Uermaqeferi F. DAMNS Zn I. KAN Mijn man is mijnwerker Wereldnieuws Noorwegen lichtend voorbeeld voor Westelijke landen PANDA EN DE MEESTER-SCHURK Hulp aan Azië De radio geeft Zaterdag onze HALFJAARLIJKSE UITVERKOOP Het goud der gezonken „Renate Leonhard" Zwendel in huurkoop goederen ontdekt DRU kreeg praedicaat „Koninklijke" Ds. Buskes cs. voor radicaler socialisme De Renault 4 Nederlanders leggen 2 Turkse vliegvelden aan Ingegraven melkbus diende als arsenaal Bouwers Birma-spoorweg krijgen uitkering Ongeveer f 55,- per gegadigde ZccU ió ftet zo 2 „Elke toeneming van nationaal inkomen voor steun aan onderontwikkelde landen" Gala-bal in Zandvoort tijdens bloemen week ook U kunt f zonder risico blOUNE Afval Wat KAN kan, kan KAN alleen Horloges V2 prijzen Dat kan KAN alleen De oproep voor een sociaal democratische werkgroep De kosten perK.M personenwagens PRIJZEN VANAF 4380.— GARAGE DEN HOUT Reeks inbraken in Drente Gaat U verhuizen Boerderij na blikseminslag uitgebrand Menselijke prestaties VRIJDAG 16 JULI 1954 ADVERTENTIE „Noorwegens hulp aan het economisch onderontwikkelde gebied India beloopt vooreerst omstreeks vijftien millioen kro nen en is het eerste project gebaseerd op een drie-partijen-overeenkomstwaarbij de UNO als intermediair optreedt en bij- dragen aan technisch personeel levert, terwijl de Noorse hulp op verzoek en met steun van India wordt verricht," Dit zeide de Noorse jurist Aake Ording, internationaal secretaris van de Noorse So cialistische Partij en. hoofd van de organi satie „Noorwegen helpt India", in een voordracht die hij in besloten kring hield in het gebouw van de „World Movement for World Government" te Amsterdam. „Een land met drie millioen inwoners helpt zonder enige traditie of verplichting op het gebied van helpen, een land met 360 millioen. Waarom? Ziedaar een vraag die in Noorwegen ook is gesteld en tenslotte toch positief is beantwoord. De regering zal om te beginnen iedere drie jaar tien millioen kronen bijdragen. De volksactie, gevoerd door commissies van onderwijzers uit alle gezindten in elk van de zevenhon derd Noorse gemeenten, heeft vier millioen opgebracht. De mensen zeiden eerst: die tien millioen komen toch al van belasting, die wij hebben betaald. Waarom wordt de hulp niet door de maharadja's bekostigd? Waarom niet door Amerika? Waarom door ons Maar het eind van het lied was mede werking en de vissers, die het zelf moeilijk hebben en het hardst klaagden, deden het meest. Afgezien hiervan is het bedrag waarvoor Noorwegen aan het technical assistance programme deelneemt geduren de de hulpactie voor Indlia van vierhon derd- tot vijfhonderdduizend kronen geste gen. Het aandeel dat het Westen zou behoren te hebben in een dertigjarenplan ter rede lijke verbetering van de voedselproductie in de onderontwikkelde gebieden is het fi nancieren van die verbetering telkens met de toeneming van het eigen nationale in komen", aldus de heer Ording. Hij stelt zich voor in vele landen belangstelling te In samenwerking met Haarlems Bloei heeft stichting „Touring Zandvoort" het initiatief genomen om ter gelegenheid van de bloemenweek in Haarlem, op 4 Augus tus des avonds in hotel Bouwes een ge- costumeerd gala-bal te houden. Men zal niet gecostumeerd zijnde tot dit bal ook toegang hebben in avr id- kleding. De Haarlemse bloemenkoningin 1954 zal met haar volg-dames op dit bal aanwezig zijn en worden gehuldigd. Voor de gecostumeerd en zullen fraaie prijzen beschikbaar worden gesteld. ADVERTENTIE door het Biologische Slankheidsmiddel succes verzekerd prijs 50 dragees f. 1.25 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 8.35 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. (Om 9.35 Waterstanden). 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morogenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Oude kamermu ziek. