Wagtmans - acht minuten voorsprong op concurrenten - weer in gele trui JAN v. d. MEER LOCOMOTIEF .Clowntje Rick Van der Aart en Boeree 25 jaar voorzitter en penningmeester Een verraderlijk complot Zware dag voor de Nederlandse renners Noltenen Voorting, hadden pech Wout Wagtmans Klassementen '5 Sportief Voor N. v. SCHAGEN en Zn. LOCOMOTIEF RIJWIELEN Voor de kinderen JUBILARISSEN IN H.V.B.-BESTUUR Ch. Boeree Startverbod Italiaanse renners opgeheven FEUILLETON door Richard Keverne VRIJDAG 16 JULI 1954 Pellenaars en Wagtmans stonden gisteren aan de finish van de achtste étappe van de Tour in Angers nerveus de chronometers te bestuderen. De 23-jarige Alfred de Bruyne, een van de vrolijke ploegmaats van de Belgische équipe, had zojuist uit een groepje van twaalf renners in de sprint gezegevierd voor Wout Wagtmans, die zoals deze verklaarde misschien nog wel had gewonnen als zijn concurrenten hem niet op de laatste tweehonderd meter volledig hadden ingesloten. Het feit dat de Belgen met De Bruyne hun eerste étappezege hadden behaald en dut Wagtmans een bonificatie kreeg van dertig seconden voor zijn tweede plaats, mocht belangrijk zijn, op dat ogenblik ging alle belangstelling uit naar het peloton, waarin de drager van de gele trui Louison Bobet en die van de groene trui Ferdi Kübler zaten, en verder Koblet, Schaer, Darrigade, Ockers en andere cracks. Want vijftig kilometer voor de eindstreep had deze groep niet minder clan tien minuten achterstand op veertien vluchtelingen. In Iieric, 90 km na cle start in Vannes, hadden de vluchtelingen, waarbij Wagtmans als hoogst geklasseerde in de persoonlijke rangschikking, een voorsprong van 9 min. 30 sec. op het peloton. Wagtmans, die uit Vannes met een Ie plaats in het algemeen klassement met 7 min. 52 sec. achterstand op Bobet was vertrok ken. was er dus 100 km voor de finish in geslaagd de leiderstrui te- heroveren. Kiibler, Koblet, Bobet en de Frans nationalen trokken er in die laatste 50 kilo meter hard aan, maar de groep Wagtmans, waarin ook cle Belgen De Bruyne en Brankart wist van geen wijken en behield cle eenmaal verkregen voorsprong. En dus stonden Wagtmans en Pellenaars bij de finish met spanning naar de chrono meters te kijken. De 30 seconden bonifi catie waren al binnen, doch 7 min. 22 sec. scheidden Wagtmans van de leidersplaats. De spanning week, toen Jacques Goddet naar hen toeliep. De achterstand van het peloton was reeds boven de 8 minuten. „Mijn gelukwensen", en hij drukte Wagt mans de hand. Hij heeft de gele trui her overd. Met 1 minuut 2 seconden voor sprong op Bobet, 1 min. 19 sec. op Koblet, 2 min. 1 sec. op Schaer stond Wagtmans weer op de eerste plaats van het persoon lijk klassement, een sprong van de zeven de naar de eerste positie. „Het gemiddelde in deze étappe van 190 kilometer ligt boven de 42 kilometer in het uur", klonk het door de luidspreker en op dat ogenblik stoof het peloton bin nen met een verwoede eindspurt tussen Darrigade en Kiibler, wavrbij de Zwitser op de laatste 50 meter nog een duw van de Fransman kreeg en daartegen op de hem bekende luidruchtige wijze protesteerde. Succes en pech Een dag van succes en van pech was achter de rug. Een étappe van alles of niets. Tijd om te denken was er niet ge weest. Het is allemaal goed afgelopen. Geen van de Nederlandse renners is uit gevallen al spande het er achteraan in de ADVERTENTIE vandaag weer fit en meteen in het gele shirt loopt altijd lichter! RIJWIELEN VOOR SPORT, TOERISME EN VOOR DAGELIJKS GEBRUIK Gierstraat 40-42 - Haarlem Tel- 17768 O GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOG