Zuster G. Louwerse met veel hartelijkheid gehuldigd Amsterdamse rechtbank begint aan de zaak Betty Meljado Profclub Haarlem naar Velsen? Kort en bondig B.B.-demonstratie op het Teylerplein Adjudant H. L. Spee verlaat gemeentedienst Ex-pleegmoeder van nog gezochte Anneke Beekman staat terecht „Amsterdam" en „Rapid" begonnen training Amsterdamse Beurs VRIJDAG 16 JULI 19 5 4 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Bijzondere Zendingsavond in Zuiderkapel Afscheid leerlingen van de Noorderschool Lathyrus-show van „Óns Buiten" Spoedig uitgewerkte plannen van K.N.V.B. Uit raam gevallen jongetje in ziekenhuis overleden H. F. van Halem 30 jaar in het bankwezen Leerlingen van Jan Gijzen- school namen afscheid Trouw politieman en verdienstelijk ambtenaar Werkbezoek uitgesteld Faillissementen Scheepvaart Gisteravond is officieel het vijfentwintig jarig bestaan van de Vereniging voor Zus- terhulp der Nederlands Hervormde Ge meente voor Oud-Schoten herdacht. Deze viering geschiedde in het Jeugdhuis op de hoek van de Schoterweg en de Pynboom- straal in Haarlem-Noord. Tevens was het op deze datum een kwart eeuw geleden, dat zuster G. Louwerse haar diaconale dienst in deze w\jk aanving. Op bijzonder hartelijke wijze hebben le den dezer vereniging jegens haar bewijs af gelegd van hun dankbaarheid. Voor dit jubileum was veel belangstel ling. Onder de aanwezigen bevonden zich ds. G. Koch, voorzitter van de zusterver eniging en predikant in Haarlem-Noord; ds. M. G. Blauw, oprichter en erevoorzitter van deze vereniging; de heer R. Smit, di recteur van het Centraal Bureau van het Oranje-Groene Kruis in Den Haag; ds. H. van der Loos, voorzitter van de Centrale Kerkeraad en afgevaardigden van de zus- terhulpvereniging Spaardam-West, welke voortkwam uit de thans jubilerende ver eniging, en nu geheel zelfstandig werkt. De bijeenkomst werd, tegen het gebruik in, geopend met een receptie, zodat ieder zijn persoonlijke gelukwensen aan het be stuur van de zusterhulpvereniging en aan de jubilerende zuster kon brengen. Hierbij werden vele hartelijke woorden gesproken. Deze hartelijkheid kwam later op de avond eveneens duidelijk tot uiting in de woor den van ds. Koch. Hij prees zuster Lou werse met de volgende woorden: „Uw voor beeldige trouw, uw enorm enthousiasme en uw strikt zakelijke eerlijkheid zijn wij veel dank verschuldigd. Dat u van de oprich ting af de vereniging terzijde hebt gestaan is van onschatbare waarde, vooral omdat de oprichting werd omgeven door een le ger van onzekerheden en het werk nog ja ren daarna, ondanks de noodzaak ervan, van zekerheden verstoken is geweest. Mensen van uw soort hebben gemaakt, dat het werk de aandacht van de overheid kreeg en later een fundamentele rugge steun vond bij het Oranje-Groene Kruis, de Bond voor Protestants Christelijke Wijkverpleging in Nederland. En ik ben er zeker van, dat mensen, die uw bezoek regelmatig mochten ontvangen, iets heb ben teruggevonden van de betekenis der diaconie, de dienst van Christus", aldus ds. Koch, die namens de leden zuster Lou werse hierna een geschenk onder couvert aanbood. Door de heer Smit werd zuster Louwer se hierop het Hugenotenkruis overhan digd, een protestants embleem van eer. Ook hij sprak met bewondering over het wijkverplegingswerk en in het bijzonder over de jubilerende zuster Op Dinsdag 20 Juli zal in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat 15 in Haarlem een bij zondere zendingsbijeenkomst worden ge houden, waarop zal spreken de heer Samuël Vila, leider van de Spanish Chris tian Mission in Spanje. De heer Vila wordt een der beste kenners geacht van de toe standen in Spanje, in het bijzonder van de moeilijkheden en vervolgingen, waaraan de protestanten in dit land blootstaan. Hij zal worden ingeleid en vertaald door de Canadese predikant Georges Brucks, die als vertegenwoordiger van de Europese Evangelische Zending reeds enkele jaren in ons land vertoeft. Donderdagavond waren de leerlingen van de beide zesde klassen der Noorder school aan de Velserstraat met hun ouders bijeen in het gymnastieklokaal om afscheid te nemen. Het feestelijk aanzien van de geheel gevulde zaal werd in bijzondere mate verhoogd door het grote aantal door de kinderen gekweekte planten. Voor de kinderen, die hiermede de beste resultaten hadden bereikt, waren enige prijzen be schikbaar, die aan het eind van de avond werden uitgereikt. Na