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Platen. 14.25 Zeeuws program ma. 14.50 Orgel en zang. 15.15 Herhalings programma. 16.15 Omroeporkest en solist. 17.10 Weekjournaal. 17.40 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Hammondorgel. 18.30 Tour de France. 18.40 Regeringsuitzending: Over 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Boek Handelingen, cau serie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.20 Tour de France. 20.30 Ha- waiïanmuziek. 21.00 Cabaret. 21.45 Socialis tisch commentaar. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 Kogels bij het dessert, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.40 Mannenkoor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Fanfare orkest. 16.00 Metropole-orkest. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.15 Journalistiek overzicht. 18.25 Dansmuziek. 18.45 Buitenlandse correspon denties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Van het Binnenhof. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Omroep-orkest en soliste. 21.55 Actualiteiten. 22.05 Koor concert. 22.30 Wij luiden de Zondag in. Ge bed. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperan to. 23.22—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 19.3021.30 Overname Vlaamse Televisie: 1. Religieus programma; 2. TV-nieuws; 3. Standpunt in het Brandpunt; 4. Het gebeurde vandaag; 5. De Weerman; 6. Variété. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Piano en orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Ac- cordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Vlaamse muziek. 17.20 Liturg, gezangen. 17.30 Viola d'amore en orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Omme- ganck. 21.15 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. 23.45 24.00 Zigeunermuziek. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 42 m.). 22.0022.30 Nieuws. Spie gel van de week. Sportjournaal. (Op 224 en 75 m.). wekken voor een actie als die van „Noor wegen helpt India" De Noorse campagne zou juist een aan vang nemen toen in Nederland de dijken braken. De actie is toen omgeschakeld voor hulp aan de overstroomde gebieden. In Mei 1953 kon het oorspronkelijke werk worden hervat en een expeditie naar India worden uitgezonden. Deze hulpexpeditie woont in hutten temidden van de bevolking van Saktikoelangara en Poetentoera, twee dor pen van tezamen 20.000 zielen in India. oore»oooocooocoooocxx»oor»ooooooooocicxx>noooor'Yry3oooooof j In een juwelierswinkel ontstond gisteren c een verschil van mening tussen een filiaalhoudster en een klant, die een dameshorloge van f 200 had gekocht. Toen de koper met het pakje thuis was gekomen en het had open gemaakt, bleek dat er slechts lege doosjes inza ten. De koper ging onmiddellijk terug naar de juwelierswinkel, doch de ver koopster wilde hem niet geloven en dacht dat hij de firma in het ootje wilde nemen. Dit vormde het thema van de onenigheid waarvoor de politie werd geroepen. Een agent hoorde de argumenten van beide partijen aan en ging eens in het papierafval zoeken. En daar lag het doosje met het vermiste en omstreden horloge. BARTELJORISSTRAAT 2 TEL. 13004 - HAARLEM Thans zijn de laatste aandelen verzon den naar de inschrijvers van de expeditie, die zal trachten het goud te bergen van het in de Noordzee bij Texel liggende wrak van de „Renate Leonhard". De heer P. Visser uit Wijdewormer, een van de initiatiefnemers van de onderne ming, probeert de werkput, een gevaarte van 21 meter hoogte en 18 meter middel lijn, zo mogelijk volgende week gereed te krijgen. Hij zeide," dat de onderneming hoopt, het goud ongeveer midscheeps aan te treffen. Daar zal men de werkput boven het wrak vastklinken met ongeveer 100 pa len, die men door buizen in de bodem van de werkput in de 7 meter dikke kleilaag