verkrijgbaar bij Gen. Cronjéstraat 1 op de hoek - Haarlem karavaan verscheidene malen en was de situatie critiek. Want de Nederlandse ploeg werd op deze zonnige middag door het prachtige landschap var. Anjou zwaar op de proef gesteld. In de eerste fase van de strijd kreeg Klaas van Est pech met zijn fiets. Het ogenblik was zeer ongunstig, want in het peloton werd er hard aan getrokken: de eerste poging om weg te komen van en kele renners was namelijk begonnen. De Bruyne. Van Breenen, Brankart, Dierckens en Privat met als bewakers Croci-Torti en Pianezzi aan het wiel, slaagden erin uit het peloton weg te komen en op het ogen blik dat Klaas van Est aan de kant van de weg stond had dit groepje reeds een minuut voorsprong op het peloton. Faan- hoff en Maenen lieten zich afzakken en samen met Bouvet, Varnajo en Gilles trachtte het drietal Nederlanders weer aansluiting te verkrijgen. Hetgeen na een jacht van 25 kilometer pas gelukte. Op 40 kilometer van Vannes loopt een riviertje, de Vilaine, hetgeen zoveel als „gemeen" betekent. Over het vrij brede riviertje ligt bij het plaatsje La Roche Bernard een schipbrug met hoge kanten langs het smalle houten wegdek. Op dat bruggetje vond een valpartij plaats, waar bij de Belgen Van den Branden en Close en ook Nolten betrokken waren. Waarschijn lijke oorzaak: een weggegooid flesje. Van den Branden was er het ergst aan toe. Met blessures aan het hoofd moest hij naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis worden overge bracht. De valpartij verwekte op dit brug getje over de Vilaine grote opschudding, maar Goddet regelde zelf het verkeer der tientallen volgauto's en motoren, dat na tuurlijk volkomen in de knoop zat. Kostbare minuten De fiets van de Limburger was bescha digd en voor dat Nolten weer zijn weg kon vervolgen, waren er kostbare' minuten verlopen. Énkele kilometers reed hij al leen, maar Joossen in het liaisoi wagentje had snel de „knechten" van de ploeg ge waarschuwd en Faanhof, Suykerbuyk en Maenen lieten zich afzakken om Nolten te helpen. Drie en een halve minuut lag Nol ten op het peloton achter en opnieuw konden Faanhof en Maenen, die reeds Klaas van Est na de start hadden moeten j bijbrengen, de zware arbeid beginnen. Bij al deze pech kwam toch nog een gelukje. Het peloton was even tot rust gekomen, had de groep vluchtelingen laten gaan en nam deze kloeke poging om tijdwinst te behalen, niet al te ernstig. En weer moes ten Faanhof, Maenen en Suykerbuyk, dit keer met Nolten, 25 kilometer jagen om het peloton te bereiken. Maar de rust in het peloton was niet definitief terugge keerd, want eerst verliet Meunier de hoofdgroep, daarna gingen Le Guilly en Stablinsky er tussenuit en tenslotte sprong ook Wagtmans weg. Eerst alleen, daarna met Remangeon, Telotte, Dotto en To- nello. Klaas van Est wilde meegaan, maar hij kreeg een defect aan zijn rem en moest in het peloton blijven. De situatie na 80 kilometer was dus als volgt: aan de kop een groepje renners van 9 man, waarin zich Van Breenen en de beide Belgen De Bruyne en Brankart be vonden. Op 4 minuten lag Wagtmans met Remangeon, Telotte, Le Guilly, Stablinsky, Dotto en Tonello, in totaal dus 7 renners. En op 9 minuten 20 seconden het peloton, waarbij Nolten en zijn helpers inmiddels aansluiting hadden gekregen. Nog 25 kilo meter duurde het alvorens Wagtmans en zijn makkers erin slaagden de groep De Bruyne in te halen, terwijl Dotto en To nello, die het zeer hoge tempo niet konden volgen, terug vielen. Derde keer Voor de derde maal moesten Maenen en Faanhof de helpende hand reiken. Het tempo