. Van Schagen zette uiteen, dat men ook van de hellende beek- gebieden als het ware poldergebieden moet maken, waardoor over grote oppervlakten een zelfde waterpeil gehandhaafd kan worden In bepaalde gebieden is al met de ver wezenlijking begonnen, maar die toonde tevens, dat Nederland in dit opzicht wer kelijk in waterbeheersing niet zo ver is als men wel zou denken. Elders ter wereld is op dit gebied veel meer gedaan dan in ons land. In landen weliswaar, waar dit broodnodig is, indien men oogsten wilde. Daar heeft men het water geleid met be hulp van stuwen. Men denke maar eens aan de bevloeiïng van sawahs in Indone sië Ruilverkaveling In de Betuwe, die wel eens van dichter lijke gemoederen uit wordt verheerlijkt als het vruchtbare land bij uitnemendheid, maar die in werkelijkheid achtergebleven gedeelten kent, troosteloos en onrendabel, is een aanvang gemaakt met de uitvoering van weldoordachte waterbeheersingsplan- nen. Er waren daar goede mogelijkheden. Er werd daar een ruilverkaveling ten uit voer gebracht tussen Ochten en Dode- waard. Er was hier grond, die betere wa terbeheersing eiste en er was hier een stroom, die zeer geschikt water aanvoerde: de Linge. Deze kon dienstbaar gemaakt worden aan een juiste waterhuishouding door het bouwen van stuwen en maken van juister profielen. Die ruilverkaveling bood ook de mogelijkheid, watertoevoer- leidingen te maken daar waar ze noodzake lijk waren, omdat er bij de herverkaveling hiermede rekening kon worden gehouden. Want die watertoevoerleidingen moet men graven langs de hoogtelijnen en men moet daarbij dus niet gehinderd worden door perceelsscheidingen. En zo kwam het be sluit: in de Linge, daar waar zij het te ver kavelen gebied binnenkomt, een stuw te plaatsen en het zo opgestuwde water zijde lings af te takken en te voeren langs de hoogtelijnen in het gebied naar de Hoge Waaloverwal tot op kilometers afstand van de Linge gelegen. Die stuw bij Op- heusden veroorzaakt een peilverschil van 1 meter en men zag kans om door secun daire stuwen (veldstuwen) het veld in trappen met 20 centimeter verschil onder te verdelen. Het gebied bij Ochten-Dode- waard is niet zo heel groot (50 ha). Maar men heeft de waterstaatkundige toestand nu aanzienlijk verbeterd door de bouw van 17 stuwen, waarvan 10 grotere. „Bij het K.N.M.I. verwacht men van werken als deze enige wijziging in het kli maat en misschien is dat wel waar" ver onderstelt ir. Van Schagen. „Voor ons be tekent het nieuwe stelsel een minutieus werkend waterdistributiesysteem, een soort landbouwkundige waterleiding". Er is voor gezorgd, dat de Linge vreemd wa ter kan krijgen. Men kan Rijnwater in laten bij Doorneburg met een hoeveelheid van 9 kubieke meter per seconde, het ge maal Pannenhuis dat 15 kubieke meter kan uitslaan bij waterbezwaar, kan er 2'/2 kubieke meter inlaten. En hebben wij wa ter teveel, wel dan slaat het gemaal Stee- nenhoek bij Gorkum, het grootste gemaal van Europa, er 60 kubieke meter per se conde uit en de syphon aan het Amster dam-Rijnkanaal heeft nog een uitlaat van 10 kubieke meter per seconde. Tropische „overlaatstuwen" Het zijn geen imponerende bouwwer ken, de stuwen, die daar in de Betuwe in het gebied van Ochten-Dodewaard het Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Vi Nederl.'47 99% 99)4 A.K.U 234'/, 236 Unilever 371)4 373 Philips Gloeil. 