ZWITSAL ZE VEN DA GEN HAARLEM A. Grootens - de nestor der Haarlemse schilders - vandaag negentig geworden gfl v.EmpeIen Gezonde Babies Plattelandsvrouwen vierden een geslaagd feest in boerenschuur Tot straks Kort en bondig in Royal Collecte voor t.b.c.- bestrijding Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Bloemendaal Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Burgerlijke Stand van Haarlem Inhaalverbod op een deel van de Leidsevaart Het carillon speelt Zesjarige jongen in de Zomervaart gevallen Bestuurder van Volks wagen „sneed" een bromfietser Pastoor Lautenschütz feestelijk gehuldigd Dag van sfeer en louter genoegens Leerlingen zesde klasse Goenschool namen afscheid Jongetje uit raam gevallen Begin van brand in de Zaanenstraat Voetgangster liep een zware hersenschudding op Uitbreiding van twee openbare scholen Geen schoolvoorstelling DONDERDAG 15 JULI 1954 De schilder A. Grootens, die vandaag: zün negentigste verjaardag viert, is in Haarlem een welbekende figuur. Zijn schijnbaar onverwoestbare vitaliteit, zijn slagvaardigheid in het gesprek, zijn veel zijdige en levendige belangstelling voor de verschillende aspecten van kunst en geestelijk leven en bovenal het feit, dat hij nog altijd zelf actief werkzaam is, ver baast en verheugt degenen die tot zijn kring behoren steeds weer. Zij vragen zich met verwondering af waar toch de oor sprong en kern van deze psychische en lichamelijke stuwkracht gelegen zün. Bij een gesprek met Grootens is het deze vraag die steeds de achtergrond van onze gedachten vormt. De schilder zelf is er trouwens even verbaasd over als wij, maar als hij zo bij fragmenten iets uit zijn jeugd en verdere leven vertelt, wordt het toch wel duidelijk, dat het niet komt door dat dit leven gemakkelijk en zonder emo ties voorbij is gegaan. Grootens is er helemaal de man niet naar om in chronologische volgorde een overzichtelijk beeld te geven van zijn be wogen kunstenaarsleven. Zijn geest is daarvoor te levendig: een plotselinge in val voert hem onverwacht naar een ge heel andere plaats en ander tijdstip van zijn bestaan. Hij kan met enthousiasme vertellen over zijn beginjaren als schilder in Dordrecht, over zijn vrienden Reus en Larij, met ontroering en humor over zijn kindertijd in Bergen op Zoom, want hij is geboren Brabanter. Zijn vader kon goed beeldjes snijden. Het gezin woonde in de buurt van Ber gen op Zoom „een uur rijden met de ossewagen" zegt Grootens en met dat éne zinnetje tekent hij het Brabantse land van omstreeks 187Ö. Als zesjarig jongetje zat hij al te schetsen. Iedere week kwam de Katholieke Illustratie in huis en daar werd een plaat uit nagetekend. Wie Groo tens kent begrijpt wel, dat die tekenaan- leg hem er niet van weerhield een gezon de kwajongen te zijn. Een braaf stil ven tje is hij stellig niet geweest. Maar zijn tekeningetjes trokken de aandacht en hij mocht al spoedig op Woensdag en Zater dagmiddag op de Academie in Bergen op Zoom bij mijnheer van Wijngaarden naar pleister gaan tekenen. Lezen, schrijven en rekenen leerde hij van zijn vader. In Dordrecht ging hij nog wat school, maar kwam toen al gauw in „het vak" bij een huisschilder. „Bij Jantje Karseboom heb ik veel geleerd", erkent Grootens dankbaar. Daar was het: verf wrijven, doeken prepareren, letters zetten. Hij co- pieerde de schilderijen van Karseboom, die in Düsseldorf is opgeleid. Maar nu kwam hij ook in aanraking met de Dordtse kunstschilders: met Larij en met Frans Lebret, de bekende scha penschilder. Een bijzondere trek van Grootens, zijn belangstelling en liefde voor tal van technieken op het gebied van schilderkunst en grafiek bleek hier al da delijk. Er werd toen veel gepraat over* veel schilders kenden de kne- iet. De nog jeugdige '.e koperslager en liet maken, hij bemaeh- Kte het plaatje zwart, primitieve manier. Op rij stond een etspers en ivolgende tentoonstelling Kwam hij met drie zeer jor de dag. Lebret was er /er en gaf daar blijk van kopen en door aan de jonge Sf I vragen hem etsles te willen .Grootens deed dit en maakte ook -.