dat Koblet, Schaer en Kiibler aan gaven, ditmaal gesteund door de Franse nationalen, was zo hoog dat Gerrit Voor ting, die een lekke band kreeg, onmogelijk de bij het verwisselen van wiel opgelopen achterstand zou kunnen inhalen. Met Maenen en Faanhof stopte ook Suyker buyk en opnieuw moesten zij trachten een achterstand van 2 tot 3 minuten goed te maken. Faanhof, Maenen en Suykerbuyk heb ben in deze achtste étappe hun laatste reserves aan kracht en energie moeten aanspreken om te trachten na Klaas van Est en Nolten ook Gerrit Voorting weer bij te brengen. Voor dit opofferende werk voor dit zich volkomen ondergeschikt maken aan het belang van de gehele ploeg verdient het drietal slechts woorden van lof en het is zeker aan hen te danken, dat het Nederlandse team in Angers nog met 9 man in de ronde is gebleven. Jam mer, dat Gerrit Voorting ondanks alles van de 18e naar de 41e plaats in het alge meen klassement duikelde. Het was dan ook onbillijk van Wim van Est, om aan de eindstreep Pellenaars een verwijt te maken dat deze het laatste ge deelte van de étappe naar voren was ge gaan om Wagtmans en Van Breenen even tueel bij te staan. En dus niet bij hem, Van Est, Nolten en Klaas van Est was ge bleven. Pellenaars, die naast Wagtmans in zijn gele trui stond, voelde aan, waar bij Wim van Est de schoen wrong. En toen Van Est enkele minuten later gekalmeerd was en Pellenaars hem had uitgelegd wat er in deze étappe allemaal met de Nederlandse renners was gebeurd, knikte de man uit St. Willebrord met het hoofd, „tja, dat had hij niet allemaal geweten De uitslag van de achtste étappe was: 1. De Bruyne (Belg.) 4 uur 27 min. 4 sec.: 2. Wagtmans; 3. Meunier (Frankrijk N. O. C.); 4. Croci Torti r Zwits.); 5. Stablinski (Frank rijk Ncord Oost Centraal): 6. Guerinel (Frankrijk West); 7. Mirando (Frankrijk 7,uid Oost); 8. Brankart (België): 9. Van Breenen; 10. Telotte (Frankrijk N. O. C.); 11. Le Guilly 'Ile de France); 12. Dierkens (Lux./Oostenriik) allen z. t. als De Bruyne; 13. Pianezzi (Zwits.) 4.27.28; 14. Remangeon (Frankrijk Z. W.) 3.31.22; 15. Darrigade (Frankr.j 4.35.28; 16. Kübler (Zwits.) z. t.; 17. Ockers (Belg.) z. t.; 18. Forlini (Ile de France) z. t.; 19. Derycker (Belg.) z. t.; 20. Schaer (Zwits.) z. t.; 21. ex aeouo het grote peloton waarin Klaas van Est, Wim van Est, voorts Bobet (Fr.), Deledda (Fr.), Huber (Zwits.), Koblet (Zwits.) en De Smet (Belg.) allen in dezelfde tijd als Darrigade. De overige Nederlandse renners bereikten de volgende resultaten:81. Nolten 4.41.16; 82. Faanhof 4.44.24: 84. Maenen z. t.; 88. Suy kerbuyk z. t.: 89. Voorting z. t. De Belg Van den Branden staakte de strijd. Het puntenklassement luidt: 1. Kübler (Zwits.) 71 pnt.; 2. Schaer (Zwits.) 93 pnt.; 3. Forlini (Ile de France) 100 pnt.; 4. Ockers (Belg.) 122 pnt.; 5. Koblet (Zwits.) 125 pnt.; 6. Wim van Est 127 pnt.; 7. De Bruyne (Belg.) 175 pnt.; 8. Wagtmans 181 pnt.; 9. Bauvin (Frankrijk N. O. C.) 194 pnt.; 10. Derijcke (Belg.) 200 pnt. Het algemeen klassement luidt nu: 1. Wagtmans 43.20.07; 2. Bobet (Frankr.) 43.21.09 op 1.02; 3. Koblet (Zwits.) 43.21.26 op 1.19; 4. Schaer (Zwits.) 