270)4 275 Kon. Petroleum 462 456)4 A'daru Rubber 91*/* 90 Holl. Amer. Lijn 163 165 N. Scheepv. Unie 140 <4 147 H.V.A. 123)4 122'/, Deli Mij 127% 126)4 Amsterd. Bank 209)4 209)4 Ned. Handel Mij. 186 186)4 Rotterd. Bank 194 194 Twentsche Bank 202 202 Anaconda Copper 39% 39 Bethlehem Steel 71 71 Republic Steel 60 59 H Shell Union 92 91'/, Tidewater 18% 18% U. S, Steel 51 51 water zullen moeten beheersen. Maar hun constructie en mogelijkheden zijn volko men uitgekiend. Want indien men geen overvloed van water heeft, is het zaak er zuinig mee te zijn bij de distributie. En daarom moet die distributie met nauwkeu righeid geschieden. Dat kan niet met ouderwetse duikers en dammen. Snuffe lend in litteratuur over irrigatie in het voor malige Nederlands Oost-Indië trof ir. Van Schagen een vinding van de heer Romeijn van de Indische waterstaat, die een „over- laatstuw" had gecostrueerd, welke niet het nadeel had van een grote weerstand, (zo als men die vindt bij toepassing van dui kers) maar waarbij het ook mogelijk was, door het verstellen van de bovenplaat (want het water vloeit over een zo gunstig mogelijk geprofileerde bovenplaat) de overstromende hoeveelheid water nauw keurig te regelen en te berekenen. Dit zou zelfs heel eenvoudig zijn, als het water aan de „bovenkant" van de stuw steeds even hoog stond. Men moet dus een peil schaal bij de hand hebben en om de zaak zo volmaakt mogelijk te maken zou zo'n peilschaal zélf registrerend moeten zijn, terwijl het daarneven ook nog gewenst is, met het oog op een juiste waterbeheersing de regenval te meten en tevens de verdam ping te bepalen. Zo treft men bij Opheusden een met een registrerende peilschaal toegeruste over- laatstuw aan. In de practijk heeft deze bij zondere voordelen. De niveauveranderin gen in de aanvoerleiding wprden er vrijwel door genivelleerd en fluctuaties van 5 cen timeter boven en beneden het vastgestelde peil komen sporadisch voor. Overschrijdin gen worden gemakkelijk opgeheven. Ook in het verkavelde gebied tussen Buren en Maurik worden 100 stuwen ge plaatst. Op het ogenblik worden er zestig geplaatst. Er staat nog veel meer op het program ma in de Betuwe: de ruilverkavelingsplan nen Echteld-Lienden, Tielerwaard en Bom- melerwaard-Oost die in oppervlakte van 500 tot 1200 ha variëren. En ook de Vijf heren landen komen aan de beurt. Er is dus perspectief voor de toepassing van deze moderne stuwen en consequente toepassing zal de waterbeheersing in ons land in een meer gevorderd stadium brengen. Tüdens een bijeenkomst van het Nederlands Instituut'voor Volkshuisvesting en Stedebouw, die vanmorgen in Velsen werd geopend met een aantal inleidingen over de Velsense krachtsinspanning op het vlak der wederopbouw en stadsuitbreiding voerde ir. D. H. Damme het woord als directeur van Openbare Werken en de heer J. Stuurman vertelde iets over de woningpolitiek der gemeente. 9000 over de eerste nood werd door 50 noodwoningen opgevangen, die vermoede lijk in 1959 afgebroken kunnen worden. Tot en met Juni 1954 heeft Velsen 4610 nieuwe woningen gerealiseerd, of wel ruim de helft van het totale bezit van Mei 1954. De gemeente bouwde daar 52 percent van, particulieren 26 percent en 13 percent kwam voor rekening van woningbouwver enigingen, terwijl de grootindustrie 9 per cent der nieuwbouw deed uitvoeren. De verhoudingen wat de grootte der hui zen betreft, liggen hier vrij gunstig, kon de heer Stuurman voorts opmerken: de wederopbouw heeft zich grotendeels vol trokken in het type met 5 vertrekken. Er zijn nog 470 woningwetwoningen in voorbereiding en er komt meer belangstel ling voor de particuliere bouw. Deze beide inleidingen, die voor velen onder de aanwezigen een nieuwe visie op de activiteiten die in de gemeente Velsen ontplooid worden betekenden, werden af gesloten met een excursie door de gemeen te later heeft het gemeentebestuur de genodigden, een precieuze ontvangst ten raad'huize bereid. Onder de aanwezigen bevond zich de vroegere supervisor over Velsens stede- bouw: architect W. M. Dudok, de ontwer per van het nieuwe raadhuis, alsmede ar chitect A. van Tijen, die eveneens zijn stempel op belangrijke delen van de groeiende stad heeft gedrukt. Ir. Dammers beschouwde zijn woorden als inleiding