een welkomstwoord van het hoofd der school, de heer F. R. Aschoff, kwamen de kinderen voor het voetlicht met een alleraardigst toneelstuk je en een niet minder goed geslaagd zang spel. Een en ander werd afgewisseld door pianospel van enkele meisjes-leerlingen. Enige kinderen spraken namen hun klas genoten woorden van dank voor alles, wat hun op de Noorderschool was geboden en één der vaders vertolkte de dank van de ouders. Ook de voorzitter van het school bestuur, de heer A. J. de Landmeter, sprak woorden van afscheid. Tenslotte werden aan de kinderen, behalve hun laatste rap port, een diploma en een Bijbel uitgereikt. Zowel de kinderen met hun ouders, als het onderwijzend personeel, in het bijzonder de heren Aschoff en Nooy (onderwijzers der beide zesde klassen) kunnen op een zeer goed geslaagde afscheidsavond terugzien. Op de volkstuin „Ons Buiten" aan de Zomervaart zal deze week, in navolging van de lathyrus-tentoonstelling, een lathy rus-show worden gehouden. De opening zal plaats vinden op Zater dagmiddag om vijf uur. Zondag is de expositie de gehele dag ge opend. De toegang is vrij. Ds. G. Koch overhandigt zuster G. Lou werse namens de leden van de Vereniging voor Zusterhulp der Nederlands Hervorm de Gemeente een geschenk onder couvert. Ps. Blauw prees haar kracht, lust en ijver en gaf in enkele woorden een beeld van de moeilijke ontwikkeling dezer ver eniging. Ook uit de woorden van ds. Van der Loos bleek hoe dankbaar men in deze kringen is voor het bestaan van de zuster hulp en voor de toewijding, waarmee zus ter Louwerse haar reeds vijfentwintig jaar heeft gediend. Naar wij vernemen zal het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond binnen veertien dagen, en in elk geval vóór de trip naar West Indië, met uitge werkte voorstellen komen over de invoering van het premiestelsel. De Vereniging van Eersteklassers zal zich daarover dan in een speciale bijeenkomst beraden en aangeno men mag worden dat hetzelfde zal geschie den met de Federatie van tweede-, derde en vierde klassers. De drieënhalf jarige Theo van der Horst uit de Jepthastraat in Haarlem-Noord, die Woensdagavond uit zijn bed is gekropen, het raam heeft geopend en toen van onge veer vier meter hoogte op straat is ge/vai- len, is gisteren in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo aan zijn opgelopen verwon dingen overleden. Op 1 Augustus zal het dertig jaar gele den zijn dat de heer H. F. van Halem, di recteur van Slavenburg's Bank N.V., zijn intrede in het bankwezen deed. Op die dag in 1924 begon hij zijn werkzaamheden bij de voormalige Nationale Bank Vereniging te Haarlem, thans bekend als de Rotter- damsche Bank. Enige jaren later kwam hij in dienst van het effectenkantoor N/V. Van Halem Co, waarvan hij in 1930 naast zijn vader directeur werd. Na de afgelopen oor log werd met de ingewikkelde financiële verhoudingen, de taak der banken zeer omvangrijk. Vooral voor kleinere banken bleek het nuttig zich aaneen te sluiten. Uit die tijd stamt dan ook de fusie tus sen de N.V. Van Halem en de N.V. Slaven burg's Bank te Rotterdam, welke ruime mogelijkheden bleek te bieden. In 1949, in de opbouwtijd van de gefuseerde N.V., viel het 25-jarig jubileum van de heer Van Halem, maar hij had toen geen tijd om het te vieren. De heer Van Halem is van mening dat de banken momenteel een belangrijker functie in het economisch leven innemen dan vroeger het geval was. De bedrijven verkeren in een voort durende kapitaalsnood, enerzijds doordat steeds grote investeringen nodig zijn, an derzijds doordat de fiscus een groter aan deel opeist dan vroeger. Hier ligt, volgens de heer Van Halem, de taak van de bank: in de financiering en het bieden var. hulp aan het bedrijfsleven. „De werkzaamheden van de N.V. Slavenburg's Bank zijn enorm toegenomen", zegt de heer Van Halem, „ons huidige kantoor is dan ook veel te klein geworden". Wat de toekomst betreft ziet hij de mogelijkheid van uitbreiding der activiteit in de richting van nieuwe industrie-centra, zoals bijvoorbeeld Bever wijk. Op het Teylerplein in Haarlem-Oost werd gisteravond voor honderden belang stellenden een B.B.