boven het wrak zal slaan. Om de werkput nog vaster te doen liggen, zal men de ballasttanks bovenin met water vol laten lopen, waarna een deel van de put door de kleilaag heengeperst wordt. Hier na kan met het bergen worden aangevan gen. De heer Visser, die ook diamanten in het wrak hoopt te vinden, wil trachten in twee of hoogstens drie maal 24 uur de schat te bergen. Goed weer zal echter noodzakelijk zijn. De werkput zal vermoedelijk via het Noordzeekanaal naar de plaats van het wrak worden gesleept. ADVERTENTIE Tk had een ketel vol witte was met gele vlekken gekregen, doordat de kinderen er een gekleurd doekje hadden ingestopt. Mijn man is mijn werker en verkleedt zich tussen andere mannen, zodat hij weigerde gevlekt ondergoed te dragen. Geen enkel zeeppoeder hielp en ten einde raad probeerde ik Castella Parels. Het succes bleef niet uit. Alle vlek ken zijn geheel verdwenen! Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen U üliegl nu door de was heen! zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer jmee: hier is nu eindelijk eens een 100% veilig wasmiddel. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle U behandelt met Castella goed, dat Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd ge geven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct per pak) in huis! Vijf firma's in de hoofdstad blijken vrij ernstig benadeeld te zijn door een aantal scharrelaars, die in complot samenwerkten en thans door de Amsterdamse recherche zijn achterhaald. In totaal hebben deze ver dachten bij de firma's goederen in huur koop genomen voor een bedrag van bijna 7000, zo meent de recherche uit het voor lopig onderzoek te kunnen concluderen, terwijl bovendien een Amsterdamse hande laar nog voor 1900, een tweede hands auto en een bandrecorder is opgelicht. De drie verdachten, die thans door de recher che gehoord worden, zijn de beide 33-jarige kooplieden R. G. K. en A. J. V. uit Amster dam alsmede de 41-jarige Amsterdamse koopman J. M. S., die uit andere hoofde in de strafgevangenis te Arnhem gedetineerd zit. De laatste wordt als de hoofdschuldige beschouwd. De mannen hebben moeten toegeven, dat zij de goederen in huurkoop kochten en ze dan weer van de hand deden nog vóór zij ze afbetaald hadden. Bij huurkooptrans acties wordt een contract opgemaakt, waar bij wekelijks of maandelijks een bepaald bedrag aan de verkoper moet worden afge dragen. Het artikel gaat pas in eigendom van de koper over, wanneer met de laatste termijn het gehele bedrag is betaald. Door de nieuwe goederen meteen weer te verkopen, wisten de mannen ruimschoots over geld te beschikken. Zij stopten dan het ene gat met het andere. Sommige goederen werden afbetaald. Door steeds meer aan kopen te doen en de artikelen meteen weer te verkopen, konden zij hun „handel" ge ruime tijd voortzetten. Toen werd de hoofdverdachte, de 41- jarige J. M. S. voor een geheel andere zaak gevangen gezet in Arnhem en prompt liep do organisatie in de war. Het resultaat was, dat een der Amsterdamse firma's, die voor een geleverde wasmachine geen afbetaling meer ontving, zich tot de politie wendde. Komende Woensdag zal op Ypenburg het eerste Nederlandse hefschroefvliegtuig voor commerciële doeleinden aankomen. Het toestel, dat eigendom is van Aero Ypenburg N.V., zal gebruikt worden voor ..lucht- reclame" en dergelijken. Het toestel is een drie-persoons Hiller 12b. Het zal de ken- letters Ph-N.F.L. dragen. De machine maakt op het ogenblik in Parijs proefvluchten, zo dat het, na in ons land te zijn aange komen, direct in gebruik kan worden ge nomen. De N.V. Diepenbrock en Reigers te Ulft (DRU) vierde gisteren haar 200-jarig be staan. De viering begon des ochtends met herdenkingsdiensten in de R.K. kerken te Ulft en de Nederlands Hervormde Kerken te Etten. Deze diensten werden bijgewoond