op de excursie, die de deelne mers aan deze dag wachtte en hij begon met een historisch overzicht van de vesti gingskern der gemeente het oude Velsen met zijn landschappelijke omgeving, bui tens en kastelen. Met de opmerking, dat de „geconstrueerde" naam IJmuiden over de wereld meer bekendheid kreeg dan de naam Velsen ooit zal krijgen, bracht hem op de actualiteit der IJmond-ontwikkeling. In de zaal van het Jeugdhuis aan de Rem- brandtlaan, die voor deze gelegenheid met verschillende kaarten der diverse uitbrei dingsplannen en panelen over de bevol kingshuishouding was opgesierd, heeft het bij uitstek deskundige gezelschap van le den van het Instituut voorts geluisterd naar hetgeen de heer Dammers wist te ver tellen over de snelle reconstructie van de bebouwing na de teisterende oorlog. Dat daarbij de kansen om de chaotische bouw in IJmuiden te vervangen door een harmo nieuze stadsaanleg, kon hij bewijzen aan de hand van de kaarten, die de verschillen de stadskernen duidelijk maakten. Ook het tunnelproject kreeg zijn aandacht. Verkeer Over het verkeer zei hij dat aan de Zuid zijde van het kanaal, voorzien is in de verbindingen der gemeentedelen, zoals een doorgaande verbinding van Santpoort naar de Rijksweg, en de nieuwe „doorbraak" van de Vondellaan naar de richting IJmui den. De weg langs het Noordzeekanaal (Oost-West) voor het visserijvervoer kwam in dit stedebouwkundig overzicht eveneens ter sprake evenals de nieuwe recreatieweg naar het Zuidelijke strand, de ontwikkelingsmogelijkheden voor PEN- centrale en Hoogovens kregen eveneens een duidelijke uiteenzetting. Terloops noemde ir. Dammen de plaats, die op „Rooswijk" gereserveerd is voor een chemisch bedrijf. In „De Gilden" zal dit jaar met de be bouwing begonnen worden: oud-IJmuiden „nadert stapsgewijze, misschien wat traag, zijn voltooiing", aldus de heer Dammen. Dat de Hoogovens hier zware invloed heb ben uitgeoefend op de bevolkingstoene ming, bleek onder meer uit de cijfers, die de heer Stuurman later noemde over de personeelsbezetting der Hoogovens: in 1940 rond 2200 man, nu 8500. Noodwoningen verdwijnen Van de 13.000 huizen, die Velsen in 1941 telde, waren er na de oorlog nog maar WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De Engelse houten mijnenveger „Killie Crankie" heeft hedenmorgen ligplaats ge kozen aan de Nieuwe Tegeltjesmarkt voor een tweedaags bezoek aan IJmuiden. Dit scheepje van 300 ton en 126 voet lengte, wordt bemand door marine-reservisten wier bezoek tot doel heeft locale kennis op te doen. De mijnenveger maakt geen deel uit van een smaldeel op oefening. Met zijn 500 pk. Nat. Dieselmotor heeft de „Killie Crankie", een van de vele hou ten mijnenvegers van de Royal Navy, in de Tweede Wereldoorlog zeer veel bijge dragen aan een zo goed mogelijke vaart tussen de vrije volken. De naam „Killie Crankie" is van Schots origine en herinnert aan de plaats in de Hooglanden, waar in het jaar 1638 slag werd geleverd tussen de toenmalige koning Willem III van Engeland en de rebellen leider Viscount Dundee, wiens opstand later verliep. Over veertien dagen wordt in IJmuiden verwacht het Engelse visserij- inspectievaartuig „Mariner" voor een drie daags bezoek aan Amsterdam. De leden van de Internationale Unie vain Bergers zijn te Knocke in vergadering bijeen geweest. Hector Kiaer uit Kopenhagen werd her kozen als president en de heer Murk Leis uit Rotterdam als lid van de raad vam be stuur. Een van de agendapunten betrof de uit spraken van bergloon en de neiging die in sommige kringen bestaat om hulp aan schepen te verlenen op een daghuur, waar een basis van bergloon gerechtvaardigd is. De bergingsmaatschappijen bleken niet be reid, deze daghuurvoorstellen te aanvaar den. Een Lloyd's arbitragecontract zo luidt haar standpunt of een