-demonstratie gegeven, die was georganiseerd door de heer M. A. Blesgraaf, wijkhoofd van Wijk V. Zij begon met een hulpverleningsoefening van 15 op geleide blok-E.H.B.O.'ers en -sters, die 12 voor het publiek ten toon gespreide slacht offers met vaardigheid aanpakten, terwijl hun werk via geluidversterkers werd toe gelicht door de heer J. Schotman. Het pu bliek kreeg een groot „assortiment" aan behandelingen te zien, en wel van slag aderlijke en polsslagader] ijke bloedingen, schijndood door gas, waar een zuurstof apparaat aan te pas moest komen, een sehedelbasisbreuk, een longbloeding door gebroken ribben, dijbeen-, knie- onder been-, onderarm- en kaak-fracturen en dergelijke tot een verstuikte enkel toe. Toen al deze gewonden afgevoerd waren, kwamen de blokbrandweerlieden van wijK 5 in actie. Op verschillende hoeken van het plein werden strobossen aangestoken en de in de afgelopen winter opgeleide vrij willigers gaven onder leiding van de in structeurs R. Snoeks en J. J. J. Pollé het publiek te zien, dat de brandbestrijding niet alleen maar een kwestie van water geven is, maar dat er ook het nodige beleid aan te pas komt. Deze demonstratie werd toegelicht door de hoofdbrandmeester P. N. van Boekhoven, hoofdinstructeur van de brandweeropleidingen der B.B. Hij besloot zijn uiteenzetting meteen oproep voor aan sluiting bij de B.B.-organisatie. „Als ik mij herinner hoeveel hulp er werd aan geboden toen dit deel van Haarlem door een bombardement getroffen was, dan ver baas ik me er wel egns over, dat ook thans niet meer mensen zich opgeven voor dit menslievende werk, dat niet spontaan kan gebeuren, maar scholing vereist," zo zet hij. Toen de branden uit waren uitte het plaatsvervangend hoofd Bescherming Be volking te Haarlem, de heer M. List, zijn dank voor de grote belangstelling die Haarlem-Oost voor deze oefening had ge toond. Steeds meer scholen streven er naar het afscheid van de vertrekkende zesde klas een feestelijk tintje te geven. Men nodigt hiertoe alle ouders uit en laat de jeugd iets ten tonele brengen, dat meestal in een kort tiidsbestek moest worden geleerd, doch dat altüd aardig en spontaan wordt ongevoerd. In de revue waaraan Donderdagavond de zesde van de Jan Giizenschool in de filmzaal van de Overton school, ongeveer 24 kinderen, meewerkten kwamen heel wat guitige en een enkele maal ook wel eens wa,t zenuwachtige gezichtjes voor het voet licht. maar haperingen kwamen niet voor. De heer H. Hartman, die de revue sa menstelde. regisseerde het geheel dat di verse originele nummers bezat. De waar zegster werd ongedwongen, op cabaret manier, gespeeld. In de. jonge violist, die ons als wonderkind werd aangekondigd en die een serie onhandige toeren met zijn in strument uithaalde, bewonderden wij een echte droogkomiek. Tijdens de cowboy liedjes, die met overtuiging gezongen wer den, kwam steeds weer een andere jongen voor de microfoon. Een van de hoogtepunten van de avond moet voor ouders en oudercommissie wel geweest zijn de sprekende pop. die een balletje opwierp over de in de buurt drin gend nodige kleuterschool. De woordspelin gen uit dit. stuk werden door de ouders met grote instemming bejegend. Na afloop van het feest kregen de kin deren allen een aardig, persoonlijk toe- soraakje van het hoofd der school, de heer C. Geurts, en een cadeau in de vorm van een boek. Ook de dames en heren mede werkenden werden beloond en in het bij zonder de sport-ster van de school, Wil van der Voort, die bij een interscholaire esta fetteloop winnaar werd van de door de school beschikbaar gestelde zuil. Op 1 Augustus verlaat een van de be kendste en verdienstelijkste leden van het Haarlemse politiecorps de dienst, en wel adjudant H. L. Spee, na veertig jaar in dienst van de overheid gewerkt te hebben. Zes jaar was de heer Spee in militaire dienst en na als sergeant gedemobiliseerd te zijn, werd hij op 1 November 1919 be noemd tot agent van politie te Haarlem. In 1932 kwam hij bij de recherche en tot heden is hij bij deze afdeling werkzaam. Sedert 1 Januari 1946 is de heer Spee ad judant van politie. In de loop der jaren heeft de heer Spee aan vele en belangrijke onderzoekingen deelgenomen. Daarbij blonk hij vaak uit. Een zeer opvallend onderzoek van hem was vlak voor de oorlog een spionnagezaak tegen een bekende te Haarlem woonachtige Duitser. Dat de heer Spee een prima vaderlander is geweest is in de oorlogsjaren gebleken. Hij stond in nauw contact met de leiders van de illegaliteit en heeft belangrijk werk verricht. In het organisatieleven heeft de heer Spee een belangrijke plaats ingenomen. Gedurende zijn gehele diensttrijd was hij lid van het hoofdbestuur en van de afde