43.22.08 op 2.01: 5. De Bruyne (Belg.) 43.25.34 op 5.27; 6. Kübler (Zwits.) Dominique Forlini, die tezamen met Vivier en Mahé op de wielerbaan in Vannes arriveerde na de zevende étappe, heeft niet getracht zijn beide tegenstan ders in de eindspurt te kloppen. Dit zou hem, een baanrenner, ongetwijfeld ge makkelijk zijn gevallen. Ziehier de ver klaring van zijn houding: Forlini, die de ravitaillering gemist had, kreeg een tiental kilometers voor de finish een inzinking. Hij kon geen kop meer doen en stelde de beide anderen voor: „laat mij aan jullie wiel blijven, dan zal ik me niet met de eindsprint bemoeien: Mahé en Vivier gingen hiermee accoord en zij probeerden niet Forlini van hun wiel te rijden en de drie reden tezamen de baan te Vannes op, waar Forlini nu weer over zijn inzinking heen en volkomen fit in de derde positie bleef. Hij gaf hiermede niet alleen een klein kapitaaltje aan premies prijs in totaal onguveer 4000 gulden maar ook een kans, die hij misschien nooit meer zal krijgen, namelijk om twee étappes achter elkaar te winnen. Maar i zen man een man, een woord een woord, iacht Forlini. Ook bij wielrenners. 43.27.07 op 7 min.; 7. Forlini (Ile de France) 43.27.55 op 7.48; 8. De Smet (Belg.) 43.25.45 op 8.38; 9. Bauvin (Frankrijk N. O. C.) 43.29.39 op 9.32; 10. Wim van Est 43.30.13 op 10.06; 11. Forestier (Frankrijk) 43.31.44; 12. Deledda (Frankrijk) 43.32.35; 13. Ockers (België) 43.33.53; 14. Meunier (Frankrijk N. O. C.) 43.34.34; 15. Brankart (België) 43.35.08; 16. Alomar (Spanje) 43.35.40; 17. Gaul (Lux./ Oost.) 43.35.44; 18. Vivier (Frankrijk Zuid West) 34.35.57; 19. Carlé (Ile de France) 43.36.09; 20. Vitetta (Frankrijk Zuid Oost) 43.36.39; 40. Voorting 43.45.33; 45. Van Bree nen 43.47.13; 54. Nolten 43.50.13; 55. Klaas van Est 43.54.00; 74. Faanhof 44.10.28; 82. Maenen 44.30.53; 88. Suykerbuyk 44.47.55. Het ploegenklassement van de étappe luidt: 1. Frankrijk N. O. C. 13.21.12; 2. België 13.28.36; 3. Nederland 13.29.06; 4. Zwitserland 13.30.00; 5. Frankrijk West 13.38.00; Frankrijk Zuid Oost z. t.; Luxemburg/Oostenrijk z. t.; Ile de France z. t.; 9. Frankrijk Zuid West 13.42.18; 10. Frankrijk 13.46.24; Spanje z. t. Het algemeen ploegenklassement na de achtste étappe luidt: 1. Zwitserland 129.51.58; 2. België 130.08.34; 3. Frankrijk N. O. C. 130.09.16; 4. Frankrijk N. O. C. 130.10.50; 5. Nederland 130.11.20; 6. Frankrijk West 130.25.59; 7. Ile de France 130.32.14; 8. Frank rijk Zuid West 130.33.20; 9. Frankrijk Zuid Oost 130.45.13; 10. Spanje 130.47.50; 11. Luxemburg/Oostenrijk 130.56.30. ADVERTENTIE c Dat moet je je nou toch eens indenkenBunkie, met zijn parachute, van plan om van de hoge toren te springen! Maar ja... 't ivas immers ook maar een droom. Zo droomde hij dus, dat hij met zijn eigen geknutselde parachute op weg was naar de kerk. De deur naar de toren stond open, dus kon hij daar naar binnen glippen. Dat deed hij, met het laken over zijn arm gevouwen. Nu stond hij voor de trap, die naar de top van de toren leidde, en dapper begon hij te klimmen. Het waren héél wat treden, die de stenen wenteltrap telde, want het was 'n flinke hogeheel wat hoger, dan 'n gewone huistrap, hoor. Maar daar gaf hij niets om; stap, stap, stap, klom hij de oude, stenen treden op. Dat klonk erg hol, tussen die zware muren. Stap, stap, stapsteeds hoger kwam Bunkie. Het viel toch eigenlijk nog niet meehij begon wel 'n beetje moe te worden en buiten adem te raken. Maar op geven deed-ie niet. Hij klom en klom maar door. „Hoe hoger ik kom, hoe beter het zal gaan, als ik naar beneden spring", dacht hij bij zichzelf. Zo kwam hij dan eindelijk bij een poortje, waardoor hij op de trans van de toren kwam. Eindelijk! Bunkie liep naar de rand en keek over de leuning. Oeiwat kon hij nou mooi over de stad zien! En de daken der huizen waren heel ver onder hem. „Ja", dacht Bunkie. „Hier ben ik mooi hoog!" Er zullen weinig mensen zijn in Haarlemse voetbalkringen, die zich nog de alge* mene vergadering herinneren van de Haarlemse Voetbalbond op 27 Juli 1929. Erg weinig. En wij