daarmee gelijk te stellen overeenkomst biedt aan reders en assuradeuren garantie, dat het uit te keren berg- en hulploon naar rede lijkheid bepaald wordt en de bergings maatschappijen menen, dat dit deze par tijen er van moet weerhouden, aan te drin gen op voorwaarden die niet in verhouding staan tot de werkelijke waarde van de te verlenen diensten. Een ander punt was gewijd aan de Lon- dense conferentie inzake de vervuiling van zeewater door olie. Dit is een probleem waarmee ook de bergers wel eens te kam pen kunnen hebben. Wanneer bijvoorbeeld uit een gestrand schip olie gepompt wordt tijdens bergingswerkzaamheden kan dit ernstige consequenties hebben voor de ber gers, indien zij daarvoor aansprakelijk gesteld worden. Aan de andere kant zou de kans bestaan dat de berging niet slaagt wanneer de olie niet overboord gepompt wordt. Met het toenemende aantal tankers en oliestokende schepen, wordt dit pro bleem steeds urgenter. Verschillende juridische vraagstukken verband houdende met beslaglegging op schepen en ladingen, het stellen van ga- rartiebedragen en dergelijken kwamen eveneens op de agenda voor. De volgende vergadering zal in 1956 in Torquay gehouden worden. Gisteren heeft in IJmuiden de aanbeste ding voor de bouw van de nieuwe Neder lands Hervormde kerk met bijgebouwen aan het Gijzenveldplantsoen plaats gehad. Er waren 14 inschrijvers. Laagste was de firma Ribberink uit Soest, met een be drag van f 230.100. Hoogste inschrijver firma Van Straten uit Gouda, die een be drag van f 272.000 noteerde. De overige inschrijvingen luiden: J. v. d. Wal, Amster dam f265.000; V. de Vries, Haarlem f 238.000; N.V. Willem Geels Aannemers bedrijf, Amsterdam f 239.900; firma Hol leman en Zn.. Santpoort f245.000; C. N. ten Broeke, IJmuiden-Oost f 253.000; fir ma Stolk, Driehuis f256.000; B. de Boer, IJmuiden f239.313; A. van Varik, Haar lem f239.000; C. J. van Heyst, Velsen- Noord f240.000; H. Tervoordt en zonen. Amsterdam f 270.000. Architect van dit object is de heer J. Schipper uit Zaandam. In het verslag van het mondeling over leg met de minister van Binnenlandse Za ken van de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer, die zich bezig houdt met het wetsontwerp tot nadere verhoging van de pensioenen met een toeslag, heeft de commissie .er geen twijfel over laten be staan, dat zij voor het wetsontwerp grote waardering heeft. Wat betreft de kwestie van de terugwerkende kracht kon men de bezwaren van de minister erkennen, maar men vroeg zich wel af, of het niet moge lijk zou zijn over het jaar 1954 het dubbele bedrag uit te keren van wat aan de betrok kenen volgens de bepalingen der wet zou toekomen. Daarmede zou althans het tech nische bezwaar van de regering zijn onder vangen, terwijl niettemin het lange wach ten op herziening enigermate zou zijn ge compenseerd. De minister betoogde, dat aan jeen rege ling als de onderhavige, die in vrij grove trekken een voorziening biedt, noodzakelij kerwijze nadelen verbonden zijn. Het ont werp is echter door een zeer deskundige commissie voorbereid, terwijl het georgani seerd overleg er na uitvoerige besprekin gen mede heeft ingestemd. De minister zou het ernstig betreuren, wanneer het bereik te accoord zou worden doorbroken, en was zijnerzijds niet bereid daaraan mede te werken. Een dubbele uitkering over 1554 zou trouwens nieuwe onbillijkheden schep pen; de voorgestelde regeling is al zodanig, dat in verschillende gevallen het huidige niveau van de pensioenen wordt overschre den. Van de zijde der commisse werd opgemerkt dat, nu individuele of groeps- aanpassing niet mogelijk is gebleken, toch een algemene verhoging van de voorgestelde percentages wenselijk zou zijn, en wel in dier voege, dat in beginsel een volledige aanpassing zal worden bereikt aan de gestegen kosten van