door verscheidene buitenlandse gasten. In een bijeenkomst op het terrein van de D.R.U. voerden tal van sprekers het woord. De directeur van de jubilerende onderne ming, ir. A. J. Ingen-Housz, sprak er zijn blijdschap over uit, dat zovele buitenlandse gasten het feest wilden meevieren. Hij noemde de D.R.U. een frisse en krachtige onderneming.De Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, jhr. dr. C. Quarles van Ufford, verklaarde dat de arbeidsgemeenschap binnen de D.R.U. steeds de kracht van deze onderneming is geweest. De Commissaris deelde mee, dat de Koningin de onderneming het praedi caat „Koninklijke" heeft verleend. Hij overhandigde de directie het bij dit prae dicaat behorende diploma. De president- commissaris van de N.V., prof. dr. P. W. Kamphuisen, sprak voor deze onderschei ding de dank van de onderneming uit. Hij noemde dit een historisch ogenblik en vroeg alle bij de D.R.U. betrokkenen zich te realiseren, dat zij nu behoren tot een Koninklijke Vennootschap. Na de rede van prof. Kamphuisen werd het Wilhelmus ge speeld. Minister Zijlstra was verhinderd en in zijn plaats sprak de waarnemende direc teur-generaal voor Handel en Nijverheid, drs. J. H. D. van der Kwast. Deze ver klaarde dat de D.R.U. een vooraanstaande plaats inneemt onder de ondernemingen in ons land, die kunnen bogen op een eeuwen oude ervaring en die sterk genoeg bleken om de wisselingen van het economisch ge tij te kunnen doorstaan. „De betekenis van het ijzergieterij bedrijf in Nederland is ten opzichte van de vooroorlogse jaren in be langrijke mate toegenomen. In 1938 werd in totaal ruim 100.000 ton ijzergietwerk geproduceerd, thans bedraagt de productie ongeveer 190.000 ton, bijna het dubbele. ADVERTENTIE MET FILTER MONDSTUK 85 CT. In de oproep van zeven vooraanstaande figuren van de Partij van de Arbeid ter- oprichting van een Sociaal-democratische Werkgemeenschap in deze partij, waarover wij reeds eergisteren berichtten, wordt onder meer geconstateerd, dat de huidige maatschappij nog altijd wordt gekenmerkt door klassetegenstellingen, die haar ver scheuren en dat de opheffing van deze felle conflicten enkel tot stand kan komen door het socialisme, hetwelk de schrijvers van de oproep economisch definiëren als eer. bestel, waarin de voornaamste produc tiemiddelen op de gebieden van industrie, bankwezen en transport zijn gesocialiseerd. De strijd voor het socialisme moet echter onverbrekelijk met de strijd voor de vol ledige democratie zijn verbonden. Immers de democratie is de meest humane en efficiënte vorm van de maatschappelijke strijd. In het huidige tijdsgewricht wijzen de ondertekenaars een duurzame, critiekloze samenwerking al wordt die geformuleerd als ter wille der democratie, met groepen of staten, welke het kapitalisme in stand wensen te houden, af, evenals een samen werking met staten of groepen, die de democratie verwerpen. R.K. P. v. d. A. Inmiddels zou volgens het Algemeen Dagblad de leiding van de Partij van de Arbeid de mogelijkheid van Katholieke socialistische partij voor de Katholieke leden van de P. v. d. A. overwegen, omdat dit voor door het mandement in een ge wetensconflict geraakte leden de oplossing zou zijn. ADVERTENTIE Daar komt het tenslotte op aan rijden 1 op 17. hebben een lange levens duur. zeer weinig reparatie's welke bo vendien zeer goedkoop zijn en een hoge restwaarde. De Renault 1 en I1/, tons bestelwagens zijn ruim (bijna 8 m3 laadruimte), sterk zuinig en door de frontbesturing in de stad uiterst practisch. 1 Tons bestelwagens geheel compleet 6700.— 1400 kg bestelwagen geheel compleet 6900.— WAGENWEG HAARLEM De gemeenteraad van Sittard heeft met algemene stemmen het voorstel van B. en W. tot stichting van een schouwburg in deze gemeente aangenomen. De raad ver leende een subsidie in de bouwkosten tot een bedrag van f 1.600.000. 