-jvken van door Lebret geëtste pla ten. Deze zin voor allerhande procédé's heeft Grootens steeds behouden. Het is bekend dat hij veel ontwerpen voor glas in lood maakte, onder meer voor de Christian- Science-kerk te Amsterdam en voor het door architect Friedhoff gebouwde stad huis te Enschedé. Zijn zoeken naar een stijl waarin de compositie wordt opge bouwd uit ongebroken kleurvlakken bracht hem vermoedelijk tot het glas in lood, waarbij hij geen gebruik maakte van de beschildering der glazen, maar het glas zelf als enig element liet werken. ADVERTENTIE Zelfs het kleinste Bloem- stukje kan een groot 6ucces zijn, als het werkelijk Bloem- sierkunst is. Voor moderne Bloemsier- kunst Bloemenmagazijn Binnenweg 18, tel. 3-80-80 Heemstede HAARLEM, 14 Juli 1954 ONDERTROUWD: 14 Juli, B. J. J. Dube- laar en E. Meulenbroek; A. A. de Graaf en P. F. van den Haak; C. H. Logmans en J. M. Halderman: J. G. Pirovano en E. M. G. Bon; L. Kwakkel en J. E. Kauffeld; H. H. Pie- tersma en A. M. H. van de Wetering; M. Geel en C. H. Proost; J. A. Picavet en M. A. Oud; G. J. A. Habraken en H. Th. C. Kol; H. J. Nijenhuis en G. van Mechelen; J. J. Wensveen en J. M. J. Kramer; H. J. van der Goes en L. van der Heijden; H. Schuurman en C. I. Lo-A-Njoe; J. W. Horneman en A. van Steijnen; H. Bolink en N. A. van der Werf; H. Burggraaf en J. C. Prins; C. O. J. Pas en J. L. van Erven; W. J. Kappelle en W. van der Sluys Veer; J. C. Bijhouwer en A. Niegeman; J. Bakker en E. W. S. Alrich. GEHUWD: A. Krol en L. J. Harder; H. J. Steeman en Y. Duursma; H. J. Kuijper en C. P. Geerlings; M. van Dijk en R. F. Jan sen; H. J. Moore en A. A. Kuurstra; S. de Vries en T. Beer; L. Swiers en I. S. van Gélder; E. Broekman en L. H. Fluitsma; D. Mulders en H 31. van Dienen; J. C. van der Peet en C. M. Dijkzeul; G. W. Stals en J. A. de Vos: C. G. van Leeuwen en A. van Kampen; H. Hendriks en C. A. G. Kaijk; H. B. L. van der Eijken en F. P. H. Sourbag. J. Montagne en J. C. v. d. Meulen. BEVALLEN van een zoon: 13 Juli, C. J. Helmus—van der Rooi; E. Visser—Klaassen; D. L. Klinkenbergvan 't Hof; 14 Juli, M. C. de Vries—Hoppenbrouwer. BEVALLEN van een dochter: 11 Juli, G. H. E. Visser—Booms; 13 Juli, E. Th. van Gellekomvan Heese; A. G. Th. Giesbergen —Perk: H. C. Dekker—Kroon; 14 Juli, W. P. M. VeenstraBorghols. OVERLEDEN: 10 Juli, W. G. Weijers, 76 j., M. v. Heemskerkstraat; li Juli, H. P. Kui pers, 85 j„ Kamperlaan; 12 Juli, L. L. Jan- s 61 j., Hazepaterslaan; P. C. van der Meer, 56 j., Anjelierstraat 13 Juli, J. P. Ooster- veer, 65 j., J. Eversenstraat. Contacten met Piet Mondriaan en Theo van Doesburg zijn hiermede in verband te brengen. Ook de technieken der Azia tische kunst bestudeerde Grootens en hij paste ze zelf toe, zoals het Japanse lak werk. Hij boetseerde, maakte zelf afgiet sels in brons en tin en verstaat de moei lijke kunst van het ciseleren. De ruimte laat niet toe in dit bestek een overzicht van Grootens kunst te geven. Maar een korte beschrijving van zijn le ven zou toch te onvolledig zijn, indien er niet aan herinnerd werd, dat zijn proeven op velerlei gebied der beeldende kunst een geestelijke ondergrond vonden in de studie van Oosterse godsdienst en wijsbe geerte. De Oosterse en Westerse littera tuur heeft hem steeds intens geboeid. En hoewel het ons