ling Haarlem van de R.K. Politiebond Sint Michaël. In die functies heeft hij bijzonder geijverd voor verheffing van de politie- stand in het algemeen en voor verbetering van de sociale positie van de politie-ambte- naren in het bijzonder. Ook had hij zitting in diverse commissies. Na zijn pensionne ring zal hij die functies moeten neerleggen. Een trouwe politie-ambtenaar zal de Haarlemse politie verlaten en iemand, die wist wat dienst doen betekende. Zijn ver diensten zijn erkend door de toekenning van de gouden médaille verbonden aan de orde van Oranje Nassaur en van het gou den erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Zondag 1 Augustus van twee tot vijf uur houdt de heer Spee in zijn woning aan de Kruistochtstraat receptie. Het werkbezoek, dat minister Zijlstra vandaag aan Noordholland zou brengen is tot nader te bepalen datum uitgesteld. WEST INDIë—VERENIGDE STATEN. Op de tweede dag van de ontmoeting tussen de Verenigde Staten en West Indië voor de eerste ronde van het Davis Cuptournooi wonnen de Amerikanen het dubbelspel. De Amerikanen hebben zich hierdoor geplaatst voor de halve finale, waarin zij zullen uit komen tegen Cuba. Voor de Amsterdamse rechtbank is hedenmorgen het proces begonnen over de ontvoering in Mei 1948 uit Den Haag van het thans 14-jarige Joodse oorlogs pleegkind Betty Meljado, dat, na bijna zes jaar in Belgische kloosters verborgen te zijn gehouden, op 13 Maart in de kost school van de Zusters Ursulinen te Sint Truiden in Belgisch Limburg werd gevon den. Voor deze rechtzaak bestaat zeer grote belangstelling en de laatste jaren is over Nu de profclub Haarlem in Haarlem noch in Heemstede een veld ter beschik king kan krijgen voor het spelen van haar wedstrijden, hebben de Haarlemse be stuurders zich tot het gemeentebestuur van Velsen gewend met het verzoek een ge- meenteveld met een accommodatie van ten minste vijftienduizend plaatsen in huur te verkrijgen. Wethouder H. de Boer heeft de bestuurders geantwoord de mogelijkheid te willen bezien. In de loop van de volgende week zal de heer De Boer eerst vertegenwoordigers van de beroepsvoetbalclub ontvangen, daarna zal hij vertegenwoordigers van de K.N.V.B. bij zich krijgen en vervolgens zal hij het oordeel horen van vertegenwoordi gers van de eersteklassers Stormvogels en V.S.V. en tenslotte dat van degenen die de andere voetbalverenigingen in de gemeente vertegenwoordigen. Na dit viertal besprekingen, waarbij de heer De Boer dus op de hoogte zal komen van alle consequenties, zal de vraag of het al dan niet verantwoord is een veld aan het beroepsvoetbal te verhuren in het col lege van B. en W. in Velsen worden be handeld en zal advies aan de raad worden uitgebracht. Training B.V.C. „Amsterdam" Intussen is onder zeer grote belangstel ling de training van de spelers van de be roepsvoetbalclub „Amsterdam" op het ter rein in Duivendrecht begonnen. Acht "spelers: Van Raalte, Mesman en Tolmeijer (allen ex-Blauw Wit), Boskamp en Visser (beiden ex-Ajax), Smit (ex- A.F.C.), Gallis (ex-R.C.H.) en Strieker(ex- Zeeburgia), oefenden onder leiding van de heer A. ter Wiel, oud-trainer van Water graafsmeer. De directeur van de club, de heer G. Kiersch, vertelde dat diverse andere spe lers afwezig waren door ziekte of vacantie. Namen wilde hij echter niet noemen. „Wij leggen nog niet al onze troeven op tafel", zei hij. Terwijl de nieuwe profs trainden, gingen de werkzaamheden aan de grasmat, die nodig verbetering behoeft, gewoon door. Half September zullen ook de (huur)- tribunes, die plaats zullen bieden aan meer dan twaalfduizend mensen, gereed zijn. Profclub „Rapid" In het gemeentelijk sportpark in Kaal heide (gemeente Kerkrade) begon ook de training van de profclub „Rapid" uit Heer len. Op deze bijeenkomst, die onder leiding stond van de Oostenrijker Veg, waren Bar- wasser, Koerver, Janssen, Rumpen, Schaf- frath, Hanneman (allen ex-Bleyerheide), Weseleck (ex-Waubachse Boys), Van Rixoordt, Stroucken (beiden ex-Sittardia) en Bisschofs (ex-M.V.V.) aanwezig. Rapid zal in rode shirts en witte broeken uit komen. Roosenburg door Be Quick benaderd Arie de Vroet, trainer van de Groninger eersteklasser Be Quick, heeft de oud-inter national Roosenburg het aanbod gedaan om het komende seizoen voor de in oprich ting zijnde prof-afdeling van Be Quick uit te komen. Na hierover met het bestuur van „Sneek", voor welke vereniging hij binnenkort weer