5. Onder de afkeurende blikken van Jol- liepop werd Panda door de oude zeerob in dienst genomen. „Je bent aangemonsterd, kleine", zei kapitein Paverits, „jij bent voortaan stuurman aan wal". „Fijn!", riep Panda, blij dat hij weer een baantje had. „Ik zal uw karretje duwen, als u last van rheumatiek hebt, uw huis zwabberen en „Ahum", kuchte Jolliepop ont stemd. „Kom mee", zei kapitein Paverits, „we kunnen niet rustig praten, als dat stuk gedroogd zeewier er zijn keel bij staat te raspen". Hij trok Panda mee en ver volgde: „Laten we elkaar goed begrijpen. Al hebben ze me met pensioen gezonden, toch ben ik nog even jong als ik er uit zie. Ik wil niet behandeld worden als een por seleinen pop, die elk ogenblik kan breken; ik wil een metgezel, die tegen een stootje kan en geen verpleger. Als je dat in je oren knoopt, zal ik met jou even goed kun nen opschieten als met mijn neef Mario. Die maakt zich ook nooit bezorgd, dat ik ongelukken krijg". Intussen naderde een onberispelijk gekleed persoon de achter zijde van Huize Hobbeldonk, waar kapi tein Paverits zoeven dwars door de muur was gereden. „Hehehe", lachte hij, met boosaardige vreugde naar het gat kijkend. „Oom Paverits heeft een ongelukje gehad. Het is me eindelijk gelukt!" De Turkse autoriteiten hebben de con tracten getekend voor de aanleg van twee vliegvelden in Turkije en wel te Batman en Malatya door de luchthaven- en wegen- bouwcompagnie, een Nederlandse maat schappij, waarin de Koninklijke Nederland se Mij voor Havenwerken N.V. te Amster dam en de N.V. Aannemers- en Wegen bouwmaatschappij v.h. firma Huymans te Rosmalen participeren. De aannemings sommen belopen f 40.000.000. Met de werk zaamheden wordt binnenkort een aanvang gemaakt. Zij worden door Nederlandse ar beiders verricht. Naar aanleiding van een inbraak in een winkel in Emmen heeft de gemeentepolitie aldaar twee mannen uit Nieuw Weerdinge aangehouden. De gearresteerde E. D. was in bezit van een geladen pistool dat een van zijn huis genoten bij de komst van de politie heeft weten weg te gooien in het land naast de woning. Op aanwijzingen van andere per sonen heeft de politie voorts in een aard appelveld een melkbus gevonden waarin verborgen waren een machinepistool en een stengun. In de melkbus, die ongeveer 60 cm onder de aard was verborgen, be vond zich een grote hoeveelheid afge werkte olie, zodat de wapens in goede con ditie bleven. E. D., die aanvankelijk ont kende, heeft tenslotte toegegeven, dat deze wapens van hem zijn. Daar in geheel Zuid-Oost-Drente de laatste jaren verscheidene inbraken zijn gepleegd, acht de politie de mogelijkheid niet uitgesloten, dat men thans een of beide daders van deze misdaden heeft weten te pakken. Het tweetal heeft nog geen beken tenis afgelegd. Door de politie van Emmen, de districtsrecherche en de rijksrecherche wordt thans een zeer uitgebreid onderzoek verricht, dat reeds aanleiding heeft gege ven tot nog meer arrestaties. ADVERTENTIE Wanneer U een goede verhuizer neemt, dan profiteert U van zijn uitgebreide ervaring. Ons geschoold personeel, dat bij ons in vaste dienst is kent de kneep jes van het vak. Bij het kiezen van ons als uw verhuizer voorkomt U dus schade aan uw huis en uw huisraad. Vraag ons eens offerte, het verplicht U tot niets. Zijlvest 41 - Haarlem Telef. 