nauwelijks verraste, von den we het toch wel benijdenswaardig deze onvermoeide delver naar schoonheid en wijsheid bij ons bezoek verdiept in de werken van Nijhoff en Leopold aan te treffen. Vol sprankelende ondeugd, de bezoeker met een leuke lach uit de scherp obser verende oogjes opnemend, dadelijk gereed om op te springen om zijn betoog met een gebaar te verlevendigen, afwisselend ern stig en guitig, zo is Grootens en het be hoeft niet te verwonderen dat hij steeds veel vrienden op zijn lange levensweg ge vonden heeft, die door deze springleven de geest geboeid werden. Dat zij op deze dag de weg naar hun jonge, oude vriend zullen weten te vin den om hem geluk te wensen staat buiten twijfel. OTTO B. DE KAT Zaterdag 17 Juli zal er in Haarlem een openbare collecte worden gehouden ter be strijding van de tuberculose. Voor deze jaar lijkse speldjesdag van „Herwonnen Levens kracht", de vereniging voor tuberculose-be- strijding van de R.K. Arbeidersbeweging, en „Santos" van de R.K. Middenstandsbe weging, wordt een beroep gedaan op de milddadigheid van al de inwoners van onze stad. ADVERTENTIE Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten B. en W. van Haarlem hebben besloten voor het gedeelte van de Leidsevaart tus sen de oprit van de trambaan Haarlem- Zandvoort tot de onmiddellijk ten Zuiden daarvan gelegen grens met de gemeente Heemstede een inhaalverbod vast te stel len, geldend voor beide richtingen. Bij het nemen van het besluit is over wogen, dat de wegbaan een breedte heeft van slechts zes meter, dat als gevolg van het ontbreken van rijwielpaden het ge deelte van de weg in beide richtingen wordt bereden, zowel door het snelver keer als door wielrijders en ander lang zaam verkeer en dat het wegens de Ver- keers-intensiteit noodzakelijk is daarvoor een inhaalverbod vast te stellen. De beiaardbespeling in de Grote Kerk. vanavond van acht tot negen uur zal worden verzorgd door Cris Bos, stadsbeiaardier van Utrecht. Het programma is als volgt: Gavotte (De Fesch), All through the night, The blue bells of Scotland; Les graces naturelles, La ven dangieuse (Couperin), Merck toch hoe sterck (Valerius), Boree (Babell), Belle qui tiens ma vie, Si le roy m' avait donné Paris; Malle kits, Ik ben gegroet van, De groene boer en de blauwe boer; Allegro (Schepers). Heer Jezus heeft een hofken; Ertöt' uns durch Dein Güte (Bach) en tot slot een im provisatie. Het programma van de beiaardbespeling door de stadsbeiaardier, Arie Peters, Vrijdag van half twaalf tot half een, vermeldt na de improvisatie de volgende werkjes: Fuga (Gheyn), Intermezzo (Van Hoof), Suite Ar- chaique (Clément), Mazurka (Léfèvre), Rythmendans (Nees), Pieter Caland Suite, deel I en IV, (Van Balkom), Menuets (Ra- meau), Negro Spirituals; Go down Moses, Nobody knows. Deep river. Twee zoontjes van de familie Uitewaal, wonende aan de Van Keulenstraat in Haar lem-Oost, speelden Woensdagmiddag om zes uur bij het water van de Zomervaart. De zesjarige Rinie viel te water en zijn negenjarig broertje waarschuwde de juist per fiets passerende heer M. Wegers, wo nende Zuider Buiten Spaarne 2 rood. Deze zag, dat de zesjarige twee meter van de kant af onder water verdween en sprong hem na. De heer Weijers bracht de jongen op het droge. Rinie was aanvankelijk wat versuft, maar kon daarna naar zjjn woning worden gebracht. Dinsdagmiddag om halfeen werd een bromfietser in de Grote Houtstraat, ter hoogte van perceel 55, „gesneden" door een lichtgroene Volkswagen. De bestuurster hiervan heeft vermoedelijk niet gemerkt, dat tengevolge van haar manoeuvre de bromfietser, de tienjarige wielrijder G. H„ is aangereden en is doorgereden. De jon gen is