hoopt te gaan spelen, overleg te hebben gepleegd, heeft Roosen burg het aanbod van de hand gewezen. Betty en het tweede, nog steeds niet gevon den Joodse pleegkind, Anneke Beekman, veel geschreven en gesproken. Thans staat trecht de sedert vier maan den gedetineerde 51-jarige ex-pleegmoe der van Anneke Beekman, mevr. G. M. L.Van M uit Hilversum, aan wie het al leen dan wel met de 45-jarige ex-pleeg moeder van Betty, mej. M. van H. uit Hen, plegen van de ontvoering in Den Haag, subsidiair medeplichtigheid hieraan ten laste is gelegd (artikel 179 van het Wet boek van strafrecht). Het tweede punt van de tenlastelegging is: het medeplegen, subsidiair medeplich tigheid aan het verborgen houden en ont trekken van Betty aan de naspeuringen der justitie (artikel 280). Dit laatste zou zij volgens de dagvaarding hebben gedaan door haar heimelijk te doen verblijven in Haarlem (bij haar nicht mevr. E. M. D. van M.); het meisje van Haarlem over te brengen naar het pensionaat Mariënburg te Bussum (van de zusters van Onze Lieve Vrouwe van Amersfoort) en haar daar on der de valse naam „Betty van Laar" te doen verblijven, haar vervolgens in Juni 1948 te vervoeren naar het klooster Ave Maria te Val-Meer (Belgisch Limburg) en haar daar onder de reeds genoemde naam doen verblijven tot Juli 1953. Voorts door op 1 Juni 1948 te Hilversum op een vraag van een hoofdagent van politie (A. Ven- nink) naar de verblijfplaats van Betty, in strijd met de waarheid te antwoorden, dat zij deze niet kende, terwijl zij sedert 1947 terzake van de onttrekking aan het gezag in nauw contact heeft gestaan met mej. Van H., zich ingelaten heeft met het lot van Betty en na haar ontvoering met haar ver blijf bemoeiingen heeft gehad. Op het opzettelijk onttrekken van een minderjarige aan het wettig over hem ge stelde gezag (de voogdij van de commissie voor oorlogspleegkinderen) of aan het op zicht van degene, die dit desbevoegd over hem uitoefent (de directrice van het kin derhuis „Femke" in Den Haag) staat een maximumstraf van zes jaar en negen jaar als list, geweld of bedreiging met ge weld is gebezigd of indien de minderjarige jonger dan twaalf jaar is. De officier van justitie, mr. J. F. Hart suiker, heeft 20 getuigen opgeroepen, waar bij twee familieleden van de verdachte, en wel haar zuster mej. B. A. uit Hilversum en haar nicht, mevr. E. M. DVan M. uit Haarlem. Wegens het verbindend worden van de uitdelingslijst zijn geëindigd de faillisse menten van de N.V. Exploitatie Maatschappij Xaisine Scott, gevestigd te Heemstede, kantoorhou- dende te Bloemendaal. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. F. A. Bijvoet, H. W. Alssema, gehandeld hebbende onder de naam of firma C. van der Laan, laatstelijk gewoond hebbende aan de Roerdompstraat 57 te Badhoevedorp, thans wonende in Australië. Rechter-commissaris: N. Smits. Curator: mr. F. A. Bijvoet. Bij beschikking van de Haarlemse recht bank is met ingang van 28 April, definitief surséance van betaling verleend voor de tijd van anderhalf jaar aan: W. Wegman, wo nende te Aalsmeer, aldaar handeldrijvend onder de firma Wegma- en Demper, metaal- handel, aan de Dorpsstraat 34, met benoe ming van mr. J. C. Smithuïjsen, advocaat en procureur te Haarlem, tot bewindvoerder. Met ingang van 26 April j.l. is definitief surséance van betaling verleend voor de tijd van één jaar aan: de Naamloze Vennootschap N.V. Handel Maatschappij v/h. H. H. Obertop, gevestigd te Zaandijk en kantoorhoudende te Zaan dam aan het Kalf no. 21, met benoeming van mrs. A. Brwch en J. R. Voüte, advocaten er. procureurs, respectievelijk te Haarlem en te Amsterdam, tot bewindvoerders. Akkrumdijk, 15 v. Mobile te New Orleans. Alehiba, 15 v. San Francisco do Sul te Santos. Alpherat, 14 v. Santos n. Rio de Janeiro. Aludra, 15 v. St. Vincent te Bahia. Amor, 14 v. Malta n. Piraeus. Amsteldiep, 14 v. Norfolk n. Cristobal. Arendskerk, pass. 14 Ouessant n. Kobe. Ariadne, 14 v. Ceuta n. Hamburg. Axeldijk, 15 v. New York te Curasao. Aagtekerk, 15 v. Penang n. Port Said. Abbekerk, 16 v. Aden te Cochin verw. ALgenib, 14 v. Santos n. Rio Grande. Alioth, 14 v. Buenos Aires te Montevideo. Altair, pass. 15 Fern. Noronha n. Rio de Janeiro Arnedijk, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Alphacca. 