hebben zo'n idee dat degenen, die misschien hun gedachten zo ver terug kunnen laten gaan, nog geen idee hebben waarom die vergadering dan wel zo belangrijk was dat clie nu nog moet worden gememoreerd. Wel, om maar met de deur in huis te vallen: op clie vergadering nam men het besluit de heer A. van der Aart als voorzitter van de Haarlemse Voetbalbond te benoemen en de heer Cli. Boeree als secretaris-penningmeester. Twee heren, die nu nog zitting hebben in het bestuur, al heet dat dan nu al lang officieel geen H.V.B. meer, maar afdeling Haarlem van de K.N.V.B. Van der Aart en Boeree, men kan zich het Haarlemse voetbal eigenlijk lastig meer zonder hen denken. Hetgeen vooreerst ook nog niet behoeft. Want als clie twee getrouwe werkers Zaterdag middag van vier tot zes uur in restaurant Brinkmann op de Grote Markt in Haarlem tijdens de hun aangeboden receptie in het zonnetje zullen zijn gezet, gaan zij onverschrokken door met het werk dat zij nu al vijfentwintig jaar in het belang van het voetbal in Haarlem verrichten en waarmede zij eigenlijk zo'n beetje vergroeid zijn. Als men die beide jubilarissen vraagt iets te vertellen over het wel en wee van de bond in de afgelopen vijfentwintig jaar, dan weten zij eigenlijk niet eens waar te beginnen. Er is zo onnoemelijk veel ver anderd er zijn zo veel moeilijkheden geweest en er zijn nog zo veel herinnerin gen die zo sterk in het geheugen staan. Vijfentwintig jaar voorzitter en dus eigenlijk leider van het voetbal in het district Haarlem na een jaar vice-voorzit- terschap, na acht jaar de taak van secre taris-penningmeester vervuld te hebben, zitting te hebben gehad in de scheidsrech- terscommissie en bestuurslid te zijn ge weest van het nu reeds lang ter ziele ge- gane H.S.V. in Haarlem, dat is de staat van dienst van de heer Van der Aart voor de voetballers in het district Haarlem. Waarbij dan nog al dat werk komt dat ver bonden was en nog steeds is aan het voorzitterschap van het Sportweek-comité, het vice-voorzitterschap van de Haarlemse Sportraad en het secretaris-penningmees- terschao van het Haarlems Bureau voor Medische Sportkeuring. Men kan zich indenken wat voor werk er is verzet om al deze functies goed te blijven vervullen. Men kan zich ook in denken wat voor werklust en liefde voor de sport er voor nodig is om steeds maar in het belang van de sp>ort werkzaam te blijven in de ter beschikking staande vrije tijd. Overal waar een organisatie is, is werk en moeten mensen gevonden worden die het werk doen. Van der Aart was zo'n man die bijna vijfendertig jaar lang bereidt was werk voor de H.V.B. op te knappen en dat nog steeds is. Eigenlijk meer dan ooit nu hij niet zo lang geleden afscheid nam van zijn dagelijkse werkkring. „Als ik er de gezondheid voor mag krijgen", zegt de H.V.B.-praeses, „dan hoop ik nog enige jaren lang de leiding te mogen behouden. Niet omdat ik onmisbaar ben, maar omdat het voor de 9port zo goed werken is." Een man als Van der Aart heeft de voet balsport vooral zien groeien. Vroeger, toen hij nog secretaris-penningmeester was, hield hij de ledenlijst en alle andere ge gevens van de H.V.B. bij in een gewoon schoolschrift. Thans is er een bondsbureau, een administrateur en zijn er kaartsyste men om alle gegevens te rangschikken. Deze verandering was dan ook wel nood zakelijk als men weet dat er 25 jaar ge leden 2300 leden stonden geregistreerd en tegenwoordig ruim 13.000 Een vooruitgang, die voornamelijk tot stand kwam door de met succes gevoerde propaganda voor het jeugdvoetbal (adspi- ranten en junioren), het Zaterdagmiddag voetbal, het