met een hoofdwonde naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. De po litie verzoekt de bestuurster van de Volks wagen zich voor het verstrekken van na dere inlichtingen te wenden tot het bureau van politie. Woensdagavond om omstreeks half negen arriveerde pastoor K. J. H. Lautenschütz, die zijn zilveren priesterfeest vierde, in het verenigingshuis te Spaarnwoude. Kapelaan Schoenmakers opende de bij eenkomst met een kort woord, waarin hij memoreerde, dat men hier aanwezig was in een iets persoonlijker contact met de priester. Uiteraard ontving de jubilaris van di verse zijden talrijke geschenken, waarbij onder meer een zilveren doopschaal, een nieuwe klok, drie koorstoelen, een para ment, vier toga's en een versierd kussen. De diverse sprekers belichtten uiteraard het vele goede werk, dat pastoor Lauten schütz in de loop der jaren voor zijn paro chie heeft gedaan. De jubilaris zegde in dankwoord toe, dat hij zijn uiterste best zal blijven doen om allen bij te staan in het leven. Zeer velen maakten tenslotte van de gelegenheid gebruik om de jubilaris per soonlijk geluk te wensen. Het scholierenkoor onder leiding van de heer E. A. M. Anthonisse verleende aan deze avond zijn medewerking. Een Drentse markt op het toneel brengen is geen kleinigheid, want om echtheid te suggereren behoren stalletjes tot de noodzakelijke entourage. Deze leden van de Bond van Plattelandsvrouwen wisten dat ook en moesten hout en spijkers zelj maar meebrengen. Honderdtwintig vrouwen hebben gisteren bezijden de Hoofdvaart in Nieuw-Vennep 'n bü'zondere dag beleefd, 'n dag van louter genoegen in de intieme beslotenheid van een boerenschuur, afgescheiden van het sombere weer boven de uitgestrekte ver laten polder. Zij zijn lid van de afdeling Haarlemmer meer van de Bond van Plattelandsvrou wen. Hun jaarlijkse feestelijke bijeenkomst had ditmaal een bij uitstek nationaal ka rakter, in tegenstelling tot voorgaande jaren, toen bijvoorbeeld Zwitserland en Zuid-Afrika werden „behandeld" en waar bij de vrijheid uiteraard veel groter was en een onjuistheid op welk terrein ook onopgemerkt zou voorbijgaan daar niemand in zijn nationale eer kon worden aange tast. Dit jaar hebben zij tijdens de voorberei dingen bemerkt, dat de stof voor een ge slaagde bijeenkomst niet over de grens ge zocht hoeft te worden, dat ons land voor de schetsjes, die zij samenstelden, een bron van inspiratie is. Enige maanden geleden deelde het be stuur van de afdeling Haarlemmermeer de honderdtwintig leden in zeven groepjes in. Iedere groep kreeg de opdracht een of meer schetsjes van niet meer dan een kwartier te maken, waarin de aard van het volk in een van de provincies tot uiting moest komen. Geen mild verzoek, „maar ja, we zijn maar eens gaan neuzen in de schoolboek jes van onze kinderen en daarin hebben we wel een en ander gevonden," vertelde een van de leden. „Het was niet eenvoudig, maar we hebben bij de ipetities ontzagge lijk veel plezier gehad en een heleboel ge leerd." De stof in de geschiedenis- en aardrijks- kundeboekjes was echter geenszins toerei kend. Er werd veel meer gevraagd, en wel, de gave om de stof zodanig te verwerken, j dat de schetsjes niet een droge opsomming j van feiten zouden worden, waaraan ieder j leven, dus iedere echtheid ontbrak, zodat deze dag snel in vergetelheid zou raken. Er moesten teksten worden geschreven en er moest worden geacteerd. En deze kunst wordt doorgaans niet in de eerste plaat§ op het platteland beoefend. De taak van deze vrouwen was dan ook alleen te volbrengen mits zij beschikten over een ruime mate van fantasie, die voor iedere onvolkomenheid een oplossing zou kunnen geven. Deze