12456 - 14155 - 22279 Op vragen van het Tweede Kamerlid Goedhart betreffende de door de Siamese regering ter beschikking gestelde gelden voor landen, wier onderdanen tijdens de tweede wereldoorlog als Japanse krijgsge vangenen de Birma-spoorlijn hebben moe ten aanleggen, hebben de ministers van Buitenlandse Zaken schriftelijk geant woord, dat als Nederlands aandeel door Siam een bedrag van 100.003 pond sterling ter beschikking is gesteld. Dit bedrag zal over ongeveer 18.000 daarvoor in aanmer king komende Nederlanders worden ver deeld. De gegadigden voor een uitkering zijn deze week per advertentie in de dag bladen opgeroepen om zich aan te melden. yrouw en twee kinderen met m oeite gered Donderdagmiddag is tijdens een on weersbui de bliksem ingeslagen in een boerderijtje staande te Wilhelmsoord nabij Emmen, bewoond door het gezin R. N.. Het boerderijtje en een tweetal schuren brandden geheel af. Het gehele meubilair, benevens een varken met enige biggen, werden een prooi der vlammen. Mevrouw N. en twee kinderen lagen ziek te bed en konden ternauwernood uit het brandende perceel gered worden. De brandweer van Emmen kon slechts nablussen daar het vuur zeer snel om zich heen had gegrepen. Verzekering dekt de schade. Boekverbranding. Donderdag zijn door brandbommen tegelijkertijd branden uitgebroken in de bibliotheek van de Amerikaanse inlichtingendienst in Qaïro en Alexandrië. Verscheidene honderden boeken ter waarde van naar schatting 3.500 dollar gingen verloren of werden beschadigd. Zachtjes geschikt. Volgens een Engelse vertegenwoordiger zal binnenkort wor den bekendgemaakt, dat een regeling van het drie jaar oude Engels-Perzische oliegeschil tot stand is gekomen. Hij zeide, dat de 12 internationale juridisthe deskundigen te Teheran het er over eens waren, dat er geen grote meningsver schillen meer bestaan. Verdacht. Ex-maarschalk Rodolfo Gra- ziani, een der oprichters van de neo-fas- cistische Italiaanse rociale beweging, is uit de leiding der partij getreden, omdat deze niet voor een Europees leger zal stemmen, indien de kwestie-Triest niet op een naar haar opvatting bevredigen de wijze wordt geregeld. Graziani is een overtuigd voorstander van de Europese verdedigingsgemeenschap. Medewerking. Op de bijeenkomst van het dagelijks bestuur van de organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur van de V.N. (UNESCO), is bekendge maakt, dat de Sovjet-Unie, de Oekraïne en Wit-Rusland tot de organisatie zijn toegetreden. Polen en Tsjechoslowakije zullen wederom aan het werk der UNESCO deelnemen. Roemenië ver zocht ook tot de organisatie te worden toegelaten. Asyl. Een in Berlijn gelegerde Ameri kaanse soldaat heeft om politiek asyl in Oost-Duitsland verzocht, aldus meldt het Oost-Duitse persbureau A.D.N. Don derdag. De soldaat had in een brief aan de Oost-Duitse regering verklaard, dat hij besloten had naar Oost-Duitsland te komen, omdat „ik zelf de onmenselijke behandeling van gekleurde Amerikaanse soldaten in het leger heb ondervonden." Een woordvoerder van het Amerikaanse leger heeft medegedeeld, dat de man vermist werd sedert 28 Juni, toen hij er in slaagde te ontsnappen. Hij was op 6 Juni in hechtenis genomen op beschul diging van diefstal. Belgen. België telde op 31 December 1953 8.798.055 inwoners; dit betekent een aanwas van 30.364 sinds 31 Dcember 1952. Er was een vrouwenoverschot van 141.485. Blind. Een blinde man heeft bij Cervia aan de Adriatische Zee een 27-jarige drenkelinge gered. Beiden bevonden zich, met nog een jongen, in een boot, die omsloeg. De jongen, die niet kon zwemmen, hield zich vast aan de kiel. De blinde wist het meisje te grijpen en zwom met haar, geleid door het roepen van de jongen, ook naar de omgeslagen boot, waar het drietal zich drijvende wist te houden tot zij door een motor boot werden opgepikt. Te lang, te zwaar. Volgens het Laatste Nieuws en Le Peuple verwacht men in bevoegde kringen hier, dat België in October aan de Atlantische ministerraad zal voorstellen zijn aantal divisies in actieve dienst te verminderen van drie tot twee. Het ministerie van Landsver dediging wilde dit bericht bevestigen noch tegenspreken. De Belgische rege ring zou het voorstel tot vermindering willen doen, omdat zij van mening is dat België te lang zware militaire ver plichtingen op zich heeft genomen, in de hoop dat tegen 1955 