bedrijfsvoetbal en het school- voetbal. Een vooruitgang ook, die aan de bestuursleden van de bond en niet in het minst aan de voorzitter en penning meester steeds hogere eisen stelde. Dat beide bestuurders steeds aan de hoge eisen hebben voldaen. zal Zaterdagmiddag on getwijfeld blijken. Beiden, want ook de heer Ch. Boeree heeft zeer veel gedaan voor de sport in het algemeen en voor de voetbalsport in het bijzonder. In 1914 trad hij namelijk als actief lid toe tot de voetbalvereniging „Concordia". Vier jaar later ging hij over naar I.V.O., van welke club hij in 1919 bestuurslid werd. In 1921 werd de heer Boeree scheidsrechter van de Haarlemse Voetbal Bond en nauwelijks vijf jaar later volgde de aanstelling als scheidsrechter bij de Nederlandse Voet bal Bond. En dat de heer Boeree als ar biter uit het goede hout was gesneden, wordt wel bewezen indien men weet. dat hii gedurende 1938 en 1939 op de internatio nale lijst van K.N.V. B.-scheidsrechters werd geplaatst. In Mei 1939 leidde hij in Arlon de wedstrijd tussen de vertegen woordigende elftallen van België B en Luxemburg B, maar toen was het met de A. van der Aart internationale prestaties op sportgebied voor de heer Boeree voorlopig afgelopen. Tot en met het seizoen 1947-'48 bleef hij namelijk wel op de internationale scheids- rechterslijst staan, maar als gevolg van de oorlog kwamen de werkelijke landenont- moetingen uiteraard niet voor. Wel leidde de jubilaris diverse andere wedstrijden, zoals bijvoorbeeld Noord-Nederland Noord-West-Duitsland en talrijke wed strijden van het voorlopig Nederlands elf tal tegen buitenlandse ploegen. Ook buiten het groene veld heeft de heer Boeree op belangrijke wijze meege werkt aan de bloei van het sportleven. In 1929 werd hij benoemd als penningmeester van de afdeling Haarlem van de K.N.V.B. Hij werd secretaris van de protest-commis sie, voorzitter van de adspirantencommis- sie, hield lezingen in diverse plaatsen in Nederland, is thans nog rapporteur inzake scheidsrechters-contröle en vervult tevens een belangrijke functie als lid van de technische commissie van de Haarlemse Sportraad. En tijdens al dit werk, dat in zijn vrije tijd moest geschieden, vond de heer Boeree nog tijd om drievoudig bridgekampioen van de hoofdklasse te worden. Hij speelt nog tennis en is tenslotte een verwoed hengelaar. Een druk bestaan, maar de heer Boeree is nog niet van plan zijn diverse taken neer te leggen. „Ik heb er altijd veel voor ge voeld," zegt hij. „en ik heb altijd mijn uiterste best gedaan om mijn werk tot een zo goed mogelijk einde te brengen." ADVERTENTIE BARTÈUORISSTR HAARLEM -TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM - TEL. 717.162 Veulen lederen Damesjasjes 97,50 De technische commissie van de Italiaanse Wielerbond heeft het startverbod, dat de Italiaanse renners naar aanleiding van de incidenten tijdens de voorlaatste étappe van de Ronde van Italië was opgelegd, opgehe ven. De Italiaanse renners zullen dus weer in het buitenland mogen starten. Ook de personen, die werkzaam zijn op objecten van de sociale werkvoorzienings regelingen voor handarbeiders en voor hoofd arbeiders zullen vacantietoeslag krijgen en wel van een halve dag tijdloon per vacantie- en snipperdag. Een overgangsbepaling geeft aan deze regeling terugwerkende kracht tot 29 Juni 1953. Voorts is het lichtverlet van de handarbeidersregeling van 80 op 100 van het tijdloon gebracht. 