eigenschap, zo hebben wij gisteren duidelijk kunnen constateren, be zitten deze vrouwen bovenmate. De tafe relen, die op het geïmproviseei-de podium ten tonele werden gebracht, waren bijzon der oorspronkelijk. Er werd over het alge meen los en met geestdrift gespeeld, in het maken van de costuums bleken de vrouwen een harer eerste eigenschappen volledig te hebben uitgebuit, evenals bij de aan kleding van de boerenschuur. Het waren eenvoudige middelen, die hier een genoe- gelijke en echte sfeer brachten. Het op treden van de groepen Cruquius, Zuidhoek, Hoofddorp A, Hoofddorp B en Lijnden vulde de ochtend en de middag vrijwel ge heel op, en werd slechts af en toe onder broken voor het gebruik van met bijzon dere zorg bereide spijzen. Dit was een bij eenkomst waaraan iedere deelnemer een levende herinnering zal bewaren. VIERING ZESTIGJARIG BESTAAN Amsterdamse Stadsschouwburg B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad het voorstel doen toekomen voor de viering van het 60-jarig bestaan van de Stadsschouwburg een crediet van f 12.000 beschikbaar te stellen. In samenwerking met de beide vaste be spelers (de Nederlandse Opera en de Ne derlandse Comedie) zal op de jubileumdag 1 September voornamelijk voor ge nodigden een bijzTonder programma worden uitgevoerd. Op 2 September wordt daar van een populaire herhaling gegeven. ADVERTENTIE Geen vergissing GIJ WRIJFT uw ogen uit en peinst: „In het dan wer kelijk al Vrijdagavond?" En wij haasten ons u te verzeke ren, dat de week toch niet zo snel gedraaid heeft als gij al meende. Technische redenen even wel hebben ons genoopt deze Vrijdagse rubriek bij uitzon dering te publiceren op de dag dat onze bioscopen haar nieu we programma's aankondigen. Nu vinden wij dat geen ramp, omdat we dan een heel etmaal langer in het vooruit zicht hebben tot het weer „Zeven dagen Haarlem" is. Die 24 uur zullen we ge bruiken om te mijmeren bo ven de milde gloed van de rose schijf die in deze dagen een beetje fleurigheid teweeg brengt op het dorre asphalt van de Grote Markt. Vooral in de avonduren, in het schijnsel van de booglan- taarns, gaat er van dit veel omstreden plekje een wonder lijke bekoring uit. En omdat we ras-altruïsten zijn, zijn wij waarlijk ver heugd, dat straks 2500 Espe rantisten uit de gehele wereld er ook van kunnen genieten en als die weg zijn komen de tandheelkundigen met hun dames en daarna de dames van de wiskunstenaars. Die mathematische monde verga dert eigenlijk in Amsterdam, sterdam, maar ze sturen hun vrouwen drie ochtenden naar hier om zich ongestoord aan Pieter Gras, hoofdstedelijke benaming voor Pythagoras, te kunnen wijden. En zo wordt Haarlem tot congresstad. Nog Bloemenstad? Meer dan Bloemenstad, mis schien. Want al spant de heer Dorresteijn, daartoe aange spoord door wethouder Ange- nent, zich nog zo in om de bloemetjes buiten te zetten, het merkwaardige feit doet zich voor, dat het voor de Haarlemmers moeilijk is bloe- men-in-massa te verwerven voor een bijzondere manifes tatie. Aalsmeer brengt zijn kleurenweelde naar Amster dam, de bollenstreek toont haar schatten (nog) angstval lig voor het streepje weg tus sen Bennebroek en Sassen- heim, maar waar haalt Haar lem de bloemen vandaan? Daar moet wat op gevonden worden, vooral nu er onder de. watersporters zo'n verheugen de belangstelling voor de sprookjesvaart op het Spaarne (3 Augustus, reserveert die avond!) bestaat. Er doen tenminste vijftig vaartuigen mee, maar het zouden er best zeventig kun nen worden, als er maar vol doende versieringsmateriaal was. Het enthousiasme der aspirant-gondelvaarders ver dient beloond te worden. Lukt dat, dan zou Haarlem in het vervolg een geheel