levensonder houd en niet 1/3 van de achterstand met een minimum van 7'/, pet door de gepension- neerden zélf gedragen zal moeten worden. Zij waren van oordeel, dat zulk een wijzi ging van het regeringsvoorstel beter zou beantwoorden aan de idee van sociale rechtvaardigheid, terwijl de kosten, welke zij op 8 9 millioen begrootte, haars in ziens geen overwegend bezwaar zouden be hoeven te vormen. De minister verklaarde een dergelijke wijziging van het ontwerp op de eerder aangegeven gronden onaan vaardbaar te achten. Het gevolg zou trou wens zijn, dat de onbillijkheden nog belang rijk groter zouden worden en hun aantal zou toenemen. Van andere zijde werd in het algemeen de vraag gesteld, of de re gering bereid gevonden zou kunnen wor den een groter bedrag dan de thans ge raamde 19 millioen ter beschikking van de verbetering der pensioenen te stellen. De minister antwoordde, dat, indien de rege ring al bereid zou zijn een hoger bedrag voor het onderhavige doel beschikbaar te stellen, in eerste instantie in het georgani seerd overleg bezien zou moeten worden op welke wijze de besteding daarvan zal be horen plaats te vinden. Een dergelijke pro cedure zou echter, afgezien van verdere bezwaren, de totstandkoming van een voor ziening op korte termijn onmogelijk maken. Demonstratie van granaatwerper met dodelijk gevolg De auditeur-militair bij de krijgsraad te velde-West heeft hedenmorgen vier maan den geëist tegen de 21-jarige soldaat G. P. van het korps Commandotroepen aan wiens onvoorzichtigheid het volgens de tenlaste legging te wijten is dat een 8-jarig jongetje om het leven kwam en een ander zwaar werd gewond. Het ongeluk gebeurde op 12 Mei in Tiel toen tijdens militaire oefenin gen P. een granaatwerper (Piat) aan om hem heen staande kinderen wilde demon streren. FLORAPARK 8. A.s. Donderdag 15 Juli uxor* \MN MUDAGA6AF DAGa.tO™uu* 0Off OMA V. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het ingenieursexamen bouw kundig ingenieur de heer H. Spruit te Vel sen en voor het ingenieursexamen scheeps bouwkundig ingenieur de heer J. B. Loman te Heemstede. In plaats van kaarten Verloofd: ANDRA HOUSTON ERIC PEEREBOOM Parijs Tunbridge Wells, Kent 4 Rue Joseph Bara, Parijs-6 Heemstede Ondertrouwd: KOEN BRUYS en TILLY LEISING Huw. voltr. 27 Juli, te 11 uur, Kerk. inzeg. 11.30 uur Grote Kerk. Receptie: 35 uur. v. O. de Bruynstr. 209, H'lem Getrouwd: S. METZ en A. O. HAMRINGA 14 Juli 1954. Bloemendaal, Sterrebosl. 13 Door het verbindend wor den van de enige uitdelings- lijst is het faillissement van de Naaml. Venn. N.V. Exploi tatie Maatschappij Xaisine Scott, te Bloemendaal, ge ëindigd. Mr. ""F. A. Bijvoet, curator Gelieve geen geld of goede ren af te g<|ven aan mijn echtgenote A. Bos-Blok, daar deze door mij niet zullen worden vergoed. Pepijnstraat 25. A. BOS. De bewindvoerder in de surséance van betaling, ver leend aan C. H. van Geest, voorheen wonende te Haar lem, thans wonende te Alk maar. en H. J. van Geest, wonende te Haarlem, teza men handeldrijvende onder de Vennootschap onder de firma Gebr. van Geest, ge vestigd te Haarlem, maakt bekend, dat door de schul denaren ter Griffie van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem ter kosteloze in zage van een ieder, is ne- dergelegd een ontwerpac- coord en dat bij beschikking van die Rechtbank, van 7 Juli 1954 is gelast, dat de schuldvorderingen, ten aan zien waarvan de surséance werkt, bij de bewindvoerder moeten worden ingediend vóór 18 Augustus 1954, met bepaling, dat over het aan geboden accoord in Raadka mer van die Rechtbank zal worden beslist op 6 Septem ber 1954, des namiddags om 2 uur Haarlem, 13 Juli 1954. De bewindvoerder: Mr. K. Hugenholtz, Zijlweg 72, Haarlem Echtscheiding, dagvaarding, contracten, requesten. advie zen, vorderingen enz. BUREAU KRANEVELD Zylweg 21 Telef. 