40) „Hoe kom je daarbij?" vroeg hij. „Omdat hii haar met sir Jonathan de ka mer uitstuurde, onder een heel vaag voor wendsel, n.l. om rustig met mij te kunnen praten. En hij sprak met mij op een heel wonderlijke manier. Hii vroeg mc uit over jou, of ik je vertrouwde...." Ze scheen verlegen te worden bij deze laatste woor den. x „Wat!" Matt's verbazing was met gehui cheld, doch volkomen écht. „Ja, het verwonderde mij óók, omdat ik, begrijp je, niet wist dat je daar geweest was", „En wat heb je gezegd?" „Wel, dat ik je inderdaad voor de volle honderd procent vertrouwde", antwoordde ze snel. „Daarna vertelde hij me wat je gedaan had en zei hij dat ik Laura niets mocht meedelen. EnMat.t.... ik ga morgen naar Rouaan om de onderhande lingen over Beverley te beginnen. Hij heeft me gezegd, dat ik erg voorzichtig moest zijn, omdat iemand me misschien in het oog zou houden. Dat is ook de reden, waarom ik niet in Londen met je wilde dineren. Hij kon haar niet helemaal volgen. „Jij naar Rouaan?" vroeg hij scherp. „Cass is daar ook heen. Hij stuurt je toch niet naar hèm toe?" ,Ik weet 't niet", antwoordde ze. „Mij is alléén gezegd dat ik naar het St. Martin Hotel moet gaan, een groot nieuw hotel, om daar een afspraak na te komen die in tussen schriftelijk voor juffrouw Martle dat is de naam, die ik daar zal georuiken gemaakt zal zijn. Éérst wilde hij echter Laura sturen voordat ik aanbood om te gaan. Sir Jonathan steunde mijn aanbod en ik kreeg de indruk, dat Laura niet graag ging. Zo is dit thans dus geregeld". Matt voelde zich heel weinig op zijn ge mak. Monica had hem allerlei verteld, doch veel vérder was hij er niet door gekomen. Het meest benauwde hem echter de ge dachte aan de meedogenloze schurk, met de zachte melodieuze stem, die Cass heette. „Je gaat niet alléén naar Rouaan", zei hij op een toon, die geen tegenspraak duldde. Rustig zei Monica: „Ik ga wèl alleen!" „Nee, want ik ga met je mee", ant woordde Matt lachend. „Niet openlijk na tuurlijk, maar ik zal steeds in je buurt zijn. Ér kunnen zich onaangename dingen voordoen; denk maar eens aan de laatste keer, dat je met meneer Cass te maken had!" „Dat is juist de reden, waarom ik hem graag wéér wil ontmoeten", zei Monica en er flitste iets in haar ogen. „Maak je echt geen zorgen over mij. Ik ben niet bang voor hem! Maar dit is één van de punten, welke meneer Randal me verzocht met jou te bespreken". „Met mij?" „Ja. Hij zei 't heel openlijk". Even aar zelde Monica en ze scheen enigszins ver legen. Dam vervolgde ze. „Hij zei, dat je nu eenmaal een aangeboren neiging scheen te hebben cm je met andermans za ken te bemoeien, en dat 't hem niets zou verwonderen, als je me naar Rouaan na zou reizen. Hij verzocht me je op tactvolle wijze af te poeieren. Ik geef er echter de voorkeur aan, je eerlijk op de man af te vragen, niet met me mee te gaan". Ze keek hem recht in de ogen en voegde er langzaam aan toe: „Hij verzocht me voorts jou er toe te bewegen om aan mij te vertellen, hoe je Scott en diens auto op 't spoor was gekomen. Ik zal je hierover echter niets vragen. Maar misschien wil je me er uit eigen vrije wil iets over ver tellen?" Matt antwoordde niet dadelijk. Hij voel de zich diep verontwaardigd over Randal's metheden. Dit was een gemene truc. Als Monica niet zo'n volkomen oprecht meisje, dat zich niet tot dergelijke din i leende, was geweest, zou zijn opzet geli.xt zijn. Zelfs nu was het nog allesbehalve ge makkelijk. Hij kon haar oprechtheid niet met eenzelfde oprechtheid beantwoorden. Plotseling kwam er een vraag in hem op. was 't mogelijk dat Jirn Woodstone dit op de een of andere manier had voorzien? Jim was zeer scherpzinnig. Hij liet niet zel den méér dan de helft los van hetgeen hij eigenlijk wist. Matt keek peinzend voor zich