eigen, bloemrijke attractie kunnen bieden in een verrukkelijke combinatie van kleur en geur, licht en water. Het laatste vooralals het regent. Huisvestingshumor Nuchterheid en milde hu mor, ja vooral veel humor als aanvulling op een ingeschapen zin voor rechtvaardigheid, zijn de voornaamste kwaliteiten verblufendé) antwoord. Tot degenen die het vertrek van het hoofd van Huisvesting betreuren behoort ook een leraar, die juist een poging om een huis te krijgen wilde on dernemen. „Hazevoet zal de lopende zaken toch afhande len," troostte hem een collega. Waarop het antwoord: „Ja, maar de mijne loopt nog niet!" Tune van Liszt „Nee, dit is geen lichte mu ziek," zei Cor Dreijer ons deze week. We stonden naast zijn vleugel in de Pennybar aan de Koningsstraat. Hij speelde en keek over het instrument naar de mensen aan de bar die dronken en praatten, alleen aan het lichte rhythmische geslinger van hun voeten was te zien, dat zij de aanwezig heid van de muziek consta teerden. Dreijer schudde nog eens en keek ons aan, hij speelde door. „Hoort u maar." Hij keek weer naar de toetsen. Nauwelijks merkbaar veran derde hij het metrum, zijn vingers kozen een andere melodie. En zonder dat het echt pijn deed vervloeide de welke drs. W. Hazevoet tot een gewaardeerd hoofd van het Gemeentelijk Huisvestings bureau hebben gemaakt. Voor zover iemand, die de ondank bare en pijnlijke taak heeft alleen maar ♦«korten te moe ten verdelen, gewaardeerd kan worden door teleurgestelden. Toch had dit werken aan een permanente tragiek ook zijn komische kanten. Zoals die keer, dat* de heer Hazevoet een telefoontje kreeg van een hele boze meneer, die vertelde dat een van de woningnood- contróleurs door en door cor rupt was. „Waarom dan," vroeg de heer Hazevoet ge ïnteresseerd. „Hij rookt dezelf de cigaretten als de man tegen wie ik procedeer," luidde het Amerikaanse tune in Liebes- traum van Liszt. Dreijer brak halverwege af en keek wat triomphantelijk op. Dat mo ment hadden wij bewondering voor Dreijers behendigheid. Hij had ons er echter niet van kunnen overtuigen, dat de Amerikaanse tune meer is dan lichte muziek, eerder voelden wij de neiging te twijfelen aan het gewicht van Liszt's lief desdroom. Van Dre-'jer, nemen wij aan, was dit niet anders dan een geslaagd pianistisch grapje, waar Liszt's liefdesdroom zich wel voor leende. Maar wij herinnerden ons, eens een nocturne van Chopin m swingarrangement te heb ben gehoord. En we houden het hart vast voor een blues bewerking van Bachs passie muziek. Waarom Chopin wel en Bach niet? Daarom lijkt ons, dat een soortgelijk grapje aanleiding kan zijn tot een misverstand, waardoor een oude en een nieuwe cultuur vorm met elkaar worden ver ward. Want we draaien ons nog even om naar de bar. Er zitten mensen, die drinken en praten, alleen aan het lichte rhythmische geslinger van hun voeten is te zien, dat zij de aanwezigheid van de muziek constateren. De Amerikaanse tune is van leze tijd. Bedden gevraagd Onze lezers weten zo lang zamerhand wel, dat Haarlems Bloei de carnavalsvereniging „De Keemeleers" uit Maas tricht laat overkomen om luister bij te zetten aan de opening van de Haarlemse Zomerfeestweek, welke op 31 Juli begint. Nu gaan de meeste Limbur gers dezelfde dag weer naar huis, maar voor de Prins en zijn hele vorstelijke familie en entourage wordt de dag dan wel een beetje te uitputtend. Daarom stelt Haarlems Bloei het op prijs indien 42 Haarlemse bedden die avond gereed zouden kunnen staan om evenveel Limburgse car- navalieten tot legerstede te kunnen dienen. Opgaven aan het bekende adres: Haarlems Bloei, Stad huis. Jubilerende huismeester Morgen, Vrijdag 16 