14 160 m. ZO. Bahia. Amsteipark, 14 70 m. N. Alexandrië. Annenkerk, 14 95 m. NO. Port Soedan. Aagtedijk, 15 te Boston. Aalsdijk, 15 v. Houston te Antwerpen. Aardijk, 15 v. Bremen te Middlesbro. Arendsdijk, 15 v. Rotterdam te Antwerpen. Arkeldijk, pas. 15 Tunis n. Alexandrië. Averdijk, 14 v. New York n. Antwei pen. Arnedijk, 15 v. Antwerpen n. Rotterdam. Almdijk, 14 v. Galveston te Brownsville. Amsteldijk, 15 v. New York te Boston. Amstelkroon, pass. 16 Colombo n. Priok. Adonis, 16 v. Amsterdam te La Gualra. Arundo, 16 v. Wabana n. Rotterdam Alhena. 17 v. Las Palmas te Antw. verw. Alnati, 15 v. Montevideo te Buenos Aires. Argos, 15 v. Amsterdam te Sevilla. Baarn, 14 1090 m. NO. Barbados. Bacchus, 14 660 m. O. Bermuda. Bintang, 14 640 m. N.NO. St. Vincent. Blijdendijk, 14 600 m. W. Lands End. Breda, 14 v. Corral n. Talcahuano. Banka, 15 v. New Orleans te Houston. Bennekom, 14 v. Rotterdam n. Bremerhaven. Bloemfontein, 14 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Bali, 15 v. Colombo te Djibouti. Bonaire, 15 80 m. Z.ZO. Fayal. Billiton, 15 v. San Francisco n. Manilla. Bintang, 16 te St. Vincent. Boskoop, 16 te Punta Cardon Callisto, 14 340 m. O. ten Z. Kp. Race. Caltex Delft, pass. 14 Kreta n. Rotterdam. Caltex Utrecht, pass. 14 Gibraltar n. Sidon. Cottica, 14 1080 m. NO. Barbatibs. Caltex Pernis, pass. 14 Kp. St. Vincent n. Sidon Castor, 15 v. New Orleans te Curagao. Caltex Leiden, pass. 15 Kreta n. Rotterdam. Caltex Nederland, pass 15 Ouessant n. Sidon. Ceronia, 10 v. Rotterdam te Hamburg. Clavella, 20 v. Curasao te Yokohama verw. Delft. 14 650 m. W.ZW. Fayal. Dalerdijk, pass. 14 Flores n. nAtw. Dongedijk, pass. 14 Azoren n. Curacao. Duivendijk, 14 v. Vancouver n. Los Angeles. Erina, 14 v. Napels n Malta. Eos, 14 v. Patras n. Carthagena. Etrema 17 v. Fanara te Berre verw. Enggano, 17 v Chalna te Calcutta verw. Erinna, 15 v. Napels te Malta. Eemdijk, 16 v. Antwerpen te Havanna. Eemland, 15 v. Victoria n. Rio de Janeiro. Esso Rotterdam 16 v. Rotterdam te Aruba. Esso Den Haag, 17 v. Rotterdam te Sidon verw. Esso Amsterdam, pass. 15 Tunis n. Sidon. Friesland (SSM), 15 v. Gdynia n. Leith. Farmsum. 14 130 m. NO. Turks eil. Gooiland, 13 v. Port Alegre te Rio Grande. Groote Beer, 15 v. New York te Rotterdam. Ganymedes. 14 940 m. O. ten N. Bermuda. Gouwe, 15 v. Monrovi te Mayumba. Graveland, 15 v Las Palmas n. Amsterdam. Hermes, 15 v. La Guaira te Antwerpen. Hera, 15 v. New York te Port au Prince. Hector, 15 v. Bremen te Amsterdam. Helena, 15 v. Curaqao te Barahona. Helicon, 15 te Turks eil. Hermes, 15 v. Antwerpen n. Amsterdam. Hehmer, pass. 16 Vlissingen n. Amsterdam. Ittersum, 14 v. Paranagua n. Santos. Ilios. 15 te Aarhus. Indrapoeia, 15 580 m. W. Minikoy n. Colombo. Jagersfontein. 15 v. Amsterdam n. Hamburg. Joh. v. Oldenbarneveit, 19 v. Quebec te South ampton verwacht. Karimata, pass. 14 Ceylon n. Belawan. Karimun, 14 v. Djakarta n. Cheribon. Kieldrecht, pass. 14 Minikoy n. Djibouti. Kota Inten, 14 v. Napels n. Port Said. Kota Baroe. 14 170 m. Z.ZO. Guardafui. Katelysia, 16 v. Curagao te Durban. Kedoe. pass. 15 Guardafui n. Dieddah. Koratia. 14 v. Kopenhagen n. Key West. Laagkerk, pass. 14 Finisterre n. Boulogne. Lekhaven, pass. 14 Fern. Noronha n. Santos. Lissekerk. 15 v. Bremen te Londen. Leuvekerk. 16 v. Aden te Karachi verw. Lindekerk. 15 v. Hamburg n. Kopenhagen. Loenerkerk, pass. 15 Vlissingen n. Rotterdam. Laurenskerk, pass. 14 Elba n. Port Said. Leersum, 14 110 m. Z.ZO. Kp. Hatteras. Liseta, pass. 15 Bengkalis eil n. Pladiu. Langkoeas, pass. 15 "Maladive n. Dieddah. Laagkerk, pass. 16 Ouessant n. Boulogne. Lemsterkerk, 16 v. Bahrein te Damman. Loenerkerk, 15 v. Antwerpen te Rotterdam. Laertes, 16 v. Hull te Hamburg. Linge, 16 v. Rotterdam te Hamburg. Loppersum. oass. 16 Gibraltar n. Port Talbot. Madeira, pass. 14 Socotra n. Colombo. Maivina, pass 15 Sydney n. Sorong. Markelo, pass. 14 Kiel n. Bristol. Meerkerk. 13 v. Aden te Mombas. Mentor. 14 v. Amsterdam te Lissabon. Muiderkerk, 15 te Beira. Marken, 15 v. Freetown te Duinkerken, Mentor, pass. 15 Kp. St. Vincent n. Oran. Maas. 14 310 m. N. Fayal. Macuba, 15 100 m. NW. Ceram. Marisa, 14 135 m. N Aruba. Merwede, 14 1200 m. O.NO. Bermuda. Metula, 15 350 m. O. ten N. Halmahera. Murena. 15 210 m. Z.ZO. Adelaide. Maasdam, 15 380 m. W. Valentia. Meliskerk* 15 v. Suez n. Aden Molenkerk, 17 te Kobe verw. Mataram. vertr. 17 v. Hamburg n. Rotterdam. Mitra, 17 v. Mena el Ahmadi te Suez verw. Notos, pass. 14 Kp. Bougaroni n. Mostasarum Nieuw Amsterdam. 