uit. Dan richtte hij zijn blik weer op Monica, die naar hij meende, een trek van teleurstelling op haar gezicht had. Hij vond dit allesbehalve aangenaam, en om zijn ge voel van onbehagen te verbergen, barstte hij fel uit: „Ik vind 't schandalig van Ran dal, om jou op deze marnier als werktuig te gebruiken' Luister eens, Monica, ik ben vanmiddag gedurende enige tijd bij hem geweest: waarom heeft hij 't mij niet zelf gevraagd? In plaats daarvan behandelde hij me vrij onbeschoft. Hij zei dat mijn be moeizucht de zaak had doen falen en hij verzocht me, me verder afzijdig te hou den!" Monica antwoordde rustig: „Ik heb hem niets beloofd, Matt. Ik heb hem zelfs ge zegd, dat ik jou de zaak voor zou leggen, zoals ik 't deed". „En wat zei hij daarop?" Ze haalde haar schouders op. „Eigenlijk niets. Hij liet 't aan mij overMaar wat doet dat er toe? Ik heb je niets gevraagd". „En doe 't ook nu niet", smeekte hij. ,,'t Zou nergens toe dienen. Ik heb alle essentiéle feiten verteld". „Maar ik meen 't heel ernstig, als ik zeg dat je niet mee naar Rouaan moet gaan", vervolgde ze, zonder aandacht aan zijn woorden te schenken, ,,'t Zou alles kun nen bederven. Er hangt alles van af, dat zij geen kans krijgen om argwaan op te vatten jegens Randal. Begrijp je dat?" „Ik begrijp Randal's slappe argumenten wel, maar ik vind ze niet aanvaardbaar, helemaal niet! Waarom moet hij jou stu ren? Hij zou toch diverse anderen kunnen vinden, om dat karweitje voor hem op te knappen? Ik zelf zou b.v. met genoegen gegaan zijn, als hij 't mij gevraagd had. „Maar dat heeft hii nu eenmaal niet ge daan! En ik heb 't zelf aangeboden! Kun nen wc 't hier verder niet bii laten?" drong ze aan. Matt kon moeilijk weigeren. „Als je 't zó stelt, dan moet ik me er wel bij neerleg gen", zei hij spijtig. „Maar als je dan wer kelijk moet gaan, Monica", voegde hij er ernstig aan toe, „wees dan vooral voor zichtig! Neem geen risico. Vertrouw nie mand! Randal is bang. Die schurken willen echter alleen geld! Als Randal zijn poot stijf hield, zouden ze gauw genoeg accep teren' Treedt je in zijn plaats met de no dige kordaatheid op en laten ze geen spel letje met je spelen! Zeg hun, dat ze geen cent krijgen, tenzij ze precies doen wat je hun zegt!" Het luchtte hem enigszins op haar al deze raadgevingen te geven, en Monica knikte en scheen een en ander te overwe gen. „Ik zal heus erg voorzichtig zijn", be loofde ze hem. „Wanneer zul je terug zijn? Ik zal geen rustig ogenblik hebben, voordat je weer hier bent", zei hij. „Maandag of Dinsdag, denk ik". „En zul je 't me onmiddellijk laten we ten, als je terug bent?" „Ik beloof 't je". Ze zwegen beiden. Na enkele ogenblik ken vroeg hij: „Wat vind je van mevrouw Dean? Zou je eigenlijk Randal niet op de hoogte moeten stellen, als je de indruk hebt, dat hij al argwaan jegens haar koestert?" Haar voorhoofd trok in rimpels. Ze scheen ernstig na te denken. „Ik zit daar ook al over te piekeren", antwoordde ze. „Maar 't is zo vreselijk moeilijkik bedoel wat zou ik moeten zeggen? Het belangrijkste is jouw ontdek king van het feit, dat Cass die avond naar haar buitenhuis kwam. En dat wil je liever niet dat ik hem vertelZe sloeg haar ogen naar hem op en hij vond 't moeilijk haar eerlijke blik te beantwoorden. Het was alsof er een beschuldiging in haar ogen te lezen was, dat hij niet helemaal open kaart met haar speelde, waardoor zij in een moeilijke positie kwam. En opeens drong het tot hem door, dat dit waar was. „Bedoel jedat ik 't Randal eigenlijk moet zeggen?" vroeg hij langzaam. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7