Juli, zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer H. van de Veen in dienst trad bij het gevan geniswezen. Als drieëntwin tigjarige jongen maakte hij voor het eerst kennis met deze overheidsdienst en 36 jaar lang werkt hij reeds in de Haarlemse gevangenis, de „koepel". Twaalf jaar geleden werd hij aangesteld als huismees ter, waarmede hij als hoofd van de dienst de leiding over de bewakers kreeg. In zijn lange dienstperiode verwierf de heer Van der Veen grote bekendheid, zowel onder het personeel als bij de ge detineerden en iedereen was altijd vol lof over zijn buiten gewone vakkennis en zijn sterke persoonlijkheid, die hem tot een sympathiek mens maakte. Maar ook na zijn werk maakte de heer Van de Veen zich op kerkelijk en maat schappelijk terrein bijzonder verdienstelijk. Hij was onder meer als ouderling verbonden aan de Gereformeerde kerk onderhoudende artikel 31. Geruime tijd is de jubilaris echter reeds ziek, maar thans is hij herstellende, zodat velen van zijn collega's ongetwijfeld gebruik zullen maken van de gelegenheid om hem in zijn huis aan de Harmenjansweg 8 op te zoeken en de hand te drukken, waarbij natuurlijk talrijke oude herinneringen opgehaald zullen worden. Lachen in Luxor Van Vrijdag 16 Juli af treedt des morgens in het Luxortheater een oude be kende van de Haarlemse jeugd op. Gerry Montagne zal dan met zijn jeugdvariété name lijk gedurende een week of zeven een vacantieprogram- ma op de planken brengen, dat klinkt als een klok. Dit keer zal hij de jongens en meisjes bezig houden met goochelen, jongleren en clow nerie en voorts zal hij hen amuseren met kinderwedstrij den, met een oud-Hollands poppentheater en een spre kende pop. Zo ge ziet, keuze genoeg dus en de ouders weten nu tenminste waar zij hun kroost op een regenach tige vacantiedag naar toe kunnen sturen. Trouwens ook al is het weer iets mooier dan tóch zal Montagne er wel voor zorgen, dat de kinderen zich niet zullen vervelen. Overi gens ook vele ouderen zullen kunnen genieten van de trucs van deze nog jeugdige artist. Wij hopen volgende week in deze rubriek iets meer over Montagne's optreden te kun nen vertellen. HAARLEM EN OMGEVING Zoals op de derde Donderdag van de vorige maanden houdt het Wijkcomité Haar lem-Oost vanavond van halfacht tot half- negen spreekuur op de volgende plaatsen: Hofmeijerstraat 12, Spaarnoogstraat 40 en Vooruitgangstraat 19 a. De in Haarlem gehouden huis-aan-huis- collecte ten bate van de Haarlemse Katho lieke Vereniging voor het Gezin heeft f2700 opgebracht. Op de ouderavond, Woensdag in het gym nastieklokaal van de J. P. Coenschool in Oud-Schoten gehouden, werd aan het af scheid van de hoogste klasse een feestelijk tintje gegeven. Leerlingen van de vijfde klasse brachten een aardige toneelbewerking van „De nieuwe kleren van de keizer" voor het voetlicht en speelden dit sprookje van de Deense schrijver zo vlot en vrolijk dat haast niet te merken was dat alles in vier weken tijd moest worden geleerd. Tussen de bedrijven door liet de zesde klas zich horen; het meisjeskoortje zong een paar lente- en vacantieliedjes, waarna een tweetal de accordeon voor de dag haalde en de aanwezigen o.a. op een wals van Schubert vergastte. In het begin van de avond had het hoofd der school, de heer A. E. van der Linden, de ouders toegesproken en hen opgewekt altijd hun volle medewerking te willen ver lenen bij de opvoeding en vorming van het kind. Hierbij memoreerde hij de dikwijls moeilijke en altijd verantwoordelijke taak van de onderwijzer. Aan het eind van de avond wendde hij zich tot de op* het podium verzamelde kinderen, en de onderwijzer van de vertrekkende klas. De heer F. de Wang noemde hij de