15 120 m. W. Lands End. Oraniefontein, 14 620 m. N.O. St. Helena. Omala. 18 v. Pta Cardon te Bahia verw. Ondina, 15 v. Berre te Beyrouth. Oraniestad, 15 240 m. NO- Barbados. Oranje, 16 v. Southampton te Port Said. Orestes, 16 v. Antwerpen te Rotterdam. Poelau Laut. 14 v. Antwerpen te Londen. Prins Willem III, pass. 14 Anti Cost) eil n. I.e Havre. Polydorus, 15 v. Belawan te Djibouti. Papendrecht, 16 v. Rotterdam te Aruba. Pema. 27 v. Curacao te Lyttleton verw Polyphemus, 16 v. Belawan te Colombo. BINNENLAND Het 3330 ton metende Panamese stoom schip „Areti", komende van Huelva en be stemd voor Gent, is Donderdagavond op de Oosthavendam van Terneuzen aan de grond gelopen. Enige uren na de stranding zijn de sleepboten erin geslaagd, het schip weer vlot te krijgen, waarna het de reis naar Gent kon vervolgen. Deze week zijn de Europabusdiensten Amsterdam—Oostende en Amsterdam—Ham burg vice versa geopend. Deze lijnen vor men een onderdeel van de toeristische auto busdiensten van de Euroj. ise spoorwegen. Behalve op de trajecten naar Rijssel en Parijs geeft deze zomer voor het eerst de dienst Amsterdam—Oostende ook recht streeks aansluiting op de bootdienst naar Dover. De Raad van Bestuur der K.L.M. heeft dr. E. van Konijnenburg per 1 October a.s. benoemd tot onderdirecteur, met als taak leiding te geven aan de activiteit der K.L.M. op het gebied van' de levering van adviezen en diensten ten behoeve van luchtvaart maatschappijen in het buitenland. De heer Van Konijnenburg was tot voor kort voor de K.L.M. belast met de directie van de Ga- ruda Indonesian Airways. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Middelbare Technische School, Dongestraat te Amsterdam, zijn geslaagd voor het eindexamen de heren J. Swart (af deling machanische technologie) en J. G. Zuurendonk (afdeling weg- en waterbouw kunde), beiden te Haarlem. Aangezien dezer dagen de uitverkoop begint, herinneren wij aan het raadsbesluit van 7 Juli, waarbij werd bepaald dat de ver plichte halve dag-sluiting tussen 17 en 23 Juli voor alle winkeliers komt te vervallen. Gistermorgen is een 55-jarige Haar lemse, D. S., in haar woning in de Essenstraat van de trap gevallen. Zij is met een rechter dijbeen- en een linkerpolsfractuur per zie kenauto naar het Grote Gasthuis vervoerd. Gistermiddag is door de Haarlemse recherche aangehouden de 23-jarige maga zijnbediende T. K. uit de Haarlemmermeer, die ten nadele van zijn patroon, een fabri kant uit Haarlem, een aantal metalen tankdoppen heeft weggenomen. K. heeft bekend en is ingesloten. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3JNederl.'47 99 H/„ 99% A.K.U 243 242 372% 371 Philips Gloeil. 274 272 Kon. Petroleum 464% 458 A'dam Rubber 93 91 Holl. Amer. Lijn 171 170 N. Scheepv. Unie 152'/s 149 H.V.A. 127 125 128% 127 Amsterd. Bank 209 208 Ned. Handel Mij. 190 190 Rotterd. Bank 196 194 Twentsche Bank 202 201 Anaconda Copper 39 38% Bethlehem Steel 70% 71 Republic Steel 59% 60% Shell Union 89% 88V2 18% 18% 50% 51 Pieter S, 16 v. Swansea te Amsterdam. 'Poseidon, 16 v. Amsterdam n. West Indië. Prins Alexander, 15 v. Rotterdam te Hamburg Prins Fred Hendrik, 15 v. Chicago n. Milwaukee Prins Willem IV, 15 v. Rotterdam n. Chicago. Prins Willem V, 16 v. Le Havre te Montreal. Prins Willem George Fred. 15 v Le Havre naar Rotterdam. Rondo. pass. 14 Malta n. Hamburg. Rafaela, 15 v. Singapore n. Bangkok. Rotti 14 v. Beyrouth n. Port Said. Roepat, 15 v. Port Said 16 te AlexandriC. Samannda, 15 v. Mombasa te Suez. Salawati, 15 v. Suez n. Ummsaid. Sheratan. 14 v. Port Said n. Philadelphia. Salatiga. vertr. 17 v. Semarang n. Tj. Priok. Salland, 14 v. St. Vineent te Amsterdam. Sibajak, pass 15 Kp. Wessel 19 Soerabaja verw. Soestdijk, 14 v. Singapore te Priok. Stad Schiedam, vertr. 16 v. Narvik n. A'dam. Sarpedon 15 v. La Guaira n. Auxeayes. Siberoet, 14 v. Dar Es Salaam n. Singapore. Sliedrecht, 15 200 m. ZO. Mena el Ahmadi. Sommelsdijk 14 400 m. W.NW Fayal. Stad Amsterdam, 14 690 m. Valentia. Stad Maassluis, 14 v. Narvik. Straat Banka, 14 v. Sydney n. Brisbane. Sarangan, 16 v. San Francisco te Trinidad. Saparoea, pass 16 Gibraltar n. Antwerpen. Sliedrecht. Dass. 16 Runsal Jebel n. Kaapstad Stad Dordrecht, 15 v. Gibraltar n. Rotterdam. Stad Alkmaar. 15 v. Rotterdam n. Calcutta. Stad Rotterdam, 17 v. Vlaardingen n. Wabana. Stad Vlaardingen, vertr. 