het Europese leger werkelijkheid zou zijn geworden. Gelegenheid. De Nederlandse ambassa deur in West-Duitsland, de heer A. Th. Lamping, heeft Donderdag in Frankfort het eerste „Holland-huis" in West- Duitsland geopend. De voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Duitsland, de heer Fincken, verklaarde, dat het „Holland-huis" Nederlandse zakenlieden en kunstenaars de gelegen heid zal bieden persoonlijk contact op te nemen met Duitsers. Alarm. In de Verenigde Staten is men van plan in elke woning een alarmschei voor atoomaanvallen aan te brengen, aldus heeft het hoofd van de Ameri kaanse bescherming bevolking, Peter son, Donderdag te Washington medege deeld. Binnen twee jaar zou het moge lijk zijn steden, die het doelwit van een eventuele atoomaanval zouden kunnen zijn, twee tot zes uur voor de aanval te waarschuwen. Peterson pleitte in een commissie van het Huis van Afgevaar digden voor meer geldmiddelen voor de voorbereiding van massale evacuaties van Amerikaanse steden in noodgeval len. Massale evacuatie is het enige ant woord op aanvallen met waterstof bommen. DE VERSCHILLENDE menselijke arbeids prestaties zijn eigenlijk heel moeilijk met elkaar te vergelijken. We kunnen de ver richte arbeid weliswaar in energiehoeveel- heden uitdrukken, welke getallen we dan met elkaar kunnen vergelijken, maar op zichzelf zegt dit toch eigenlijk betrekkelijk weinig. Een paar voorbeelden kunnen dit illustreren. In de Engelse gevangenissen moesten de dwangarbeiders in vroegere tijden dagelijks 8 uren in de tredmolen lopen, welke arbeid herhaaldelijk ge meten is en bleek neer te komen op een prestatie van 231.000 kilogram/meters per dag. Wanneer het rendement ren gedurende een lange reeks van uren wordt verricht, is dus van een geheel andere orde dan het gewichtheffen gedu rende korte tijd, waarbij arm- en romp spieren het zware en ongewone werk moe ten doen. U gevoelt ongetwijfeld deernis met de arbeidsslaven in de Engelse gevangenissen van destijds? Wij ook! Maar luttele jaren geleden werd nog bij land arbeiders in Midden-Europa, bij een 13-urige arbeids dag, een dagproductie be rekend van 1.332.240 kgm., dat is dus bijna het dub bele van wat de dwang- arbeiders in de Engelse ge vangenissen moesten presteren! - UI col/Cl C 6 van deze arbeid wordt gesteld op 30 pro- Om deze lichamelijke arbeid te evenaren, CCntmoest door de neimnnerten due oen "7/111 Of\0 I—.. ..iii i cent, moest door de gevangenen dus een arbeid zijn geleverd van ruim 700.000 kgm. Bij het gewichtheffen is het nuttig ef fect echter slechts 8 procent, maar des ondanks begrijpt een ieder dat van de dwangarbeiders in oude tijden onmogelijk geëist had kunnen worden 8 uren lang, iedere 4 minuten een gewicht van 250 kg. 2 meter op te tillen, of ééns per dag een gewicht van 28.000 kg. te heffen. Toch zou de door het lichaam geleverde arbeids prestatie in dit laatste geval de arbeid die door 8 uren tredmolen werd geleverd niet hebben overschreden! Duidelijker dan iets anders demonstreren deze voorbeelden dat we de cijfers van de geleverde prestaties niet zonder meer naast elkaar mogen leg gen. Het werk in de tredmolen, dat voor namelijk door de zwaar gebouwde dijspie- zou ondergetekende 806 uur lang artikelen moeten schrijven waarbij we dus afzien van de geestelijke arbeid die daarbij nood zakelijk is. Naaisters en kleermakers zou den echter nog langer in touw moeten zijn. Dit laatste als troost voor de auteurs! Wel te onderscheiden van de hierboven besproken zware arbeid van lange duur, is de arbeid van korte duur, die we in op merkelijke vorm in de sport aantreffen. Want in de sport worden prestaties ver richt die bij geen enkele andere arbeid worden bereikt, niet bij vrijwillig werk, noch bij arbeid om den brode, noch biÉ dwangarbeid. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2