goede man op de juiste plaats, want hij had een groot overwicht op de niet altijd gemakkelijke groep. Als herinnering overhandigde de heer Van der Linden de kinderen een blauw-witte wandtegel met inscriptie en een foto van de klas. Hierna bedachten de leerlingen hun onderwijzers. De drie en halfjarige Theo van der Horst, Wonende Jephtastraat in Haarlem- Noord, is Woensdagavond om halfacht uit zijn bed gekropen en heeft het raam ge opend. Daarna is hij van een hoogte van ongeveer vier meter op straat gevallen. De jongen had een zware hersenschudding en vermoedelijk een schedelbasisfractuur. Per ziekenauto is de jongen naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht. Woensdagmiddag om kwart over vier is een begin van brand ontstaan op een slaap kamer van een woning aan de Zaanen straat in Haarlem-Noord. Onder de vloer lag een hoeveelheid behangselpapier en twee kinderen, die op de slaapkamer speel den, hebben een brandende lucifer op het papier gegooid. Begin van brand ontstond, maar door kordaat optreden van de moeder van de kinderen is het vuur met een em mer water geblust. De brandweer was ge waarschuwd en behoefde niet op te treden. Woensdagmiddag tegen zes uur stak de vier en veertigjarige mevrouw W. W.-Van H. uit Rotterdam de Gierstraat te Haarlem over en vermoedelijk heeft zij niet op het verkeer gelet. Zij liep tegen een motor op en viel op straat. Met een zware hersen schudding is mevrouw W. naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft vanmorgen aanbesteed het uitbreiden van de Julianaschool aan de Willem de Zwij gerlaan te Overveen met twee leslokalen en het bouwen van een kleed- on wasruimte aan deze school. Laagste inschrijfster van beide werken was de firma M. A. Joustra te Haarlem voor f 65.647; laagste inschrijver voor beide werken apart de heer M. Th. Ebbing te Haarlem voor f 22.910 en f 43.000 (totaal f 65.910). Hoogste inschrijfster was de firma D. van Schaik te Amsterdam voor f 79.300 voor beide werken en voor de wer ken apart f 29.000 en f 50.300. Voorts is aanbesteed het uitbreiden van de Vondelschool aan de Juliana van Stol berglaan te Aerdenhout. Laagste inschrijver was de heer A. J. Rooy te Zaandam voor f 51.900 en hoogste de firma D. van Schaik te Amsterdam voor f 58.000. De oorspronkelijk op Dinsdag 6 Juli vast gestelde en later naar Woensdag 14 Juli ver schoven schoolvoorstelling in het Open lucht theater te Bloemendaal is door de slechte weersgesteldheid andermaal afge last. Het toneelgezelschap Puch zou optreden voor de leerlingen van de derde, vierde en vijfde klassen der Bloemendaalse lagere scholen. In verband met de zomervacantie zal de schoolvoorstelling in dit seizoen nu niet meer plaats hebben. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: M. M. PokornyWesterink, z.; L. Schagen van LeeuwenElzendoorn, d.; J. E. v. d. WilligenEwin, d. ONDERTROUWD: J. Hoekema en Tj. Schevel. GEHUWD: S. Metz en A. O. Hamringa; H. J. v. Duinen en G. E. Heule; C. C. Canta en H. M. G. Spek; G. van der Wal en Chr. Wilf; T. P. Willems en M. E. Timmer; A. W. M. Herckenrath en E. E. J. Wendehorst. OVERLEDEN: P. C. van Eeghen, wed. van Wolterbeek, 84 j. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3J4 Nederl.'47 99'/s 99)4 A.K.U 239 244 372 374 Philips Gloeil. 275 277 Kon. Petroleum 459)4 464 A'dam Rubber 89 93)4 Holl. Amer. Lijn 172 176 N. Scheepv. Unie 151 154 H.V.A. 123)4 125 126 H 127 Amsterd. Bank 208 208 Ned. Handel Mg. 188 189 Rotterd. Bank 194 194 Twentsche Bank 203 203 Anaconda Copper 39 39 Bethlehem Steel 10% 71 Republic Steel 59X 59% Shell Union 90»/« 90% 18% 18K U. S. Steel 51 51

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8