20707 kant. 9-5; 's avonds 7-8 uur Heden nam God tot Zich onze innig geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder FRANCOISE CAROLINE GUNNING Weduwe van Jhr Dr J. W. van Lennep in de ouderdom van 89 jaar. Jezaja 33 17a. 's-Gravenhage: J. J. Dijckmeester—van Lennep H. J. Dijckmeester Utrecht: D. J. van Lennep M. E. van LennepBienfait en kleinkinderen 's-Gravenhage, 13 Juli 1954. Ruychrocklaan 74. Geen bezoek en geen bloemen De teraardebestelling is bepaald op de Algemene Be graafplaats a. d. Kleverlaan te Haarlem Vrijdag a.s. te kwart over twaalf, voorafgegaan door een rouwdienst in de kapel van de Diakonesseninrichting, Bronovolaan 5, Den Haag, die te half elf aanvangt. Volstrekt enige kennisgeving. Speciale vacantiecursus Ook voor de wisk. vakken Kleverparkw. 142, Tel. 13269 AFWEZIG TOT 12 AUG. Voor waarn. zie raambiljet en Tel. 11990. AFWEZIG TOT 15 AUG. Arts, Heemstede Praktijk de andere aanwe zige doktoren. AFWEZIG Oogarts Donderdag 15 Juli tot Don derdag 22 Juli. Tandarts AFWEZIG TOT 16 AUG. Waarn. tandartsen Bruinooge en Vos. CERAMSTRAAT 4 Donderdag 15 Juli Medewerking muziekcorps. Leider: Kapitein A. KRUI- ZINGA. Toegang vrij. Aan vang 8 uur. dagelijks in onze winkel Gen. Cronjéstraat 94 met de BECHT - DYSERINCK oliestook heteluchtkachel Algemene Boekhandel te Haarlem zoekt per 1 of 15 Aug. Br. no. 6729. Gevraagd: 16-18 jaar voor lichte maga zijn- en fabriekswerkzaam- heden. H. Keitz, Holsteyn- straat 11-15, Haarlem. Bij aankoop van f 2.50 waren biskwie m. chocolade per pot vanaf 100 gram. Edammer kaas 100 gram. Margarine per pak vanaf Bovendien guldenzegels en waardecoupons voor porceleinen servies l HAARLEM: Amsterdamstr. 50, Barteljorisstraat 25, Cron jéstraat 8, Rijksstraatweg 10, Zijlweg 38. HEEMSTEDE: Raadhuis straat 49. De eerste klap is een daalder waard. Men wordt beleefd verzocht niet te dringen Morgenochtend 9 uur gaat B. v. FRANK zijn gehele voorraad verkopen tegen 1000 Coupons voor centen Clocque's in 12 kleuren 1.09 p. Mtr. De bekende D D D doeken le keus 1.25 p. st Zware linnen voor japonnen 90 br. 1-49 p. Mtr. Froté Keuken Handdoeken 79 cent p. st. Haircord voor Kinderkleding 1.— p. Mtr. Ruiten met flanellen rug 80 br. 1.29 p. Mtr. VERDER DUIZENDEN KOOPJES Deze verkoop duurt slechts ENKELE DAGEN Allen dus naar: FLORESSTRAAT 10 TEL. 20556 (De straat waar Donderdag's markt wordt gehouden) Betaalzegels worden gaarne in ontvangst genomen. Ziet Ziet de de étalage étalage Ziet de étalage Ziet de étalage Ziet de étalage Ziet de étalage Ziet de étalage Wij brengen een keuze van meer dan 1000 stuks in de bekende MERKEN o.a. PRISMA v.a. 49,75 REMOVA v.a... 59,50 INDUS v.a 48,- BILIP v.a 55,- PONTIAC v.a... 55,- UNION v.a. 57,50 ZENTRA v.a. 45.- TITUS v.a 83.- ARTA v.a 65.- RODANA v.a... 39,50 WELTA v.a. 59,75 ARISTON v.a... 39,75 en dan ons OERSTERK en PRIMA lopend JONGENS-Horloge merk „KIENZLE" voor 19,25 en 19,90, in LUXE uitvoering 20,90 MEISJESHORLOGES, prima uurwerk, lieve vlotte modellen28, Alle horloges zijn verzekerd tegen verlies en diefstal U koopt dan bij 'n Rijks Gediplomeerd Horlogemaker De kleine zaak met de grootste keuze GROTE HOUTSTRAAT 49 TEL. 20049 g CONFECTIE-ATELIER E C O B E (mantels) vraagt g 2 Aanmelden 96 uur: Gasthuisstraat 3, Haarlem. Na 6 u.: Mevr. Sala. Gruttostraat 32, Haarlem-N.; de heer Hartog, Leidsevaart 252, Haarlem. IIIIIIIIIIIIIIIIIPHIIIIIIIII CONFECTIE-ATELIER gelegenheid voor E C O B E (mantels) heeft voor opleiding in de kleding-industrie. als handwerksters, machinestiksters, persers en bijpersers. jjjj Aanmelden 96 uur: Gasthuisstraat 3, Haarlem. Jj ^IBBIII8i3BBKEailBBBÜIIBIS9B3 3 iae CONFECTIE-ATELIER E C O B E (mantels) vraagt Aanmelden 96 uur: Gasthuisstraat 3, Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3