17 v. Vlaardingen n. Wabana. Tawali, 14 v. Marseille te Genua. Telamon, 14 v Abura n. Kingston. Tarakan, pass. Finisterre n. Marseille. Themisto, 14 v. Montreal te Rotterdam. Tibia, 16 v. Miri te Sydney verw. Tero, 15 v. Rotterdam te Antwerpen. Tabian, 15 200 m. N. La Buan Thelidomus, 14 v. Curacao n. Maracaibo. Trajanus, 14 430 m. N.NO. Fayal. Titus, 14 v. Saloniki n. Izmir. Tomori, 16 v. Padan te Aden. Trompenberg, 14 v. New Orleans te Mobile. Tarakan, pass. 15 Kp. St. Vincent n. Marseille. Teinate, 15 v. Antw. te Southampton. Tiberius, 15 v. Curacao n. Houston. Tamo, 15 v. Buenos Aires n. Necochea. Tara, verti. 18 v. Rotterdam n Hamburg. Tiba, pass. 15 Madeira n. Antwerpen Woensdreeht, 14 v. Bahrein n. Balikpapan. Wonosari, 8 te Vancouver. Welvreden, 14 630 m. O. ten Z. New York. Westland, 14 v. Amsterdam n. Bremen. Wieldrecht, 15 v. Rastanura n. Suez. W. Alton Jones, 15 v. Mena el Ahmadi naav Philadelphia. Willem Ruys, pass. 16 Guardafui n. Port Said. Waal. 16 v. Amsterdam n West Indië. IJsel, 15 v. Cagliari n. Rotterdam. Zeeland KRL)15 v Priok te Singapore. Zeeland (SSM). 15 v. Gdynia n. Leith. Zaan, 15 v. Gefle n. Amsterdam of Zaandam. KLEINE VAART Arctic, 14 v. Rotterdam n. Londen. Badzo. 14 v Rotterdam n. Londen. Adm. Courbet. 15 v Swansea te Rotterdam. Aeneas, 15 60 m. W. Bizerta n. Tunis. Atlantis. 14 v. Hudiksvall te Stocka. Algarve, 14 v Rotterdam te Treport verwacht. Barracuda. 15 v. Colchester te Rotterdam. Birmingham. 14 v. Goole te Rotterdam. Boreas 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Batavier I, 14 bij Kp. Vilano n. Bordeaux. Betty. 14 v. Amsterdam te Vlaardngen. Betty Anne S, 14 v. Lelxoes n. Manchester. Bill-S. vertr. 15 v. Ipswich n. Denemarken. Birmingham, 15 v. Rotterdam n. Wear Da Capo. 15 v Vlaardingen te Rotterdam. Duiveland 14 v. Tyne te Rotterdam. Doha id, 15 dw. Hoek v Holland n. Kopenhagc Driebergen. 15 v. Swansea n. Loriënt. Duiveland, 15 v. Rotterdam n. Plymouth. Fiat 14 v. Londen te Rotterdam. Eibergen, 15 v. Nantes te Birkenhead. Flevo. 15 v Amsterdam t-e Rotterdam. Ferocia. 15 v Brest te Gent. Fiducia, 14 v. Maassluis n. Great Yarmout.:, Frans Bohmer, 15 v. Libnurne n. Duinkerken Frean. 14 v. Esbjerg n Ipswich. Gaasterland. 15 v Rotterdam n. Ha-'lngen. Gerrie S. verm. 15 v. Guernsey n. Em den. Hoc Vinces, 14 v. Rotterdam n. Wisbech. Haskerland. 15 v. Kingslynn n. Rotterdam. Henrica, 14 v. Lissabon n. Leixots. Henrica b, 14 v. Helsinki te Kotka. Hondsbosch. 15 v. Londen te Amsterdam. Ida Jacoba. 15 v. Rotterdam n. Limerick. Import. 16 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Julia Mary, 15 v. Port Lyautey te Rotterdam. Keizersgracht 15 v. Rorga te Rotterdam. Lijnbaansgracht. 15 v. Abo te Mantyiuoto. Lacra. 15 v. Stockholm te Marinki. Lukas M, 15 v. Zeeland te Rotterdam. Margaretha. 14 v. Londen te Rotterdam. Maria Theresia. 14 v. Rotterdam n. Newross. Metrans, 14 v Shore'nam te Rotterdam. Minerva. 14 v Rotterdam n. Londen. Marcella, 15 v. Kirkcaldy n. Vlaardingen. Marietje Bohmer. 14 v Libourne n. Portetienne Marjan. 14 v Pernoviken n. Quimper. Markab. 15 v Vesteras te Schiedam verw. Matthew, 14 v. Cadishead te Dublin. Maureen, 14 65 m. W.ZW. Casquets. Mirach N, pass. 15 Cherbourg n. Rouaan. Moby Dick. pass. 15 Westhinder n. Spezia. Monica, 14 v. Irivne n. Belfast. Myfem, 15 v. Rouaan n. Parijs. Marathon. 14 v. Cowes n. Faroero eil. Martien. pass 14 Holtenau n. Kopenhagen. May Mere vertr. 15 v Zèebrugge r Dagenham Michigan. 14 v. Toronto te Monti eal. Mira pass 14 Holtenau n. Lubeok Noord, 15 v. Shellhaven te Rotterdam. Noordzee, 14 v. St. Valery te Rotterdam. Neeltje b 15 La Roeheile verw. Noorderlicht. 14 v. Newcastle n. Gefle. Nleuwland. 15 v. Rotterdam te Leith. Nottingham, 16 v. Grangemouth te Rotterdam verwacht. Pavo. 14 v Rotterdam n. Domsjo. Pavo pass 15 Terschelling n Domsjo. Phoemx 15 v Swansea te Rotterdam verwacht. Poortvliet, verti 16 v Rotterdam n. Archangel Rema, 14 v. Preston n. Swansea. Rose Marie. 15 v. Bandholm te Malmö. Strabo. 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Sambre. 15 v. Rouen te Amsterdam. Theano, 15 v. Dublin te Rotterdam. Trompenburgh 14 v. Rotterdam n. Kingslynn. Taurus, pass 15 Vlissingen n. Antw. Unitas. 15 v Rouaan te Umutderi. Veenenburgh 15 v. Middlesbro te Rotterdam. Vlieland, 15 v. Kopenhagen te Malmö. Volharding. 15 30 m. Ouessant n. Napels. Westersingel, 15 60 m. N. Terschelling. Wiebold Bohmer, 16 v. Dakar te Fecamp verw.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 13